Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το δεν πληρώνω είναι σχετικό.Από ότι ξέρω στα 5 έτη παραγράφονται οφειλές κοινοχρήστων .Οπότε συσωρευτικά με άλλα ,ο διαχειριστής πρέπει να είναι καλυμένος νομικά.Και τα νομικά έξοδα επιβαρύνουν όλους επίσης.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Οι όροφοι που πληρώνουν μόνο για τα δικά τους (μπροστά στην πόρτα τους όπως το γράφεις), πως πάνε εκεί χωρίς να περάσουν από το ισόγειο ? Για τις σκάλες ποιος πληρώνει αν όλοι πάνε με το ασανσέρ ? Για το βάψιμο ? Μια ζημιά της ταράτσας να υποθέσω δε θα τη φτιάξουν ποτέ ? Μια βλάβη αποχέτευσης θα την επωμισθεί μόνο το ισόγειο ? Δεν είναι έτσι, η συντήρηση της οικοδομής αφορά όλους τους συνιδιοκτήτες στο ανάλογο ποσοστό τους.

 

Συντήρηση γίνεται λόγω φθοράς.

Η ταράτσα ανήκει σε όλους(εκτός από δώματα κλπ).οι τοίχοι που θέλουν βάψιμο ανήκουν σε όλους(όσοι δεν είναι στην πρόσοψη του μπαλκονιού του εκάστοτε διαμερίσματος.

Στο βάψιμο λοιπόν όπως και στο σκούπισμα ο καθένας πληρώνει το ποσοστό του.δεν πληρώνει ο τελευταίος όροφος όλους τους υπόλοιπους.

Με το σκεπτικό το δικό σου τότε.ο τελευταίος όροφος πληρώνει για όλους τους αλλους αφού πατάει σε όλους τους ορόφους;

Οι σκάλες εφόσον οι ένοικοι απαιτούν να είναι καθαρές πληρώνονται με το ανάλογο ποσοστό του καθενός.

Στην αποχέτευση ,μέχρι το διαμέρισμα να συνδεθεί ανήκει στο διαμέρισμα,μόλις συνδεθεί ανήκει σε όλα τα διαμερίσματα (για την ακρίβεια όχι σε όλα,διότι υπάρχουν πολυκατοικίες με περισσότερες από μία κάθετες στήλες που δεν τις χρησιμοποιούν όλοι).

Δεν τις πληρώνει ο τελευταίος όροφος τις επισκευές της αποχέτευσης επειδή οι ακαθαρσίες του περνάνε από όλο το μήκος του αγωγού.

Όπως επίσης υπάρχουν και κλειστά πάρκινγκ τα οποία δεν υποχρεούνται ούτε σε ρεύμα,ούτε σε νερό ούτε αποχέτευση για το λόγο ότι δεν έχουν και δεν τα χρησιμοποιούν.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Συντήρηση γίνεται λόγω φθοράς.

Η ταράτσα ανήκει σε όλους(εκτός από δώματα κλπ).οι τοίχοι που θέλουν βάψιμο ανήκουν σε όλους(όσοι δεν είναι στην πρόσοψη του μπαλκονιού του εκάστοτε διαμερίσματος.

Στο βάψιμο λοιπόν όπως και στο σκούπισμα ο καθένας πληρώνει το ποσοστό του.δεν πληρώνει ο τελευταίος όροφος όλους τους υπόλοιπους.

Με το σκεπτικό το δικό σου τότε.ο τελευταίος όροφος πληρώνει για όλους τους αλλους αφού πατάει σε όλους τους ορόφους;

Οι σκάλες εφόσον οι ένοικοι απαιτούν να είναι καθαρές πληρώνονται με το ανάλογο ποσοστό του καθενός.

Στην αποχέτευση ,μέχρι το διαμέρισμα να συνδεθεί ανήκει στο διαμέρισμα,μόλις συνδεθεί ανήκει σε όλα τα διαμερίσματα (για την ακρίβεια όχι σε όλα,διότι υπάρχουν πολυκατοικίες με περισσότερες από μία κάθετες στήλες που δεν τις χρησιμοποιούν όλοι).

Δεν τις πληρώνει ο τελευταίος όροφος τις επισκευές της αποχέτευσης επειδή οι ακαθαρσίες του περνάνε από όλο το μήκος του αγωγού.

Όπως επίσης υπάρχουν και κλειστά πάρκινγκ τα οποία δεν υποχρεούνται ούτε σε ρεύμα,ούτε σε νερό ούτε αποχέτευση για το λόγο ότι δεν έχουν και δεν τα χρησιμοποιούν.

 

Το σκεπτικό μου ? :lol:

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, το ίδιο λέμε.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Το σκεπτικό μου ? :lol:

Ξαναδιάβασε τι έγραψα, το ίδιο λέμε.

Δεν νομίζω ότι λέμε το ίδιο.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι λέμε το ίδιο.

