Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

12 minutes ago, GMF80 said:

Σιγουρα εχω δει μια μειωση (κοντευει 2 χρονια η συσκευη) αλλα τη θεωρω νορμαλ.

Δεν ξέρω αν είναι λόγω των τελευταίων αναβαθμίσεων ή λόγω φθοράς της μπαταρίας. Νομίζω το πρώτο. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 hour ago, vastegial_74 said:

Μήπως είναι κάποιο άλλο πακέτο με εικονίδια; αυτά δεν είναι τα μαμά samsung. Παρατεταμένα πάτημα στην οθόνη, επιλέγεις themes, my stuff Και default 

Άψογος. Έβαλα το παλιό.

Η απορία μου ήταν γιατί με προέτρεψε κατευθείαν να βάλω αυτό. Νόμιζα ότι έκανε αλλαγές στο UI.

Ευχαριστώ 😉

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, riki_ said:

Άψογος. Έβαλα το παλιό.

Η απορία μου ήταν γιατί με προέτρεψε κατευθείαν να βάλω αυτό. Νόμιζα ότι έκανε αλλαγές στο UI.

Ευχαριστώ 😉

Καλές οι αλλαγές αλλά αυτό ήταν επιεικώς άθλιο. Δεν θα έκανε τέτοια σχεδιαστική πατάτα με το UI της. Οι δύο πυλώνες της Samsung είναι το UI και οι αναβαθμίσεις. 

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Να πω και γω οτι οντος μετα το τελευταιο update η μπαταρια οντος εγινε χειροτερη.

Λογω που ειχα πολλα χρονια  σειρα Note  (  9 , 10 , 20 ultra  )   και τωρα το 22 Ultra , το ειχα παρατηρησει οτι μετα απο αρκετα update πεφτει η μπαταρια ,  αυτο που εκανα  ηταν να  μια  επαναφορα  και  περασμα την τελευταια  rom  που καταβαζα απο το SamFirmware  και την περναγα με odin  με full  reset  ,  απο κει και μετα  εβλεπα την  μπαταρια πολυ καλυτερη .

Δεν ξερω αν ηταν τυχαιο ,  αλλα η εντυπωση  που μου εχει βγει οτι το ενα  update πανω στο αλλο  ,  σε καποια στιγμη  ισως κατι δεν καθετε καλα ! ! 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο συμβαινει απο update σε update καποιες φορες. Στο επομενο πιθανον θα φτιαξει.

Εγω εχω παντα και ενα φορτιστη στη δουλεια και ενα στο αμαξι αλλα δεν μου εχει ποτε χρειαστει εξτρα φορτιση. Απλα παλια φορτιζα μεχρι το 85% ενω τωρα το αφηνω μεχρι το 95% το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια. Δεν το παρακολουθω για να το βγαλω τοτε απλα ξυπναω ιδια ωρα παντα και τοσο φτανει μεχρι να φυγω συνηθως.

Χρονους οθονης πλεον δεν παρακολουθω.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

On 23/3/2024 at 2:58 ΜΜ, GMF80 said:

Αυτο συμβαινει απο update σε update καποιες φορες. Στο επομενο πιθανον θα φτιαξει.

Εγω εχω παντα και ενα φορτιστη στη δουλεια και ενα στο αμαξι αλλα δεν μου εχει ποτε χρειαστει εξτρα φορτιση. Απλα παλια φορτιζα μεχρι το 85% ενω τωρα το αφηνω μεχρι το 95% το πρωι πριν φυγω για τη δουλεια. Δεν το παρακολουθω για να το βγαλω τοτε απλα ξυπναω ιδια ωρα παντα και τοσο φτανει μεχρι να φυγω συνηθως.

Χρονους οθονης πλεον δεν παρακολουθω.

Ούτε εγώ παρακολουθώ χρόνους οθόνης, αλλά εκεί που έβγαζα τη μέρα μου χρησιμοποιώντας το 50-55%της μπαταρίας, τώρα χρειάζομαι το 70%.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Και εγω καπου εκει ειμαι. Απο 50-55 πηγα σε 65-70%.... 

Αν χειροτερεψει μπορει να ριξω την αναλυση της οθονης, ετσι και αλλιως ελαχιστη ειναι η διαφορα (εως καθολου) στο ματι.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά καλά είναι, και σχεδόν ήμουν με δεδομένα, σε WiFi πάει πολύ καλύτερα.

1732343421_Screenshot_20240325_061618_GSamBatteryMonitorPro.thumb.jpg.32f4d656a2ff24105366cdf44aa41cb1.jpg

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

On 24/3/2024 at 3:52 ΜΜ, GMF80 said:

Και εγω καπου εκει ειμαι. Απο 50-55 πηγα σε 65-70%.... 

Αν χειροτερεψει μπορει να ριξω την αναλυση της οθονης, ετσι και αλλιως ελαχιστη ειναι η διαφορα (εως καθολου) στο ματι.

