Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Υπερβολικό μου ακούγεται μόνο 7-8 ώρες τη μέρα. Εγώ είχα ένα μικροπροβληματάκι πρόσφατα γιατί κράτησα τους ετήσιους φακούς μου περισσότερο απ' όσο έπρεπε και ο γιατρός με συμβούλεψε (εκτός από το να τους αλλάζω όταν πρέπει :rolleyes: ) να τους βγάζω 2 φορές την ημέρα από ένα τέταρτο για να αναπνέει το μάτι. Μάλιστα έδωσε έμφαση λέγοντας ότι δεν τον νοιάζει να τους βγάζω μια φορά για π.χ. 2 ώρες αλλά πρέπει δύο φορές για λίγο. Προφανώς δεν είναι σωστό να μένει ο φακός στο μάτι για πολλές συνεχόμενες ώρες.

Επίσης μου είπε να περιμένω κανένα τέταρτο το πρωί μόλις ξυπνήσω πριν τους φορέσω και παρομοίως το βράδυ πριν κοιμηθώ.

 

Σωστό είναι αυτό το τελευταίο. Εγώ τώρα συνήθως τους βγάζω κανα δυο ώρες πριν κοιμηθώ.

Το 7-8 ώρες είναι όντως υπερβολικό γιατί είναι αδύνατο να γίνει. Εγώ μόνο στη δουλειά μου κάθομαι 8-9 ώρες, οπότε θα ήταν αδύνατο να μείνω χωρίς φακούς. Αλλά αυτό που εννοούν οι γιατροί είναι ότι αυτό θα ήταν το ιδανικό, αν ήταν δυνατό να γίνει. Γενικώς, καλό είναι να φοράει κανείς γυαλιά για κάποιες ώρες τη μέρα ή για ολόκληρη μέρα αν γίνεται (εγώ δυστυχώς για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χρησιμοποιώ γυαλιά όσο συνχά θα ήθελα).

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

molis dokimasa tous neous CIBA VISION Night&Day...

einai apo neo iliko... pou xreiazontai mono 24% nero, einai gia mexri kai poli stegna matia kai na koimase. mexri 30 meres NON-STOP efarmogi mias kai to lotrafilcon (76%) epitrepei tin anapnoi tou matiou...

 

den gnorizo an exoun erthei ellada...

 

antistoixous evgale kai i bausch&lomb prosfata kai tous onomazei PURE VISION...

 

fisika einai diplasia timi apo tous normal minieous... alla gia ta matia mou tha doso 25euro parapano gia afta pou prosferoun...

tous pira apo germania meso internet shop 50euro tous 6 fakous (3 zevgaria)...

Link to comment
Share on other sites

Μια φλεγμονή στον κερατοειδή, κάτι σαν επεφυκίτιδα (?) πιο σοβαρή όμως. Δεν είχα απλώς κόκκινα τα μάτια και τσούξιμο, αλλά πολύ έντονο πόνο- δεν μπορούσα να είμαι σε δωμάτιο με πολύ φως, π.χ.

 

Ο γιατρός είπε ότι τους φοράω υπερβολικά πολλές ώρες (κανονικά δεν πρέπει πάνω από 7-8 τη μέρα) και απαγορεύεται ο ύπνος με φακούς.

Πάντως καλό είναι να φοράτε γυαλιά που και που αντι για φακούς, π΄χ΄στο σπίτι κλπ.

 

Εγώ τους φοράω μέχρι και 15 ώρες την ημέρα χωρίς πρόβλημα. Η επεφυκίτιδα κλπ. προκαλείται ανάλογα και με την εγγενή ευαισθησία του ματιού, δηλαδή ανάλογα με τον άνθρωπο. Μπορεί να τους φορέσεις 15 ώρες και να μην πάθεις τπτ και να τους βάλεις για 5 ώρες και να έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ έχω της bausch&lomb εδώ και χρόνια, τους ανανεώνω φυσικά και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τους φοράω μέχρι και 15 ώρες την ημέρα χωρίς πρόβλημα. Η επεφυκίτιδα κλπ. προκαλείται ανάλογα και με την εγγενή ευαισθησία του ματιού, δηλαδή ανάλογα με τον άνθρωπο. Μπορεί να τους φορέσεις 15 ώρες και να μην πάθεις τπτ και να τους βάλεις για 5 ώρες και να έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ έχω της bausch&lomb εδώ και χρόνια, τους ανανεώνω φυσικά και είμαι πολύ ικανοποιημένος...

