Jump to content

Ποιο είναι το καλύτερο δίκτυο κινητής τηλεφωνίας; (No2)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

25 minutes ago, panos.k2 said:

Μετρήσεις από ιωαννινα. Σύγκριση Cosmote-Nova. Αφού έμαθα και τη σύντροφο να αλλάζει τις κάρτες στις ρυθμίσεις, εχω αρκετες. Όλες σε εξωτερικό χώρο. Servers: Cosmote-Cosmote Thessaloniki, Nova-Nova Athens

Αμπελοκηποι

μετά το νοσοκομείο στη στροφή για Βαρναλη. Εχω λόγο που είμαι απόλυτος για την κατάντια της COSMOTE στην περιοχήIMG_8627.thumb.png.6062a01b858a63fe2177a3da9048d7af.pngIMG_8628.thumb.png.6a676bdbbd9383e54f0b1c42bdb24aa9.png

Καρδαμιτσια, πάνω πάνω. Όλο ευθεία στον δρόμο του μασουτηIMG_8629.thumb.png.00606ba73cb0813e1e5753db0576329b.pngIMG_8630.thumb.png.ad29359a20103d918644f596c8490138.png

Κατω στον περιφερειακο στο ύψος των καρδαμιτσιωνIMG_8634.thumb.png.5480194c7dce5a6d47470f88cfb58048.pngIMG_8633.thumb.png.7371f8721e01ad5c65e1b8a1613a4f40.pngIMG_8632.thumb.png.9b71b52446479b856691aaa389f9e2ba.pngIMG_8631.thumb.png.799e4f4e2f3b391221f6a6045a7bed0d.png

ΝεοχωροπουλοIMG_8655.thumb.png.967b5198890750caf8199c202c1335d0.pngIMG_8657.thumb.png.214292bf92d227f11f4e780165c19b3a.png

Περιφερειακός-στον νεο κόμβο μετά τα ΤΕΙ στο σουπερμάρκετ μέτροIMG_8636.thumb.png.ad6b9c4d9ce345d5b1913f4c63d7e3e7.pngIMG_8635.thumb.png.0a0b81273a9a5a7217b1d83acdf59b14.png

Πρακτικερ-οπτική επαφή με σταθμο της κοσμοτεIMG_8642.thumb.png.608e7c89959e77f4d943c0226efcbb4b.pngIMG_8644.thumb.jpeg.03bde81fd0829772cdcfed5ff4aa7fc6.jpeg

Λίγο μετά το Epirus Palace

IMG_8647.thumb.png.f1c51d677a858e7d45aa0f2e3c00d9d2.pngIMG_8651.thumb.jpeg.9323ed9f7bffac7fd598005b70762e7a.jpeg
 

Αβγό-βγαίνοντας από Ιονία οδοIMG_8640.thumb.png.b4f0fe2c27425747fcc70e49f705f496.pngIMG_8641.thumb.png.d26a9f5046a0ed1a799a91e001395fbd.png

Περιφερεικοσ- ύψος Κολυμβητηρίου Epirus 

IMG_8638.pngIMG_8637.png

Τα συμπεράσματα δικά σας!😁

εν το μεταξύ με όλες κάνεις την δουλειά σου..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

36 minutes ago, CaptainNickGR said:

εν το μεταξύ με όλες κάνεις την δουλειά σου..

Δεν ειπα πως δεν την κάνω στα σημεία που ανέβασα. Εχω πει πως αυτές οι περιοχές δεν έχουν προβλήματα σε αντίθεση με αλλες (που εχω αναφερει) μέσα στην πόλη

για το μόνο που παραπονιέμαι απ οσα ανεβασα σήμερα  είναι η κοσμοτε στην περιοχή μου τους Αμπελοκήπους. Το 3down/0.5up σε εξωτερικό χώρο φαντάσου τι είναι σε εσωτερικό χώρο… ψεύτικο 4G, edge και «Αποτυχία Κλήσης».
Παρομοια η κατάσταση και σε άλλες περιοχες της πόλης. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.k2 said:

Δεν ειπα πως δεν την κάνω στα σημεία που ανέβασα. Εχω πει πως αυτές οι περιοχές δεν έχουν προβλήματα σε αντίθεση με αλλες (που εχω αναφερει) μέσα στην πόλη

για το μόνο που παραπονιέμαι απ οσα ανεβασα σήμερα  είναι η κοσμοτε στην περιοχή μου τους Αμπελοκήπους. Το 3down/0.5up σε εξωτερικό χώρο φαντάσου τι είναι σε εσωτερικό χώρο… ψεύτικο 4G, edge και «Αποτυχία Κλήσης».
Παρομοια η κατάσταση και σε άλλες περιοχες της πόλης. 

