Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

44 minutes ago, georgebad said:

Έχει καλύτερες θέσεις όμως είναι η αλήθεια στα βόρεια. Ειδικά νόμο Σερρών - Θεσσαλονίκης  έχει θεσαρες .

Για εκεί δεκτο, ναι. 
Στην Ήπειρο μπορουσε να διαλέξει πολυ καλύτερες θεσεις πάντως…

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, panos.k2 said:

Κοσμοτε

Και σε νησιά έχει πολύ καλές θέσεις, Κεφαλονιά παράδειγμα και Ιθάκη. Έχει σήμα και στην τελευταία παραλία. 
Για εμένα θέλει σε ορισμένους νόμους περισσότερες κεραίες από όλους και συν εγκατάσταση όπου είναι εφικτό. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

On 21/11/2023 at 8:05 ΠΜ, aektzhs 1 said:

Γνωστός μου(που δούλευε στην Cosmote,αλλά έχει επαφές μέσα)λέει πως το Neo έτσι όπως διαμορφώθηκε θέλει να δώσει το παρόν στους άλλους δύο γιατί υπήρξε κόσμος που έφυγε μετά από τις προσφορές των Victus. Και χρησιμοποιεί το πλεονέκτημα της μη δέσμευσης 

Ακριβώς. Άρα θορυβηθηκε ο ανταγωνισμός και αυτό είναι θετικό για την τόνωσή του. 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.k2 said:

Για εκεί δεκτο, ναι. 
Στην Ήπειρο μπορουσε να διαλέξει πολυ καλύτερες θεσεις πάντως…

Το ότι είχε καλές θέσεις την εποχή του GSM, δεν σημαίνει πως οι ίδιες θέσεις παραμένουν μια χαρά και τέλος για τις τεχνολογίες LTE/NR. Καμία σχέση οι δύο σχεδιασμοί δικτύου μεταξύ τους και προφανώς δεν είναι λύση μια κεραία στο βουνό να καλύπτει 10 πεδιάδες από τη μια μεριά και από την άλλη. Ο σχεδιασμός πρέπει να είναι πρωτίστως  πληθυσμιακος, αλλιώς μπορούμε να χρησιμοποιούμε και 2G να μπαίνουμε vodafone live για όποιον το θυμάται 😛 

Link to comment
Share on other sites

Το ότι είχε καλές θέσεις την εποχή του GSM, δεν σημαίνει πως οι ίδιες θέσεις παραμένουν μια χαρά και τέλος για τις τεχνολογίες LTE/NR. Καμία σχέση οι δύο σχεδιασμοί δικτύου μεταξύ τους και προφανώς δεν είναι λύση μια κεραία στο βουνό να καλύπτει 10 πεδιάδες από τη μια μεριά και από την άλλη. Ο σχεδιασμός πρέπει να είναι πρωτίστως  πληθυσμιακος, αλλιώς μπορούμε να χρησιμοποιούμε και 2G να μπαίνουμε vodafone live για όποιον το θυμάται  

Τρομερό το live αγόραζες ringtones έβλεπες και τα livescores και τον καιρό και ειχες φάει 1-2 ωρες μεχρι να κάνεις scroll σε Symbian


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, zerokill said:


Τρομερό το live αγόραζες ringtones έβλεπες και τα livescores και τον καιρό και ειχες φάει 1-2 ωρες μεχρι να κάνεις scroll σε Symbian emoji23.png


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

Εποχαρες 😎🤣

Link to comment
Share on other sites

Siemens SX1 & Nokia 6600 + GPRS

Android και μ@λ@κίες...

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, memoriesradio said:

Siemens SX1 & Nokia 6600 + GPRS

Android και μ@λ@κίες...