 

Η δική μου δημοσίευση είναι απάντηση σε προηγούμενη ερώτηση σου (που ισχυρίζεσαι ότι ο καθένας πληρώνει μπροστά στην πόρτα του) και αποτελείται από κάποιες ρητορικές ερωτήσεις, συν την απάντηση που δίνω στο τέλος "η συντήρηση της οικοδομής αφορά όλους τους συνιδιοκτήτες στο ανάλογο ποσοστό τους".

Το ίδιο μου απαντάς εσύ μετά, λέγοντας το ίδιο πράγμα σε κάθε σου πρόταση.

Λέμε ακριβώς το ίδιο !

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, να ρωτησω κατι αν εχει κανεις καμια ιδεα.

Στην πολυκατοικια που μενω, ειμαστε τωρα 7 διαμερισματα, 2 υπογεια, 2 ισογεια και 1ος, 2ος και 3ος οροφος.

Ο ιδιοκτητης του 1ου οροφου ειχε παλια τα 2 υπογεια, ενιαιο χωρο αποθηκη και πριν απο αυτο ηταν ξυλουργειο.

Οταν ειμασταν μικροι ο πατερας μου ειχε φερει πολεοδομια για το μαγαζι και εχω αποφαση της εποχης που λεει οτι δεν μπορει να ειναι τιποτα αλλο εκτος απο αποθηκη.

Ομως ο ιδιοκτητης του 1ου τα εκανε 2 υπογεια διαμερισματα που ξερω οτι ειναι παρανομα γιατι ειναι αρκετα κατω απο το επιπεδο του δρομου και εδω εχουμε αρκετες παρανομιες.

1. Εκαναν αυλη με τεντα!!! τον ακαλυπτο χωρο.

2. Δεν αλλαξαν τα χιλιοστα της πολυκατοικιας με αποτελεσμα τωρα που τα πηρε μια γυναικα να μην πληρωνει ΠΟΤΕ κοινοχρηστα!

3. Εχουν παρει παρανομα θερμανση με μη σωστο τροπο με αποτελεσμα και να μην εχουν θερμανση (οταν καποτε αναβαμε).

4. Εχουν γυρισει τις πορτες μεσα στην πολυκατοικια ενω το παλιο μαγαζι-αποθηκη την ειχε απεξω, γιαυτο δεν ειχε χιλιοαστα απο την πολυκατοικια.

 

Καταστατικο δεν υπαρχει δεν εχω δει ποτε....τα κοινοχρηστα τα βγαζουμε μονοι μας με μαθηματικους τυπους και ποσοστα % δεν ξερουμε χιλιοστα κτλ.

Κοινοχρηστα ο ιδιοκτητης του 1ου αυτος που τα εκανε ολα αυτα εχει να πληρωσει παρα παρα παρα πολυ καιρο.

Επισης η ιδιοκτητρια των υπογειων ολο μας πουλαει τσαμπουκαδες πχ ο απο πανω μου πηγε κατι να κανει στον ακαλυπτο και τον εδιωξε οτι ειναι ιδιωτικος χωρος!!!

ομως ο αντρας της μας την ειπε οτι θα φερει υγειονομικο γιατι δεν καθαριζουμε την "αυλη" της!

 

Μια φορα και εγω που βουλωσε η αποχετευση και ο ακαλυπτος εκανε μπανιο στα σκ@@$# δεν εκανα απολυτως τπτ....

της εστειλα μυνημα και της ειπα φερε ξεβουλωτικο αλλιως θα κανετε μπανιο εκει περα....

τι ειχε να κανει πληρωσε αυτη και ποτε δεν ειδαμε αποδειξη και ελεγε οτι την εδωσε στον δικηγορο της! :lol::lol::lol:

γενικα ειναι για πολλες σφαλιαρες και μου την εχει δωσει.

 

Τα κοινοχρηστα μας ειναι ΜΟΝΟ ΔΕΗ και τιποτα αλλο! Δεν εχουμε ασανσερ, δεν εχουμε θερμανση (εγω εχω δικια μου με αεριο που εβαλα μεσα στον μηνα) και απο πανω εχει δικια του, δεν εχουμε κοινοχρηστο νερο.

Καθαριζουν τις σκαλες οι γυναικες με μια σειρα, καποια κανει μονο μπροστα απο την πορτα της ειναι απο τις εξυπνες....:mad:

 

Καμια ιδεα τι κανουμε με αυτο το χαλι?

 

Ξεχασα να πω οτι τοτε δεν καναμε τιποτα επειδη ο ιδιοκτητης του 1ου ειναι και χωριανος μας, αλλα ΔΕΝ ξεραμε οτι θα μετακομισει!!!!

μολις τα τελειωσε εφυγε για καλες περιοχες στα νοτια προστια και μας αφησε διαχειριση και τα χαλια που εκανε αλλα και τα απληρωτα κοινοχρηστα!!!

