Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

43 minutes ago, Konstantine73 said:

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να φύγει και σε αυτή την τιμή καθώς στα 966 βρίσκεις το s23 ultra 12/512 καινούργιο ευρωπαϊκό

sent from my S23Ultra 12/512
 

Στο best price που το είδες οι τιμές αυτές που αναγραφεις δεν υφίσταται γιατί είναι κατόπιν παραγγελίας μετά από 15 με 30 μέρες κ μαγαζιά αμφιβόλου ποιότητας που ζητάνε τα λεφτά προκαταβολή...κ το επόμενο μαγαζί που ξεκινάει να υπάρχει αρχίζει με 1100 ευρώ. Άρα 400ευρω  διαφορά δεν τα λες κ λίγα.  Είναι η δικιά μου άποψη αυτή.  Αν είναι πολλά τα λεφτά μέσα σε μια βδομάδα ας κατέβει 100 ευρώ κ με αυτό τον τρόπο κάπως έτσι πιστεύω θα φύγει η συσκευή.  

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο best price που το είδες οι τιμές αυτές που αναγραφεις δεν υφίσταται γιατί είναι κατόπιν παραγγελίας μετά από 15 με 30 μέρες κ μαγαζιά αμφιβόλου ποιότητας που ζητάνε τα λεφτά προκαταβολή...κ το επόμενο μαγαζί που ξεκινάει να υπάρχει αρχίζει με 1100 ευρώ. Άρα 400ευρω  διαφορά δεν τα λες κ λίγα.  Είναι η δικιά μου άποψη αυτή.  Αν είναι πολλά τα λεφτά μέσα σε μια βδομάδα ας κατέβει 100 ευρώ κ με αυτό τον τρόπο κάπως έτσι πιστεύω θα φύγει η συσκευή.  
Στο bestprice υπάρχει δωρεάν ασφάλιση αγορών οπότε είσαι κατοχύρωμενος!

sent from my S23Ultra 12/512


Link to comment
Share on other sites

Εγω το δικο μου το πηρα μεταχειρισμενο μιας βδομαδας Ιουλη του 22. Για τα 128 gb μιλαω. Τοτε τιμη "σκρουτζ" ηταν καπου 950 και το αγορασα 800. Θεωρω οτι το μεταχειρισμενο εστω και σε αψογη κατασταση ενος ετους και βαλε θα επρεπε να πωλειται γυρω στο 60-65% της κατωτατης τιμης ενος καινουργιου. Ελπιζω να βοηθησα.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2023 at 4:33 ΜΜ, manan69t said:

Ξέρει κανένας γιατί εδώ και καιρό δεν μπορείς να πάρεις backup τον ασφαλή φάκελο του κινητού (Knox)
Μόνο να επαναφέρεις μπορείς δυστυχώς..
Και τι θα γίνει με τα φώτο βίντεο κλπ πού υπάρχουν αποθηκευμένα εκεί?
Θα αναγκαστούμε να τα κάνουμε copy paste στη main memory οπότε δεν θα είναι ασφαλή ή στο κομπιούτερ??

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Άνοιξε τον secure folder, πάτα το Secure Folder που είναι πάνω πάνω 10 φορές, θα σου ανοίξει ένα μενού, εκεί τέρμα κάτω έχει την επιλογή Enable cloud backup all device, tickαρε το και μετά πάνε στις ρυθμίσεις του secure folder να κάνεις backup όπως παλιά.

Αν κάνεις restore αυτό το backup θα χαθούν οι original ημερομηνίες των φωτογραφιών και video και θα λέει οτι τραβήχτηκαν την ημέρα που έκανες το restore.

