Jump to content

Realme 9 Pro+


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γενικά πως είναι το τηλέφωνο για εσάς που το έχετε καιρό; Η καθημερινή εμπειρία χρήσης, η οθόνη του, ο ήχος και τέλος η κάμερα του;

NFC έχει γιατί βλέπω ότι κάποια sites (ακόμα και το επίσημο της Realme) δεν το αναφέρει;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimBlack said:

Γενικά πως είναι το τηλέφωνο για εσάς που το έχετε καιρό; Η καθημερινή εμπειρία χρήσης, η οθόνη του, ο ήχος και τέλος η κάμερα του;

NFC έχει γιατί βλέπω ότι κάποια sites (ακόμα και το επίσημο της Realme) δεν το αναφέρει;

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η κύρια κάμερα ειναι ναυαρχίδας. Κάνει την νύχτα μέρα και το βίντεο του πολύ δυνατό. Οι υπόλοιπες κάμερες μέτριες. Το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι η μπαταρία του αλλά εμένα δεν με απασχολεί καθώς μου βγάζει μέρα άνετα. Στα + θα βάλω το λειτουργικό που είναι καθαρό android, σαν να έχει δλδ android one συσκευή. Ο επεξεργαστής θα μπορούσε κι αυτός να είναι ένα τσακ καλύτερος χωρίς να σημαίνει ότι αυτός που έχει τώρα θα σου δημιουργήσει θέμα.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πριν, bagit said:

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος. Η κύρια κάμερα ειναι ναυαρχίδας. Κάνει την νύχτα μέρα και το βίντεο του πολύ δυνατό. Οι υπόλοιπες κάμερες μέτριες. Το μόνο αρνητικό που έχω ακούσει μέχρι στιγμής είναι η μπαταρία του αλλά εμένα δεν με απασχολεί καθώς μου βγάζει μέρα άνετα. Στα + θα βάλω το λειτουργικό που είναι καθαρό android, σαν να έχει δλδ android one συσκευή. Ο επεξεργαστής θα μπορούσε κι αυτός να είναι ένα τσακ καλύτερος χωρίς να σημαίνει ότι αυτός που έχει τώρα θα σου δημιουργήσει θέμα.

Είμαι πολύ κοντά στην αγορά του, είναι πολύ θετικό για μένα οτι είναι σαν στοκ αντροιντ. Τα ηχεία του πως είναι; Είναι δυνατά και καθαρά; Τι χρήση κάνεις στην μπαταρία του;

Σ ευχαριστώ 

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και το GT 2 το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει τις ίδιες κάμερες. Η φωτεινότητά της οθόνης είναι καλή γιατί τα nits που βλέπω μου φαίνονται λίγα;

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθεί  μικρο  σεντόνι 🙂 

Είμαι κάτοχος του από το Σάββατο  (δλδ.4 ημέρες  ) Πρώην συσκευές πολλές, τα τελευταία 2 χρονιά έχουν περάσει από  τα χερια μου iphone xr xs ,mi 10 t pro ,  mate 20 pro ( το οποίο και έσπασε η οθόνη και με ώθησε στη αγορά του 9pro +) p20 ,Redmi Note 8,one plus nord , mi 11t  a52s και ίσως ξεχνώ και κάποιες . Είχα αποφάσισει να κρατήσω το mate 20 pro και σαν 2ο να εχω το nord , το 52s  έμεινε  στην σύντροφο (Haptics και ποιότητα κατασκευής το έστειλαν εκεί  ). μέχρι που έσπασε η οθόνη του  mate ( το οποίο μόλις επέστρεψε από σέρβις νεα μπαταρία κ.λπ. δλδ καινούργιο σχεδόν ). οπότε... 

Λιώνοντας κυριολεκτικά τις  αξιολογήσεις  για ήμερες αποφάσισα να παω στο 9pro+

Να ξεκινήσω από την κατασκευή του , δεν ειναι  η πλαστικουρα  a 52s  ούτε όμως στο επίπεδο iphone η mate θα έλεγα οτι ειναι ένα ελαφρύτερο nord.