δεν φταιει λοιπον κανεις αλλος αλλα εμεις που δεν τον σκισαμε τοτε....

 

επισης αυτη στο υπογειο εχει φιλο δικηγορο και απειλησε οτι αν φτασουμε στα ακρα δλδ να φερουμε πολεοδομια θα φτασει και αυτος! αγνωστο τι εννοουσε!

ρωτησα τον δικηγορο μου και ειπε οτι ισως επειδη καθαριζουμε σκαλες χωρις να εχουμε καθαριστρια και δεν κοβονται αποδειξεις, ισως επειδη δεν εχουμε εταιρεια κοινοχρηστων κτλ. Ισχυουν αυτα τα πραγματα? βρισκεις δλδ μπελα αν δεν τα κανεις ετσι?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα τον δικηγορο μου και ειπε οτι ισως επειδη καθαριζουμε σκαλες χωρις να εχουμε καθαριστρια και δεν κοβονται αποδειξεις, ισως επειδη δεν εχουμε εταιρεια κοινοχρηστων κτλ. Ισχυουν αυτα τα πραγματα? βρισκεις δλδ μπελα αν δεν τα κανεις ετσι?

 

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό το παραπάνω. Θεωρώ ότι αν ήταν κάτι τέτοιο, το πρόβλημα σας θα ήταν η εφορία και όχι να πάει σε "φίλο" δικηγόρο.

Εν τω μεταξύ, αυτό το "φίλος δικηγόρος" τι σημαίνει; Αν δεν ήταν φίλος δήλαδή τι θα γινόταν;

 

Δε θα σταθώ σε όλα τα άλλα που είπες. Είναι απλά τραγική η κατάσταση.

Απλά μια ερώτηση, ο ιδιοκτήτης υπογείων και ισογείων είναι ένας ή τα πούλησε; Ως τι τα πούλησε; Τα νομιμοποίησε και τα πούλησε ως διαμερίσματα; Λογικά, θα μπορείς να βγάλεις άκρη στο/στη συμβολαιογράφο που έχει το συμβόλαιο/σχέδια/καταστατικό. Αν υπάρχει καταστατικό πάντως, εκεί θα είναι και αυτό, μαζί με όλα τα υπόλοιπα στο/στη συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό το παραπάνω. Θεωρώ ότι αν ήταν κάτι τέτοιο, το πρόβλημα σας θα ήταν η εφορία και όχι να πάει σε "φίλο" δικηγόρο.

Εν τω μεταξύ, αυτό το "φίλος δικηγόρος" τι σημαίνει; Αν δεν ήταν φίλος δήλαδή τι θα γινόταν;

 

Δε θα σταθώ σε όλα τα άλλα που είπες. Είναι απλά τραγική η κατάσταση.

Απλά μια ερώτηση, ο ιδιοκτήτης υπογείων και ισογείων είναι ένας ή τα πούλησε; Ως τι τα πούλησε; Τα νομιμοποίησε και τα πούλησε ως διαμερίσματα; Λογικά, θα μπορείς να βγάλεις άκρη στο/στη συμβολαιογράφο που έχει το συμβόλαιο/σχέδια/καταστατικό. Αν υπάρχει καταστατικό πάντως, εκεί θα είναι και αυτό, μαζί με όλα τα υπόλοιπα στο/στη συμβολαιογράφο.

 

δεν ξερω τι φιλος της ειναι αυτος, και καλα της λεει διαφορα, οπως οτι δεν πρεπει να πληρωνει κοινοχρηστα γιατι το συμβολαιο της δεν εχει χιλιοστα! ομως οι πορτες ειναι ΜΕΣΑ στην πολυκατοικια!!! αρα πρεπει να πληρωνει!

Κοιτα η πολυκατοικα ηταν αρχικα η μανα με τα 2 παιδια της, εκαναν αυτοι διαμερισματα δικα τους λοιπον οποτε δεν ειχαν κατι μεταξυ τους, πχ καταστατικο κτλ. και γιαυτο δεν ειχε και κοινοχρηστο νερο.

Ο πατερας μου το 1977 αγορασε τον αερα (ταρατσα) και εχτισε και μετα εκτισε ο ενας της γιος απο πανω μας και το πουλησε.

Τα 2 ισογεια διαμερισματα το ενα το εχει ο ενας γιος αυτηνης και το νοικιαζει (αυτο πληρωνει κανονικα), και το αλλο ισογειο το εχει αγορασει αλλος και το νοικιαζει και παλι πληρωνουν αν και αργουν λιγο.

Το προβλημα μας δλδ ειναι αυτη που εχει τα 2 υπογεια διαμερισματα και ο ιδιοκτητης που τα πουλησε σε αυτην και εχει και τον 1ο οροφο που δεν πληρωνει επισης εδω και πολυ καιρο.

