Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στην περίπτωση του angry είχανε συμφωνήσει παλαιότερα έτσι, έστω κ παράνομα (μιας και θέλει αλλαγή καταστατικού) αλλά είχαν μία συμφωνία. Που είναι ο δόλος εδώ πάλι;

Δόλος στο Δίκαιο ονομάζεται η πρόθεση εκτέλεσης αδίκου πράξης. Έχει εφαρμογή και στο Αστικό Δίκαιο και στο Ποινικό Δίκαιο, αλλά έχει μεγαλύτερη σημασία στο Ποινικό Δίκαιο, γιατί είναι στοιχείο της υποκειμενικής υπόστασης του εγκλήματος και από την ύπαρξη του εξαρτάται η καταδίκη και η βαρύτητά της. Ο δόλος έχει δύο στοιχεία, το γνωστικό και το βουλητικό. Ο δράστης τελεί ένα έγκλημα με δόλο, όταν γνωρίζει το αποτέλεσμα της πράξης του και το επιδιώκει ή το αποδέχεται.

Για να υπάρχει δόλος, δε χρειάζεται ο δράστης να γνωρίζει τον άδικο χαρακτήρα της πράξης του(συνείδηση αδίκου), δε χρειάζεται δηλαδή να ξέρει ότι απαγορεύεται από το νόμο π.χ. να σκοτώνει («ο δόλος δε χρειάζεται να είναι dolus malus»). Αρκεί να ξέρει και να προβλέπει ότι η πράξη του θα επιφέρει ή <<ενδέχεται>> να επιφέρει το συγκεκριμένο αποτέλεσμα. Αν δε γνωρίζει τον άδικο χαρακτήρα της πράξης του έχει υποπέσει σε νομική πλάνη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Μιλάμε για δόλο στο δίκαιο ή για δόλο στη ζωή γενικά. Επειδή το κείμενο σου είναι copy paste κατά πλειοψηφία από ιστοσελίδα, μπορώ να συμπεράνω ότι την στιγμή που το έγραφες (πριν μερικά post) εννοούσες "ενέργεια με την οποία παραπλανάται κάποιος και πείθεται να κάνει κάτι που, ενώ ζημιώνει τον ίδιο, ωφελεί αυτόν που χρησιμοποίησε το τέχνασμα" (και εγώ copy paste το έκανα). Αυτό όμως εννοούσες εκτός και αν είσαι νομικός οπότε ήξερες ακριβώς τη έκφραση και τι εννοούσες. Αν πάλι ήσουν νομικός δεν θα συζητούσαμε για φάπες τώρα.

 

Επίσης στην περίπτωση ειδικά του angry δεν υπάρχει κανένας δόλος, ούτε νομικός ούτε "λαϊκός". Είχε παρθεί μία απόφαση κοινή, δεν ξεγελάσθηκε κάποιος. Συμφώνησαν. Νομική παράλειψη που δεν αλλάξαν το καταστατικό. Αλλά δόλος σε καμία έκφραση του.

Στην περίπτωση του φίλου με το επιπλωμένο υπάρχει νομικά δόλος όμως εδώ έχουμε συναλλαγή και όχι φόνο, οι αντίδικοι είναι ζωντανοί, διαπραγματεύτηκαν. Μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι ο φίλος είναι αρκετά έξυπνος για να πιαστεί κότσος αρά ήξερε τι υπέγραφε.

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εδω και 8 μηνες μενω σε μια γκαρσονιερα σε ισογειο,ολα καλα ολα ωραια,μια χαρα το σπιτι,αλλα η πολυκατοικια,παρολο που ειναι του 2005,εχει τρυπια ηχομονωση,με αποτελεσμα,να κανει σεξ ο απο πανω και να ακουμε της κραυγες της γυναικας απο κατω,anyway,παει εφυγε αυτος και ηρθε ενας φοιτητης 19 χρονων,και απο την μερα που ηρθε,να εχει το παραθυρο του φωταγογου ανοιχτο ολη μερα,να ακουμε τα παντα,δυνατα μουσικη,τον εχω κανει 4 φορες παρατηρηση ευγενικα,δεν λεω,χαμηλωσε και μουσικη και ολα,εκτος απο το παραθυρο,με αποτελεσμα παλι να ακουμε τα παντα,και οχι μονο εγω αλλα και τα υπολοιπα διαμερισματα παραπανω,ενημερωσα τον διαχειριστή για την κατασταση και τον εκανε παρατηρηση με εντονο τονο απο οσο μου ειπε,και μου ειπε οτι αν κανει παλι τα ιδια να ενημερώσω τον ιδιο και να μην παω επανω να του χτυπησω την πορτα,και κατι μου ανεφερε οτι μπορει να φαει προστιμο για αυτο που κανει.

