Jump to content

Κανονισμοί Πολυκατοικίας (ενοίκιο, κοινόχρηστα κ.α.)


SonGohan
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας.

Χρειάζομαι και εγώ μερικές συμβουλές για ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία μου.

Λοιπόν, η πολυκατοικία είναι 45 περίπου χρονών με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατάσταση των αποχετεύσεων (πήλινες σωλήνες).

Έκανα ανακαίνιση το 2004 όπου αφού μετέτρεψα το σαλόνι σε σαλοκουζίνα για να κάνω νέο δωμάτιο εννοείται με νέες αποχετεύσεις και δίκτυα νερού και φυσικά μετά από μελέτη μηχανικού και σωστών συνεργείων.

Το πρόβλημα είναι ότι φέτος εμφανίστηκαν υγρασίες στον κάτω γείτονα ο οποίος είναι δικηγόρος πολύ δύστροπος χαρακτήρας αλλά και (η χειρότερή μου) διαχειριστής της πολυκατοικίας.

Η διαρροή βρέθηκε στην ένωση του ταφ με την κεντρική σωλήνα της αποχέτευσης που βρίσκεται στον φωταγωγό.Το θέμα είναι ότι ο σωλήνας από το δικό μου διαμέρισμα περνάει μέσα από το δικό του πατάρι και πολύ πιθανόν να έκανε αυτός την ζημιά.

Τώρα όμως μου ζητάει να πληρώσω 750€ για την αποκατάσταση και να χρεωθώ και το βάψιμο του παταριού, της τουαλέτας του διαδρόμου κλπ.

Εγώ σαν άσχετος με αυτά ρώτησα έναν φίλο μηχανικό ο οποίος μου είπε ότι αφού η διαρροή είναι στον φωταγωγό είναι έξοδο κοινόχρηστο και αφού περνάει από το πατάρι του την ζημία την έκανε αυτός.

Please help me!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

καλησπερα σας,δεν ειχα ιδεα οτι μεσα στο φορουμ αυτο υπαρχει τετοια συζητηση και με τοσο ευστοχες και ενημερωμενες απαντησεις...

εγινα προσφατα ιδιοκτητης ενος διαμερισματος,(αποθηκη στα συμβολαια)35ετιας,ισογειο-με δικια μου ανεξαρτητη εισοδο.

ειδα στα κοινοχρηστα-αλλα και στον κανονισμο- πως τα χιλιοστα που καταλογιζουν σε μενα,ειναι δυσαναλογα πολλα,πληρωνω ασανσερ-δεη κοιν.-συντηρηση-καθαρισμο κλπ περισσοτερα απο πολλα διαμερησματα που ειναι μεσα στην πολυκατοικια,συγκεκριμενα,σιγουρα πιο πολλα απο ολα τα διαμερισματα του πρωτου αλλα και του δευτερου οροφου (που καποια ειναι και μεγαλυτερα απο το δικο μου)!!!προσφατα προεκυψε μια ιδιαιτερα υψηλη δαπανη για βαψιμο ολου του κτιριου (1000 ευρω μονο σε μενα,σε κτιριο 15 διαμερισματων συνολικα!!!) και ετσι το προσεξα...

σε οσα αλλα ανεξαρτητα διαμερισματα εχω τσεκαρει,εχουν χιλιοστα περιπου τρεις φορες λιγοτερα!

 

ρωτωντας την -κακιασμενη,κουτσομπολα-διαχειριστρια,μου ειπε οτι επειδη το σπιτι μου ηταν αποθηκη στα χαρτια,του εβγαλαν εκ των υστερων τα χιλιοστα,"και ε... καπου δε μας εβγαιναν και εγινε ετσι μωρε..."

τι μπορω να κανω ωστε να μοιραστουν τα χιλιοστα οπως πρεπει,αναλογα με οροφο,του οτι ειναι εκτος πολυκατοικιας το μεγεθος κτλ???μπορω να μαθω καπου,πως βγαινουν τα χιλιοστα?υπαρχει αραγε καποιος συντελεστης για τα ανεξαρτητα διαμερισματα?μπορω να ζητησω αναδρομικα?

τα χιλιοστα μου ειναι εξωφθαλμα πολλα για τα τετραγωνικα μου...

αντι να πληρωνω κατι ψιλα για εξοδα της πολυκατοικιας,πληρωνω αναλογικα τα πιο πολλα...

εχει κανεις καμια ιδεα?δε μπορω να κοιμηθω με αυτο το θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα...και τα δανεια τρεχουν...:(

 

φιλε Βαγγελη, τα χιλιοστα καθε οριζοντιου ιδιοκτησιας σε καθε πολυκατοικια, συντασσονται απο το μηχανικο (πολιτικο νομιζω) που υπογραφει -μεσα σε ολους για τη κατασκευη-

(προσοχη: εαν προκειται για πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση, μην συγχεεις τα χιλιοστα θερμανσης με τα χιλιοστα ιδιοκτησιας για τα οποια μιλαμε)

 

τα χιλιοστα αυτα, καταγραφονται στο καταστατικο, φερουν υπογραφη και σφραγιδα του μηχανικου κατατιθενται και στη Πολεοδομια και ισχυουν για να κατενεμονται οι δαπανες

 

(δεν γνωριζω εαν ομως για τη δικη σου περιπτωση εχουν κατατεθει στη Πολεοδομια, μια και το "ηταν αποθηκη και εγινε διαμερισμα" δεν ακουγεται και τοσο νομιμο...)

 

Σε καθε περιπτωση ομως μπορεις να τα αμφισβητησεις (βεβαια για να ειμαστε δικαιοι, τα ποσοστα αυτα θε επρεπε να ειχες ελεγξει οταν αγοραζες το διαμερισμα...), εαν σου φαινονται υπερβολικα

 

μπορεις να απαιτησεις και να συνταχτει νεο καταστατικο (με νεα 'δικαιοτερα' χιλιοστα), με το σκεπτικο οτι θα τα ζητησεις απο τη Πολεοδομια (...)

πρεπει δηλ. να βρεις τι ισχυει "επισημως" και να απαιτησεις να σου δικαιολογησουν το πως εχουν προκυψει αυτα τα χιλιοστα

 

καλη τυχη

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,δεν ειχα ιδεα οτι μεσα στο φορουμ αυτο υπαρχει τετοια συζητηση και με τοσο ευστοχες και ενημερωμενες απαντησεις...

εγινα προσφατα ιδιοκτητης ενος διαμερισματος,(αποθηκη στα συμβολαια)35ετιας,ισογειο-με δικια μου ανεξαρτητη εισοδο.

ειδα στα κοινοχρηστα-αλλα και στον κανονισμο- πως τα χιλιοστα που καταλογιζουν σε μενα,ειναι δυσαναλογα πολλα,πληρωνω ασανσερ-δεη κοιν.-συντηρηση-καθαρισμο κλπ περισσοτερα απο πολλα διαμερησματα που ειναι μεσα στην πολυκατοικια,συγκεκριμενα,σιγουρα πιο πολλα απο ολα τα διαμερισματα του πρωτου αλλα και του δευτερου οροφου (που καποια ειναι και μεγαλυτερα απο το δικο μου)!!!προσφατα προεκυψε μια ιδιαιτερα υψηλη δαπανη για βαψιμο ολου του κτιριου (1000 ευρω μονο σε μενα,σε κτιριο 15 διαμερισματων συνολικα!!!) και ετσι το προσεξα...

