Jump to content

Opera browser


nikosxeng3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 185
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και εγώ τον έβαλα το μεσημέρι. Επίσης μου βγήκε ενημέρωση νέας έκδοσης και για το quicktime το οποίο και εγκατέστησα, αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν μου μιλάνε στο chat στο fb μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Quicktime failed to initialize. error #0.

Please make sure quicktime is properly installed on this computer.

 

Έκανα ξανά εγκατάσταση και τον opera και το quicktime αλλά πάλι το ίδιο. Με google chrome δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Μου φαίνεται opera και facebook δεν πρόκειται να συνεργαστούν ποτέ σωστά! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ τον έβαλα το μεσημέρι. Επίσης μου βγήκε ενημέρωση νέας έκδοσης και για το quicktime το οποίο και εγκατέστησα, αλλά έχω το εξής πρόβλημα. Όταν μου μιλάνε στο chat στο fb μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα:

Quicktime failed to initialize. error #0.

Please make sure quicktime is properly installed on this computer.

 

Έκανα ξανά εγκατάσταση και τον opera και το quicktime αλλά πάλι το ίδιο. Με google chrome δεν υπάρχει αυτό το πρόβλημα.

 

Μου φαίνεται opera και facebook δεν πρόκειται να συνεργαστούν ποτέ σωστά! :worry:

 

και σε μενα τα ιδια κανει......

μιλουσα στο chat του facebook και εκανε restart.....:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έφταιγε το Quicktime που είχα σβήσει κάτι πρόσθετα της apple.... Τώρα είναι εντάξει.

 

Πάντως μου φαίνεται να φορτώνει λίγο πιο αργά τις σελίδες.

Ο flash player σε κάποια παιχνίδια εξακολουθεί να μην λειτουργεί σωστά.

Όταν πάω στον μεταφραστή του google δεν λειτουργεί κάποιες φορές το πλήκτρο για την εναλλαγή γλώσσας.

Ο ορθογραφικός έλεγχος κι αυτός μία από τα ίδια. Πολλές φορές δεν λειτουργεί παρόλο που είναι τσεκαρισμένος. Θέλει απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποια παιχνίδια flash νομίζω ότι όντως παρουσιάζει προβλήματα (την τελευταία φορά που δοκίμασα βέβαια πρέπει να ήταν πριν την τελική έκδοση του 11). Αλλά για μένα που αν παίξω ένα παιχνίδι flash θα είναι μια φορά το μήνα το πολύ, δεν αποτελεί πρόβλημα.

 

Με τον ορθογραφικό έλεγχο δεν έχω κανένα πρόβλημα.

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Opera 10.50 (Mac) πολύ καλός, αλλά υπάρχει τρόπος να βγουν οι διαφημίσεις;

(βέβαια ακόμα beta)

δοκίμασα και το AdSweep και το urlfilter.ini

κάπoιος άλλος τρόπος;

ΤΗΝΧ

 

1)http://www.fanboy.co.nz/adblock/opera/ για το urlfilter.ini

 

2)Στη σελίδα http://fanboy-adblock-list.googlecode.com/hg/opera/fanboy-adblocklist-elements-v3.css

επιλέγουμε,αντιγράφουμε και σώζουμε όλο το κείμενο ως txt με το όνομα fanboy-adblocklist-elements-v3.css.

Κατόπιν ακολουθούμε τις οδηγίες που γράφει το κείμενο για το

πού θα το αποθηκεύσουμε ανάλογα με το λειτουργικό που έχουμε.

Τέλος το φορτώνουμε στον Opera ακολουθώντας πάντα τις οδηγίες και.....αντίο διαφημίσεις!

 

 

Επίσης απαραίτητο είναι και το παρακάτω extension(ανάλογο του read it later από Firefox) :

https://addons.opera.com/addons/extensions/details/to-read-sites/2.0/?display=en

Edited by GEOKONS
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
Ναι φιλε μου, την ξερω αυτη την επιλογη αλλα τα διαγραφει ολα απο παντου;

Ο φιλος μου ειναι τεχνικος και απο περιεργια μηπως το ψαξει πιο πολυ;

Ευχαριστω παντως!

 

Eδω μπορει να μπαινει online στο pc σου απο το σπιτι του και να ξερει ακριβως τι κανεις,θα εγκατεστησε στο pc σου ενα προγραμματακι καποια στιγμη(αν σε....ψαχνει).

Επισης πολυ ευκολα θα μαθει κωδικους σου πχ του msn.Προσωπικα βρηκα κωδικους msn μιας πρωην και φρικαρα ο ανθρωπος.....:lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελευταία μου κάνει κάτι περίεργα στο youtube. Βλέπω 3-4 βίντεο και έπειτα στο επόμενο βίντεο που θα βάλω δεν μου δείχνει καθόλου το παράθυρο με το βίντεο, ενώ παίζει κανονικά το βίντεο.

Για να εμφανιστεί, σκρολάρω κάτω-πάνω την σελίδα και είναι οκ!

Υποθέτω πρόβλημα του browser είναι, γιατί με chrome λίγο που το δοκίμασα φαίνεται εντάξει. Απλά το περίεργο είναι ότι μου το κάνει από χθες το πρωί χωρίς να έχω αλλάξει έκδοση (11.11).