 

Έχει και κάποια σχέση με την ευαισθησία του καθενός, και αν με ρωτούσε κανείς 3 μήνες πριν, θα είχα γράψει ακριβώς το ίδιο ποστ με σένα. Γιατί κι εγώ τους φοράω 15 ώρες, από 11 χρονών ως τώρα (δηλ. 18 χρόνια) αλλά μόλις πριν από 3 μήνες μου εμφανίστηκε το πρόβλημα. Εννοώ ότι μπορεί και να παρουσιαστεί ξαφνικά, χωρίς να έχει υπάρξει ενόχληση για 20 χρόνια. Έχω ακούσει για ανθρώπους που μετά από χρόνια με φακούς, οι γιατροί τους απαγόρευσαν να ξαναφορέσουν. Και σε μένα το ίδιο ήθελε να κάνει, αλλά επειδή έχω ένα ιδιαίτερο πρόβλημα, δεν γίνεται να βάλω γυαλιά. Δεν θέλω να τρομοκρατήσω κανέναν:ninja: , απλώς λέω ότι το καλύτερο είναι να τους βγάζει κανείς αρκετές ώρες όταν μπορεί :)

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το προηγούμενο μήνυμα ήταν από μένα όχι από το μέλος panpap (χρησιμοποιώ τον υπολογιστή του και δεν έκανα logout...):O :O :O :confused: :sorry:

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

Τον αντιμετώπιζα σαν μηνιαίο

Τον έβαζα στο υγρό το βράδυ :(

Σήμερα έβαλα καινούργιον αλλά θα τον κρατήσω τουλάχιστον άλλη μια μέρα

Οικονομία :)

Οι φακοί κράτανε για λόγους ασφαλείας περισσότερο από όσο λένε όταν τους αγοράζεις, αλλά βέβαια δεν είναι αθάνατοι. Αυτό που μπορείς να πάθεις είναι αλλεργία στο μάτι (επιπεφυκίτιδα ή κάπως έτσι :p) όπου το μάτι εκρίνει ένα κίτρινο υγρό που κολλάει πολύ και φεύγει με ειδικό κολλίριο. Αλλά δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρείς το μάτι σου. Θα σου πρότεινα μηνιαίους φακούς. Τους θεωρώ καλύτερους με σωστή συντήρηση και αν δεν κάνεις καλή συντήρηση οι καινούριοι που θα αγοράσεις τον επόμενο μήνα θα είναι αποστηρωμένοι και καθαροί. Και νομίζω τα 10 ευρώ που έχουν το ζευγάρι συμφέρει πολύ.:)

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως ισχυει το ιδιο ομως και με τους ημερισιους ετσι δεν ειναι? ετσι μου ειπε τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος!

εγω με το που ξυπναω τους φοραω απευθειας και το βραδυ ενα δευτερολεπτο πριν πεσω για υπνο τους βγαζω και τους πεταω!

10 χρονια φοραω φακους και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τους ημερισιους μονο με τους χρονιους παθαινα κατι μικροπροβληματακια..

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αν ισχύει το ίδιο?

Εγώ και πάλι μηνιαίους προτιμώ γιατί μπορεί να θέλεις πχ. να τους βγάλεις το μεσημέρι για να κοιμηθείς και να τους βάλεις πάλι το απόγευμα. Δεν είναι δηλαδή μίας χρήσης. Τους ημερήσιους δεν τους εμπιστεύομαι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

δεν νομιζω πως ισχυει το ιδιο ομως και με τους ημερισιους ετσι δεν ειναι? ετσι μου ειπε τουλαχιστον ο δικος μου γιατρος!

εγω με το που ξυπναω τους φοραω απευθειας και το βραδυ ενα δευτερολεπτο πριν πεσω για υπνο τους βγαζω και τους πεταω!

10 χρονια φοραω φακους και ποτε δεν ειχα κανενα προβλημα με τους ημερισιους μονο με τους χρονιους παθαινα κατι μικροπροβληματακια..

Στον μεσημεριανό ύπνο (όποτε συμβαίνει αυτός) τους βγάζεις; Εγώ τελευταία δεν τους βγάζω και δεν έχω ενοχλήσεις μετά - όταν κοιμάμαι μεσημέρι (δηλαδή 6-8, όταν είμαι dead :p) Μεγάλο ξενέρωμα να σού χει έρθει νύστα απίστευτη, να είσαι ξαπλωμένος και να χρειάζεται να βγάλεις τους καφούς... :wacko:

 

Μετά το ξύπνημα για ένα λεπτάκι συνεχές ανοιγοκλείσιμο των ματιών να υγρανθούν καλά και είσαι μια χαρά μετά. :)

 

EDIT: Με πρόλαβε και ο kostsour. :)