Τελικά διαπίστωσα ότι είχα battery drain απο την εφαρμογή meta. Έκανα εκκαθάριση cache, επιβολή διακοπής και επανεκκίνηση και όλα καλά τώρα. Θα το παρακολουθω

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ddr2 said:

Τελικά διαπίστωσα ότι είχα battery drain απο την εφαρμογή meta. Έκανα εκκαθάριση cashe, επιβολή διακοπής και επανεκκίνηση και όλα καλά τώρα. Θα το παρακολουθω

Και εγω την ειδα καπου στα στατιστικα. Σε τι ποσοστο ηταν σε εσενα?

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, GMF80 said:

Και εγω την ειδα καπου στα στατιστικα. Σε τι ποσοστο ηταν σε εσενα?

Άφησα το κινητό το βράδυ με όλα κλειστά (όχι πτήση) και σε 6 ώρες έχασε 8%. Το meta ήταν πρώτο στην κατανάλωση, όχι με μεγάλο ποσοστό αλλά πρώτο. Δεν μπορεί να χάνει τόση μπαταρία με κλειστό WiFi, BT, GPS Και ενεργή την εξοικονόμηση... 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τα απενεργοποιησα τελειως και θα δω πως θα παει. Δεν ξερω τι ακριβως κανουν. Instagram εχω την εφαρμογη και messenger μονο στο κινητο.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

2-3% χάνω το βράδυ με μόνο ανοιχτά το bt , gps λόγω ρολογιού. Ίσως έχει κατανάλωση ο πομποδέκτης τηλεφώνου.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πριν, chios said:

2-3% χάνω το βράδυ με μόνο ανοιχτά το bt , gps λόγω ρολογιού. Ίσως έχει κατανάλωση ο πομποδέκτης τηλεφώνου.

Θα το παρακολουθήσω και σήμερα το βράδυ και βλέπουμε. Πάντως τοαη κατανάλωση μόνο ο δέκτης, το βλέπω δύσκολο. Πιο παλιά έχανε, με ανοιχτα τα πάντα όλα, 1%/ ανά ώρα το βράδυ. 

21 ώρες πριν, GMF80 said:

Τα απενεργοποιησα τελειως και θα δω πως θα παει. Δεν ξερω τι ακριβως κανουν. Instagram εχω την εφαρμογη και messenger μονο στο κινητο.

Καλύτερα κάνε εκκαθάριση cache και σε αυτές τις εφαρμογές γιατί σχετίζονται. 

Edited by ddr2

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Τις αφησα απενεργοποιημενες χωρις καποιο προβλημα. Σε σχεση με την προηγουμενη μερα ειχα περιπου 8-10% λιγοτερη καταναλωση μπαταριας με ακριβως την ιδια χρηση.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, GMF80 said:

Τις αφησα απενεργοποιημενες χωρις καποιο προβλημα. Σε σχεση με την προηγουμενη μερα ειχα περιπου 8-10% λιγοτερη καταναλωση μπαταριας με ακριβως την ιδια χρηση.

Πράγματι, σήμερα το βράδυ, με όλα ανοιχτά, έχασε 6% σε 8 ωρες. Πολύ καλύτερα σε σχέση με πριν. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή ζελατίνα οθόνης? case friendly? Γιατί καποιες που είχα πάρει παλιότερα δεν τις βλέπω διαθέσιμες πλέον. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, ddr2 said:

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή ζελατίνα οθόνης? case friendly? Γιατί καποιες που είχα πάρει παλιότερα δεν τις βλέπω διαθέσιμες πλέον. 

Όσο αρνητικός είμουν τόσο καιρό με τα τζαμακια ,άλλο τόσο αλλάζω την άποψη μου , έκανα την υπέρβαση και έβαλα Whitestone dome , άκουγα τα καλύτερα από ποσό κόσμο, λέω δεν ...  θα τα χώσω και ότι γίνει,  ε λοιπόν είχαν δίκιο είναι ότι καλύτερο σε ομορφιά αίσθηση προστασια , ξανά ζελατίνα δεν βάζω,  έχω το s23 ultra , που είναι ίδια φιλοσοφία κουρμπαριστης οθονης

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να σου βγει.

3 φορες εβαλα Dome σε παλιοτερα κινητα.

Δεν ξερω αν ημουν ατυχος η εγιναν κακες τοποθετησεις.

3 βδομαδες το περισσοτερο που εμεινε. Τοτε ειχε γινει καλη τοποθετηση και απο το πουθενα βρηκα γρατζουνια 4 ποντους... Και σε θηκη πορτφολι παντα τοτε.

Τις αλλες 2 χαλασε η κολλα μετα απο μερες.

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, fotisbasm_ said:

Όσο αρνητικός είμουν τόσο καιρό με τα τζαμακια ,άλλο τόσο αλλάζω την άποψη μου , έκανα την υπέρβαση και έβαλα Whitestone dome , άκουγα τα καλύτερα από ποσό κόσμο, λέω δεν ...  θα τα χώσω και ότι γίνει,  ε λοιπόν είχαν δίκιο είναι ότι καλύτερο σε ομορφιά αίσθηση προστασια , ξανά ζελατίνα δεν βάζω,  έχω το s23 ultra , που είναι ίδια φιλοσοφία κουρμπαριστης οθονης

Και εγώ  βάζω την ιδια που μπαίνει σε μηχάνημα κιόλας να κολλήσει και για να γίνει η κουρμπα  και πάω μετά από ώρα να την πάρω.

