Jump to content

Samsung Galaxy A53 5G


powerup
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικα το ονομασαν 5 γιατι παταει στην νεα εκδοση, και επειτα τις αναβαθμισεις του UI θα τις ονομασουν 5.1, 5.2 κοκ. 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

5 ώρες πριν, evris2013 said:

Από τη μία ίσως επικοινωνιακό τρικ όπως και στο Android, από την άλλη κάτσε να έρθει το UI 5 και βλέπουμε. 

ε έχει έρθει από την Τετάρτη, πάντως έχει γίνει πιο smooth 

Link to comment
Share on other sites

Ολοι βριζουνε το κινητο και λενε πως ειναι αχρηστο πως ειναι ετσι πως ειναι αλλιως....

Πρωτοι πηραμε εμεις ομως αναβαθμηση....

Δες κάθε Galaxy συσκευή που έχει πάρει το Android 13 - One UI 5.0 - Techmaniacs

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, stef31nos said:

Ολοι βριζουνε το κινητο και λενε πως ειναι αχρηστο πως ειναι ετσι πως ειναι αλλιως....

Πρωτοι πηραμε εμεις ομως αναβαθμηση....

Δες κάθε Galaxy συσκευή που έχει πάρει το Android 13 - One UI 5.0 - Techmaniacs

Ναι αλλά είναι πιο νέα η συσκευή. Λογικό δεν είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

και επειδη πηρε πρωτο τι να λεει, οτι ειναι το καλυτερο?

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Πηρα και εγω το one ui 5 με android 13. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόσος ντόρος, δεν υπάρχει καμία εμφανείς διαφορά.

Επίσης ελπίζω να πάρουμε εντός Νοεμβρίου και security patch, καθώς αν και αναβαθμιστήκαμε σε 13, εχουμε μεινει στον security patch του Οκτώβριου.

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πριν, ea6gka said:

και επειδη πηρε πρωτο τι να λεει, οτι ειναι το καλυτερο?

Πήρε πρώτο αλλά είναι και πιο καινούρια η συσκευή. Ναι, στα update σίγουρα θα είναι καλύτερο. Συνολικά θα δειξει πόσο καλύτερο μπορεί να είναι. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Έιχα το α53 και το α52σ, το δεύτερο είναι 50 φορές καλύτερο . Εχω την αίσθηση ότι σε δυο χρόνια το 53 θα σέρνεται , το άλλο ακόμα θα πηγαίνει καλά . 

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για αγορά για την γυναίκα. 

Εάν το έχει κάποιος να πει τα αρνητικά και τα θετικά 

Περισσότερο για μπαταρία και κολλήματα θέλω, όχι για κάμερα 

Χρήστος

Νοκια Ν70 -> Νοκια Ν73 -> Νοκια Ν86 -> Νοκια Ε7 ->Nokia Lumia 930 + Nexus 6 - > Pixel 4a

E7 : 31/8/2011 930 : 2/2/2015 Nexus 6 : 12/8/2016

Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτομαι για αγορά για την γυναίκα. 
Εάν το έχει κάποιος να πει τα αρνητικά και τα θετικά 
Περισσότερο για μπαταρία και κολλήματα θέλω, όχι για κάμερα 


Καλό είναι για τιμή black Friday

Powered by Cosmote Unlimited + Extrasim, Vodafone Red Unlimited + I4S + Vodafone Red 3 + VDSL 100 ,  F2G. 

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 12:40 ΜΜ, ea6gka said:

Έιχα το α53 και το α52σ, το δεύτερο είναι 50 φορές καλύτερο . Εχω την αίσθηση ότι σε δυο χρόνια το 53 θα σέρνεται , το άλλο ακόμα θα πηγαίνει καλά . 

Τώρα τι έχεις δηλαδή; Από που πηγάζει αυτή η αίσθηση; γιατί κι εγώ το δεύτερο έχω αυτή τη στιγμή. 

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 17/11/2022 at 12:46 ΜΜ, ardonhs said:

Το σκέφτομαι για αγορά για την γυναίκα. 

Εάν το έχει κάποιος να πει τα αρνητικά και τα θετικά 

Περισσότερο για μπαταρία και κολλήματα θέλω, όχι για κάμερα 

το Α53 που το έχω περίπου 2 μήνες,έχω να πω

μπαταρία πάρα πολύ καλή(πριν την αναβάθμιση ήταν εξαιρετική θα ελεγα-τωρα λέω πολύ έως πάρα πολύ καλη)

Απο νωρις το πρωι ανοιγμενο 5g,wifi,gps με σερφάρισμα πολυ και λιγα τηλ μεχρι το βραδυ σχετικά άνετα, 

Κολληματα δεν κάνει,

δεν είναι αστραπιαία  αλλά μια χαρά σταθερό , για τα λεφτά του ειναι πολυ καλό

 

Η οθόνη του είναι εξαιρετική,

Η κάμερα του στο auto focus και στο ζουμ έχει τύχει μερικές φορές να μην το κάνει σωστά

αλλά και πάλι για τα λεφτά του ειναι καλή

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξαφνικά απογοητεύτηκα πολύ από την συσκευή για τα χρήματα της.

