Jump to content

Samsung Galaxy S22 Ultra


ccypruss000
 Κοινοποίηση

Message added by MyPhone Admin,

Poll time!
 

 

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σας ,  απο χτες εχω το S22 Ultra  σε αντικατασταση του Note 20 Ultra που ειχα.

Ηθελα να ρωτησω , το voLTE πως στο καλο φευγει ?   Δεν υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις να το κανω OFF .

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι σε cosmote δεν φεύγει.  Αλλά τι σε ενοχλεί;  δεν επηρεάζει κάτι στην συσκευή. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, challenge143 said:

Αν δεν απατώμαι σε cosmote δεν φεύγει.  Αλλά τι σε ενοχλεί;  δεν επηρεάζει κάτι στην συσκευή. 

Ναι cosmote εχω ,  αλλα πριν  ειχα το Note 20 Ultra 5G  ,    και στις ρυθμισεις ειχα επιλογη ενεργοποίηση -  απενεργοποίηση      ,  εδω στο 22 δεν υπαρχει τιποτα ! ! 

Δεν με ενοχλει ,  αλλα λεω μην επηρεάζει  καπως την μπαταρια ,  αν οχι θα το αφησω ετσι ..... δεν εχω θεμα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, JimmisKon said:

Γεια σας ,  απο χτες εχω το S22 Ultra  σε αντικατασταση του Note 20 Ultra που ειχα.

Ηθελα να ρωτησω , το voLTE πως στο καλο φευγει ?   Δεν υπαρχει επιλογη στις ρυθμισεις να το κανω OFF .

Αν θελεις να το απενεργοποιησεις γενικα στη γραμμη σου και εχεις cosmote στελνεις END WIFICALL στο 1333 για ενεργοποιηση ξανα WIFICALL στο 1333.καθε φορα επανεκκινηση της συσκευης χρειαζεται

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, JimmisKon said:

Ναι cosmote εχω ,  αλλα πριν  ειχα το Note 20 Ultra 5G  ,    και στις ρυθμισεις ειχα επιλογη ενεργοποίηση -  απενεργοποίηση      ,  εδω στο 22 δεν υπαρχει τιποτα ! ! 

Δεν με ενοχλει ,  αλλα λεω μην επηρεάζει  καπως την μπαταρια ,  αν οχι θα το αφησω ετσι ..... δεν εχω θεμα

Όχι δεν επηρεάζει καθόλου την μπαταρία. Καλύτερα να το έχεις ενεργοποιημενο. 

Link to comment
Share on other sites

Είναι λογικό να κάνει να φορτίσει 45 λεπτά από το 50% έως το 75 κ μετά να μου λέει υπολείπονται 30 λεπτά για πλήρη φόρτιση; δεν το είχα παρατηρήσει ποτέ και όλα αυτά με τον 45αρη φορτιστή 

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Παντα φορτιζει πιο αργα μετα το 80% για προστασια της μπαταριας 

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω μιας και το  S22 το εχω μερικες μερες,   ειχα φορτιστη 15watt samsung,  το βαζω να φορτισει   (  απο 20% )   ,   και λεει   μενει  1  ωρα και 20 λεπτα μεχρι να φορτισει πληρως.

Του βαζω και φορτιστη 45watt  που ειναι Dell  απο λαπτοπ  Dell XPS 13   και παλι λεει  1 ωρα και 20 λεπτα,   ειναι φυσιολογικο ?    Η επιλογη γρηγορη φορτιση  ειναι ενεργοποιημενη στις ρυθμισεις μπαταριας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, JimmisKon said:

Θελω να ρωτησω μιας και το  S22 το εχω μερικες μερες,   ειχα φορτιστη 15watt samsung,  το βαζω να φορτισει   (  απο 20% )   ,   και λεει   μενει  1  ωρα και 20 λεπτα μεχρι να φορτισει πληρως.

Του βαζω και φορτιστη 45watt  που ειναι Dell  απο λαπτοπ  Dell XPS 13   και παλι λεει  1 ωρα και 20 λεπτα,   ειναι φυσιολογικο ?    Η επιλογη γρηγορη φορτιση  ειναι ενεργοποιημενη στις ρυθμισεις μπαταριας.