Η οθόνη ειναι αρίστη για εμένα , δεν κουράζει στο διάβασμα ( με ενδιαφέρει πολύ ειδικά το βράδυ ) και στον ηλιο ειναι μια χαρά,,, εχει όμως ένα μικρο  πιγούνι κατω κατω που με χαλάει και προσπαθω να το συνηθίσω ( είμαι της συμμετρίας 😉 ) 

Ήχος ,,,, 2 ηχεία πολύ δυνατά με παρα πολύ καλή ποιότητα ήχου και απίστευτα  καλή αναπαραγωγή σε ακουστικά και Bluetooth ηχεία και επιπλέον jack για ακουστικά . 

Απίστευτοι  μηχανισμοί δονήσεως  και ανάδρασης, κατι που με είχε ξενερώσει απίστευτα στο a52s που ήταν άθλιοι  , και προσωπικά με ενδιαφέρουν παρα πολύ.

Λογισμικό καθαρό  αντροιντ (σχεδόν ) με πολλά εξτρά   , όπως πολλαπλά παράθυρα όχι απλα ένα πάνω ένα κατω αλλά και δυνατότητα αναπροσαρμογής μεγέθους , δυνατότητα αναπαραγωγής ήχου από βίντεο youtube  ενώ η οθόνη ειναι κλειστή ,,, γενικά είμαι κατά πολύ  παραπάνω από ευχαριστημένος από το λειτουργικό του. έρχεται με έκδοση 12 θα πάει όπως λένε μέχρι 14 .(δεν εχω κρατήσει συσκευή πάνω από 2.5 χρόνια οπότε οκ )..

(και εδώ να πω ότι υπήρξε και κατι το οποίο παραλίγο να το στείλει στο πυρ το εξώτερο ,, όταν παρέλαβα έβαλα κάρτα sim μέσα και ξεκίνησα την συσκευή δεν δούλευε σωστά  η διαδικασία μετάβασης από wifi σε δεδομένα κινητής  , έπρεπε να το βαλω για μερικά λεπτά σε διαδικασία πτήσης και να ξανανοίξω κεραίες για να μου δώσει δεδομένα . Το σέρβις τους ήταν άψογο σε τηλεφώνημα  μου κατάλαβαν το πρόβλημα   ήξεραν ακριβως τι γίνετε και δόθηκε λύση , είχε θέμα η σιμ η  μου τελικά άλλαξα με νέα και όλα καλά).

Φωτογραφίες ,,να ειναι καλά ο Αντρεας ,τα γράφει πιο πισω ,αλλά να προσθέσω και εγώ κάτι σε αυτά.. το 2χ ειναι απίθανο δεν εχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα λες και εχει τηλεφακό ειναι  . όντως αποδίδει τα δέοντα η κύρια κάμερα για τις άλλες δεν έχω ασχοληθεί καθόλου .

Μπαταρία μου βγάζει  την ήμερα και μπαίνω στην επόμενη και φορτίζω και γρήγορα μάλιστα , παιχνίδια δεν παίζω  κανω μια γενική χρήση,  σερφαρισμα τηλέφωνα μουσική κανα βίντεο .

Η επεργαστικη ισχύς και η μνήμη ειναι υπεραρκετές για εμένα .

Αγορά στα 350 από public 

H συσκευασία εχει φορτιστή ,αν και εχω ένα  σωρο στο σπίτι εχω δει ότι η κάθε συσκευή εχει άλλη συμπεριφορά με τον κάθε φορτιστή , οπότε καλο αυτό , και μια θήκη για πέταμα μπήκε βγηκε για σας .

Για να κλείσω  η συσκευή τσεκάρει σχεδόν  όλα αυτά που εγώ θέλω  αυτό που με χαλάει  ειναι αυτό το πιγούνι  και ίσως  και καμιά θήκη της προκοπής (spiegen ας πούμε) που δε βρισκω .