Εσεις που ξερετε,οσοι ξερετε εδω μεσα,υπαρχει κατι τετοιο?Μπορει ο διαχειριστής να βαλει πρόστιμο σε ένοικο μια πολυκατοικιας για ηχορύπανση?Ή μπορει να το κανει μεσω καποιας υπηρεσιας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόστιμο ούτε καν.

Τώρα αν κλείσεις το δικό σου παράθυρο, βελτιώνεται κάπως?

Πάντως το άρθρο 1003 λέει.....

`Αρθρο 1003 Α.Κ.

 

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

 

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

Διαμαρτυρονται άλλοι συνιδιοκτητες? Τι κάνει? Φωνάζει? Έχει δυνατά μουσική? Κάνει πάρτι? (αν ναι να πηγαίνεις κι εσύ). :)

Τις ώρες κοινής ησυχίας τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόστιμο ούτε καν.

Τώρα αν κλείσεις το δικό σου παράθυρο, βελτιώνεται κάπως?

Πάντως το άρθρο 1003 λέει.....

`Αρθρο 1003 Α.Κ.

 

Περιορισμοί κυριότητας, εκπομπές

 

Ο κύριος ακινήτου έχει υποχρέωση να ανέχεται την εκπομπή καπνού, αιθάλης, αναθυμιάσεων, θερμότητας, θορύβου, δονήσεων ή άλλες παρόμοιες επενέργειες που προέρχονται από άλλο ακίνητο, εφόσον αυτές δεν παραβλάπτουν σημαντικά τη χρήση του ακινήτου του ή προέρχονται από χρήση συνήθη για ακίνητα της περιοχής του κτήματος από το οποίο προκαλείται η βλάβη.

Διαμαρτυρονται άλλοι συνιδιοκτητες? Τι κάνει? Φωνάζει? Έχει δυνατά μουσική? Κάνει πάρτι? (αν ναι να πηγαίνεις κι εσύ). :)

Τις ώρες κοινής ησυχίας τι γίνεται?

 

Εγω τα ακουω και με κλειστο το παραθυρο,την πεμπτη συγκεκριμενα φωναζανε και χοροπηδουσανε και ενοιξα το παραθυρο και εμπηξα μια φωνη,ηταν στης 1 τα ξημερωματα.

Οσο για τους αλλους ενοικοι,ενοχλουνται αλλα δεν μιλανε γιατι,προφανως βαριουνται να ασχοληθουν,αυτο εχω καταλαβει μεχρι τωρα.

Παντος ολα αυτα σε ωρα κοινης ησυχιας,ή μεσημερη ή βραδυ ξημερωματα,εχει ολη την υπολοιπη μερα να ακουει μουσικη και να φωναζει,αλλα οχι μονο σε ωρες κοινης ησυχιας τα κανει αυτα.

Αλλα αυτες της 2 μερες ουτε εναν τσικ δεν ακουσα απο πανω που τον εκανε παρατηρηση ο διαχειρηστης.

Απλα αυτο που ειδα,ειναι οτι οταν μιλας με ευγενια,για λιγο καιρο σου κανει την χαρη ο αλλος,και μετα ξεκιναει τα ιδια,οταν αγριεψεις τοτε μονο καταλαβαινει και καθετε ησυχος ο αλλος,ετσι οπως κανουν και τα ζωα με λιγα λογια.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για ώρες κοινής ησυχίας, απλώς κάλεσε την αστυνομία..μπορείς να υποβάλλεις και μήνυση με αίτημα να εφαρμοσθεί η αυτόφωρος διαδικασία...
Link to comment
Share on other sites

Εάν πρόκειται για ώρες κοινής ησυχίας, απλώς κάλεσε την αστυνομία..μπορείς να υποβάλλεις και μήνυση με αίτημα να εφαρμοσθεί η αυτόφωρος διαδικασία...