 

Σαν διαμερισματα τα πουλησε, δεν ξερω αν καπως νομιμοποιηθηκαν, δε νομιζω γιατι δεν επιτρεπεται τοσο κατω απο τον δρομο να ειναι διαμερισματα εδω και χρονια νομιζω. Δεν εχω ιδεα που να βρω συμβολαιογραφο κτλ δεν ξερουμε τετοια στοιχεια και φυσικα δεν μας λενε!

Επισης δεν μπορει να εχεις αυλη τον ακαλυπτο! το διαμερισμα εχει και μπαλκονοπορτα σε αυτον!!!

μαλιστα καποια μερα απο εκει μπηκε κλέφτης και πηρε αρκετα πραγματα.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι φιλος της ειναι αυτος, και καλα της λεει διαφορα, οπως οτι δεν πρεπει να πληρωνει κοινοχρηστα γιατι το συμβολαιο της δεν εχει χιλιοστα! ομως οι πορτες ειναι ΜΕΣΑ στην πολυκατοικια!!! αρα πρεπει να πληρωνει!

Κοιτα η πολυκατοικα ηταν αρχικα η μανα με τα 2 παιδια της, εκαναν αυτοι διαμερισματα δικα τους λοιπον οποτε δεν ειχαν κατι μεταξυ τους, πχ καταστατικο κτλ. και γιαυτο δεν ειχε και κοινοχρηστο νερο.

Ο πατερας μου το 1977 αγορασε τον αερα (ταρατσα) και εχτισε και μετα εκτισε ο ενας της γιος απο πανω μας και το πουλησε.

Τα 2 ισογεια διαμερισματα το ενα το εχει ο ενας γιος αυτηνης και το νοικιαζει (αυτο πληρωνει κανονικα), και το αλλο ισογειο το εχει αγορασει αλλος και το νοικιαζει και παλι πληρωνουν αν και αργουν λιγο.

Το προβλημα μας δλδ ειναι αυτη που εχει τα 2 υπογεια διαμερισματα και ο ιδιοκτητης που τα πουλησε σε αυτην και εχει και τον 1ο οροφο που δεν πληρωνει επισης εδω και πολυ καιρο.

 

Σαν διαμερισματα τα πουλησε, δεν ξερω αν καπως νομιμοποιηθηκαν, δε νομιζω γιατι δεν επιτρεπεται τοσο κατω απο τον δρομο να ειναι διαμερισματα εδω και χρονια νομιζω. Δεν εχω ιδεα που να βρω συμβολαιογραφο κτλ δεν ξερουμε τετοια στοιχεια και φυσικα δεν μας λενε!

Επισης δεν μπορει να εχεις αυλη τον ακαλυπτο! το διαμερισμα εχει και μπαλκονοπορτα σε αυτον!!!

μαλιστα καποια μερα απο εκει μπηκε κλέφτης και πηρε αρκετα πραγματα.

 

Τη θυμάμαι την περίπτωση σας, που πέθανε αυτή, η ΔΕΗ στο όνομα της κτλ.

 

Το "φίλος" δικηγόρος το αναφέρω γιατί είναι μια χαζομάρα που θα την πει κάποιος που δεν έχει ιδέα, απλά και μόνο για να απειλήσει. Την απάντηση μου σχετικά με το "φίλος" την έδωσα και πρίν:

Αν δεν ήταν φίλος τι θα γινόταν; Δηλαδή, μπορούμε να εκπροσωπηθούμε μόνο από "φίλους" δικηγόρους ή δε θα πληρωθεί επειδή είναι "φίλος"; Τίποτα από όλα αυτά.

 

Να σταθώ σε κάτι που ίσως να μπορώ να βοηθήσω όμως, αν και δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.

Από όσο ξέρω ο συμβολαιογράφος είναι ένας για την πολυκατοικία, δε μπορεί να πάει σε άλλον από τη στιγμή που το συμβόλαιο σας το έχει κάποιος.

Άρα έχετε τον ίδιο συμβολαιογράφο. Ψάξε το συμβόλαιο σου και θα τα βρεις τα στοιχεία του. Αν έχει συνταξιοδοτηθεί, θα βρεις αυτόν που έχει πάρει το αρχείο του από εδώ νομίζω. Κανονίζεις ραντεβού, πληρώνεις, και βγάζεις φωτοτυπίες ό,τι χρειάζεσαι. Ίσως κάποιοι να τα βγάζουν και να τα στέλνουν χωρίς να πας. Αλλά αν δε ξέρεις τι περιέχει το συμβόλαιο/σχέδια/καταστατικό σας, καλύτερα να πας από εκεί για να τα δεις και μόνος σου.

 

Τα σχέδια της πολεοδομία νομίζω πως έχουν σφραγίδα του συμβολαιογράφου. Οπότε αν δεν έχεις τίποτα στο αρχείο σου, βρες τον αριθμό αδείας και πήγαινε στην πολεοδομία μήπως βρεις κάτι και από εκεί.