 

 

  

 

Edited by radiohan
Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, JimBlack said:

Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και το GT 2 το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει τις ίδιες κάμερες. Η φωτεινότητά της οθόνης είναι καλή γιατί τα nits που βλέπω μου φαίνονται λίγα;

πας ξεκαθαρα σε gt2

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, JimBlack said:

Βασικά είμαι ανάμεσα σε αυτό και το GT 2 το οποίο αν δεν κάνω λάθος πρέπει να έχει τις ίδιες κάμερες. Η φωτεινότητά της οθόνης είναι καλή γιατί τα nits που βλέπω μου φαίνονται λίγα;

Αν δεν κάνω λάθος το GT 2 είναι η ναυαρχίδα της σειράς. Ίδιο set καμερών έχει απλά έχω την εντύπωση πως έχει καλυτερη selfie το gt 2. Αν δεν υπάρχει θέμα χρημάτων με κλειστά μάτια θα πας στο gt 2 λόγω επεξεργαστή πιο φωτεινής οθόνης UFS 3.1 και έχω την εντύπωση πως στις ναυαρχίδες η realme φοράει ακόμα πιο προσεγμένο λειτουργικό (το έχω διαβάσει δεν έχω προσωπική άποψη). Αν σε ξενίζουν τα παραπάνω λεφτά τότε και στο realme 9 pro plus να μείνεις δεν θα έχει θέμα καθώς από άποψη κάμερας είναι ένα και το αυτό. Τώρα αναφορικά με την φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο το κινητό έχει θέμα. Δυστυχώς αντιμετωπίζω το πρόβλημα όταν βγάζω φωτογραφίες και έχει πολύ ήλιο, δεν φαίνεται καθαρά τι βγάζω αλλά όταν δω τι τράβηξα υπό σκιά μένω με το στόμα ανοιχτό. Βασικά λόγω κόβιντ έκατσα σπίτι με wifi και έβγαλα 7 ώρες ανοιχτή οθόνη (πάντα στα 90 χερτζ) άνετα. Τώρα όταν έχω να κάνω με δεδομένα η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα αλλά 5 ώρες βγάζει. Γενικά είναι το πρώτο κινητό που έχω τόσο καλή διαχείριση μπαταρίας. Το αγόρασα χωρίς ΦΠΑ, πούλησα και το παλαιό και μου βγήκε γύρω στα 120 ευρώ. Ε δεν είναι να παραπονιέμαι με τόσα λεφτά.

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένας κάτοχος του κινητού γνώστης σχετικά με φλασαρίσματα και τέτοια; Θέλω κάποιον να μου πάρει ένα πλήρες backup των partitions του κινητού γιατί έχω μπρικάρει το δικό μου.

Προσπάθησα να κάνω downgrade σε προηγούμενη έκδοση με spflash tool και έχει πέσει σε bootloop με μήνυμα "Serial is not match fastboot unlock verify". Μάλλον η rom που βρήκα online δεν ταιριάζει. Αν ξέρει κάποιος πως να το κάνει (μάλλον με mtk client 2) και μου τα ανεβάσει κάπου θα με σώσει.

(Έχει εγγύηση, λέτε αν το πάω απλά πίσω έτσι να μπορέσουν αυτοί να το φλασάρουν;)

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, bagit said:

Αν δεν κάνω λάθος το GT 2 είναι η ναυαρχίδα της σειράς. Ίδιο set καμερών έχει απλά έχω την εντύπωση πως έχει καλυτερη selfie το gt 2. Αν δεν υπάρχει θέμα χρημάτων με κλειστά μάτια θα πας στο gt 2 λόγω επεξεργαστή πιο φωτεινής οθόνης UFS 3.1 και έχω την εντύπωση πως στις ναυαρχίδες η realme φοράει ακόμα πιο προσεγμένο λειτουργικό (το έχω διαβάσει δεν έχω προσωπική άποψη). Αν σε ξενίζουν τα παραπάνω λεφτά τότε και στο realme 9 pro plus να μείνεις δεν θα έχει θέμα καθώς από άποψη κάμερας είναι ένα και το αυτό. Τώρα αναφορικά με την φωτεινότητα κάτω από τον ήλιο το κινητό έχει θέμα. Δυστυχώς αντιμετωπίζω το πρόβλημα όταν βγάζω φωτογραφίες και έχει πολύ ήλιο, δεν φαίνεται καθαρά τι βγάζω αλλά όταν δω τι τράβηξα υπό σκιά μένω με το στόμα ανοιχτό. Βασικά λόγω κόβιντ έκατσα σπίτι με wifi και έβγαλα 7 ώρες ανοιχτή οθόνη (πάντα στα 90 χερτζ) άνετα. Τώρα όταν έχω να κάνω με δεδομένα η μπαταρία πέφτει πιο γρήγορα αλλά 5 ώρες βγάζει. Γενικά είναι το πρώτο κινητό που έχω τόσο καλή διαχείριση μπαταρίας. Το αγόρασα χωρίς ΦΠΑ, πούλησα και το παλαιό και μου βγήκε γύρω στα 120 ευρώ. Ε δεν είναι να παραπονιέμαι με τόσα λεφτά.

η ναυαρχιδα ειναι το gt 2 pro

αλλα επειδη εχω το gt2 καλυτερος επεξεργαστης σιγουρα με το mediatek δε το πολυγουσταρω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νομίζω πως έχω καταλήξει στην αγορά του. Μένει να πάω να το δω από κοντά και δω λίγο το λειτουργικό του. Έχει κανείς άποψη για το που να απευθυνθώ για την αγορά του; Είχα πάρει το Xiaomi m9 lite από skroutz-ομαγαζο και δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα. Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής από κάποιο επώνυμο κατάστημα.

Και κάτι άλλο ακόμα. Χαζεύοντας τα χαρακτηριστικά του pro + και του απλού pro, είδα ότι η κάμερα του απλού pro είναι στα 64 megapixel εν αντιθέσει με του plus που είναι στα 50. Υπάρχει κάποιο συγκριτικό τεστ για αυτά τα δύο; Το λέω για τις βασικές λειτουργίες και τα δύο μου με καλύπτουν αλλά θα ήθελα αυτό με την καλύτερη κάμερα

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, geioannou said:

Νομίζω πως έχω καταλήξει στην αγορά του. Μένει να πάω να το δω από κοντά και δω λίγο το λειτουργικό του. Έχει κανείς άποψη για το που να απευθυνθώ για την αγορά του; Είχα πάρει το Xiaomi m9 lite από skroutz-ομαγαζο και δεν χρειάστηκε ποτέ τίποτα. Βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά τιμής από κάποιο επώνυμο κατάστημα.

Και κάτι άλλο ακόμα. Χαζεύοντας τα χαρακτηριστικά του pro + και του απλού pro, είδα ότι η κάμερα του απλού pro είναι στα 64 megapixel εν αντιθέσει με του plus που είναι στα 50. Υπάρχει κάποιο συγκριτικό τεστ για αυτά τα δύο; Το λέω για τις βασικές λειτουργίες και τα δύο μου με καλύπτουν αλλά θα ήθελα αυτό με την καλύτερη κάμερα

Αν θες για καλύτερη κάμερα πας χωρίς σκέψη στο pro plus. Έχει κάμερα ναυαρχίδας. Μην κοιτάς τα mp. Ο φακός είναι που μετράει. Τώρα για αγορά. τα επώνυμα καταστήματα νομίζω δίνουν και καλύτερη εγγύηση (δηλαδή το στέλνουν νομίζω Infoquest ή κάτι ανάλογο). Στα skroutzομάγαζα αναλαμβάνουν οι ίδιοι, σου βάζουν ιμιτασιόν υλικό και οι περισσότεροι δεν ξέρουν να βάζουν ούτε αυτά. Αυτή την αντίληψη έχω

