Jump to content

iPhone SE 3 (2022)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators

H Apple ανακοίνωσε στην παρουσίασή της την 3η γενιά των iPhone SE, το πιο προσιτό smartphone που παράγει η εταιρεία. Το iPhone SE 2022 έρχεται δύο χρόνια μετά το iPhone SE του 2020.


H νέα συσκευή μοιάζει εμφανισιακά με το iPhone 6 (του 2014), όμως το εσωτερικό της συσκευής είναι ιδιαίτερα ανανεωμένο. Για αρχή, έχουμε το νεότερο -και ισχυρότερο- chipset της Apple, το A15 Bionic, το οποίο βρίσκουμε και στη σειρά iPhone 13. Αυτό που δυστυχώς δεν έχει αλλάξει είναι οι επιλογές για αποθ. χώρο, αφού έχουν παραμείνει οι εξής τρεις: 64GB, 128GB και 256GB.
 

image.ashx?fid=3194003


H οθόνη παραμένει στις 4,7" με το ίδιο πλαίσιο στο επάνω και το κάτω μέρος όπως στο μοντέλο του 2020. Παρά τη μικρή οθόνη, η συσκευή παραμένει μεγαλύτερη από ένα iPhone mini. H ανθεκτικότητα έχει βελτιωθεί (Ceramic Shield), ενώ διατίθεται και ο αισθητήρας αναγνώρισης αποτυπωμάτων Touch ID.
 

Η κάμερα έχει βελτιωθεί κυρίως από άποψη λογισμικού. Διαθέτει και πάλι έναν αισθητήρα στο πίσω μέρος, στα 12MP, χωρίς την οπτική σταθεροποίηση όμως των iPhone 13. Νέα χαρακτηριστικά για το SE 2022 είναι τα Smart HDR 4, νέα Photographic Styles και το σύστημα Deep Fusion.


image.ashx?fid=3194002


Φυσικά, υπάρχει και υποστήριξη 5G. Η συσκευή θα γίνει διαθέσιμη από τις 18 Μαρτίου με τιμές που ξεκινούν στις ΗΠΑ από τα 429 δολάρια.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 3rd gen (2022)
  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Πραγματικά θα μπορούσε να σκίσει αλλά το χαντάκωσαν εντελώς με αυτή την τιμή (ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας τον ίδιο σχεδιασμό και την διαφορά των 50€ με το 11). Το ξέρω πως πολλοί μιλάνε για τον πληθωρισμό αλλά η Apple σαν εταιρεία άντεχε να μειώσει την τιμή.


Sent from my iPad using Tapatalk

Curve referral code: https://www.curve.com/join#DGP56ZMD 

 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kremmydass said:

Πραγματικά θα μπορούσε να σκίσει αλλά το χαντάκωσαν εντελώς με αυτή την τιμή (ειδικά αν λάβουμε υπόψιν μας τον ίδιο σχεδιασμό και την διαφορά των 50€ με το 11). Το ξέρω πως πολλοί μιλάνε για τον πληθωρισμό αλλά η Apple σαν εταιρεία άντεχε να μειώσει την τιμή.


Sent from my iPad using Tapatalk

από το 2007 και μετά αυτό λέμε κάθε φορά που βγαίνει μια συσκευή. ξέρεις ποιο είναι το θέμα? ότι κάθε χρόνο σπάει και ένα νέο ρεκόρ. πως μετά να κατεβάσουν τις τιμές? όποτε καθόμαστε στον καναπέ και απολαμβάνουμε τις νέες συσκευές είτε από το YouTube είτε οποίος έχει τα χρήματα τις αγοράζει. κάτι άλλο δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί όσο πουλάει τόσο οι τιμές θα είναι όπως τις ξέρουμε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, ThanosM said:

Καλησπέρα, έχουμε καμία πληροφορικά σχετικά με την χωρητικότητα της μπαταρίας;

Ακόμα δεν έχει αποκαλυφθεί. Ωστόσο, δεδομένου του περιορισμένου χώρου που έχει η συσκευή, αναμένεται να μην απέχει πολύ από τα 1,821mAh του προκατόχου αλλά και του iPhone 8. Σύντομα θα έχουμε πιο ακριβή ενημέρωση από τους γνωστούς τύπους στο YouTube που ανοίγουν τις συσκευές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, ThanosM said:

