Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καμια φορα φταιει και η ανυπαρκτη μονωση. Ειδικα στις νεοτερες κατασκευες (μετα το 2000) δεν υπαρχει επαρκης μονωση. Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Δεν υπάρχουν σοβαρά και μή σοβαρά θέματα διατάραξης κοινής ησυχίας...τουλάχιστον για όποιον εργάζεται, ο ύπνος αποτελεί πρωταρχικό στοιχείο της σωματικής και ψυχικής του υγείας..

 

Μπορεί να θεωρείται ήσσονος σημασίας για τον θορυβούντα, αλλά όταν και ο θιγόμενος το πάρει ''ζεστά'' και αρχίσουν οι πρώτες μηνύσεις, πιστεύω ότι θα αντιληφθεί και η άλλη πλευρά την σοβαρότητα της καταστάσεως...

 

Θα μου πείτε, ναι, αλλά προϋποθέτει χρήμα, κόπο και χρόνο...το γνωρίζω, όμως μερικές φορές εξωθείσαι σε τέτοιες λύσεις παρά την καλή πίστη και την υπομονή..

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα να εχουμε

Τελικα τι ειναι διαταραξη κοινης ησυχιας Οκ τις ωρες κοινης ησυχιας τις ξερουμε αλλα ποιους θορυβους αφορουν δεν ειναι ξεκαθαρο Και δεν ειναι προβλημα πολυκατοικιας Μενω σε εφαπρομενη μονοκατοικια και ειχα παρομοιο προβλημα Η γειτονισα τακτοποιουσε τα μπουκαλακια στο μπανιο της 7 ωρα το πρωι, καθε παρασκευη με παρεα στην αυλη της μιλουσαν γελουσαν 10 ατομα στις 2 το βραδυ Το μπανιο και η αυλη της ειναι διπλα και κατω απο το υπνοδωματιο μου Δεν ειναι θορυβοι κατα τη κοινη εννοια αλλα και στις δυο περιπτωσεις ενοχλουσε Εφοσον δεν υπερβαινει καποια ορια ηχου δε μπορεις να πεις και τιποτα Δεν ειναι ασπουμε οτι καρφωνε η ειχε στη διαπασον τη τηλεοραση....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σας. Θέλω να συγκαλέσω γενική συνέλευση (ως διαχειριστης) αλλά επειδή 2 ιδιοκτήτες μένουν μακριά από την Αθήνα, θέλουν να εξουσιοδοτήσουν (κανονικά, με γνήσιο υπογραφής κλπ) τους ενοικιαστές τους να παραστούν/μιλήσουν/ ψηφίσουν γι' αυτούς. Θα πρέπει να το δεχτώ η όχι;;

 

β) Επίσης, για να είναι έγκυρη μια γενική συνέλευση θα πρέπει, εφόσον είναι η 1η που συγκελείται να παρευρίσκονται το 51% των συνολικών ψήφων. Και για να πάρει απόφαση, θα πρέπει κάτι να ψηφιστεί από το 51% των παρευρισκόμενων, σωστά;; (εξαιρουνται τα θεματα που απαιτουν ομοφωνια)

 

γ) Αν στην 1η συνέλευση δεν παραστεί το 51% των ψήφων, θα πρέπει να αναβληθει και να βγει καινουργια ανακοίνωση για καινούργια συνέλευση μερικες μερες μετά, όπου η νέα συνέλευση πραγματοποιείται όσοι και να παρευρίσκονται, σωστά; Και πάλι για να παρθεί κάποια απόφαση, απαιτείται η στήριξη του 51% των παρευρισκόμενων ψήφων, σωστά;;

(σε αυτήν την περιπτωση, μπορει να παρθει απόφαση και με πολύ λιγους ψήφους, πχ. αν παρισταται το 30% και το 51% αυτου του 30%, ψηφίσει κάτι, ουσιαστικά θα έχει ψηφιστεί από το 16% του συνόλου, ισχύει όμως νομικά η απόφαση, ε;; )

 

 

(τα β και γ πιστεύω τα έχω διαβασει πιστεύω εδω μεσα, αρκετα παλιότερα, απλά δεν θυμάμαι αν τα θυμάμαι σωστά. Θα σφαχτουμε λογικά στη συνέλευση και θέλω να είμαι νομικά κατοχυρωμένος. συγγνωμη αν κουραζω.)

Edited by Galois
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις ανακοίνωση στην πολυκατοικία με την ημερομηνία ώρα και τόπο της Γ.Σ και την ημερομηνία, ωρα και τόπο της επαναλυπτικης (συνήθως μετά από 7-15 μέρες. Στέλνεις συστημένη επιστολή στους ιδιοκτήτες που μένουν εκτός της πολυκατοικιας που μπορούν να εξουσιοδοτησουν τους ενοικιαστες τους.