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα
Απο σημερα κατοχος του κινητου και οι πρωτες εντυπωσεις ειναι πολυ καλες. Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να ειναι 6,5 η 6,6 ιντσες μιας και την οθονη που εχει θα μπορουσε.
κατα τα αλλα, το λειτουργικο του ειναι πραγματικα καλο. στο προηγουμενο ειχα το pico αλλα εδω δεν χρειαζεται να το βαλω.
οι φωτογραφιες ειναι πολυ καλες, αν και σε συγκριση με το xiaomi mi9 lite που ειχε στην οθονη του κινητου δεν βλεπεις ευκολα την διαφορα. χρειαστηκε να τις περασω στον υπολογιστη για να δω την διαφορα, οπου εκει φανηκε και απο το μεγεθος της φωτογραφιας.
Στην συνεχεια οτι αλλο θα το αναφερω σχετικαμ με το κινητο. για την ωρα εχω μια απορια με τις φωτογραφιες οπου δεν εχουν να κανουν με το κινητο, αλλα με την λειτουργια γενικα.
αμα μπουμε μεσα στην καμερα βλεπουμε το μενου φωτογραφια οπου μας δινει δυνατοτητα αλλαγης του καδρου σε 1:1, 4:3, 16:9 κλπ και πιο αριστερα εχει το 50Μ οπου φανταζομαι οτι ειναι κλειδωμενη ρυθμιση για τραβηγμα φωτογραφιας 50mpixel.
η ερωτηση ειναι: εαν το 50Μ ειναι για λυψη στα 50mpixelμ στο μενου φωτογραφια οπου επιλεγουμε καδρο, στα ποσα mpixel τραβαει την φωτογραφια ;

Link to comment
Share on other sites

απο εχτες ειμαι συνεχεια στο ψαξιμο με την καμερα του κινητου, οπου ομολογουμενος ειναι καλη. ομως δυστυχως νομιζω οτι δεν ειναι καλυτερη απο αυτη που εχει το προηγουμενο κινητο μου, το xiaomi Mι9 lite παρολο που ειναι 3 χρονια παλαιοτερο. το realme εχει πολλους τονους παραπανω στα χρωματα, οπου απο οτι καταλαβαινω για αυτο τα παει καλυτερα στη νυχτα, αλλα σε μερικες φωτογραφιες που τραβηξα και τις ειδα στον υπολογιστη και ειχα την δυνατοτητα να κανω με μεγενθυνω, εκει ειδα οτι τις φωτογραφιες τις καει λιγο με αποτελεσμα να μην εχει τελικα καλυτερη αναλυση. το xiaomi εχει 48Μ καμερα ενω το pro+ 50M. οποτε ονομαστηκα, δεν ειναι μεγαλη η διαφορα! ισως να συμβαινει αυτο μιας και ολες οι αναφορες λενε οτι δεν ειναι καλες οι περιφεριακες καμερες το pro+.
να κανω κατι λαθος δεν νομιζω μιας και απο τα δυο τηλεφωνα βγαζω by default φωτογραφιες.
μηπως να περασω gcam ? ξερεις κανεις απο που να το βρω ?

θα παω ισως αργοτερα να θα πεφτει ο ηλιος για να εχει και χρωματικους τονος να βγαλω καμια φωτογραφια να το κοιταξω ξανα και θα ανεβασω

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

On 22/9/2022 at 4:52 ΜΜ, geioannou said:

απο εχτες ειμαι συνεχεια στο ψαξιμο με την καμερα του κινητου, οπου ομολογουμενος ειναι καλη. ομως δυστυχως νομιζω οτι δεν ειναι καλυτερη απο αυτη που εχει το προηγουμενο κινητο μου, το xiaomi Mι9 lite 