 

Δεν το θελω αυτο το πραμα αλλα στο τελος εκει θα φτασω.

3310,3510,T65,V600,3650,6600,7710,Qtek 8500,N90,N93,N73,N95,5800,N900,TyTN,Iphone 2G,Iphone 3G,Milestone,Wildfire,Desire HD,Galaxy Nexus,Optimus 3D,Optimus 2X,Galaxy S3,Note,IoceanX7,Thl W200,Optimus G Pro,Huawei Mate,Mega 6.3-Nexus 6/Huawei Mate 7/Huawei Honor X1,Nexus 6,Samsung S8+,Samsung Note 8,Iphone XS Max,Iphone 12 Pro Max
Link to comment
Share on other sites

Χρειαζομαι παλι την βοηθεια σας.

Ενας ενοικος χρωστα κοινοχρηστα για μηνες με το ολικο ποσο να ανερχεται λιγο πανω απο το 50% του αποθεματικου. Ευρωστος οικονομικα οποτε δεν ειναι θεμα ασχημης στιγμης.

Παλια μου τεχνη κοσκινο με τον συγκεκριμενο αλλα εφτασε στο σημειο που μειναμε χωρις πετρελαιο για 2 μερες με ασχημο καιρο. Με ηλικιωμενους και αρρωστους στην πολυκατοικια, ειταν ασχημη κατασταση μεχρι που καποιος πληρωσε απο την τσεπη του για το πετρελαιο.

Εν τελει αποφασισαμε να κινηθουμε δικαστικως αφου πρωτα δωσουμε μια προθεσμια 4 ημερων με ιδιοχειρο σημειωμα.

Ερωτησεις:

1. Τι χρειαζεται απο την μερια των ενοικων (υπογραφες πιστευω);

2. Ειναι υποθεση δικαστηριου η ειρηνοδικειου;

3. Ποσο χρονο παιρνει μεχρι να βγει μια εκτελεσιμη αποφαση;

4. Ειναι καποια συγκεκριμενη κατηγορια δικηγορου που αναλαμβανει αυτες τις υποθεσεις;

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαχειριστης στην πολυκατοικία? Τι εννοείς ¨"Εν τελει αποφασισαμε να κινηθουμε δικαστικως".

Και το ιδιόχειρο σημείωμα δεν λέει τπτ.

Συμβουλή μου. Κινηθείτε προσεκτικά και σωστά, γιατί ο τύπος φαίνεται έμπειρος. Δεν μασάει με επιπολαιες κινήσεις.

Σε λεκτική αντιπαράθεση, φαινόταν ψύχραιμος? Οπωσδήποτε θέλετε δικηγόρο γιατί ηδη υπάρχουν αδυναμίες στην λειτουργία της πολυκατοικίας και τις εκμεταλλεύεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιόγραφο σημείωμα δεν είναι τίποτα επίσημο, ούτε φαίνεται εάν το παρέλαβε 'η όχι.

Εξώδικο θέλει, ώστε μεθαύριο να το παρουσιάσετε και στο δικαστήριο, με απόδειξη παραλαβής κλπ.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει διαχειριστης και "το αποφασισαμε" αναφερεται στο αποτελεσμα συνελευσης. Απαρτια στην αποφαση.

Δεν ειναι θεμα ψυχραιμιας η εμπειροτητας νομιζω (αν και εχει και τα δυο λογω οικονομικης ανεσης και δουλειας). Μαλλον ζαμανφουτισμος και αναγκη να το παιξει καμποσος (στυλακι του ειδους "σιγα τα λεφτα, δεν χαλασε κι'ο κοσμος"). Χρονια αυτη η δουλεια αλλα τελικα πληρωνει. Απλως τωρα ειναι σφικτες οι καταστασεις και αγριεψαν οι ενοικοι.

Το ξερω πως το χειρογραφο ειναι αχρηστο, αλλα ειναι απλως ενα βημα πριν το στειλουμε με δικαστικο επιμελητη. Προσπαθουμε μπας και αποφυγουμε ολικη διαταραξη σχεσεων.