Link to comment
Share on other sites

εβαλα προσφατα opera και μου αρεσε.αλλα εχω μια ερωτηση.κατι παρομοιο με τα ie tab και autopager των ff και chrome στο opera.ευχαριστω

Anyone who has never made a mistake has never tried anything new

 

nokia 6610,motorola c261,motorola razr v3i,nokia 5320 xpressmusic,sony ericsson w995,nokia c6-01,sony xperia u,nokia lumia 630 dual

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σήμερα ανακάλυψα κατά λάθος μία λειτουργία.

Κρατώντας πατημένο το δεξί πλήκτρο του ποντικιού, σου δίνει κάποιες επιλογές (stop, back, forward, open in new tab).

 

Αν και προσωπικά δεν το βρίσκω χρήσιμο, σε κάποιον άλλον ίσως να είναι!

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα ανακάλυψα κατά λάθος μία λειτουργία.

Κρατώντας πατημένο το δεξί πλήκτρο του ποντικιού, σου δίνει κάποιες επιλογές (stop, back, forward, open in new tab).

Αν και προσωπικά δεν το βρίσκω χρήσιμο, σε κάποιον άλλον ίσως να είναι!

 

Αυτά είναι τα mouse gestures (κάποτε ήταν πρωτοτυπία του Opera, τώρα τα υποστηρίζουν σχεδόν όλοι οι browsers μέσω extensions). Μπορείς να απενεργοποιήσεις το ενοχλητικό (για μένα) popup από το opera:config, αλλά να συνεχίσεις να χρησιμοποιείς τα gestures.

 

Σήμερα βγήκε ο Opera 11.50.

http://www.opera.com/browser/

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σήμερα έβαλα τον 11.50 και στη μπάρα εκεί που γράφεις της διευθύνσεις υπήρχε ένα βελάκι το οποίο το άνοιγες και έβλεπες τις διευθύνσεις που είχες επισκεφτεί ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω

 

[ATTACH]21138[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά σήμερα έβαλα τον 11.50 και στη μπάρα εκεί που γράφεις της διευθύνσεις υπήρχε ένα βελάκι το οποίο το άνοιγες και έβλεπες τις διευθύνσεις που είχες επισκεφτεί ξέρει κανείς πως μπορώ να το επαναφέρω

 

Από το opera:config ψάχνεις για "dropdown", ενεργοποιείς το "Show Dropdown Button In Addressfield" και πατάς save.

http://img819.imageshack.us/img819/4107/operadropdown02.jpg

patch για ελληνικούς υπότιτλους σε: Monkey Island 1 (Special Edition & VGA CD Beta II), Indiana Jones 3 και LOOM, Grim Fandango
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ρε παιδια ιδεα μου ειναι η τωρα τελευταια το turbo σερνεται; ολο εξω με πεταει!!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δυο ερωτήσεις και απο μένα. Εβαλα εχτές το Οπερα.

Πρώτων αμα γράφω κάτι στα Αγγλικά μου βγάζει απο κάτω κοκκινη γραμμή. Αμα κάνω switch στα Αγγλικά μου βγάζει κόκκινη στα Ελληνικά. Μπορει να αναγνωρίζει και τις δυο γλωσσες ταυτόχρονα?

 

Επισης ειχα μάθει στο τρόπο που διαχειρίζεται τα bookmarks ο firefox. Οπως πατάω το shortcut τους και θέλω να σβήσω ένα δεν με πετάει εξω και μπορώ να τα διαχειριζομαι γρήγορα .

Αντιθετα στο Οπερα οταν σβήσω ένα πρεπει να ξανα πατήσω στο shortcut των bookmarks. Υπάρχει λύση ή ετσι ειναι το όπερα?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μετα απο καιρό στον firefox θέλω να δοκιμάσω και τον opera. το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ να περάσω ta bookmarks που έχω στον firefox στον opera και μαζι τους κωδικούς μου για διάφορα sites. υπάρχει κάποια λύση γιατι ένα ένα δεν γίνεται.... Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο καιρό στον firefox θέλω να δοκιμάσω και τον opera. το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ να περάσω ta bookmarks που έχω στον firefox στον opera και μαζι τους κωδικούς μου για διάφορα sites. υπάρχει κάποια λύση γιατι ένα ένα δεν γίνεται.... Ευχαριστω!!!

File->Import & Export->Import Bookmarks from Firefox.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
έκανα χθές το update στον opera και όταν πατάω ιδιοτητες σε μια εικόνα δεν δουλέυει το δεξί κλίκ για να κάνα αντιγραφή την εικόνα ξέρει κανείς τι έγινε?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

έκανα χθές το update στον opera και όταν πατάω ιδιοτητες σε μια εικόνα δεν δουλέυει το δεξί κλίκ για να κάνα αντιγραφή την εικόνα ξέρει κανείς τι έγινε?

Αν εννοείς την επιλογή Image Properties ότι δεν μπορείς να κάνεις δεξί κλικ στο πεδίο Address, δε χρειάζεται να το κάνεις αυτό. Κάνε δεξί κλικ στιν εικόνα, Copy Image Address.

Link to comment
Share on other sites

ναι όντως υπάρχει και αυτό :lol::p το άλλο όμως έγινε λόγο update?

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Καλός ο Opera 11.60, αλλά βλέπω να ψηλοσέρνεται στο gmail κατά το scrolling στην νέα εμφάνιση.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...