Αν αλλάξεις κινητό, το SmartSwitch θα μεταφέρει και τον secure folder με σωστές ημερομηνίες. 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε τον secure folder, πάτα το Secure Folder που είναι πάνω πάνω 10 φορές, θα σου ανοίξει ένα μενού, εκεί τέρμα κάτω έχει την επιλογή Enable cloud backup all device, tickαρε το και μετά πάνε στις ρυθμίσεις του secure folder να κάνεις backup όπως παλιά.
Αν κάνεις restore αυτό το backup θα χαθούν οι original ημερομηνίες των φωτογραφιών και video και θα λέει οτι τραβήχτηκαν την ημέρα που έκανες το restore.
Αν αλλάξεις κινητό, το SmartSwitch θα μεταφέρει και τον secure folder με σωστές ημερομηνίες. 
Είσαι θεούλης!!
Που πήγαν και το έκρυψαν ρε φίλε!!
Σε ευχαριστώ πολύ
Μιας και σε βρήκα ακόμα μία ερώτηση μήπως γνωρίζεις που έχω ρωτήσει στο forum χωρίς απάντηση.
Όταν ανεβάζω φωτογραφίες στο google drive δεν δείχνει στα details photo πότε τραβήχτηκε αλλά ποτέ την ανέβασες σε αντίθεση με το one drive της microsoft.
Δηλαδή έχω κάποιες φωτογραφίες τραβηγμένες εδώ και ένα μήνα σε ένα φάκελο στο κινητό μου τις ανεβάζω και αυτές δεν κρατάνε την ημερομηνία που τις έχω τραβήξει πριν ένα μήνα αλλά τις ταξινομημεί με βάση την σημερινή ημερομηνία, πράγμα τελείως άκυρο και σπαστικό!!
Ξέρεις κάτι πάνω σε αυτό?


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2023 at 1:51 ΜΜ, challenge143 said:

Στο best price που το είδες οι τιμές αυτές που αναγραφεις δεν υφίσταται γιατί είναι κατόπιν παραγγελίας μετά από 15 με 30 μέρες κ μαγαζιά αμφιβόλου ποιότητας που ζητάνε τα λεφτά προκαταβολή...κ το επόμενο μαγαζί που ξεκινάει να υπάρχει αρχίζει με 1100 ευρώ. Άρα 400ευρω  διαφορά δεν τα λες κ λίγα.  Είναι η δικιά μου άποψη αυτή.  Αν είναι πολλά τα λεφτά μέσα σε μια βδομάδα ας κατέβει 100 ευρώ κ με αυτό τον τρόπο κάπως έτσι πιστεύω θα φύγει η συσκευή.  

Όντως 1 μηνα θα περιμένει κάποιος για να παραλάβει απο εκει. Και ασφάλεια εχει ομως ,και αξιόπιστο είναι το μαγαζι. Προκαταβολή ζητανε ολα τα eshops για πανω απο 150€ ή κατι τέτοιο νομίζω. 

Με βαση αυτά, οταν 970€ το βρίσκεις καινούργιο περιμένοντας 1 μηνα, μεταχ σε άριστη κατάσταση 700-750 είναι μια νορμάλ τιμη αν θες να φύγει το κινητό χωρίς να κοροϊδέψεις ή να σε κοροϊδέψουν.  Απο εκει και περα αμα ψάχνεις για θύμα, το βάζεις 850 και περιμένεις αν θα πιάσεις ψαρι και τα παζάρια πού θα σου κανουν.

 

Edit.. Νόμιζα οτι συζητάγαμε για το 23ultra αφου καταλαθος πατησα το συγκεκριμένο φορουμ αντι του 23ultra. Αφου μιλαμε για το 22ultra οι τιμές αναπροσαρμοζονται αρκετά παρακάτω αν θες να πουλήσεις αφου 970€ βρίσκεις το 512 23 ultra καινούργιο...

🙂

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

εδώ και 3 ημέρες το s22 Ultra μου κάνει επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές (είτε το λειτουργώ εκείνη τη στιγμή είτε όχι), γύρω στις 5-6 φορές μέσα σε ένα 24ωρο. Δεν είναι ζεστό όταν το κάνει αυτό ούτε έχω βρει να γίνεται όταν χρησιμοποιώ μία συγκεκριμένη εφαρμογή. Ειδικά τις 3 αυτές ημέρες, δεν έχει αλλάξει η χρήση μου, ούτε εγκατέστησα κάποια νέα εφαρμογή.

Το άλλο που κάνει είναι σα να μπαίνει στιγμιαία σε λειτουργία πτήσης ή κάτι σχετικό, γιατί φαίνεται να μην είναι στο WiFi αλλά σε δεδομένα.