 

Αν τελικα φτασουμε εκει, σε ποσο χρονο εκδικαζεται το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειασθείτε :

1. Απόφαση Γ.Σ. με νόμιμη απαρτία σύμφωνα με το καταστατικό, όπου θα αποφασίζετε να κινηθείτε δικαστικώς κατά του οφειλέτου

 

2.Απόφαση διορισμού διαχειριστού

3. αντίγραφο της συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας και κανονισμού πολυκατοικίας με το πιστοποιητικό μεταγραφής της στο αρμόδιο υποθηκοφυλακείο.

 

4.Πίνακα κατανομής ποσοστών χιλιοστών επί κοινοχρήστων δαπανών (αναφέρεται στην σύσταση και έχει συνταχθεί από μηχανικό)

 

5.τίτλο κτήσης κυριότητας του εναγομένου επί της χωριστής ιδιοκτησίας του στην οικοδομή με το πιστοποιητικό μεταγραφής του.

 

6.οι δαπάνες κατ` είδος και το ποσό μηνιαίως κατά κατηγορία και τα ποσοστά συμμετοχής της ιδιοκτησίας του εναγομένου σε κάθε κατηγορία των δαπανών αυτών και τα ποσά που αναλογούν σε αυτές κατά μήνα, έτσι ώστε να προκύπτει το συνολικό ποσό του αιτήματος.

 

7.Εξώδικη διαμαρτυρία πρόσκληση και δήλωση προς τον εναγόμενο όπου θα αναφέρετε λεπτομερώς τις ανωτέρω δαπάνες και θα του τάξετε έυλογη προθεσμία προς εξόφληση των οφειλομένων.

 

8. Αρμόδιο καθ' ύλην δικαστήριο τυγχάνει το Μονομελές Πρωτοδικείο του τόπου διαμονής του εναγομένου, ανεξαρτήτως αξιουμένου ποσού...ο χρόνος εκδίκασης διαφέρει αναλόγως του κατά τόπον αρμοδίου δικαστηρίου...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ greece_gus για την λεπτομερη περιγραφη.

Καθαρο το τι πρεπει να κανουμε αν και το (8) με ανησυχει. Δεν ακουω καλα πραγματα για τον χρονο που παιρνει μια υποθεση στην περιοχη μου.

Καλο Σαββατοκυριακο.

Link to comment
Share on other sites

Είχα γράψει παλιότερα για μια διαρροή από το πάνω από εμένα διαμέρισμα. Δεν θυμάμαι εάν ενημέρωσα, αλλά τελικά μετά απο πολλές επισκέψεις ενός υδραυλικού, η εσωτερική διαρροή επισκευάστηκε εν τέλει. Περιμένοντας να στεγνώσει το πατάρι για να αρχίσουν οι επισκευές είδα ότι η διαρροή συνεχιζόταν στις σωλήνες εξωτερικά (που περνάνε στο φωταγωγό) και μάλιστα από το ίδιο διαμέρισμα που είχε το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα φυσικά είναι το πατάρι να είναι ακόμα βρεγμένο και να εμφανίζεται υγρασία και στους τοίχους κάτω από αυτό.

 

Ειδοποιήθηκε εκ νέου η ιδιοκτήτρια του πάνω διαμερίσματος, και μας ενημέρωσε ότι επειδή:

 

1. Της έκλεισε το νερό η ΕΥΔΑΠ που παράνομα ειδοποιήσαμε

2. Αναγκάστηκε να φωνάξει υδραυλικό πολλές φορές

3. Εξαιτίας μας αντικατέστησε όλες τις σωληνώσεις του διαμερίσματος

 

ΔΕΝ θα ασχοληθεί άλλο μαζί μας γιατί προφανώς το κάνουμε επίτηδες και την κοροιδεύουμε!!!! Επιπλέον δε, δεν δέχεται σε καμία περίπτωση να καλύψει τις ζημιές που έχει προκαλέσει η διαρροή, η οποία είναι ξεκάθαρα δική της.

