Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η θέρμανση είναι αυτόνομη πετρελαίου. Επειδή δεν είμαι σπίτι συνέχεια νομίζω ότι με συμφέρει.. Από την άλλη από τη στιγμή που θα κλείσει η παροχή μου για ποιο λόγο να πληρώσω προκαταβολικά πετρέλαιο. Όταν μπαίνεις αρχικά σε μία οικοδομή πληρώνει ο καθένας το ποσοστό του προκειμένου να γεμίσει το ντεπόζιτο και από κει και πέρα ότι καίει ο καθένας το πληρώνει και με τα λεφτά εκείνα παραγγέλνεις πετρέλαιο. Πλήρωσα ότι έχω κάψει, ας παραγγελθεί πετρέλαιο με εκείνα τα λεφτά. Γιατί να βάλω επιπλέον χρήματα τη στιγμή που δεν θα κάψω.. Δεν αρνούμαι να πληρώσω το ποσοστό μου.

 

Θελει ψαξιμο σε σχεση με τι προβλεπει ο κανονισμος της πολυκατοικιας.Ισως εισαι υποχρεωμενος οπως σε κλειστα διαμερισματα να πληρωνεις συμμετοχη στο παγιο.Παγιο υπαρχει και στην αυτονομη θερμανση.Οπως και να χει ψαξτο πριν κανεις εξοδα για κλιματιστικα.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Καλημέρα σε όλους

Μένω εδώ και 6 μήνες σε μια πολυκατοικία 4 ορόφων με 4 διαμερίσματα νοικιασμένα από τον ίδιο ιδιοκτήτη, ο οποίος είναι και ο διαχειριστή της πολυκατοικίας αφού κανονίζει τον καθαρισμό κλπ. Πρόσφατα ζήτησε ένα ποσό (το ίδιο υποθέτω ότι έκανε και στους υπόλοιπους ενοίκους) για καθαρισμό της καμινάδας την επόμενη εβδομάδα, χωρίς καμία ειδοποίηση και καμία συζήτηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από τη στιγμή που εγώ δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το τζάκι, εάν θα μπορούσα να μην δεκτώ αυτή την πληρωμή. Θα σας παρακαλούσα για οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτό το θέμα ή να μου υποδείξετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ενημέρωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ αν υποτίθεται ότι συμπεριολαμβάνεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας και αν αυτός δεν έχει κοινοποιηθεί, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Από φέτος δεν θα χρησιμοποιήσω την κεντρική θέρμανση διότι είναι ασύμφορη και θα χρησιμοποιήσω κλιματιστικό για να ζεσταίνομαι.

Στην οικοδομή στα κοινόχρηστα Ιουνίου, Ιουλίου και Αυγούστου χρεώθηκε ένα ποσό γύρω στα 50 ευρώ κάθε μήνα για το πετρέλαιο. Ρώτησα το διαχειριστή να μου πει τι χρεώσεις είναι αυτές και μου απάντησε ότι έβαλαν πετρέλαιο το Μάιο για να προλάβουν καλύτερες τιμές σε σχέση με αυτές που ακούγονται ότι θα ισχύσουν τον Οκτώβρη. Εγώ ότι έχω κάψει βάσει αυτού που γράφει ο μετρητής μου το έχω πληρώσει, οπότε με τα λεφτά αυτά γεμίζει εκ νέου και το τεπόζιτο. Τον ενημέρωσα ότι αφού δεν θα κάψω δεν πληρώνω τα κοινόχρηστα όσον αφορά τη χρέωση της θέρμανσης και μου απάντησε ότι αυτό θα αποφασιστεί στη γενική συνέλευση. Είμαι σίγουρος ότι θα το αρνηθεί. Ενημέρωσα φίλο νομικό ειδικό σε θέματα αστικής φύσεως, οποίος μου ανέφερε ότι έπραξα σωστά. Παρακαλω αν κάποιος έχει το ίδιο πρόβλημα να δώσει τα φώτα του.

