Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Στον δρόμο Σχηματαρίου-Χαλκίδας υπάρχουν μερικές εναλλαγές των 30 δευτερολέπτων. Επίσης στην Εθνική Οδό Αθηνών-Λαμίας από το ύψος της Θήβας έως και το ύψος του Σχηματαρίου επίσης κάνει εναλλαγές. Για την Vodafone μιλάμε πάντα. Όσον αφορά γνωστοί μου από τον Πρόδρομο Βοιωτίας και το πολύ κοντινό Σαράντη όπου ακόμα και τώρα δοκιμάζονται μου είπαν ότι μόνο η COSMOTE έβγαζε κανονικότατα κλήσεις,και στα δεδομένα σε ταχύτητες ήταν λίγο πιο κάτω αλλά πλήρως λειτουργική. Η Vodafone 6/10 φορές δεν έβγαζε κλήσεις και στα δεδομένα ανά διαστήματα ήταν μη λειτουργική. Η Nova αν και οι γνωστοί μου δεν είχαν,από ότι άκουσαν στις κλήσεις ήταν εντάξει και στα δεδομένα λίγο καλύτερη από την κόκκινη 

ΥΓ1:Έχω την αίσθηση πως η Vodafone δεν αναβαθμίζει το τέταρτης γενιάς δίκτυο σε περιοχές που βάζει 5G

ΥΓ2:Ένα μεγάλο μπράβο στην Πυροσβεστική και στους εθελοντές που πάλεψαν με την πύρινη λαίλαπα και κατάφεραν να σώσουν αρκετά σπίτια

Basically οπου αναβαθμιζει το κανει καπως "μπακαλιστικα" ας πουμε ενα παραδειγμα στον Μαραθωνα Αιγινας ενα sector της N78 αποκλειστικα και μονο στην 299 και αλλα διαφορα που εχουν ειπωθει εδω 

Για καποιο λογο δεν αναβαθμιζουν μπαμ και κατω που λεμε το πανε λιγο λιγο δεν ξερω το γιατι σε αυτη τη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, CamuCamu said:

Basically οπου αναβαθμιζει το κανει καπως "μπακαλιστικα" ας πουμε ενα παραδειγμα στον Μαραθωνα Αιγινας ενα sector της N78 αποκλειστικα και μονο στην 299 και αλλα διαφορα που εχουν ειπωθει εδω 

Για καποιο λογο δεν αναβαθμιζουν μπαμ και κατω που λεμε το πανε λιγο λιγο δεν ξερω το γιατι σε αυτη τη περιπτωση

Λίγο λίγο που καμία φορά ξεχνάνε να επιστρέψουν

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον απλα αφηνει τις 4G στην τυχη της ωστε να προωθησει τις 5G συσκευές της. Ελα ομως που η πλειοψηφια των συνδρομητών της ειναι καρτοκινητοι και δεν δινει απεριοριστο ιντερνετ στην καρτοκινητή......

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, CamuCamu said:

Basically οπου αναβαθμιζει το κανει καπως "μπακαλιστικα" ας πουμε ενα παραδειγμα στον Μαραθωνα Αιγινας ενα sector της N78 αποκλειστικα και μονο στην 299 και αλλα διαφορα που εχουν ειπωθει εδω 

Για καποιο λογο δεν αναβαθμιζουν μπαμ και κατω που λεμε το πανε λιγο λιγο δεν ξερω το γιατι σε αυτη τη περιπτωση

Ναι αλλά αυτό δεν είναι καθόλου αποδοτικό . Πχ στις Σέρρες ήρθαν μέχρι τώρα 4 φορές και ακόμα υπάρχουν 4g κεραίες ! Η cosmote ήρθε 2 κι έχει πλέον σχεδόν σε όλο το νομο 5G . 

Link to comment
Share on other sites

Ιερά Μονή Αγίας Αναστασίας Βασιλικά Θεσσαλονίκης
 

Nova
https://www.speedtest.net/result/i/5738774333

Vodafone

https://www.speedtest.net/result/i/5738771920

Cosmote

https://www.speedtest.net/result/i/5738772188

Η μόνη που έχει 5G είναι η Cosmote (οι ταχύτητες όμως είναι οι ίδιες και με 4G). 

Πάλι πρώτη η Cosmote, δεύτερη η Vodafone και τρίτη η Nova.