Link to comment
Share on other sites

ναι μπραβο και γω το ιδιο. εχω κοιμηθει αρκετες φορες με φακους ετσι για 2-3 ωρες κ δεν ειχα ποτε προβλημα. Μια φορα ομως που ξεχασα να τους βγαλω βραδυ την επομενη το πρωι οταν το καταλαβα γιατι εβλεπα τελεια κ τους εβγαλα εβλεπα θολα για 2 μερες κ μου ειπε ο γιατρος να μην τους φορεσω για 1 -2 μερες..
Link to comment
Share on other sites

paidia xrhsimopoiw 2 xronia fakous. kapoies fores exw koimhthei kai nyxta me tous fakous. to mono pou antimetwpizqa otan ksypnousa htan na nai ligo kseramenoi.. na rwthsw kati? exw xronious fakous. tous agorasa 90eyrw ki exw 6 bathmous myopia.exw kai gyalia alla kathe mera gia 14-16 wres xrhsimopoiw tous fakous mono. meta to perasma kapoiwn mhnwn prepei na tous paw sta optika gia katharismo h kati tetoio? ama epairna mhniaious tha me symfere perissotero?
Link to comment
Share on other sites

paidia xrhsimopoiw 2 xronia fakous. kapoies fores exw koimhthei kai nyxta me tous fakous. to mono pou antimetwpizqa otan ksypnousa htan na nai ligo kseramenoi.. na rwthsw kati? exw xronious fakous. tous agorasa 90eyrw ki exw 6 bathmous myopia.exw kai gyalia alla kathe mera gia 14-16 wres xrhsimopoiw tous fakous mono. meta to perasma kapoiwn mhnwn prepei na tous paw sta optika gia katharismo h kati tetoio? ama epairna mhniaious tha me symfere perissotero?

Κάθε 6 μήνες πρέπει να τους πηγαίνεις στον οπτικό για βιολογικό καθαρισμό (κατ'άλλους ανά 3μηνο). Κι εγώ χρόνιους (για 2 χρόνια) χρησιμοποιώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε συμφέρει από άποψη τιμής μιας και οι μηνιαίοι κάνουν 120 ευρώ για έναν χρόνο. Γιατί όμως να τους πηγαίνεις για καθαρισμό αφού με τους μηνιαίους ξέρεις ότι 200% οι καινούριοι θα είναι αποστηρομένοι. Επίσης μου έχει τύχει μερικές φορές να χάσω φακό ή να μου σκιστεί ο φακός μέσα στο μάτι. Τότε πας και παίρνεις άλλο ζευγάρι με 10 ευρώ ενώ αν χαλάσεις ή χασεις ετήσιους πας για 90 ευρώ. Και γενικά η ανανέωση νομίζω ότι κάνει καλό. Επίσης κάτι άλλο που ξέρω είναι πως κάθε φακός πρέπει να μπαίνει πάντα στο ίδιο μάτι και όχι τυχαία (σε περίπτωση πάντα ίδιων βαθμών και στα δύο μάτια). Τέλος μου έχουν πει πως αν κοιμηθείς με φακούς πρέπει να αφαιρείς μια μέρα από την χρήση τους στο τέλος (δηλαδή αν κοιμάσαι κάθε μέρα με μηνιαίους φακούς, τους κρατάς 15 αντί για 30 μέρες). Προφανώς αυτό γιατί ξερένονται. Πάντως μια συμβουλή. Μην κάνετε πειράματα με τα μάτια. Είναι ευαίσθητ και χρειάζονται ιδιαίτερη φροντίδα.

Όλα αυτά τα έχω ακούσει γιατί όταν πήρα την απόφαση να βάλω φακούς το έψαξα πολύ για το τι δάρκειας να διαλέξω κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όμως να τους πηγαίνεις για καθαρισμό αφού με τους μηνιαίους ξέρεις ότι 200% οι καινούριοι θα είναι αποστηρομένοι. Επίσης μου έχει τύχει μερικές φορές να χάσω φακό ή να μου σκιστεί ο φακός μέσα στο μάτι. Τότε πας και παίρνεις άλλο ζευγάρι με 10 ευρώ ενώ αν χαλάσεις ή χασεις ετήσιους πας για 90 ευρώ. Και γενικά η ανανέωση νομίζω ότι κάνει καλό.

 

Κι εγώ γι'αυτούς τους λόγους θα ήθελα να χρησιμοποιώ μηνιαίους ή π.χ. γιατί στη θάλασσα δεν σε πειράζει να χάσεις τον ένα, αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν μηνιαίοι για τη δική μου περίπτωση.

Πάντως και με τους χρόνιους, αν τους χρησιμοποιείς σωστά και προσέχεις, μπορείς να αποφύγεις τα προβλήματα. Και- μη με βρίσετε:O - θα το επαναλάβω:ΜΗΝ κοιμάστε με τους φακούς, ούτε καν το μεσημέρι για λίγο.