 

καψεις δεν καψεις θα πληρωσεις κατι, ειναι το μονο σιγουρο ,ειμαι ιδιοκτητης 4 διαμερισματων εκ τον οποιο το ενα το εχω κλειστο οποτε και η θερμανση ποτε δεν ειχε ανοιξει στο συγκεκριμενο διαμερισμα ημουνα υποχρεωμενος να βγαλω και για αυτο πετρελαιο βαση τον χιλιοστων που του αναλογουσαν περυσι θυμαμαι βαλαμε πετρελαιο συνολο πανω απο 2000ε και "πληρωσα" για αυτο 150-200 σιγουρα και ηταν κλειστο

Link to comment
Share on other sites

καψεις δεν καψεις θα πληρωσεις κατι, ειναι το μονο σιγουρο ,ειμαι ιδιοκτητης 4 διαμερισματων εκ τον οποιο το ενα το εχω κλειστο οποτε και η θερμανση ποτε δεν ειχε ανοιξει στο συγκεκριμενο διαμερισμα ημουνα υποχρεωμενος να βγαλω και για αυτο πετρελαιο βαση τον χιλιοστων που του αναλογουσαν περυσι θυμαμαι βαλαμε πετρελαιο συνολο πανω απο 2000ε και "πληρωσα" για αυτο 150-200 σιγουρα και ηταν κλειστο

 

Απο οτι ξερω ετσι ακριβως ειναι....

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Με αυτόνομη θέρμανση εδώ που μένω έχει ένα διαμέρισμα άδειο , ωστόσο πληρώνει και αυτό ( ο ιδιοκτήτης ) στα κοινόχρηστα για θέρμανση κάτι σαν πάγιο
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι υποχρεώσεις των κλειστών διαμερισμάτων αναφέρονται στον κάθε κανονισμό της πολυκατοικίας.:)

 

Καλημέρα σε όλους

Μένω εδώ και 6 μήνες σε μια πολυκατοικία 4 ορόφων με 4 διαμερίσματα νοικιασμένα από τον ίδιο ιδιοκτήτη, ο οποίος είναι και ο διαχειριστή της πολυκατοικίας αφού κανονίζει τον καθαρισμό κλπ. Πρόσφατα ζήτησε ένα ποσό (το ίδιο υποθέτω ότι έκανε και στους υπόλοιπους ενοίκους) για καθαρισμό της καμινάδας την επόμενη εβδομάδα, χωρίς καμία ειδοποίηση και καμία συζήτηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από τη στιγμή που εγώ δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το τζάκι, εάν θα μπορούσα να μην δεκτώ αυτή την πληρωμή. Θα σας παρακαλούσα για οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτό το θέμα ή να μου υποδείξετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ενημέρωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ αν υποτίθεται ότι συμπεριολαμβάνεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας και αν αυτός δεν έχει κοινοποιηθεί, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

 

Καλώς ήλθες στην παρέα μας .:) Τέτοια έξοδα συνήθως επιβαρύνουν τους ιδιοκτήτες στα τζάκια με την συνήθη πρακτική και παραδείγματα που γνωρίζω,αναφέρεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας,καθώς υπάρχει διαχωρισμός από την καμινάδα κανονικής θέρμανσης που είναι κοινόχρηστη.

Υπάρχει όμως περίπτωση να έχει γίνει εκ των υστέρων και άλλη συμφωνία όποτε θα πρέπει να ρωτήσεις σχετικά...:)

Ο κανονισμός της πολυκατοικίας δεν κοινοποιείται,αν είσαι νέος ιδιοκτήτης στον δίνει ο συμβολαιογράφος,οπότε αν δεν το έχεις για κάποιους λόγους,

πρέπει να το ζητήσεις από κάποιον άλλον ιδιοκτήτη.Υποχρεωμένος να έχει γνώση του είναι και ο διαχειριστής. Κάνε επίσης και ένα κόπο να διαβάσεις

και προηγούμενες σελίδες,θα βρείς σίγουρα κάτι χρήσιμο και για άλλες περιπτώσεις προβλημάτων που ίσως σε ενδιαφέρουν...