Για κάποια θέματα δεν αρκεί το 51% αλλά το 100% (για παράδειγμα διακοπή λειτουργίας καυστηρα) και το ποσοστό δεν αφορά τα άτομα ή τις ιδιοκτησίες σαν μονάδες αλλά σαν χιλιοστά. Εγώ δηλαδή που έχω ένα διαμέρισμα 200 τετραγωνικά έχω μεγαλύτερο ποσοστό ψήφου από τον αλλο που έχει γκαρσονιέρα. Αυτά γνωρίζω με επιφύλαξη.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στη πολυκατοικία μου γίνεται ένα μπάχαλο από φασαρία! Δεν υπάρχει ώρα που να ηρεμήσεις εκτός από αργά το βράδυ.

Η από κάτω γιαγιά μένει με τη κόρη της που δουλεύει και το παιδί της κόρης της το οποίο κρατάει όταν λείπει η κόρη στη δουλειά. Όλη μέρα το μωρό δεν ακούγεται πάρα μόνο αυτή η κουκουβάγια, ίδιαιτερα 3 η ώρα που σχολαει η μάνα αρχίζει να τσιγκλαει το μωρό και γίνεται χαμός.

Στο διπλανό διαμέρισμα ηλικιωμένοι που έχουν στη διαπασων τη τηλεόραση και όταν τους έκανα παρατήρηση 12 η ώρα το βράδυ είχαν το θράσος να μου πουν ότι άμα με ενοχλούν να πάω αλλού να κοιμηθώ.

Από το πάνω διαμέρισμα η άλλη περπατάει νυχτιατικα με τα τακούνια και τα παιδια της,μαντραχαλοι κιόλας, κατεβαίνουν τα σκαλιά λες και κάνουν εισβολή τα ορκ.

Μια,δύο καλεσα την αστυνομία αλλά ως ποτε θα γίνεται αυτό;

Χθες βάλαμε σκούπα, 2 η ώρα το μεσημέρι, πράγμα που δε θα κάνα αν είχες να αντιμετωπισεις νορμάλ ανθρώπους αλλά και πάλι 3 η ώρα ξεκινάει η ώρα κοινής ησυχίας, και πάλι είχε το θράσος η κουκουβάγια από κάτω να έρθει με το μωρό αγκαλιά να κάνει παρατηρήση στη κοπέλα μου λέγοντας πως αν είναι δυνατόν να ξυπνάει κάθε μέρα 1 η ώρα και να κάνει τις δουλειές της!

Ούτε ρωτάει αν δουλεύει νυχτερινό ωράριο. Και στην απάντηση ότι η ώρα κοινής ησυχίας είναι 3 είπε ότι για τα μωρά είναι 2. Ακουσον Ακουσον! Θα χειροδικησω καμία μέρα και θα βρω το μπελά μου!

Καμία συμβουλή;

 

Καλημέρα, συμπολιτη εμπλεξες :( το διάβασα και θυμήθηκα τι πέρασα μια δεκαετία με ένα διποδο ον που είχα από πάνω μου.... Όλη την ημέρα είχα ησυχία και στις δώδεκα και ένα ξεκινούσε η παράνοια :blink: τσοκαρα σε ξύλινα πατώματα συρσιμο επίπλων πλυντήριο και ότι άλλη διαταραχή ήθελες, ήξερε ότι ενοχλούσε και το έκανε εσκεμμενα, ερχόταν το 100 και και σταματούσε το θόρυβο μέχρι να φύγει και μετά μία από τα ίδια :mad: φτάσαμε και στις χειροδικιες και στα δικαστήρια όπου και χρήμα χάθηκε και χρόνος και εκτός από ένα πρόστιμο 600ευρω που έφαγε δεν άλλαξε κάτι, το δώσαμε το σπίτι για αυτόν και άλλους λόγους και πήγα σε διωροφη στην πυλαια, στον πάνω όροφο έχω νορμάλ άνθρωπο και ησυχασαμε εδώ και οκτώ χρόνια :) αρρωστες καταστάσεις φίλε μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα και εύχομαι να βρεις λύση :)

