Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σας παιδια απο που μπορω να το αγορασω για να ερθει στην Κυπρο φυσικα με 649 ευρω ; Απο καμια Γαλλια θα προτιμουσα.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ccypruss000 said:

Καλησπερα σας παιδια απο που μπορω να το αγορασω για να ερθει στην Κυπρο φυσικα με 649 ευρω ; Απο καμια Γαλλια θα προτιμουσα.

Αν προτιμάς από Γαλλία τότε δες στα Fnac. Ελλάδα στέλνουν σίγουρα, δεν ξέρω για Κύπρο.
Αλλιώς Αγγλία (δεν αξίζει τόσο λόγω ισοτιμίας) ή αν έχεις κάποιον φίλο στη Γερμανία ή χρησιμοποιήσεις υπηρεσία mail forwarding.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την καλημέρα μου,
 
Το λοιπόν, έχοντας το Pixel 6 αλλά και το Pixel 5 στα χέρια μου, σκέφτηκα να κάνω ένα πρόχειρο, πολύ πρόχειρο θα έλεγα, συγκριτικό στις κάμερες που τόσο πολύ με ενδιαφέρουν.


Οφείλω να ομολογήσω ότι το 6 με εξέπληξε δυσάρεστα, κυρίως σε ότι αφορά το πορτραίτο. Είναι αλήθεια ότι αρκετές φορές τα χρώματα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, αλλά στα δικά μου μάτια φαίνεται σαν να βάζει ένα φίλτρο στα πρόσωπα (για ευνόητους λόγους δεν μπόρεσα να ανεβάσω κάποια) και νομίζω ότι σε κάποιες φωτό υστερεί σε λεπτομέρεια έναντι του 5. Στα πορτραίτα του 5 τα πρόσωπα δείχνουν τόσο αληθινά σαν να πρόκειται να ζωντανέψουν. Επίσης δε θολώνει το backround τόσο καλά όσο το 5 και σε κάποιες περιπτώσεις το θόλωμα είναι λίγο στο περίπου. Τέλος στη λειτουργία πορτραίτου, ζουμάρει κατά τι λιγότερο από το 5. Ούτε αυτό μου αρέσει. 


Στις υπόλοιπες φωτό, κάποιες κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα και σε κάποιες άλλες νομίζω ότι προτιμώ του 5.


Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για να έχετε κι εσείς μια άποψη. Οι πρώτες 4 είναι στη λειτουργία πορτραίτου.
Οι φωτό στα αριστερά είναι από το Pixel 6 και στα δεξιά από το Pixel 5.
Με την πρώτη ευκαιρία, θα ανεβάσω και μερικές βραδινές.

Εδώ για παράδειγμα, το 6 έχει αποτυπώσει πιο σωστά το χρώμα του αρκούδου, αλλά έχει κάτι σαν φίλτρο που εμποδίζει τη λεπτομέρεια στα μάτια και σε άλλα σημεία. Στο 5 είναι πολύ πιο καθαρή η φωτό. Επίσης το blurring του 6 είναι στο περίπου. Όπου εντόπισε πολυκατοικία από πίσω, πέταξε μια θολούρα. Του 5 θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ομοιόμορφο.
iIBHBco.jpg


Bw5eYuO.jpg


Εδώ πάλι δε νομίζω ότι τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Το 5 έχει θολώσει εξαιρετικά το backround κι έχει δώσει έμφαση στη λεπτομέρεια. Προσέξτε τη σκουριά σε όλο το φαναράκι καθώς και το σημείο που πιάνει ο σύρτης για να κλείσει το πορτάκι. Είναι όλα τόσο καθαρά. Η φωτό του 6 δείχνει να μην έχει εστιάσει καθόλου καλά. Για να βγάλει το 6 αποτέλεσμα εφάμιλλο του 5, θα πρέπει να κάνεις tap με το δάχτυλο για να εστιάσει. Κάτι το οποίο στο 5 δε χρειάζεται. Ανοίγεις την κάμερα και πυροβολείς. Λεπτομέρεια θα μου πείτε, αλλά ΟΚ.
S9ybFoJ.jpg


crnqPzN.jpg


SVYwdNr.jpg


NTpxbng.jpg


kbzbBqC.jpg


iLODqbj.jpg


nYcPdLL.jpg


3eeXJy7.jpg


esoom6h.jpg


x1sd6jG.jpg
 
 
 