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Πάγιο θα πληρώσω δεν το αρνούμαι, το ποσοστό που προβλέπει ο κανονισμός, αν όμως δεν το προβλέπει θα το διαπραγματευτώ και αυτό..Από κει και πέρα το να πληρώσω αποθεματικό πετρέλαιο δεν προβλέπεται από πουθενά.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναφέρεται κάτι πουθενά, ότι έχει συμφωνηθεί από τους υπόλοιπους σε πλειοψηφία (συνήθως σε ΓΣ) ,οπότε δεν μπορεί ν'αρνηθείς .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

Μένω εδώ και 6 μήνες σε μια πολυκατοικία 4 ορόφων με 4 διαμερίσματα νοικιασμένα από τον ίδιο ιδιοκτήτη, ο οποίος είναι και ο διαχειριστή της πολυκατοικίας αφού κανονίζει τον καθαρισμό κλπ. Πρόσφατα ζήτησε ένα ποσό (το ίδιο υποθέτω ότι έκανε και στους υπόλοιπους ενοίκους) για καθαρισμό της καμινάδας την επόμενη εβδομάδα, χωρίς καμία ειδοποίηση και καμία συζήτηση. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι από τη στιγμή που εγώ δεν σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το τζάκι, εάν θα μπορούσα να μην δεκτώ αυτή την πληρωμή. Θα σας παρακαλούσα για οποιαδήποτε βοήθεια σε αυτό το θέμα ή να μου υποδείξετε που θα μπορούσα να απευθυνθώ για ενημέρωση. Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ αν υποτίθεται ότι συμπεριολαμβάνεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας και αν αυτός δεν έχει κοινοποιηθεί, σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται?

 

Εφ' όσον πρόκειται περι κοινοχρήστου πράγματος της οικοδομής, η συμμετοχή στην δαπάνη είναι υποχρεωτική είτε χρησιμοποιείς το τζάκι είτε όχι..απότην στιγμή,δε, που αφορά πάγια και διαρκή δαπάνη, υπόχρεως είναι ο χρήστης του διαμερίσματος, είτε είναι ιδιοκτήτης είτε μισθωτής...

 

Πάγιο θα πληρώσω δεν το αρνούμαι, το ποσοστό που προβλέπει ο κανονισμός, αν όμως δεν το προβλέπει θα το διαπραγματευτώ και αυτό..Από κει και πέρα το να πληρώσω αποθεματικό πετρέλαιο δεν προβλέπεται από πουθενά.

 

Το πάγιο και εάν ακόμη δεν προβλέπεται από τον κανονισμό, υπάρχει παγιωμένος μαθηματικός τρόπος υπολογισμού του από το Τεχνικό Επιμελητήριο...επομένως το πάγιο θα καταβληθεί ούτως ή άλλως και από κει και πέρα θα καταβάλλεις ό,τι δείξει ο ωρομετρητής, όταν και όποτε γίνει η μέτρηση..

Link to comment
Share on other sites

Για να είναι κάτι "υποχρεωτικό" πρέπει να αναφέρεται σχετικά κάπου για την περίπτωση καθενός .:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''κάπου'' για όσους γνωρίζουν νομικά και ζουν σε αυτόν τον πλανήτη, είναι οι νόμοι , οι υπουργικές αποφάσεις, τα συμβολαιογραφικά έγγραφα και οπωσδήποτε η νομολογία των ελληνικών Δικαστηρίων...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ''κάπου'' για όσους γνωρίζουν νομικά και ζουν σε αυτόν τον πλανήτη, είναι οι νόμοι , οι υπουργικές αποφάσεις, τα συμβολαιογραφικά έγγραφα και οπωσδήποτε η νομολογία των ελληνικών Δικαστηρίων...

 

Ετσι ακριβως !!!! Και οι κανονισμοι πολυκατοικιων.