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα η αποστολή συστημένης επιστολής, ευχαριστώ Μακεδών. Ναι, όλο αναφέρονται σε ποσοστά ψήφων στη συνέλευση. Ας περιμενουμε και τη γνωμη του κ. greece_gus.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, συμπολιτη εμπλεξες :( το διάβασα και θυμήθηκα τι πέρασα μια δεκαετία με ένα διποδο ον που είχα από πάνω μου.... Όλη την ημέρα είχα ησυχία και στις δώδεκα και ένα ξεκινούσε η παράνοια :blink: τσοκαρα σε ξύλινα πατώματα συρσιμο επίπλων πλυντήριο και ότι άλλη διαταραχή ήθελες, ήξερε ότι ενοχλούσε και το έκανε εσκεμμενα, ερχόταν το 100 και και σταματούσε το θόρυβο μέχρι να φύγει και μετά μία από τα ίδια :mad: φτάσαμε και στις χειροδικιες και στα δικαστήρια όπου και χρήμα χάθηκε και χρόνος και εκτός από ένα πρόστιμο 600ευρω που έφαγε δεν άλλαξε κάτι, το δώσαμε το σπίτι για αυτόν και άλλους λόγους και πήγα σε διωροφη στην πυλαια, στον πάνω όροφο έχω νορμάλ άνθρωπο και ησυχασαμε εδώ και οκτώ χρόνια :) αρρωστες καταστάσεις φίλε μου και σε καταλαβαίνω απόλυτα και εύχομαι να βρεις λύση :)

Με καταλαβαίνεις συμπολιτη και όπως πολύ σωστά είπε κι ένας φίλος παραπάνω, όταν δουλεύεις και ξυπνάς αρκετά νωρίς ο ύπνος είναι το α και το ω.

Παρεπιπτόντως σε ωραία περιοχή πήγες τουλάχιστον ηρεμήσες..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Με καταλαβαίνεις συμπολιτη και όπως πολύ σωστά είπε κι ένας φίλος παραπάνω, όταν δουλεύεις και ξυπνάς αρκετά νωρίς ο ύπνος είναι το α και το ω.

Παρεπιπτόντως σε ωραία περιοχή πήγες τουλάχιστον ηρεμήσες..

 

Σε ευχαριστώ πολύ :) πραγματικά τα τελευταία χρόνια ηρεμησαμε και απόλαυσα ησυχία και ύπνο, :rolleyes: είμαι και σε δρομακι μόνο του Δήμου αμάξι περνάει, η αλήθεια είναι μια ότι ο θόρυβος μικρός ή μεγάλος όταν γίνεται ώρες κοινής ησυχίας είναι πρόβλημα:mad:, και την αστυνομία θα ειδοποιήσεις και τους τοίχους θα χτυπήσεις και τις φωνές θα βάλεις, στην δική σου περίπτωση είναι ακόμη πιο δύσκολη διότι έχεις με περισσότερα άτομα και διαμερίσματα, δε γνωρίζω εάν πας απευθείας σε εισαγγελέα υπηρεσίας τι μπορεί να κερδίσεις σε αποτέλεσμα και χρόνο, καμιά φορά πάντως σκεφτόμουν εάν στην δική μου θέση που είμαι ηπιος άνθρωπος τα έκαναν αυτά σε καμιά αλητοφατσα τι θα συνέβαινε και τι ωραία που θα εστρωναν:worry: καλό σου απόγευμα και να πάνε όλα καλά :happy:

Edited by Arxontas71

 

Samsung Galaxy Z Fold4 5G Phantom Black. 

     Samsung Galaxy Watch5 Pro Titanium 45mm. 

          Samsung Galaxy buds live white. 

 

hqdefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά φίλε μου!

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Galois: πριν προσπαθήσεις να μαντέψεις τι ισχύει, κανείς δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει με θετικότητα, εάν πρώτα δεν μελετήσεις τι ακριβώς προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικώς με τις Γενικές συνελεύσεις , την απαρτία και την λήψη αποφάσεων, μιας και δεν υπάρχει ρητή διάταξη νόμου που να καθορίζει τα θέματα αυτά, πλην των γενικών διατάξεων για οριζόντιες ιδιοκτησίες άνευ κανονισμού πολυκατοικίας..

 

Συνήθως απαιτείται αρχικώς μία αυξημένη απαρτία και αν δεν επιτευχθεί προβλέπεται επαναληπτική συνέλευση..επίσης είθισται να προβλέπεται και ψήφος με εξουσιοδότηση η οποία όμως θα πρέπει να αναφέρει ρητώς το προς ψήφισιν θέμα και το είδος της ψήφου (αρνητική ή θετική)..

 

Επομένως καλό θα είνα να μελετήσεις προσεκτικά τα άρθρα που παραπέμπουν στα ανωτέρω και τα ξαναλέμε...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Galois: πριν προσπαθήσεις να μαντέψεις τι ισχύει, κανείς δεν θα μπορέσει να σου απαντήσει με θετικότητα, εάν πρώτα δεν μελετήσεις τι ακριβώς προβλέπει ο κανονισμός της πολυκατοικίας σχετικώς με τις Γενικές συνελεύσεις , την απαρτία και την λήψη αποφάσεων, μιας και δεν υπάρχει ρητή διάταξη νόμου που να καθορίζει τα θέματα αυτά, πλην των γενικών διατάξεων για οριζόντιες ιδιοκτησίες άνευ κανονισμού πολυκατοικίας..

