Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

@ParisC ποιούς φακούς παραγγέλνεις απο το αγγλικό site και συμφερουν?

 

Aυτούς που παίρνω εγώ (Softlens 66) μου βγαίνουν 12 ευρώ ακριβότεροι αν τους παραγγείλω απο εκεί...

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

pragmatika den sinferi se lires kai toys dikoys moy toys italikoys bgenoyne 3-4 eur pio ftina na toys paro apo edo to allo to site einai para polli kalo to amerikaniko apla ta e3wda einai gamata;)
Τα μεγαλα μετωπα που πεθαινουν και τα μεγαλα ματια που ομορφα κλεινουν...!"...και θα πεθανω μια βραδια σαν ολες τις βραδιες ,χωρις να σχισω τη θολη γραμμη των οριζοντων..."
Link to comment
Share on other sites

δεν ισχυει αυτο που λες περι... οργανισμων που δεν δεχονται τους φακους επαφης. ολοι οι ανθρωποι μπορουν να βαλουν, αρκει να ειναι τακτικοι και τα προσεχουν στην υγιεινη τους. ισως τα μικρα παιδια κατω των 16 να εχουν προβλημα και οι μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι. ο φακος τι ειναι? πανω απο 50% ειναι νερο σε μια απλη μεμβρανη

Αυτό είναι λάθος. Όντως δεν μπορούν όλοι να δεχτούν φακούς επαφής στα μάτια τους. Ο βασικός παράγοντας είναι η ποσότητα δακρύων που εκκρίνει το μάτι έτσι ώστε ο φακός να «επιπλέει» κατά κάποιον τρόπο και να μην «κολλάει» συνεχώς πάνω στο μάτι και προκαλεί ερεθισμούς.

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

@ParisC ποιούς φακούς παραγγέλνεις απο το αγγλικό site και συμφερουν?

 

Aυτούς που παίρνω εγώ (Softlens 66) μου βγαίνουν 12 ευρώ ακριβότεροι αν τους παραγγείλω απο εκεί...

 

Τώρα πια φοράω τους Freshlook Colorblends Turquoise που εχουν και χρωμα μπλε-πρασινο αλλα ειναι και για την μυωπια μου. Εχω 3.20 στο αριστερο και 3 στο δεξι. Πληρωνω συνολικα μαζι με εξοδα αποστολης 15λίρες για ενα μηνα. Ενω η ιδια εταιρια, ακριβως τα ιδια απο οπτικα μου στοιχιζει γυρω στα 80 ευρω και η παραγγελια κανει να ερθει εως και 2-3 βδομαδες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ρε παιδιά, χτες πήγα να βάλω φακούς...

μου τους φόρεσε κανονικά αυτή εκεί πέρα αλλά όταν πήγα σπίτι μόνος μου δεν μπορούσα με τίποτα. Ακουμπά στο μάτι κανονικά αλλά πετιέται έξω...Είναι θέμα χρόνου λέτε?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, χτες πήγα να βάλω φακούς...

μου τους φόρεσε κανονικά αυτή εκεί πέρα αλλά όταν πήγα σπίτι μόνος μου δεν μπορούσα με τίποτα. Ακουμπά στο μάτι κανονικά αλλά πετιέται έξω...Είναι θέμα χρόνου λέτε?

 

Φιλε Dead Angel μην στεναχωριεσε...απο οτι καταλαβαινω ειναι η πρωτη σου φορα που χρησιμοποιεις φακους επαφης!! Γι'αυτο και σου συμβαινει αυτο....οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα χρονου. Οσο πιο συχνα θα τους χρησιμοποιεις θα δεις οτι ειναι πολυ ευκολη η τοποθετηση τους!!!:)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

