Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν νομιζω οτι δεσμευει κανεναν (ειναι υπηρεσια προσωπικη και οχι περιουσια,δεν κληρονομειται),και οντως αποτι βλεπω σε αλλα φορουμ για αλλες εταιριες,δεν χρεωνεται πιθανοτατα και διακοπη. Επειδη ομως στους ορους δεν βλεπω κατι σχετικο, καλο θα ηταν να ρωτησεις στην εξυπηρετηση.Εννοειται οτι θα πας με ληξιαρχικη πραξη θανατου στο καταστημα για οποιαδηποτε ενεργεια.
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν ο κάτοχος της γραμμής έχει πεθάνει δεν υπάρχει περίπτωση να σου επιβάλουν καμία ποινή.

Λογικά θα χρειαστεί ληξιαρχική πράξη θανάτου και τέλος

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου αν ο κάτοχος της γραμμής έχει πεθάνει δεν υπάρχει περίπτωση να σου επιβάλουν καμία ποινή.

Λογικά θα χρειαστεί ληξιαρχική πράξη θανάτου και τέλος

 

Ακριβώς έτσι είναι. Πηγαίνει κάποιος συγγενείς πρώτου βαθμού σε ένα κατάστημα με την δίκη του ταυτότητα και τη ληξιαρχική πράξη θανάτου και η κατάργηση γίνεται χωρίς καμία επιβάρυνση.

:cat:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύουν αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι έχει ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ η διετία!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως στη Νόβα λόγω θανάτου έγινε διακοπή αζημιως. Θέλω να πιστεύω ότι το.ιδιο θα ισχύει και στη wind

 

Μήπως ειχει ΛΗΞΕΙ το συμβόλαιο ????

Link to comment
Share on other sites

Μολις ενεργοποιηθηκε η γραμμη απο vdsl 50 σε fiber 100+(fiber!!!...ο θεος να την κανει fiber:confused:)

Ολα καλα με ethernet ...χτυπαει 94Mbps συνδεση με download 11.25ΜΒ/s!!!!

Το προβλημα? στο wifi ....κουμπωνει σε 42 αντι για περιπου 80-90 !!! ξερω οτι το wifi εχει απωλεια αλλα οχι και τοσο πολυ!!

Με το παλιο μου VDSL 50 το wifi χτυπουσε 45-48!! και τωρα με ντεμεκ fiber να πεσει τοσο κατω?

ζητησα να μου αλλαξουν το Modem (ΖΤΕ ZXHN H268N) με ενα καλυτερο ή αλλιως κοβω το συμβολαιο!!

Ειναι δυνατον να μην μπορει να ανεβασει στα 70-80-90!! ΕΛΕΟΣ:mad:

Link to comment
Share on other sites

Μολις ενεργοποιηθηκε η γραμμη απο vdsl 50 σε fiber 100+(fiber!!!...ο θεος να την κανει fiber:confused:)

Ολα καλα με ethernet ...χτυπαει 94Mbps συνδεση με download 11.25ΜΒ/s!!!!

Το προβλημα? στο wifi ....κουμπωνει σε 42 αντι για περιπου 80-90 !!! ξερω οτι το wifi εχει απωλεια αλλα οχι και τοσο πολυ!!

Με το παλιο μου VDSL 50 το wifi χτυπουσε 45-48!! και τωρα με ντεμεκ fiber να πεσει τοσο κατω?

ζητησα να μου αλλαξουν το Modem (ΖΤΕ ZXHN H268N) με ενα καλυτερο ή αλλιως κοβω το συμβολαιο!!