όλη η σειρά Nokia communicator την οποία ακόμα εχω στα συρτάρια μου. Τα πρωτα μοντελα ειχαν κουμπι fax και είχε πολύ πλάκα όταν τους ζητούσες να σου ενεργοποιησουν την υπηρεσία με δεύτερο νούμερο κινητού.  Λεγόταν fax and data 🤣

nokia-9500-communicator.jpg

αυτό το εικονιζόμενο είναι το 9500 που ήταν το αγαπημένο μου. Μονο το Ε90 δεν αγόρασα απο την σειρά. Αρε Nokia πόσα μου έφαγες και εσύ 🤣🤣🤣🤣🤣

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα προς ένα χωριό κοντά στο Ρέθυμνο (Άγιος Μάμας) από το Ηράκλειο και έχω να πω πως η κάλυψη της Cosmote πραγματικά χρειάζεται βελτίωση 5G->-E-> no signal σε αρκετά σημεία (σε εθνική οδό και μη). Με την vodafone πάλι όλα καλά με εξαίρεση ένα σημείο που είχα Ε αλλιώς κυρίως 4G και συνήθως κάλυψη full band ή Β28. Ταχύτητες δεν μέτρησα σχεδόν καθόλου γιατί δεν άντεχα την διαδρομή 🥲.

 

Edited by waeo
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, waeo said:

Σήμερα πήγα προς ένα χωριό κοντά στο Ρέθυμνο (Άγιος Μάμας) από το Ηράκλειο και έχω να πω πως η κάλυψη της Cosmote πραγματικά χρειάζεται βελτίωση 5G->-E-> no signal σε αρκετά σημεία (σε εθνική οδό και μη). Με την vodafone πάλι όλα καλά με εξαίρεση ένα σημείο που είχα Ε αλλιώς κυρίως 4G και συνήθως κάλυψη full band ή Β28. Ταχύτητες δεν μέτρησα σχεδόν καθόλου γιατί δεν άντεχα την διαδρομή 🥲.

 

Στο Πανεπιστήμιο στον Γάλλο πώς παίζουν;;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Chrischal1908 said:

Στο Πανεπιστήμιο στον Γάλλο πώς παίζουν;;

Δεν έχω ιδέα που είναι αυτό 😂

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγα προς ένα χωριό κοντά στο Ρέθυμνο (Άγιος Μάμας) από το Ηράκλειο και έχω να πω πως η κάλυψη της Cosmote πραγματικά χρειάζεται βελτίωση 5G->-E-> no signal σε αρκετά σημεία (σε εθνική οδό και μη). Με την vodafone πάλι όλα καλά με εξαίρεση ένα σημείο που είχα Ε αλλιώς κυρίως 4G και συνήθως κάλυψη full band ή Β28. Ταχύτητες δεν μέτρησα σχεδόν καθόλου γιατί δεν άντεχα την διαδρομή 🥲.
 

Εντάξει ζωνιανά Area μην περιμένεις και πολλά. Και η ΕΟ εκει Μπαλί-Φόδελε ειναι το δυσκολότερο μορφολογικά σημείο. Αν συνέχιζες προς Πάνορμο στην CretaFarms και μεχρι ΡΕΘΥΜΝΟ πάει τρένο και το 4g + 5g.Και η Vf τα ίδια.


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Gv2008 said:

Έξω από τη Βουλή Nova vs VF 5G N78

Screenshot_20231125_100708.jpg

Screenshot_20231125_100735.jpg

Screenshot_20231125_100820.jpg

Πολύ καλά και οι δύο. Στο download φαίνεται να κερδίζει η Nova και στο upload η Vodafone. 

ΥΓ:Απορία:Πώς το έχεις κάνει και σου βγάζει το σηματάκι του VoLTE στην sim 2 που έχεις την vf;;;;

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, aektzhs 1 said:

Πολύ καλά και οι δύο. Στο download φαίνεται να κερδίζει η Nova και στο upload η Vodafone. 