Μας κάνεις πλάκα προφανώς

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν κανω πλακα, αλλα να εξηγήσω ακριβως τι εννοώ μιας και μετα απο τόσες ημέρες εχω καταληξει.
Αρχικα να πω οτι ειμαι κατοχος του κινητου και το πηρα για να το κρατησω και θελω να βγει μια πετυχημανη αγορα.
Σε περιπου 25 φωτογραφιες που εβγαλα σαν δειγμα μεταξυ των δυο κινητών, το realme9 pro+ ειναι μακραν καλυτερο χωρίς καμια αμφιβολια, καλυτερο στην καμερα του, απο αποψη αναλυσης ποιοτητας και στο κομματι του hardware της καμερας. Σε ολες τις φωτογραφιες φαινεται ξεκαθαρα ότι η ποιοτητα της φωτογραφιας, η αναληση, σε ζουμ κλπ ειναι αδιαμφισβήτητη.
ομως εχω παρατηρησει το παρακατω: εβγαλα φωτογραφιες σε ολες τις συνθηκες μιας ημερας. στο ξημερωμα, στην δυση, σε θεση του ηλιου μεσημεριανη ωρα, σε συννεφιαμενο ουρανο, αλλα και σε ηλιοφανια με μερικη συννεφια.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι για να μπορεσει να αποδωσει το realme τα εξαιρετικα χρωματα και τους τονους που δίνει, σε στιγμες που υπαρχει εντονη γκαμα χρωματων η πληθωρα χρωματικων αλλαγων στο καδρο, εκει βγαζει μια φωτεινοτητα που δεν αποδιδει την πραγματικοτητα. ειναι σαν να καιει λιγο την φωτογραφια και βγαζει και μια μικρη κιτρινιλα. Και αυτο το συγκρινω με ενα κινητο που ειναι το καλυτερο σε καμερα απο καθε αλλο που ειχα στο παρελθον.
Ισως να κοιταω ψυλλους στα αχυρα, μια και αυτο συμβαινει σε εξαιρετικα λιγες περιπτωσεις, ενω οπως εχω αναφερει σε ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ μπροστα χωρίς καμια αμφιβολια.
Και ολο αυτο νομιζω οτι ειναι θεμα λειτουργικού και οχι της καμερας.
σε gcam που προσπαθησα λιγο δεν ειδα κατι καλυτερο, αν και δεν εχω εμπειρια για να ειμαι ειλικρινής.
προσπαθησα να παιξω λιγο με την φωτεινοτητα αλλαζοντας την εστιαση η μεσω του χειροκινητου τροπου την στιγμη της ληψης, αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα. αυτη η διακυμανση παντα παραμενει.
Εαν θελεις να βγαλεις φωτογραφια κατι συγκεκριμενο, πχ ενα αυτοκινητο, τα χρωματα απο ενα λουλουδι, ενα κτυριο κλπ, ειναι πραγματικα εντυπωσιακη η ληψη που κανει, αλλα σε ενα ηλιοβασιλεμα που το πλανο ειναι τεραστιο και οι χρωματικες αλλαγες αλλαζουν απο την μια μερια του καδρου μεχρι την αλλη, εκει υπαρχει θεματακι. ελπιζω να το δουν και σε καποιο update να κανουν κατι γιατι στο hardware η καμερα ειναι πολυ πολυ μπροστα. αλλωστε οι κριτικές που εχω διαβασει ηταν αυτες που με εκανα να προχωρισω στην αγορα.

παραθετω ενδιακτικα φωτογραφιες.
- στις πρωτες δυο ειναι η Μ. Βρετανια, οπου φαινεται ξεκαθαρα το ποσο μπροστα ειναι η καμερα του realme.
- στις επομενες δυο βλεπουμε οτι για να αποδωσει καλυτερα τα χρωματα "καιει" χρωματικα το σημειο που ειναι χρωματικα η δυση του ηλιου.
καταλαβαινω οτι αλλου θα κερδισεις και αλλου θα χασεις. να τα εχεις ολα δεν μπορεις. ουτως η αλλως συντριπτικα ειναι μπροστα.

εννοειτε με ενδιαφερουν τα σχολια η η αποψης σας για τα παραπανο, μιας και μου αρεσουν οι καλες φωτογραφιες, αλλα δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε φωτογραφος και μπορει καπου να το εχω χασει...

