Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα, μπορει καποιος να μου πει εν ολιγοις τι χρειαζεται για να φυγει ενοικιαστης που δεν πληρωνει απο διαμερισμα; ποσο καιρο απο τη στιγμη που επαυσε πληρωμες; ποσο καιρο παιρνει η διαδικασια; (ξερω οτι προβλεπεται ειδοποιηση ενα μηνα πριν), ποτε θεωρειται ακυρο το συμβολαιο και ποσα ειναι τα εξοδα αυτων; ευχαριστω

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Yπάρχει,και βάσει αυτού πληρώναμε το φόρο για το ενοίκιο που εισπράτταμε από το υπόγειο διαμ/μα του μακαρίτη του θυρωρού.

Οσον αφορά στο αέριο,τώρα περιμένω το συνεργείο να κάνει την εγκατάσταση,μιας και έχουμε να ανάψουμε καλοριφέρ 4 χρόνια και φέτος 5.Και είναι γεγονός ότι τον περασμένο χειμώνα ψόφησα από το κρύο.

Η πολυκατοικία είναι ένα κτίριο...παγκοσμίως όλες οι νομοθεσίες αναγνωρίζουν ως αντικείμενο δικαιωμάτων και υποχρεώσεων τα φυσικά πρόσωπα και τα νομικά πρόσωπα..επομένως το ΑΦΜ αποδίδεται σε ένα από τα ανωτέρω...

 

Roid_rage : εξώδικο για όχληση να αποπληρώσει τις οφειλές του, πάροδος δεκαπενθημέρου και κατάθεση για διαταγή απόδοσης μισθίου...όταν αυτή εκδοθεί,(το πότε, εξαρτάται από το αρμοδιο δικαστήριο) 20 ημέρες προθεσμία μετά την κοινοποίηση στον οφειλέτη ώσπου να καταστεί εκτελεστή η απόφαση και να προχωρήσει η έξωση..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει να πληρωσει, γινεται δικαστηριο; η οφειλη τον ακολουθει και παιζει να τα παρω ποτε; thank you

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει να πληρωσει, γινεται δικαστηριο; η οφειλη τον ακολουθει και παιζει να τα παρω ποτε; thank you

Με τη διαδικασία της διαταγής απόδοσης δεν γίνεται δικαστήριο. (εκτός αν στη συνέχεια ασκήσει ανακοπή κατά της διαταγής απόδοσης).

Τα χρήματα θα τα πάρεις, εφόσον βρεθεί κάποιο περιουσιακό του στοιχείο, από το οποίο να μπορείς να ικανοποιηθείς (τραπεζικός λογαριασμός με υπόλοιπο, όχημα, ακίνητο κλπ). Η διαταγή πληρωμής ισχύει για 20 έτη.

Η έξωση πραγματοποιείται βέβαια, ανεξάρτητα από την ικανοποίηση της χρηματικής οφειλής.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το εκανα εγω μου χρωστουσε 2500 ευρω απο νοικια, δεν πληρωνε κοινοχρηστα, ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ ηταν στο ονομα του και πηγαν στο ΑΦΜ του, τα πληρωσα ολα εγω και δεν πηρα μια γιατι απλα δεν ειχε τπτ στο ονομα του!

η πλακα ειναι οτι δεν εφευγε και ο κλητηρας ηθελε 700 ευρω + ΦΠΑ (μου ειπε και αν δεν θελω αποδειξη 700!) και επρεπε αν δεν παρει τα πραγματα του να τα φυλαω και μεχρι 6 μηνες στο σπιτι μου! αφου του εριξα πολλα μπινελικια του ειπα οτι θα βαλω μερικους μπραβους και θα τον πεταξουν εξω μαζι με τα πραγματα....

τελικα φιλοτημηθηκε να φυγει γιατι ημουν ετοιμος να του παρω την εξωπορτα να εβλεπα πως θα εμενε μετα μεσα....δεν ειχε αλλαξει καν κλειδαρια, και ειχα μπει και ειδα οτι δεν ειχε πακεταρει τπτ ενω ελεγε οτι ηταν ετοιμος να φυγει....

