Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

εγω εχω εναν ορο...

την πρωτη φορα που πηρα φακους χυθηκε το υγρο απο μεσα ή εξατμιστηκε απο τον εναν φακο κ εγινε κοκαλο...!

οταν πηγα να τον κουνησω κοπηκε...μολις τους ειχα παρει πηγαν τσαμπα...

 

Φυσιολογικό ορρό?Αυτός μόνο φυλάσσει τους φακούς,αλλά για αποστείρωση ούτε λόγος.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εγω φοραγα πρασινους φακους επαφης το χειμωνα,που ειχα μαυρα τα μαλλια μου.τωρα τα εχω ξανθα κ πηρα μπλε...

πολυ ωραια κ τα δυο!

πες μας λιγο τιμες, ποσο κρατανε, κτλ... thanks!

ενδιαφερομαι για πρασινους φακους, μιας και το ματι μου, ειναι καστανο με πολυ λιγο πρασινο.

αλλα το προβλημα ειναι πως εχω και μυωπια. φοραω ηδη φακους αλλα για μυωπια.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω....κανετε μπανιο στην θαλασσα με τους φακους σας??? Εγω τοσα χρονια που φοραω ουτε σταγονα νερο δεν τους εχω ριξει(που λεει ο λογος:p :p :p ). Παντως το ακουω συχνα οτι πολλα ατομα μπαινουν στην θαλασσα φορωντας τους.....

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω....κανετε μπανιο στην θαλασσα με τους φακους σας??? Εγω τοσα χρονια που φοραω ουτε σταγονα νερο δεν τους εχω ριξει(που λεει ο λογος:p :p :p ). Παντως το ακουω συχνα οτι πολλα ατομα μπαινουν στην θαλασσα φορωντας τους.....

χαλαρά:D:p

 

οι φακοί θα βγούν πριν πέσω για βραδυνό ύπνο ΜΟΝΟ.

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα οι φακοι οταν μπουν στην θαλασσα δεν φευγουν απο το ματι??? Και αντε πες πως δεν φευγουν.... μετα το αλατι δεν δημιουργει ερεθισμο στο ματι??:confused: :confused: :confused:

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

vouties kaneis me fakous:p foras gialakia gia na kaneis mpanio?anigeis ta matia sou sto nero (xazi erotisi :p)egw rwtisa ton ofthalmiatro kai mou eipe oxi :(:(
Link to comment
Share on other sites

Μικελ ολοι οι οφθαλμιατροι οχι λενε για μπανιο με φακους....και πραγματι τοσα χρονια εγω δεν τους εχω ''βρεξει''...αλλα συνεχεια ακουω απο πολλα ατομα οτι τους φορανε και οταν κανουν μπανιο στην θαλασσα.....Τι να πεις???:p :p :p :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

εγω τους φοραω συνηθως βραδυ.αυτο με τη θαλασσα που λετε...οσοι φιλοι μου φορανε φακους,στην θαλασσα ειτε τους βγαζουν ειτε οταν κανουν βουτιες κλεινουν τα ματια τους.μια φιλη μου μια φορα κατα λαθος ανοιξε τα ματια της κ της εφυγε ο ενας...

jog μια χαρα ειναι ορος τον καθαριζει,αν δεν ηταν θα ετσουζαν τα ματια μου οταν τους φορουσα,αλλωστε απο οποια οπτικα κ να πηρα φακους δεν μου ειπαν να παρω τιποτα για να τους αποστειρωνει...

PaRisC εγω τους περνω 30 ευρω και 10 ορος νομιζω...

αναλογα με την χρηση που τους κανεις,αυτοι λενε μαξ 3 μηνες αλλα μπορεις να τους κρατησεις κ περισσοτερο...

εγω τους κραταω 1,5 μηνα περιπου.αν εχεις μυωπια γινετε να σου φτιαξουν εγχρωμο φακο ειδικο για τη μυωπια σου...εκει δεν ξερω τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Μα καλα οι φακοι οταν μπουν στην θαλασσα δεν φευγουν απο το ματι??? Και αντε πες πως δεν φευγουν.... μετα το αλατι δεν δημιουργει ερεθισμο στο ματι??:confused: :confused: :confused:

Σχετικά με το αλάτι... εγώ όταν κάνω μπάνιο με φακούς μετά συνήθως ρίχνω καθαρό νερό στα μάτια μου ώστε να μην με ενοχλήσει το αλάτι.. συνήθως δεν έχω κανένα πρόβλημα... περισσότερο πρόβλημα μου δημιουργεί η ζέστη παρά η αλμύρα της θάλασσας...

η δύναμη της βλακείας είναι ακατανίκητη... :confused:
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καντε μου μια χαρη...μην τους φορατε οταν κανετε μπανιο στην θαλασσα γιατι αισθανομαι μειονεκτικα!!!!!!!! :p :p :p :p :O :O :O

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δωστε ιδιαιτερη προσοχη σε αυτο που θα πω.