Θα περάσουν ξανά! Ειδικά τώρα που ξεκινάνε το 5G SA.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Chrischal1908 said:

Θα περάσουν ξανά! Ειδικά τώρα που ξεκινάνε το 5G SA.

Δεν ξερω τι θα κάνουν αλλα ειναι απαράδεκτη η κατάσταση στην περιοχή μου που είναι σχετικά μεγάλη, αλλά και σε άλλες όπως την καραβατια, την Κιάφα, την Καλουτσιανη και αρκετα σημεία στο καστρο.  

Τωρα μέσα στο σπίτι μου στους Αμπελοκήπους-σε υψηλό όροφο

(για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να βάλω εικονες)

vf-GR 5G 213mbps down/38mbps up ping 24ms(στην πρώτη μέτρηση έδωσε 193/38 με 29ms ping)

COSMOTE EDGE 2 μπαρες ούτε κληση

NOVA 5G 327mbps down/34mbps up ping 22ms

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, panos.k2 said:

Δεν ξερω τι θα κάνουν αλλα ειναι απαράδεκτη η κατάσταση στην περιοχή μου που είναι σχετικά μεγάλη, αλλά και σε άλλες όπως την καραβατια, την Κιάφα, την Καλουτσιανη και αρκετα σημεία στο καστρο.  

Τωρα μέσα στο σπίτι μου στους Αμπελοκήπους-σε υψηλό όροφο

(για κάποιο λόγο δεν με αφήνει να βάλω εικονες)

vf-GR 5G 213mbps down/38mbps up ping 24ms(στην πρώτη μέτρηση έδωσε 193/38 με 29ms ping)

COSMOTE EDGE 2 μπαρες ούτε κληση

NOVA 5G 327mbps down/34mbps up ping 22ms

Με το 5G SA θα δεις διαφορά,σωστά στο επεσήμανε ο φίλος @Chrischal1908

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, aektzhs 1 said:

Με το 5G SA θα δεις διαφορά,σωστά στο επεσήμανε ο φίλος @Chrischal1908

Αυτό είναι πολυ γενικο. Το ότι θα κάνει διαφορά δεν το Αμφισβητώ, αλλα θεωρω απιθανο να μπει SA στο κοντινό μέλλον στην κεραια της περιοχης μου που δεν μαζεύει ποτε κίνηση. Γενικά τα δίκτυα στην περιοχή δεν εχουν κίνηση. Είναι μια ήσυχη περιοχή με ελάχιστα μαγαζια και μια πλατεία.
Εδώ όταν μπει μια 2100 και μια δυνατή 700, ακόμα και σε NSA, όλα τα θέματα θα λυθούν. Ετσι θέλω να πιστευω. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.k2 said:

Αυτό είναι πολυ γενικο. Το ότι θα κάνει διαφορά δεν το Αμφισβητώ, αλλα θεωρω απιθανο να μπει SA στο κοντινό μέλλον στην κεραια της περιοχης μου που δεν μαζεύει ποτε κίνηση. Γενικά τα δίκτυα στην περιοχή δεν εχουν κίνηση. Είναι μια ήσυχη περιοχή με ελάχιστα μαγαζια και μια πλατεία.
Εδώ όταν μπει μια 2100 και μια δυνατή 700, ακόμα και σε NSA, όλα τα θέματα θα λυθούν. Ετσι θέλω να πιστευω. 

Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν αναβαθμισμένοι περιοχή που να καλύπτουν την περιοχή σου. Αυτό λίγο πολύ σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ακόμη καν optimisation και στους αναβαθμισμένους σταθμούς (τους υπάρχοντες).

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, mixtri said:

Από ότι φαίνεται δεν υπάρχουν αναβαθμισμένοι περιοχή που να καλύπτουν την περιοχή σου. Αυτό λίγο πολύ σημαίνει ότι δεν έχει γίνει ακόμη καν optimisation και στους αναβαθμισμένους σταθμούς (τους υπάρχοντες).