Καλησπέρα, έχουμε καμία πληροφορικά σχετικά με την χωρητικότητα της μπαταρίας;

Ότι και να κάνουν που να χωρέσει κάτι παραπάνω; 
Όταν μιλάμε για το σασί των συσκευών που ανέφερε ο από πάνω άρα καταλαβαίνεις ότι θα έχει μια 95% ίδια μπαταρία σε χωρητικότητα με ότι αυτό συνεπάγεται 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
On 17/3/2022 at 4:59 ΜΜ, ThanosM said:

Καλησπέρα, έχουμε καμία πληροφορικά σχετικά με την χωρητικότητα της μπαταρίας;

Όπως αναμέναμε, τα πρώτα teardown έχουν ήδη γίνει και έχουν αποκαλύψει μπαταρία 2.018 mAh, ενώ το iPhone SE (2020) είχε κυψέλη χωρητικότητας 1.821 mAh.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, athanaso77 said:

Όπως αναμέναμε, τα πρώτα teardown έχουν ήδη γίνει και έχουν αποκαλύψει μπαταρία 2.018 mAh, ενώ το iPhone SE (2020) είχε κυψέλη χωρητικότητας 1.821 mAh.

πολυ καλο νεο εστω 10% συν τα 5nm του a15,σιγουρα ειναι βελτιωμενο.καλοκαιρακι ισως και νωριτερα θα το εχω και εγω το μαυρακι μου μετα την συμβιωση για 3,5  χρονια, iphone se του 2016.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, filipdent said:

πολυ καλο νεο εστω 10% συν τα 5nm του a15,σιγουρα ειναι βελτιωμενο.καλοκαιρακι ισως και νωριτερα θα το εχω και εγω το μαυρακι μου μετα την συμβιωση για 3,5  χρονια, iphone se του 2016.

Εγώ πάντως από το 2 δεν με καλύπτει πλέον το μέγεθος και η μπαταρία. Πήρα iPad για να κάνω τη δουλειά μου. Και μάλλον επόμενη συσκευή το 13αρι. 
Καλό χρυσο το SE αλλά θα ήθελα το σασί του 12/13 Mini. 

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nikolas14 said:

Εγώ πάντως από το 2 δεν με καλύπτει πλέον το μέγεθος και η μπαταρία. Πήρα iPad για να κάνω τη δουλειά μου. Και μάλλον επόμενη συσκευή το 13αρι. 
Καλό χρυσο το SE αλλά θα ήθελα το σασί του 12/13 Mini. 

το touch id ειναι το ολο θεμα.και εγω το 13 μινι ηθελα

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
8 minutes ago, filipdent said:

το touch id ειναι το ολο θεμα.και εγω το 13 μινι ηθελα

Έχετε δοκιμάσει το Face ID και προτιμάτε το Touch ID;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, athanaso77 said:

Έχετε δοκιμάσει το Face ID και προτιμάτε το Touch ID;

Σε έναν φίλο το περιεργάστηκα και είδα ότι σε διάφορες εγκρίσεις πχ αγορές,τραπεζικά κλπ,πρέπει να κάνω παραπάνω κινήσεις και συγκεκριμένα να πατήσω 2 φορές το power button. Μακαρι επιτέλους να το βάλει κάτω από την οθόνη όπως το huawei p30 που το εχω για δεύτερο τηλέφωνο. 

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
37 minutes ago, filipdent said:

Σε έναν φίλο το περιεργάστηκα και είδα ότι σε διάφορες εγκρίσεις πχ αγορές,τραπεζικά κλπ,πρέπει να κάνω παραπάνω κινήσεις και συγκεκριμένα να πατήσω 2 φορές το power button. Μακαρι επιτέλους να το βάλει κάτω από την οθόνη όπως το huawei p30 που το εχω για δεύτερο τηλέφωνο. 