σε οσα αλλα ανεξαρτητα διαμερισματα εχω τσεκαρει,εχουν χιλιοστα περιπου τρεις φορες λιγοτερα!

 

ρωτωντας την -κακιασμενη,κουτσομπολα-διαχειριστρια,μου ειπε οτι επειδη το σπιτι μου ηταν αποθηκη στα χαρτια,του εβγαλαν εκ των υστερων τα χιλιοστα,"και ε... καπου δε μας εβγαιναν και εγινε ετσι μωρε..."

τι μπορω να κανω ωστε να μοιραστουν τα χιλιοστα οπως πρεπει,αναλογα με οροφο,του οτι ειναι εκτος πολυκατοικιας το μεγεθος κτλ???μπορω να μαθω καπου,πως βγαινουν τα χιλιοστα?υπαρχει αραγε καποιος συντελεστης για τα ανεξαρτητα διαμερισματα?μπορω να ζητησω αναδρομικα?

τα χιλιοστα μου ειναι εξωφθαλμα πολλα για τα τετραγωνικα μου...

αντι να πληρωνω κατι ψιλα για εξοδα της πολυκατοικιας,πληρωνω αναλογικα τα πιο πολλα...

εχει κανεις καμια ιδεα?δε μπορω να κοιμηθω με αυτο το θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα...και τα δανεια τρεχουν...:(

Εγω νομιζω οτι θα χρειαστεις δικηγορο,για να μπορεις να ζητησεις και αναδρομικα .Με το μιλητο,δε βγαινει ακρη μ αυτα.

Οταν θα τους ελθει το μπουγιουρντι,να δεις πως θα ηρεμησουν αυτοματως.

Μην τους αφησεις ομως να σε κοροιδευουν,και γιατι ειναι κριμα,αλλα και για να μην παιρνουν θαρρος και αλλοι επιδοξοι κλεφτες.

 

φιλε Βαγγελη, τα χιλιοστα καθε οριζοντιου ιδιοκτησιας σε καθε πολυκατοικια, συντασσονται απο το μηχανικο (πολιτικο νομιζω) που υπογραφει -μεσα σε ολους για τη κατασκευη-

(προσοχη: εαν προκειται για πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση, μην συγχεεις τα χιλιοστα θερμανσης με τα χιλιοστα ιδιοκτησιας για τα οποια μιλαμε)

 

τα χιλιοστα αυτα, καταγραφονται στο καταστατικο, φερουν υπογραφη και σφραγιδα του μηχανικου κατατιθενται και στη Πολεοδομια και ισχυουν για να κατενεμονται οι δαπανες

 

(δεν γνωριζω εαν ομως για τη δικη σου περιπτωση εχουν κατατεθει στη Πολεοδομια, μια και το "ηταν αποθηκη και εγινε διαμερισμα" δεν ακουγεται και τοσο νομιμο...)

 

Σε καθε περιπτωση ομως μπορεις να τα αμφισβητησεις (βεβαια για να ειμαστε δικαιοι, τα ποσοστα αυτα θε επρεπε να ειχες ελεγξει οταν αγοραζες το διαμερισμα...), εαν σου φαινονται υπερβολικα

 

μπορεις να απαιτησεις και να συνταχτει νεο καταστατικο (με νεα 'δικαιοτερα' χιλιοστα), με το σκεπτικο οτι θα τα ζητησεις απο τη Πολεοδομια (...)

πρεπει δηλ. να βρεις τι ισχυει "επισημως" και να απαιτησεις να σου δικαιολογησουν το πως εχουν προκυψει αυτα τα χιλιοστα

 

καλη τυχη

Στη δικη μας πολυκατοικια,το ισογειο,ΔΕΝ πληρωνει ασνσερ πχ.Και μονο απ αυτο,χανει ενα σωρο λεφτα.

 

Γειά σας.

Χρειάζομαι και εγώ μερικές συμβουλές για ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία μου.

Λοιπόν, η πολυκατοικία είναι 45 περίπου χρονών με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατάσταση των αποχετεύσεων (πήλινες σωλήνες).

Έκανα ανακαίνιση το 2004 όπου αφού μετέτρεψα το σαλόνι σε σαλοκουζίνα για να κάνω νέο δωμάτιο εννοείται με νέες αποχετεύσεις και δίκτυα νερού και φυσικά μετά από μελέτη μηχανικού και σωστών συνεργείων.

Το πρόβλημα είναι ότι φέτος εμφανίστηκαν υγρασίες στον κάτω γείτονα ο οποίος είναι δικηγόρος πολύ δύστροπος χαρακτήρας αλλά και (η χειρότερή μου) διαχειριστής της πολυκατοικίας.

Η διαρροή βρέθηκε στην ένωση του ταφ με την κεντρική σωλήνα της αποχέτευσης που βρίσκεται στον φωταγωγό.Το θέμα είναι ότι ο σωλήνας από το δικό μου διαμέρισμα περνάει μέσα από το δικό του πατάρι και πολύ πιθανόν να έκανε αυτός την ζημιά.

Τώρα όμως μου ζητάει να πληρώσω 750€ για την αποκατάσταση και να χρεωθώ και το βάψιμο του παταριού, της τουαλέτας του διαδρόμου κλπ.

Εγώ σαν άσχετος με αυτά ρώτησα έναν φίλο μηχανικό ο οποίος μου είπε ότι αφού η διαρροή είναι στον φωταγωγό είναι έξοδο κοινόχρηστο και αφού περνάει από το πατάρι του την ζημία την έκανε αυτός.

Please help me!!!

Για μενα,θα φωναξεις υδραυλικο,αφου πεις και σ εκεινον,να φωναξει εναν δικο του,η στον διαχειριστη,για να βρουν την ακρη,και να γραψουν εκθεση.

Δεν ξερω αν υπαρχουν και επισημοι πραγματογνωμονες.Αν υπαρχουν,βουρ .

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας,δεν ειχα ιδεα οτι μεσα στο φορουμ αυτο υπαρχει τετοια συζητηση και με τοσο ευστοχες και ενημερωμενες απαντησεις...

εγινα προσφατα ιδιοκτητης ενος διαμερισματος,(αποθηκη στα συμβολαια)35ετιας,ισογειο-με δικια μου ανεξαρτητη εισοδο.

ειδα στα κοινοχρηστα-αλλα και στον κανονισμο- πως τα χιλιοστα που καταλογιζουν σε μενα,ειναι δυσαναλογα πολλα,πληρωνω ασανσερ-δεη κοιν.-συντηρηση-καθαρισμο κλπ περισσοτερα απο πολλα διαμερησματα που ειναι μεσα στην πολυκατοικια,συγκεκριμενα,σιγουρα πιο πολλα απο ολα τα διαμερισματα του πρωτου αλλα και του δευτερου οροφου (που καποια ειναι και μεγαλυτερα απο το δικο μου)!!!προσφατα προεκυψε μια ιδιαιτερα υψηλη δαπανη για βαψιμο ολου του κτιριου (1000 ευρω μονο σε μενα,σε κτιριο 15 διαμερισματων συνολικα!!!) και ετσι το προσεξα...

σε οσα αλλα ανεξαρτητα διαμερισματα εχω τσεκαρει,εχουν χιλιοστα περιπου τρεις φορες λιγοτερα!

 

ρωτωντας την -κακιασμενη,κουτσομπολα-διαχειριστρια,μου ειπε οτι επειδη το σπιτι μου ηταν αποθηκη στα χαρτια,του εβγαλαν εκ των υστερων τα χιλιοστα,"και ε... καπου δε μας εβγαιναν και εγινε ετσι μωρε..."