Edited by jimteo
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Όλες του pixel 5 φαίνονται καλύτερες! Βέβαια η αλήθεια είναι οτι εξελίσαν τον παλιό αισθητήρα απο το pixel 2, 4 χρόνια γεμάτα software updates.

Είμαι σίγουρος οτι θα τη βελτιώσουν πολύ κι όλας με τον καιρό.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, jimteo said:

Την καλημέρα μου,
 
Το λοιπόν, έχοντας το Pixel 6 αλλά και το Pixel 5 στα χέρια μου, σκέφτηκα να κάνω ένα πρόχειρο, πολύ πρόχειρο θα έλεγα, συγκριτικό στις κάμερες που τόσο πολύ με ενδιαφέρουν.


Οφείλω να ομολογήσω ότι το 6 με εξέπληξε δυσάρεστα, κυρίως σε ότι αφορά το πορτραίτο. Είναι αλήθεια ότι αρκετές φορές τα χρώματα είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, αλλά στα δικά μου μάτια φαίνεται σαν να βάζει ένα φίλτρο στα πρόσωπα (για ευνόητους λόγους δεν μπόρεσα να ανεβάσω κάποια) και νομίζω ότι σε κάποιες φωτό υστερεί σε λεπτομέρεια έναντι του 5. Στα πορτραίτα του 5 τα πρόσωπα δείχνουν τόσο αληθινά σαν να πρόκειται να ζωντανέψουν. Επίσης δε θολώνει το backround τόσο καλά όσο το 5 και σε κάποιες περιπτώσεις το θόλωμα είναι λίγο στο περίπου. Τέλος στη λειτουργία πορτραίτου, ζουμάρει κατά τι λιγότερο από το 5. Ούτε αυτό μου αρέσει. 


Στις υπόλοιπες φωτό, κάποιες κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα και σε κάποιες άλλες νομίζω ότι προτιμώ του 5.


Παρακάτω παραθέτω κάποιες φωτογραφίες για να έχετε κι εσείς μια άποψη. Οι πρώτες 4 είναι στη λειτουργία πορτραίτου.
Οι φωτό στα αριστερά είναι από το Pixel 6 και στα δεξιά από το Pixel 5.
Με την πρώτη ευκαιρία, θα ανεβάσω και μερικές βραδινές.

Εδώ για παράδειγμα, το 6 έχει αποτυπώσει πιο σωστά το χρώμα του αρκούδου, αλλά έχει κάτι σαν φίλτρο που εμποδίζει τη λεπτομέρεια στα μάτια και σε άλλα σημεία. Στο 5 είναι πολύ πιο καθαρή η φωτό. Επίσης το blurring του 6 είναι στο περίπου. Όπου εντόπισε πολυκατοικία από πίσω, πέταξε μια θολούρα. Του 5 θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ομοιόμορφο.
iIBHBco.jpg


Bw5eYuO.jpg


Εδώ πάλι δε νομίζω ότι τίθεται καν θέμα σύγκρισης. Το 5 έχει θολώσει εξαιρετικά το backround κι έχει δώσει έμφαση στη λεπτομέρεια. Προσέξτε τη σκουριά σε όλο το φαναράκι καθώς και το σημείο που πιάνει ο σύρτης για να κλείσει το πορτάκι. Είναι όλα τόσο καθαρά. Η φωτό του 6 δείχνει να μην έχει εστιάσει καθόλου καλά. Για να βγάλει το 6 αποτέλεσμα εφάμιλλο του 5, θα πρέπει να κάνεις tap με το δάχτυλο για να εστιάσει. Κάτι το οποίο στο 5 δε χρειάζεται. Ανοίγεις την κάμερα και πυροβολείς. Λεπτομέρεια θα μου πείτε, αλλά ΟΚ.
S9ybFoJ.jpg


crnqPzN.jpg


SVYwdNr.jpg


NTpxbng.jpg


kbzbBqC.jpg


iLODqbj.jpg


nYcPdLL.jpg


3eeXJy7.jpg


esoom6h.jpg


x1sd6jG.jpg
 
 
 

