Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

55 minutes ago, MIKU said:

Όχι όχι, πιάνω από την κεραία στην Λ. Πηγής εκεί που μένω.

Η αναφορά για βλάβη δεν ξέρω ποια κεραία αφορά, αλλά η διεύθυνση που τους δόθηκε για έλεγχο ήταν η Σωκράτους στα Μελίσσια, που εργάζεται η φίλη.

Λογικά είναι η κεραία στην Π. Τσαλδάρη.

 

Έκανα πριν από λίγο την διαδρομή μέχρι την Άνω Πεντέλη, έξω από 414 ΣΝΕΝ. Υπάρχει ακόμη EDGE στη διαδρομή προς Παίδων και κεραίες που δεν έχουν ακόμη 5G. Απορώ που βρίσκονται σε ποιά περιοχή και αναβαθμίζουν αν περιμένουμε να αναβαθμιστούν πλήρως οι κεραίες στα Βόρεια λογικό να καθυστερούν τόσο. Μαρούσι, Μελίσσια, Πεντέλη, Χαλανδρι κτλπ. Μακάρι το καλοκαίρι να έχουν τελειώσει επιτέλους. Αν και φοβάμαι ότι μου το είπαν γιατί ρωτάω συχνά για να με ξεφορτωθούν!

Τι λέτε;,

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

18 minutes ago, Chrischal1908 said:

Έκανα πριν από λίγο την διαδρομή μέχρι την Άνω Πεντέλη, έξω από 414 ΣΝΕΝ. Υπάρχει ακόμη EDGE στη διαδρομή προς Παίδων και κεραίες που δεν έχουν ακόμη 5G. Απορώ που βρίσκονται σε ποιά περιοχή και αναβαθμίζουν αν περιμένουμε να αναβαθμιστούν πλήρως οι κεραίες στα Βόρεια λογικό να καθυστερούν τόσο. Μαρούσι, Μελίσσια, Πεντέλη, Χαλανδρι κτλπ. Μακάρι το καλοκαίρι να έχουν τελειώσει επιτέλους. Αν και φοβάμαι ότι μου το είπαν γιατί ρωτάω συχνά για να με ξεφορτωθούν!

Τι λέτε;,

Η εικόνα που αναφέρεις είναι δυστυχώς πραγματική.

Την επιβεβαιώνω και εγώ και λέω ότι είναι τραγικό να αφήνει τα βόρεια προάστια έτσι.

Κρίμα. Δυστυχώς και η Vodafone δεν έχει κάνει δουλειά καλή.

Μόνο η Cosmote έχει δουλέψει. Είναι άριστη.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, MIKU said:

Η εικόνα που αναφέρεις είναι δυστυχώς πραγματική.

Την επιβεβαιώνω και εγώ και λέω ότι είναι τραγικό να αφήνει τα βόρεια προάστια έτσι.

Κρίμα. Δυστυχώς και η Vodafone δεν έχει κάνει δουλειά καλή.

Μόνο η Cosmote έχει δουλέψει. Είναι άριστη.

Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να μην τους αφήνουν να βελτιώσουν το δίκτυο κινητής τους. Είχα προτείνει την μαζική ενημέρωση μέσω φόρμα επικοινωνίας, 13800 είτε 13700. Αν πάρουν 100 άτομα πχ δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι. Όπου υπάρχει συνδρομητική βάση τρέχουν! 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να μην τους αφήνουν να βελτιώσουν το δίκτυο κινητής τους. Είχα προτείνει την μαζική ενημέρωση μέσω φόρμα επικοινωνίας, 13800 είτε 13700. Αν πάρουν 100 άτομα πχ δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι. Όπου υπάρχει συνδρομητική βάση τρέχουν! 

Τι λέτε;

Εγώ τους έχω πρήξει.

Προσωπικά έχω Cosmote και δεν την αλλάζω αλλά επειδή η φίλη έχει Nova και έχει τρελαθεί, το προσπαθώ μπας και βγάλουμε άκρη.

Αμ δε. Και δεν την αφήνουν να φύγει χωρίς πρόστιμο, παρόλο που αναγνωρίζουν το πρόβλημα.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, MIKU said:

Εγώ τους έχω πρήξει.

