Jump to content

Google Pixel 6


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

7 ώρες πριν, eimai_kala said:

Κάτοχος του Pixel 6 εδώ και 3 μέρες, ξεκάθαρα απογοητευμένος. Θεωρώ απαράδεκτο συσκευή δήθεν κορυφαίας εταιρείας να έχει πρόβλημα στις κλήσεις! Δηλαδή το πιο απλό. Έχω λάβει 5 κλήσεις τουλάχιστον στις οποίες είτε δεν μπορούσα ν απαντήσω, είτε απλά κοβόταν η κλήση στη μέση. 5g support λόγω ελλειπους έρευνας δεν ήξερα ότι δεν έχει ωστόσο δεν περίμενα να έχει 5g και η κουτσή Μαρία και να μην έχει σε κινητό Google. 

Πρώτη φορά το παθαίνω με συσκευή αλλά ειλικρινά δεν ξέρω αν θα την κρατήσω. 

και εσύ με cosmote?

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Pixel 6 Pro. Φυσική SIM σε Wind GR. E-sim σε Telekom.de. Η σύνδεση με την Telekom κάνει roaming στην Cosmote, μαζί με VoLTE roaming και 5G. Η σύνδεση της Wind έχει μόνο 4G και φυσικά στις κλήσεις πέφτει σε 3G ή 2G (ακόμα να κλείσουν το 3G αυτοί).

Το πρόβλημα με τις κλήσεις το αντιμετωπίζω μόνο με την Wind και κατέληξα να έχω τα δεδομένα στην Wind ενώ την κάρτα της Telekom την κάρφωσα σε 2G. Έτσι η Telekom μπαίνει σε λειτουργία "backup calling" όπου περνάει το VoLTE από τα δεδομένα τις Wind και οι κλήσεις μου δεν πέφτουν αφού ουσιαστικά η e-sim της Telekom υπολειτουργεί με αυτή τη ρύθμιση.

Προφανώς αυτά όσο είμαι στην Ελλάδα όταν κάνω διακοπές (μένω Γερμανία). Για μόνιμη χρήση στην Ελλάδα αυτή η συσκευή απλά δεν κάνει. Η Google προφανώς δεν ασχολήθηκε καν με το σενάριο να έχει κάποιος 2 κάρτες που δεν υποστηρίζουν VoLTE, κι όταν προσπαθήσεις να ζητήσεις υποστήριξη σου λένε απλά "η συσκευή δεν υποστηρίζεται σε χώρες που δεν την πουλάμε". Όπως έχει ήδη αναφερθεί.

Για ευρεία υποστήριξη δικτύων, μόνο Samsung ή κινέζικα αλλά όχι τα φτηνιάρικα. Προσωπικά πριν το Pixel είχα Xiaomi τα τελευταία 5 χρόνια και βαρέθηκα τις βλακείες του MiUI. Μάλλον οδεύω προς Samsung όταν έρθει η ώρα της αλλαγής...

Βασική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 5 Global (whyred) -- OS: MiUI 10 Global Beta (Android 8.1)

Εφεδρική συσκευή: Xiaomi Redmi Note 4 Global (mido) -- OS: LineageOS 15.1 (Android 8.1)

Δίκτυο: WIND

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, bill33 said:

και εσύ με cosmote?

Ακριβώς, dual sim με esim vodafone. Έχω χάσει 7 κλήσεις σε 3 μέρες, δηλαδή οκ. 

Με βλέπω να πηγαίνω στο xiaomi 12. Με βολεύει το μικρότερο μέγεθος, είχα το mi9 gr version και ήταν εξαιρετικό οπότε δυστυχώς το Pixel 6 πάει προς πώληση. 

Edited by eimai_kala
Link to comment
Share on other sites

Χθες το βράδυ μου ενεργοποιήθηκε το live captions απο μονο του,το ακύρωσα.Του έκανα restart και μου έβγαλε ότι το play protect δεν είναι ενεργοποιημένο.Ενώ είναι.

Σήμερα το πρωί βλέπω το widget battery  και η ώρα να αλλάζουν  χρώμα σαν να έχει αλλαχθεί απο το  wallpaper colours.

Περίεργα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά. 