 

Συνήθως απαιτείται αρχικώς μία αυξημένη απαρτία και αν δεν επιτευχθεί προβλέπεται επαναληπτική συνέλευση..επίσης είθισται να προβλέπεται και ψήφος με εξουσιοδότηση η οποία όμως θα πρέπει να αναφέρει ρητώς το προς ψήφισιν θέμα και το είδος της ψήφου (αρνητική ή θετική)..

 

Επομένως καλό θα είνα να μελετήσεις προσεκτικά τα άρθρα που παραπέμπουν στα ανωτέρω και τα ξαναλέμε...

 

 

Καταρχάς, ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Στα του Κανονισμού, ο Κανονισμός της Πολυκατοικίας δεν πρόβλέπει τίποτα. Το εγγραφο που έχω στα χέρια μου και τιτλοφορείται "Σύστασις Οριζοντίου Ιδιοκτησίας, Κανονισμς Πολυκατοικίας" αφού περιγράψει το οικόπεδο, τα διαμερίσματα τα χιλιοστά κλπ, έχει ένα άρθρο που λέει ποιες ιδιοκτησίες περνάνε στον οικοπεδουχο ως αντιπαροχή και τέλος έχει ένα άρθρο που λεει επι λέξει:

 

"Εκαστη ιδιοκτησία αποτελεί αντικείμενο χωριστής και διακεκριμένης ιδιοκτησίας, η κτήσις, άσκησις ή απώλεια τη κυριότητος εξ' οισδήποτε αιτίας διέπονται υπό των διατάξεων του Νόμου 3741/1929 και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού Κώδικος και των όρων της παρούσης και κανονισμού της πολυκατοικίας ως κατωτέρω -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------"

 

 

Έτσι ακριβώς τα λέει. Έχει κι αυτά τα ασυμπλήρωτα κενά. Οπότε ίσως να μην υπάρχει αυτό που λέμε κανονισμοςμε την στενή έννοια. Σε αυτήν την περίπτωση, τι κάνω;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πότε συνετάχθη το συμβόλαιο;...ερωτώ γιατί μου κάνει εντύπωση να μην υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας (συνήθως τούτο συμβαίνει σε πολύ παλίες συστάσεις οριζοντίου ιδιοκτησίας)...μήπως υπάρχει και συνέχεια του συμβολαίου ( κατά κανόνα οι συμβολαιογράφοι αφού τελειώσει η περιγραφή των ιδιοκτησιών, ξεκινούν την συγγραφή του κανονισμού σε ιδιαίτερο κεφάλαιο) ή έχει συσταθεί κανονισμός σε ξεχωριστό συμβολαιογραφικό έγγραφο ; ...καλό θα ήταν να το ψάξεις ακόμη και στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο..

 

Σε κάθε περίπτωση, ελλείψει κανονισμού ισχύουν οι ''φτωχές'' διατάξεις του Ν. 3741/1929 :

''...'Αρθρ. 4.

1) Επιτρέπεται εις τους συνιδιοκτήτας ίνα δι' ιδιαιτέρας συμφωνίας, εις ήν είναι απαραίτητος η κοινή πάντων συναίνεσις, κανονίσωσι τα της συνιδιοκτησίας δικαιώματα και υποχρεώσεις, να καθορίσωσι γενικάς συνελεύσεις και να δώσωσιν εις καθωρισμένην πλειοψηφίαν,δυναμένην να μεταβληθή αναλόγως της σοβαρότητος των ληφθησομένων αποφάσεων, το δικαίωμα να λαμβάνη εν τω κοινώ συμφέροντι πάσαν απόφασιν σχετικήν μετην συντήρησιν, βελτίωσιν και χρήσιν των κοινών μερών της οικίας.

2) Οι συνιδιοκτήται δύνανται, εν ελλείψει παντός κανονισμού κατά τα ανωτέρω, και δια παμψηφίας να ορίσωσιν ένα διαχειριστήν παρέχοντες αυτώ δικαιώματα διαχειρίσεως τα πλέον

εκτεταμένα, συμπεριλαμβανομένων των της εκτελέσεως των εργασιών της συντηρήσεως, της κατανομής των δαπανών και βαρών και της επ' ονόματι του επί δικαστηρίων παραστάσεως είτε ως εναγομένου είτε ως ενάγοντος.

