Jump to content

OnePlus Nord 2 5G


adricla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμενα με NORD 2 ηρθε προχθες η τελευταια OS 12.1 DN2103_11_C.12
Security update ηταν.
Μακαρι η επομενη να ειναι η OS13 και να εχει μονο βελτιωσεις!
 
Παντως μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο απο πλευρας μπαταριας οπως καποιοι φιλοι εχουν αναφερει.
Εμένα πριν μισή ώρα..

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

On 27/12/2022 at 1:05 ΜΜ, enduras1 said:

Εμενα με NORD 2 ηρθε προχθες η τελευταια OS 12.1 DN2103_11_C.12

Security update ηταν.

Μακαρι η επομενη να ειναι η OS13 και να εχει μονο βελτιωσεις!

 

Παντως μεχρι τωρα δεν εχω παραπονο απο πλευρας μπαταριας οπως καποιοι φιλοι εχουν αναφερει.

Μεσα στο μηνα ακουσα οτι θα παρουμε, και το κινητο θα πεταξει με την 13. Μακαρι να ειναι ετσι, καλη χρονια σε ολους!

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, greg10 said:

Μεσα στο μηνα ακουσα οτι θα παρουμε, και το κινητο θα πεταξει με την 13. Μακαρι να ειναι ετσι, καλη χρονια σε ολους!

Δε ξέρω που το ακούσεις και μακάρι να γίνει, αλλά από την beta στην κανονική έκδοση για τις άλλες συσκευές ήταν πάνω από μήνα, η beta για εμάς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα απ' όσο ξέρω και ο Γενάρης περιλαμβάνει την κινεζική Πρωτοχρονιά που σημαίνει μια βδομάδα ως δέκα μέρες πάγωμα σε όλα, οπότε το τέλος Γενάρη είναι μάλλον ανέφικτο.

Link to comment
Share on other sites

On 3/1/2023 at 11:04 ΜΜ, spiliot said:

Δε ξέρω που το ακούσεις και μακάρι να γίνει, αλλά από την beta στην κανονική έκδοση για τις άλλες συσκευές ήταν πάνω από μήνα, η beta για εμάς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα απ' όσο ξέρω και ο Γενάρης περιλαμβάνει την κινεζική Πρωτοχρονιά που σημαίνει μια βδομάδα ως δέκα μέρες πάγωμα σε όλα, οπότε το τέλος Γενάρη είναι μάλλον ανέφικτο.

Στο ελληνικο community της 1+ ειχε αναφερθει, ενταξει κλασικα βαλε και 1-2 μηνες ακομη..

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, greg10 said:

Στο ελληνικο community της 1+ ειχε αναφερθει, ενταξει κλασικα βαλε και 1-2 μηνες ακομη..

Α καλά, με wishful thinking δε γίνεται δουλειά... O προγραμματισμός για το Nord 2 είναι Q1 2023 και αφού δεν έχει ξεκινήσει ούτε η beta το πιο αισιόδοξο είναι τα μέσα Φλεβάρη με πιο πιθανό το τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω το παραπάνω. Νόμιζα ότι ο προγραμματισμός ήταν Q1 2023 για εμάς. Είναι H1 2023, που σημαίνει "από το πρώτο μισό του 2023".

Τώρα ξεκίνησε η beta για το Nord CE 2 lite που είναι η τελευταία συσκευή "from Q4 2022", με το Nord 2T που ήταν και αυτό στα q4/22 να είναι στην beta.

Η σειρά για H1/23 είναι Nord CE 2, Nord 2 και τελευταίο το Nord CE.

Καλό Πάσχα.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

H Cosmote δεν υποστηρίζει το Nord 2T γιατί λέει δεν το πουλάει. Ελλάδα Samsung με το ζόρι.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλε το βίντεο πρώτα να έχεις αποδείξεις.

Μετά προσπάθησε αν θες να μπεις σε safe mode και να κάνεις επαναφορά (factory reset ή wipe all data). Αν δουλέψει μάλλον είσαι οκ, απλά άτυχος.

Αν όχι τότε είτε έχει πρόβλημα στην εσωτερική μνήμη είτε έχει κάτσει λάθος το firmware, παρόλο που το δεύτερο θεωρητικά φτιάχνεται με προσπάθεια, εγώ μάλλον θα το γύρναγα σαν dọa για να μην μπλέξω.

Edited by spiliot
Link to comment
Share on other sites

Οποιος τρεχει την 12 στο nord 2 το status bar σας εχει τα κλασσικα εικονιδια της ΟΡ ή τα νεα του color os???