τελικα με λιγα λογια σε υποχρεωνουν να παρανομησεις, τελικα αφου εφυγε μου εκανε δωρο ενα παταρι χαλια μαζι με την πορτα του μπανιου και το ταβανι διαλυμενο, γιατι εχανε ο θερμοσιφωνας και δεν μας ειπε τιποτα!!!

επισης δωρο και ενα σπασμενο τζαμι στην κρεβατοκαμαρα, δεν φανταζεστε ποσες φορες σκεφτηκα να βρω το αμαξι του και να του βαλω 20 γκαζακια....

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πλήρωσες ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ αφού ήταν στο όνομά του; 2500; τελικά είμαστε μλκες που καθόμαστε και περιμένουμε...

700 ο κλητηρας;; Δηλαδή αν έχει ένα τέτοιο την ημέρα, βγάζει 20 χιλιάρικα το μήνα;

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πλήρωσες ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ αφού ήταν στο όνομά του; 2500; τελικά είμαστε μλκες που καθόμαστε και περιμένουμε...

700 ο κλητηρας;; Δηλαδή αν έχει ένα τέτοιο την ημέρα, βγάζει 20 χιλιάρικα το μήνα;

H ΔΕΗ ήταν στο όνομα του ενοικιαστή, από ότι κατάλαβα.

Η ΕΥΔΑΠ είναι πάντα στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Όσο για τον δικαστικό επιμελητή, αν έχει ένα τέτοιο στο τρίμηνο, θα τον βοηθήσεις οικονομικά ? :p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Το νερο γιατί να ειναι στο ονομα του ιδιοκτήτη?

Νοικιαζω και τα εχω ολα στο ονομα μου πάντως

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το νερο γιατί να ειναι στο ονομα του ιδιοκτήτη?

Νοικιαζω και τα εχω ολα στο ονομα μου πάντως

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Έχεις πάρει την ΕΥΔΑΠ στο όνομά σου??

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευαθ, Θεσσαλονίκη μενω

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Πιθανόν να γίνεται εκτός Αττικής. Αλλά για την ΕΥΔΑΠ (Αττική) δεν γίνεται.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αυτο?

 

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk

Υπόχρεος είναι πάντα ο ιδιοκτήτης (και συνυπόχρεος ο ενοικιαστής) αλλά αν αυτός δεν μπορεί να ανευρεθεί λόγω λύσης της μίσθωσης κλπ) τη νύφη πληρώνει τελικά ο ιδιοκτήτης (ο οποίος μετά έχει δικαίωμα αναγωγής βέβαια κατά του ενοικιαστή, αν η κατανάλωση είχε γίνει από τον τελευταίο).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πλήρωσες ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ αφού ήταν στο όνομά του; 2500; τελικά είμαστε μλκες που καθόμαστε και περιμένουμε...

700 ο κλητηρας;; Δηλαδή αν έχει ένα τέτοιο την ημέρα, βγάζει 20 χιλιάρικα το μήνα;

 

καλησπέρα, ποιος ειπε οτι πληρωσα ΔΕΗ? ειπα πηγανε στο ΑΦΜ του! εγω το διεκοψα κανονικα το ρευμα, δειχνοντας το χαρτι εξωσης...

το νερο επειδη ειναι στο δικο μου ονομα το πληρωσα αλλα ηταν πολυ λιγα χρηματα.

Ο κλητηρας απλα καραγκιοζιλικι....σορρυ κιολας αλλα τους θεωρω πολυ μεγαλους νταβατζηδες.....

οπως ειπα δεν ειχε αλλαξει κλειδαριες, απλα θα επαιρνα την εξωπορτα και να εβλεπα τι θα εκανε....

τοσα χρηματα για να κοροιδευει το καθε λαμογιο κλητηρας και βλακειες δεν τα εδινα....