 

Μαζευτήκαμε τα διαμερίσματα του πρώτου ορόφου που έχουμε πάθει τις ζημιές και επικοινωνήσαμε αρχικά με το γραφείο που έχει αναλάβει τα κοινόχρηστα για να προσπαθήσει εκείνος να επικοινωνήσει μαζί της, η κυρία αυτή δεν σήκωνε πλέον κανένα τηλέφωνο, ούτε του δικηγόρου που την πήρε για εκφοβισμό, ώστε να μην αναγκαστούμε να κινηθούμε δικαστικά. Τι μπορούμε να κάνουμε από αυτό το σήμειο πλέον?

 

Μιλήσαμε ξανά με τον ενοικιαστή της ο οποίος δεν μας αφήνει να φέρουμε δικό μας υδραυλικό γιατί δεν θέλει να χαλάσει τις σχέσεις του με τους ιδιοκτήτες, ενώ και από εκείνον δεν βρήκαμε καμία πρόθεση συνεργασίας....

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω στην περιπτωση που ο νοικαρης μου εχει γεμισει το διαμερισμα με σαβουρα που μαζευει από το δρομο Η κατασταση του πρεπει ναι είναι παθολογική και είναι εκτος ελεγχου σε σημειο που αυτα τα σκουπιδια – μπογοι - πραγματα ειναι στιβαγμενα μεχρι το ταβανι Οι γειτονες δεν εχουν κανει παραπονα για δυσοσμια αλλα ανησυχω Αν συμβει κανενα ατυχημα με τοσα πραγματα θα καει ολη η πολυκατοικια Εχω δικαιωμα να κανω καταγγελια και που να απευθυνθω, στο Δημο η στο Υγειονομικο η στην Αστυνομια
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,εδω και 8 μηνες μενω σε μια γκαρσονιερα σε ισογειο,ολα καλα ολα ωραια,μια χαρα το σπιτι,αλλα η πολυκατοικια,παρολο που ειναι του 2005,εχει τρυπια ηχομονωση,με αποτελεσμα,να κανει σεξ ο απο πανω και να ακουμε της κραυγες της γυναικας απο κατω,anyway,παει εφυγε αυτος και ηρθε ενας φοιτητης 19 χρονων,και απο την μερα που ηρθε,να εχει το παραθυρο του φωταγογου ανοιχτο ολη μερα,να ακουμε τα παντα,δυνατα μουσικη,τον εχω κανει 4 φορες παρατηρηση ευγενικα,δεν λεω,χαμηλωσε και μουσικη και ολα,εκτος απο το παραθυρο,με αποτελεσμα παλι να ακουμε τα παντα,και οχι μονο εγω αλλα και τα υπολοιπα διαμερισματα παραπανω,ενημερωσα τον διαχειριστή για την κατασταση και τον εκανε παρατηρηση με εντονο τονο απο οσο μου ειπε,και μου ειπε οτι αν κανει παλι τα ιδια να ενημερώσω τον ιδιο και να μην παω επανω να του χτυπησω την πορτα,και κατι μου ανεφερε οτι μπορει να φαει προστιμο για αυτο που κανει.

Εσεις που ξερετε,οσοι ξερετε εδω μεσα,υπαρχει κατι τετοιο?Μπορει ο διαχειριστής να βαλει πρόστιμο σε ένοικο μια πολυκατοικιας για ηχορύπανση?Ή μπορει να το κανει μεσω καποιας υπηρεσιας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

καλησπερα! δεν ειναι καθαρα θεμα του διαχειριστη το θεμα, δεν ειναι αστυνομικος μπορει να κανει απλα μια παρατηρηση αλλα μεχρι εκει. Αν ειναι ωρες κοινης ησυχιας φωναζεις αστυνομια, αν δεν ειναι δεν μπορεις να κανεις κατι, εγω τι να πω που σηκωνομαι τα ξημερωματα για δουλεια και τα βραδια ειδικα το καλοκαιρι κανουν παρτυ στα μπαλκονια μεχρι τις 1+??? ποτε δεν πηρα αστυνομια. Οσο για το θεμα σεκς αστα σε εμας στο υπογειο ειχαμε κατι ξενες και φερναν μαυρους και γινοταν χαμος! ολες οι πολυκατοικιες απο γυρω μας την ελεγαν!!! :lol::lol::lol: εμεις δεν ακουγαμε κατι ειμαστε ψηλα. Τελικα την διωξανε! :)

 

@Αrgylena στην δικια μου πολυκατοικια ειχαν κατω στο υπογειο πολλα ατομα και ηταν και λαθρομεταναστες και γεμισαν με σκουπιδια τον ακαλυπτο που τον ειχαν για αυλη!!! κατι γειτονες εφεραν υγειονομικο και ηρθε αστυνομια παρουσια εισαγγελεα και ανοιξαν και με μια κλουβα απεξω τους πηραν ολους. Επισης εκαναν μυνηση στην ιδιοκτήτρια και τώρα έχει δικαστήρια.