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Ψιλά γράμματα :lol:για όσους θέλουν να παρερμηνεύουν κάτι για δικούς του λόγους ή δεν γνωρίζουν τι ισχύει ή τι γίνεται στην πράξη καλώς κακώς . Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ψιλά γράμματα :lol:για όσους θέλουν να παρερμηνεύουν κάτι για δικούς του λόγους ή δεν γνωρίζουν τι ισχύει ή τι γίνεται στην πράξη καλώς κακώς .

 

Πράγματι, πολλά είναι ψιλά γράμματα. Μέχρι τώρα και εγώ στην οικοδομή μου δεν έδινα σημασία σε πολλά με αποτέλεσμα πλέον να έχουμε φτάσει στο απροχώρητο...

 

Ανελκυστήρας ασυντήρητος.

Είσοδος ανοιχτή (δεν κλείνει-δεν ασφαλίζει)

Ταράτσα ανοιχτή.

Κοινόχρηστοι χώροι κατηλλειμένοι (μέχρι και ντουλάπια κρεμάσανε).

Καθαρισμός υποτυπώδες.

Κλιμακοστάσιο = αποθήκη του διαχειριστή.

Χώρος που βρίσκονται οι μετρητές της ύδρευσης = αποθήκη.

Χώρος που βρίσκονται οι μετρητές της ΔΕΗ = αποθήκη.

Μούχλα σε διάφορα σημεία στον τοίχο εντός της οικοδομής.

 

Μετά από πολλές χρόνιες προσπάθειες συνεννόησης, η τελευταία μου κίνηση ήταν να αφήσω εδώ και πολλούς μήνες απλήρωτα τα κοινόχρηστα μέχρι να διορθωθεί η κατάσταση. Αποδείχθηκε και αυτό μάταιος κόπος, αφού πλέον έχουν φτάσει στο σημείο να με εκβιάζουν με διάφορους τρόπους...

Πλέον, ήρθε η ώρα κάποιοι να πληρώσουν πολύ ακριβά και αναδρομικά αυτά τα "ψιλά γράμματα"...

 

Τα παραπάνω δεν τα γράφω γιατί χρειάζομαι κάποια συμβουλή, θα τα αναλάβει σύντομα γνωστός μου δικηγόρος.

Τα γράφω απλώς για να αποδείξω το που μπορούν να οδηγήσουν αλλά και το πόσο ακριβά μπορούν να είναι τα "ψιλά γράμματα".

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, πολλά είναι ψιλά γράμματα. Μέχρι τώρα και εγώ στην οικοδομή μου δεν έδινα σημασία σε πολλά με αποτέλεσμα πλέον να έχουμε φτάσει στο απροχώρητο... Ανελκυστήρας ασυντήρητος.

Είσοδος ανοιχτή (δεν κλείνει-δεν ασφαλίζει),Ταράτσα ανοιχτή,Κοινόχρηστοι χώροι κατηλλειμένοι (μέχρι και ντουλάπια κρεμάσανε).

Καθαρισμός υποτυπώδες.,Κλιμακοστάσιο = αποθήκη του διαχειριστή.,Χώρος που βρίσκονται οι μετρητές της ύδρευσης = αποθήκη.

Χώρος που βρίσκονται οι μετρητές της ΔΕΗ = αποθήκη.,Μούχλα σε διάφορα σημεία στον τοίχο εντός της οικοδομής.

 

Μετά από πολλές χρόνιες προσπάθειες συνεννόησης, η τελευταία μου κίνηση ήταν να αφήσω εδώ και πολλούς μήνες απλήρωτα τα κοινόχρηστα μέχρι να διορθωθεί η κατάσταση. Αποδείχθηκε και αυτό μάταιος κόπος, αφού πλέον έχουν φτάσει στο σημείο να με εκβιάζουν με διάφορους τρόπους...Πλέον, ήρθε η ώρα κάποιοι να πληρώσουν πολύ ακριβά και αναδρομικά αυτά τα "ψιλά γράμματα"...

 

Τα παραπάνω δεν τα γράφω γιατί χρειάζομαι κάποια συμβουλή, θα τα αναλάβει σύντομα γνωστός μου δικηγόρος.