Δεν ξερω για την θαλασσα, αλλα σε πισινα ΠΟΤΕ μπανιο, βουτιες, κτλ με φακους επαφης! ΠΟΤΕ! Ο λογος? Το χλωριο! Θα κανει τον φακο να κολλησει στο ματι και να μην... ξεκολλαει! Και οχι, δεν κανω πλακα! Καπως το λενε, δεν μου ερχεται το ονομα. Ψαξτε το! Δεν ειναι πλακα, οντως κολλαει και ειναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ dangerous! ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον!

Link to comment
Share on other sites

Να το πούμε για πολλοστή φορά : Μην εμπιστεύεστε σε θέματα υγείας πράγματα που διαβάζετε σε κάποιο forum! Εδώ λέει ο καθένας την άποψή του ή το βίωμά του, μην μένετε σε αυτό.

 

Π.χ. εγώ κάνω άνετα μπάνιο σε θάλασσα και πισίνα χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο που αναγνωρίζω, είναι η πιθανότητα να τους χάσεις γιατί μπορεί να τρίψεις το μάτι και μετά δεν πρόκειται να τον βρεις. Δε μου έχει συμβεί ποτέ αλλά και πάλι, πάντα έχουμε επιπλέον φακό στις διακοπές για να μην τρέχουμε!

 

manolog3 μη νιώθεις άσχημα! Αφού φοβάσαι, καλύτερα να μην το δοκιμάσεις κατά τη γνώμη μου :)

Μα που ξέρεις, μπορεί,

να ταξιδέψουμε μια μέρα ή μια νύχτα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Π.χ. εγώ κάνω άνετα μπάνιο σε θάλασσα και πισίνα χρόνια, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Το μόνο που αναγνωρίζω, είναι η πιθανότητα να τους χάσεις γιατί μπορεί να τρίψεις το μάτι και μετά δεν πρόκειται να τον βρεις. Δε μου έχει συμβεί ποτέ αλλά και πάλι, πάντα έχουμε επιπλέον φακό στις διακοπές για να μην τρέχουμε!

+1

Πολλά χρόνια τώρα, κατά τους καλοκαιρινούς μήνες με μπάνιο στη θάλασσα και πισίνα επί καθημερινής βάσης ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 15 χρονον και εχω γυρω στο 1.5 μειοπεια φοραω γυαλια οταν βλεπω τηλεοραση.Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινω με την παρεα εξω και λεει ενας ω ρε δες μια γκομενα αν ειναι λιγο μακρυα εγω δεν βλεπω το προσωπο τις και δεν θελω να φοραω γυαλια οταν βγαινω εξω.λετε να βάλω φακούς?ισως θα ειναι καλυτερα να βαλω στα 18 μου.πειτε μου τη γνωμη σας thx.
Link to comment
Share on other sites

βαλε φακους καλε...ολοι οι φιλοι μου που εχουν καποιο προβλημα με τα ματια τους φακους φορανε...δεν γινετε πλεον αλλιως!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 15 χρονον και εχω γυρω στο 1.5 μειοπεια φοραω γυαλια οταν βλεπω τηλεοραση.Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινω με την παρεα εξω και λεει ενας ω ρε δες μια γκομενα αν ειναι λιγο μακρυα εγω δεν βλεπω το προσωπο τις και δεν θελω να φοραω γυαλια οταν βγαινω εξω.λετε να βάλω φακούς?ισως θα ειναι καλυτερα να βαλω στα 18 μου.πειτε μου τη γνωμη σας thx.

 

 

na valeis!!:) ki ego 15 eimai k forao.apla na eisai prosektikos,akoloutha tis odhgies tou ofthalmiatrou sou klp.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι 15 χρονον και εχω γυρω στο 1.5 μειοπεια φοραω γυαλια οταν βλεπω τηλεοραση.Το θεμα ειναι οτι οταν βγαινω με την παρεα εξω και λεει ενας ω ρε δες μια γκομενα αν ειναι λιγο μακρυα εγω δεν βλεπω το προσωπο τις και δεν θελω να φοραω γυαλια οταν βγαινω εξω.λετε να βάλω φακούς?ισως θα ειναι καλυτερα να βαλω στα 18 μου.πειτε μου τη γνωμη σας thx.

Επισης, καλυτερα θα ηταν να φορουσες τα γυαλια σου και εξω παρα να μη βλεπεις το γκομενακι που καθεται λιγο πιο μακρυα! :p

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. μηπως ξερει καποιος αν οι φακοι που μπορουν να φορεθουν για ενα μηνα σερι χρειαζονται καποια ειδικη μεταχειριση αν του βγαλεις ενδιαμεσα? ενοω αν μπορεις να τους καθαρισεις-αποθηκευσεις χρησιμοποιοντας τα κοινα υγρα για μαλακους φακους ή χρειαζονται καποιο ειδικο υγρο? και γενικοτερα μπορεις να τους χρησιμοποιεις σαν τους κοινους μηνιαιους ή υπαρχει προβλημα?:wacko: :wacko:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια. μηπως ξερει καποιος αν οι φακοι που μπορουν να φορεθουν για ενα μηνα σερι χρειαζονται καποια ειδικη μεταχειριση αν του βγαλεις ενδιαμεσα? ενοω αν μπορεις να τους καθαρισεις-αποθηκευσεις χρησιμοποιοντας τα κοινα υγρα για μαλακους φακους ή χρειαζονται καποιο ειδικο υγρο? και γενικοτερα μπορεις να τους χρησιμοποιεις σαν τους κοινους μηνιαιους ή υπαρχει προβλημα?:wacko: :wacko:

ναι,κανονικά όπως κ με τους αλλους

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εγω χρησιμοποιω φακους επαφης εδω και 5-6 μηνες,αλλα το προβλημα μου, ειναι οτι δεξιος φακος "στεγνωνει" πιο γρηγορα απο τον αριστερο (δλδ μεσα σε 4-5 ωρες τον εσ8ανομαι λιγο διαφορετικα, συν οτι θολωνει λιγο).Μηπως ξερει κανενας σε τι οφειλεται αυτο??Οσο για τους φακους μπορω να τους χρησιμοποιω και στην θαλασσα χωρις κανενα προβλημα???

AMD Rulez :alien:

Για σενα μια ζωη Λυκοβρυσαρα μου θα τραγουδω..........Και του χρονου σε πιο μεγαλα σαλονια.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εγω χρησιμοποιω φακους επαφης εδω και 5-6 μηνες,αλλα το προβλημα μου, ειναι οτι δεξιος φακος "στεγνωνει" πιο γρηγορα απο τον αριστερο (δλδ μεσα σε 4-5 ωρες τον εσ8ανομαι λιγο διαφορετικα, συν οτι θολωνει λιγο).Μηπως ξερει κανενας σε τι οφειλεται αυτο??Οσο για τους φακους μπορω να τους χρησιμοποιω και στην θαλασσα χωρις κανενα προβλημα???

gia to prwto den kserw na sou apadisw,gia to deftero rwta ton ofthalmiatro sou gia sigouria.polloi mesa sto forum apoti diavases tous foran mesa stin thallasa(egw prosopika oxi) alla opws leei kai h nelly

Μην εμπιστεύεστε σε θέματα υγείας πράγματα που διαβάζετε σε κάποιο forum! Εδώ λέει ο καθένας την άποψή του ή το βίωμά του, μην μένετε σε αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εγω χρησιμοποιω φακους επαφης εδω και 5-6 μηνες,αλλα το προβλημα μου, ειναι οτι δεξιος φακος "στεγνωνει" πιο γρηγορα απο τον αριστερο (δλδ μεσα σε 4-5 ωρες τον εσ8ανομαι λιγο διαφορετικα, συν οτι θολωνει λιγο).Μηπως ξερει κανενας σε τι οφειλεται αυτο??Οσο για τους φακους μπορω να τους χρησιμοποιω και στην θαλασσα χωρις κανενα προβλημα???

 

 

Μπορει να μην γινεται καλος καθαρισμος την ωρα που ειναι μεσα στο υγρο...Καλο θα ηταν να βαζεις δακρυα οταν βλεπεις και στεγνωνει η θολωνει ο φακος....Το συνιστουν και οι οφθαλμιατροι!!!!!;) ;)

 

Οσο για το μπανιο στην θαλασσα εγω δεν τους φοραω αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις τον οφθαλμιατρο σου!!!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να μην γινεται καλος καθαρισμος την ωρα που ειναι μεσα στο υγρο...Καλο θα ηταν να βαζεις δακρυα οταν βλεπεις και στεγνωνει η θολωνει ο φακος....Το συνιστουν και οι οφθαλμιατροι!!!!!;) ;)

 

Οσο για το μπανιο στην θαλασσα εγω δεν τους φοραω αλλα καλο θα ηταν να ρωτησεις τον οφθαλμιατρο σου!!!

Ok,οσο αφορα το θεμα για τους φακους στη θαλασσα,σας ρωτησα, γιατι πρωτη φορα το ακουσα(διαβασα) εδω και μου δημιουργηθηκε απορια....

AMD Rulez :alien:

Για σενα μια ζωη Λυκοβρυσαρα μου θα τραγουδω..........Και του χρονου σε πιο μεγαλα σαλονια.......

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,εγω χρησιμοποιω φακους επαφης εδω και 5-6 μηνες,αλλα το προβλημα μου, ειναι οτι δεξιος φακος "στεγνωνει" πιο γρηγορα απο τον αριστερο (δλδ μεσα σε 4-5 ωρες τον εσ8ανομαι λιγο διαφορετικα, συν οτι θολωνει λιγο).Μηπως ξερει κανενας σε τι οφειλεται αυτο??Οσο για τους φακους μπορω να τους χρησιμοποιω και στην θαλασσα χωρις κανενα προβλημα???

 

mhpos exei ''xalasei'' o fakos sou?dhladh mhpos thelei...allagma?to eixa pathei otaN forousa ethsious.

apo thn allh mporei aplos to deksi sou mati na einai pio euaisthito.emena as poume einai to aristero.

rota k ton ofthalmiatro!

oson afora th thalassa oi giatroi lene kalutera na mhn tous forame.ego tous forao panta:O :O ,omos kleino ta matia mou otan voutao klp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...