 

Μίλησα με service και μου είπαν να τους το στείλω και ότι θα πρέπει να έχω πάρει backup τα πάντα, γιατί θα το καθαρίσουν. Αν είναι να το καθαρίσουν, να κάνω εγώ ένα factory reset μήπως και σταματήσει να το κάνει. Δεν το κάνω όμως τόσο εύκολα, γιατί έχω ένα σωρό authenticators πάνω και το χρησιμοποιώ και για τη δουλειά μου. Οπότε οι απορίες μου είναι:

  1. Μπορώ να πάρω backup τα πάντα (πλην από φωτογραφίες που πάνε Google Photos) ώστε να επαναφέρω όλες μου τις ρυθμίσεις, επιφάνεια εργασίας, εφαρμογές για να μην κάθομαι να σετάρω τα πάντα από την αρχή;
  2. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια "εκκαθάριση" χωρίς να χρειαστεί να σβήσω τα πάντα μήπως και βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αντιμετωπίζει κάνεις πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητα σε σκοτεινές συνθήκες? Συχνά αργεί να ανάψει η οθόνη όταν απομακρύνω το κινητό από το αυτί μου ή χρειάζεται να πατήσω το πλαϊνό πλήκτρο. Αλλά μόνο σε σκοτεινά μέρη το κάνει αυτό.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Εμενα το μονο περιεργο οτι εχει αναψει μονη της 2-3 φορες η οθονη χωρις να κανω κατι η να ερθει ειδοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, fandango said:

Καλημέρα σας,

εδώ και 3 ημέρες το s22 Ultra μου κάνει επανεκκινήσεις σε άσχετες στιγμές (είτε το λειτουργώ εκείνη τη στιγμή είτε όχι), γύρω στις 5-6 φορές μέσα σε ένα 24ωρο. Δεν είναι ζεστό όταν το κάνει αυτό ούτε έχω βρει να γίνεται όταν χρησιμοποιώ μία συγκεκριμένη εφαρμογή. Ειδικά τις 3 αυτές ημέρες, δεν έχει αλλάξει η χρήση μου, ούτε εγκατέστησα κάποια νέα εφαρμογή.

Το άλλο που κάνει είναι σα να μπαίνει στιγμιαία σε λειτουργία πτήσης ή κάτι σχετικό, γιατί φαίνεται να μην είναι στο WiFi αλλά σε δεδομένα.

 

Μίλησα με service και μου είπαν να τους το στείλω και ότι θα πρέπει να έχω πάρει backup τα πάντα, γιατί θα το καθαρίσουν. Αν είναι να το καθαρίσουν, να κάνω εγώ ένα factory reset μήπως και σταματήσει να το κάνει. Δεν το κάνω όμως τόσο εύκολα, γιατί έχω ένα σωρό authenticators πάνω και το χρησιμοποιώ και για τη δουλειά μου. Οπότε οι απορίες μου είναι:

  1. Μπορώ να πάρω backup τα πάντα (πλην από φωτογραφίες που πάνε Google Photos) ώστε να επαναφέρω όλες μου τις ρυθμίσεις, επιφάνεια εργασίας, εφαρμογές για να μην κάθομαι να σετάρω τα πάντα από την αρχή;
  2. Υπάρχει τρόπος να κάνω κάποια "εκκαθάριση" χωρίς να χρειαστεί να σβήσω τα πάντα μήπως και βοηθήσει;

Ευχαριστώ

Αντίγραφο ασφαλείας μέσω smartswitch σίγουρα! Αρχεία, επαφές, ιστορικό κλήσεων, μνμ, φωτογραφίες, ρυθμίσεις, αρχική οθόνη κλπ...όλα γίνονται. Αλλά αν μπεις στη διαδικασία αυτή, καλύτερα να μην κάνεις επαναφορά τις ρυθμίσεις τουλάχιστον, γιατί θα σου ξανακάνει τα ίδια... Εγώ πιστεύω πως κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά.

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις ένα wipe cache partition & repair apps μέσω recovery menu και δες πως θα συμπεριφερθεί...