Προσωπικά έχω Cosmote και δεν την αλλάζω αλλά επειδή η φίλη έχει Nova και έχει τρελαθεί, το προσπαθώ μπας και βγάλουμε άκρη.

Αμ δε. Και δεν την αφήνουν να φύγει χωρίς πρόστιμο, παρόλο που αναγνωρίζουν το πρόβλημα.

Είναι πάγια τακτική της νόβα να μη σε αφήνει εύκολα να φύγεις. Έχει αναφερθεί και από άλλους εδώ μέσα, δυστυχώς... 😏

11 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να μην τους αφήνουν να βελτιώσουν το δίκτυο κινητής τους. Είχα προτείνει την μαζική ενημέρωση μέσω φόρμα επικοινωνίας, 13800 είτε 13700. Αν πάρουν 100 άτομα πχ δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι. Όπου υπάρχει συνδρομητική βάση τρέχουν! 

Τι λέτε;

Έπρεπε πριν πας στην νόβα, να πάρεις κάρτα και να δεις τα σημεία που σε ενδιαφέρουν. Τώρα δεν θα αφήσουν και εύκολα να φύγεις. Έχεις προσπαθήσει να πας στους άλλους δύο; Γιατί άμα είναι να κάθεσαι και να πληρώνεις τσάμπα, είναι λίγο κουταμάρα σε εισαγωγικά. Τουλάχιστον εγώ θα προσπαθούσα 😏

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Chrischal1908 said:

Ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα για να μην τους αφήνουν να βελτιώσουν το δίκτυο κινητής τους. Είχα προτείνει την μαζική ενημέρωση μέσω φόρμα επικοινωνίας, 13800 είτε 13700. Αν πάρουν 100 άτομα πχ δεν μπορεί να το αφήσουν έτσι. Όπου υπάρχει συνδρομητική βάση τρέχουν! 

Τι λέτε;

Προτείνω μόλις σου λήξει το συμβόλαιο να ψάξεις και στους άλλους καμία καλή προσφορά

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, johnny_htc said:

Είναι πάγια τακτική της νόβα να μη σε αφήνει εύκολα να φύγεις. Έχει αναφερθεί και από άλλους εδώ μέσα, δυστυχώς... 😏

Έπρεπε πριν πας στην νόβα, να πάρεις κάρτα και να δεις τα σημεία που σε ενδιαφέρουν. Τώρα δεν θα αφήσουν και εύκολα να φύγεις. Έχεις προσπαθήσει να πας στους άλλους δύο; Γιατί άμα είναι να κάθεσαι και να πληρώνεις τσάμπα, είναι λίγο κουταμάρα σε εισαγωγικά. Τουλάχιστον εγώ θα προσπαθούσα 😏

Cosmote μόνο στα Βόρεια! Δυστυχώς ένας πάροχος καλύπτει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chrischal1908 said:

Cosmote μόνο στα Βόρεια! Δυστυχώς ένας πάροχος καλύπτει πλήρως.

Στα βορεια παιζει να ειναι η μονη που παιζει εδω και χρονια με 4-5 μπαρες καρφωμενο το κινητο,ειναι αξιο θαυμασμου το εργο τους εκει! 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, CamuCamu said:

Στα βορεια παιζει να ειναι η μονη που παιζει εδω και χρονια με 4-5 μπαρες καρφωμενο το κινητο,ειναι αξιο θαυμασμου το εργο τους εκει! 

Εγώ τους θαυμάζω για τις απομακρυσμένες περιοχές και χωριά όπου οι άλλοι παίζουν με EDGE ή εκτός δικτύου και αυτοί παίζουν με 5G

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, aektzhs 1 said:

Εγώ τους θαυμάζω για τις απομακρυσμένες περιοχές και χωριά όπου οι άλλοι παίζουν με EDGE ή εκτός δικτύου και αυτοί παίζουν με 5G

Πάνε πολύ πιο γρήγορα από τους άλλους! Πιστεύω ότι τέλος του 2025 θα έχουν οι συνεταίρες στις περιοχές που αναφέρεις.

Edited by Chrischal1908
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chrischal1908 said:

Πάνε πολύ πιο γρήγορα από τους άλλους! Πιστεύω ότι τέλος του 2025 θα έχουν οι συνεταίρες στις περιοχές που αναφέρεις.