Edited by Nikifoross
Link to comment
Share on other sites

η μηνυση δεν εγινε επειδη λερωναν την αυλη η το σπιτι. εγινε επειδη νοικιασε το σπιτι σε λαθρομεταναστες και προφανως χωρις συμβολαιο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγιναν 2 πραγματα, ενα αυτο που λες απο τον εισαγγελεα και αλλη μια απο το υγειονομικο, δεν επιτρεπουν να μενουν μαζι σε μικρο χωρο καμια 10αρια+ ατομα!!!! Αυτο ειναι υγειονομικο θεμα οχι επειδη λερωναν το σπιτι. Τα εχουν πει απειρες φορες στις ειδησεις. Το οτι τους μαζεψε η αστυνομια οφειλεται στο οτι ηταν λαθρομεταναστες, χωρις χαρτια και αδεια παραμονης στην χωρα μας.
Link to comment
Share on other sites

Καλα εχει ομοιοτητες η περιπτωση που μου αναφερες κ Νικηφορε αλλα και βασικες διαφορες Δε καταλαβα ομως για πιο λογο ασκηθηκε μηνυση στην ιδιοκτητρια Η περιπτωση μου ειναι διαφορετικη γιατι ο τυπος μαζευει αχρηστα πραγματα, εφημεριδες , ρουχα , σιδερα και αντικειμενα αλλα μεσα ομως στο διαμερισμα και οχι σε κοινοχρηστο χωρο Επισης δεν εχει συμβολαιο στο ονομα του αλλα 'κληρονομησε' το διαμεριμα που το ειχα νοικιασει στην φιλη του με την οποια συζουσε και τον παρατησε και εφυγε Ειναι λαθραιος δηλαδη κατα καποιο τροπο αλλα οχι μεταναστης Το υγειονομικο αν κανω καταγγελια θα επεμβει δηλαδη?ο καθενας δεν εχει το δικαιωμα να μαζευει οτι θελει και να τα φυλαεισ το σπιτι του ? αυτος μαλιστα νομιζω οτι εχει και παγκο στο Μοναστηρακι και κουβαλαει οτι λαχει απο αυτα που βρισκει εκει Και το πιο σημαντικο δεν πληρωνει ουτε νερο ουτε ΔΕΗ εννοειται ουτε και νοικια εδω και μηνες
Link to comment
Share on other sites

Εγώ απλά το ανέφερα δεν ξέρω σχετικά με τους νομους για να βοηθήσω. Το υγειονομικο ασχολείτε με θέματα υγιεινής, αν κάνεις καταγγελία μπορουν να έρθουν και θα ελέγξουν αυτοί και θα κρίνουν ανάλογα. Ξέχασα να αναφέρω οτι εδώ μαζί με το υγειονομικό είχαν ερθει και άτομα από τον δήμο. Αμα δεν πληρώνει νοικια του κάνεις εξώδικο, εγώ το είχα κάνει σε κάποιον για ένα διαμέρισμα που νοικιάζαμε. Ευτυχώς έφυγε μονος του στο τελος, αλλα πληρωσαμε νερό, 450 ευρω κοινόχρηστα που ηταν δικα του κανονικά, 450 ευρώ δικηγόρο, ΔΕΗ ηταν στο ονομα του το κοψαμε και πληρωσαμε μονο το χαρατσι, και αν δεν έφευγε έπρεπε να πληρωσω ακόμα 700 ευρώ + ΦΠΑ για τον κλητήρα...:blink::blink::blink:

αυτό με το οτι θέλει κανει στο σπίτι του αν επηρεάζει αλλους (υγειονομικα) και κανεις καταγγελια επεμβαινουν. Σε εμας βεβαια εφταιγε οτι εμεναν μαζι πανω απο 10 ατομα και συμφωνα με νομους δεν επιτρεπεται σε εναν μικρο χωρο να μενουν πολλοι μαζι οπως νανε!