Edited by Kostas_Ts_86
Edit
Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 1:25 ΜΜ, ddr2 said:

Παιδιά, αντιμετωπίζει κάνεις πρόβλημα με τον αισθητήρα εγγύτητα σε σκοτεινές συνθήκες? Συχνά αργεί να ανάψει η οθόνη όταν απομακρύνω το κινητό από το αυτί μου ή χρειάζεται να πατήσω το πλαϊνό πλήκτρο. Αλλά μόνο σε σκοτεινά μέρη το κάνει αυτό.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ΤΟ δοκίμασα χτες βράδυ σε απόλυτο σκοτάδι, αλλά όχι επανέρχεται το ίδιο όπως και όταν έχει φως 

Link to comment
Share on other sites

Από μεθαύριο λέγεται ξεκινάει η αναβάθμιση στην Ευρώπη και των δικών μας.
Εγώ θα την κάνω και μετά θα κάνω ένα wipe case.
Δεν θα κάνω ολική επαναφορά τουλάχιστον στην αρχή.

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στη σειρα S απο το S7 και μετα αλλαζοντας μοντελο καθε 2 χρονια. Ποτε δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα παραπανω απο ενα προληπτικο wipe cache σε ολα τα update που πηραν...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ άλλαζα τηλέφωνα σα τα πουκάμισα μέχρι πριν 2-3 χρόνια που πλέον βαρέθηκα και σε συνδυασμό που πλέον έχουν φτάσει σε πολύ υψηλό επίπεδο και τα χρησιμοποιούμε και για όλο και πιο πολλές δουλειές (e-banking κλπ) έχουν μαζευτεί πολλά και βαριέμαι να στήνω συνέχεια.
Παλιά ήταν απόλαυση να το κάνω hard reset as new και μία μία να περνάω τις εφαρμογές και να το στήνω.
Τώρα όχι και σε συνδυασμό που ίσως το αλλάξω με το S23 σύντομα ή αν δε κάτσει τότε με το S24 αν πραγματικά έχει τις ομορφιές που λένε (εξελιγμένη AI etc) δε θα κάνω hard reset τώρα.
Αν όμως τελικά το κρατήσω θα του κάνω κάποια στιγμή στο μέλλον έτσι να μην ξεχνιόμαστε!! :)
Wipe case κάνετε και πριν έρθει το update ή μόνο μετά όπως εγώ?

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Και πριν και μετα κανω.

Και εγω καπως ετσι ημουν μεχρι πριν καποια χρονια αλλα μετα το βαρεθηκα το σπορ. Πλεον δεν με νοιαζουν τα καινουργια. Οσο δουλευει ικανοποιητικα αυτο που εχω θα το κραταω.

Edited by GMF80
Link to comment
Share on other sites

Για να δούμε θα έρθει το update από αύριο και σε εμάς όπως λένε?
Εγώ έτσι κι αλλιώς δεν θα καταλάβω πολλά γιατί δουλεύω συνήθως nova louncher όμως και 2-3 άλλους που έχω αγοράσει αλλά θα το γυρίσω σε μαμά έτσι να θυμηθώ πως είναι λίγο.
Πάντως αυτά τα 2-3 πρακτικά που περιμένω χρόνια να βάλει δε πιστεύω να τα έχει ούτε το One UI 6.


Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε κάποιον το update;

Στάλθηκε από το SM-S908E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

4η beta βγηκε. Μια χαρα. Ας περιμενουμε λιγο δεν ηρθε το τελος του κοσμου. 

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε κάποιον το update;

Στάλθηκε από το SM-S908E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Η επίσημη ανακοίνωση της samsung που είδα πριν λίγες μέρες (και σε ελληνικό site) έλεγε από 15 του μήνα ξεκινούν τα Ευρωπαϊκά!!
Τώρα μην περιμένετε και day one να έρθει αλλά βέβαια καλά θα ήταν να ακούγαμε ότι όντως έχει ξεκινήσει και στην πράξη η αναβάθμιση σε κάποιες χώρες!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, GMF80 said:

4η beta βγηκε. Μια χαρα. Ας περιμενουμε λιγο δεν ηρθε το τελος του κοσμου. 

Δεν είπε κανένας πως ήρθε το τέλος .