Αν πάρεις συσκευή με Face ID και τη δουλέψεις κανονικά (όχι να την περιεργαστείς σε φίλο), θα καταλάβεις γιατί η συντριπτική πλειοψηφία δε θα ήθελε με τίποτα να γυρίσει στο απαρχαιωμένο Touch ID.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, athanaso77 said:

Αν πάρεις συσκευή με Face ID και τη δουλέψεις κανονικά (όχι να την περιεργαστείς σε φίλο), θα καταλάβεις γιατί η συντριπτική πλειοψηφία δε θα ήθελε με τίποτα να γυρίσει στο απαρχαιωμένο Touch ID.

για τις extra κινήσεις για τα τραπεζικά  ισχύει έτσι;δεν κάνω λάθος;

βασικα προσπαθώ οσο μπορώ να στήσω το τηλ ώστε να πατώ οσο γίνεται λιγότερα φυσικά κουμπιά γιατί τα τηλέφωνα τα κρατάω κοντά στα 4 χρόνια. στο iphone se 2016 το ανοίγω με raise to wake,το κλείνω με double click στο assistive touch και τέλος πάω στην αρχική οθόνη με μόνο κλικ στο assistive touch. οποτε με βολεύει απίστευτα να ξεκλειδώνω το τηλ με το touch id χωρίς να χρειάζεται να κάνω άλλη κίνηση για να πάω στην αρχική οθόνη όπως θα έκανα με το faceid δηλαδή σύρσιμο προς τα πάνω. 

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Σε γενικές γραμμές, με το Face ID έχεις λιγότερες κινήσεις να κανείς και λιγότερα κουμπιά να πατήσεις από ότι με το Touch ID. Τώρα αν θεωρείς το double tap στο power button για να πληρώσεις σε ένα pos είναι λόγος για να μη φύγεις από το Touch ID, τι να πω… σεβαστό. Σε όλα τα υπόλοιπα τραπεζικά, δε χρειάζεται να πατάς κουμπιά όπως κάνεις στη δίκη σου συσκευή. Όσον αφορά το assistive touch, μπορείς να το έχεις σε οποιαδήποτε συσκευή (και με το οποίο μπορείς να πληρώσεις στο pos και χωρίς το double tap στο power button) και τέλος… το double tap to wake είναι σαφώς πιο λειτουργικό του raise to wake. Αλλά στη τελική, αυτό που μετράει είναι το πως τον βολεύει τον καθένα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, athanaso77 said:

Σε γενικές γραμμές, με το Face ID έχεις λιγότερες κινήσεις να κανείς και λιγότερα κουμπιά να πατήσεις από ότι με το Touch ID. Τώρα αν θεωρείς το double tap στο power button για να πληρώσεις σε ένα pos είναι λόγος για να μη φύγεις από το Touch ID, τι να πω… σεβαστό. Σε όλα τα υπόλοιπα τραπεζικά, δε χρειάζεται να πατάς κουμπιά όπως κάνεις στη δίκη σου συσκευή. Όσον αφορά το assistive touch, μπορείς να το έχεις σε οποιαδήποτε συσκευή (και με το οποίο μπορείς να πληρώσεις στο pos και χωρίς το double tap στο power button) και τέλος… το double tap to wake είναι σαφώς πιο λειτουργικό του raise to wake. Αλλά στη τελική, αυτό που μετράει είναι το πως τον βολεύει τον καθένα.

ομολογώ ότι το double tap to wake μου λείπει καθώς και το swipe up  για την αρχική οθόνη. προσανατολίζομαι για το ipad pro 11 που έχει faceid όπου θα δω πως βολεύει στην καθημερινότητα και βλεπω. είναι βέβαια και τα 400 ευρώ διαφορά μεταξύ του μίνι και του se 3 αλλά είναι διαφορετικές συσκευές. τα περισσότερα τα κάνω από το ipad και το  pc και δεν επενδύω πολλά σε σε συσκευή που εχω πάνω μου συνέχεια με πιθανότητα να την χάσω η να σπάσει κλπ. σε ευχαριστω για την γνώμη σου παντως. 