θα δωσω ενα μηνιατικο για μιση ωρα δουλεια το πολυ και να πρεπει να του φυλαω και τα πραγματα!

ενας εδω στην πολυκατοικια μου, ηταν κατι μαυροι εβαλε κλειδαρα ανοιξε την πορτα και τα πεταξε ολα στον δρομο, τα πηρανε και εφυγαν, ουτε δικαστηριο, ουτε κλητηρες ουτε τπτ! αυτος ειναι μαγκας!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, το εκανα εγω μου χρωστουσε 2500 ευρω απο νοικια, δεν πληρωνε κοινοχρηστα, ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ ηταν στο ονομα του και πηγαν στο ΑΦΜ του, τα πληρωσα ολα εγω και δεν πηρα μια γιατι απλα δεν ειχε τπτ στο ονομα του!

Εδώ το λες, τεσπα δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, το βέλτιστο είναι να φύγουν μόνοι τους. Οι αμοιβές από ότι είδα βγαίνουν με κοινή υπουργική απόφαση. Πρέπει από τον δεύτερο μήνα να ψιλιαζομαστε. Είναι σαν τις δουλειές, άμα μενεις απλήρωτος ένα μήνα, δεν πρόκειται να πάρεις τα μαζεμένα των πολλών μηνών.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το λες, τεσπα δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα, το βέλτιστο είναι να φύγουν μόνοι τους. Οι αμοιβές από ότι είδα βγαίνουν με κοινή υπουργική απόφαση. Πρέπει από τον δεύτερο μήνα να ψιλιαζομαστε. Είναι σαν τις δουλειές, άμα μενεις απλήρωτος ένα μήνα, δεν πρόκειται να πάρεις τα μαζεμένα των πολλών μηνών.

 

καλημερα, εχεις δικιο σε παραβγαζει ολο θα θα θα....πρεπει οταν βλεπουμε δεν πληρωνει πεταμα απεξω, οσο περισσοτερο μενει τοσο περισσοτερα χρεωνεσαι! και τα κοινοχρηστα φυσικα παλι ο ιδιοκτητης τα πληρωνει.

Με λιγα λογια με τα νοικια που εδωσε ουτε καν τις ζημιες που εκανε δεν βγαλαμε, οχι να πληρωσεις και κατι αλλο.

Και φυσικα τοτε τα νοικια τα χρωστουμενα κατωχηρωθηκαν στην εφορια ωστε να μην φορολογηθουμε για αυτα που δεν εισπραξαμε ποτε! τωρα δεν ξερω αν αυτο μπορει να γινει ακομα λεγανε οτι θα το καταργησουνε.

Link to comment
Share on other sites

να ζητήσω γνώμη και βοήθεια για κάτι στους φίλους

 

είμαι ιδιοκτήτης διαμερίσματος σε μια από αυτές τις πανάθλιες, τρισάθλιες, τρισκατάρατες πολυκατοικίες του κέντρου Θεσσαλονίκης. αυτή την μάστιγα...

 

40 διαμερίσματα.... μηδενική συνεννόηση... συνέλευση δεν έχει γίνει εδώ και 15 χρόνια... κοινόχρηστα μαζεύονταν όπως να'ναι και από όποιον να'ναι... ζήτημα να πλήρωναμε 8-9 στους 40, παρότι ήταν πολύ χαμηλά καθώς δεν υπάρχει ασανσέρ ή κεντρική θέρμανση

 

το κτίριο δεν είναι και κατεδαφιστέο, αλλά σαφώς είναι προβληματικό από την έλλειψη συντήρησης, καθώς πληρώνονταν μόνο χρήματα για έναν υποτυπώδη καθαρισμό και τις... λάμπες στους διαδρόμους...