Edited by damierom
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Παρακαλώ οι κάτοικοι των πυρόπληκτων περιοχών της Χώρας να ενημερώσουν για τυχόν δυσλειτουργίες στα τηλεπικοινωνιακα δίκτυα. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα η καταστροφή της πατρίδας μας!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Καλημέρα! Παρακαλώ οι κάτοικοι των πυρόπληκτων περιοχών της Χώρας να ενημερώσουν για τυχόν δυσλειτουργίες στα τηλεπικοινωνιακα δίκτυα. Ελπίζω να τελειώσει σύντομα η καταστροφή της πατρίδας μας!

Για Πρόδρομο Βοιωτίας και οικισμό Σαράντη έχω ενημερώσει από χτες το βράδυ. Σήμερα λίγο καλύτερη η κατάσταση στα δίκτυα. Ελπίζω να τελειώσουμε σύντομα με τον πύρινο εφιάλτη

Link to comment
Share on other sites

Αρτα-Πρέβεζα έχει έρθει ο καπνός από την Αλεξανδρούπολη. 

Οδος σκουφα σε αρκετα εσωτερικό χώρο, χωρίς κόσμο στο κέντρο

Η κοσμοτε στον ίδιο χώρο πέρυσι το καλοκαίρι ήταν σχεδόν νεκρή(κλησεις σε μήνυμα). Φέτος βελτιώθηκε κατακόρυφα, λειτουργικότατη και με καλό σημα. Το μενού δεν φορτωνει επειδή είναι eSIM. IMG_8597.thumb.png.465512582b9463e9c83ab7a9e0f22794.png
 

Η νοβα ανέκαθεν εξαιρετική στο κέντρο της αρτας. Πολυ καλό πινγκ και σημα-καμπάνα(πολυ καλύτερο απο της κοσμοτε στην σκουφα σε εσωτερικους χωρους, εχει κεραια πάνω στην οδο) Εδώ το μενού φόρτωσε μόνο για τα βασικά. Rsrp,rsrq κλπ δεν ανανεώνονταν IMG_8598.thumb.png.14045747be77c6b6b167541d876a35fb.pngIMG_8596.thumb.png.423114940a9f51175276f9c252fb228f.png

 

Η Vodafone τραβάει ζόρια. Μόνο μέχρι κλήσεις και sms. Αναμένουμε την τοποθέτηση της κεραίας από victus. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Έχοντας esim δεν εμφανίζεται ποτέ το μενού; 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, p_k said:

Έχοντας esim δεν εμφανίζεται ποτέ το μενού; 

Ιδανικά εμφανίζεται. Εμένα μου κανει κόλπα και εμφανίζεται με πολυ κόπο (κλείνοντας την δεύτερη κάρτα και με υπομονή). 
 

Και με τη κανονική καρτα ώρες ώρες Έχει θέμα. Είχα αλλάξει τα Χριστούγεννα sim για να το εμφανιζει. 
 

Οταν εχω και τις δυο κάρτες ενεργές δεν εμφανιζει για καμία απ τις δυο το μενού. Για αυτό όποτε ανεβάζω το μενού πάνω δεξιά φαινεται μόνο η μια γραμμή ενεργοποιημένη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

Ασπρόπυργος Vodafone EDGE, Nova EDGE Cosmote 4G μη λειτουργικό 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Gv2008 said:

Ασπρόπυργος Vodafone EDGE, Nova EDGE Cosmote 4G μη λειτουργικό 

Κρίμα,πάντως στην Βοιωτία μόνο η Vodafone είχε πρόβλημα το οποίο από σήμερα σταδιακά λύνεται. Όχι ότι πριν ήταν καλύτερη,αλλά χτες δεν υποφερόταν. Λογικό τα δίκτυα να πονέσουν αυτές τις δύσκολες ώρες. Ευχαριστούμε για την ενημέρωση

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:Η εμπειρία σας τι λέει η Nova αναβαθμίζει το τέταρτης γενιάς δίκτυο όπως κάνει και η COSMOTE;Γιατί στην Vodafone παρατηρώ(με κινητό αλλού)πως εκεί που υπάρχει 5G το 4G σέρνεται 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, aektzhs 1 said:

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση:Η εμπειρία σας τι λέει η Nova αναβαθμίζει το τέταρτης γενιάς δίκτυο όπως κάνει και η COSMOTE;Γιατί στην Vodafone παρατηρώ(με κινητό αλλού)πως εκεί που υπάρχει 5G το 4G σέρνεται 