paidia otan foraw tous fakous gia polles wres kokinizoun poli ta matia mou(kai vlepw metria).na tous vgazw tote??? forw fakous edw kai kanena 7amino den eimai kai poli noubas:P
Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να ξεκουραζεις λιγο τα ματια σου και να τους βγαζεις!!! Εαν δεν μπορεις ομως να τους βγαλεις εκεινη την στιγμη καλο θα ηταν να εχεις μαζι δακρυα και να βαζεις στα ματια σου!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι απο το φαρμακειο αγοραζεις δακρυα!!! Και ο ορος κανει απλως τα δακρυα κανουν καλυτερη "δουλεια"!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται πως ειναι πολυ καλυτερο να εχεις μηνιαιους, η ακομα και καθημερινους φακους επαφης απο το να φορας χρονιους, και αυτο διοτι η μηνιαιοι καθαριζονται πιο ευκολα, δεν μαζευουν βρωμια, δεν γρατζουνιουνται γιατι μεχρι να σου "χαλασουν" τους πετας στο τελος του μηνα, κτλ
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Dead Angel μην στεναχωριεσε...απο οτι καταλαβαινω ειναι η πρωτη σου φορα που χρησιμοποιεις φακους επαφης!! Γι'αυτο και σου συμβαινει αυτο....οπως ειπες και εσυ ειναι θεμα χρονου. Οσο πιο συχνα θα τους χρησιμοποιεις θα δεις οτι ειναι πολυ ευκολη η τοποθετηση τους!!!:)

 

πρώτη φορά είναι...το θέμα είναι ότι δεν έχω καταφέρει να τους φορέσω ακόμα οπότε τί να συνηθίσω?!?! Αύριο θα πάω πάλι εκεί που τους πήρα να μου τους φορέσει αυτή γιατί μάλλον κάτι κάνω εγώ λάθος :)

Link to comment
Share on other sites

πρώτη φορά είναι...το θέμα είναι ότι δεν έχω καταφέρει να τους φορέσω ακόμα οπότε τί να συνηθίσω?!?! Αύριο θα πάω πάλι εκεί που τους πήρα να μου τους φορέσει αυτή γιατί μάλλον κάτι κάνω εγώ λάθος :)

Για αρχή κράτα με το ένα σου χέρι το μάτι και με το άλλο βάλε τον φακό. Μετά θα συνηθίσεις και θα τους βάζεις σε ένα δευτερόλεπτο. Πρόσεξε όμως από ποιά πλευρά θα τους βάλεις ;) Αυτά όμως θα τα καταλάβεις μόνος σου. Προσπάθησέ το γιατί αλλιώς δεν πρόκειται να μπορέσεις...

Link to comment
Share on other sites

στο σημείο που βάζω το φακό κολλάει το θέμα....ενώ ακουμπά στο μάτι μετά βγαίνει. Τί εννοείς ποιά πλευρά? Η κλίση?
Link to comment
Share on other sites

Με το που βάζεις το φακό κοιτάς λίγο πάνω κ μετά κάτω και υποτίθεται ότι έτσι έχει μπει κανονικά. Αλλιώς κλείνεις το μάτι σου κι ελαφρά με το χέρι σου, στο κέντρο εκεί που έχεις τοποθετήσει το φακό, το κουνάς δεξιά και αριστερά και είσαι εντάξει.

 

Όπως λέει και ο chris_2005 να προσέξεις να τους βάλεις από τη σωστή πλευρά. Οι φακοί έχουν 2 όψεις και μπορεί πολύ εύκολα να γυρίσουν από την άλλη πλευρά, οπότε μετα δε θα σου κάθονται καλά στο μάτι και θα σου φεύγει με το που θα κλεινεις τα μάτια σου. Βρε μήπως έχει γίνει κάτι τέτοιο γι αυτό σου βγαίνουν??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πριν λίγο μπόρεσα και έβαλα το δεξί φακό (το αριστερό δυσκολεύομαι ακόμα)

Την πρώτη φορά βγήκε μόνος του μετα από λίγα λεπτά. Τον ξαναέβαλα και βγήκε πάλι αλλά νομίζω ήταν επειδή προσπάθησα να τον βγάλω εγώ(απλά δεν βγήκε απ'τις άκρες των δαχτύλων μου)

 

αυτό που λες για τις δύο πλευρές το παρατήρησα και εγώ. Πήγα να τον βάλω από τη λάθος πλευρά αλλά γύρισε τη στιγμή που τον ακουμπησα. Οότε μάλλον απ'τη σωστή τον έβαλα. Αν μπει απ'τη λάθος θα βλέπω πάλι κανονικά? Υπάρχει τρόπος να ξεχωρίσω?