Μήπως το καλώδιο δε δίνει το μέγιστο; Ή μήπως η συσκευή είναι ζεστή ή σε χρήση και δεν δίνει υψηλή ταχύτητα  λόγω θερμοκρασίας;

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, JimmisKon said:

Θελω να ρωτησω μιας και το  S22 το εχω μερικες μερες,   ειχα φορτιστη 15watt samsung,  το βαζω να φορτισει   (  απο 20% )   ,   και λεει   μενει  1  ωρα και 20 λεπτα μεχρι να φορτισει πληρως.

Του βαζω και φορτιστη 45watt  που ειναι Dell  απο λαπτοπ  Dell XPS 13   και παλι λεει  1 ωρα και 20 λεπτα,   ειναι φυσιολογικο ?    Η επιλογη γρηγορη φορτιση  ειναι ενεργοποιημενη στις ρυθμισεις μπαταριας.

Δεν αρκεί να έχει τα σωστά watt, χρειάζεται και η κατάλληλη τεχνολογία φόρτισης "Galaxy S22 Plus and Ultra's 45 charger supports Samsung's Fast Charging 2.0 specification"

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, JimmisKon said:

Θελω να ρωτησω μιας και το  S22 το εχω μερικες μερες,   ειχα φορτιστη 15watt samsung,  το βαζω να φορτισει   (  απο 20% )   ,   και λεει   μενει  1  ωρα και 20 λεπτα μεχρι να φορτισει πληρως.

Του βαζω και φορτιστη 45watt  που ειναι Dell  απο λαπτοπ  Dell XPS 13   και παλι λεει  1 ωρα και 20 λεπτα,   ειναι φυσιολογικο ?    Η επιλογη γρηγορη φορτιση  ειναι ενεργοποιημενη στις ρυθμισεις μπαταριας.

Η επιλογή "γρήγορη φόρτιση" είναι για τα 15W. Από κάτω έχει και την επιλογή "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση". Την έχεις ενεργοποιημένη?

Πέρα από αυτό, τώρα το καλοκαίρι, βλέπω ότι το κινητό δυσκολεύεται να εκμεταλλευτεί πλήρως ακόμη και τον 15W φορτιστή.

Όταν δεν έχω ανοιχτό το κλιματιστικό και με 30βαθμούς στο δωμάτιο, ξεκινάει να φορτίζει με 15W (9V/1,6A) και μετά από λίγο κατεβαίνει στα 9W (9V/1A). Ακόμα και με 29βαθμούς στο δωμάτιο ανεβοκατεβαίνει ανάμεσα στα 15W και στα 9W. Με το κλιματιστικό ανοιχτό φορτίζει με 15W κανονικά.

HTC P3300, HTC HD, HTC HD2, HTC One S (s4)

Samsung Note II, S7 Edge, Note 9, S22 Ultra

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, taxtax said:

Η επιλογή "γρήγορη φόρτιση" είναι για τα 15W. Από κάτω έχει και την επιλογή "εξαιρετικά γρήγορη φόρτιση". Την έχεις ενεργοποιημένη?

Πέρα από αυτό, τώρα το καλοκαίρι, βλέπω ότι το κινητό δυσκολεύεται να εκμεταλλευτεί πλήρως ακόμη και τον 15W φορτιστή.

Όταν δεν έχω ανοιχτό το κλιματιστικό και με 30βαθμούς στο δωμάτιο, ξεκινάει να φορτίζει με 15W (9V/1,6A) και μετά από λίγο κατεβαίνει στα 9W (9V/1A). Ακόμα και με 29βαθμούς στο δωμάτιο ανεβοκατεβαίνει ανάμεσα στα 15W και στα 9W. Με το κλιματιστικό ανοιχτό φορτίζει με 15W κανονικά.

Ναι ενεργοποιημενη ειναι η επιλογη  "εξαιρετικα γρηγορη φορτιση "  ,   νταξει δεν εχω τοσο θεμα με  την 1ωρα και 20 λεπτα,   αλλα μου κανει εντυπωση γιατι και με 15watt και με 45watt   φορτιζει το ιδιο .  Γιατι και ο 45watt φορτιστης δεν ειναι κανας τυχαιος ,  ειναι γνησιος Dell  που εχω απο λαπτοπ XPS 9300 .

Τον  15Watt  τον ειχα ,  και σκεφτομουν να παρω  τον 25watt της Samsung ( αυτον που ειχα και στο Note 20 Ultra  και σε μια ωρα μου το φορτιζε )   ,  αλλα λογικα δεν θα  δω καμια διαφορα 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, JimmisKon said:

Ναι ενεργοποιημενη ειναι η επιλογη  "εξαιρετικα γρηγορη φορτιση "  ,   νταξει δεν εχω τοσο θεμα με  την 1ωρα και 20 λεπτα,   αλλα μου κανει εντυπωση γιατι και με 15watt και με 45watt   φορτιζει το ιδιο .  Γιατι και ο 45watt φορτιστης δεν ειναι κανας τυχαιος ,  ειναι γνησιος Dell  που εχω απο λαπτοπ XPS 9300 .