 

το αποθεματικό -για πολυκατοικία τόσων διαμερισμάτων- είναι αξιολύπητο.... κανένα χιλιάρικο από όταν πλήρωναν οι περισσότεροι (εποχές 2000) και όσους συνεχίζαμε να πληρώνουμε

 

μας ήρθε ειδοποίηση από την πολεοδομία για επικινδυνότητα του κτιρίου λόγω αποκόλλησης επιχρισμάτων, με απειλή ποινικής δίωξης αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα

 

αυτό σημαίνει σοβάτισμα της πρόσοψης με άδεια για σκαλωσιές κ.ο.κ. δηλαδή εργασία 20.000 ευρώ και...

 

σε μια οικοδομή όπου δεν πλήρωναν ούτε τα 10 ευρώ το μήνα κοινόχρηστα οι περισσότεροι...

 

η διαχειρίστρια είναι 89 χρονών... η δε εταιρία συλλογής κοινοχρήστων δηλώνει αδυναμία να μαζέψει από τους περισσότερους.

 

τί μπορεί να κάνει κανείς πέρα από τα να νίψει τας χείρας του και να περιμένει την ποινική δίωξη μαζί με τους υπόλοιπους;

 

δεν μπορούμε οι 8-9 συνεπείς να καταθέσουμε το μερίδιο του κόστους επισκευής που μας αναλογεί σε ένα ταμείο, και να ασκηθεί η δίωξη στους υπόλοιπους που δεν πληρώνουν; πολλοί από τους οποίους, υπόψη, δεν έχουν αδυναμία πληρωμής, όπου θα καταλάβαινε κανείς το πρόβλημά τους : αντιθέτως ΒΓΑΖΟΥΝ ΧΡΗΜΑΤΑ νοικιάζοντας διαμερίσματα της οικοδομής σε φοιτητές...

 

γενικά είναι μια κατάσταση απίθανη. είναι αδύνατον 8 άτομα να μοιραστούμε ένα εξοδο 20.000 ευρώ που αναλογεί σε 40, επειδή κανείς εδώ δεν αναλαμβάνει τις ευθύνες του...

 

και δεν έχουμε ούτε τα χρήματα να πληρώσουμε σαν κορόιδα και να κυνηγάμε τους άλλους 32 σε δικαστήρια; ούτε την πόρτα δεν ανοίγουν μην τυχόν τους ζητήσει κανείς τα κοινόχρηστα που δεν πληρώνουν!

 

τί κάνεις σ'αυτή την περίπτωση; μακάρι να κηρύσσονταν κατεδαφιστέο το γαμίδι να παίρναμε διαμερισματάκια μισού εμβαδού αντιπαροχή, αλλά η ζημιά δεν είναι.... τόσο βαριά...

 

έχει κανείς ιδέα τί μπορούμε να κάνουμε και πώς να προστατευθούμε;

Edited by capcom
Link to comment
Share on other sites

Νομικώς, είναι εύκολη η απάντηση...αλλά με τέτοιο κόστος επισκευής και τόσους συνιδιοκτήτες η εφαρμογή της θεωρίας είναι δύσκολη..

 

Συγκαλείτε έκτακτη Γ.Σ. σύμφωνα με τον κανονισμό, και λαβάνετε απόφαση μετά από προσφορές τεχνιτών...όσοι δεν συμμετάσχουν, δεσμεύονται και είναι υπόχρεοι στην καταβολή της αναλογούσης δαπάνης..εάν δεν συγκεντρωθεί το ποσό, έχεις δικαίωμα να καταβάλλεις και να απαιτήσεις δικαστικώς την υπερβάλλουσα την αναλογία του διαμερίσματός σου καταβολή..εν συνεχεία κατάσχεση στις ιδιοκτησίες τους άμα τη τελεσιδικία της αποφάσεως..

Link to comment
Share on other sites

Νομικώς, είναι εύκολη η απάντηση...αλλά με τέτοιο κόστος επισκευής και τόσους συνιδιοκτήτες η εφαρμογή της θεωρίας είναι δύσκολη..