Ειναι δυνατον να μην μπορει να ανεβασει στα 70-80-90!! ΕΛΕΟΣ:mad:

 

Πριν κάνεις την βλακια και διακόψεις το συμβόλαιο και τρέχεις με πρόστημα καλό είναι να ρωτάτε πρώτα για να μαθαίνετε. Δεν πιάνεις πάνω από 42 με wifi γιατί το ρουτερ σου παίζει στα 2.4ghz στο wifi και πιθανόν το πρωτόκολλο 802.11g που είναι ΜΈΧΡΙ 54mbps. Για να πιάσεις λοιπόν παραπάνω θα πρέπει το WiFi σου να δουλεύει στα 5ghz συχνότητα. Ότι ρουτερ και να σου δώσει η wind σάπια είναι και κανένα από όσο ξέρω δεν έχει + την συχνότητα τον 5ghz.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το ρούτερ που δίνουν είναι 300 Mbps.Το πρόβλημα θα είναι στον δέκτη wifi του laptop ή του κινητού ο οποίος δεν σηκώνει πάνω από 150 Mbps και αυτό μόνο σε n mode. Στα υπολοιπα (b,g) φτανει όντως στα 54 ονομαστική. Θα έλεγα να δοκιμασεις το n στις ρυθμίσεις του ρούτερ ή να πάρεις usb wifi adaptor 300 mbps για το λαπτοπ. Για το κινητό δεν ξέρω, είναι ανάλογα το μοντέλο ίσως να μην δεις πάνω από τα 42 που λες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

https://www.wind.gr/files/1/Wind_v2/supportFixed/ZTE_H268N/ZXHN_H268N_datasheet.pdf

Στο 802.11n φαίνεται να πηγαίνει ως τα 300.

Οπότε με ρύθμιση μεσα στο ρούτερ μπορεί το λαπτοπ να βγάλει ονομαστική 150 (75-100 καθαρά αν είναι κοντά)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύουν αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι έχει ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ η διετία!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μήπως ειχει ΛΗΞΕΙ το συμβόλαιο ????

 

Όχι βέβαια....μάλιστα πήγε στο όνομα της μητέρας μου χωρίς ανανέωση σύμβασης. Το μόνο που ζήτησε να κόψουν την τηλεόραση διότι δεν έβλεπε αγώνες πράγμα το οποίο έγινε άμεσα....δλδ κόπηκε η τηλεόραση.εντος 5 λεπτών

Link to comment
Share on other sites

εμεινε η ιδια τιμη για το σταθερο/ιντερνετ? γιατι εχει ακουστει οτι μετα απο μεταβιβαση κοβονται οι προσφορες (γυρναει στο ονομαστικο παγιο) αν δεν ζητησεις να συνεχιστει η τρεχουσα εκπτωση.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις την βλακια και διακόψεις το συμβόλαιο και τρέχεις με πρόστημα καλό είναι να ρωτάτε πρώτα για να μαθαίνετε. Δεν πιάνεις πάνω από 42 με wifi γιατί το ρουτερ σου παίζει στα 2.4ghz στο wifi και πιθανόν το πρωτόκολλο 802.11g που είναι ΜΈΧΡΙ 54mbps. Για να πιάσεις λοιπόν παραπάνω θα πρέπει το WiFi σου να δουλεύει στα 5ghz συχνότητα. Ότι ρουτερ και να σου δώσει η wind σάπια είναι και κανένα από όσο ξέρω δεν έχει + την συχνότητα τον 5ghz.

 

Με ενημερωσαν οτι θα στειλουν στα 5Ghz

και ναι δεν μασαω....θα μου @#$$# καθως ειναι παρανομο να σου δινουν γραμμη χωρις υποστηριξη υλικου!

Μιλησα με τον υπαλληλο και με τον υπευθυνο και μου ειπαν οτι θα στειλουν εαν εχουν αλλιως θα γυρισω στην παλια μου γραμμη με 24€.

ΟΥΤΕ προστιμο ουτε χαζομαρες καθως οταν δεν μπορουν να σε υποστηριξουν με εξολισμο θεωρειται εξαπατηση.

Ουτε σε καινουργιο κινητο...ουτε σε πανακριβο laptop...ουτε σε security camera και γενικα ΚΑΝΕΝΑ μηχανημα δεν το δινει μεγαλη ταχυτητα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι σου εγραψα πιο κάτω. Το ρουτερ φαίνεται να υποστηρίζει και ασυρματα την ταχύτητα. Απο εκει και περα βέβαια είναι δικη σου αποφαση τι σε βολεύει να κάνεις. Εννοείται οτι για να συνδεθείς στα 5.7 ghz του νέου ρούτερ πρέπει ο εξοπλισμός ο δικός σου να υποστηρίζει τη συχνότητα αυτή.
Link to comment
Share on other sites

εμεινε η ιδια τιμη για το σταθερο/ιντερνετ? γιατι εχει ακουστει οτι μετα απο μεταβιβαση κοβονται οι προσφορες (γυρναει στο ονομαστικο παγιο) αν δεν ζητησεις να συνεχιστει η τρεχουσα εκπτωση.