Είμαι έτοιμος για αγορά ελαφρώς μεταχειρισμένου Pixel 6 και ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Το θέμα με τις κλήσεις είναι γενικό σε όλες τις συσκευές; Γιατί πχ πριν μπω να διαβάσω το φόρουμ είχα διαβάσει μόνο τις κριτικές στο σκρουτζ και εκεί δεν το αναφέρει κανένας. Και με προβληματίζει αρκετά. Μία sim cosmote θα χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά με έχετε μπερδέψει λίγο με τα θέματα όταν χρησιμοποιείς δύο sim που γράφετε πιο πίσω. 

Επίσης η ταχύτητα φόρτισης θα με δυσκολέψει λίγο μέχρι να την συνηθίσω (προέρχομαι από τα 65w του oneplus 8t). Πόση ώρα περίπου χρειάζεται από 10%-20% έως την πλήρη φόρτιση; Με ταχυφορτιστή εννοείται (66w);

Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε σύντομα γιατί πρόκειται να το πάρω το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, lungo1980 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Είμαι έτοιμος για αγορά ελαφρώς μεταχειρισμένου Pixel 6 και ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Το θέμα με τις κλήσεις είναι γενικό σε όλες τις συσκευές; Γιατί πχ πριν μπω να διαβάσω το φόρουμ είχα διαβάσει μόνο τις κριτικές στο σκρουτζ και εκεί δεν το αναφέρει κανένας. Και με προβληματίζει αρκετά. Μία sim cosmote θα χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά με έχετε μπερδέψει λίγο με τα θέματα όταν χρησιμοποιείς δύο sim που γράφετε πιο πίσω. 

Επίσης η ταχύτητα φόρτισης θα με δυσκολέψει λίγο μέχρι να την συνηθίσω (προέρχομαι από τα 65w του oneplus 8t). Πόση ώρα περίπου χρειάζεται από 10%-20% έως την πλήρη φόρτιση; Με ταχυφορτιστή εννοείται (66w);

Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε σύντομα γιατί πρόκειται να το πάρω το απόγευμα.

Από όσο βλέπω τα περισσότερα παιδιά με πρόβλημα είναι με 2 sim και e-sim. Προσωπικά δεν έχω θέματα με μία sim cosmote.

Η ταχύτητα φόρτισης είναι αργή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δεν μπορώ να σου πω χρόνο γιατί δεν το έχω μετρήσει. Στόχος τους είναι να μην θερμαίνεται πολύ και έτσι να διατηρείται περισσότερο καιρό η μπαταρία χωρίς να χάνει σε απόδοση. Γι' αυτό φορτίζει αρκετά γρήγορα αρχικά και μετά η ταχύτητα πέφτει πάρα πολύ. Έτσι κι αλλιώς, καλό είναι (όταν είναι εφικτό) να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει μέχρι το 10%. Αλλά αν βιάζεσαι πολύ σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Επίσης να έχεις κατά νου ότι η ταχεία φόρτιση στα Pixel γίνεται με το σύστημα PD και όχι με το πιο κλασικό Quick Charge. Το λέω αυτό γιατί δεν γνωρίζω τι φορτιστή έχεις.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sotnem said:

Από όσο βλέπω τα περισσότερα παιδιά με πρόβλημα είναι με 2 sim και e-sim. Προσωπικά δεν έχω θέματα με μία sim cosmote.

Η ταχύτητα φόρτισης είναι αργή σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Δεν μπορώ να σου πω χρόνο γιατί δεν το έχω μετρήσει. Στόχος τους είναι να μην θερμαίνεται πολύ και έτσι να διατηρείται περισσότερο καιρό η μπαταρία χωρίς να χάνει σε απόδοση. Γι' αυτό φορτίζει αρκετά γρήγορα αρχικά και μετά η ταχύτητα πέφτει πάρα πολύ. Έτσι κι αλλιώς, καλό είναι (όταν είναι εφικτό) να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει μέχρι το 10%. Αλλά αν βιάζεσαι πολύ σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Επίσης να έχεις κατά νου ότι η ταχεία φόρτιση στα Pixel γίνεται με το σύστημα PD και όχι με το πιο κλασικό Quick Charge. Το λέω αυτό γιατί δεν γνωρίζω τι φορτιστή έχεις.