τι μπορω να κανω ωστε να μοιραστουν τα χιλιοστα οπως πρεπει,αναλογα με οροφο,του οτι ειναι εκτος πολυκατοικιας το μεγεθος κτλ???μπορω να μαθω καπου,πως βγαινουν τα χιλιοστα?υπαρχει αραγε καποιος συντελεστης για τα ανεξαρτητα διαμερισματα?μπορω να ζητησω αναδρομικα?

τα χιλιοστα μου ειναι εξωφθαλμα πολλα για τα τετραγωνικα μου...

αντι να πληρωνω κατι ψιλα για εξοδα της πολυκατοικιας,πληρωνω αναλογικα τα πιο πολλα...

εχει κανεις καμια ιδεα?δε μπορω να κοιμηθω με αυτο το θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα...και τα δανεια τρεχουν...:(

 

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

το οτι ειναι παρανομο οι "αποθηκες" να ειναι σπιτια,ειναι αληθεια,ειναι μια παγια τακτικη που ακολουθουσαν οι αρχιτεκτονες στα παλια κτιρια,ετσι ειναι και το δικο μου.ομως πληρωσα την εφορια μου κανονικοτατα,σαν να ειναι σπιτι,και δεν πιανεται σαν πρωτη κατοικια,καθοτι αποθηκη.

εγω θελω να μαθω,πως ειναι δυνατον,να επαναμοιραστουν τα χιλιοστα,οπως οριζει ο νομος,η η λογικη τελοςπαντων...

ο τροπος που αυτα υπολογιζονται,ξερω 100% οτι ειναι λιγο κουκουρουκου απο πολυκατοικια σε πολυκατοικια,ο κσθενας την υπολογιζει οπως θελει,αρκει να συμφωνει η πλειοψηφια.

και εννοειται,πως ο κανονισμος της πολ\κιας,δεν θα αποτελουσε αποτρεπτικο παραγοντα στη αγορα ενος σπιτιου,για καποιον που μου ειπε γιατι το πηρα με τετοιο κανονισμο πολυκατοικιας...

η αγορα σπιτιου ειναι τεραστια υποθεση,δεν υπηρχε τετοια πληθωρα επιλογων,ωστε κατι τετοιο να με εκανε να μην το αγορασω.

απλα ρωταωαν ξερει κανεις,τι προβλεπει ο νομοθετης,υπαρχει διαδικασια αμφισβιτησησς,η επανεξετασης τελοσπαντων,των χιλιοστων?

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντησεις.

το οτι ειναι παρανομο οι "αποθηκες" να ειναι σπιτια,ειναι αληθεια,ειναι μια παγια τακτικη που ακολουθουσαν οι αρχιτεκτονες στα παλια κτιρια,ετσι ειναι και το δικο μου.ομως πληρωσα την εφορια μου κανονικοτατα,σαν να ειναι σπιτι,και δεν πιανεται σαν πρωτη κατοικια,καθοτι αποθηκη.

εγω θελω να μαθω,πως ειναι δυνατον,να επαναμοιραστουν τα χιλιοστα,οπως οριζει ο νομος,η η λογικη τελοςπαντων...

ο τροπος που αυτα υπολογιζονται,ξερω 100% οτι ειναι λιγο κουκουρουκου απο πολυκατοικια σε πολυκατοικια,ο κσθενας την υπολογιζει οπως θελει,αρκει να συμφωνει η πλειοψηφια.

 

Βαγγελη, ο τροπος υπολογισμου των χιλιοστων δεν ειναι κουκουρουκου

μεσα σε ολο το χαος της οικοδομης και της ιδιοκτησιας, υπαρχει τουλαχιστον η τυπικη υποχρεωση του μηχανικου να υπολογιζει χιλιοστα ιδιοκτησιας (ο πολιτικος) και χιλιοστα θερμανσης (ο μηχανολογος)

δηλ. υπαρχει ενα σκεπτικο πισω απο τον υπολογισμο....

φυσικα απο εκει κ μετα το αποτελεσμα το δεχεται ή οχι η πλειοψηφια των ιδιοκτητων, γραφεται στο καταστατικο, μετεγραφεται σε συμβολαιογραφο, κτλ, κτλ

 

και εννοειται,πως ο κανονισμος της πολ\κιας,δεν θα αποτελουσε αποτρεπτικο παραγοντα στη αγορα ενος σπιτιου,για καποιον που μου ειπε γιατι το πηρα με τετοιο κανονισμο πολυκατοικιας...

η αγορα σπιτιου ειναι τεραστια υποθεση,δεν υπηρχε τετοια πληθωρα επιλογων,ωστε κατι τετοιο να με εκανε να μην το αγορασω.

απλα ρωταωαν ξερει κανεις,τι προβλεπει ο νομοθετης,υπαρχει διαδικασια αμφισβιτησησς,η επανεξετασης τελοσπαντων,των χιλιοστων?

 

κοιτα, προσωπικη αποψη ειναι οτι οταν δινει κανεις χιλιαδες ευρω, πρεπει να τα κοιταζει ολα...οπως κοιταζει τα νομικα και τα συμβολαια πρεπει να κοιταζει και αυτα

και κυριως αυτα γιατι αυτα θα τα...πληρωνει μια ζωη, ακομα και οταν ξεπληρωσει το δανειο του

δεν θελω να κανω τον "ξυπνιο", αλλωστε και εγω που νοικιαζω και δεν εχω αγορασει ακομα, θα επρεπε να τα κοιταζω αυτα, αλλα -οπως λες κ εσυ πολυ σωστα- δεν υπαρχει πληθωρα επιλογων, κτλ, κτλ, οποτε τα βαζουμε σε 2η μοιρα (αλλα τουλαχιστον εχω το ελαφρυντικο οτι εαν δε μου αρεσει οπως ειναι ...φευγω)

 

τεσπα...ΣΙΓΟΥΡΑ μπορεις να ζητησεις νεο υπολογισμο χιλιοστων

καλη θα ηταν ομως και μια νομικη συμβουλη

π.χ. μπορεις να τους πεις οτι θα καταβαλλεις τα κοινοχρηστα στο Παρακ.κ Δανειων, μεχρι να επιλυθει το ζητημα σου, ή μεχρι να τελεσιδικησει οποιαδηποτε αγωγη. Εκει ειμαι σιγουρος οτι θα τους πειραξει πολυ η ελλειψη ρευστου -και αρκετου ρευστου αφου δινεις τα πιο πολλα- και θα κοιταξουν να "βρουν μια λυση"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....

Σημερα παρελαβα το ηχοσυστημα απο αντικατασταση (z-5500,ειχε βλαβη)

Τελος παντων παω σπιτι 2 η ωρα ξεκιναω βαραω τερμα...3.05 ερχεται ενας απο διπλα πανω κατω δεν ξερω που ηταν,και μου κανει παραπονα (και με πολυ ειρωνικο υφακι,τελως παντων),εκεινη την στιγμη ζητησα συγνωμη γιατι πιστευα οτι επαιζα εντος ωρων κοινης ησυχια(εκ των υστερων αφου εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι απο τις 15,30-17,30 το καλοκαιρι) αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...μου ειπε οτι ακομα και ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας δεν μπορω να παιζω δυνατα,ειδικα με ανοιχτα παραθυρα (βεβαια δεν το ειπε ακριβως ετσι,πολυ ειρωνικα και με υφος) και παρολο που ψαχνω ενα μισαωρο τωρα δεν βρηκα τιποτα που να αναφερεται σε ορια εκτος των ωρων κοινης ησυχιας...

