Jump to content

Wind - Σταθερή τηλεφωνία και internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-Αιτηση διακοπής σύνδεσης (384 με 18€) στις 21/9

 

-Ερώτηση προόδου της διακοπής στις 3/10. Απάντηση : "Είναι σε εξέλιξη" , "Και πότε περιμένετε να ολοκληρωθεί;" , " Μέχρι τις 20/10" , " Την άλλη φορά στον ΟΤΕ μου το διέκοψαν την ίδια μέρα!! Τι να κάνω για να τελειώνω πιο γρήγορα;" , " Αν έχετε κάποιο γνωστό να πάτε να του ζητήσετε μήπως μπορέσει και σας κάνει τη διακοπή όπως και την προηγούμενη" !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

-Την επόμενη (σήμερα) πήγα στον ΟΤΕ (μήπως και ισχύει αυτό) και ο γνωστός είπε ότι δεν έχει καμία σχέση, και ότι η Τελλας το κάνει συστηματικά αυτό. Για την ακρίβεια, είπε ότι προσπαθεί (με αίτηση στην ΕΕΤΤ η οποία εγκρίθηκε λέει) να κάνει 2 (!!!!!!!!!) μήνες για τη διακοπή!!!!!!!!

 

Συμπέρασμα : ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΧΑΡΙΣΕΙ DSL Η ΤΕΛΛΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως με ειχαν ενημερωσει οτι σε περιπτωση που θελω να διακοψω θα το κανουν μετα απο ενα μηνα.

Εχω αοριστου διαρκειας συνδρομη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τι ταχυτητα(μεσο ορο) κανετε dowload με τελλας 2mb?εγω κατεβαζω συνηθως με 112 και αναλογα με την ωρα μπορει να πιασει και 240..

απο την τελλας μου ειπαν οτι ο οτε απο νοεμβρη θα σταθεροποιησει τις ταχυτητες..λετε να σταθεροποιηθει δηλαδη στα 240???

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με τι ταχυτητα(μεσο ορο) κανετε dowload με τελλας 2mb?εγω κατεβαζω συνηθως με 112 και αναλογα με την ωρα μπορει να πιασει και 240..

απο την τελλας μου ειπαν οτι ο οτε απο νοεμβρη θα σταθεροποιησει τις ταχυτητες..λετε να σταθεροποιηθει δηλαδη στα 240???

240 αποκλείεται φίλε. Με καμιά δύναμη. Μάξιμουμ 210-212. Τόσο πιάνω συνεχώς όμως. Δεν εξαρτάται από την ώρα και την ημέρα. Tellas LLU όμως. ;)

Link to comment
Share on other sites

240 αποκλείεται φίλε. Με καμιά δύναμη. Μάξιμουμ 210-212. Τόσο πιάνω συνεχώς όμως. Δεν εξαρτάται από την ώρα και την ημέρα. Tellas LLU όμως. ;)

 

οχι ειλικρινα εχω πιασει 240 σπανια μεν αλλα εχει τυχει να καταβασω με αυτη την ταχυτητα..οπως ειπα συνηθως ειναι στα 110-120.. δηλαδη κατεβαζεις παντα με 210?τι ειναι το llu?

Link to comment
Share on other sites

οχι ειλικρινα εχω πιασει 240 σπανια μεν αλλα εχει τυχει να καταβασω με αυτη την ταχυτητα..οπως ειπα συνηθως ειναι στα 110-120.. δηλαδη κατεβαζεις παντα με 210?τι ειναι το llu?

LLU=Ιδιόκτητο δίκτυο Τελλάς. Ο ΟΤΕ δεν παρεμβάλλεται καθόλου, δεν πληρώνω πάγιο DSL στον ΟΤΕ. 240 θα σου δείχνει κανά DUMeter που κάνει πολύ υπεραισιόδοξες μετρήσεις... Είναι αδύνατον να έχεις πραγματική ταχύτητα 240 με 2Μβιτ. Δεν αμφισβητώ αυτό που λες, αλλά θα είναι εικονική αυτή η ταχύτητα που σου γράφει το όποιο πρόγραμμα έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Οκ πολυ πιθανον να ειναι οπως το λες..ιδιοκτητο δικτυο της τελλας ε?ενδιαφερον..παντως ηθελα να ξερα στην ευρωπη που εχουν 8 και 10 mb συνδεσεις τι ταχυτητες πιανουν..
Link to comment
Share on other sites

Εγω με 1024 ειμαι στα 100.