Πέραν του αρκούδου πάντως που όντως είναι καλύτερη του 5, σχεδόν σε όλες τις άλλες το hdr του 6 είναι καλύτερο. Επίσης είμαι σίγουρος Πως κάνοντας ζουμ το 5 θα έχει αρκετό θόρυβο σε σχέση με το 6. 

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites


Πέραν του αρκούδου πάντως που όντως είναι καλύτερη του 5

Και στο φαναράκι είναι καλύτερο το 5.
Το 6 δεν έχει εστιάσει καν.
Βέβαια εκεί διορθώνεται κάνοντας tap για εστίαση.
Στις άλλες θεωρώ πως είναι καθαρά υποκειμενικό.
Επαφίεται στο προσωπικό γούστο του καθενός.


Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, jimteo said:


Και στο φαναράκι είναι καλύτερο το 5.
Το 6 δεν έχει εστιάσει καν.
Βέβαια εκεί διορθώνεται κάνοντας tap για εστίαση.
Στις άλλες θεωρώ πως είναι καθαρά υποκειμενικό.
Επαφίεται στο προσωπικό γούστο του καθενός.


Εστάλη από το Pixel 6
 

Βασικά το 6 μια χαρά έχει εστιάσει όπως το βλέπω. Απλά ίσως μεγαλύτερου αισθητήρα να μην είναι τόσο έντονη η εστίαση στα άκρα. Επίσης το 5 έχει λαθάκια στο πορτρέτο. 

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Στο 5αρι έχει εξαφανίσει το μισό σιδερακι που ανοιγοκλείνει το πάνω καπάκι το φαναριού.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί. Ειδικός δεν ειμαι στις φωτό. Ότι μπορεί να πιάσει το απαίδευτο μάτι μου.
Απλά στο 6 θεωρώ ότι το blurring δεν είναι καλό.
Ειδικά στην πρώτη φωτό με τον αρκούδο, φαίνεται σαν να έχει κηλίδες γύρω γύρω.


Εστάλη από το Pixel 6

Στο 5αρι έχει εξαφανίσει το μισό σιδερακι που ανοιγοκλείνει το πάνω καπάκι το φαναριού.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk


Σωστός Βαιε. Που το έπιασες ρε τσακαλε;

Εστάλη από το Pixel 6

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Γενικά στα Pixels οι βελτιώσεις φαίνονται μετά από 4μηνο περίπου. Οπότε θέλει τον χρόνο του ακόμα για να εξαλειφθούν οι όποιες ατέλειες, με τα επερχόμενα updates. Προς το παρόν είναι αυτό που έχουν πει και διάφοροι reviewers όπως ο MKBHD. Ότι ενώ τραβάει φοβερές φωτό, καμία φορά τραβάει 10 στα 10 και άλλες φορες 7 στις 10. Δεν έχει ακόμα σταθεροποιηθεί δηλαδή. Σίγουρα στις νυχτερινές έχει εξαλειφθεί ο θόρυβος που είχαν τα προηγούμενα μοντέλα, με τον παλιό αισθητήρα.

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Μπορεί. Ειδικός δεν ειμαι στις φωτό. Ότι μπορεί να πιάσει το απαίδευτο μάτι μου.
Απλά στο 6 θεωρώ ότι το blurring δεν είναι καλό.
Ειδικά στην πρώτη φωτό με τον αρκούδο, φαίνεται σαν να έχει κηλίδες γύρω γύρω.