Καλώς σε ευχαριστώ πολύ. 

Από τύχη καθαρά ο φορτιστής που πήρα πριν λίγο είναι pd ευτυχώς! 😁

Link to comment
Share on other sites

On 27/9/2022 at 2:00 ΜΜ, lungo1980 said:

Καλησπέρα παιδιά. 

Είμαι έτοιμος για αγορά ελαφρώς μεταχειρισμένου Pixel 6 και ήθελα να ρωτήσω 2 πραγματάκια. Το θέμα με τις κλήσεις είναι γενικό σε όλες τις συσκευές; Γιατί πχ πριν μπω να διαβάσω το φόρουμ είχα διαβάσει μόνο τις κριτικές στο σκρουτζ και εκεί δεν το αναφέρει κανένας. Και με προβληματίζει αρκετά. Μία sim cosmote θα χρησιμοποιώ. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά με έχετε μπερδέψει λίγο με τα θέματα όταν χρησιμοποιείς δύο sim που γράφετε πιο πίσω. 

Επίσης η ταχύτητα φόρτισης θα με δυσκολέψει λίγο μέχρι να την συνηθίσω (προέρχομαι από τα 65w του oneplus 8t). Πόση ώρα περίπου χρειάζεται από 10%-20% έως την πλήρη φόρτιση; Με ταχυφορτιστή εννοείται (66w);

Θα το εκτιμούσα αν μου απαντούσατε σύντομα γιατί πρόκειται να το πάρω το απόγευμα.

Με μια sim δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα σε κλήσεις...

Για την φόρτιση εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα,το βράδυ το φορτίζω,ενδιάμεσα μου βγάζει την μέρα,με χαλαρή χρήση μέχρι το απόγευμα,το βραδάκι μόνο έχω χρόνο να ασχοληθώ με το κινητό....

Link to comment
Share on other sites

Έχω το 6 και το 4XL.

,Ενώ τα έχω με τις ίδιες ρυθμίσεις,ίδιο λογαριασμό στο 4XL στην οθόνη κλειδώματος οι ειδοποιήσεις από εφαρμογές εμφανίζονται με το εικονίδιο,στο 6 οι ίδιες ειδοποιήσεις εμφανίζονται κανονικά με το περιεχόμενό τους...

Πολύ περίεργο...

Μήπως υπάρχει κάπου μια ρύθμιση που μου διαφεύγει;;;

 

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, adamspir said:

Αν ενδιαφέρεται κανένας για Pixel 6 ας με ενημερώσει σε pm. 

Και εγώ το έχω βάλει αγγελία λόγο Pro,αλλά πολύ υποτονικό ενδιαφέρον...Και το δίνω σε πολύ καλή τιμή...

Απλά δεν με ενδιαφέρει πότε θα φύγει επειδή έχω και άλλες συσκευές...Αλλά όσο το γρηγορότερο τόσο το καλύτερο...

Just now, jimlost said:

Και εγώ το έχω βάλει αγγελία λόγο Pro,αλλά πολύ υποτονικό ενδιαφέρον...Και το δίνω σε πολύ καλή τιμή...

Απλά δεν με ενδιαφέρει πότε θα φύγει επειδή έχω και άλλες συσκευές...Αλλά όσο το γρηγορότερο τόσο το καλύτερο...

Άλλο ένα αρνητικό σε μένα είναι ότι είμαι επαρχία...

Link to comment
Share on other sites

On 15/9/2022 at 5:15 ΜΜ, bill33 said:

Υπάρχει επιλογή allow 2G  στην καρτέλα της sim.Σε εμένα είναι η esim cosmote.

 

Kαι μιας και λέμε για σιμ κλπ

Απο εχθές επιστροφή Ελλάδα,έχω sim 3 UK και esim cosmote.Απο κοσμοτέ δεν μπορώ να βγάλω κλήση με τίποτα για πάνω απο 10 δευτερόλεπτα.Ενω ανοίγει η γραμμή και μιλάς στα 10"  ή κλείνει η γραμμή ή δεν ακουγόμαστε ενώ η γραμμή είναι ανοιχτή.