Καλα ειναι, αλλα με ενδιαφερει πολυ το ιδιοκτητο της Τελλας μαζι με τηλεφωνια.

Εν αναμονη....

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οκ πολυ πιθανον να ειναι οπως το λες..ιδιοκτητο δικτυο της τελλας ε?ενδιαφερον..παντως ηθελα να ξερα στην ευρωπη που εχουν 8 και 10 mb συνδεσεις τι ταχυτητες πιανουν..

 

Έχω 8Mbit γραμμή με απόλυτο μέγιστο τα 6.5Mbit (λόγω της απόστασής μου από το exchange της ΒΤ). Οι ταχύτητες που πιάνω κυμαίνονται από τα 630 εώς τα 833Kb/sec. Σε αυτές τις ταχύτητες πάντα εξάρτάται σε ποιον ISP είσαι και τι απόσταση έχεις από τον κόμβο του ADSL. Πέφτουν δραματικά οι επιδόσεις αν ο ISP δεν μπορεί να τις υποστιρίξει σωστά ή αν είσαι πάνω από 1000 μέτρα μακριά από τον κόμβο.

 

Αντίστοιχα, υποθέτω ότι κάποια στιγμή ο ΟΤΕ θα πρέπει να αναβαθμίσει τους online checkers γραμμών και να συμπεριλάβει και τον Ταχυδρομικό Κωδικό ή τη διεύθυνση της γραμμής εκτός από το νούμερο. Τα 2 Mbit πιάνονται μόνο αν η απόσταση από τον κόμβο είναι μικρότερη από 2Km και η ποιότητα του ενδιαμέσου υλικού είναι η μέγιστη δυνατή..

:tease: ..oh dear!
Link to comment
Share on other sites

Ειναι κανενας με αποκλειστικο δικτυο TELLAS??

Ειναι ευχαριστημενος?

 

Με ψινει πολυ αυτη η προσφορα που εχει βαλει η TELLAS:

http://www.tellas.gr/forms/askllu/index.asp?lang=2

 

2048 ADSL

+5 ωρες αστικες κλησεις

μονο 36 ευρο!

 

Πολυ καλη μου ακουγετε!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εδώ και 3 μήνες στα 512 (1024 με αναβάθμιση που έγινε) ποτέ δεν είδα πάνω απο 300 . Σε καλές μέρες φτάνω στα 200-250.

Η περιοχή μου Βότση-Θεσσαλονίκη. Η Tellas μου λέει πως φταίει ο ΟΤΕ και να περιμένω ... δηλάδή αυτή δεν πρόκειται (δεν μπορεί προφανώς) να κάνει τίποτα.

Τους είπα οτί αφού δεν μπορούν να μου εξασφαλίσουν τα 512 να πάω στα 384 να μην πληρώνω άσκοπα €23,90 για κάτι που δεν μπορούν να μου προσφέρουν,αλλά τουλάχιστον να δίνω €17,90 για 384.

Με απέτρεψαν λέγοντας οτι θα πέσουν οι ταχύτητες κι άλλο( πόσο κι άλλο,θα γίνει 56κ δηλαδή;;;) ..

Έχει κανείς να προτείνει κάτι; Σκέφτομαι να την διακόψω και να πάω αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Τα ιδια ακριβως κι εδω φιλε μου (Πατρα).Τις πρωτες μερες ανοιγα σαμπανια οταν επιανα 300....αβερτα τα τηλεφωνηματα στην εξ πελατων (απ τη δουλεια,αν επαιρνα απ το σπιτι θα πληρωνα αλλη μια φορα το παγιο σε τηλεφωνα) και μετα την πρωτη εβδομαδα ειχα τις εκπληκτικες ταχυτητες της ταξης των 50kbps!Η υπομονη μου εξαντληθηκε καθως ειχα περιοριστει σε αργο σερφαρισμα (πολλα κατεβασματα διακοπτονταν).Ξαφνικα μετα απο αυτη τη φοβερη περιοδο ειδα ταχυτητα 1Mbps!Η χαρα παντως δε κρατησε πολυ ,1-2 μερες και απο τοτε εχω ταχυτητες 400-500kbps.Γεια σου ΟΤΕ με τις αναβαθμισεις σου....

Το μετανιωσα παντως που δεν τσιγκουνευτηκα και δεν εκανα συνδεση 384....οι ταχυτητες ειναι πλασματικες και ουσιαστικα η αναβαθμιση ειναι μια τρελη απατη......