 

Συγκαλείτε έκτακτη Γ.Σ. σύμφωνα με τον κανονισμό, και λαβάνετε απόφαση μετά από προσφορές τεχνιτών...όσοι δεν συμμετάσχουν, δεσμεύονται και είναι υπόχρεοι στην καταβολή της αναλογούσης δαπάνης..εάν δεν συγκεντρωθεί το ποσό, έχεις δικαίωμα να καταβάλλεις και να απαιτήσεις δικαστικώς την υπερβάλλουσα την αναλογία του διαμερίσματός σου καταβολή..εν συνεχεία κατάσχεση στις ιδιοκτησίες τους άμα τη τελεσιδικία της αποφάσεως..

 

Δεν υπάρχει συνεννόηση στην πολυκατοικία. Προτιμούν να μας σύρουν στα δικαστήρια (ενώ οι περισσότεροι έχουν τα χρήματα, και μάλιστα περισσότερα από μένα).

 

Θα τιμωρηθώ για την απροθυμία των άλλων να κάνουν επισκευές απαραίτητες δηλαδή;

 

Δεν μπορώ να καταθέσω ένα ποσό που μου αναλογεί -έστω χονδρικά- για τις επισκευές στο ταμείο παρακαταθηκών και δανείων; Ή να ενημερώσω την πολεοδομία ότι είμαι (μαζί με λίγους άλλους) πρόθυμος να πληρώσω το ποσό που μου αναλογεί αλλά η διαχειριστρια και η πλειοψηφία αρνούνται;

 

Δηλαδή όποιος έχει την ατυχία να ζει σε πολυκατοικία με ανισόρροπους γείτονες θα σύρεται στα δικαστήρια για τις δικές τους αμέλειες.... ; :(

 

Δεν μπορώ να πληρώσω την επισκευή πολυκατοικίας 40 διαμερισμάτων μόνος μου ή μαζί με άλλους 7-8 μαξ και μετά να την απαιτήσουμε δικαστικά σε ποιός ξέρει πόσα χρόνια, το κόστος είναι δυσθεώρητο για να το καλύψουμε ....

 

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το πνεύμα του νόμου στο θέμα. Αν πέσεις σε στραβούς γείτονες που αρνούνται να πληρώσουν επισκευές για επικινδυνότητα του κτιρίου, θα πρέπει να γίνεις ο Πάτρονας Ευεργέτης της πολυκατοικίας σου ή να σε σέρνουν στα δικαστήρια μαζί με τους βλαμμένους; Θα έπρεπε να υπάρχει ένας τρόπος να προφυλαχθούμε.

Edited by capcom
Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα του νόμου..τι άλλο θα μπορούσε να προβλέψει ο νομοθέτης δηλαδή...να αρχίσεις να μοιράζεις σφαλιάρες στους ανυπότακτους συνιδιοκτήτες ώσπου να συμμορφωθούν..; Κατανοώ ότι είναι ένα δύσκολο θέμα, αλλά εγώ στην θέση σου θα απέστειλα ένα εξώδικο στον διαχειριστή (κοινοποιούμενο και στην πολεοδομία) όπου θα εξέφραζα την πρόθεσή μου να καταβάλλω το μερίδιο της δαπάνης που μου αναλογεί και θα του εφιστούσα την προσοχή στις τυχόν ευθύνες του από την μή υλοποίηση του έργου κατά τις επιταγές του νόμου καθώς και ότι σε περίπτωση οιασδήποτε ζημίας μου θα αξίωνα την αποκατάστασή της..

 

Να ξέρεις ότι τυχόν ποινική ευθύνη την έχει ο διαχειριστής ως εκπρόσωπος της ομάδος συμεφερόντων των συνιδιοκτητών, ενώ αστικώς δύναται να ενάγει και να ενάγεται υπό αυτήν του την ιδιότητα, και τυχόν επιδίκαση χρηματικού ποσού ή προστίμου καταλογίζεται εν τέλει κεχωρισμένα σε κάθε ιδιοκτησία αναλόγως το ποσοστό συμμετοχής εκάστης στις κοινόχρηστες δαπάνες...