αγόρασα και το redmi note 11 που ήθελα για δεύτερο και ξενέρωσα πόσο πιο καλά δείχνουν τα χρώματα της οθόνης στο note 11.

επίσης η μπαταρία έχει αισθητή διαφορά.

από επιδώσεις είναι παρόμοια, μόνο στην κάμερα είναι μεγάλη  η διαφορά υπέρ του samsung

 

Edited by lefstef
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, lefstef said:

Ξαφνικά απογοητεύτηκα πολύ από την συσκευή για τα χρήματα της.

αγόρασα και το redmi note 11 που ήθελα για δεύτερο και ξενέρωσα πόσο πιο καλά δείχνουν τα χρώματα της οθόνης στο note 11.

επίσης η μπαταρία έχει αισθητή διαφορά.

από επιδώσεις είναι παρόμοια, μόνο στην κάμερα είναι μεγάλη  η διαφορά υπέρ του samsung

 

Το note 11 έχει αισθητή καλύτερη μπαταρία?? στην ίδια χρήση είσαι σίγουρος?? το note 11 το απλό?

 

έχει..πρόβλημα στα χρώματα η οθόνη του Α53??

σαν να έχω άλλο κινητό γιαυτό ρωτάω

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά απογοητεύτηκα πολύ από την συσκευή για τα χρήματα της.
αγόρασα και το redmi note 11 που ήθελα για δεύτερο και ξενέρωσα πόσο πιο καλά δείχνουν τα χρώματα της οθόνης στο note 11.
επίσης η μπαταρία έχει αισθητή διαφορά.
από επιδώσεις είναι παρόμοια, μόνο στην κάμερα είναι μεγάλη  η διαφορά υπέρ του samsung
 
Για την μπαταρία είναι λογικό αν μιλάμε για το απλό note 11 με τον sd680 είναι πολύ καλός στην κατανάλωση, καμία σχέση με τον σάπιο exynos που έβαλαν στο 53, για την οθόνη έχω αμφιβολίες.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

ναι για το απλό 11. δοκίμασα στο samsung όλες τις ρυθμίσεις που έχει στην λειτουργία οθόνης και χάνει αισθητά

Link to comment
Share on other sites

Έχει η γυναίκα μου το redmi note 11 τα εχω δίπλα δίπλα με το a53 και ειναι πολύ πιο ωραία τα χρώματα στο a53.. Μηπως δεν έχεις κάτι ρυθμίσει σωστά; Πριν είχα το a52s αλλά ρε παιδιά για τη δική μου χρήση η μπαταρια δυστυχώς δεν ηταν αρκετή. Οχι ότι ειχε κακή μπαταρια αλλά εμένα δεν μου έφτανε και έτσι είπα να ρισκάρω με το a53. Μπαταρια με ακριβώς ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις εχω ενα 25% περισσότερο στο a53. Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κάμερα καλύτερη. Επειδή τα δούλεψα ταυτόχρονα κάποιες μέρες και έκανα συγκρίσεις οι φωτογραφίες στο a53 έχουν αρκετή περισσότερη λεπτομέρεια, επίσης πιο γρήγορο δακτυλικο αποτύπωμα. Εκεί όμως που υστερεί σημαντικα είναι στον επεξεργαστή. Το a52s ηταν βουτηρο η κύλιση, η εναλλαγή εφαρμογών..Επίπεδο ναυαρχίδας στο συγκεκριμένο κομμάτι. Στο a53 βλέπω συχνά λαγκ και σπασιματατακια. Στις 1-2 πρώτες μέρες ήταν πιο έντονα, μετά έστρωσε λίγο και εννοείται το συνηθίζεις και φαίνεται φυσιολογικό. Αν όμως ταυτόχρονα δουλεύεις ενα a52s βλέπεις την διαφορά. Για τα δικά μου θέλω λόγω μπαταριας και κάμερας θα διάλεγα και θα κράταγα το a53, αλλά κάποιος που δεν έχει πρόβλημα στη χειρότερη μπαταρια νομίζω η εμπειρία χρήσης του a52s είναι άψογη!! 