Τα γράφω απλώς για να αποδείξω το που μπορούν να οδηγήσουν αλλά και το πόσο ακριβά μπορούν να είναι τα "ψιλά γράμματα".

 

Πόσο ακριβά θες να πείς μπορούν να γίνουν όλα αυτά αν δεν υπάρχει καλή πρόθεση .Kάποιες φορές όμως ένας πόλεμος είναι αναπόφευκτος όταν έχουν εξαντληθεί όλες οι προσπάθειες :cry: Ειδικά όταν μιλάς για εκβιασμό που είναι σοβαρό αδίκημα.Γιατί με τα έξοδα δικηγόρου,χρόνο κλπ φασαρία

όσοι θα το ξανασκεφτούν μετά,όλοι κάπου θα βγείτε χαμένοι στο τέλος ...και πως θα εξακολουθείτε έτσι να συμβιώνεται στην οικοδομή ;:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ο εκβιασμός δεν έχει να κάνει με τη ζωή, απλά απειλούν ότι θα κλειδώσουν το ασανσέρ στον όροφο μου (τελευταίος), θα κάνουν αγωγές (τι περιμένουν δεν ξέρω) και άλλα τέτοια.

Μια χαρά θα ζούμε, όπως και τώρα. Δε συμβιώνουμε άλλωστε, ο καθένας στο σπίτι του μένει. Απλά θα πληρώσουμε δικηγόρους για να μαλώνουν αυτοί και θα σταματήσουμε να μαλώνουμε εμείς, άρα θα είμαστε καλύτερα !!! :lol:

Κάποιοι άκουσαν ότι "η τσιγκουνιά είναι μαγκιά" και το παίζουν "μάγκες". Σήμερα όμως οι ¨μαγκιές" πληρώνονται ακριβά και θα το μάθουν με όχι και τόσο καλό τρόπο. Θα πληρώσω και εγώ βέβαια, αλλά δεν έχω καμμία διάθεση να ρισκάρω την ασφάλεια (ανοιχτή είσοδος και ασυντήρητος ανελκυστήρας) και την υγεία (μούχλες και άλλα) της κόρης μου και της γυναίκας μου για να έχω καλές σχέσεις και μόνο. Καλύτερα να χάσω κάποια ευρώ και κάποιες καλημέρες, παρά κάτι άλλο. Και πολύ άντεξα, εδώ και 5 χρόνια τώρα να τρέχω, να ψάχνω, να προτείνω, να μαλώνω, να παρακαλάω για τα αυτονόητα και να μη γίνεται τίποτα επειδή κάποιοι δε θέλουν να βάλουν το χέρι στην τσέπη. Κουράστηκα πλέον.

Ας είναι καλά λοιπόν τα "ψιλά γράμματα" που θα διορθώσουν την όλη κατάσταση.

Edited by marras

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

(:worry:ωχ!!!!κατι μου λεει πως για αυτο με εψαχνες:O)

 

η αληθεια ειναι πως μπορουν να σου κλεισουν το ασανσερ,εφοσον δεν πληρωνεις κοινοχρηστα...ή να σου βγάλουν τις κοινόχρηστες λάμπες απο τον όροφο σου(αν δεν εχεις αλλους στον ιδιο όροφο)

το θεμα ωστοσο είναι πως βαση νομου το ασανσερ πρεπει να αλλαχτει(μεχρι τελος της χρονιας θαρρω)

 

 

προσωπικα η ανοιχτη εισοδος και οι μούχλες δεν μου κάνουν τρελή εντύπωση...:X

στην "γνωστη" σου οικοδομη,σημερα ειχε κατω απο την εισοδο φλουδες απο κρεμμυδιΑ!!Ω ΝΑΙ!!κάποιος ξεφλουδισε ενα καφασι κρεμμύδια στην εισοδο της οικοδομης...