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Τη θυμάμαι την περίπτωση σας, που πέθανε αυτή, η ΔΕΗ στο όνομα της κτλ.

 

Το "φίλος" δικηγόρος το αναφέρω γιατί είναι μια χαζομάρα που θα την πει κάποιος που δεν έχει ιδέα, απλά και μόνο για να απειλήσει. Την απάντηση μου σχετικά με το "φίλος" την έδωσα και πρίν:

Αν δεν ήταν φίλος τι θα γινόταν; Δηλαδή, μπορούμε να εκπροσωπηθούμε μόνο από "φίλους" δικηγόρους ή δε θα πληρωθεί επειδή είναι "φίλος"; Τίποτα από όλα αυτά.

 

Να σταθώ σε κάτι που ίσως να μπορώ να βοηθήσω όμως, αν και δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος.

Από όσο ξέρω ο συμβολαιογράφος είναι ένας για την πολυκατοικία, δε μπορεί να πάει σε άλλον από τη στιγμή που το συμβόλαιο σας το έχει κάποιος.

Άρα έχετε τον ίδιο συμβολαιογράφο. Ψάξε το συμβόλαιο σου και θα τα βρεις τα στοιχεία του. Αν έχει συνταξιοδοτηθεί, θα βρεις αυτόν που έχει πάρει το αρχείο του από εδώ νομίζω. Κανονίζεις ραντεβού, τα σκας, και βγάζεις φωτοτυπίες ό,τι χρειάζεσαι.

 

ναι η μανα τους αυτηνων ειναι που εχει πεθανει και ακομα στο ονομα της ειναι το κοινοχρηστο.

Ο ενας της γιος ειναι που πουλησε τα υπογεια διαμερισματα σε νεα ιδιοκτητρια.

Ωραια θα τα κοιταξω δεν το γνωριζα αυτο. Ευχαριστω πολυ! καλο βραδυ :)

Link to comment
Share on other sites

ναι η μανα τους αυτηνων ειναι που εχει πεθανει και ακομα στο ονομα της ειναι το κοινοχρηστο.

Ο ενας της γιος ειναι που πουλησε τα υπογεια διαμερισματα σε νεα ιδιοκτητρια.

Ωραια θα τα κοιταξω δεν το γνωριζα αυτο. Ευχαριστω πολυ! καλο βραδυ :)

 

Έβαλα κι άλλα στην απάντηση μου. Οπότε κοίτα πάλι εδώ

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κι άλλα στην απάντηση μου. Οπότε κοίτα πάλι εδώ

 

ενταξει θα τα δω και αυτα, αν και δε νομιζω οτι εχουμε τον ιδιο, χρονολογικα εχουν γινει διαμερισματα μετα απο πολλα χρονια! ευχαριστω και παλι! καλο βραδυ :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Τα έξοδα επισκευής κεντρικής κεραίας κι αγοράς ενισχυτή, επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη ή τους ενοικιαστές;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Τα έξοδα επισκευής κεντρικής κεραίας κι αγοράς ενισχυτή, επιβαρύνουν τον ιδιοκτήτη ή τους ενοικιαστές;

 

Καλημέρα, στην πολυκατοικια που εχω διαμερισμα τα εξοδα επισκευης τα πληρωνουν οι νοικάρηδες αφου αυτοι μενουν λογικο είναι....

η αγορα όμως ενισχυτή που μαλιστα σε μεγαλες πολυκατοικίες είναι κατι πολύ ακριβο και θα μεινει για χρονια παει στους ιδιοκτητες. Σε αυτην που αναφέρομαι εχει 27 διαμερίσματα!!! πχ και όταν αλλαξαν την εισοδο, πορτα κτλ, μεχρι γύψινα εβαλαν, αλλαξαν ασανσέρ ακομα και ραδιο μεσα!! όλα τα πληρωσα εγω αυτά γιατι είναι πραγματα που μενουν. Τις επισκευες τις πληρωνουν οι νοικάρηδες. Όπως πχ σε ασανσέρ, συντηρήσεις θερμανσης κτλ. Αν θελει όμως αγορα κατι πχ έναν αλλον καυστηρα παει στον ιδιοκτητη.

Άλλο η επισκευή, άλλο η αγορα.

Το καταστατικο τι λεει περι αυτου?

 

Για τι ποσα μιλαμε ?

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, στην πολυκατοικια που εχω διαμερισμα τα εξοδα επισκευης τα πληρωνουν οι νοικάρηδες αφου αυτοι μενουν λογικο είναι....