ΥΓ:Απορία:Πώς το έχεις κάνει και σου βγάζει το σηματάκι του VoLTE στην sim 2 που έχεις την vf;;;;

Η συσκευή είναι τι Nova 5G Phone, οπότε ίσως επειδή δεν είναι στις συσκευές τις πιστοποιημένες της vf για voLTE να παίζει και να τι δείχνει 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Gv2008 said:

Η συσκευή είναι τι Nova 5G Phone, οπότε ίσως επειδή δεν είναι στις συσκευές τις πιστοποιημένες της vf για voLTE να παίζει και να τι δείχνει 

Εντυπώσεις απο το Nova 5G Phone;

κοσμοτεονλι

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, VIPdriver said:

Εντυπώσεις απο το Nova 5G Phone;

Αρκετά καλή συσκευή. Ισάξια ίσως και καλύτερη του Xiaomi Redmi Note 10 που είχα 

Link to comment
Share on other sites

Στο Πανεπιστήμιο στον Γάλλο πώς παίζουν;;

Δυνατά όλες. Είναι ψηλά και κοντά στις κεραίες


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, zerokill said:


Δυνατά όλες. Είναι ψηλά και κοντά στις κεραίες


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk

5G παντού δηλαδή;; Με τις αναμενόμενες ταχύτητες;;

Link to comment
Share on other sites

5G παντού δηλαδή;; Με τις αναμενόμενες ταχύτητες;;

4G/5Gπαίζει φούλ η Cosmote η Vf έχει κεραία μέσα Γάλλο μόνο 4G δεν ξέρω αν πιάνει και απο άλλη κοντά. Cosmote έχει μερικά χρονια που πήγα αλλα ειχε καλες ταχύτητες 100+ vf δεν έχω εικόνα απο ταχύτητες δυστυχώς στην ΕΟ που είναι κοντά παντως ειχα 4G σε κίνηση 70+


Sent from my iPhone 14 Pro using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Nova vs Vodafone , στη Φιλοθέη όπου κοιτάζω σπίτια για να μετακομίσω λ. Δεν τελείωσα τη μέτρηση για τη vf, αλλά ήταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν θα άλλαζε κάτι δραματικά 

IMG-bf061fd509bfdb0fa831833d30b5f4b5-V.jpg

IMG-74a3967d2667e3fa9d8413cb97adc9e7-V.jpg

IMG-f480d14d481b329605d7a75e9f23ec65-V.jpg

Έξω από το ανακαινισμένο πρώην εργοστάσιο της ΦΙΞ

Screenshot_20231125_165817.jpg

Screenshot_20231125_165845.jpg

Screenshot_20231125_165939.jpg

Επί της Θηβών, στο ύψος της Αγίας Σοφίας 

Screenshot_20231125_170914.jpg

Screenshot_20231125_170933.jpg

Screenshot_20231125_171025.jpg

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Gv2008 said:

Nova vs Vodafone , στη Φιλοθέη όπου κοιτάζω σπίτια για να μετακομίσω λ. Δεν τελείωσα τη μέτρηση για τη vf, αλλά ήταν στο τελευταίο δευτερόλεπτο, δεν θα άλλαζε κάτι δραματικά 

IMG-bf061fd509bfdb0fa831833d30b5f4b5-V.jpg

IMG-74a3967d2667e3fa9d8413cb97adc9e7-V.jpg

IMG-f480d14d481b329605d7a75e9f23ec65-V.jpg

Έξω από το ανακαινισμένο πρώην εργοστάσιο της ΦΙΞ

Screenshot_20231125_165817.jpg

Screenshot_20231125_165845.jpg

Screenshot_20231125_165939.jpg

Επί της Θηβών, στο ύψος της Αγίας Σοφίας 

Screenshot_20231125_170914.jpg

Screenshot_20231125_170933.jpg

Screenshot_20231125_171025.jpg

Στις παραπάνω μετρήσεις ανά τις περιοχές, διακρίνω μια υπεροχή της Vodafone ή είναι η ιδέα μου;

"Φοβέρα θέλατε κουφάλες..." - Στάθης Ψάλτης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...