Η Nova αναβαθμίζει κανονικά και το δίκτυο 4G εκτός από το 5G

Link to comment
Share on other sites

Όσο έχω γυρίσει την Κέρκυρα, ναι. Στην Ξάνθη πάλι όχι. Εκτός από μια κεντρική κεραία στο κέντρο της πόλης που πάντα έχει καλές ταχύτητες, οι άλλες δύο με 5G είναι στο έλεος, όσον αφορά το 4G (στη μία δεν υπάρχει καν Band7). Πολλή αστάθεια. Πρέπει να χουν n78 αλλά δεν το έχω διασταυρώσει. Την ίδια αστάθεια παρατηρώ πλέον και στην Κέρκυρα αλλά και μείωση της απόδοσης. Η 15576 (είναι νέος σταθμός) πέρσι σχεδόν 300αριζε στο 4G. Φέτος τα μισά με το ζόρι σε ώρες που είναι άδειο το δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, georgeavl3 said:

Όσο έχω γυρίσει την Κέρκυρα, ναι. Στην Ξάνθη πάλι όχι. Εκτός από μια κεντρική κεραία στο κέντρο της πόλης που πάντα έχει καλές ταχύτητες, οι άλλες δύο με 5G είναι στο έλεος, όσον αφορά το 4G (στη μία δεν υπάρχει καν Band7). Πολλή αστάθεια. Πρέπει να χουν n78 αλλά δεν το έχω διασταυρώσει. Την ίδια αστάθεια παρατηρώ πλέον και στην Κέρκυρα αλλά και μείωση της απόδοσης. Η 15576 (είναι νέος σταθμός) πέρσι σχεδόν 300αριζε στο 4G. Φέτος τα μισά με το ζόρι σε ώρες που είναι άδειο το δίκτυο.
 

Λειτουργικό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Ναι παλεύεται. Σε αντιστοιχία με τη συνεργάτιδα, η οποία αγκομαχα στο 4G, είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι μήπως το δεύτερο νούμερο μου που το έχω στην Vodafone το πάω στην Nova για αρχή γιατί η κόκκινη δεν παλεύεται και το λέω γενικά για εκεί που κινούμαι. Και αν δω ότι με ικανοποιεί δεν θα διστάσω να παω και το βασικό 

EDIT:Απορώ πως έχουν μόνο 2 Mbps διαφορά στα speedtest

Edited by aektzhs 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, aektzhs 1 said:

Σκέφτομαι μήπως το δεύτερο νούμερο μου που το έχω στην Vodafone το πάω στην Nova για αρχή γιατί η κόκκινη δεν παλεύεται και το λέω γενικά για εκεί που κινούμαι. Και αν δω ότι με ικανοποιεί δεν θα διστάσω να παω και το βασικό 

EDIT:Απορώ πως έχουν μόνο 2 Mbps διαφορά στα speedtest

Αν είναι τόσο τραγική η κόκκινη μην την πληρώνεις τσάμπα. Να πας στη nova το δεύτερο νούμερο και να έχεις το πρώτο στην εταιρεία που είναι, λογικά στην πράσινη 

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Gv2008 said:

Αν είναι τόσο τραγική η κόκκινη μην την πληρώνεις τσάμπα. Να πας στη nova το δεύτερο νούμερο και να έχεις το πρώτο στην εταιρεία που είναι, λογικά στην πράσινη 

Για αυτό ρώτησα αν είναι ότι δεν ακολουθεί τακτική Vodafone να μην αναβαθμίζει περιοχές με πρόβλημα και όπου έχει αναβαθμίσει να μην έχει κάνει καλή δουλειά στο 4G να παω εκεί,αλλιώς να κρατούσα μόνο την πράσινη

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, aektzhs 1 said:

Σκέφτομαι μήπως το δεύτερο νούμερο μου που το έχω στην Vodafone το πάω στην Nova για αρχή γιατί η κόκκινη δεν παλεύεται και το λέω γενικά για εκεί που κινούμαι. Και αν δω ότι με ικανοποιεί δεν θα διστάσω να παω και το βασικό 

EDIT:Απορώ πως έχουν μόνο 2 Mbps διαφορά στα speedtest

Μοιραζονται τους ιδιους ιστους με διαφορετικη ρυθμιση βεβαια και bands σε πολλα σημεια πρωτον και δευτερον αλλου παιζει καλα η μια αλλου η αλλη. 

Επειδη σε εσενα ειναι μη λειτουργικη δεν σημαινει οτι ισχυει παντου το ιδιο. 

Αν η τιμη στην πρασινη σε ικανοποιει και το δικτυο σε καλυπτει επαρκως μην το σκεφτεσαι καν. 