Εστάλη από το Pixel 6


Σωστός Βαιε. Που το έπιασες ρε τσακαλε;

Εστάλη από το Pixel 6

Κάτι δεν μου πήγαινε καλά

Sent from my Pixel 5 using Tapatalk

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξαιρέσεις την πρώτη με τον αρκούδο που κάτι πήγε στραβά, σε όλες τις άλλες το εξάρι πήγε καλύτερα, έστω και στις λεπτομέρειες!

Edited by guy_fawkes

Sony Xperia go, Sony Xperia M5, Sony Xperia 1 II, Sony Xperia 1 III, Sony Xperia 1 IV, Google Pixel 7 pro

Link to comment
Share on other sites

προσφατα αγορασα το Pixel 6 απο γερμανια,  το 5g δεν λειτουργει στην ελλαδα απο καποιον παροχο σωστα?υπαρχει περιπτωσει να εχουμε 5g?η εκανα πατατα που το αγορασα?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, icehawk said:

προσφατα αγορασα το Pixel 6 απο γερμανια,  το 5g δεν λειτουργει στην ελλαδα απο καποιον παροχο σωστα?υπαρχει περιπτωσει να εχουμε 5g?η εκανα πατατα που το αγορασα?

αμα το αγόρασες μόνο για το  5G ναι έκανες πατατα που δεν το ρωτησες πρωτα.Εχει γραφτεί άπειρες στο φορουμ

 

 

Σε άλλο θεμα τωρα:πάω να το σηκωσω σημερα και δεν αναψε η οθόνη οπως γίνεται συνήθως.Πατάω το κουμπί on off και βγάζει google και μετά loading ,πέρασε κάποια αναβάθμιση;Παντως η εκδοση δεν έχει αλλάξει 12(sd1a.210817.036)

Link to comment
Share on other sites

προσφατα αγορασα το Pixel 6 απο γερμανια,  το 5g δεν λειτουργει στην ελλαδα απο καποιον παροχο σωστα?υπαρχει περιπτωσει να εχουμε 5g?η εκανα πατατα που το αγορασα?
Εύχομαι να μην το αγόρασες μόνο για αυτό, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει ποτέ.
Το ίδιο ισχύει και για το volte/vowifi.
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι αν το βάλεις αγγελία, θα φύγει αμέσως.



Sent from my Pixel 5

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, bill33 said:

Σε άλλο θεμα τωρα:πάω να το σηκωσω σημερα και δεν αναψε η οθόνη οπως γίνεται συνήθως.Πατάω το κουμπί on off και βγάζει google και μετά loading ,πέρασε κάποια αναβάθμιση;Παντως η εκδοση δεν έχει αλλάξει 12(sd1a.210817.036)

 

Λογικά ήταν το update του google play system, που άλλαξε animation ( G logo με % loading) και πλέον πήγε σε Νοέμβριος 21

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Nikos_s3 said:

Λογικά ήταν το update του google play system, που άλλαξε animation ( G logo με % loading) και πλέον πήγε σε Νοέμβριος 21

Ναι το  google play system update είναι 1-11-21

 

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλε ενημέρωση για update εντός εφαρμογής στο Google Camera (δεν το είχα ξαναδεί) για 300ΜΒ, αλλά εκείνη την ώρα δεν μπορούσα να το κάνω. Μετά που πήγα στο Google Play είχε update 3,8ΜΒ.

Link to comment
Share on other sites

Με μια αναζήτηση θα δείτε ότι πολλοί χρήστες Pixel 6/6 Pro αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις κλήσεις.

https://piunikaweb.com/2021/11/24/google-pixel-6-6-pro-mobile-network-keeps-dropping-for-some-users/ 

Το είχε αναφέρει και ο Βλαχάκης-Techblog στο review του!

Όσοι/ες έχετε την συσκευή, αντιμετωπίζετε προβλήματα με τις κλήσεις?