Αν καποιος εδω μεσα ξερει τιποτα θα παρακαλουσα να με διαφωτισει...γιατι μου την εσπασε ο συγκεκριμενος με το υφακι του,και αν δεν υπαρχει νομος που να μου το απαγορευει,θα παιζω τερμα μεχρι να κλεισουν τα ηχεια απο την θερμοκρασια :P .

 

Εκτός ωρών κοινής ησυχίας η κατάσταση είναι αρκετά διαφορετική καθώς ισχύουν κάποιοι κανονισμοί περί ηχορύπανσης, η οποία πρέπει να πιστοποιηθεί από ειδικό συνεργείο κτλ. Από την άλλη αν θέλει να σε κυνηγήσει μπορεί να επικαλεστεί πολλά και διάφορα σε άσχετους -φαινομενικά- νόμους (διατάραξη οικιακής ειρήνης ίσως) και μαζί με εσένα να συμβάλετε στην μείωση της ανεργίας των δικηγόρων. Ποιός ο λόγος για ένα πείσμα να χαλιέσαι και να υπάρχει κίνδυνος να ξοδευτείς; Πάρε ένα καλό ζευγάρι ακουστικά και γούσταρε όσο θέλεις.

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Στη δικη μας πολυκατοικια,το ισογειο,ΔΕΝ πληρωνει ασνσερ πχ.Και μονο απ αυτο,χανει ενα σωρο λεφτα.

Σε αυτή την περίπτωση δεν πρέπει να έχουν το δικαίωμα οι ένοικοι των διαμερισμάτων του ισογείου να χρησιμοποιούν το ασανσέρ.

Επειδή όμως η ταράτσα είναι κοινόχρηστος χώρος, πρέπει και τα διαμερίσματα του ισογείου να πληρώνουν για το ασανσέρ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

εμείς αντιμετωπίζουμε το εξής πρόβλημα στην πολυκατοικία μας:

είναι μια γριά ιδιοκτήτρια απο τους πρώτους ιδιοκτήτες η οποία την έχει δει αφεντικό και κάνει τη ζωή πατίνι σε όλους τους διαχειριστές και όχι μόνο (εννοώ και σε όλους τους υπόλοιπους)!

το αποτέλεσμα είναι ότι κανείς δεν θέλει να αναλάβει την διαχείριση γιατί αυτή μπερδεύεται σε όλα και η τελευταία διαχειρίστρια μας ανακοίνωσε προ ημερών ότι παραιτείται. Εγώ την καταννοώ απολύτως (την διαχειρίστρια) γιατί στην θέση της θα τα είχα παρατήσει πολύ νωρίτερα αλλά το θέμα είναι ότι δεν δέχεται να πληρώσει καμία υποχρέωση της πολυκατοικίας (ασανσέρ, ΔΕΗ, αποχέτευση, καθαρίστρια κλπ) ούτε φυσικά να παραλάβει κοινόχρηστα με αποτέλεσμα εμείς να είμαστε με τον φόβο πότε θα κοπεί το ρεύμα ή θα χαλάσει το ασανσέρ και να κλειστουμε μέσα!!!

 

Τα ερωτήματα μου είναι αν μπορεί κάποιος να παρατήσει την διαχείριση έτσι χωρίς συνέπειες και αν μπορώ εγώ να κάνω κάτι σε περίπτωση που κλειστώ στο ασανσέρ γιατί έχω μικρο παιδί και είμαι και έγκυος!

 

Ο διαχειριστής, υποχρεούται να εξακολουθεί να διενεργεί τις άκρως απαραίτητες διαχειριστικές πράξεις, τουλάχιστον εκείνες που άπτονται της ασφάλειας και υγιεινής της πολυκατοικίας. Έχει, όμως δικαίωμα να προσφύγει δικαστικώς αποποιούμενος αιτιολογημένα των καθηκόντων του και με αίτημα την αντικατάστασή του με επ' αμοιβή αντικαταστάτη του που θα ορίσει το Δικαστήριο σε περίπτωση που ουδείς αναλαμβάνει εκ των συνιδιοκτητών...

 

καλησπερα σας,δεν ειχα ιδεα οτι μεσα στο φορουμ αυτο υπαρχει τετοια συζητηση και με τοσο ευστοχες και ενημερωμενες απαντησεις...

εγινα προσφατα ιδιοκτητης ενος διαμερισματος,(αποθηκη στα συμβολαια)35ετιας,ισογειο-με δικια μου ανεξαρτητη εισοδο.

ειδα στα κοινοχρηστα-αλλα και στον κανονισμο- πως τα χιλιοστα που καταλογιζουν σε μενα,ειναι δυσαναλογα πολλα,πληρωνω ασανσερ-δεη κοιν.-συντηρηση-καθαρισμο κλπ περισσοτερα απο πολλα διαμερησματα που ειναι μεσα στην πολυκατοικια,συγκεκριμενα,σιγουρα πιο πολλα απο ολα τα διαμερισματα του πρωτου αλλα και του δευτερου οροφου (που καποια ειναι και μεγαλυτερα απο το δικο μου)!!!προσφατα προεκυψε μια ιδιαιτερα υψηλη δαπανη για βαψιμο ολου του κτιριου (1000 ευρω μονο σε μενα,σε κτιριο 15 διαμερισματων συνολικα!!!) και ετσι το προσεξα...

σε οσα αλλα ανεξαρτητα διαμερισματα εχω τσεκαρει,εχουν χιλιοστα περιπου τρεις φορες λιγοτερα!

 

ρωτωντας την -κακιασμενη,κουτσομπολα-διαχειριστρια,μου ειπε οτι επειδη το σπιτι μου ηταν αποθηκη στα χαρτια,του εβγαλαν εκ των υστερων τα χιλιοστα,"και ε... καπου δε μας εβγαιναν και εγινε ετσι μωρε..."

τι μπορω να κανω ωστε να μοιραστουν τα χιλιοστα οπως πρεπει,αναλογα με οροφο,του οτι ειναι εκτος πολυκατοικιας το μεγεθος κτλ???μπορω να μαθω καπου,πως βγαινουν τα χιλιοστα?υπαρχει αραγε καποιος συντελεστης για τα ανεξαρτητα διαμερισματα?μπορω να ζητησω αναδρομικα?

τα χιλιοστα μου ειναι εξωφθαλμα πολλα για τα τετραγωνικα μου...

αντι να πληρωνω κατι ψιλα για εξοδα της πολυκατοικιας,πληρωνω αναλογικα τα πιο πολλα...

εχει κανεις καμια ιδεα?δε μπορω να κοιμηθω με αυτο το θεμα,ειναι πολλα τα λεφτα...και τα δανεια τρεχουν...:(

 

Η αποθήκη-σπίτι έχει ούτως ή άλλως συγκεκριμένα ποσοστά (τουλάχιστον αναφορικά με τα γενικής φύσεως έξοδα και δαπάνες) τα οποία ποσοστά μπορείς να τα βρεις στην σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας. Εδώ, όμως, ανακύπτει ένα θέμα: κατά κανόνα οι αποθήκες-σπίτια με ξεχωριστή είσοδο, δεν υποχρεούνται σε δαπάνες ανελκυστήρος, καθαρισμού, ακόμη και κοινόχρηστου ρεύματος, υποχρεούνται όμως σε δαπάνες θέρμανσης εάν εξυπηρετούνται από την κεντρική θέρμανση..