Ναι ίδια τιμή άλλωστε η Νόβα δίνει για πάντα τις προσφορές της

Link to comment
Share on other sites

Όχι βέβαια....μάλιστα πήγε στο όνομα της μητέρας μου χωρίς ανανέωση σύμβασης. Το μόνο που ζήτησε να κόψουν την τηλεόραση διότι δεν έβλεπε αγώνες πράγμα το οποίο έγινε άμεσα....δλδ κόπηκε η τηλεόραση.εντος 5 λεπτών

 

Φίλε, δεν είναι ίδια τα πράγματα! Άλλο ΔΙΑΚΟΠΗ, που αφορούσε η συζήτηση, άλλο αλλαγή ονόματος, που λες εσύ!

Τώρα, για την δική σου περίπτωση, έχω την εξής απορία: έγιναν 2 πράγματα, αλλαγή ονόματος και αλλαγη-μειωση πακέτου. Αυτά έγιναν ΧΩΡΙΣ κάποια χρεωση-ποινη?

ΥΓ. Η wind πχ χρεώνει την αλλαγή ονόματος 5€, αυτά δεν σας τα χρέωσε στον επόμενο λογαριασμό???

Link to comment
Share on other sites

μονο που ο φιλος μιλαει για νοβα αν καταλαβα καλα...προφανως την χρεωνει την αλλαγη ονοματος η wind βαση τιμοκαταλογου...
Link to comment
Share on other sites

μονο που ο φιλος μιλαει για νοβα αν καταλαβα καλα...προφανως την χρεωνει την αλλαγη ονοματος η wind βαση τιμοκαταλογου...

 

Βεβαίως, για NOVA μιλάει και ίσως δεν χρεώνει την αλλαγή ονόματος. Δεν χρεώνει (με κάποια ΠΟΙΝΗ ) ούτε και την αλλαγή προγράμματος προς τα ΚΑΤΩ?

Αφαίρεσαν, λέει την tv.

Link to comment
Share on other sites

για την διακοπη του vision μπορει...εξαρταται επισης αν το vision ειχε μπει σαν επιπλεον υπηρεσια ή σαν μέρος του συνδυαστικού. Ειναι καλό ερώτημα παντως τι ακριβώς συμβαίνει σε περίπτωση θανάτου συνδρομητή,τόσο για τη διακοπή όσο και για μεταβίβαση. Υπάρχει θεωρώ περίπτωση να μην χρεώνεται ποινή και στην 2η περίπτωση. Στους όρους πάντως δεν υπάρχει όπως ειχα γράψει,καμμια αναφορά στην περίπτωση θανάτου.
Link to comment
Share on other sites

για την διακοπη του vision μπορει...εξαρταται επισης αν το vision ειχε μπει σαν επιπλεον υπηρεσια ή σαν μέρος του συνδυαστικού. Ειναι καλό ερώτημα παντως τι ακριβώς συμβαίνει σε περίπτωση θανάτου συνδρομητή,τόσο για τη διακοπή όσο και για μεταβίβαση. Υπάρχει θεωρώ περίπτωση να μην χρεώνεται ποινή και στην 2η περίπτωση. Στους όρους πάντως δεν υπάρχει όπως ειχα γράψει,καμμια αναφορά στην περίπτωση θανάτου.

Η συζήτηση είναι περίπλοκη και ίσως αλλά εφαρμόζει η wind και αλλά η nova.