GH388, Nokia 3210, Nokia 3310, Nokia 6310i, Sharp GX15, Sony Ericsson K510i, Moto E770v, Moto RAZR V3i, Nokia E51, HTC Desire, maguro, mako, hammerhead, shamu, angler, marlin, taimen, bonito, coral, redfin, oriole, cheetah, husky & iPad 9th

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, spookype20 said:

Με μια αναζήτηση θα δείτε ότι πολλοί χρήστες Pixel 6/6 Pro αντιμετωπίζουν προβλήματα με τις κλήσεις.

https://piunikaweb.com/2021/11/24/google-pixel-6-6-pro-mobile-network-keeps-dropping-for-some-users/ 

Το είχε αναφέρει και ο Βλαχάκης-Techblog στο review του!

Όσοι/ες έχετε την συσκευή, αντιμετωπίζετε προβλήματα με τις κλήσεις?

Οχι,κανένα πρόβλημα εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα πρόβλημα κι εδώ και μιλάω αρκετά.

Μόνο μία φορά που είχε σκαλώσει το Phone app και δεν μπορούσα να κάνω swipe για να απαντήσω σε κλήση, αλλά αυτό μου έχει συμβεί και σε άλλα κινητά. Eν μέσω κλήσης δεν είχα κάποιο θέμα ποτέ.

Ούτε κάτι με το Wi-Fi που είδα στο link. Επίσης όπως είχα πει και στις πρώτες παρατηρήσεις το smart lock φαίνεται να δουλεύει πολύ καλά.

Για το double tap στο πίσω μέρος έχω δει ορισμένους στο reddit να λένε ότι καμιά φορά δεν πιάνει, προσωπικά προς το παρόν δεν είχα θέμα, αν και δεν το χρησιμοποιώ και τόσο. Το έχω βάλει για screenshot, αν και επειδή δεν έχει "squeeze" ίσως το επαναφέρω σε Google Assistant.

Link to comment
Share on other sites

Και με τις 2 κάρτες ενεργοποιημένες κανένα πρόβλημα σε τίποτα .

Στη φόρτιση με τον φορτιστή του Pixel XL4 σφαίρα το φορτισε .

To ίδιο και στο δικό μου το Pro κανένα θέμα 

Edited by zaras27
Link to comment
Share on other sites

Απο το γερμανικο store https://store.google.com/de/collection/offers?hl=de το 6αρι με δωρο τα buds. Χρειαζεται υπηρεσια dropshipping πχ. mailboxde ή eshopwedrop για να ερθει Ελλαδα. Επισης, καποιοι αναφερουν οτι οποιος εχει google one 2ΤΒ συνδρομη παίρνει 10% πισω μετα τον 1ο μηνα ως credit δηλαδη 64.9€ αλλα δε ξερω αν αυτο ισχυει για ελληνικους λογαριασμους one.

Link to comment
Share on other sites

Ένας από τους πολλούς τρόπους για screenshot, είναι να πατήσεις το πλήκτρο πρόσφατων καρτελων κι εκεί σου δίνει τη δυνατότητα για στιγμιότυπο οθόνης.
Ήθελα απλά να ρωτήσω γιατί κάποιες φορές βγαίνει γκριζαρισμενο και δε σε αφήνει να κάνεις screenshot;
Το έχει προσέξει κανείς;

Εστάλη από το Pixel 6



Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, jimteo said:

Ένας από τους πολλούς τρόπους για screenshot, είναι να πατήσεις το πλήκτρο πρόσφατων καρτελων κι εκεί σου δίνει τη δυνατότητα για στιγμιότυπο οθόνης.
Ήθελα απλά να ρωτήσω γιατί κάποιες φορές βγαίνει γκριζαρισμενο και δε σε αφήνει να κάνεις screenshot;
Το έχει προσέξει κανείς;

Εστάλη από το Pixel 6


 

μην  πηγαίνεις τέρμα δεξιά  τις καρτελες.Εκεί που βγάζει clear all δεν σε αφήνει να κάνεις screenshot.Εγω μονο έτσι μπόρεσα να το κάνω αναπαραγωγή το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...