η αγορα όμως ενισχυτή που μαλιστα σε μεγαλες πολυκατοικίες είναι κατι πολύ ακριβο και θα μεινει για χρονια παει στους ιδιοκτητες. Σε αυτην που αναφέρομαι εχει 27 διαμερίσματα!!! πχ και όταν αλλαξαν την εισοδο, πορτα κτλ, μεχρι γύψινα εβαλαν, αλλαξαν ασανσέρ ακομα και ραδιο μεσα!! όλα τα πληρωσα εγω αυτά γιατι είναι πραγματα που μενουν. Τις επισκευες τις πληρωνουν οι νοικάρηδες. Όπως πχ σε ασανσέρ, συντηρήσεις θερμανσης κτλ. Αν θελει όμως αγορα κατι πχ έναν αλλον καυστηρα παει στον ιδιοκτητη.

Άλλο η επισκευή, άλλο η αγορα.

Το καταστατικο τι λεει περι αυτου?

 

Για τι ποσα μιλαμε ?

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.. Το όλο κόστος είναι γύρω στα 100€..

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ.. Το όλο κόστος είναι γύρω στα 100€..

 

δεν γραφει ξεχωριστα ποια ειναι επισκευη και ποια η αγορα ενισχυτη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Στην πολυκατοικία μας σήμερα από μπαλκόνι σε μπαλκόνι υπήρχε η συζήτηση σχετικά με κάποια κρούσματα κλοπών αγροτικών αυτοκινήτων. Υπάρχουν λοιπόν δύο ιδιοκτήτες που έχουν αγροτικά αυτοκίνητα. Αν και τα πάρκινγκ τους είναι κλειστά, τα έχουν κάνει αποθήκες και τα αυτοκίνητα τα βάζουν μπροστά από τις πόρτες των πάρκινγκ-αποθηκών τους..

Σήμερα λοιπόν αποφάσισαν οι δύο, να κολλήσουν με ηλεκτροκόλληση δύο κρίκους στους οποίους θα βάλουν λουκέτο για να κλειδώνουν την συρόμενη πόρτα από την οποία μπαίνουν και βγαίνουν τα αυτοκίνητα και θα δώσουν σε όλους κλειδί να ανοίγουν και να ξανακλειδώνουν τα βράδια. Τις υπόλοιπες ώρες θα μένει ανοιχτή η πόρτα. Και ρωτάω κατά πόσο νόμιμο είναι το να έχεις κλειστό πάρκινγκ αλλά επειδή θες να το κάνεις αποθήκη να μπορείς να κλειδώσεις την κοινόχρηστη πόρτα λόγω φόβου κλεψίματος του οχήματός σου;(και μάλιστα με λουκέτο). Και εάν γίνει συνέλευση και οι 5 από τους 6 ιδιοκτήτες συμφωνήσουν, εγώ που εργάζομαι νύχτα και επιστρέφω 2-3 η 5 το ξημέρωμα, θα πρέπει στη βροχή και την καταιγίδα να βγαίνω να γίνομαι λούτσα για να ξεκλειδώσω να μπω να πάω στο νόμιμο πάρκινγκ μου-που δεν το χω μετατρέψει σε αποθήκη-; Τους είπα να βάλουμε μηχανισμό να ανοίγει η πόρτα και να κλείνει και να είμαστε όλοι ευτυχισμένοι και δυστυχώς από τη σύζυγο του ανθρώπου που ξεκίνησε την όλη διαδικασία με το λουκέτο άκουσα τα όσα....να το πληρώσω εγώ εάν θέλω και δεν την νοιάζει που σχολάω ξημερώματα, τη νοιάζει να μην τους κλέψουν το αγροτικό, να της παραχωρήσω το πάρκινγκ μου εάν δεν συμφωνώ γιατί αλλιώς εγώ θα έχω την ευθύνη της κλοπής και πολλά ακόμη υπέροχα. Εννοείται μπήκα στο διαμέρισμα μου.

Όποιος έχει κάτι να πει, είναι πολύτιμο..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δειτε τι λεει το καταστατικο σας.Γενικα παντως τις περισσοτερες φορες μπορουν με ποσοστο 50+1 μπορουν να γινουν διαφορα εργα για την πολυκατοικια.Το αν αφορα αποκλειστικα κοινοχρηστους η κοινοκτητους χωρους θα βοηθουσε μια κατοψη του χωρου.

Αν παλι συμφωνησουν το 50% να μπει μηχανισμος αφηστε την κυρια να χτυπιεται.

Δεν βρισκω παραλογο βεβαια τις μερες που ζουμε να κλειδωνεται μια πορτα παραπανω,αντιθετα βλεπω εσας παραλογο..

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δειτε τι λεει το καταστατικο σας.Γενικα παντως τις περισσοτερες φορες μπορουν με ποσοστο 50+1 μπορουν να γινουν διαφορα εργα για την πολυκατοικια.Το αν αφορα αποκλειστικα κοινοχρηστους η κοινοκτητους χωρους θα βοηθουσε μια κατοψη του χωρου.

Αν παλι συμφωνησουν το 50% να μπει μηχανισμος αφηστε την κυρια να χτυπιεται.