 

ειναι πραγματικα σπαστικο/κουραστικο να μην μπορεις να συνενοηθεις για πραγματα αυτονοητα!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Η θέρμανση είναι αυτόνομη πετρελαίου. Επειδή δεν είμαι σπίτι συνέχεια νομίζω ότι με συμφέρει.. Από την άλλη από τη στιγμή που θα κλείσει η παροχή μου για ποιο λόγο να πληρώσω προκαταβολικά πετρέλαιο. Όταν μπαίνεις αρχικά σε μία οικοδομή πληρώνει ο καθένας το ποσοστό του προκειμένου να γεμίσει το ντεπόζιτο και από κει και πέρα ότι καίει ο καθένας το πληρώνει και με τα λεφτά εκείνα παραγγέλνεις πετρέλαιο. Πλήρωσα ότι έχω κάψει, ας παραγγελθεί πετρέλαιο με εκείνα τα λεφτά. Γιατί να βάλω επιπλέον χρήματα τη στιγμή που δεν θα κάψω.. Δεν αρνούμαι να πληρώσω το ποσοστό μου.

 

Αν ζεσταίνονται κοινόχρηστοι χώροι (κλιμακοστάσια, κτλ), τότε πρέπει πληρώσεις πετρέλαιο, ανεξάρτητα από το αν θα κάψει για το σπίτι σου ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

(:worry:ωχ!!!!κατι μου λεει πως για αυτο με εψαχνες:O)

 

η αληθεια ειναι πως μπορουν να σου κλεισουν το ασανσερ,εφοσον δεν πληρωνεις κοινοχρηστα...ή να σου βγάλουν τις κοινόχρηστες λάμπες απο τον όροφο σου(αν δεν εχεις αλλους στον ιδιο όροφο)

το θεμα ωστοσο είναι πως βαση νομου το ασανσερ πρεπει να αλλαχτει(μεχρι τελος της χρονιας θαρρω)

 

 

προσωπικα η ανοιχτη εισοδος και οι μούχλες δεν μου κάνουν τρελή εντύπωση...:X

στην "γνωστη" σου οικοδομη,σημερα ειχε κατω απο την εισοδο φλουδες απο κρεμμυδιΑ!!Ω ΝΑΙ!!κάποιος ξεφλουδισε ενα καφασι κρεμμύδια στην εισοδο της οικοδομης...

 

ειναι πραγματικα σπαστικο/κουραστικο να μην μπορεις να συνενοηθεις για πραγματα αυτονοητα!

 

Μπορούν μόνο να ζητήσουν να πληρώσω ότι χρωστάω συν το πρόστιμο που προβλέπει ο κανονισμός. Είναι άλλοι 2 στον όροφο, οπότε δε μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, χώρια που δεν προβλέπεται ούτε από νομοθεσία, ούτε από το καταστατικό. Άντίθετα, από τη νομοθεσία προβλέπεται να κλείσει εντελώς ο ασυντήρητος ανελκυστήρας. Εδώ που φτάσαμε όμως, θα στρώσουν όλα.

Ναι... και για αυτό σε έψαχνα. Που θα μου πας, θα σε βρώ !!! :lol:

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

καλα μη το λες...σε μια άλλη οικοδομη(στο στενακι,απεναντι σου,ξερεις :p) σε διαμέρισμα του 1ου οροφου ο ενοικιαστης δεν ηθελε το ασανσερ..ετσι πληρωνε τα κοινοχρηστα του κανονικα χωρις συμμετοχη στις δαπανες του ανελκυστηρα..

να το κλεισουν δεν μπορουσαν γιατι στον οροφο υπαρχουν αλλα δυο διαμερισματα...ετσι ο διαχειριστης ανελαβε και χρεη "φυλακα του ασανσερ".