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, georgeapo34 said:

Έχει η γυναίκα μου το redmi note 11 τα εχω δίπλα δίπλα με το a53 και ειναι πολύ πιο ωραία τα χρώματα στο a53.. Μηπως δεν έχεις κάτι ρυθμίσει σωστά; Πριν είχα το a52s αλλά ρε παιδιά για τη δική μου χρήση η μπαταρια δυστυχώς δεν ηταν αρκετή. Οχι ότι ειχε κακή μπαταρια αλλά εμένα δεν μου έφτανε και έτσι είπα να ρισκάρω με το a53. Μπαταρια με ακριβώς ίδιες εφαρμογές και ρυθμίσεις εχω ενα 25% περισσότερο στο a53. Πάρα πολύ ευχαριστημένος. Κάμερα καλύτερη. Επειδή τα δούλεψα ταυτόχρονα κάποιες μέρες και έκανα συγκρίσεις οι φωτογραφίες στο a53 έχουν αρκετή περισσότερη λεπτομέρεια, επίσης πιο γρήγορο δακτυλικο αποτύπωμα. Εκεί όμως που υστερεί σημαντικα είναι στον επεξεργαστή. Το a52s ηταν βουτηρο η κύλιση, η εναλλαγή εφαρμογών..Επίπεδο ναυαρχίδας στο συγκεκριμένο κομμάτι. Στο a53 βλέπω συχνά λαγκ και σπασιματατακια. Στις 1-2 πρώτες μέρες ήταν πιο έντονα, μετά έστρωσε λίγο και εννοείται το συνηθίζεις και φαίνεται φυσιολογικό. Αν όμως ταυτόχρονα δουλεύεις ενα a52s βλέπεις την διαφορά. Για τα δικά μου θέλω λόγω μπαταριας και κάμερας θα διάλεγα και θα κράταγα το a53, αλλά κάποιος που δεν έχει πρόβλημα στη χειρότερη μπαταρια νομίζω η εμπειρία χρήσης του a52s είναι άψογη!! 

λογικο δεν ειναι στο Α53 να κραταει περισσοτερο η μπαταρια μιας και εχει 5000 mAh μπαταρια? μακαρι μελλοντικα στις 6,5 ιντσες να βαζει τετοια μπαταρια. ( αν εβαζε και στο Α52S τετοια μπαταρια θα εκανε ρεκορ πωλησεων ).

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, boymanos said:

λογικο δεν ειναι στο Α53 να κραταει περισσοτερο η μπαταρια μιας και εχει 5000 mAh μπαταρια? μακαρι μελλοντικα στις 6,5 ιντσες να βαζει τετοια μπαταρια. ( αν εβαζε και στο Α52S τετοια μπαταρια θα εκανε ρεκορ πωλησεων ).

Ναι εννοείται απλά πριν το πάρω διάβαζα σε κάτι σχόλια ότι λόγω επεξεργαστή δεν κάνει καλή διαχείριση οπότε ουσιαστικά είναι παρόμοια με τις 4500 του a52s. Τελικά όμως απο τη δικια μου εμπειρία υπάρχει αισθητη διαφορά.. Συμφωνώ απόλυτα αν το a52s είχε και αυτή τη μπαταρία θα άγγιζε το τέλειο.. Βασικά να το πω αλλιως αν το a53 είχε τον επεξεργαστή του a52s δεν θα υπήρχε αντίπαλος.. Ας ελπίσουμε στο a53s αν βγει ή στο a54 να τα συνδιασουν. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, boymanos said:

λογικο δεν ειναι στο Α53 να κραταει περισσοτερο η μπαταρια μιας και εχει 5000 mAh μπαταρια? μακαρι μελλοντικα στις 6,5 ιντσες να βαζει τετοια μπαταρια. ( αν εβαζε και στο Α52S τετοια μπαταρια θα εκανε ρεκορ πωλησεων ).

δν στεκει αυτο που λες...την διαχειριση μπαταριας την κανει ο επεξεργαστης.κ ο snapdragon 778G (a52s)κανει καλυτερη διαχειριση κ στα 4500 που ειναι απο του a53 5000(Exynos)!

Edited by ernesto1983
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, ernesto1983 said:

δν στεκει αυτο που λες...την διαχειριση μπαταριας την κανει ο επεξεργαστης.κ ο snapdragon 778G (a52s)κανει καλυτερη διαχειριση κ στα 4500 που ειναι απο του a53 5000(Exynos)!

Αυτό ξέρω και εγώ στην πράξη όμως μάλλον τα 500 παραπάνω mah κάνουν σοβαρή διαφορά.. Αν μου το έλεγες άλλος δεν θα το πίστευα αλλά επειδή τα δούλεψα και τα δύο εχω απο 20-25% παραπάνω μπαταρια με το a53.. Τωρα αν αλλάξει με τον καιρό δεν ξέρω αλλά για την ώρα είναι αισθητή η διαφορά Βέβαια μου λείπει η σμουθ αίσθηση του a52s. 

Link to comment
Share on other sites

Αν το a53 είχε τον επεξεργαστή του 52 θα ήταν το ιδανικό τηλέφωνο.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, chios said:

Αν το a53 είχε τον επεξεργαστή του 52 θα ήταν το ιδανικό τηλέφωνο.

Ειναι κατι που το εχουμε πει πολλες φορες. Βεβαια αν καποιος διαβασει το thread θα νομιζει πως το κινητο εχει ενα επεξεργαστη προβληματικο, κατι που δεν ισχυει. Μια χαρα στεκεται σε αυτα που του αναλογουν να κανει. Δεν δημιουργει προβληματα στη χρηση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...