Δεν βρισκω παραλογο βεβαια τις μερες που ζουμε να κλειδωνεται μια πορτα παραπανω,αντιθετα βλεπω εσας παραλογο..[

 

Καταστατικό η πολυκατοικία δεν έχει. Η συνήθης τακτική που ακολουθούν τα τελευταία 7 χρόνια που μένω εδώ είναι συζητάμε στη συνέλευση και οι αποφάσεις λαμβάνονται από το ποσοστό της πλειοψηφίας..

Η πόρτα δε διαφωνώ να κλειδώνει, απορώ με το να κλειδώνει το βράδυ από τον τελευταίο που θα μπαίνει στην πολυκατοικία...Και αναρωτιέμαι πού θα ξέρω εγώ εάν είμαι ο τελευταίος; Θα κοιτάζω τις θέσεις στάθμευσης εάν είναι παρκαρισμένοι όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας; (λογικά κάποιος πρέπει να λειτουργεί ως σκοπός με αυτό το πόστο ). Και θα ξεκλειδώνει από τον πρώτο που θα βγάζει το αυτοκίνητό του το πρωί. Κ αναρωτιέμαι εάν εγώ γυρίσω στις 4 από τη δουλειά μου, ξεκλειδώσω, κλειδώσω όλα μιά χαρά και ο άνθρωπος που δουλεύει βάρδια πρωινή και θα φύγει στις 5παρά,την αφήσει ξεκλείδωτη αφού είναι ο πρώτος που ξεπαρκάρει, αυτό ποιόν εξυπηρετεί από άποψη ασφάλειας; Μετά τις 4.30 δεν διαπράττονται κλοπές;

Μου φαίνεται σα σκεπτικό παράλογο και δύσκολο να λειτουργήσει, όταν η κεντρική είσοδος ενώ έχει παρθεί απόφαση να κλειδώνει, δεν το καταφέραμε ποτέ.. Τα διαμερίσματά μας ας κλαπούν, το να είναι κάποιος μέσα στα σκαλιά της πολυκατοικίας , το ίδιο.. το να μου κλέψουν το αυτοκίνητο μου που αρνούμαι να βάλω στο νόμιμο από τα συμβόλαια αγοράς χώρο μου όμως, προυποθέτει την ύπαρξη λουκέτου στην

πόρτα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναμένω οπότε τη γενική συνέλευση..

Και κάτι τελευταίο παρακαλώ, μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει ένας μηχανισμός για την γκαραζόπορτα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρίσκω εντελώς παράλογο κάποιος να έχει κάνει αποθήκη το κλειστό χώρο στάθμευσης (παρανόμως φυσικά) και να αφήνει τα αυτοκίνητο του σε κοινόχρηστο χώρο (γιατί κοινόχρηστος χώρος είναι αυτός συνήθως). Μετά από αυτό έχει κ το θράσος και να απαιτεί να κλειδωθεί κοινόχρηστη πόρτα επειδή αυτός δεν χρησιμοποιεί το χώρο του όπως πρέπει. Εγώ sorry δεν θα έκανα πίσω. Και αν μία μέρα έβρισκα κλειδωμένη την πρόσβαση θα καλούσα αστυνομία.

 

Παρόλα αυτά να του πεις πως αν κάποιος θέλει να του κλέψει το αυτοκίνητο δεν θα τον εμποδίσει ένα λουκέτο.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να δειτε τι λεει το καταστατικο σας.Γενικα παντως τις περισσοτερες φορες μπορουν με ποσοστο 50+1 μπορουν να γινουν διαφορα εργα για την πολυκατοικια.Το αν αφορα αποκλειστικα κοινοχρηστους η κοινοκτητους χωρους θα βοηθουσε μια κατοψη του χωρου.

Αν παλι συμφωνησουν το 50% να μπει μηχανισμος αφηστε την κυρια να χτυπιεται.

Δεν βρισκω παραλογο βεβαια τις μερες που ζουμε να κλειδωνεται μια πορτα παραπανω,αντιθετα βλεπω εσας παραλογο..[

 

Καταστατικό η πολυκατοικία δεν έχει. Η συνήθης τακτική που ακολουθούν τα τελευταία 7 χρόνια που μένω εδώ είναι συζητάμε στη συνέλευση και οι αποφάσεις λαμβάνονται από το ποσοστό της πλειοψηφίας..