 

 

24a.jpg

24b.jpg

26a.jpg

26b.jpg

Edited by geioannou
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, geioannou said:

οχι δεν κανω πλακα, αλλα να εξηγήσω ακριβως τι εννοώ μιας και μετα απο τόσες ημέρες εχω καταληξει.
Αρχικα να πω οτι ειμαι κατοχος του κινητου και το πηρα για να το κρατησω και θελω να βγει μια πετυχημανη αγορα.
Σε περιπου 25 φωτογραφιες που εβγαλα σαν δειγμα μεταξυ των δυο κινητών, το realme9 pro+ ειναι μακραν καλυτερο χωρίς καμια αμφιβολια, καλυτερο στην καμερα του, απο αποψη αναλυσης ποιοτητας και στο κομματι του hardware της καμερας. Σε ολες τις φωτογραφιες φαινεται ξεκαθαρα ότι η ποιοτητα της φωτογραφιας, η αναληση, σε ζουμ κλπ ειναι αδιαμφισβήτητη.
ομως εχω παρατηρησει το παρακατω: εβγαλα φωτογραφιες σε ολες τις συνθηκες μιας ημερας. στο ξημερωμα, στην δυση, σε θεση του ηλιου μεσημεριανη ωρα, σε συννεφιαμενο ουρανο, αλλα και σε ηλιοφανια με μερικη συννεφια.
Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι για να μπορεσει να αποδωσει το realme τα εξαιρετικα χρωματα και τους τονους που δίνει, σε στιγμες που υπαρχει εντονη γκαμα χρωματων η πληθωρα χρωματικων αλλαγων στο καδρο, εκει βγαζει μια φωτεινοτητα που δεν αποδιδει την πραγματικοτητα. ειναι σαν να καιει λιγο την φωτογραφια και βγαζει και μια μικρη κιτρινιλα. Και αυτο το συγκρινω με ενα κινητο που ειναι το καλυτερο σε καμερα απο καθε αλλο που ειχα στο παρελθον.
Ισως να κοιταω ψυλλους στα αχυρα, μια και αυτο συμβαινει σε εξαιρετικα λιγες περιπτωσεις, ενω οπως εχω αναφερει σε ολα τα υπολοιπα ειναι πολυ μπροστα χωρίς καμια αμφιβολια.
Και ολο αυτο νομιζω οτι ειναι θεμα λειτουργικού και οχι της καμερας.
σε gcam που προσπαθησα λιγο δεν ειδα κατι καλυτερο, αν και δεν εχω εμπειρια για να ειμαι ειλικρινής.
προσπαθησα να παιξω λιγο με την φωτεινοτητα αλλαζοντας την εστιαση η μεσω του χειροκινητου τροπου την στιγμη της ληψης, αλλα δεν εχω καταφερει τιποτα. αυτη η διακυμανση παντα παραμενει.
Εαν θελεις να βγαλεις φωτογραφια κατι συγκεκριμενο, πχ ενα αυτοκινητο, τα χρωματα απο ενα λουλουδι, ενα κτυριο κλπ, ειναι πραγματικα εντυπωσιακη η ληψη που κανει, αλλα σε ενα ηλιοβασιλεμα που το πλανο ειναι τεραστιο και οι χρωματικες αλλαγες αλλαζουν απο την μια μερια του καδρου μεχρι την αλλη, εκει υπαρχει θεματακι. ελπιζω να το δουν και σε καποιο update να κανουν κατι γιατι στο hardware η καμερα ειναι πολυ πολυ μπροστα. αλλωστε οι κριτικές που εχω διαβασει ηταν αυτες που με εκανα να προχωρισω στην αγορα.

παραθετω ενδιακτικα φωτογραφιες.
- στις πρωτες δυο ειναι η Μ. Βρετανια, οπου φαινεται ξεκαθαρα το ποσο μπροστα ειναι η καμερα του realme.
- στις επομενες δυο βλεπουμε οτι για να αποδωσει καλυτερα τα χρωματα "καιει" χρωματικα το σημειο που ειναι χρωματικα η δυση του ηλιου.
καταλαβαινω οτι αλλου θα κερδισεις και αλλου θα χασεις. να τα εχεις ολα δεν μπορεις. ουτως η αλλως συντριπτικα ειναι μπροστα.

