Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

51 minutes ago, CamuCamu said:

Πειραια κεντρο τα χουμε ξανα πει νομίζω 😅 

1:Vodafone 

2:Cosmote

3:Nova

Παντως κοκκινη με πρασινη ειναι σκληρη μαχη κυριως στις ταχυτητες αλλα σε καλυψη θα ψηφιζα υποκειμενικα VF. 

Αυτή η Πειραϊκή είναι αγκάθι για την Cosmote, αχ. Αλλά γενικά λόγω της ακτογραμμής με τις πολυκατοικιες θηρία, είναι δύσκολη η κάλυψη. Πάντα θα υπάρχει κάποιο κενό κάλυψης, δυστυχώς.. 😢

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, johnny_htc said:

Αυτή η Πειραϊκή είναι αγκάθι για την Cosmote, αχ. Αλλά γενικά λόγω της ακτογραμμής με τις πολυκατοικιες θηρία, είναι δύσκολη η κάλυψη. Πάντα θα υπάρχει κάποιο κενό κάλυψης, δυστυχώς.. 😢

Ναι ειναι η πιο πονεμενη περιοχη στον Πειραια απο ολες εκτος απο τα βραχακια μεχρι το γηπεδο του Πορφυρα που εχουν micro. 

Με VF εχει τυχει να βγαλω σημα καμια φορα απο αρκετα μεγαλες αποστασεις(Γλυφαδα,Ελληνικο,Αλιμο κλπ). 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, CamuCamu said:

Ναι ειναι η πιο πονεμενη περιοχη στον Πειραια απο ολες εκτος απο τα βραχακια μεχρι το γηπεδο του Πορφυρα που εχουν micro. 

Με VF εχει τυχει να βγαλω σημα καμια φορα απο αρκετα μεγαλες αποστασεις(Γλυφαδα,Ελληνικο,Αλιμο κλπ). 

Άστο.. Αυτό με το σήμα από το υπερπέραν το έχουν και οι δύο τους, ειδικά η nova απλά άστο... Κάτι B7 ξεγυρισμενες, σεταρισμενες όπως να ναι και ταχυτηταρες 2 mbps... 😢. Στάνταρ έχεις πιάσει μη σου πω και από τον πύργο που έχει η vodafone στην Νέα Σμύρνη, αλλά δεν θυμάμαι enb τώρα.. Πολλές φορές με συνεδεε σε άκυρα σημεία αυτός... 😅

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, johnny_htc said:

Άστο.. Αυτό με το σήμα από το υπερπέραν το έχουν και οι δύο τους, ειδικά η nova απλά άστο... Κάτι B7 ξεγυρισμενες, σεταρισμενες όπως να ναι και ταχυτηταρες 2 mbps... 😢. Στάνταρ έχεις πιάσει μη σου πω και από τον πύργο που έχει η vodafone στην Νέα Σμύρνη, αλλά δεν θυμάμαι enb τώρα.. Πολλές φορές με συνεδεε σε άκυρα σημεία αυτός... 😅

Στην Καστελλα πανω απο το Μικρολιμανο που και εκει εχει μπολικη σκιαση νομιζω πως πρεπει να την εχω δει και εγω μεσα στο αμαξι,σε ορισμενες κεραιες το eirp ειναι οντως λιγο πειραγμενο. 😅

Link to comment
Share on other sites

Πάντως επειδή το πιάσαμε το θέμα για την Πειραϊκή, αυτά τα δύσκολα σημεία και εφόσον δεν μπορείς να τα καλύψεις με κεραίες από απέναντι γιατί η Σαλαμίνα ας πούμε εδώ είναι μακριά, τι χρησιμοποιούν οι πάροχοι; Κάτοπτρα συνήθως πρέπει να βάζουν σε διάφορα σημεία όπου τους παίρνει. Και πάλι δεν υπάρχει χώρος εκεί βέβαια για να δημιουργήσεις πεδίο λόγω μη διαθεσιμότητας και χώρου όπως το χω κόψει για τοποθέτηση κατοπτρων... 

Link to comment
Share on other sites

Λιβαδειά (Πόλη)

Βονταφον  Κοσμοτε στα ίδια επίπεδα και Βονταφον κατά σημεία καλύτερη. 

Νόβα ακολουθεί.

 

Pocophone F3 5G
Link to comment
Share on other sites

2+ βδομάδες έχω οργώσει (600χλμ)  σχεδόν όλη την πόλη της Θεσσαλονίκης (συνεχώς με CellMapper και λιγότερο με nPerf λόγω συνεχόμενων κλήσεων σε πελάτες). Κλασσικές τρύπες σε Κασσάνδρου και Ολυμπιάδος, σήμερα μη λειτουργικό δίκτυο με φουλ 4G+ στην Θέρμη και συγκεκριμένα στο ανέβασμα για Πανόραμα στο πρώτο Avin βενζινάδικο.