 

Η λύση είναι να προσφέρεις με εξώδικο την αναλογία σου βάσει των ποσοστών προς τον διαχειριστή της πολυκατοικίας και σε περίπτωση αρνήσεως παραλαβής, να τα παρακαταθέσεις όπως προανέφερε κάποιος φίλος ανωτέρω. Σε περίπτωση όπου ανακύπτουν δαπάνες μή προβλεπόμενες από την σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας , αλλά υφίστανται όντως εξ' αιτίας της αλλαγής χρήσεως από αποθήκη σε διαμέρισμα, τότε θα πρέπει να επιληφθεί μηχανικός για τον επαναπροσδιορισμό των χιλιοστών...

 

ειχα διαβασει καπου εδω μεσα(γυρισα μερικες σελιδες πισω αλλα δε το βρηκα) πως ο κανονισμος σε πολυκατοικιες υποχρεωτικα αλλαζει μετα την παροδο 20-30 ετων.μπορει καποιος να γραψει(γνωστης φυσικα) αν οντως ισχυει αυτο?

 

Ούτε κατά διάνοια...

 

διαβαζω πολλα ποστ στα οποια αναφερεται οτι ο διαχειριστης δημιουργει προβληματα η ενας εκ των οικοπεδουχων επισης δημιουργει προβληματα. εχω την εξης απορια, με ποια λογικη ο οικοπεδουχος κανει σε πολλες περιπτωσεις οτι θελει η παιρνει πρωτοβουλιες η αλλαζει καταστατικα? απλα οικοπεδουχος ηταν οχι ο δερβεναγας, που γραφει οτι σαν οικοπεδουχος εχει περισσοτερα δικαιωματα απο τους αλλους ενοικους?και για τους διαχειριστες. τι σημαινει διαχειριστης?οτι κανει οτι θελει οποτε θελει παιρνει οποια πρωτοβουλια θελει κ δεν δινει λογο πουθενα?η πλειοψηφια των ενοικων δεν τον εξελεξε?αν δεν κανει εκλεγει καποιον αλλο κ τελειωνει η υποθεση. ειναι λαθος οπως το βλεπω το θεμα?

 

Δεν κάνει ό,τι θέλει ο οικοπεδούχος...το μόνο προνόμιο το οποίο συνήθως επιφυλάσσεται υπέρ του, είναι ότι έχει δικαίωμα να ανακατανέμει ποσοστά αδιάθετων οριζοντίων ιδιοκτησιών του, χωρίς την συναίνεση των άλλων...

 

Καλησπερα....

Σημερα παρελαβα το ηχοσυστημα απο αντικατασταση (z-5500,ειχε βλαβη)

Τελος παντων παω σπιτι 2 η ωρα ξεκιναω βαραω τερμα...3.05 ερχεται ενας απο διπλα πανω κατω δεν ξερω που ηταν,και μου κανει παραπονα (και με πολυ ειρωνικο υφακι,τελως παντων),εκεινη την στιγμη ζητησα συγνωμη γιατι πιστευα οτι επαιζα εντος ωρων κοινης ησυχια(εκ των υστερων αφου εψαξα στο ιντερνετ ειδα οτι ειναι απο τις 15,30-17,30 το καλοκαιρι) αλλα δεν ειναι αυτο το θεμα...μου ειπε οτι ακομα και ωρες ΜΗ κοινης ησυχιας δεν μπορω να παιζω δυνατα,ειδικα με ανοιχτα παραθυρα (βεβαια δεν το ειπε ακριβως ετσι,πολυ ειρωνικα και με υφος) και παρολο που ψαχνω ενα μισαωρο τωρα δεν βρηκα τιποτα που να αναφερεται σε ορια εκτος των ωρων κοινης ησυχιας...

Αν καποιος εδω μεσα ξερει τιποτα θα παρακαλουσα να με διαφωτισει...γιατι μου την εσπασε ο συγκεκριμενος με το υφακι του,και αν δεν υπαρχει νομος που να μου το απαγορευει,θα παιζω τερμα μεχρι να κλεισουν τα ηχεια απο την θερμοκρασια :P .

 

Είναι άλλο πράγμα οι ώρες κοινής ησυχίας κατά τις οποίες υποχρεούσαι σε ιδιαίτερη επιμέλεια για την τήρηση της ησυχίας και άλλο η υποχρέωση να μην προσβάλλεις την νομή και κατοχή του άλλου με πράξεις διαταρακτικές. Το ωράριο πέραν των ωρών κοινής ησυχίας, δεν σημαίνει ότι δικαιούσαι σε ηχορύπανση κατά το δοκούν. Σημαίνει ότι δύνασαι να μην έχεις αυξημένη ευαισθησία για την τήρηση της ησυχίας, μπορεί όμως ο θιγόμενος από την συμπεριφορά σου να προσφύγει δικαστικώς ακόμη και με ασφαλιστικά μέτρα, αιτούμενος να παύσεις λόγω υπερβολικής και συστηματικής εκπομπής θορύβου να διαταράσσεις την νομή του επί της ιδιοκτησίας του..

 

Γειά σας.

Χρειάζομαι και εγώ μερικές συμβουλές για ένα πρόβλημα στην πολυκατοικία μου.

Λοιπόν, η πολυκατοικία είναι 45 περίπου χρονών με ότι αυτό συνεπάγεται στην κατάσταση των αποχετεύσεων (πήλινες σωλήνες).

Έκανα ανακαίνιση το 2004 όπου αφού μετέτρεψα το σαλόνι σε σαλοκουζίνα για να κάνω νέο δωμάτιο εννοείται με νέες αποχετεύσεις και δίκτυα νερού και φυσικά μετά από μελέτη μηχανικού και σωστών συνεργείων.

Το πρόβλημα είναι ότι φέτος εμφανίστηκαν υγρασίες στον κάτω γείτονα ο οποίος είναι δικηγόρος πολύ δύστροπος χαρακτήρας αλλά και (η χειρότερή μου) διαχειριστής της πολυκατοικίας.

Η διαρροή βρέθηκε στην ένωση του ταφ με την κεντρική σωλήνα της αποχέτευσης που βρίσκεται στον φωταγωγό.Το θέμα είναι ότι ο σωλήνας από το δικό μου διαμέρισμα περνάει μέσα από το δικό του πατάρι και πολύ πιθανόν να έκανε αυτός την ζημιά.

Τώρα όμως μου ζητάει να πληρώσω 750€ για την αποκατάσταση και να χρεωθώ και το βάψιμο του παταριού, της τουαλέτας του διαδρόμου κλπ.

Εγώ σαν άσχετος με αυτά ρώτησα έναν φίλο μηχανικό ο οποίος μου είπε ότι αφού η διαρροή είναι στον φωταγωγό είναι έξοδο κοινόχρηστο και αφού περνάει από το πατάρι του την ζημία την έκανε αυτός.

Please help me!!!

 

Η πλεόν έγκυρη λύση είναι να κάνεις μία αίτηση στο Τεχνικό Επιμελητήριο και να ζητάς την διενέργεια πραγματογνωμοσύνης από την προς τούτο συσταθείσα επιτροπή τους, με αίτημα την διακρίβωση εάν η διαρροή έχει επέλθει σε τμήμα κοινοχρήστων ή μή εγκαταστάσεων.

 

Από εκεί και πέρα θα κριθεί και το μέγεθος ευθύνης ενός εκάστου των εμπλεκομένων..

