Jump to content

Φακοί επαφής


Spyros86
 Κοινοποίηση

Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?  

711 members have voted

  1. 1. Χρησιμοποιείτε φακούς επαφής?

    • Ναι
      511
    • Όχι
      200


Recommended Posts

Ρε σεις θελω να βαλω απλους φακους για να αλλαξω το χρωμα των ματιων μου..Υπαρχει καποιο site με τιμες και χρωματα να δω? :D
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ φοβάμαι ότι απάντησες μόνος σου με το πιο πάνω post. Είναι ολοφάνερη η διάθεση του οφθαλμίατρου σου να πουλήσει αυθεντία. Άλλαξε οφθαλμίατρο ή τουλάχιστον μην αγοράζεις τους φακούς σου από αυτόν. Το ίδιο έκανα και εγώ πριν αρκετά χρόνια.

 

Ακόμα να πάω να πάρω καινούριους φακούς. Οφθαλμίατρο αλλάξαμε αλλά εγώ έχω να πάω κάπου στον 1,5 χρόνο μιας και δεν βλέπω να έχει ανέβει η μυωπία και δεν έχω κάποιο πρόβλημα. Μόλις επισκεφτώ τον καινούριο θα τον ρωτήσω να μου πει και αυτός την άποψή του.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω, έχει βρει κανείς κάποια πρακτική θήκη για να μεταφέρει :

1)Την θήκη των φακών

2)Το υγρό (είτε σε μεγάλο είτε σε μικρό μπουκαλάκι)

3)Ας έχει και ένα καθρεφτάκι...

Από όσο έψαξα στο google, βρήκα κάτι τσιρκο-θήκες , οι οποίες παίρνουν μικρο μπουκαλάκι (πρέπει να βάζεις από το πιο μεγάλο)...

Βασικά θα ήθελα να βρω μία να χωράει και το Renu με το μεγάλο μπουκάλι!

Εχει βρει κανείς κάτι ?

Carpe Diem

http://www.custominsight.com/services/bmw.gif

Link to comment
Share on other sites

enoeis kati sa neseser?

giati ego sunh8os otan taksideuo(mallon gia ayto rotas ki esu) exo thn 8hkh ton fakon sth tsanta mou,me gemates tis 8hkoules ugro ka8os mporei na xreiastei na bgalo tous fakous mou,ena mikroskopiko mpoukalaki-me ousiastika fusiologiko oro isa isa gia mia xrhsh,se mege8os anapthra) kai to megalo mpoukali sth balitsa mou..

renu perno ki ego kai os tora pote de mou exei anoiksei,treksei h otidhpote allo..

tora gia ka8reftaki exo panta mazi moy..

alla an tyxei na xreiasteis panta mporeis na breis ;)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

enoeis kati sa neseser?

giati ego sunh8os otan taksideuo(mallon gia ayto rotas ki esu) exo thn 8hkh ton fakon sth tsanta mou,me gemates tis 8hkoules ugro ka8os mporei na xreiastei na bgalo tous fakous mou,ena mikroskopiko mpoukalaki-me ousiastika fusiologiko oro isa isa gia mia xrhsh,se mege8os anapthra) kai to megalo mpoukali sth balitsa mou..

renu perno ki ego kai os tora pote de mou exei anoiksei,treksei h otidhpote allo..

tora gia ka8reftaki exo panta mazi moy..

alla an tyxei na xreiasteis panta mporeis na breis ;)

Ακριβώς. Σου απάντησε τέλεια η FREAK. Σε όλα το ίδιο κάνω κι εγώ, μόνο που δεν κουβαλάω μαζί μου καθρεφτάκι. :p

Link to comment
Share on other sites

poio neseser kalee?

eides na sou leo pou8ena gia neseser?

an 8eleis neseser sonei kai kala mporeis na breis sta katasthmata kaluntikon,akoma kai se super market..(doro me ta ksuristika sas sunh8os)

epishs se katasthmata me balitses..exei bgalei h samsonite kati kainourgia ..mourlia...

exoun kai ensomatomeno ka8reftaki sto kapaki,kai an exeis thn asorti balitsa (aytes me ta rodakia) mporeis na to topo8ethseis apo pano kai na mh to koubalas xoria...

ego skeftomai na agoraso ena tetoio gia na sugentroso ta kaluntika mou mesa...

kati tetoio logika de sou xreiazetai esena..

epishs neseserakia(mape poiothtos) poulane kai sto oti pareis ena euro me kana 2-3 euro...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Σου απάντησε τέλεια η FREAK. Σε όλα το ίδιο κάνω κι εγώ, μόνο που δεν κουβαλάω μαζί μου καθρεφτάκι. :p

na sou po oute ego koubalao ka8reftaki...

apla exo agorasei mia trendu 8hkh gia kragion pou exei mesa ena mikrouli..se mege8os suskeuasias kragion einai olo ayto gia na katalabeis...me ena smparo duo trigonia..

diaforetika as einai kala taa ka8reftakia ton aytokinhton...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα!