Σε γενικές γραμμές κανένα πρόβλημα με πάρα πολλές κλήσεις και συνεχόμενη πλοήγηση και χρήση του ίντερνετ.

Στο nPerf ότι μπόρεσα κατέγραψα σε κάλυψη και ταχύτητα.

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, memoriesradio said:

2+ βδομάδες έχω οργώσει (600χλμ)  σχεδόν όλη την πόλη της Θεσσαλονίκης (συνεχώς με CellMapper και λιγότερο με nPerf λόγω συνεχόμενων κλήσεων σε πελάτες). Κλασσικές τρύπες σε Κασσάνδρου και Ολυμπιάδος, σήμερα μη λειτουργικό δίκτυο με φουλ 4G+ στην Θέρμη και συγκεκριμένα στο ανέβασμα για Πανόραμα στο πρώτο Avin βενζινάδικο.

Σε γενικές γραμμές κανένα πρόβλημα με πάρα πολλές κλήσεις και συνεχόμενη πλοήγηση και χρήση του ίντερνετ.

Στο nPerf ότι μπόρεσα κατέγραψα σε κάλυψη και ταχύτητα.

Ποιά εταιρία;

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, VIPdriver said:

Ποιά εταιρία;

Θα μου επιτρέψει ο συμφορουμίτης να απαντήσω εγώ για εκείνον.

Vodafone.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Θα μου επιτρέψει ο συμφορουμίτης να απαντήσω εγώ για εκείνον.

Vodafone.

Στο δρομο για Πανοραμα η τρυπα που εχει υπαρχει εδω και 15 χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιο σημείο ακριβώς;

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Nickchris36 said:

Λιβαδειά (Πόλη)

Βονταφον  Κοσμοτε στα ίδια επίπεδα και Βονταφον κατά σημεία καλύτερη. 

Νόβα ακολουθεί.

 

Επειδή ξέρω την περιοχή σαν τις άλλες δύο δεν είναι 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, p_k said:

Σε ποιο σημείο ακριβώς;

Η αστάθεια ξεκινάει απο το Anatolia και τελειώνει οταν μπαινεις στο Πανόραμα. Τραγικό, διοτι υπαρχει πολυς ευπορος πληθυσμός στη συγκεκριμενη έκταση. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, VIPdriver said:

Η αστάθεια ξεκινάει απο το Anatolia και τελειώνει οταν μπαινεις στο Πανόραμα. Τραγικό, διοτι υπαρχει πολυς ευπορος πληθυσμός στη συγκεκριμενη έκταση. 

Δηλαδή στη διαδρομη θερμή προς Πανόραμα δεν έχεις δεδομένα καθόλου σε 4G;

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Δεν παίζει ρόλο το αν είναι εύποροι.

Εγώ θα έλεγα "νεόπλουτοι".

Όλοι έχουν δικαίωμα στην επικοινωνία, είναι κοινωνικό αγαθό.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nikolas14 said:

Δηλαδή στη διαδρομη θερμή προς Πανόραμα δεν έχεις δεδομένα καθόλου σε 4G;

Εγω αναφερομαι απο την άλλη μεριά. Από πίσω (Θέρμη) δεν πολυπαω και δεν ξερω. Μονο την περιοχη εξόδου Πανοράματος εως ιππικο ομιλο ξερω οτι ειναι μέτρια. 

37 minutes ago, p_k said:

Δεν παίζει ρόλο το αν είναι εύποροι.

Εγώ θα έλεγα "νεόπλουτοι".

Όλοι έχουν δικαίωμα στην επικοινωνία, είναι κοινωνικό αγαθό.

Στον 751 εχει αρκετο ποσοστό νεοπλουτων, αλλά αριστερά και δεξιά της Μεγ.Αλεξανδρου απο Villa Ritz και πάνω εχει παλαιό πλούτο.

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

Το σημείο που είχε φουλ 4G+ κάλυψη αλλά μη λειτουργικό broadband (δεν άνοιγε τίποτα), το προανέφερα (από θέρμη για πανόραμα στο πρώτο avin βενζινάδικο).

Δίκτυο: Vodafone.

Περαία που πήγα πολύ καλές ταχύτητες (nPerf).

Screenshot_2024-03-04-21-30-04-396_com.google.android_apps_maps.thumb.jpg.7bae304ab73b1f992d6097fa114b3fa5.jpg

1 ώρα πριν, Nikolas14 said:

Δηλαδή στη διαδρομη θερμή προς Πανόραμα δεν έχεις δεδομένα καθόλου σε 4G;

Κανείς δεν είπε για όλη την διαδρομή. Μην μπερδεύεσαι!

Για ένα σημείο ανέφερα που έτυχα να μην...