3) Εάν δεν υπάρχη αντίθετος συμφωνία, ο διαχειριστής δεν δύναται ν' απολυθή ειμή δια πλειοψηφίας των ιδιοκτητών, συνερχομένων εις Γενικήν Συνέλευσιν και εχόντων αριθμόν ψήφων ανάλογον πρός την αξίαν των επί των αδιαιρέτων μερών του ακινήτου δικαιωμάτων των, πλην αν ο Πρόεδρος των Πρωτοδικών ήθελε κρίνει κατά την διαδικασίαν του άρθρ. 11ου ότι ο διαχειριστής είναι υπαίτιος απιστίας ή βαρύτητας αμελείας.

'Αρθρ. 5.

Εν ελλείψει πάσης μεταξύ των συνιδιοκτητών συμφωνίας ως πρός τα δικαιώματα και τας υποχρεώσεις αυτών περί των κοινών πραγμάτων, κρατούσι τα εξής:

α) 'Εκαστος των συνιδιοκτητών δικαιούται να ποιήται απόλυτον χρήσιν των κοινών πραγμάτων, και να προβαίνη εις την επισκευήν και ανανέωσιν αυτών, υπό τον όρον να μη βλάπτη τα δικαιώματα των λοιπών συνιδιοκτητών μηδέ να μεταβάλλη τον συνήθη προορισμόν αυτών.

β) 'Εκαστος των συνιδιοκτητών υποχρεούται να συνεισφέρη εις τα κοινά βάρη επι τη βάσει της αξίας του ορόφου ή διαμερίσματος ου είναι κύριος.

γ) Κοινά βάρη θεωρούνται η συντήρησις και επισκευή των εν άρθρ. 2 παρ. 1 του παρόντος μερών του ακινήτου, εφ' ων καθορίζεται αναγκαστική μεταξύ των κατ' ιδίαν συνιδιοκτητών συνιδιοκτησία και οι παντός είδουςφόροι οι βαρύνοντες την κοινήν οικοδομήν.

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θέμα οι κανονισμοί πολυκατοικίας καθώς μεγάλο ποσοστό των όσων γράφουν είναι παράνομα και άκυρα. Για παράδειγμα πολλοί κανονισμοί γράφουν ότι απαγορεύονται τα τετράποδα ωστόσο αυτό είναι παράνομο και εφόσον σου ανήκει ένα διαμέρισμα έχεις πλήρες και απόλυτο δικαίωμα στην ιδιοκτησία σου και μπορείς να έχεις ό,τι τετράποδο θες. Το ίδιο ισχύει και για πολλά άλλα δικαιώματα που οι κανονισμοί πολυκατοικίας πάνε να ακυρώσουν. Συνεπώς κανένας κανονισμός πολυκατοικίας δεν είναι υπεράνω της νομιμότητας και πρόσεξε μην πέσεις κι εσύ στην παγίδα να κάνεις έναν τέτοιο κανονισμό.

 

Συγγνώμη που δεν μπορώ να σε βοηθήσω όσον αφορά αυτό που ρώτησες απλά μιας και είχα αυτή την άποψη είπα να την μοιραστώ μαζί σας.

 

Όχι ότι τετράποδο θες, Τετράποδο είναι και ένα γαϊδουράκι. :-)

Μέχρι 2 συντροφιάς (γάτα ή σκύλος) μεσαίου μεγέθους τα οποία θα διαμένουν εντός του διαμερίσματος (όχι σαν μερικούς που στήνουν φωλιά στο μπαλκόνι).

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του 3170/2012 μιλάω. Τώρα αν άλλαξε κάτι στην διάρκεια δεν γνωρίζω.

 

 

 

""""Άρθρο 6

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

 

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κλπ.). Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ 240 Α) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

 

*

 

Άρθρο 1 του Ν. 1197/81

 

1.*Τα ζώα συντροφίας, εργασίας και των εκτροφών, δέον να τυχγάνουν εκ μέρους των κατόχων των της δεούσης στοργής και μεταχειρίσεως εκδηλουμένων δια:

α) Χορηγήσεως καταλλήλου και επαρκούς δια το είδος των τροφής και ύδατος.

β) Εξασφαλίσεως ανέτου, υγιεινού και προσηρμοσμένου εις τον φυσικόν τρόπον διαβιώσέως των, καταλύματος.

2.*Οστις φονεύει, βασανίζει, κακοποιεί ζώα, περί ων ο παρών νόμος ή έγκαταλείπει ταύτα έκθετα ή αδέσποτα τιμωρείται δια των εν άρθρω 8 του παρόντος ποινών.

3.*Επί βασανισμού ή κακομεταχειρίσεως ζώων κατά την διάρκειαν της μεταφοράς των δι' εμπορικών πλοίων, αεροπλάνων, σιδηροδρόμων και αυτοκινήτων, αντιστοίχως, ευθύνην υπέχουν ως συναυτουργοί της τοιαύτης πράξεως αντιστοίχως και οι κυβερνήται των πλοίων και αεροπλάνων, οι προϊστάμενοι των αμαξοστοιχιών και οι οδηγοί των αυτοκινήτων, τιμωρούμενοι δια των ανωτέρω ποινών.