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου εξηγησεις σε παρακαλω τι σημαινει <<ότι έχει δικαίωμα να ανακατανέμει ποσοστά αδιάθετων οριζοντίων ιδιοκτησιών του, χωρίς την συναίνεση των άλλων...>>. δεν το καταλαβα τι εννοεις. ευχαριστω εκ των προτερων
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι εάν υπάρχουν κάποιες απούλητες οριζόντιες ιδιοκτησίες, έχει το δικαίωμα να αλλάζει τα χιλιοστά τους σε κάθε μία από αυτές κατά το δοκούν, δίχως όμως να επηρεάζει τα ποσοστά των υπολοίπων ιδιοκτησιών...
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι εάν υπάρχουν κάποιες απούλητες οριζόντιες ιδιοκτησίες, έχει το δικαίωμα να αλλάζει τα χιλιοστά τους σε κάθε μία από αυτές κατά το δοκούν, δίχως όμως να επηρεάζει τα ποσοστά των υπολοίπων ιδιοκτησιών...

 

αχα!ακριβως κατι τετοιο εγινε και με το δικο μου!ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας,ηταν οντως πολυ διαφωτιστικες.

το θεμα μου δεν εχει να κανει με τη θερμανση,αλλα με τα υπολοιπα εξοδα της πολ/κιας που τα χρυσοπληρωνω.

τωρα ξερω καποιες επιλογες που εχω.

ευχαριστω θερμα...

 

p.s.

greece-gus ελεος...κινητο αστικο δικαιο,πολλες απαντησεις και στο φτερο...πολλα ευχαριστω

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι? Τι είναι ποιο 'ισχυρό' νομικά? Ο νόμος του κράτους ή το καταστατικό της πολυκατοικίας?
Link to comment
Share on other sites

παιδια,μετα απο ερωτησεις μου σε μηχανικους σε ενα φορουμ τους,ειναι διασταυρωμενο 100% οπως ειπα και πιο πανω:

τα χιλιοστα μιας πολυκατοικιας,βγαινουν εντελως κουκουρουκου,μου το ειπαν οι ιδιοι οι ανθρωποι που τα βγαζουν!

δεν υπαρχει καμια νομοθεσια που να προβλεπει κατι,μονο ενα φ.ε.κ. του 77 αναφερει καποια εντελως γενικα πραγματα,σαν μπουσουλα,δεν ειναι νομος!

παραδεχτηκαν γυρω στα δεκα τυπακια,πως ο καθε ενας τους,τα βγαζει με διαφορετικο τροπο,και ειναι εντελως στη διακριτικη τους ευχερειεα,κατα ποσο θα ειναι δικαια,η θα ευννοουν καποιον.

ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει πανω απο ενα διαμερισμα,τα πραγματα ειναι γελοιωδως ευκολα στο μαγειρεμα...:(

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

παιδια,μετα απο ερωτησεις μου σε μηχανικους σε ενα φορουμ τους,ειναι διασταυρωμενο 100% οπως ειπα και πιο πανω:

τα χιλιοστα μιας πολυκατοικιας,βγαινουν εντελως κουκουρουκου,μου το ειπαν οι ιδιοι οι ανθρωποι που τα βγαζουν!

δεν υπαρχει καμια νομοθεσια που να προβλεπει κατι,μονο ενα φ.ε.κ. του 77 αναφερει καποια εντελως γενικα πραγματα,σαν μπουσουλα,δεν ειναι νομος!

παραδεχτηκαν γυρω στα δεκα τυπακια,πως ο καθε ενας τους,τα βγαζει με διαφορετικο τροπο,και ειναι εντελως στη διακριτικη τους ευχερειεα,κατα ποσο θα ειναι δικαια,η θα ευννοουν καποιον.

ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει πανω απο ενα διαμερισμα,τα πραγματα ειναι γελοιωδως ευκολα στο μαγειρεμα...:(

 

γιατι δεν ξαφνιαζομαι καθολου με το μπαχαλο που περιγραφεις?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παιδια,μετα απο ερωτησεις μου σε μηχανικους σε ενα φορουμ τους,ειναι διασταυρωμενο 100% οπως ειπα και πιο πανω:

τα χιλιοστα μιας πολυκατοικιας,βγαινουν εντελως κουκουρουκου,μου το ειπαν οι ιδιοι οι ανθρωποι που τα βγαζουν!

δεν υπαρχει καμια νομοθεσια που να προβλεπει κατι,μονο ενα φ.ε.κ. του 77 αναφερει καποια εντελως γενικα πραγματα,σαν μπουσουλα,δεν ειναι νομος!

παραδεχτηκαν γυρω στα δεκα τυπακια,πως ο καθε ενας τους,τα βγαζει με διαφορετικο τροπο,και ειναι εντελως στη διακριτικη τους ευχερειεα,κατα ποσο θα ειναι δικαια,η θα ευννοουν καποιον.

ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει πανω απο ενα διαμερισμα,τα πραγματα ειναι γελοιωδως ευκολα στο μαγειρεμα...:(

 

μαλιστα...

και για να φερω ενα παραδειγμα "εξωφθαλμο"

δηλ. υπαρχει περιπτωση να χρεωνουν μεγαλυτερα χιλιοστα δαπανης για ασανσερ σε ενα ισογειο διαμερισμα, απο οτι σε ενα -ιδιου μεγεθους- διαμερισμα π.χ. του τεταρτου?

επειδη δηλ. στην αρχη ολα τα διαμερισματα ανηκαν στον ιδιοκτητη, εκανε το καταστατικο οπως ηθελε, και μετα πουλησε τα διαμερισματα και τους "φορτωσε" τα κοινοχρηστα εξοδα?

 

και σε αυτη τη "μελετη" εβαλε μηχανικος την υπογραφη του? και αυτος ο μηχανικος συνεχιζει να λεγεται μηχανικος?

και εαν πας και εσυ κ του ζητησεις εξηγηση -πως ρε εδερφε- βγαινει τετοια διαφορα, εκεινος τι θα πει?

 

τι να πει κανεις...

Link to comment
Share on other sites

το εξοφθαλμο παραδειγμα σου,ειναι ακριβως η περιπτωση μου :lol::lol:
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Το ισόγειο αν δεν έχει αποθήκη σε άλλον οροφο γιατί συμμετέχει στο ασανσέρ; Και στην δικιά μας συμβαίνει αυτό και κάποτε με είχαν εξηγήσει αλλά δεν θυμάμαι.

 

Προσέξτε, γενικά τα χιλιοστά βγαίνουν πρώτα ανά όροφο και μετά επιμερίζονται στα διαμερίσματα ανάλογα με το εμβαδό ή/και τους ενοίκους, οπότε μπορεί να προκύψει κάτι τέτοιο (αν στο ισόγειο είναι 1 διαμέρισμα και στον τεταρτο 5). Με ποιόν αλγόριθμο βγαίνει σε εσας;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα παλι,σ εμας,το ισογειο,ΔΕΝ μετεχει στο ασανσερ,αλλα λεει,οτι δεν πρεπει και να το χρησιμοποιει.

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, να ρωτήσω κάτι? Τι είναι ποιο 'ισχυρό' νομικά? Ο νόμος του κράτους ή το καταστατικό της πολυκατοικίας?

 

παιδια,μετα απο ερωτησεις μου σε μηχανικους σε ενα φορουμ τους,ειναι διασταυρωμενο 100% οπως ειπα και πιο πανω:

τα χιλιοστα μιας πολυκατοικιας,βγαινουν εντελως κουκουρουκου,μου το ειπαν οι ιδιοι οι ανθρωποι που τα βγαζουν!