Η πόρτα δε διαφωνώ να κλειδώνει, απορώ με το να κλειδώνει το βράδυ από τον τελευταίο που θα μπαίνει στην πολυκατοικία...Και αναρωτιέμαι πού θα ξέρω εγώ εάν είμαι ο τελευταίος; Θα κοιτάζω τις θέσεις στάθμευσης εάν είναι παρκαρισμένοι όλοι οι κάτοικοι της πολυκατοικίας; (λογικά κάποιος πρέπει να λειτουργεί ως σκοπός με αυτό το πόστο ). Και θα ξεκλειδώνει από τον πρώτο που θα βγάζει το αυτοκίνητό του το πρωί. Κ αναρωτιέμαι εάν εγώ γυρίσω στις 4 από τη δουλειά μου, ξεκλειδώσω, κλειδώσω όλα μιά χαρά και ο άνθρωπος που δουλεύει βάρδια πρωινή και θα φύγει στις 5παρά,την αφήσει ξεκλείδωτη αφού είναι ο πρώτος που ξεπαρκάρει, αυτό ποιόν εξυπηρετεί από άποψη ασφάλειας; Μετά τις 4.30 δεν διαπράττονται κλοπές;

Μου φαίνεται σα σκεπτικό παράλογο και δύσκολο να λειτουργήσει, όταν η κεντρική είσοδος ενώ έχει παρθεί απόφαση να κλειδώνει, δεν το καταφέραμε ποτέ.. Τα διαμερίσματά μας ας κλαπούν, το να είναι κάποιος μέσα στα σκαλιά της πολυκατοικίας , το ίδιο.. το να μου κλέψουν το αυτοκίνητο μου που αρνούμαι να βάλω στο νόμιμο από τα συμβόλαια αγοράς χώρο μου όμως, προυποθέτει την ύπαρξη λουκέτου στην

πόρτα.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αναμένω οπότε τη γενική συνέλευση..

Και κάτι τελευταίο παρακαλώ, μήπως γνωρίζετε πόσο κοστίζει ένας μηχανισμός για την γκαραζόπορτα;

Ακρη δυσκολα θα βρεθει.Δυστηχως ομως αν η πλειοψηφια ψηφισει να μπει λουκετο δεν γινεται διαφορετικα.Αυτα τα προβληματα υπαρχουν σε ολες τις πολυκατοικιες και ακρη δεν βρισκετε.Οι υπολοιπο ενοικοι τι λενε?

 

Εγώ πάλι βρίσκω εντελώς παράλογο κάποιος να έχει κάνει αποθήκη το κλειστό χώρο στάθμευσης (παρανόμως φυσικά) και να αφήνει τα αυτοκίνητο του σε κοινόχρηστο χώρο (γιατί κοινόχρηστος χώρος είναι αυτός συνήθως). Μετά από αυτό έχει κ το θράσος και να απαιτεί να κλειδωθεί κοινόχρηστη πόρτα επειδή αυτός δεν χρησιμοποιεί το χώρο του όπως πρέπει. Εγώ sorry δεν θα έκανα πίσω. Και αν μία μέρα έβρισκα κλειδωμένη την πρόσβαση θα καλούσα αστυνομία.

 

Παρόλα αυτά να του πεις πως αν κάποιος θέλει να του κλέψει το αυτοκίνητο δεν θα τον εμποδίσει ένα λουκέτο.

 

ειναι και αυτο μια λυση παντως.

Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Τι χολοσκας?

 

Ασε τη μανταμ να βαλει λουκεττο.

 

Εσυ σαν τελευταιος που φθανεις, ανοιγεις το λουκεττο, βαζεις το αμαξι στο γκαραζ σου και ΑΦΗΝΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΑΝΟΙΧΤΗ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ:lol:

 

Προφανως το διποδο θα καταλαβει οτι μετα μονο με γκαραζοπορτα θα την γλυτωσει.

 

Αν σε ρωτησει γιατι δεν κλειδωνεις σαν τελευταιος που μπαινεις, βρες οτι δικαιολογια θελεις.

 

Εγω θα της απαντουσα χε.ομουν οπως τωρα και επρεπε να τρεξω στην τουαλεττα. Με συγχωρεις τωρα φευγω γρηγορα για να μη σε χ.σω:p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια γνωστος μου (συγγενης) ειχε προβληματα σε σπιτι που νοικιαζε ...

ο ενοικιαστης δεν πληρωνε νοικια κτλ κτλ κτλ ...

καταφερε να τον βγαλει βρηκε νεο ενοικιαστη αλλα βρηκε παράλληλα και τεράστιους απληρωτους λογαριασμους ΔΕΗ και νερο ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ του πρωην ενοικιαστή (ευτυχως) ...ο οποιος ομως παρολο που μετακομισε δεν εκανε αιτηση διακοπής στο ρευμα και το νερο ...

σε αυτη την περιπτωση τωρα τι γινεται ?

μπορει ο ιδιοκτήτης να περασει στον νεο ενοικιαστή το ρευμα και το νερο η θα εχει θεματα ?

Link to comment
Share on other sites

Στο ρεύμα ΝΑΙ, στο νερό ΟΧΙ !

για πες μου λιγο πιο αναλυτικα μπορεις ?

 

να τονισω οτι και το νερο ειναι στο ονομα του ενοικιαστη που εφυγε ..οπως και το ρευμα ..οποτε τι γινεται εδω? ουσιαστικα χρεωνεται αυτος που τα αφησε ετσι δεν ειναι ?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...