Οταν ήρθα η 3UK συνδέθηκε σε κοσμοτέ ,έκανε τα ίδια που έγραψα πριν.Την άλλαξα σήμερα σε  επιλογή vodafone και επιτέλους βγάζω γραμμή.

Θα το ψάξω λίγο με τις ρυθμίσεις να δω τι γίνεται.Πρώτη φορά πάντως που μου το κάνει αυτό.Γενάρη και Μάη που ήμουν πάλι Ελλάδα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.

Έχω ακριβώς το ίδιο setup και έχω τα ίδια προβλήματα. Απαράδεκτο

Phones:

- A850 - Waiting for a Cyanogenmod!

- Xperia X8 - A phone Legend

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 10:04 ΜΜ, GreatApo said:

Έχω ακριβώς το ίδιο setup και έχω τα ίδια προβλήματα. Απαράδεκτο

Και εμένα τα προβλήματα είναι ακριβώς ίδια και μάλιστα με την cosmote είναι που δε σταυρωνω κλήση.

Είμαι με esim Vodafone (4G) , Sim cosmote (2G) σε stock android 13.

Εσύ είσαι root?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

On 14/10/2022 at 8:04 ΜΜ, GreatApo said:

Έχω ακριβώς το ίδιο setup και έχω τα ίδια προβλήματα. Απαράδεκτο

Λίγες μέρες αργότερα έβαλα να κάνει roaming σε wind.Δεν είχα κανένα πρόβλημα.Νομίζω το έχω ξαναγράψει,πιστεύω ότι κάτι τρέχει με την cosmote και βγάζει πρόβλημα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, bill33 said:

Λίγες μέρες αργότερα έβαλα να κάνει roaming σε wind.Δεν είχα κανένα πρόβλημα.Νομίζω το έχω ξαναγράψει,πιστεύω ότι κάτι τρέχει με την cosmote και βγάζει πρόβλημα.

 

 

Χμ... απλά εγώ μόλις ενεργοποίησα το roaming στην Cosmote sim. Μέχρι στιγμής 6 κλήσεις και πάει καλά.

Δοκιμαστικά πάμε.

Στους XDA υπάρχει κάποιο fix?

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειχα παντα προβλημα με την Vodafone και Wind που ηταν φυσικες Sim.Με την Cosmote που απο την αρχη ηταν esim δεν ειχα προβλημα ποτε.Στην φυσικη Sim εχω το εταιρικο για αυτο και η αλλαγη εταιριας.Και με τις 2 ειχα τα ιδια ακριβως προβληματα.Το αποτελεσμα ειναι οτι το μοναδικο setup Που λειτουργει ειναι Cosmote Esim σε 4G και την Vodafone και Wind παλαιοτερα σε 2G.Το αναποδο απλα δεν ....

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, Nick_86 said:

Εγω ειχα παντα προβλημα με την Vodafone και Wind που ηταν φυσικες Sim.Με την Cosmote που απο την αρχη ηταν esim δεν ειχα προβλημα ποτε.Στην φυσικη Sim εχω το εταιρικο για αυτο και η αλλαγη εταιριας.Και με τις 2 ειχα τα ιδια ακριβως προβληματα.Το αποτελεσμα ειναι οτι το μοναδικο setup Που λειτουργει ειναι Cosmote Esim σε 4G και την Vodafone και Wind παλαιοτερα σε 2G.Το αναποδο απλα δεν ....

Κάπως ματσάρουν τα λεγόμενά μας. Εγώ με καρτοκινητό esim Vodafone (4G) & εταιρικό Sim cosmote (2G) σε stock android 13, έχω θέμα με το Cosmote που είναι η φυσική sim.

Είσαι rootαρισμένος;

 

On 13/7/2022 at 4:39 ΜΜ, ibanezman192 said:

Roothttps://forum.xda-developers.com/t/guide-pixel-6-oriole-unlock-bootloader-update-root-pass-safetynet.4356233/
5Ghttps://forum.xda-developers.com/t/activate-5g-on-non-5g-country.4457071/
Backup persist.imghttps://www.droidwin.com/take-a-backup-of-persist-partition-fix-fingerprint-not-working/
Device "fingerprint": https://github.com/Magisk-Modules-Repo/MagiskHidePropsConf/blob/master/README.md

Όλα αυτά θέλουν διάβασμα πριν γίνει οποιαδήποτε ενέργεια έτσι ώστε να καταλαβαίνουμε τι κάνουμε. Η διαδικασία είναι χρονοβόρα αλλά εύκολη.