Link to comment
Share on other sites

Τι μπορω να κανω στην περιπτωση που ο νοικαρης μου εχει γεμισει το διαμερισμα με σαβουρα που μαζευει από το δρομο Η κατασταση του πρεπει ναι είναι παθολογική και είναι εκτος ελεγχου σε σημειο που αυτα τα σκουπιδια – μπογοι - πραγματα ειναι στιβαγμενα μεχρι το ταβανι Οι γειτονες δεν εχουν κανει παραπονα για δυσοσμια αλλα ανησυχω Αν συμβει κανενα ατυχημα με τοσα πραγματα θα καει ολη η πολυκατοικια Εχω δικαιωμα να κανω καταγγελια και που να απευθυνθω, στο Δημο η στο Υγειονομικο η στην Αστυνομια

 

Καλα εχει ομοιοτητες η περιπτωση που μου αναφερες κ Νικηφορε αλλα και βασικες διαφορες Δε καταλαβα ομως για πιο λογο ασκηθηκε μηνυση στην ιδιοκτητρια Η περιπτωση μου ειναι διαφορετικη γιατι ο τυπος μαζευει αχρηστα πραγματα, εφημεριδες , ρουχα , σιδερα και αντικειμενα αλλα μεσα ομως στο διαμερισμα και οχι σε κοινοχρηστο χωρο Επισης δεν εχει συμβολαιο στο ονομα του αλλα 'κληρονομησε' το διαμεριμα που το ειχα νοικιασει στην φιλη του με την οποια συζουσε και τον παρατησε και εφυγε Ειναι λαθραιος δηλαδη κατα καποιο τροπο αλλα οχι μεταναστης Το υγειονομικο αν κανω καταγγελια θα επεμβει δηλαδη?ο καθενας δεν εχει το δικαιωμα να μαζευει οτι θελει και να τα φυλαεισ το σπιτι του ? αυτος μαλιστα νομιζω οτι εχει και παγκο στο Μοναστηρακι και κουβαλαει οτι λαχει απο αυτα που βρισκει εκει Και το πιο σημαντικο δεν πληρωνει ουτε νερο ουτε ΔΕΗ εννοειται ουτε και νοικια εδω και μηνες

Noμίζω πως θα επρεπε να σε ανησυχει το οτι ζει παρασιτικα, μη πληρωνοντας τιποτα και μετα το τι θα γινει αν παρουν φωτια οι σαβουρες του.

Για αρχη, αν θελεις να τον εχεις νοικαρη, καντου συμβολαιο.Να εισαι κατοχυρωμενη, να τον "αναγκαζεις" να πληρωνει τους λογαριασμους του...

Μετα αν δεχτει-που δε νομιζω- τον προειδοποιεις για τις σαβουρες...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Δε θελω να τον εχω νοικαρη γιατι συν τοις αλλοις δηλωσε ορθα κοφτα οτι δε μου πληρωνει τα οφειλομενα, θα τα πληρωσει οποτε εχει η και ποτε Το συμβολαιο δεν ειναι στο ονομα του Η νομικη διαδικασια αποβολης ειναι χρονοβορα και εχει εξοδα (δικηγορος και δικαστικος επιμελητης για επιδοσεις και αποβολή- Φαντασου να χρειαστει να πεταξει ο δικ επιμελητης απο το διαμερισμα ολη αυτη τη σαβουρα τι αμοιβη που θα μου ζητησει Μπορω να του κοψω το νερο αφου εξοφλησω η και να αλλαξω τη κλειδαρια και να τον αφησω απεξω- οπως εκανε ενας γειτονας στο δικο του που δε πληρωνε Στη περιπτωση μου μαλιστα αυτος ειναι ανυπαρκτος νομικα γιατι δεν εχει συμβολαιο στο ονομα του Αυτο θα κανω Μετα βλεπουμε τι γινεται με τα σκουπιδια που θα ειναι στο διαμερισμα ...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...