Δεν νομίζω ήδη φτάσαμε σχεδόν στα μισά του 2024 και δεν έχουν βγάλει άδειες για περιοχές όπου βγαίνουν εκτός δικτύου

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, aektzhs 1 said:

Εγώ τους θαυμάζω για τις απομακρυσμένες περιοχές και χωριά όπου οι άλλοι παίζουν με EDGE ή εκτός δικτύου και αυτοί παίζουν με 5G

Επαρχία είναι η μόνη που επενδύει.

Το βλέπεις από το πόσες άδειες και κεραίες έχουν.

Ως προς τα Βόρεια της Αττικής, έχω ξεχάσει τι είναι το 4G.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, MIKU said:

Επαρχία είναι η μόνη που επενδύει.

Το βλέπεις από το πόσες άδειες και κεραίες έχουν.

Ως προς τα Βόρεια της Αττικής, έχω ξεχάσει τι είναι το 4G.

Στα χωριά της περιοχής μου ενώ είναι η μόνη που πάει τρένο έχει βγάλει και άλλες άδειες και οι άλλες που στα μισά χωριά είναι με EDGE πετάνε χαρταετό

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, aektzhs 1 said:

Στα χωριά της περιοχής μου ενώ είναι η μόνη που πάει τρένο έχει βγάλει και άλλες άδειες και οι άλλες που στα μισά χωριά είναι με EDGE πετάνε χαρταετό

Ρε εδώ στην Κερατέα/Δασκαλειό, που είναι παραλιακή περιοχή 50χλμ από το κέντρο έχουν οι άλλοι 1 μεγάλη κεραία στο ύψωμα για ΟΛΗ την περιοχή (πολλοί τοπικοί οικισμοί + παραλίες που μαζεύουν το καλοκαίρι κόσμο) και η Cosmote είναι η μόνη που σε κάποιους οικισμούς βάζει έξτρα κεραία μέσα σε αυτούς.

Το αποτέλεσμα είναι οι άλλοι το καλοκαίρι και τα ΣΚ να σέρνονται τις ώρες αιχμής ενώ η Cosmote σέρνεται πιο σπάνια.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Δεν νομίζω ήδη φτάσαμε σχεδόν στα μισά του 2024 και δεν έχουν βγάλει άδειες για περιοχές όπου βγαίνουν εκτός δικτύου

Οι πρόσφατες άδειες για ποίες περιοχές είναι;;

Link to comment
Share on other sites

Η COSMOTE αν δεν είχε το θέμα με τις κωλο b20’θα ήταν εξαιρετική  . Αρχίζω να φοβαμαι για το καλοκαίρι . Στα βόρεια τρώει ακόμα άγρια σκαλώματα ωρεσ Ώρες . Όλα θα φανούν τωρα με τα unlimited Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τε counters ανά cluster αλλά Θεσσαλονίκη μπορούν να κάνουν καλύτερα πράγματα. 

Edited by georgebad
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Οι πρόσφατες άδειες για ποίες περιοχές είναι;;

Βοιωτία

2 ώρες πριν, georgebad said:

Η COSMOTE αν δεν είχε το θέμα με τις κωλο b20’θα ήταν εξαιρετική  . Αρχίζω να φοβαμαι για το καλοκαίρι . Στα βόρεια τρώει ακόμα άγρια σκαλώματα ωρεσ Ώρες . Όλα θα φανούν τωρα με τα unlimited Δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει τε counters ανά cluster αλλά Θεσσαλονίκη μπορούν να κάνουν καλύτερα πράγματα. 

Συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι και η vf άμα δεν είχε σε κάτι χωριά θέματα θα ήταν καταπληκτική

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, aektzhs 1 said:

Συμφωνώ. Πιστεύω όμως ότι και η vf άμα δεν είχε σε κάτι χωριά θέματα θα ήταν καταπληκτική

Δυστυχώς η Vodafone δεν έχει αφήσει μόνο χωριά και νησιά στην τύχη τους.

Μελίσσια, που είναι βόρεια προάστια της Αττικής, με πληθυσμό 30,000+ (μαζί με την Πεντέλη) έχει πάρα πολλές τραγικές τρύπες.