Η ουσία, για μένα είναι ότι οι κληρονόμοι είται συνεχίζουν είται διακόπτουν την σύνδεση. Αν την ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ, έρχεται η wind πχ και λεει: έχεις ποινή διακοπής! Τώρα, πως θα κυνηγά τον πεθαμένο, αυτό αφορά και τυχόν άλλη οφειλή, που μπορεί να έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ. Ο φίλος dimeos, δεν μας είπε, αν πλήρωσε κάτι στον επόμενο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ (μάλλον) πρόβλημα με το ΖΤΕ ZXHN H268N . Μετατροπή απο 24 σε 50 . Όταν κλείσω το wi fi και το ξανανοίξω μετά απο λίγο , ή απο stand by στο pc , είτε σε κινητό είτε σε tablet , ενώ φαίνεται το συμβολάκι του wi fi , αμέσως αποσυνδέεται και κάνει 1-2 λεπτά για να συνδεθεί ξανά . Αυτό το κάνει και σε apple συσκευές και σε android και σε windows . Καμμιά ιδέα πριν τους πάρω τηλέφωνο στις βλάβες ;

(με τα 24 δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις ...)

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ισχύουν αυτά, υπό την προϋπόθεση ότι έχει ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ η διετία!!!!!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Μήπως ειχει ΛΗΞΕΙ το συμβόλαιο ????

 

 

δεν υπαρχει καμια ποινη σε περιπτωση θανατου

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση είναι περίπλοκη και ίσως αλλά εφαρμόζει η wind και αλλά η nova.

Η ουσία, για μένα είναι ότι οι κληρονόμοι είται συνεχίζουν είται διακόπτουν την σύνδεση. Αν την ΔΙΑΚΟΨΟΥΝ, έρχεται η wind πχ και λεει: έχεις ποινή διακοπής! Τώρα, πως θα κυνηγά τον πεθαμένο, αυτό αφορά και τυχόν άλλη οφειλή, που μπορεί να έχει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΥΓ. Ο φίλος dimeos, δεν μας είπε, αν πλήρωσε κάτι στον επόμενο λογαριασμό.

Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει 3 χρόνια από το θάνατο του πατέρα μου και θα σας πω ο,τι.θυμαμαι:

Μερικές μέρες μετά το θάνατο τηλεφώνησα στη νοβα και τους είπα για το θάνατο και ότι θέλω να διακοπεί η tv πράγμα που έγινε επιτόπου. Επίσης μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα Νόβα να καταθέσω τη ληξιαρχική πράξη θανάτου προκειμένου να μη πληρώσω τη ποινή και παραλληλα να κάνει η μητέρα μου αίτηση αλλαγή ονόματος λόγω θανάτου για το τηλέφωνο αφού επιθυμία της μητέρας μου ήταν να το διατηρήσει.

Μετά από λίγες μέρες το κάναμε. Δεν θυμάμαι να πληρωσε παραπάνω η μητέρα μου, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ποινή παρέμεινε και στον επόμενο λογαριασμό αλλά δεν ειχε ενημερωθεί ακόμα το σύστημα και μου είπαν να το αγνοήσω οπερ και εγένετο. Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε ούτε ανανέωση σύμβασης αλλά συνέχιση της υπάρχουσας αλλά δεν είμαι σίγουρος

Edited by Dimeos
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχουν περάσει 3 χρόνια από το θάνατο του πατέρα μου και θα σας πω ο,τι.θυμαμαι:

Μερικές μέρες μετά το θάνατο τηλεφώνησα στη νοβα και τους είπα για το θάνατο και ότι θέλω να διακοπεί η tv πράγμα που έγινε επιτόπου. Επίσης μου είπαν να πάω σε ένα κατάστημα Νόβα να καταθέσω τη ληξιαρχική πράξη θανάτου προκειμένου να μη πληρώσω τη ποινή και παραλληλα να κάνει η μητέρα μου αίτηση αλλαγή ονόματος λόγω θανάτου για το τηλέφωνο αφού επιθυμία της μητέρας μου ήταν να το διατηρήσει.