 

Edited by CamuCamu
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, CamuCamu said:

Μοιραζονται τους ιδιους ιστους με διαφορετικη ρυθμιση βεβαια και bands σε πολλα σημεια πρωτον και δευτερον αλλου παιζει καλα η μια αλλου η αλλη. 

Επειδη σε εσενα ειναι μη λειτουργικη δεν σημαινει οτι ισχυει παντου το ιδιο. 

Αν η τιμη στην πρασινη σε ικανοποιει και το δικτυο σε καλυπτει επαρκως μην το σκεφτεσαι καν. 

 

Στα περισσότερα σημεία(έχει τύχει και εντός Αθηνών)η κόκκινη έχει μη λειτουργικό 4G(σε αρκετές περιπτώσεις με λειτουργικό 5G). Σε τιμή με ικανοποιεί η πράσινη έχω φοιτητικό συμβόλαιο. Σε κάλυψη στην περιοχή μόνο COSMOTE παίζει που είναι και η μοναδική με 5G. Γενικά όπου έχω βρεθεί δεν με έχει κρεμάσει ποτέ η πράσινη. Στην κόκκινη που κάνω κυρίως hotspot μου λένε συνέχεια δεν πιάνει. Το θέμα είναι πως δεν έχω σκοπό μέσα στο έτος να αλλάξω σε 5G συσκευή οπότε με ενδιαφέρει ένα καλό δίκτυο 4G/4G+. Αυτό προς το παρόν μόνο η COSMOTE μου το προσφέρει. Και μου το λένε και άλλοι ότι με Vodafone έχει πρόβλημα με το σήμα

 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Στα περισσότερα σημεία(έχει τύχει και εντός Αθηνών)η κόκκινη έχει μη λειτουργικό 4G(σε αρκετές περιπτώσεις με λειτουργικό 5G). Σε τιμή με ικανοποιεί η πράσινη έχω φοιτητικό συμβόλαιο. Σε κάλυψη στην περιοχή μόνο COSMOTE παίζει που είναι και η μοναδική με 5G. Γενικά όπου έχω βρεθεί δεν με έχει κρεμάσει ποτέ η πράσινη. Στην κόκκινη που κάνω κυρίως hotspot μου λένε συνέχεια δεν πιάνει. Το θέμα είναι πως δεν έχω σκοπό μέσα στο έτος να αλλάξω σε 5G συσκευή οπότε με ενδιαφέρει ένα καλό δίκτυο 4G/4G+. Αυτό προς το παρόν μόνο η COSMOTE μου το προσφέρει. Και μου το λένε και άλλοι ότι με Vodafone έχει πρόβλημα με το σήμα

 

Παντως στον Πειραια βλεπω συνεχως αλλαγες και προσθηκες b1/n1 ακομα και Β7 προς εκπληξη μου τον τελευταιο καιρο. 

Αν και γενικα η Vodafone για καποιο λογο εχει αριστη καλυψη και ταχυτητα(αναλογως το σημειο και την κινηση παντα) τι να πω λογω χρωματος? 😂

Εγω σπιτι μου εχω N78 φιλετο απο την Flagship(131) κεραια στο πασαλιμανι φαντασου.

Οταν ειχα παει Αθηνα ομως στο συνταγμα με πολυ κινηση ηταν αισχρη κατω των 10 mbps οσες μετρησεις και αν εκανα. 

Οποτε σε καθε περιπτωση κοιτας την αναλογια τιμης/καλυψης. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, CamuCamu said:

Παντως στον Πειραια βλεπω συνεχως αλλαγες και προσθηκες b1/n1 ακομα και Β7 προς εκπληξη μου τον τελευταιο καιρο. 

Αν και γενικα η Vodafone για καποιο λογο εχει αριστη καλυψη και ταχυτητα(αναλογως το σημειο και την κινηση παντα) τι να πω λογω χρωματος? 😂

Εγω σπιτι μου εχω N78 φιλετο απο την Flagship(131) κεραια στο πασαλιμανι φαντασου.

Οταν ειχα παει Αθηνα ομως στο συνταγμα με πολυ κινηση ηταν αισχρη κατω των 10 mbps οσες μετρησεις και αν εκανα. 

Οποτε σε καθε περιπτωση κοιτας την αναλογια τιμης/καλυψης. 

ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ N78 ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ;;;;;;; Νταξει ξεφτίλα . Όταν ηρθα πέρυσι όλο το κέντρο ήταν με DSS πείτε μου ότι αυτά τα χάλια δεν είναι ακόμα έτσι 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...