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

To provlima einai ston OTE.Den exei teliosei tis ergasies tou kai den exoun anavathmistei ousiastika oi taxitites.Anevenei kai to bandwidth oper simenei fularei to dslam kai ante meta na piaseis panw apo 40-50.Ega me 512 (1024) pianw apo 17kbps mexri 140 kbps download.KAnte ipomoni i petaxte ton OTE.Egw evala zisto kai se ligo kairo OTE bye bye.
Under a pale grey sky we shall arise!!
Link to comment
Share on other sites

Aυτη η διαφημηση για ταχυτητητες 4mb με 29 ευρω κ γραμμη τηλεφωνου απο Τελλας χωρις παγιο τι λεει?>Εχει δοκιμασει κανεις?Ειναι για ολες τι ςΠεριοχες>?

Ειμαι Λαρισα εχω φορθνετ 1024/256 κ εχω αγανακτησει...

Στα τεστ που δοκιμαζα με το ζορι πιανω 300-350....

Link to comment
Share on other sites

δεν καλυπτοντε ολες οι περιοχες που καλυπτει κ ο οτε?

Όχι..

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εγω ειμαι στη φαση αλλαγης απο Ποτε για Τελλας το μονο κακο ειναι οτι θελουν 12 μερες να βγαλουν τη Dsl απο τη γραμμη μου(ετσι ειπε ο Ποτε ασχετος οτι ειμαι μια βδομαδα ειδη χωρις Dsl στο σπιτι!!)Με Τ(ρ)ελλας που μιλησα στις 5/12 μου ειπανε οτι μεχρι 20/12 θα εχω πλεον και τηλεφωνο απο αυτους και τα 4.. :) για να δουμε....παντως οσοι την εχουν βαλει μονο θετικα εχουν πει..

Εν αναμονη λεπον...

Link to comment
Share on other sites

pedia ego exo ipograpsi apo tis 13-11 gia to zisto me ta 4 +tilefona ke akomi tipota...ke oxi tipota alo me douleboune ke apo pano!!!!den ksero alla mou tin exoune spasi poli!!!feronte telios anefthina les ke den kseroune ti tous ginete ke ola ta rixnoune ston megalo forto ergasias....exi sidethi kapios? na mas pi entiposis!!!exi kapios alos to idio problima me emena?
Link to comment
Share on other sites

pedia ego exo ipograpsi apo tis 13-11 gia to zisto me ta 4 +tilefona ke akomi tipota...ke oxi tipota alo me douleboune ke apo pano!!!!den ksero alla mou tin exoune spasi poli!!!feronte telios anefthina les ke den kseroune ti tous ginete ke ola ta rixnoune ston megalo forto ergasias....exi sidethi kapios? na mas pi entiposis!!!exi kapios alos to idio problima me emena?

 

 

.lipon entiposis einai para polli kales mporo na soy po apo atoma poy to balane speed 380-450 mpori kai parapano ..pezi analoga..ego ipograpsa 7-12 ...kala krasia me mena peripoy 10-1-07 moy eipane einai ligo xima perimena na pao se kalitera alla einai ligo xima ..;) ti na kanoyme den mporoyme na ta exoyme ola :p

 

p/s min 3exname oti stin ellada ola tora arxizoyne..oso afora to net kapote 8imame mpename se basis dedomenos ...ean 8imoynte meriki..:)

GIVE ME YOUR MIND AND I'M A OPEN IT,NAME A LAW AND I'VE ALREADY BROKEN IT,CAUSE I DON'T GIVE A FUCK ABOUT THE SYSTEM-----By_Fidel
Link to comment
Share on other sites

Εγω αισιως κλεινω 2 βδομαδες χωρις dls!! αλλα ετσι ειναι στην Ελλαδα ολα πανε με αλλους ρυθμους.Υπεγραψα 4/12 και μου εχουνε πει οτι σε 15 ημερολογιακες θα ειμαι ΟΚ ενας αλλος μου ειπε σε 15 εργασιμες και τελος τωρα μου λενε σε 20 εργασιμες.

Λενε φορτο εργασιας...εμενα δεν με νοιαζει αυτο εβγαλες κυριε μια διαφηση να εχεις απο πισω το background να εισαι ετοιμος να δεχθεις το πελατη...Τεσπα υπομονη παιδες και μολις μας ερθουν τα 4 θα τα ξεχασουμε ολα........ ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Fisika kai einai kalo.Arkei na kaliptete i perioxi sou.