Ωραία, σύμφωνοι. Δεν μπορω όμως με τίποτα να τους δικαιολογήσω. Στις περιοχές που προανέφερα ο ανταγωνισμός έλυσε τα τελευταία 2-3 χρόνια τα προβλήματα του και έχει ξεφύγει. Η κοσμοτε απ την άλλη, ύπνο βαθύ. 
Εντωμεταξυ η συγκεκριμένη κεραια η 4671 που καλύπτει και τους Αμπελοκήπους, είναι στην Εξοχη βόρεια του νοσοκομείου Χατζηκώστα. Στην εξοχη που είναι πιο εύκολη περιοχή δίνει πολυ καλή κάλυψη. Εκεί βέβαια καμία δεν είναι αναβαθμισμένη, και οι άλλες δυο παίζουν με την 993 και Β3+Β20, η κοσμοτε με Β3 μόνο από την 4671. Στην περιοχή αυτή δεν υπάρχει θέμα με καμία. Ναι μεν δεν είναι αναβαθμισμενες, αλλά τα δίκτυα δεν μαζεύουν ιδιαίτερη κινηση άρα είναι λειτουργικά. Μετά προς αμπελακια, Άγιο Ιωάννη και Ελεούσα διευκόλυνε σημαντικά την κατάσταση για την κοσμοτε ο νέος σταθμός ο 101131. Οι άλλες δεν είχαν κανένα θέμα καλυψης εκεί. 

ΥΓ: Παλιότερα, πριν αναβαθμιστούν άλλοι σταθμοί, όσον αφορά τις συνεργάτιδες η 993 κάλυπτε και Αμπελοκήπους αλλά τώρα προτιμά την 1059 που κάνει και 4ca. Σπανίως πια, η νοβα με γυρνά στην πλέον αναβαθμισμένη 15407 από λιγκιαδες. 
 

ΥΓ2: αυτά από Γιάννενα. Δεν θέλω να κουράσω όποτε για ό,τι νεότερο θα ενημερώσω. Για τις άλλες περιοχές που ειναι προβληματικές για την πράσινη εχω ανεβάσει στοιχεία παλαιότερα, εδώ μέσα είναι όλα οποίος θέλει τα βρίσκει.

Μέσα στις επόμενες 5 μέρες θα ανεβάσω στο nova 5G για την νέα κεραια της εταιρειας στη Ναπολεωντος Ζερβα. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, panos.k2 said:

Ωραία, σύμφωνοι. Δεν μπορω όμως με τίποτα να τους δικαιολογήσω. Στις περιοχές που προανέφερα ο ανταγωνισμός έλυσε τα τελευταία 2-3 χρόνια τα προβλήματα του και έχει ξεφύγει. Η κοσμοτε απ την άλλη, ύπνο βαθύ. 
Εντωμεταξυ η συγκεκριμένη κεραια η 4671 που καλύπτει και τους Αμπελοκήπους, είναι στην Εξοχη βόρεια του νοσοκομείου Χατζηκώστα. Στην εξοχη που είναι πιο εύκολη περιοχή δίνει πολυ καλή κάλυψη. Εκεί βέβαια καμία δεν είναι αναβαθμισμένη, και οι άλλες δυο παίζουν με την 993 και Β3+Β20, η κοσμοτε με Β3 μόνο από την 4671. Στην περιοχή αυτή δεν υπάρχει θέμα με καμία. Ναι μεν δεν είναι αναβαθμισμενες, αλλά τα δίκτυα δεν μαζεύουν ιδιαίτερη κινηση άρα είναι λειτουργικά. Μετά προς αμπελακια, Άγιο Ιωάννη και Ελεούσα διευκόλυνε σημαντικά την κατάσταση για την κοσμοτε ο νέος σταθμός ο 101131. Οι άλλες δεν είχαν κανένα θέμα καλυψης εκεί. 

ΥΓ: Παλιότερα, πριν αναβαθμιστούν άλλοι σταθμοί, όσον αφορά τις συνεργάτιδες η 993 κάλυπτε και Αμπελοκήπους αλλά τώρα προτιμά την 1059 που κάνει και 4ca. Σπανίως πια, η νοβα με γυρνά στην πλέον αναβαθμισμένη 15407 από λιγκιαδες. 
 

ΥΓ2: αυτά από Γιάννενα. Δεν θέλω να κουράσω όποτε για ό,τι νεότερο θα ενημερώσω. Για τις άλλες περιοχές που ειναι προβληματικές για την πράσινη εχω ανεβάσει στοιχεία παλαιότερα, εδώ μέσα είναι όλα οποίος θέλει τα βρίσκει.