4.*Δια των αυτών ποινών τιμωρείται και όστις προσπαθεί βιαίως να τα τιθασεύη ή να τα συλλαμβάνη, τη χρήσει πυροβόλου όπλου εξαιρουμένων εκείνων άτινα, κατά τας εκάστοτε περί θήρας διατάξεις, χαρακτηρίζονται ως θηράματα."""

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νεότερος νόμος : 4039/2012 όπου δεν κάνει μνεία του περιορισμού σε δύο μόνον ζώα (μάλιστα τα χαρακτηρίζει ως ''ζώα συντροφιάς'' ) παρά μόνο εάν προβλέπεται από τον κανονισμό και τούτο αφορά μόνον γάτες και σκύλους...τώρα τι εννοεί ο νομοθέτης, ότι δηλαδή μπορώ να έχω 1000 καναρίνια ή περιστέρια..ή ότι μπορεί εγώ να θεωρώ ζώο συντροφιάς π.χ. ένα κουνάβι...κύριος οίδεν...
Link to comment
Share on other sites

Βάσει του 3170/2012 μιλάω. Τώρα αν άλλαξε κάτι στην διάρκεια δεν γνωρίζω.

 

 

 

""""Άρθρο 6

Διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κατοικίες

 

Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών. Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα ακόμα και εκεί που ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερίσματος. Απαγορεύεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς σε κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, ακάλυπτους χώρους κλπ.). Επιτρέπεται η διατήρηση ζώων συντροφιάς στους ανοικτούς χώρους των μονοκατοικιών, με την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι διατάξεις του άρθρου 1 του Ν. 1197/1981 (ΦΕΚ 240 Α) και οι αστυνομικές διατάξεις περί κοινής ησυχίας.

 

*

 

Άρθρο 1 του Ν. 1197/81

 

1.*Τα ζώα συντροφίας, εργασίας και των εκτροφών, δέον να τυχγάνουν εκ μέρους των κατόχων των της δεούσης στοργής και μεταχειρίσεως εκδηλουμένων δια:

α) Χορηγήσεως καταλλήλου και επαρκούς δια το είδος των τροφής και ύδατος.

β) Εξασφαλίσεως ανέτου, υγιεινού και προσηρμοσμένου εις τον φυσικόν τρόπον διαβιώσέως των, καταλύματος.

2.*Οστις φονεύει, βασανίζει, κακοποιεί ζώα, περί ων ο παρών νόμος ή έγκαταλείπει ταύτα έκθετα ή αδέσποτα τιμωρείται δια των εν άρθρω 8 του παρόντος ποινών.

3.*Επί βασανισμού ή κακομεταχειρίσεως ζώων κατά την διάρκειαν της μεταφοράς των δι' εμπορικών πλοίων, αεροπλάνων, σιδηροδρόμων και αυτοκινήτων, αντιστοίχως, ευθύνην υπέχουν ως συναυτουργοί της τοιαύτης πράξεως αντιστοίχως και οι κυβερνήται των πλοίων και αεροπλάνων, οι προϊστάμενοι των αμαξοστοιχιών και οι οδηγοί των αυτοκινήτων, τιμωρούμενοι δια των ανωτέρω ποινών.

4.*Δια των αυτών ποινών τιμωρείται και όστις προσπαθεί βιαίως να τα τιθασεύη ή να τα συλλαμβάνη, τη χρήσει πυροβόλου όπλου εξαιρουμένων εκείνων άτινα, κατά τας εκάστοτε περί θήρας διατάξεις, χαρακτηρίζονται ως θηράματα."""

Aν θυμαμαι καλα επιτρεπεται η διατηρηση ζωων συντροφιας και σε ανοικτους/κοινοχρηστους κλπ χωρους πολυκατοικιας αρκει να ειναι συμφωνισουν στο 100% οσοι μενουν εκει.

Μενω σε ισογειο πολυκατοικιας με τεσσερα διαμερισματα.

Μπροστα απο το σπιτι μου υπαρχει ενας δρομος (οδος) που στη μιση διαδρομη χωραει να περασει μονο ενα αυτοκινητο, αν βρεθει αλλο αυτοκινητο θα πρεπει να περιμενει ο ενας απο τους δυο για να περασει ο αλλος και στην αλλη μιση διαδρομη αν βρεθουν δυο αυτοκινητα θα στριμωχτουν για να περασουν.