Τον  15Watt  τον ειχα ,  και σκεφτομουν να παρω  τον 25watt της Samsung ( αυτον που ειχα και στο Note 20 Ultra  και σε μια ωρα μου το φορτιζε )   ,  αλλα λογικα δεν θα  δω καμια διαφορα 

Δεν εχουν σχεση τα watt. Θες εναν καινουργιο φορτιστη μαμισιο 45 watt ή εναν αλλο αξιοπιστο 45αρι (πχ. ugreen, anker) που να υποστηριζει power deliveri. Ειναι θεμα πρωτοκολλων φορτισης. Αλλα και 25απι να παρεις δεν εχει τρελη διαφορα, αρκει να ειναι power deliveri.

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

Eιδα καπου  οτι πρεπει να λεει το κινητο οταν μπαινει φορτιστης  " Εξαιρετικα γρηγορη φορτιση "    ,   εμενα λεει  μονο  " Γρηγορη φορτιση "   ,  αρα  θεμα φορτιστη τοτε ...  ισως και του Dell XPS μου  ο  45watt   δεν ειναι power delivery ,  οποτε δεν μπορει να πιασει   " Εξαιρετικη  γρηγορη φορτιση "  ,    σωστα ?

Αυτον  πως το βλεπετε ?   λεω να τον παρω να τον εχω και για το λαπτοπ μου   ? 

πειραζει  που ειναι  65 watt  ?  απλα  τον ηθελα 65 watt και για το λαπτοπ να φορτιζει ενα κλικ πιο γρηγορα,    η πρεπει να παρω αναγκαστικα  αντίστοιχο  σε 45 watt 

fortyisths.jpg

Edited by JimmisKon
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορα απο γρηγορη φορτιση σε εξαιρετικα γρηγορη δεν ειναι πολυ μεγαλη... Τουλαχιστον στα 25watt. Για 45 δεν ξερω γιατι εχω 25 αρη. Μεχρι 45 δεχεται το κινητο οσα και να ειναι ο φορτιστης. Δλδ με 65 αρη θα φορτιζεις στα 45.

Link to comment
Share on other sites

On 14/8/2023 at 11:04 ΜΜ, JimmisKon said:

Θελω να ρωτησω μιας και το  S22 το εχω μερικες μερες,   ειχα φορτιστη 15watt samsung,  το βαζω να φορτισει   (  απο 20% )   ,   και λεει   μενει  1  ωρα και 20 λεπτα μεχρι να φορτισει πληρως.

Του βαζω και φορτιστη 45watt  που ειναι Dell  απο λαπτοπ  Dell XPS 13   και παλι λεει  1 ωρα και 20 λεπτα,   ειναι φυσιολογικο ?    Η επιλογη γρηγορη φορτιση  ειναι ενεργοποιημενη στις ρυθμισεις μπαταριας.

Εγώ έχω τον καινούριο 65w της samsung και μου φορτίζει σε 1 ωρα το s22

Και γράφει εξαιρετικά γρηγορη φορτιση όταν φορτιζει

20230820_145955.jpg

20230820_150003.jpg

Καλησπέρα και από εμένα καινούρια στην ομάδα.

Είμαι στο phone forum χρόνια αλλά για samsung note 4 🤪 ναι ναι δούλευε σαν σκυλί απο το 2016 που το πήρα και εκανε ακομα πραγματα που ουτε καινουρια κινητα δεν εκαναν . Ήρθε η ώρα για αλλαγή λοιπόν και φυσικά ήθελα πάλι πενάκι. 

Απέκτησα το s22 512gb απο κοτσωβολο τον Μάιο.

Σούπερ ευχαριστημένη κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα GPS που άκουγα θέματα εγώ μια χαρά.

Μόνο στις κλήσεις στην αρχή δεν ακούγεται ο ήχος αλλά αυτό το κάνει μόνο όταν έχω συνδεδεμένο το Bluetooth στο αυτί. 

Το παλιό μου κινητό υπερθερμενοταν με το παραμικρό και τι χαρά που το s22 δεν το έκανε αυτό ακόμα και αν έκανα Hotspot και έπερναν πολλοί. 