Link to comment
Share on other sites

Τι θα πει δεν καταλαβαίνεις το πνεύμα του νόμου..τι άλλο θα μπορούσε να προβλέψει ο νομοθέτης δηλαδή...να αρχίσεις να μοιράζεις σφαλιάρες στους ανυπότακτους συνιδιοκτήτες ώσπου να συμμορφωθούν..; Κατανοώ ότι είναι ένα δύσκολο θέμα, αλλά εγώ στην θέση σου θα απέστειλα ένα εξώδικο στον διαχειριστή (κοινοποιούμενο και στην πολεοδομία) όπου θα εξέφραζα την πρόθεσή μου να καταβάλλω το μερίδιο της δαπάνης που μου αναλογεί και θα του εφιστούσα την προσοχή στις τυχόν ευθύνες του από την μή υλοποίηση του έργου κατά τις επιταγές του νόμου καθώς και ότι σε περίπτωση οιασδήποτε ζημίας μου θα αξίωνα την αποκατάστασή της..

 

Να ξέρεις ότι τυχόν ποινική ευθύνη την έχει ο διαχειριστής ως εκπρόσωπος της ομάδος συμεφερόντων των συνιδιοκτητών, ενώ αστικώς δύναται να ενάγει και να ενάγεται υπό αυτήν του την ιδιότητα, και τυχόν επιδίκαση χρηματικού ποσού ή προστίμου καταλογίζεται εν τέλει κεχωρισμένα σε κάθε ιδιοκτησία αναλόγως το ποσοστό συμμετοχής εκάστης στις κοινόχρηστες δαπάνες...

 

Εννοώ ότι απουσία κάθε δυνατότητας συνεννόησης, όταν έχουν εξαντληθεί τα περιθώρια, θα έπρεπε όσοι θέλουν να γίνει η επιβαλλόμενη από το νόμο επισκευή να μπορούμε να καταβάλλουμε ένα αντίτιμο γι'αυτήν (ακόμα και υψηλότερο από τιμές αγοράς) σε κάποιον δημόσιο φορέα και το κράτος να κινηθεί δικαστικά μόνο εναντίον όσων παραβιάζουν το νόμο εν γνώσει τους και ηθελημένα.

 

Καταλαβαίνω ότι και μια τέτοια διαδικασία θα είχε τα προβλήματά της αλλά νομίζω θα ήταν καλύτερη από το να είμαστε αναγκασμένοι να στέλνουμε εξώδικα στο διαχειριστή (που χωρίς άλλη επιλογή, είναι ακριβώς αυτό που θα κάνουμε).

 

Εντωμεταξύ η διαχειρίστρια επικαλείται την ηλικία της ως λόγο αδυναμίας να ξεκινήσει τις διαδικασίες, αλλά ας πούμε η ίδια οντως μεγάλη ηλικία δεν την εμπόδιζε να κανονίζει άλλες εργασίες που ήταν περισσότερο του γούστου της (πχ εσωτερική βαφή της πολυκατοικίας, για καθαρά αισθητικούς λόγους, χωρίς να έχει πιάσει μούχλα ή τίποτα τέτοιο που αποτελεί υγειονομικό κίνδυνο). Μόνο για το αν πέσουν σοβάδες και χτυπήσουν κανέναν αθώο περαστικό αδιαφορεί και είναι "πολύ μεγάλη να ασχοληθεί". Ντροπή, έτσι; (άσχετο με τα προηγούμενα αλλά με αγανακτεί...)

 

Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια και τις απαντήσεις που εκτιμώ πολύ...