Μετά από λίγες μέρες το κάναμε. Δεν θυμάμαι να πληρωσε παραπάνω η μητέρα μου, το μόνο που θυμάμαι είναι ότι ποινή παρέμεινε και στον επόμενο λογαριασμό αλλά δεν ειχε ενημερωθεί ακόμα το σύστημα και μου είπαν να το αγνοήσω οπερ και εγένετο. Επίσης έχω την εντύπωση ότι δεν έγινε ούτε ανανέωση σύμβασης αλλά συνέχιση της υπάρχουσας αλλά δεν είμαι σίγουρος

 

Δεν συζητάμε για ανανέωση σύμβασης, έτσι και αλλιως, αλλά για αλλαγή ονόματος! Τώρα, διακόπτοντας την tv, ΠΟΣΗ μείωση έγινε στον λογαριασμό? Η έγινε η διακοπή, αλλά συνέχιζε να πληρώνει τα ΙΔΙΑ με πριν ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι ίδια τιμή άλλωστε η Νόβα δίνει για πάντα τις προσφορές της

Βλέπω τώρα, ότι κόψατε την tv, αλλά η τιμή παρέμεινε ΙΔΙΑ????

Ε, τότε τι κόψιμο είναι αυτό και δεν την αφήνατε να υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν συζητάμε για ανανέωση σύμβασης, έτσι και αλλιως, αλλά για αλλαγή ονόματος! Τώρα, διακόπτοντας την tv, ΠΟΣΗ μείωση έγινε στον λογαριασμό? Η έγινε η διακοπή, αλλά συνέχιζε να πληρώνει τα ΙΔΙΑ με πριν ?

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Βλέπω τώρα, ότι κόψατε την tv, αλλά η τιμή παρέμεινε ΙΔΙΑ????

Ε, τότε τι κόψιμο είναι αυτό και δεν την αφήνατε να υπάρχει?

Έχεις δίκιο να παρανοήσεις, δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα τις τιμές τηλεφώνου.

Ο πατέρας μου αρχικά είχε μόνο τηλεφωνία... ύστερα από κάποια χρόνια ήθελε να βλέπει την αγαπημένη του ομάδα και θυμάμαι ότι του είχαν πει +20 ευρώ επιπλέον για τα nova sports και ο λογαριασμός όταν ερχόταν έγραφε πόσα πλήρωνε για τηλεφωνία και πόσα για tv. Επομένως ο λογαριασμός ερχόταν κατά 20 ευρώ λιγότερο στη μητέρα μου αφού έκοψε τη tv.

Τέλος πάντων, η ουσία είναι ότι δεν υπήρξε καμία ποινή για τη διακοπή της τηλεόρασης και γενικά δεν υπάρχει ποινή για διακοπή λόγω θανάτου.

Edited by Dimeos
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ (μάλλον) πρόβλημα με το ΖΤΕ ZXHN H268N . Μετατροπή απο 24 σε 50 . Όταν κλείσω το wi fi και το ξανανοίξω μετά απο λίγο , ή απο stand by στο pc , είτε σε κινητό είτε σε tablet , ενώ φαίνεται το συμβολάκι του wi fi , αμέσως αποσυνδέεται και κάνει 1-2 λεπτά για να συνδεθεί ξανά . Αυτό το κάνει και σε apple συσκευές και σε android και σε windows . Καμμιά ιδέα πριν τους πάρω τηλέφωνο στις βλάβες ;

(με τα 24 δεν είχα ποτέ αποσυνδέσεις ...)

 

Τελικά μόλις έβγαλα απο την πρίζα ένα Range Extender που είχα σταμάτησαν οι αποσυνδέσεις και όλα καλά .

Τόσο απλά ...

Μάκης

"ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΥΕΙΝ ΒΟΥΛΕΤΑΙ"

"ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣ ΕΧΕΙΝ "

Όταν εμείς τα λέγαμε αυτά οι "άλλοι" απλώς δεν υπήρχαν ...

Link to comment
Share on other sites

24/μηνο συμβολαιο στη Wind με ημερομηνια εναρξης 12/11/2017 με τις παροχες που φαίνονται στο συνημμενο αρχειο

μπορει καποιος να μου υπολογισει τι θα πληρωσω αν κανω αιτηση διακοπής αυριο;

 

https://imgur.com/a/C9qzPZu

Φίλε, έκανες ΔΙΑΚΟΠΗ τελικά, να μάθουμε και εμείς πόσο τζάμπα ήταν?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, έκανες ΔΙΑΚΟΠΗ τελικά, να μάθουμε και εμείς πόσο τζάμπα ήταν?

 

Όχι. Δεν πήγα. Θα το αφήσω να υπάρχει.

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...