Και ξαφνικά με την τελευταία αναβάθμιση πριν λίγες μέρες υπερθέρμενετε με το παραμικρό καίει απίστευτα. 

Το πρόσεξε κάνεις τώρα με την τελευταία αναβάθμιση?

 

Edited by bilibina
Link to comment
Share on other sites

@bilibina καλησπέρα, καλός ήρθες στην παρέα.  Όντως κάνει αυτός ο φορτιστής κ παρεμπιπτόντως χωρίς παρεξήγηση εχεις όμορφα νύχια  😄.  Οσο για την υπερθέρμανση δες αν έχεις βάλει τελευταία καμία περίεργη θήκη ή λόγο παραλίας κ καιρικές συνθήκες ζεσταίνετε με αυτό τον συνδυασμό ή κάποια εφαρμογή.  Κάνε ένα clear cache στην εσχάτως των περιπτώσεων κ παρατήρησε το ξανά.  Δεν έχει αναφερθεί να έχει επηρεάσει η τελευταία αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Στα s22 και s23 για να ενεργοποιηθεί το Super Fast Charging 2.0 πρέπει ο φορτιστής να  υποστηρίζει PD 3.0 (power delivery) και PPS (Programmable Power Supply) , Επίσης πρέπει να υποστηρίζει 9V/5A  (ακόμα πιο σπάνιο), άρα χρειάζεται και καλώδιο 5Α ( 100W ) !!!

Αρά πολλοί παράγοντες πρέπει να συντρέχουν, και πάλι τα 45W δύσκολα ... προσωπικά ποτέ δεν είδα πάνω από 30W, και αυτά για πολύ λίγο .....

Τα 18W (κατά μέσο όρο) είναι το πιο ρεαλιστικό σενάριο .... (ακόμα και με φορτιστή 100W που υποστηρίζει όλα τα προαναφερθέντα)

Και φυσικά μπορούμε να χρησιμοποιούμε και μεγαλύτερους φορτιστές 65W - 100W .. 250W.... η συσκευή θα τραβήξει όσο χρειάζεται ....  καλό θα είναι ο φορτιστής να είναι επώνυμος (πχ Anker - ugreen -baseus - samsung ....κτλ) και να έχει όλα τα σύγχρονα πρωτόκολλα ασφάλειας ...)

Edited by greda
Γρηγόρης Δάρης
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex61 said:

Ενημέρωσηηηηηηη (μεγάάάλη - 2GB) 

Ξέρει κάποιος τι περιλαμβάνει; είναι πολύ μεγάλη για να είναι μόνο security patch...

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

On 20/8/2023 at 10:07 ΜΜ, challenge143 said:

@bilibina καλησπέρα, καλός ήρθες στην παρέα.  Όντως κάνει αυτός ο φορτιστής κ παρεμπιπτόντως χωρίς παρεξήγηση εχεις όμορφα νύχια  😄.  Οσο για την υπερθέρμανση δες αν έχεις βάλει τελευταία καμία περίεργη θήκη ή λόγο παραλίας κ καιρικές συνθήκες ζεσταίνετε με αυτό τον συνδυασμό ή κάποια εφαρμογή.  Κάνε ένα clear cache στην εσχάτως των περιπτώσεων κ παρατήρησε το ξανά.  Δεν έχει αναφερθεί να έχει επηρεάσει η τελευταία αναβάθμιση.

Καλημέρα και ευχαριστώ για τα νυχια🤣

Λοιπόν καμιά αλλαγή σε θήκη και Έχω πετύχει πάλι καύσωνα και μου έκανε εντύπωση που δεν υπερθερμενοταν.Την διαφορά την είδα αμέσως μετά την μικρή αναβάθμιση. 

Δεν θυμάμαι να κατέβασα καμιά καινούρια εφαρμογή 🤔 θα της ξαναψαξω ομως.

Τα cache τα καθαρίζω συχνά.

Αυτή η καινούρια αναβάθμιση που λέτε σε εμένα δεν έχει έρθει ακόμα.

Λοιπόν πήγα τώρα να δω και πάτησα να ξεκινήσει και μου λέει 1 ώρα και 10 λεπτά θα κάνει 🫨.

Αν και έχω δεδομένα την παράτησα να την κάνω αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, GMF80 said:

Σχετικα με το update

 

Screenshot_20230822_101131_Samsung Internet.jpg

...δυστυχώς τίποτα το σπουδαίο...

Σωτήρης
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...