Σε πολλά σημεία η Nova είναι καλύτερη, αν και αυτή έχει τρομερά προβλήματα και μεταπτώσεις σε 4G+ που σέρνεται.

Η Cosmote φυσάει.

Φαίνεται ποιος ρίχνει το χρήμα στο δίκτυο.

Και να σκεφτείς ότι έχουν πολλές κεραίες η κάθε μια τους (από τις 2 εννοώ) ατομικά και δεν βάζει και η άλλη εξοπλισμό πάνω μπας και στρώσει το πράγμα. Είναι απαράδεκτο. Που είναι η συνεργασία;

Μήπως οι 2 έχουν χαθεί με τις χαζομάρες τύπου victus, vantage κλπ και δεν ξέρουν τι τους γίνεται;

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, για πολλούς λόγους, οι συνδρομητές τους θα είναι ικανοποιημένοι.

Αλλιώς γιατί κάθονται;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά σε ταχύτητα η Cosmote είναι πολύ καλή (όταν πάνε σε Β20 είναι τραγικές όλες) αλλά έχω καταλάβει πως με Cosmote σε εσωτερικό χώρο πέφτουν πολύ οι μπάρες ενώ πχ στην Nova είναι περισσότερες μόνο σε εμένα συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, elkons said:

Γενικά σε ταχύτητα η Cosmote είναι πολύ καλή (όταν πάνε σε Β20 είναι τραγικές όλες) αλλά έχω καταλάβει πως με Cosmote σε εσωτερικό χώρο πέφτουν πολύ οι μπάρες ενώ πχ στην Nova είναι περισσότερες μόνο σε εμένα συμβαίνει?

 

Η nova σε βάζει συνήθως σε primary b20 ενώ η cosmote όχι. Επίσης η nova εκπέμπει σε ισχύ πάνω από τα όρια εκπομπής.

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dasnowy said:

 

 Επίσης η nova εκπέμπει σε ισχύ πάνω από τα όρια εκπομπής.

Αυτό επιτρέπεται; Δεν πρέπει να γίνει κάτι;

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, elkons said:

Αυτό επιτρέπεται; Δεν πρέπει να γίνει κάτι;

Όχι δεν επιτρέπεται. Από την άλλη, τα όρια εκπομπής στην Ελλάδα είναι 30% κάτω από τα όρια που ορίζει η ΕΕ, αλλά και πάλι είναι παράνομο. 

Nova Mobile Business Unlimited + Vodafone CU

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, p_k said:

Προφανώς, για πολλούς λόγους, οι συνδρομητές τους θα είναι ικανοποιημένοι.

Αλλιώς γιατί κάθονται;

Ο καθένας επιλέγει. Εγώ λέω τι παίζει στην περιοχή μου.

COSMOTE VDSL 100/10, COSMOTE TV FULL PACK, COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED, COSMOTE INTERNET ON THE GO με κάρτα (εξοχικό), F2G (για δοκιμές), EON TV FULL PACK.

Link to comment
Share on other sites

Στην Αττικη γενικότερα θέλει δουλειά η Nova. Παρ όλα αυτά για έναν μέσο χρηστη που δεν θέλει κάτι παραπάνω πέρα από τα βασικά θεωρω ειναι καλή επιλογή. Εμένα ο αδερφός μου με την οικογένεια του και ο πατέρας μου με την γυναίκα του δεν εχουν θέμα με τη Nova. 

Εγώ που θέλω κάτι παραπάνω στην Αθήνα γιατι κατεβάζω αρχεία της δουλειας “on the go” έφυγα από Nova και είμαι απεριοριστο COSMOTE Neo. 
Βέβαια στα ιωαννινα η nova εχει αξιόπιστο, σταθερο δίκτυο χωρις τρυπες καλυψης. Στην ήπειρο γενικά είναι πολυ καλή η Nova. Αρχεία με δεδομενα κατεβάζω μόνο στην Αθήνα, όποτε τη βγάζω και με COSMOTE στα Ιωαννινα αν και έχει προβλήματα 

Βεβαια αυτό που αναγνωρίζω στη Nova είναι οι κλήσεις της. Νομίζω είναι κορυφαίο δίκτυο όσον αφορά τις κλήσεις. Η ποιότητα κλήσεων με 2G της Nova ήταν και είναι αξεπέραστη.

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...