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
5 ώρες πριν, haki said:

Έπεσε ένα στα χέρια μου, καινούργιο, με 360 ευρώ και το τσίμπησα! Ξεπούλησα όλα τα αντροϊκά υπάρχοντα μου και πλέω σε πελάγη ευτυχίας! Μπήκε σε Otterbox θήκη και τοποθέτησα Otterbox γυαλί από τον Κωτσόβολο σε τιμή ξεφτίλα, πιό φτηνά και από τον κινέζο της γειτονιάς σας. Το τηλέφωνο έχει το απολύτως τέλειο μέγεθος για μένα, το έχεις ξεκλειδώσει πριν ακόμη το βγάλεις από την τσέπη, έχει κάμερα ονειρεμένη, η LCD οθόνη έχει απίθανη απεικόνιση χρωμάτων (πλην, βεβαίως, του απόλυτου μαύρου), η ποιότητα των υλικών είναι σε εντελώς κορυφαίο επίπεδο, το σήμα του, περιλαμβανομένου και του 5G, είναι εξαιρετικό, η μπαταρία σαφώς βελτιωμένη, η συνδεσιμότητα wifi και bluetooth καλύτερη και γρηγορότερη από τις κορεοκινεζιές και ο επεξεργαστής και η απόκριση....ένα ΟΝΕΙΡΟ! Ο καλύτερος επεξεργαστής του πλανήτη σε μίνι σασί! Όνειρο ζω...μην με ξυπνάτε!

όταν σου φύγει ο ενθουσιασμός τότε θα μπορείς να μας πεις την πραγματική αλήθεια 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, haki said:

Υπάρχει δηλαδή και μη-πραγματική αλήθεια! Κοιτά τι μαθαίνει ένας άνθρωπος που αλλάζει κινητό ανά δυο εβδομάδες από κάποιον που αλλάζει ανά….! Κρίμα που δεν έμαθα κάτι από τα έξι SE 2020 που είχα ανά διαστήματα την προηγούμενη διετία. ΕΣΕΝΑ θα συμβουλευτώ για το επόμενο, διότι ξέρεις όλες τις αλήθειες…πραγματικές και ψεύτικες!😂

δεν είπα να με συμβουλευτείς απλά δεν είναι τόσο τέλειο όσο λες. είναι για παρά πολύ συγκεκριμένο κοινό και το θεωρώ και πολύ ακριβό αν το αγοράσει κανείς καινούργιο για αυτό που σου πουλάνε 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, haki said:

Εγώ ανήκω στο πολύ συγκεκριμένο κοινό και με τα τρεισήμισι κατοστάρικα που το πήρα καινούργιο είμαι απόλυτα βέβαιος ότι έκανα εξαιρετική αγορά. Ή λες να είχα αγοράσει κάποιο….Vivo από αυτά που εκθειάζει η ομάδα του Myphone με…599 ευρώ;😂😂😂

εσύ μπορεί να το πήρες ναι 

το κακό είναι ότι κοστίζει 500ευρω καινούργιο με 64 μνήμη όποτε είναι λίγο ακριβό για τα σημερινά δεδομένα εκεί ήταν η ένσταση μου 

κι εγώ αλλάζω πολύ συχνά συσκευές, είχα και τα 2 προηγούμενα se αλλα ειναι δυσκολα τηλεφωνα να τα εχεις εν ετη 2022

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, haki said:

Για μένα δεν νοείται να αγοράσει κάποιος κινητό με ΦΠΑ εν έτει 2022. 
 

Δεν είναι καθόλου δύσκολο τηλέφωνο. Ούτε και η οθόνη του είναι τόσο μικρή. Πριν τέσσερα χρόνια έκαναν ουρές έξω από τα καταστήματα για να αγοράσουν το 8άρι. Αυτή η αηδία με τις 6.8 ίντσες είναι ότι πιό δύσκολο…όχι οι 4.7 ίντσες. Ποσό μάλλον όταν όλα λειτουργούν υποδειγματικά. Και το λέω προερχόμενος από A52s με λειτουργικό ότι καλύτερο υπάρχει σε Android. Δεν θέλω καν να το συγκρίνω με τις κινεζιές που εδώ και ατελείωτα χρόνια δεν μπορούν να φτιάξουν την αυτόματη φωτεινότητα και τον αισθητήρα εγγύτητας να λειτουργεί. Εδώ όλα δουλεύουν τέλεια. 