δεν υπαρχει καμια νομοθεσια που να προβλεπει κατι,μονο ενα φ.ε.κ. του 77 αναφερει καποια εντελως γενικα πραγματα,σαν μπουσουλα,δεν ειναι νομος!

παραδεχτηκαν γυρω στα δεκα τυπακια,πως ο καθε ενας τους,τα βγαζει με διαφορετικο τροπο,και ειναι εντελως στη διακριτικη τους ευχερειεα,κατα ποσο θα ειναι δικαια,η θα ευννοουν καποιον.

ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει πανω απο ενα διαμερισμα,τα πραγματα ειναι γελοιωδως ευκολα στο μαγειρεμα...:(

 

Σαφώς και υπερισχύει η ιδιωτική συμφωνία (βλ. σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας-κανονισμός πολυκατοικίας) έναντι του νομοθετικού πλαισίου, το οποίο δεν είναι τίποτε περισσότερο από έναν απηρχαιωμένο νόμο, τον 3741/ 1929 με 16 άρθρα όλα κι όλα...

 

Όμως : υπάρχουν και εξαιρέσεις, κατά τις οποίες μπορείς να προσφύγεις δικαστικώς, όπως π.χ. όταν μία αποθήκη μετατρέπεται σε κατοικία, όπου τα χιλιοστά της ως αποθήκης είναι σαφέστατα μειωμένα απ΄ότι εάν είχε προβλεφθεί εξ' αρχής ως διαμέρισμα, όταν έχει καλυφθεί ημιυπαίθριος και υποχρεούται σε αυξημένη συμμετοχή σε δαπάνες και θέρμανση λόγω αυξήσεως του εμβαδού του διαμερίσματος ή όταν η συστ. οριζ. ιδιοκτ. ή ο κανονισμός, εμφανίζουν ελλείψεις που εμποδίζουν τη λειτουργία της συνιδιοκτησίας ή τη χρήση των χωριστών ιδιοκτησιών σύμφωνα με τον προορισμό του ακινήτου ή ακόμη και σε περιπτώσεις καταφανούς καταστρατήγησης της κατανομής δαπανών (π.χ. ένα διαμέρισμα έχει συμμετοχή στις δαπάνες 10/1000 και άλλο ίσου εμβαδού διαμέρισμα έχει 200/1000).

 

Ο κανόνας πάντως είναι ότι η σύστ.ορ. ιδ. και ο κανονισμός είναι δεσμευτικά για όλους και η τροποποίησή τους γίνεται μόνον ομοφώνως, με συμβολαιογραφικό έγγραφο και μεταγραφή του στο υποθ/κείο ή καταχώριση αντιστοίχως όπου ισχύει το κτηματολόγιο...

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται σε περιπτωση που καποιος ιδιοκτητης διαμερισματος ΔΕΝ πληρωνει τα κοινοχρηστα?

Τι πρεπει να κανω εγω σαν διαχειριστης?

ειναι απληρωτα 5 μηνες?

Εχω δικαιωμα να του κοψω το πετρελαιο για το χειμωνα?

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και υπερισχύει η ιδιωτική συμφωνία (βλ. σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας-κανονισμός πολυκατοικίας) έναντι του νομοθετικού πλαισίου, το οποίο δεν είναι τίποτε περισσότερο από έναν απηρχαιωμένο νόμο, τον 3741/ 1929 με 16 άρθρα όλα κι όλα...

 

 

 

Να ρωτήσω κάτι ?

Ο νόμος λέει πως σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, οι ένοικοι μπορούν να έχουν ένα σκύλο και μία γάτα ή δύο σκύλους ή δύο γάτες, ενώ το καταστατικό της πολυκατοικίας λέει ότι απαγορεύεται η διαμονή κατοικίδιων στα διαμερίσματα.

Τι από τα δύο υπερισχύει ?

Link to comment
Share on other sites

τι γινεται σε περιπτωση που καποιος ιδιοκτητης διαμερισματος ΔΕΝ πληρωνει τα κοινοχρηστα?

Τι πρεπει να κανω εγω σαν διαχειριστης?

ειναι απληρωτα 5 μηνες?

Εχω δικαιωμα να του κοψω το πετρελαιο για το χειμωνα?

 

Θα συγκαλέσεις Γ.Σ. με θέμα τον διορισμό δικηγόρου και την διεκδίκηση των οφειλομένων με αγωγή. Όχι δεν μπορείς να του κόψεις το πετρέλαιο..

 

Να ρωτήσω κάτι ?

Ο νόμος λέει πως σε διαμέρισμα πολυκατοικίας, οι ένοικοι μπορούν να έχουν ένα σκύλο και μία γάτα ή δύο σκύλους ή δύο γάτες, ενώ το καταστατικό της πολυκατοικίας λέει ότι απαγορεύεται η διαμονή κατοικίδιων στα διαμερίσματα.

Τι από τα δύο υπερισχύει ?

 

Υπουργική απόφαση : ΥΑ Υ1β/2000 ΦΕΚ Β 343 1995

 

`Αρθρο 17

 

Διατήρηση κατοικιδίων ζώων και ωδικών ή παραδείσιων πτηνών

 

1. Επιτρέπεται η διατήρηση σε κάθε κατοικία μόνο ενός σκύλου και μιας

γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών.

 

Προκειμένου για πολυκατοικίες (αποτελούμενες από δύο διαμερίσματα και άνω) επιτρέπεται επίσης η διατήρηση ενός σκύλου και μιας γάτας ή δύο σκύλων ή δύο γατών σε κάθε διαμέρισμα αυτών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων ζώων, με την προϋπόθεση ότι τα ζώα αυτά θα διατηρούνται στο ίδιο διαμέρισμα, όπου διαμένει ο ιδιοκτήτης και δεν θα παραμένουν μόνιμα στις βεράντες του διαμερισματος.

 

Απαγορεύεται ρητά η διατήρηση των κατοικιδίων ζώων στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας (πυλωτή, ταράτσα, βεράντες, ακάλυπτους χώρους κ.λπ.), ή στην ταράτσα, βεράντες, αυλή και λοιπούς ανοιχτούς χώρους μονοκατοικιών. Επίσης απαγορεύεται απολύτως η παρουσία και διατήρηση κατοικιδίων ζώων στα δημόσια κέντρα και καταστήματα (εμπορικά κ.λπ.) κατά τις ώρες λειτουργίας αυτών.

 

2. Οι κάτοχοι των διατηρουμένων, σύμφωνα με τα παραπάνω, κατοικιδίων ζώων οφείλουν να φροντίζουν για τον τακτικό εμβολιασμό τούτων και να παίρνουν όλα τα απαραίτητα μέτρα για την τήρηση καθαριότητας στο περιβάλλον τους και την αποφυγή προκλήσεως θορύβων ή άλλων ενοχλήσεων σε βάρος των περιοίκων ή των ενοίκων της πολυκατοικίας κατά περίπτωση.

 

3. Επιτρέπεται η διατήρηση ωδικών και παραδεισίων πτηνών σε κατοικίες ή διαμερίσματα πολυκατοικιών, ακόμα και εκεί όπου ο κανονισμός της πολυκατοικίας απαγορεύει τη διατήρηση τέτοιων πτηνών, με την προϋπόθεση ότι δεν θα δημιουργούνται προβλήματα κοινής ησυχίας ή άλλες ενοχλήσεις στους περιοίκους ή τους ενοίκους της πολυκατοικίας και ότι τα πτηνά αυτά δεν θα διατηρούνται στους κοινόχρηστους χώρους της πολυκατοικίας.