Wendy let me in I wanna be your friend

I wanna guard your dreams and visions

Link to comment
Share on other sites

kai egw foraw fakous kai malista me exoun volepsei arketa. tous foraw akoma ki otan ka8omai sto pc. Oi fakoi mou einai eidikh paragelia giati einai toso gia muwpia oso kai gia astigmatismo. Apla gia na mh sou dhmiourghsoun problhmata prepei na tous prosexeis para polu. Exw ethsious fakous, alla 8a tous allaksw se mhniaious gia logous ugeihnhs kai gia na mh fovamai ti 8a ginei se periptwsh pou tous xasw
"Μίλα μόνο όταν έχεις κάτι να πεις.."
Link to comment
Share on other sites

paidia egw pisteuw pws miniaioi einai kaliteroi giati apla egw apo proswpiki empeiria kathe 3 mines katharismo stous fakous kai na prosexw na mi skistoun kai na min xalasoun kai na min tous xasw...diskolo...kathara kai kai mono apo apopsi eukolias..alla xanalew dem tairiazoun oloi oi fakoi se ola ta matia...en sou tairiazoun kalitera oi ethsioi,partous kai prosexe tous parapanw apla...
8/11 colonial ΔΑΠ-ΝΔΦΚ Ιατρικής :yahoo:
Link to comment
Share on other sites

παιδια, γιατι οταν φοραμε φακους επαφης δεν μπορουμε να κατσουμε πολλη ωρα μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη και τα ματια δεν μπορουν να εστιασουν ή κοκκινιζουν? thx!
Link to comment
Share on other sites

παιδια, γιατι οταν φοραμε φακους επαφης δεν μπορουμε να κατσουμε πολλη ωρα μπροστα απο την οθονη του υπολογιστη και τα ματια δεν μπορουν να εστιασουν ή κοκκινιζουν? thx!

Γιατί μπροστά στον υπολογιστή δεν ανοιγοκλείνεις πολλές φορές τα ματιά από την ταχύτητα των δεδομένων που διαβάζεις... Οπότε λογικό είναι και να μην υγραίνονται καλά -> ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

ego pali,xrhsimopoio ethsious,tous opoious omos me thn paramikrh enoxlhsh tous allazo

eixa dokimasei mhniaious bauch and lomb (etsi legete?)alla den emeina eyxaristhmenh.

8a h8ela na rothso kati allo...

an agoraso fakous epafhs ethsious alla xoris na anoikso to sfragismeno mpoukalaki sto opoio fulassontai h diarkeia zohs tous posh einai?grafei pano hmeromhnia lhkshs?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

paidia mia erotisi.thelw na valw fakous meta apo 7 xronia pou foraw gialia.ti prepei na proseksw?apla na paw na paragilw fakous kai terma?prepei na paw na dokimasw kapious?ti protinete?prepei na kanw kapia exetasi ston ofthalmiatro?
Link to comment
Share on other sites

an agoraso fakous epafhs ethsious alla xoris na anoikso to sfragismeno mpoukalaki sto opoio fulassontai h diarkeia zohs tous posh einai?grafei pano hmeromhnia lhkshs?

Γράφει πάνω στο μπουκαλάκι την ημερομηνία λήξεως. Εγώ που τους αγόρασα τον Σεπτέμβριο, λήγουν (αν δε τους άνοιγα) τον Σεπτέμβριο του 2010. Δηλαδή διάρκεια ισχύος 5 χρόνια. :)

paidia mia erotisi.thelw na valw fakous meta apo 7 xronia pou foraw gialia.ti prepei na proseksw?apla na paw na paragilw fakous kai terma?prepei na paw na dokimasw kapious?ti protinete?prepei na kanw kapia exetasi ston ofthalmiatro?

Πρώτα επισκέπτεσαι τον οφθαλμίατρό σου. Καλό είναι να εξετάσει πρώτα το μάτι σου και μετά να προμηθευτείς φακούς. Βέβαια θα προσπαθήσει να σου πουλήσει αυτός δικούς του, εξαρτάται από σένα αν θα θελήσεις να τους αγοράσεις από αυτόν ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

paidia molis simera to proi piga kai evala fakoys epafis... stin arxi ixa gialia gia 4 xronia.

den exo niosi poio oraia stin zoi moy...exo na po ta kalitera;)

ola mia xara alla thelo na rotiso kati...anixa toys fakoys kai vlepo den exei kamoia apolytos diafora i mia pleyra apo tin alli...

...opos kai na toys valo einai to idio??? i exi simasia apo pia pleyra tha toys valo???

Link to comment
Share on other sites

KAI FYSIKA exei shmasia...an tous baleis anapoda pera apo thn enoxlhsh sto mati-thn opoia esu mporei na apodiseis se enoxlhsh genikotera apo ton fako ka8os bazeis gia proth fora- mporei o fakos na pesei pio eykola..

ap oti 8umamai o fakos otan einai sthn kalh tou pleura einai sa piato...

mporeis na rothseis ton optiko sou gia na sou ekshghsei pos 8a ta ksexorizeis..

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...