το α52σ έχει το καλύτερο λογισμικό σε android? εδω κανεις πολυ μεγαλο λαθος 

επίσης είμαστε πολλοί που δεν έχουμε τροπο να πάρουμε συσκευή με αποφορολογηση 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Just now, haki said:

Όχι μόνο το Α52s βέβαια. ΟΛΑ τα Samsung. Και όχι βέβαια τα 1*! Μετά από πάνω από 500 συσκευές ΔΕΝ κάνω λάθη!

δυστυχώς με 500 συσκευές και παραμένεις λάθος 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όλα του τα συγχωρώ, η έλλειψη night mode όμως παραπάει για μένα


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συμφωνώ για την εφαρμογή NeuralCam, όχι μόνο κάνει αυτό που υπόσχεται αλλά έχει και παραμετροποίηση που απουσιάζει από το nightmode της επίσημης εφαρμογής σε όσες συσκευές υπάρχει. Ακόμα δηλαδή κι αν είχε nightmode το SE, το NeuralCam θα το αγόραζα. Κατά τα άλλα επέστρεψα στο ios καθαρά γι αυτή την συσκευή, καθώς στο android αν και οι κατασκευαστές είναι πολυπληθείς, υπάρχει μια αδιανόητη μονομέρεια με τηλέφωνα κατασκευασμένα αποκλειστικά σε μέγεθος phablet. Βέβαια αυτό έχει το λόγω του, καθώς το μεγαλύτερο τμήμα του αγοραστικού κοινού βρίσκεται στην Ασία, όπου το βιοτικό επίπεδο επιβάλει με μια συσκευή να γίνονται τα πάντα. Όταν όμως εργάζεσαι το μεγαλύτερο τμήμα της ημέρας σου μπροστά στον υπολογιστή, κάνεις σε αυτόν την περιήγηση με την άνεση του φυσικού πληκτρολογίου χωρίς να βγάζεις τα μάτια σου στο κινητό ακόμα κι αν έχει 6,8 ίντσες οθόνη. Σε αυτή την περίπτωση θέλεις κάτι μικρό και βολικό που θα το χρησιμοποιήσεις στο διαδύκτιο μόνο σε περίπτωση ανάγκης, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς σαν τον είλωτα τεράστιες συσκευές.      

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, alexphoto said:

Συμφωνώ για την εφαρμογή NeuralCam, όχι μόνο κάνει αυτό που υπόσχεται αλλά έχει και παραμετροποίηση που απουσιάζει από το nightmode της επίσημης εφαρμογής σε όσες συσκευές υπάρχει. Ακόμα δηλαδή κι αν είχε nightmode το SE, το NeuralCam θα το αγόραζα. Κατά τα άλλα επέστρεψα στο ios καθαρά γι αυτή την συσκευή, καθώς στο android αν και οι κατασκευαστές είναι πολυπληθείς, υπάρχει μια αδιανόητη μονομέρεια με τηλέφωνα κατασκευασμένα αποκλειστικά σε μέγεθος phablet. Βέβαια αυτό έχει το λόγω του, καθώς το μεγαλύτερο τμήμα του αγοραστικού κοινού βρίσκεται στην Ασία, όπου το βιοτικό επίπεδο επιβάλει με μια συσκευή να γίνονται τα πάντα. Όταν όμως εργάζεσαι το μεγαλύτερο τμήμα της ημέρας σου μπροστά στον υπολογιστή, κάνεις σε αυτόν την περιήγηση με την άνεση του φυσικού πληκτρολογίου χωρίς να βγάζεις τα μάτια σου στο κινητό ακόμα κι αν έχει 6,8 ίντσες οθόνη. Σε αυτή την περίπτωση θέλεις κάτι μικρό και βολικό που θα το χρησιμοποιήσεις στο διαδύκτιο μόνο σε περίπτωση ανάγκης, χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς σαν τον είλωτα τεράστιες συσκευές.      

Δυστυχώς ακόμα και στην Ευρώπη οι περισσότερες πωλήσεις έχουν να κάνουν με μεγάλο μέγεθος οθόνης οπότε οι δικές σου ανάγκες δεν αντιπροσωπεύουν το σύνολο 

Κι εγώ σαν εσένα δεν θέλω μεγάλη συσκευή άσχετα που δεν είμαι όλη μέρα στον υπολογιστή

 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone SE 3 (2022)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...