Τα αρνητικά στο root με unlocked bootloader, πέρα από θέματα ασφαλείας είναι ότι κάθε φορά θέλει προσοχή όταν υπάρχει καινούργιο OTA. Πάτσαρε .img, ξανακάνε root, κλπ. Επίσης με root, θα έχεις σίγουρα θέμα με κάποιες τράπεζες (πχ. Revolut) και εφαρμογές όπως Netflix.
Προς το παρόν ότι θέματα προέκυψαν με αυτά, τα έφτιαξα. Αλλά στο μέλλον μπορεί πχ. να βγει κάποιο Update της Revolut που να ανακαλύπτει ότι έχεις unlocked bootloader + Root , το οποίο προς το παρόν να μην παρακάμπτεται.

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όπου το Magisk και τα modules που τυχόν χρησιμοποιείς δημιουργούν θέματα σταθερότητας, bootloops και κακή ζωή μπαταρίας.

Το 5G δεν με ενδιαφέρει, καθώς στην χώρα μας δεν είναι έχουν αναπτυχθεί ακόμα τόσο καλά τα δίκτυα. Εϊναι πολύ καλύτερο να έχεις 4G+ σήμα παρά 5G.
Ο μόνος λόγος που το έχω κάνει είναι το VoWIFI, επειδή δεν έχω καθόλου σήμα στην γειτονιά μου. Τώρα το βάζω και σε airplane mode και είμαι άρχοντας.

Μπορεί να γυρίσω πίσω σε locked bootloader χωρίς ρουτ και 5G γιατί σκέφτομαι ότι κάθε φορά που θα βγάζει update η google θα πρέπει να ξανακάνω τις μισές διαδικασίες αυτές από την αρχή. Ή φοβάμαι κάποιο πιθανό μελλοντικό θέμα με τραπεζικές πληρωμές ή ή ή. Πολλά ή και ίσως.
Πήρα pixel για να έχω ένα καλό κινητό να κάνω τη δουλειά μου απλά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο από μλκίες MIUI και κατάντια της OnePlus.

Και στη τελική φίλους δεν έχω, μόνο η μάνα μου με παίρνει τηλέφωνο, αλλά είναι και κρίμα τα απεριόριστα GB που έχω από το εταιρικό vodafone. Βέβαια δεν έχω σήμα για να τα χρησιμοποιήσω. Χμμμ δύσκολη απόφαση.

Πολύ σκέφτομαι αν αξίζει το root και αν δίνει κάποιο value στις κλήσεις ή μόνο ταλαιπωρία (με κέρδος το 5G).

Edited by tsoump

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

μια ζωη με root unlockbootloader απο την πρωτη μερα σε ολα τα κινητα. ποτε δεν ειχα θεμα σε τιποτα

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, kwstas193 said:

μια ζωη με root unlockbootloader απο την πρωτη μερα σε ολα τα κινητα. ποτε δεν ειχα θεμα σε τιποτα

Ποιο είναι το setup σου με τις κάρτες;

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, tsoump said:

Ποιο είναι το setup σου με τις κάρτες;

μια φυσικη vodafone

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, kwstas193 said:

μια φυσικη vodafone

Παραπάνω συζητάμε για 2 κάρτες, μια φυσική και μια esim - αυτό είναι το combo που θέλει το κατάλληλο setup. Στο δικό σου το σενάριο δεν υπάρχει ζήτημα.

Motorola Startac 130, Motorola v360, Motorola Razr v3i, Motorola Razr v3x, Motorola Rizr z3, Motorola Pebl U6, Motorola Pebl U9, Motorola Ming a1200, Motorola Milestone, Motorola Droid Razr, Motorola Moto X (2014), Motorola Moto Z, Motorola Moto Z2 Force, Google Pixel 6

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...