Edited by memoriesradio

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θέλω να κατατάξω αυστηρά τις εταιρίες σε 1, 2 και 3  

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι όσον αφορά τα Γιάννενα, η Cosmote είναι πολυ πισω, η Vodafone αν και πολυ καλή, δεν ξερω τι κάνει αλλα εγώ βλέπω από κινητό φίλου παρά πολλές εναλλαγές 5G-4G ενώ είναι σταθερός σε ενα σημείο. Η Nova είναι κάπως πιο σταθερή, μόνο στα μάρμαρα έχουν «ξεχάσει» να περάσουν τις Β7,Β28 στο 5G. Ευτυχώς πια, καρφώνει σε Ν78 και κρατάει σταθερα 5G. Κατα τα αλλα κομπλέ. 

Στην Αθήνα θα πω Cosmote σίγουρα πρώτη και μετά ίσως Vodafone για δεύτερη και Nova Τρίτη αλλα πιστεύω ότι η κατάσταση αναμεσα στις 2 είναι ρευστή. 

Link to comment
Share on other sites

Από το νέο Δημαρχείο Πανοράματος προς 751 (με άλλα λόγια το πίσω μέρος του 751) όσα άτομα γνωρίζω είναι με Κοσμοτέ μόνο. 

Link to comment
Share on other sites

Νέα Σμύρνη η κατάσταση είναι δραματική με τις συνεργάτιδες. Εγώ που είμαι στον 7ο έχει τρομερο θόρυβο και δεν ειναι λειτουργικές, ενώ υπάρχει καλό σημα. 
Για κάποια κομμάτια της νέας Σμύρνης δεν θα Μιλήσω, το edge σύννεφο ακομα και σε δρομους. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, panos.k2 said:

Αυτο που θέλω να πω είναι ότι όσον αφορά τα Γιάννενα, η Cosmote είναι πολυ πισω, η Vodafone αν και πολυ καλή, δεν ξερω τι κάνει αλλα εγώ βλέπω από κινητό φίλου παρά πολλές εναλλαγές 5G-4G ενώ είναι σταθερός σε ενα σημείο. Η Nova είναι κάπως πιο σταθερή, μόνο στα μάρμαρα έχουν «ξεχάσει» να περάσουν τις Β7,Β28 στο 5G. Ευτυχώς πια, καρφώνει σε Ν78 και κρατάει σταθερα 5G. Κατα τα αλλα κομπλέ. 

Στην Αθήνα θα πω Cosmote σίγουρα πρώτη και μετά ίσως Vodafone για δεύτερη και Nova Τρίτη αλλα πιστεύω ότι η κατάσταση αναμεσα στις 2 είναι ρευστή. 

Χθες μίλησα με άτομο που ήταν στα Γιάννενα με κοσμοτέ και η ποιοτητα ήχου δεν ήταν καθόλου καλή. 

ΥΓ: μιάς και μιλάμε για Θεσσαλονίκη, μόλις είδα αυτό στο fb

de8_568x716.thumb.png.31c94a085ffabba98f1ddd702438c617.png

 

ΥΓ2: εώς 27/4

Edited by VIPdriver
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, VIPdriver said:

Χθες μίλησα με άτομο που ήταν στα Γιάννενα με κοσμοτέ και η ποιοτητα ήχου δεν ήταν καθόλου καλή. 

ΥΓ: μιάς και μιλάμε για Θεσσαλονίκη, μόλις είδα αυτό στο fb

de8_568x716.thumb.png.31c94a085ffabba98f1ddd702438c617.png

 

ΥΓ2: εώς 27/4

Χαχαχα στο ΣΕΑ Μαλακάσας το έχουμε εδώ και πολύ καιρό 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, memoriesradio said:

Το σημείο που είχε φουλ 4G+ κάλυψη αλλά μη λειτουργικό broadband (δεν άνοιγε τίποτα), το προανέφερα (από θέρμη για πανόραμα στο πρώτο avin βενζινάδικο).

Δίκτυο: Vodafone.

Περαία που πήγα πολύ καλές ταχύτητες (nPerf).

Screenshot_2024-03-04-21-30-04-396_com.google.android_apps_maps.thumb.jpg.7bae304ab73b1f992d6097fa114b3fa5.jpg

Κανείς δεν είπε για όλη την διαδρομή. Μην μπερδεύεσαι!

Για ένα σημείο ανέφερα που έτυχα να μην...

Εκεί πέρα επειδή το έψαξα είναι μια κεραια στην έξοδο του πανοράματος και μια από Θερμή. Κάλυψη έχει με βάση το CellMapper. Επίσης ειδα και τα κενά σε Κασσάνδρου και Ολυμπιαδος.

2 ώρες πριν, VIPdriver said:

Εγω αναφερομαι απο την άλλη μεριά. Από πίσω (Θέρμη) δεν πολυπαω και δεν ξερω. Μονο την περιοχη εξόδου Πανοράματος εως ιππικο ομιλο ξερω οτι ειναι μέτρια. 

Στον 751 εχει αρκετο ποσοστό νεοπλουτων, αλλά αριστερά και δεξιά της Μεγ.Αλεξανδρου απο Villa Ritz και πάνω εχει παλαιό πλούτο.

Ναι κατάλαβα πας από Πυλαία προς τα πάνω…

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...