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα

Σήμερα ήρθε και εγκαταστάθηκε η OxygenOS 13  Android 13 με κωδικό  11_C.26 στο δικό μου Nord CE 2 Lite. Ελπίζω όλα να λειτουργήσουν καλά όπως στη 12. 

Το μόνο πρόβλημα που είχα μέχρι τώρα ήταν όταν είχα κλήση και έπρεπε να συρω τον κύκλο με το πράσινο σήμα προς τα πάνω για να αρχίσει η επικοινωνία αυτό δεν έπιανε με την πρώτη, ήθελε και δεύτερη η τρίτη φορά. Αυτό τώρα δεν ξέρω αν είναι προβληματάκι του Nord 2 η της Android 12.

Iδωμεν για την 13. Ενημέρωση τις επόμενες μέρες. 

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι δυσλειτουργια του Nord CE 2 lite η αν ειναι bug της Android 13

Στην  Android 12 στα εικονιδια των μηνυματων του viber κλπ οταν ειχες μνμ αδιαβαστα υπηρχε μια κοκκινη κουκιδα πανω στο εικονιδιο της εφαρμογης που σε ενημερωνε οτι ειχες μνμ εκτός απο την οριζοντια μπαρα στην κορυφη οπου εμφανιζονταν το "συνεφακι" των μνμ η το μικρο εικονιδιο του viber. 

Στην νεα Android 13 παρολο που προβλέπεται κουκιδα η αριθμός η και τα δυο, η τιποτε για τα νεα μνμ  πανω στο εικονιδιο των εφαρμογων ... αυτο δεν εφαρμόζεται πληρως δυστυχως και δεν νομιζω να φταιει το Nord CE 2 lite γιατι την εβγαζε την κουκιδα στην Android 12.

Στο Android 13  πας στις ρυθμισεις --> Γνωστοποιήσεις + γραμμη καταστασης --> "Εικονιδιο" ---> Σήματα  και εχεις 4 επιλογες

Αριθμος,    Τελεια,      Αριθμός η τελεία,      Να μην εμφανιστει.

Η επιλογη  Αριθμος δεν εμφανιζεται 

Η επιλογη τελεια εμφανιζεται.

Η επιλογη  Αριθμος η τελεια  δεν εμφανιζεται

Επομενως η μονη επιλογη που λειτουργει σε μενα στο Nord CE 2 lite ειναι η τελεια σαν κοκκινη κουκιδα πανω δεξια στην εφαρμογη

 

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, spiliot said:

Χρησιμοποιείς τον launcher που έρχεται με το τηλέφωνο ή άλλον;

Ναι το  messages  που εχει το τηλεφωνο

Στα γενικά η 13 φαίνεται να κάνει το τηλεφωνο λίγο πιο γρήγορο στην απόκριση των εντολών. Έτσι μου φαίνεται τουλάχιστον. 

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Έχω θέμα εδώ και Κάμα δυο μέρες με wifi call και το volte ξαφνικά εξαφανίζονται. Είναι θέμα cosmote η συσκευής; (Nord 2). Έχει κάποιος παρόμοιο θέμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μόλις πήρα την C13 (Android 12 για να μην μπερδευτεί κάνεις με τα νούμερα) στο Nord 2. Υποτίθεται ότι είναι security update αλλά άλλοι χρήστες αναφέρουν χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας, λιγότερη υπερθέρμανση σε απαιτητικά παιχνίδια και 4k video με OIS χωρίς πηδηματάκια. Αν ισχύουν όλα αυτά μάλλον έφτιαξαν κάτι που επηρέασε την συνολική απόδοση του κινητού.

ΥΓ. Βρίσκομαι στο εξωτερικό, συνήθως στην Ελλάδα αργούν να έρθουν παραπάνω οι ενημερώσεις.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, spiliot said:

Μόλις πήρα την C13 (Android 12 για να μην μπερδευτεί κάνεις με τα νούμερα) στο Nord 2. Υποτίθεται ότι είναι security update αλλά άλλοι χρήστες αναφέρουν χαμηλότερη κατανάλωση μπαταρίας, λιγότερη υπερθέρμανση σε απαιτητικά παιχνίδια και 4k video με OIS χωρίς πηδηματάκια. Αν ισχύουν όλα αυτά μάλλον έφτιαξαν κάτι που επηρέασε την συνολική απόδοση του κινητού.