 

http://www.tellas.gr gia pio polles plirofories.

 

MAKΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΤΕΛΛΑΣ

ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΣΧΕΔΟΝ ΤΑΡΑΓΜΕΝΟΣ !!!!!!!

Δεν είμαι μόνο εγώ

Αν δείτε σε άλλα φόρουμ πχ στο adsl που έχει ειδικό τομέα για την TELLAS θα δείτε τα χάλια της

Ενα σας λέω !!!!! περίμενα πάνω από μήνα για να μου πουν στο τέλος ότι ο ΟΤΕ δεν υποστηρίζει την περιοχή μου

Ενώ πριν κάνω την αίτηση και στην ιστοσελίδα τους και στο τηλέφωνο με διαβεβαίωναν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα

Πριν κάνετε το συμβόλαιο θα σας τάζουν λαγούς με πετραχείλια

Μετά θα τους παρακαλάτε και θα λαμβάνετε απαντήσεις τύπου "Α δεν μπορούμε να πιέσουμε τον ΟΤΕ δεν μπορούμε να κανουμε τίποτα "

5 εργάσιμες θέλει ο ΟΤΕ να απαντήσει σύμφωνα με τα όσα λένε τηλεφωνικά και μετά σου λένε "Α δεν μπορούμε να πιέσουμε τον ΟΤΕ"

Παιδιά ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΕΛΛΑΣ

Link to comment
Share on other sites

pedia ego exo ipograpsi apo tis 13-11 gia to zisto me ta 4 +tilefona ke akomi tipota...ke oxi tipota alo me douleboune ke apo pano!!!!den ksero alla mou tin exoune spasi poli!!!feronte telios anefthina les ke den kseroune ti tous ginete ke ola ta rixnoune ston megalo forto ergasias....exi sidethi kapios? na mas pi entiposis!!!exi kapios alos to idio problima me emena?

 

Καλώς όρισες στο club

Για δες εδώ

Θα περιμένεις θα περιμένεις και μετά θα ρίξουν το φταίξιμο στον ΟΤΕ και καλά , και μετά θα σου πουν αν τους πιέσεις πολύ ότι ο ΟΤΕ δεν έκανε δεκτό το αίτημά σου

Φύγε όσο είναι καιρός

ΧΑΝΕΙΣ ΧΡΟΝΟ στο λέω

ΔΕΙΤΕ Εδώ όλοι όσοι σκέφτεστε για Τελλάς

Είναι σοβαρό για να προλάβετε τη ταλαιπωρία

 

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=65353

 

Από το παρακάτω κείμενο κάποιου παιδιού εμένα μου έτυχαν όλα εκτός από τον εξαφανισμένο courrier

 

Απόσπασμα

========

α) Κακή αρχική πληροφόρηση προς τον πελάτη (Tellas)

Ξεκινάει από το πρώτο κι όλας τηλεφώνημα όπου οι τηλεφωνητές της Tellas έχουν στόχο την πώληση του προϊόντος και όχι τη σωστή ενημέρωση του καταναλωτή ως προς τις σωστές διαδικασίες και χρονοδιαγράμματα. Ακούγονται αντιφάσκουσες απόψεις και για κάποιον που δεν έχει στοιχειώδη γνώση περί φορητότητας και γραμμής ADSL, χάνεται η μπάλα.

 

β) Το μυστήριο των εξαφανισμένων couriers (Εταιρία courier)

Γνωρίζω προσωπικά 2 άτομα στα οποία ο courier δεν εμφανίστηκε στο ραντεβού και κανείς δε μπήκε στον κόπο να τα ενημερώσει. Γνωρίζω και αρκετούς εδώ μέσα που είχαν παρόμοια εμπειρία.

 

γ) Αιτήσεις συμπληρωμένες λάθος (Tellas)

Δεν γνωρίζω πόσο δύσκολο είναι πια ο τηλεφωνητής της Tellas να τσεκάρει τα σωστά κουτάκια όπως απαντάει ο πελάτης, αλλά συμβαίνει ΚΑΙ αυτό το τραγικό. Το ακόμα τραγικότερο είναι ότι δεν μπορεί να γίνει διόρθωση από την ίδια την Tellas, αλλά αναλώνεται περισότερος χρόνος προκειμένου να υπογράψει ξανά ο πελάτης.