Μέσα στις επόμενες 5 μέρες θα ανεβάσω στο nova 5G για την νέα κεραια της εταιρειας στη Ναπολεωντος Ζερβα. 

Δε το λέω για να τη δικαιολογήσω. Απλά λέω πως έχουν τα πράγματα. Δηλαδή ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης.

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κέρκυρα. Ταβέρνα "Μουράγια"
Cosmote: Οριακό 4G, μέτριο Edge μας γύρισε σε Αλβανία
Vodafone: EDGE.
Nova: Full σήμα B3 LTE (eNB 15416)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, georgeavl3 said:

Κέρκυρα. Ταβέρνα "Μουράγια"
Cosmote: Οριακό 4G, μέτριο Edge μας γύρισε σε Αλβανία
Vodafone: EDGE.
Nova: Full σήμα B3 LTE (eNB 15416)

Απορώ πως η vf δεν σε πετάει Αλβανία. Σε εμένα όλο Vodafone AL και σε ορισμένες περιπτώσεις One Telecom AL. Ειδικά στο κομμάτι κέντρο-Δασιά όλο roaming έκανε 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, georgeavl3 said:

Αν σου πω ότι και εγώ το ίδιο απόρησα.

Βέβαια θέλουν και COSMOTE και Vodafone Greece επειγόντως ενίσχυση στην περιοχή. Δεν είναι δυνατόν μόνο η Nova να είναι αξιοπρεπής στο σημείο 

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο άλλες θα μπορούσαν να έχουν καλυψη όπως η Nova. Η Nova το εφαρμόζει από μακριά (η κεραία που αναφέρω είναι στην κορυφή του Παντοκράτορα). Και μάλλον είναι η μόνη που ξεφεύγει από τα όρια (υπάρχουν για τέτοιες περιπτώσεις;) γιατί πραγματικά έχει πάρα πολύ δυνατό σήμα για 15χλμ απόσταση. Cosmote και VF πάλι από το βουνό έπιανα (όχι από το ίδιο σημείο εκπομπής), πάλι στα 15χλμ απόσταση και είχα θέμα.


Καλά βέβαια έχει και η Nova τις τρύπες της στην παλαιά πόλη. Λ.χ. βρισκόμουν στην οδό Γκίλφορδ & Ζαλόγγου γωνία. Η Cosmote είχε βέβαια 4G/5G κανονικά, η Nova EDGE.


Link to comment
Share on other sites

Όταν δεν πιάνει, φταίει η Νόβα. 

Όταν πιάνει καλά, πάλι φταίει. 

 

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, p_k said:

Όταν δεν πιάνει, φταίει η Νόβα. 

Όταν πιάνει καλά, πάλι φταίει.

Δεν ξέρω αν φταίει ή όχι,αλλά αν ξεπερνάει τα προβλεπόμενα όρια οφείλει ο ανταγωνισμός και πρωτίστως η αρμόδια αρχή,στην συγκεκριμένη περίπτωση η ΕΕΤΤ να την υποχρεώσει να κατέβει στα προβλεπόμενα όρια. Ειδάλλως και ο ανταγωνισμός να παραβλέψει τα όρια και να πιάνει ακόμα και στο υπερπέραν. Αλλά στην Ελλάδα του 2023 η ΕΕΤΤ δεν ασχολείται με ψιλουπήδημα

Link to comment
Share on other sites

Γίνονται μετρήσεις και υπάρχουν στη σελίδα της ΕΕΤΤ. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πρωταθλητές στη συνωμοσιολογία. 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, p_k said:

Γίνονται μετρήσεις και υπάρχουν στη σελίδα της ΕΕΤΤ. 

Δυστυχώς στην Ελλάδα είμαστε πρωταθλητές στη συνωμοσιολογία. 

Δεν θέλω να ακούω για ΕΕΤΤ και την ιστοσελίδα της. Για μια δουλειά θέλαν πιο πολύ σπρώξιμο και από αμάξι στην αναφορά για να την κάνουν. Η μόνη που είναι πιστή στα όρια είναι η COSMOTE(και όχι δεν είμαι fanboy)αλλά σου έχω ένα παράδειγμα. Σήμερα βρέθηκα στα χωριά της περιοχής μου και σε ένα κομμάτι είχα EDGE από την Vodafone. Πριν όμως από τρεις μήνες στο κομμάτι κανονικό 4G/4G+ από την κεραία στον Κιθαιρώνα. Ποιο είναι το συμπέρασμα;Είχε ξεπεράσει τα όρια(από το σημείο μέχρι την κεραία υπήρχε απόσταση 12km) και τώρα προφανώς έπεσε σύρμα και μαζεύτηκαν

Link to comment
Share on other sites

Για πράγματα που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. 