ξημεροβραδιαζοταν στην εισοδο μη τυχον και χρησιμοποιησει το παλικαρι το ασανσερ!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν δικαιούται να σε αποκλείσει από την χρήση του ανελκυστήρα, ή από την θέρμανση ή από τον φωτισμό, επειδή δεν καταβάλλεις τις αναλογούσες δαπάνες...ό,τι αφορά κοινόχρηστα πράγματα πρέπει να είναι σε πλήρη λειτουργία και όποιος δεν πληρώνει υποχρεώνεται δικαστικώς προς τούτο..
Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω και γω μια ερωτηση ! Το μαγειρεμα σε εξωτερικο χωρο ας πουμε στο μπαλκονι μου απαγορευεται ?? Γιατι οι απο πανω μας τα εχουν πριξει και η πλακα ειναι οτι σε ωρες κοινης ησυχιας σερνουν καρεκλες και δεν ξερω και γω τι αλλο !!!:mad:
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αν εσυ ψηνεις,και ανεβαινει το ντουμανι στους αποπανω,λογικο δεν ειναι να σκουζουν;Τι να κανυμε,δεν ειναι και ο,τι καλυτερο.

Τωρα για το αλλο που λες,ετερον εκατερον.Βγαλτους κι εσυ κιτρινη καρτα.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα... νοικιάζω σε διαμέρισμα εδω και χρόνια. Το συμβόλαιο εληξε τελη Αυγουστου και πλεον θα φυγω μεσα στο Σεπτεμβριο.

Δεν πλήρωσα ενοικιο το Σεπτέμβριο, μιας και ειχα δωσει 2 ενοικια μπροστά.

 

Ο ιδιοκτήτης ζηταει επιμονα κλειδί του διαμερισματος, για να το δειχνει οταν λειπω. Του ειπα δεν γινεται.

Κλειδι θα πάρει οταν αδειασω το διαμέρισμα. Σήμερα το πρωι, με βρηκε στην εισοδο, παλι τα ιδια με το κλειδί, του ειπα δεν γινονται αυτα, όλα ειναι πληρωμένα κανονικά, ειναι σπίτι μου, μεχρι τέλη του μηνα. Μονο με εισαγγελική εντολή, αν θέλει νωρίτερα το κλειδι.

Αρχισε να φωνάζει, να με σκυλοβριζει παναγιες, αντε γαμη...κτλ πολυ χοντρά...και με απειλησε "θα σε κανω μαυρο στο ξυλο..δεν θα γλυτώσεις" κτλ

Εννοειται δεν απάντησα με βρισιες, αλλά ήρεμα, τον αφησα να εκτεθεί, τον άκουσε ολη η οικοδομή.

 

Τι δικαιώματα εχω? Τι μπορω να κάνω? Πώς μπορω να διαφυλαχτώ, χωρις να χάσω το δικιο μου??

 

ευχαριστώ:)

http://new.koolart.co.uk/catalog/images/1822.jpg

http://www.msprotege.com/vbb225/images/smilies/drive.gif

My love for you insatiable, not superficial

You 'LL never waLk aLone!

Link to comment
Share on other sites

Κακως δεν εφερες το 100 να του παρει τα στοιχεια,με σκοπο να του υποβαλεις μηνυση.Αν το ειχες κανει θα ειχαν σφιξει οι...βωλοι,και θα ησυχαζες.Μαρτυρες,λες οτι ειχες.Τωρα θα επανελθει δριμυτερος.

Εχεις πανττως προθεσμια να την υποβαλεις ακομη και τωρα.Ρωτα δικηγορο,και μην τον λυπηθεις.Θα τον δεις να κλαιει μετά και να παρακαλαει οτι τοκανε για τα παιδακια του.

Μπορεις βεβαια,να πας στο Τμημα,και να τον κελεσεις για ...καφε,ισως παιρνοντας και εισαγγελικη παραγγελια,για να τον καλεσουν πιο επισημα οι αστυφυλακες.

Μην κανεις πισω σε γαιδουρια,γιατι θα το πληρωσεις ακριβα.

Αν ειναι να πας στο εξωτερικο,θα μπορουσες να του το κανεις λαμπογυαλο,και να κλαιει και να χτυπιεται επι των ερειπιων,για να μαθει να φερεται ανθρωπινά.Εχουν γινει τετοια πολλες φορές,αλλα μυαλο δεν βαζουν.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...