Απεναντι μου εχω την αυλη μιας πολυκατοικιας, ο ενας απο τους ιδιοκτητες βγαζει τα δυο του σκυλια στην αυλη της ωρες που δεν ειναι ωρες κοινης ησυχιας, οποιος περασει απο το δρομο πεζος/μηχανακια/ αυτοκινητα γινεται χαμος απο το γαβγισμα, παει σαν τρελο πανω-κατω πηδαει στα καγκελα και γαβγιζει μεχρι να μην βλεπει ''τον κινδυνο''. Βολτα για περιπατο δεν τα βγαζει ποτε.

Τα παραθυρα μου σε υπνοδωματιο/σαλονι/τραπεζαρια ειναι στα 7-8 μετρα απο τα καγκελα της αυλης τους.

Του εκανα συστασεις περι καλης γειτονιας και να σεβαστει μου απαντησε οτι ''ειναι σκυλακι και οτι δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας'' , του απαντησα ''να παρω και εγω ενα γαιδουρι να μουγριζει ολη την ωρα στα μουτρα σου.............''''

Πηρα τηλεφωνο στο 100 και τους ειπα οτι δεν μπορω να ησυχασω μεσα στο ιδιο μου το σπιτι και μου ειπαν οτι ''δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας'' τους ειπα για τον αστυνομικη διαταξη νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο. και μου απαντησαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν την καθε αστυνομικη διαταξη.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Aν θυμαμαι καλα επιτρεπεται η διατηρηση ζωων συντροφιας και σε ανοικτους/κοινοχρηστους κλπ χωρους πολυκατοικιας αρκει να ειναι συμφωνισουν στο 100% οσοι μενουν εκει.

Μενω σε ισογειο πολυκατοικιας με τεσσερα διαμερισματα.

Μπροστα απο το σπιτι μου υπαρχει ενας δρομος (οδος) που στη μιση διαδρομη χωραει να περασει μονο ενα αυτοκινητο, αν βρεθει αλλο αυτοκινητο θα πρεπει να περιμενει ο ενας απο τους δυο για να περασει ο αλλος και στην αλλη μιση διαδρομη αν βρεθουν δυο αυτοκινητα θα στριμωχτουν για να περασουν.

Απεναντι μου εχω την αυλη μιας πολυκατοικιας, ο ενας απο τους ιδιοκτητες βγαζει τα δυο του σκυλια στην αυλη της ωρες που δεν ειναι ωρες κοινης ησυχιας, οποιος περασει απο το δρομο πεζος/μηχανακια/ αυτοκινητα γινεται χαμος απο το γαβγισμα, παει σαν τρελο πανω-κατω πηδαει στα καγκελα και γαβγιζει μεχρι να μην βλεπει ''τον κινδυνο''. Βολτα για περιπατο δεν τα βγαζει ποτε.

Τα παραθυρα μου σε υπνοδωματιο/σαλονι/τραπεζαρια ειναι στα 7-8 μετρα απο τα καγκελα της αυλης τους.

Του εκανα συστασεις περι καλης γειτονιας και να σεβαστει μου απαντησε οτι ''ειναι σκυλακι και οτι δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας'' , του απαντησα ''να παρω και εγω ενα γαιδουρι να μουγριζει ολη την ωρα στα μουτρα σου.............''''

Πηρα τηλεφωνο στο 100 και τους ειπα οτι δεν μπορω να ησυχασω μεσα στο ιδιο μου το σπιτι και μου ειπαν οτι ''δεν ειναι ωρα κοινης ησυχιας'' τους ειπα για τον αστυνομικη διαταξη νόμος 15Β 96 για τις αστυνομικές διατάξεις-ΦΕΚ 15/96 όπου στο Άρθρο 2 παρ.3 αναφέρει την ρητή υποχρέωση των κάτοχων ζώων να διασφαλίζουν την μη-διατάραξη των περιοίκων καθ' όλο το 24ωρο. και μου απαντησαν οτι δεν ειναι υποχρεωμενοι να γνωριζουν την καθε αστυνομικη διαταξη.

Καλεις τον Διοικητή του τμήματος και του αναφέρεις το όλο ιστορικό και το διάλογο με τον υφισταμενο του. Αν δεν επιληφθεί του θέματος προχωράς στην Αστυνομική Δνση της περιοχής στον Δντή και του αναφέρεις τα παντα και για τον υφιστάμενο του Δκτή. Μετά να είσαι σίγουρος ότι θα ξερουν με ποιον μιλούν οταν ξαναπαρεις τηλέφωνο στο τοπικό τμημα.

Edited by GR_MAcedon
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 5 της ιδίας αστυνομικής διατάξεως, προβλέπεται :

 

''Οι παραβάτες της παρούσας διώκονται και τιμωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 12 παρ. 6 του Ν. 1481/1984, εφ` όσον από άλλη διάταξη δεν τιμωρούνται βαρύτερα.''