Μπορεί στην περιοχή που ανέφερες να υπήρχε βλάβη

 

Edited by p_k

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα βλάβη δεν υπάρχει 

48 minutes ago, p_k said:

Για πράγματα που δεν γνωρίζω, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. 

Μπορεί στην περιοχή που ανέφερες να υπήρχε βλάβη

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, aektzhs 1 said:

Απορώ πως η vf δεν σε πετάει Αλβανία. Σε εμένα όλο Vodafone AL και σε ορισμένες περιπτώσεις One Telecom AL. Ειδικά στο κομμάτι κέντρο-Δασιά όλο roaming έκανε 

Οι Αλβανικες(δυο πλεον)επειδη το εχω ρωτησει το θεμα σε αρκετες κεραιες που δεν ειναι αστικες παιζουν με οσο πιο τσιτα καλυψη γινεται. 

Εφοσον δεν ειναι στην Ευρωπαικη Ενωση βαζουν οτι ορια θελουν. 

Εμενα η VF που ηταν και ο πιο αδυναμος κρικος οταν πηγα φετος στο χωριο που ειχα προαναφερει ετρωγα συνεχως roaming απο Voda AL αλλα βεβαια μιλαμε για συνοριακο σημειο. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μαγαζί στις οδους Γαριβάλδη-Εθνικής Αντιστάσεως εξωτερικός χώρος. Το κέντρο είναι γεμάτο κόσμο. Στα Ιωαννινα εννοείται 

Cosmote 5G N78 380mbps down/17mbps up ping 31ms rsrq -12

Nova 5G N78 314mbps down/43mbps up ping 22ms rsrq -18

Vodafone 5G N1 0.3mbps down/12mbps up ping 42ms rsrq -19

Παλι δεν με αφήνει να επισυνάψω εικόνες

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, panos.k2 said:

Σε μαγαζί στις οδους Γαριβάλδη-Εθνικής Αντιστάσεως εξωτερικός χώρος. Το κέντρο είναι γεμάτο κόσμο. Στα Ιωαννινα εννοείται 

Cosmote 5G N78 380mbps down/17mbps up ping 31ms rsrq -12

Nova 5G N78 314mbps down/43mbps up ping 22ms rsrq -18

Vodafone 5G N1 0.3mbps down/12mbps up ping 42ms rsrq -19

Παλι δεν με αφήνει να επισυνάψω εικόνες

Συνεγκατασταση δεν παιζει εκει ετσι? 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, CamuCamu said:

Συνεγκατασταση δεν παιζει εκει ετσι? 

Κοιταξε πιάνουν όλες από τον Πύργο του ΟΤΕ στο κέντρο. Η Vodafone χωρίς να κάνει ca με την Ν78 η οποια υπάρχει κανονικά. Το γιατί άγνωστο. Πάντως εδώ κατω σερνεται γενικά η Vodafone. 

Παραπέρα στην Γαριβάλδη, στα μαγαζια εκεί στην παιδικη χαρα και απεναντι όλες ζορίζονται. Υπό φυσιολογικές συνθήκες, χωρίς τέτοια κίνηση, η Vodafone είναι οριακά λειτουργικη, οι άλλες δυο μέχρι 30mbps. 
 

Η Cosmote δυσκολα μαζεύει παρα πολλη κίνηση στο κέντρο της πόλης όπως οι άλλες δυο. Αυτο γιατί εχει λιγότερους πελάτες, κάτι που συμφέρει οσους εξυπηρετούνται από την κάλυψη του δικτύου στην πόλη. 

Edited by panos.k2
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, panos.k2 said:

Σε μαγαζί στις οδους Γαριβάλδη-Εθνικής Αντιστάσεως εξωτερικός χώρος. Το κέντρο είναι γεμάτο κόσμο. Στα Ιωαννινα εννοείται 

Cosmote 5G N78 380mbps down/17mbps up ping 31ms rsrq -12

Nova 5G N78 314mbps down/43mbps up ping 22ms rsrq -18

Vodafone 5G N1 0.3mbps down/12mbps up ping 42ms rsrq -19

Παλι δεν με αφήνει να επισυνάψω εικόνες

Σέρνεται πάλι η vf. Δεν θέλω να φανταστώ το τι θα γίνεται στο 4G

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...