Link to comment
Share on other sites

αναλογως τους φακους..μια μαρκα-δε 8υμαμαι ποια-οταν τουσ βαλεις αναποδα,βλεπεις μια λεξουλα

οταν εγω βαζω αναποδα τους δικους μου το καταλαβαινω απο την ενοχληση στο ματι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

αναλογως τους φακους..μια μαρκα-δε 8υμαμαι ποια-οταν τουσ βαλεις αναποδα,βλεπεις μια λεξουλα

οταν εγω βαζω αναποδα τους δικους μου το καταλαβαινω απο την ενοχληση στο ματι...

Κι εγώ έτσι το καταλαβαίνω,όταν πάω να ανοιγοκλείσω το μάτι νιώθω ότι θα φύγει ο φακός,μερικές φορές φεύγει βέβαια,και τον ψάχνω στα πατώματα :p
Link to comment
Share on other sites

γιαυτο την επομενη φορα που 8α βαλεις φακους(και καθε επομενη) και ανοιγοκλεισεις τα ματια σου,βαλε το χερακι σου κατω απο το ματι,κα8ετα

ετσι αν ειναι να πεσει ο φακος,θα πεσει στο χερι σου και δε 8α χρειαζεται να τον αναζητας στα πατωματα.

αυτο το εφαρμοζω απο τοτε που επεσε ο φακος και μετα....τον πατησα.τον ανακαλυψα μιση ωρα μετα κατω απο την παντοφλα μου...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eγώ φοράω φακούς επαφής κάπου 7 χρόνια..Έχω αρκετή μυωπία και χωρίς γυαλιά ή φακούς βλέπω έτσι μια θολούρα..Όταν πρωτοφόρεσα φακούς είχα πάρει τους ετήσιους και αφού μέσα σε 1 χρόνο κατέστρεψα ούτε λίγο ούτε πολύ κάπου 3 ζευγάρια το γύρισα στους μηνιαίους και βρήκα την ηρεμία μου...έχω ακούσει και για τους ημερήσιους αλλά δεν έτυχε να τους δοκιμάσω ποτέ μου..

 

Αν κάποιος φοράει ημερήσιους ας πει την γνώμη του από περιέργεια...:)

c00kiE σοκολάτας
Link to comment
Share on other sites

Kατάφερα και τους έβαλα, νομίζω όμως ότι δεν μπαίνουν στη θέση τους μόνοι τους, στη κόρη δηλαδή. Επίσης νιώθω κάτι σαν κέντρισμα και δεν ξέρω αν είναι από αυτό
Link to comment
Share on other sites

τους ξεπλυνες με ορο πριν τους φορεσεις?μηπως τους εβαλες αναποδα?
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Eγώ φοράω φακούς επαφής κάπου 7 χρόνια..Έχω αρκετή μυωπία και χωρίς γυαλιά ή φακούς βλέπω έτσι μια θολούρα..Όταν πρωτοφόρεσα φακούς είχα πάρει τους ετήσιους και αφού μέσα σε 1 χρόνο κατέστρεψα ούτε λίγο ούτε πολύ κάπου 3 ζευγάρια το γύρισα στους μηνιαίους και βρήκα την ηρεμία μου...έχω ακούσει και για τους ημερήσιους αλλά δεν έτυχε να τους δοκιμάσω ποτέ μου..

 

Αν κάποιος φοράει ημερήσιους ας πει την γνώμη του από περιέργεια...:)

 

Φορούσα εγώ κάποτε ημερίσιους. Δεν έχει καμία διαφορα άπό τους μηνιαίους στο μάτι. Το καλό είναι οτι τους φοράς το πρωί και τους πετάς το βράδυ :happy: !! Ούτε υγρά χρειάζεσαι ούτε τίποτα. Απλά ξαναγύρισα στους μηνιαίους γιατί οικονομικά δε με σύμφερε.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τους ξεπλυνες με ορο πριν τους φορεσεις?μηπως τους εβαλες αναποδα?

 

τους ξέπλυνα....ανάποδα δεν ξέρω, πώς θα καταλάβω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...