 

Και εν συνεχεία, στο άρθρο 12 παρ.6 : ''Οι παραβάτες των αστυνομικών διατάξεων τιμωρούνται με κράτηση ή πρόστιμο''..

 

Επομένως είναι πταισματική παράβαση και δικάζεται κατόπιν μηνύσεως αλλά ΚΑΙ αυτεπαγγέλτως αφού αφορά κανόνα δημοσίας τάξεως..Ανεξαρτήτως τούτου, όπως έχουμε πει και παλαιότερον, δικαιούσαι να προβείς και στην λήψη ασφαλιστικών μέτρων στο αρμόδιο Ειρηνοδικείον, με αίτημα την προστασία της προσωπικότητός σου (δικαίωμα στον ύπνο, την ανάπαυσινκ.λ.π.) και την έκδοσιν προσωρινών μέτρων για ρύθμισιν καταστάσεως, λογω εκπομπής υπερβολικού θορύβου από γειτνιάζον ακίνητο..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Συγγνωμη που θα θεσω ενα τοσο χαζο ερωτημα, αλλα προκειμενου να παθει τπτ κανενας απο τους μπαρμπαδες που εμπλεκονται, αλλα και να αποφυγω το ενδεχομενο ασυδοσιας, θα ζητησω τα φωτα σας.

 

Στην πολυκατοικια του πεθερου μου, οπου ειναι και διαχειριστης, μενουν δυο ιδιοκτητες κι 4-5 ενοικιαστες. Στην πισω αυλη του κτιριου υπαρχουν καποιες λεμονιες και 1-2 οπωροφωρα, τα οποια φυσικα βγαζουν καρπους. Εδω και 1-2 μηνες εμφανιζεται ο πεθερος μιας ιδιοκτητριας (η οποια νοικιαζει το διαμερισμα που εχει στην κατοχη της, δηλαδη δεν μενει εκει) ΚΑΙ η αδερφη της (εντελως ασχετη) και κοβουν λεμονια κατα βουληση. Οι νοικαρηδες γκρινιαζουν κι ο πεθερος μου προσπαθει να το διαχειριστει οπως μπορει. Ο "επισκεπτης", ωστοσο, στις δυο παρατηρησεις που του εγιναν απαντησε οτι "εμεις θα ερχομαστε, η κορη μου εχει διαμερισμα εδω".

 

Τι κανεις σε αυτη την περιπτωση (πριν του πεταξεις κανενα κουβα με νερο την ωρα που κοβει λεμονια);

 

Αστεια υποθεση, το ξερω. Τουλαχιστον θα χαμογελασετε λιγο :D

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο χώρος που βρίσκονται τα δέντρα είναι κοινόχρηστος, ισχύει ότι οι καρποί και τα ωφελήματα του κοινοχρήστου κατανέμονται κατ'αναλογία συμμετοχής εκάστης ιδιοκτησίας στο ενιαίο οικόπεδο...ςξυπακούεται ότι ουδείς μισθωτής, κάτοχος κ.λ.π. έχει δικαιώματα στα ωφελήματα και οιαδήποτε αντίθετη ενέργεια εμπίπτει ακόμη και στο ποινικό αδίκημα της κλοπής και μπορεί να αξιωθεί και αστική αποζημίωση..
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση Κωστα. Ναι, ο χωρος ειναι κοινοχρηστος. Και ναι, ΦΥΣΙΚΑ ολοι οι ενοικοι-ιδιοκτητες που μενουν μονιμα εκει εχουν δικαιωμα να μαζεψουν τα λεμονια ή τα φρουτα.

 

Δλδ, αναγκαστικα πανε για αστυνομιες και τετοια αν τυχον οι ιδιοκτητες-μη μονιμοι κατοικοι της πολυκατοικιας συνεχισουν τις "επισκεψεις" τους... Σωστα;

Link to comment
Share on other sites

Με ένα μικρό πόσο το χρόνο εξασφαλίζει νομική κάλυψη για την οικοδομή. Έτσι έχει δυνατότητα σε τέτοια θέματα να αναλαμβάνει ο δικηγόρος και τι εννοώ. Αν ο παππούς δεν σταματήσει μετά από παρατήρηση που του γίνει, τότε η νύφη του και ιδιοκτήτρια από οτι κατάλαβα θα λάβει ενα εξώδικο από τον δικηγόρο που θα την προειδοποιεί για νομικές ενέργειες προς αυτήν και τον πεθερό της. Σε μεγάλο ποσοστό οι περισσότεροι λογικευονται και οι υπόλοιποι ενοικοι ξέρουν οτι υπάρχει πλέων νομική κάλυψη και προσέχουν.
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...