Κατ αρχήν έχω Μυωπία και Αστιγματισμό Μ 2, Α 1,75 και Μ 1 Α1,5

Χωρίς να έχω πάει σε οφθαλμίατρο δοκίμασα παλιότερα φακούς επαφής (λέγονταν frequency μηνιαίας χρήσης) αλλά δε μου κάθονταν καλά στο μάτι (έπαιζαν λίγο με αποτέλεσμα να βλέπω λίγο θωλά και μερικές φορές το μάτι δάκριζε και κοκκίνιζε.Άσε δε που αν πήγαινα για τζόκιν ή μπάσκετ μετακινούνταν τελείως με αποτέλεσμα τα παραπάνω συμπτώματα να οξείνονται-κόκκινα μάτια και θολούρα-).Στο τέλος ...το άφησα το ζήτημα.

 

Πρίν απο λίγες μέρες αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω και πήγα σε ένα κατάστημα οπτικών όπου μου έδωσαν τους focus της ciba vision (μηνιαίους).Αυτή τη φορά τα μάτια δε δακρίζουν ούτε κοκκινίζουν αλλά και πάλι δε τους αισθάνομαι άνετα στο μάτι(νοιώθω ότι τους φοράω,δεν τους "ξεχνάω" και μου θολώνουν ,ιδιαίτερα αν κλείσω για λίγο τα μάτια ή αν πάω να διαβάσω)

Διαπίστωσα ότι μάλλον φταίει η καμπυλότητα των φακών (καθώς ποτέ δε μου την έχει μετρήσει οφθαλμίατρος) και πάντα μου έδιναν φακούς μετρώντας απλά τα γυαλιά μου(οι τελευταίοι είχαν 8,9)

 

Έχει κανείς άλλος τέτοια προβλήματα με αστιγματικούς-μυωπικούς φακούς?

Ποιούς θεωρείτε καλούς αστιγματικούς-μυωπικούς (μηνιαίους αλλά και ετήσιους)?

Οι Bausch&lommb είναι καλοί?

Την καμπυλότητα των ματιών την μετράνε όλοι οι φθαλμίατροι ή απαιτούνται ιδιαίτερα μηχανήματα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κατ αρχήν έχω Μυωπία και Αστιγματισμό Μ 2, Α 1,75 και Μ 1 Α1,5

Χωρίς να έχω πάει σε οφθαλμίατρο δοκίμασα παλιότερα φακούς επαφής (λέγονταν frequency μηνιαίας χρήσης) αλλά δε μου κάθονταν καλά στο μάτι (έπαιζαν λίγο με αποτέλεσμα να βλέπω λίγο θωλά και μερικές φορές το μάτι δάκριζε και κοκκίνιζε.Άσε δε που αν πήγαινα για τζόκιν ή μπάσκετ μετακινούνταν τελείως με αποτέλεσμα τα παραπάνω συμπτώματα να οξείνονται-κόκκινα μάτια και θολούρα-).Στο τέλος ...το άφησα το ζήτημα.

 

Πρίν απο λίγες μέρες αποφάσισα να ξαναδοκιμάσω και πήγα σε ένα κατάστημα οπτικών όπου μου έδωσαν τους focus της ciba vision (μηνιαίους).Αυτή τη φορά τα μάτια δε δακρίζουν ούτε κοκκινίζουν αλλά και πάλι δε τους αισθάνομαι άνετα στο μάτι(νοιώθω ότι τους φοράω,δεν τους "ξεχνάω" και μου θολώνουν ,ιδιαίτερα αν κλείσω για λίγο τα μάτια ή αν πάω να διαβάσω)

Διαπίστωσα ότι μάλλον φταίει η καμπυλότητα των φακών (καθώς ποτέ δε μου την έχει μετρήσει οφθαλμίατρος) και πάντα μου έδιναν φακούς μετρώντας απλά τα γυαλιά μου(οι τελευταίοι είχαν 8,9)

 

Έχει κανείς άλλος τέτοια προβλήματα με αστιγματικούς-μυωπικούς φακούς?