ΥΓ. Βρίσκομαι στο εξωτερικό, συνήθως στην Ελλάδα αργούν να έρθουν παραπάνω οι ενημερώσεις.

Και εγω πηρα τη C13 το Σαββατο (Ελλαδα βρισκομαι), δεν παιζω παιχνιδια για να επιβεβαιωσω αυτα που ειπαν στο community αλλα ισως για τη μπαταρια ισχυει, με επιφυλαξη παντα 3 μερες την εχω. Επισης διαβασα στο community οτι τελος Μαρτιου θα αρχισει να ρολαρει η open beta 13, οποτε αν ισχυει δεδομενου οτι και στα υπολοιπα κινητα απο το open beta μεχρι το stable πηρε καπου στο 2μηνο, μεχρι Ιουνιο θα εχει ερθει. Τωρα αν κανουν παλι κολπα και η Ευρωπαικη αργησει δεν ξερω, ας ελπισουμε να ερθει κανονικα οπως τα τελευταια updates 2-3 μερες μετα την Ινδια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα. Να επιβεβαιώσω κι εγώ ότι η τελευταία αναβάθμιση (την πέρασα πριν 4 μερες ...) έχει πολλές βελτιώσεις... μερικά σημαντικά που εντόπισα...

1. Η συσκευή δεν ζεσταίνεται τόσο πολύ κατά την φόρτιση , ούτε στα παιχνίδια.

2. Η μπαταρία πράγματι κρατάει συνολικά περισσότερο αλλά μάλλον η βελτίωση οφείλεται στην καλύτερη διαχείριση όταν είναι idle η συσκευή...

3. Ένα Huawei μιας φίλης που δεν το "έβλεπε" το bluetooth και δεν μπορούσαμε να ανταλλάξουμε αρχεία μεταξύ μας, τώρα το αναγνώρισε αμέσως!!! (κοιταζόμασταν επί ώρα χωρίς να το πιστεύουμε 🙂 )

4. Με το ultra dark έβγαλα φώτο ικανοποιητική μόνο με τον φωτισμό από τα led του router. Και πριν έκανε "παπάδες" που λένε αλλά αυτό τώρα είναι τελείως αλλού...

Αν διαπιστώσω κάτι άλλο θα το δημοσιεύσω ... Και αν αυτή η αναβάθμιση είναι αντιπροσωπευτική του τί περιμένουμε, τότε η 13 λογικά θα μας καταπλήξει!!! 

Link to comment
Share on other sites

Αρχισε να ρολαρει η beta 13 στην Ινδια. Στο community εχουμε λιγα παραπονα για την καμερα και καλα σχολια για την μπαταρια. Πιστευω χονδρικα το Μαιο θα ερθει σε ολα τα κινητα, αναμενουμε λοιπον

https://youtu.be/dn82mImsDOQ

(ενα review που βρηκα για οποιον θελει να το δει με τα ματια του 😝)

Edited by greg10
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να μην χαλάσουμε την κάμερα.

Στο βίντεο του Ινδού δε κατάφερα να βρω αναφορά για την κάμερα σε ένα γρήγορο πέρασμα που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πριν, enduras1 said:

Μακάρι να μην χαλάσουμε την κάμερα.

Στο βίντεο του Ινδού δε κατάφερα να βρω αναφορά για την κάμερα σε ένα γρήγορο πέρασμα που έκανα.

Η OxygenOS 13  Android 13 με κωδικό  11_C.26 στο δικό μου Nord CE 2 Lite δεν έδειξε να επηρρεάζει την ποιότητα της φωτογραφίας. Η πολυ καλη ποιότητα για τα δεδομενα χρηματα συνεχίζει να υπάρχει.

hal9000dp
Link to comment
Share on other sites

Πάει μπάλα η συσκευή Nord 2 5G κ πάω δεύτερο χρόνο..
Το μόνο σπαστικό θέμα που έχω (πρώτη φορά εδώ κ μια βδομάδα) κ είχαν κ άλλα παιδιά στο παρελθόν είναι όταν μιλάς με την συσκευή κ χωρίς Bluetooth εννοείτε..
Με το αυτί ακουμπάς οθόνη η οποία δεν σβήνει.. Κ ανοίγεις πράγματα καταλάθος που δεν θες.. Ξέρω ότι δεν δουλεύει ο αισθητήρας που έχει να κλείνει η οθόνη οταν πας να μιλήσεις.. Αυτό θα φτιάξει ξέρει κανείς; Φταίει το update που μου έκανε τελευταία; Ευχαριστώ!

Στάλθηκε από το DN2103 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...