 

Είναι πολύ άσχημο να βρίσκεσαι σε καταστάσεις όπου κινδυνεύεις να βρεθείς υπόδικος για την αντικοινωνικότητα των άλλων -και εξίσου άσχημο να βλέπεις τέτοια αντικοινωνικότητα. Γιατί να μην κάνεις επισκευές για πρόβλημα που απειλεί την ασφάλεια περαστικών είναι αντικοινωνικό. Δε νομίζω η πολεοδομία να είχε καμιά βεντέτα με το κτιριο μας, ούτε είναι απλό ζήτημα έστω "τακτοποίησης τυπικών παραβάσεων" όταν σε εγκαλούν για την επιδιόρθωση προβλημάτων που -κι ας είναι μια στις χίλιες- μπορεί να βλάψουν ανθρώπους. Αν δεν είναι αυτό επείγον, τί είναι;

Edited by capcom
Link to comment
Share on other sites

Διαχείριση Πολυκατοικίας:

1) Αν ξέρετε κάποια εταιρεία για το κέντρο της Αθήνας, για να πάρω προσφορά.

2) Μπορεί ένοικος / ιδιοκτήτης να κόβει απόδειξη για να κάνει επισημα την διαχείριση της πολυκατοικίας?

3) Με το αποθεματικό το μεταβιβάζει η πολυκατοικία ή απλά το δίνει τα ανάλογα χρήματα από αυτό, στην εταιρεία διαχείρισης.

 

 

Μιλάμε για πολυκατοικία 20 διαμερισμάτων, με κεντρική θέρμανση πετρελαίου. Μόνο 3-4 είναι σπίτια, τα άλλα γραφεία κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Σε οικοδομή με 4 οροφοδιαμερίσματα υπαρχει η "συνήθεια" να βγάζουν τα κοινόχρηστα χωρίς συνδρομή εταιρείας με την απλη μέθοδο του δια 4! Φυσικα αυτο οφελει τον 4ο και 3ο όροφο και σαφώς χάνει ο 1ος. Πρόκειται για 4 όμοια διαμερίσματα. Υπάρχει καποιος μπούσουλας αναλογικότητας πριν καταφυγω σε εταιρία? Προφανως κάποια γενικα εξοδα ειναι δια 4 οπως η καθαρηστρια (ή μήπως και εδω υπάρχει αναλογικότητα?) αλλα σε ρευμα και συντήρηση ασανσερ σιγουρα δεν ειναι δια 4. Edited by THANKIN
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, στην δικια μου που ειμαστε λιγοι και δεν εχουμε εταιρια αλλα ουτε καταστατικο ουτε χιλιοστα ξερω ουτε τιποτα, το κανουμε με καποιο τυπο στο excel ή libreoffice calc που μου εδειξε ο προηγουμενος διαχειριστης και ιδιοκτητης διαμερισματος που τωρα δεν πληρωνει....:lol::lol::lol:

γραφω τετραγωνικα καθε διαμερισματος και τα προσθετω :

107+108+85+61+33+45+45 = 484 συνολικα τετραγωνικα

βγαζω ποσοστο για το καθενα, δλδ το 484 ειναι το 100% και κανω πχ 107/484 και Β2/Β$9 ειναι η συναρτηση στο φυλλο μου στο προγραμμα.

Και βγαζει πχ αυτο 22,11% ετσι τα κανω ολα.

Δεξια βαζω το συνολο που θελω πχ ΔΕΗ 53 ευρω και στο καθενα κανει την πραξη και βγαζει οτι αναλογει.

Θελει για το πρωτο =C2*$A$14

αυτο πως εγινε δεν ξερω να το εξηγησω μαλλον....μου το εχει κανει φιλος που ξερει λογιστικα...:lol::lol::lol:

Mε αυτον τον τροπο μπορω να χωρισω δικαια τα κοινοχρηστα αναλογικα με τα τετραγωνικα του καθε διαμερισματος!

Στην πολυκατοικια μου το μονο εξοδο που υπαρχει πλεον εδω και μερικα χρονια ειναι η ΔΕΗ τιποτα αλλο!

Αμα θες με PM email να σου στειλω το .xls

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...