Ποιούς θεωρείτε καλούς αστιγματικούς-μυωπικούς (μηνιαίους αλλά και ετήσιους)?

Οι Bausch&lommb είναι καλοί?

Την καμπυλότητα των ματιών την μετράνε όλοι οι φθαλμίατροι ή απαιτούνται ιδιαίτερα μηχανήματα?

 

Πήγαινε σε οφθαλμίατρο πρώτα, και μετά πάρε τους ειδικούς φακούς επαφής (αστιγματικούς) από τον οπτικό. Προτίμησε τους Bausch & Laumb. Eίναι οι καλύτεροι. Τώρα για τους αστιγματικούς φακούς επαφής θα υπολογίσεις περισσότερα χρήματα από τους απλούς, εξαρτάται από τους βαθμούς μυωπίας και αστιγματισμού σου. Υπάρχουν και μηνιαίας αντικατάστασης στους αστιγματικούς. ;)

Link to comment
Share on other sites

kata th gnomh mou la8os h kinhsh sou na pareis fakous xoris na sumbouleyteis ton of8almiatro sou

ego pantos agorasa xtes neous fakous....apoluta eyxaristhmenh

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε οφθαλμίατρο πρώτα, και μετά πάρε τους ειδικούς φακούς επαφής (αστιγματικούς) από τον οπτικό. Προτίμησε τους Bausch & Laumb. Eίναι οι καλύτεροι.

Πως διαβάζεται αυτό; :confused:

Link to comment
Share on other sites

γιατι το βραδυ και μετα απο αρκετη ωρα που φοραω φακους αρχιζουν και θολονουν ολα.δεν μπορω να δω καλα και πρεπει οπωςδηποτε να τους βγαζω.τι φταιει?
Link to comment
Share on other sites

γιατι το βραδυ και μετα απο αρκετη ωρα που φοραω φακους αρχιζουν και θολονουν ολα.δεν μπορω να δω καλα και πρεπει οπωςδηποτε να τους βγαζω.τι φταιει?

Αρχίζουν και στεγνώνουν, ιδίως αν είσαι σε πολύ ξηρή ατμόσφαιρα (air condition κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Ένα μειονεκτημα των φακών επαφής είναι ότι μετά από χρόνια χρήσης εμφανίζονται "σακούλες" κατω από τα μάτια, πρόβλημα ιδιαίτερα για τις γυναίκες, οπότε λάβετε τα μέτρα σας.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω, έχει βρει κανείς κάποια πρακτική θήκη για να μεταφέρει :

 

Κάποτε πριν δεκα χρονια περίπου είχε κυκλοφορήσει η "Bausch & Laumb" ένα διαφημιστικό νεσεσερ και είχε μάλιστα μέσα ένα πλακέ μπουκάλι που το ανανέωνες με υγρό και ήταν ιδιαίτερα πρακτικό.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μειονεκτημα των φακών επαφής είναι ότι μετά από χρόνια χρήσης εμφανίζονται "σακούλες" κατω από τα μάτια, πρόβλημα ιδιαίτερα για τις γυναίκες, οπότε λάβετε τα μέτρα σας.

 

sovara milas?

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα .Έχω 1,75 βαθμό μυωπία στο δεξί και 0 στο αριστερό.Αν φορέσω φακο στο δεξί ,ένας που γνωρίζει απο αυτά μπορεί βλέποντας απλά το μάτι να καταλάβει ότι φοράω(εννοειται όχι χρωματιστός)?????
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα .Έχω 1,75 βαθμό μυωπία στο δεξί και 0 στο αριστερό.Αν φορέσω φακο στο δεξί ,ένας που γνωρίζει απο αυτά μπορεί βλέποντας απλά το μάτι να καταλάβει ότι φοράω(εννοειται όχι χρωματιστός)?????

Όχι βρε δεν αναγνωρίζεται. :p Πρέπει να έρθει πολύ κοντά για να γίνει αντιληπτός ο φακός. ΑΛλά υπάρχουν πολλά άτομα που φοράνε φακό μόνο στο ένα μάτι, κανένα πρόβλημα. ;)

Link to comment
Share on other sites

shmera pira 2 2mhnoys fakoys markas hydrosoft asferic toys xerete?

einai kaloi?

Fiat Coupe:Διαχρονικός έρωτας Η αλλιώς Ferrari του λαού,ετσι χαρακτηριστικε απο τους Ιταλους...:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...