 

δ) Κακή πληροφόρηση και επικοινωνία με τον πελάτη κατά τη διαδικασία ενεργοποίησης (Tellas)

Ο φόρτος εργασίας είναι η πλέον γνωστή καραμέλα και ως αποτέλεσμα μία αίτηση μπορεί να έχει χαθεί ή να ξεχαστεί σε κάποιο συρτάρι και αν δεν ενδιαφερθεί ο ίδιος ο πελάτης, στο τέλος να μένει ανημέρωτος χάνοντας περισότερο χρόνο. Δεν γνωρίζω τις λεπτομέρειες του συστήματος διαχείρισης καρτελών των πελατών, αλλά από προσωπική εμπειρία, άλλα πράγματα βλέπει ο τηλεφωνητής και άλλα κάποια διαφορετικά αρμόδια τμήματα. Άμα λοιπόν κάποιος πάρει τηλέφωνο και ζητήσει να ενημερωθεί για την πορεία της αίτησής του, μπορεί να μάθει, μπορεί και όχι, ή μπορεί και να μάθει γενικά χωρίς λεπτομέρειες (πχ σε πιο ακριβώς στάδιο υλοποίησης βρίσκεται και πότε θα γίνουν οι επικείμενες ενέργειες).

 

ε) Κακή συνεννόηση Tellas-OTE (Tellas, OTE)

Χωρίς να πιστεύω σε θεωρίες συνομόσιας ενδεχόμενου δόλου από πλευράς ΟΤΕ, είναι εμφανές ότι έτσι και η αίτηση βρίσκεται στα χέρια του ΟΤΕ, η Tellas απλά περιμένει χωρίς να μπορεί να εγγυηθεί το ελάχιστο στον πελάτη για την πορεία της αίτησής του. Ακόμα έχουν παρατηρηθεί επιστροφές αιτήσεων από τον ΟΤΕ και ενημέρωση του πελάτη από την Tellas καθυστερημένα.

 

στ) Καθυστέρηση μεταβίβασης της γραμμής στην Tellas (OTE)

Παρόμοιο με το ε)

 

ζ) Καθυστέρηση στην παράδοση εξοπλισμού (Tellas)

Στην αρχή δεν υπήρχε πρόβλημα, αλλά στη συνέχεια λόγω έλλειιψης στοκ, χρειάζεται νέο ραντεβού με courier για την παράδοση εξοπλισμού. Για κάποιον που έχει φάει πόρτα ήδη ένα μήνα, ακόμα και οι 2-3 πρόσθετες μέρες αναμονής είναι απαράδεκτες.

 

Πιστεύω λοιπόν πως όλη αυτή η κατάσταση σηκώνει επίσημη καταγγελία στην ΕΕΤΤ ή οποία όμως σκονταύτει στα εξής σημεία:

 

α) Η παραπληροφόρηση, οι αρλούμπες και οι δεσμέυσεις της Tellas γίνονται προφορικά από τους (ευγενέστατους - μπορούμε να ομολογήσουμε) τηλεφωνητές της. Άρα για να στοιχειοθετήσουν καταγγελία θα πρέπει να γίνουμε Τριανταφυλλόπουλοι και να ηχογραφούμε συνομιλίες.

 

β) Η επίμαχη παράγραφος 1.2 ορίζει ρητά ότι η Tellas δε φέρει ευθύνη για καθυστερήσεις που δεν οφείλονται στην ίδια αλλά στον ΟΤΕ. Εφόσον λοιπόν δεν υπάρχει σωστή και επίσημη πληροφόρηση από πλευρά Tellas, δε μπορούμε να γνωρίζουμε ποιες καθυστερήσεις οφείλονται όντως στον ΟΤΕ και ποιες στην Tellas. Επίσης δε μπορούμε να γνωρίζουμε κατά πόσο η Tellas κάνει επίσημες καταγγελίες για τον ΟΤΕ εκ μέρους των πελατών της. Με απλά λόγια σε πιθανή καταγγελία του πελάτη προς την ΕΕΤΤ, δεν μπορεί να οριστεί ο πραγματικός καταγγελόμενος.

 

γ) Τα όποια προβλήματα παρουσιάζονται κατά τη διαδικασία φορητότητας και ενεργοποίηση της γραμμής, ανταλάσσονται μεταξύ Tellas και ΟΤΕ, άρα (παρομοίως με το δ)) ο πελάτης δε μπορεί να γνωρίζει τις πραγματικές ευθύνες που αναλογούν στον εκάστοτε φορέα.

Link to comment
Share on other sites

  • This topic was featured and featured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...