40 ευρώ όμως πφφφ και δεν την κόλλησαν στην γωνία καλά και φαινοταν θολουρα απο μεσα λιγο και η χαζή δεν ξαναπήγα όλα αυτά τον Μάρτιο που πήρα το κινητό.

Επειδή είχε ραγισει σε κάποια σημεία (Δεν ειχα πλεον θηκη wallet και μάλλον χτυπήθηκε από αλλά αντικείμενα μέσα στην τσαντα κατά καιρούς)  και αποτελειωθηκε με ένα προσφατο πέσιμο το τζαμακι όμως αν και ραγισμενο έκανε σούπερ δουλειά από μέσα δεν έπαθε τίποτα το κινητό.

Εχθές πήγα και το άλλαξα τους είπα τι είχε γίνει μου λέει έπρεπε να μας το φέρεις πίσω. Κάτι κόλλες στην γωνία που φαινοντουσαν κάτι σαν σιλικονη τους έβαλα επιτόπου να το ξαναφτιαξουν βέβαια περίμενα ώρα πάλι. 

Και μου την έκαναν 35 ευρω αυτήν την φορά.Ειχε και με 20 ευρώ αλλά λένε δεν θα έπιανε το δαχτυλικο αποτύπωμα αυτές λέει τις βάζουμε στο s21 και κάτω.

Γενικά είναι γνωστό κατάστημα το device εδώ Πάτρα και με είχαν στείλει εκεί τότε και όντως μόλις ρώτησα γιατί τόσο ακριβό το τζαμακι μου είχαν πει ότι βάζουν το whitestone dome

Edited by bilibina
Link to comment
Share on other sites

S22U με whitestone dome 2+ ετων (το πέρασα μόνος μου) με μερικές αραχνούλες 4-5 σημαδάκια και αυτά που φαίνονται κάτω δεξιά είναι ένα ξεκόλλημα όταν το πήγα smartec για αλλαγή μπαταρίας και πιθανόν έγινε στην προσπάθεια του ανοίγματος. Τίποτα από αυτά δε φαίνεται με αναμμένη την οθόνη.

 20240330_114426.thumb.jpg.6a147f9356f4039d97a0d448351c47e0.jpg

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, bilibina said:

Και εγώ  βάζω την ιδια που μπαίνει σε μηχάνημα κιόλας να κολλήσει και για να γίνει η κουρμπα  και πάω μετά από ώρα να την πάρω.

40 ευρώ όμως πφφφ και δεν την κόλλησαν στην γωνία καλά και φαινοταν θολουρα απο μεσα λιγο και η χαζή δεν ξαναπήγα όλα αυτά τον Μάρτιο που πήρα το κινητό.

Επειδή είχε ραγισει σε κάποια σημεία (Δεν ειχα πλεον θηκη wallet και μάλλον χτυπήθηκε από αλλά αντικείμενα μέσα στην τσαντα κατά καιρούς)  και αποτελειωθηκε με ένα προσφατο πέσιμο το τζαμακι όμως αν και ραγισμενο έκανε σούπερ δουλειά από μέσα δεν έπαθε τίποτα το κινητό.

Εχθές πήγα και το άλλαξα τους είπα τι είχε γίνει μου λέει έπρεπε να μας το φέρεις πίσω. Κάτι κόλλες στην γωνία που φαινοντουσαν κάτι σαν σιλικονη τους έβαλα επιτόπου να το ξαναφτιαξουν βέβαια περίμενα ώρα πάλι. 

Και μου την έκαναν 35 ευρω αυτήν την φορά.Ειχε και με 20 ευρώ αλλά λένε δεν θα έπιανε το δαχτυλικο αποτύπωμα αυτές λέει τις βάζουμε στο s21 και κάτω.

Γενικά είναι γνωστό κατάστημα το device εδώ Πάτρα και με είχαν στείλει εκεί τότε και όντως μόλις ρώτησα γιατί τόσο ακριβό το τζαμακι μου είχαν πει ότι βάζουν το whitestone dome

Πού πήγες και στο τοποθέτησαν? 

1 hour ago, GMF80 said:

Εγω απο irepair βαζω...Καλη ειναι.

Έχεις πρόβλημα με θήκες? 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ddr2 said:

Πού πήγες και στο τοποθέτησαν? 

Έχεις πρόβλημα με θήκες? 

Ζητας Case Friendly. Πριν 2 μηνες εβαλα τελευταια φορα. Με την Spigen Liquid Air που εχω δεν εχει κανενα προβλημα..

 

IMG_20240330_122927.jpg

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, ddr2 said:

Πού πήγες και στο τοποθέτησαν? 

Έχεις πρόβλημα με θήκες? 

Στο device στην Γούναρη στην Πάτρα αν είσαι από εδω .

Γενικά είναι οι καλύτεροι εδώ και οι ποιο ενημερωμένοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...