2 minutes ago, manan69t said:

Η επίσημη ανακοίνωση της samsung που είδα πριν λίγες μέρες (και σε ελληνικό site) έλεγε από 15 του μήνα ξεκινούν τα Ευρωπαϊκά!!
Τώρα μην περιμένετε και day one να έρθει αλλά βέβαια καλά θα ήταν να ακούγαμε ότι όντως έχει ξεκινήσει και στην πράξη η αναβάθμιση σε κάποιες χώρες!!

Στάλθηκε από το SM-S908B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευρωπαϊκό έχουμε οι περισσότεροι 

Link to comment
Share on other sites

On 10/11/2023 at 9:41 ΜΜ, Kostas_Ts_86 said:

Αντίγραφο ασφαλείας μέσω smartswitch σίγουρα! Αρχεία, επαφές, ιστορικό κλήσεων, μνμ, φωτογραφίες, ρυθμίσεις, αρχική οθόνη κλπ...όλα γίνονται. Αλλά αν μπεις στη διαδικασία αυτή, καλύτερα να μην κάνεις επαναφορά τις ρυθμίσεις τουλάχιστον, γιατί θα σου ξανακάνει τα ίδια... Εγώ πιστεύω πως κάποια εφαρμογή σου κάνει τη ζημιά.

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις ένα wipe cache partition & repair apps μέσω recovery menu και δες πως θα συμπεριφερθεί...

Έκανα wipe cache και repair και συνεχίζει να το κάνει. Προς το παρόν έκανα fallback στο galaxy note 8 μου που έβαλα και την Sim μου και επανέφερα εκεί το backup του S22 Ultra. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω το update του one ui 6 να κάνω μια και καλή επαναφορά εργοστασιακων. 

Edited by fandango
Link to comment
Share on other sites

On 13/11/2023 at 5:11 ΜΜ, Leongr188 said:

ΤΟ δοκίμασα χτες βράδυ σε απόλυτο σκοτάδι, αλλά όχι επανέρχεται το ίδιο όπως και όταν έχει φως 

Κάποιες φορές μου δουλεύει σωστά και κάποιες όχι. 

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, fandango said:

Έκανα wipe cache και repair και συνεχίζει να το κάνει. Προς το παρόν έκανα fallback στο galaxy note 8 μου που έβαλα και την Sim μου και επανέφερα εκεί το backup του S22 Ultra. Δεν ξέρω αν έχει νόημα να περιμένω το update του one ui 6 να κάνω μια και καλή επαναφορά εργοστασιακων. 

Δοκίμασε κάτι τελευταίο. Βάλτο σε safe mode και άστο να δεις αν θα κάνει επανεκκίνηση (δεν ξέρω κάθε πόσο σου έκανε πριν, αλλά θέλει λίγη υπομονή αυτός ο τρόπος ελέγχου). Αν δεν κάνει, τότε κάποια εφαρμογή κάνει τη ζημιά. Αν κάνει, τότε προτείνω να γίνει flashαρισμα του firmware (που σημαίνει, όλα από την αρχή πέρασμα, στήσιμο κλπ - οπότε καλύτερα να το στείλεις service).

Παρακάτω σου αναφέρω τι κερδίζεις με τη λειτουργία safe mode: 

Apps downloaded from Google Play or other sources won't work while using your phone in safe mode. Safe mode is particularly helpful if your phone starts misbehaving (e.g., running slow, restarting, freezing, or crashing).

Link to comment
Share on other sites

@Kostas_Ts_86 πολύ καλή η ιδέα σου, δεν ήξερα ότι υπάρχει safe mode. Το δοκίμασα και αν και λιγότερο συχνά, κάνει και σε safe mode restarts.

Παρατήρησα πάντως, ότι χάνει και το WiFi πριν κάνει restart, σα να το κλείνει μόνο του και όταν το ξανα ανοίγω, μετά από λίγο κάνει restart. Παρόλα αυτά μπορεί να κάνει restart και χωρίς να κάνω τίποτα. Μπορεί να κάνει restart 4-5 μέσα σε 10 λεπτά, μπορεί να περάσουν και 10 ώρες και να μην κάνει κανένα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...