 

4. Οι ιδιοκτήτες των ζώων ή πτηνών, που δεν τηρούν τις προϋποθέσεις που αναφέρονται στις προηγούμενες παραγράφους του παρόντος άρθρου, τιμωρούνται, για μεν τα προβλήματα κοινής ησυχίας και οχλήσεως των περιοίκων από τους θορύβους, που προκαλούνται καθ` οιονδήποτε τρόπο από τα κατοικίδια ζώα ή πτηνά, σύμφωνα με τις διατάξεις των άρθρων 417 και 459 του Ποινικού Κώδικα για δε τις λοιπές παραβάσεις σύμφωνα με το άρθρο 23 της παρούσας.

 

Πέρα από τις ανωτέρω κυρώσεις η Υγειονομική Υπηρεσία μπορεί να ζητήσει την απομάκρυνση των ζώων ή των πτηνών, η οποία θα γίνεται σε συνεργασία με τον οικείο Ο.Τ.Α. και κατόπιν εγγράφου παραγγελίας του αρμοδίου Εισαγγελέα. Στις περιπτώσεις αυτές τα ζώα ή πτηνά θα παραδιδονται οπωσδήποτε σε φιλοζωϊκά σωματεία ή συλλόγους με ευθύνη του ιδιοκτήτη αυτών και σύμφωνα με τις ισχύουσες ειδικές διατάξεις του Υπουργείου Γεωργίας.

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ και θα μπώ κατευθείαν στο πρόβλημα μου...

Είμαι ιδιοκτήτης σε μια καινούργια πολυκατοικία και στο καταστατικό της αναφέρει οτι ο διαχειριστής εκλέγεται απο την γενική συνέλευση και θα πρέπει να μπούνε υποχρεωτικά όλοι οι ιδιοκτήτες χωρίς όμως να αναφέρει την σειρά εκλογής τους.Αυτή την στιγμή δεν έχουν μπει ούτε οι μισοί ιδιοκτήτες στο πόστο του διαχειριστή (έχει μπεί σχεδόν το 1/3 απο αυτούς).Παρόλα αυτά όμως κάνανε Γενική

Συνέλευση με θέμα εκλογή νέου Διαχειριστή και χωρίς να είμαι παρών στην γενική συνέλευση (λόγω ανηλειμένων υποχρώσεων-είμαι φαντάρος και είχα υπηρεσία την συγκεκριμένη μέρα) μου ανακοινώσανε με το πρακτικό της συνέλευσης οτι θα είμαι ο νέος διαχειριστής και να παραλάβω άμεσα την διαχείριση της πολυκατοικίας.Φυσικά εγώ δεν μπορώ,αυτή την περίοδο,εκτων πραγμάτων και επίσης δεν επιθυμώ διοτι δεν είμαι σε θέση να ανταποκριθώ αποτελεσματικά σαν διαχειριστής.Επίσης αναφέρουν οτι θα κινηθούν με νομικά μέσα αν δεν αναλάβω.Δεν ξέρω αν το κάνουν για να με φοβίσουν και να υποχρεωθώ να αναλάβω την διαχείριση ή αν το κάνουν γιατι όντως αυτό ισχύει νομικά.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1)Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ Και αν ναι υπάρχει κάποιος νόμος γι'αυτό?

2)Πόσο νόμιμο είναι να παίρνουν αποφάσεις για μένα χωρίς να είμαι παρών?

2)Για να αναλάβει κάποιος την διαχείριση δεν πρεπει πρώτα να δεχτεί να παραλάβει και να υπογράψει τα απαραίτητα

βιβλία?

3)Τί με συμβουλεύετε να κάνω αν συνεχίσουν να επιμένουν και να απειλούν?

Ευχαριστώ για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ και θα μπώ κατευθείαν στο πρόβλημα μου...

Είμαι ιδιοκτήτης σε μια καινούργια πολυκατοικία και στο καταστατικό της αναφέρει οτι ο διαχειριστής εκλέγεται απο την γενική συνέλευση και θα πρέπει να μπούνε υποχρεωτικά όλοι οι ιδιοκτήτες χωρίς όμως να αναφέρει την σειρά εκλογής τους.Αυτή την στιγμή δεν έχουν μπει ούτε οι μισοί ιδιοκτήτες στο πόστο του διαχειριστή (έχει μπεί σχεδόν το 1/3 απο αυτούς).Παρόλα αυτά όμως κάνανε Γενική

Συνέλευση με θέμα εκλογή νέου Διαχειριστή και χωρίς να είμαι παρών στην γενική συνέλευση (λόγω ανηλειμένων υποχρώσεων-είμαι φαντάρος και είχα υπηρεσία την συγκεκριμένη μέρα) μου ανακοινώσανε με το πρακτικό της συνέλευσης οτι θα είμαι ο νέος διαχειριστής και να παραλάβω άμεσα την διαχείριση της πολυκατοικίας.Φυσικά εγώ δεν μπορώ,αυτή την περίοδο,εκτων πραγμάτων και επίσης δεν επιθυμώ διοτι δεν είμαι σε θέση να ανταποκριθώ αποτελεσματικά σαν διαχειριστής.Επίσης αναφέρουν οτι θα κινηθούν με νομικά μέσα αν δεν αναλάβω.Δεν ξέρω αν το κάνουν για να με φοβίσουν και να υποχρεωθώ να αναλάβω την διαχείριση ή αν το κάνουν γιατι όντως αυτό ισχύει νομικά.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν είναι οι εξής:

1)Έχω το δικαίωμα να αρνηθώ Και αν ναι υπάρχει κάποιος νόμος γι'αυτό?

2)Πόσο νόμιμο είναι να παίρνουν αποφάσεις για μένα χωρίς να είμαι παρών?

2)Για να αναλάβει κάποιος την διαχείριση δεν πρεπει πρώτα να δεχτεί να παραλάβει και να υπογράψει τα απαραίτητα

βιβλία?

3)Τί με συμβουλεύετε να κάνω αν συνεχίσουν να επιμένουν και να απειλούν?

Ευχαριστώ για τις οποιεσδήποτε απαντήσεις!:)

Μου θυμιζεις ενα ανεκδοτο,που ελεγε ενας Στρατηγος στο Βασιληα του,γιατι χασανε τη μαχη.

Για 42 λογους του λεει.Πρωτον επειδη δεν ειχαμε μπαρουτι,δευτερον,...

σταματα,σταματα,του λεει ο Βασιληας,αφου δεν ειχατε μπαρουτι,τι τους θες τους αλλους λογους;

Ετσι κι εσυ τωρα.

Αφου δεν μενεις εκει,τι διαχειριση να αναλαβεις;

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Μου θυμιζεις ενα ανεκδοτο,που ελεγε ενας Στρατηγος στο Βασιληα του,γιατι χασανε τη μαχη.

Για 42 λογους του λεει.Πρωτον επειδη δεν ειχαμε μπαρουτι,δευτερον,...

σταματα,σταματα,του λεει ο Βασιληας,αφου δεν ειχατε μπαρουτι,τι τους θες τους αλλους λογους;

Ετσι κι εσυ τωρα.

Αφου δεν μενεις εκει,τι διαχειριση να αναλαβεις;

Δεν είπα οτι δεν μένω εκεί.Είπα οτι την συγκεκριμένη μέρα που έγινε η συνέλευση δεν μπορούσα να παρευρεθώ διότι είχα υπηρεσία.Γενικά έχω 2-3 μέρες της εβδομάδας που δεν μένω εκεί,αλλά τις υπόλοιπες μένω!!:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...