εννοειτε με ενδιαφερουν τα σχολια η η αποψης σας για τα παραπανο, μιας και μου αρεσουν οι καλες φωτογραφιες, αλλα δεν ειμαι ουτε ειδικος ουτε φωτογραφος και μπορει καπου να το εχω χασει...

 

 

24a.jpg

24b.jpg

26a.jpg

26b.jpg

χιλιομετρα μπροστα το realme φιλε

766 ois εχει

Link to comment
Share on other sites

 πολύ καλύτερες οι φωτογραφίες  του 9 pro+ , μεγάλη διαφορά σε λεπτομέρεια και διαχείριση χρωμάτων και φωτός σε σχέση με το Μ9lite 

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τεράστια η διαφορά στις φωτογραφίες των 2 κινητών. Δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.

Θέλω να πιστεύω ότι και το GT2 που σκοπεύω να πάρω σε λίγο καιρό να βγάζει ανάλογες φωτογραφίες μιας και έχουν το ίδιο φακό και θεωρητικά το ίδιο λογισμικό.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JimBlack said:

Πραγματικά τεράστια η διαφορά στις φωτογραφίες των 2 κινητών. Δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.

Θέλω να πιστεύω ότι και το GT2 που σκοπεύω να πάρω σε λίγο καιρό να βγάζει ανάλογες φωτογραφίες μιας και έχουν το ίδιο φακό και θεωρητικά το ίδιο λογισμικό.

παρε το ειμαι κατοχος 5 μηνες τωρα του gt2

1 hour ago, JimBlack said:

Πραγματικά τεράστια η διαφορά στις φωτογραφίες των 2 κινητών. Δεν υπάρχει καν θέμα σύγκρισης.

Θέλω να πιστεύω ότι και το GT2 που σκοπεύω να πάρω σε λίγο καιρό να βγάζει ανάλογες φωτογραφίες μιας και έχουν το ίδιο φακό και θεωρητικά το ίδιο λογισμικό.

και καλυτερο επεξεργαστη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

€339 Black Friday προσφορά μόνο τοο μαύρο χρώμα σε Plaisio, Kotsovolo και Public. Οποιος προλάβει.

Link to comment
Share on other sites

€339 Black Friday προσφορά μόνο τοο μαύρο χρώμα σε Plaisio, Kotsovolo και Public. Οποιος προλάβει.
Τρελοί είναι; Αν αυτές είναι τιμές black Friday να το χαίρονται.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Το πρωί έλαβα αναβάθμιση beta android 13 μεγέθους περίπου 4,75 GB.

Μέχρι στιγμής βλέπω μια πιο smooth εμπειρία στο κινητό με ανεπέστικα κολληματάκια. Επίσης βελτιώθηκε το hdr της κάμερας. Οι gcam λειτουργούν κανονικότατα. Από μπαταρία ακόμα δεν έχω κάποια εμπειρία ωστόσο μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το smoothness του κινητού. Πιστεύω πως σε κανονική και όχι beta έκδοση θα είναι ακόμα καλύτερα

 

 

Nokia 3200 ---> Sony Ericsson W810i ---> Sony Ericsson W995i ---> Huawei Honor 2 ---> Huawei Mate 7 ---> Xiaomi Mi A1 ---> Xiaomi Mi 9 SE ---> Realme 9 Pro+

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος από χτες. Έχω 2 sim. Η μία από wind όλα καλά, η άλλη frog δεν έχει internet, κλήσεις κανονικά. Άλλαξα τα slots μπας και αλλά δεν. Σε άλλο κινητό η ίδια sim έχει internet κανονικά. Καμία ιδέα;

4 ώρες πριν, snot said:

Κάτοχος από χτες. Έχω 2 sim. Η μία από wind όλα καλά, η άλλη frog δεν έχει internet, κλήσεις κανονικά. Άλλαξα τα slots μπας και αλλά δεν. Σε άλλο κινητό η ίδια sim έχει internet κανονικά. Καμία ιδέα;

Ενεργοποίησα το 5g της Cosmote και όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...