Jump to content

iPhone 13 Pro Max


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

10 minutes ago, Tasos19s said:

όλα αυτά που κανείς με συγχωρείς αλλά είναι αχρηστα

άφησε το 2-3 φορές όλη την νύχτα κανονικά ανοιχτό να φορτισει

το λογισμικό έχει την τεχνολογία να μάθει τον τροπο φόρτισης 

μόλις γίνει αυτό θα δεις ότι η φόρτιση θα προχωράει απότομα πχ 12-2 τα μεσάνυχτα, από εκεί και πέρα θα τραβάει πολύ λίγο ρεύμα έτσι ώστε όταν ξυπνήσεις ας πούμε στις 7 το πρωί να έχει φτάσει στο 100%

Για την μπαταρία να σου πω ότι στα 2 χρόνια θα έχει πεθανει

Είτε το φορτίζεις έτσι, είτε αλλιώς, είτε το βάζεις σε αργό φορτιστή, είτε σε γρήγορο, είτε παίζεις παιχνίδια.

Το συν πλην 2 έτη εξαρτάται από το τι παρτίδα μπαταρίας σου έτυχε. Δεν θα επηρεάσει κατα πολύ την απόδοση της ότι κανείς

Εάν είναι να αντέξει θα φταίει η ποιότητα της συγκεκριμένης μπαταριας

 

Όποτε τι λέω εγώ μετά από 14 χρόνια iPhone?

Έχουμε την συσκευή μας ανοιχτή, την βάζουμε να φορτίσει την νύχτα σε αργό φορτιστή και το πρωί έχουμε το κινητό μας στο 100% (με την έξυπνη φόρτιση, σταδιακά χωρίς να επιβαρύνουμε την απόδοση της μπαταρίας μελλοντικά).

Στα 2 χρόνια κάποια στιγμή θα αρχίσουμε να σκεφτόμαστε ότι πάμε για αλλαγή μπαταρίας έτσι κι αλλιώς

Το αν τώρα κάποιος δεν θέλει να δέχεται κλήσεις, ειδοποιήσεις, μηνύματα και λοιπά τότε είναι θέμα πάλι λογισμικού αφού έχει τεχνολογίες όπως το αθόρυβο, το μην ενοχλείτε, το κλειστό wifi, την επιλογή Σε πτήση και λοιπά και λοιπά...

 

 

Πρώτον διαφωνώ ότι η μπαταρία σε 2 χρόνια πεθάνει! Είχα xs max 3 χρόνια και η υγεία ήταν στο 92% τον τρίτο χρόνο και δούλευε μια χαρά και τώρα έχω 11 pro max 2 χρόνια και εννοείται η μπαταρία είναι super και πολύ καλύτερη από του xs max!

Επίσης για ποιο λόγο βρε παιδιά να αφήνετε το κινητό στη φόρτιση όλη νύχτα; έτσι κι αλλιώς μια με μιάμιση ώρα θέλει να φτάσει από το 20% στο 80-90%. Δηλαδή δεν μπορείτε να το αφήσετε στο φορτιστή 1 ώρα το βραδάκι ενώ κάνετε κάτι άλλο;  πρέπει να μείνει το κινητό 8 ώρες στην πρίζα; 🤔

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

1 minute ago, koutsis said:

Πρώτον διαφωνώ ότι η μπαταρία σε 2 χρόνια πεθάνει! Είχα xs max 3 χρόνια και η υγεία ήταν στο 92% τον τρίτο χρόνο και δούλευε μια χαρά και τώρα έχω 11 pro max 2 χρόνια και εννοείται η μπαταρία είναι super και πολύ καλύτερη από του xs max!

Επίσης για ποιο λόγο βρε παιδιά να αφήνετε το κινητό στη φόρτιση όλη νύχτα; έτσι κι αλλιώς μια με μιάμιση ώρα θέλει να φτάσει από το 20% στο 80-90%. Δηλαδή δεν μπορείτε να το αφήσετε στο φορτιστή 1 ώρα το βραδάκι ενώ κάνετε κάτι άλλο;  πρέπει να μείνει το κινητό 8 ώρες στην πρίζα; 🤔

μα ο λόγος είναι όλα αυτά που έγραψα πιο πανω

μάλλον δεν τα διάβασες 

 

επίσης τα max μοντελα λογο της μεγαλυτερης μπαταριας κανουν λιγοτερους κυκλους φορτισης ανα τα ετη οποτε οι μπαταριες τους λογικο να διαρκουν και περισσοτερο 

δεν είναι μόνο αυτά όμως έξω στην αγορά ουτε μπορούμε να γράφουμε για κάθε μοντέλο ξεχωριστά διαφορετικά πράγματα 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Tasos19s said:

μα ο λόγος είναι όλα αυτά που έγραψα πιο πανω

μάλλον δεν τα διάβασες 

 

επίσης τα max μοντελα λογο της μεγαλυτερης μπαταριας κανουν λιγοτερους κυκλους φορτισης ανα τα ετη οποτε οι μπαταριες τους λογικο να διαρκουν και περισσοτερο 

δεν είναι μόνο αυτά όμως έξω στην αγορά ουτε μπορούμε να γράφουμε για κάθε μοντέλο ξεχωριστά διαφορετικά πράγματα 

Τα διάβασα αυτά που γράφεις αλλά ακόμα θεωρώ καλύτερο να το βάλω να φορτίσει 1 ώρα το βραδάκι από να το αφήσω όλη νύχτα αναμμένο στην πρίζα!

Όσο για το δεύτερο, εφόσον μόνος σου λες ότι παίζει μεγάλο ρόλο το μοντέλο στην αντοχή της μπαταρίας θεωρείς σωστό απλά να γράψεις ότι γενικά μετά τα 2 χρόνια η μπαταρία πεθαίνει ενώ σε καμία περίπτωση αυτό δεν συμβαίνει; 

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, koutsis said:

Τα διάβασα αυτά που γράφεις αλλά ακόμα θεωρώ καλύτερο να το βάλω να φορτίσει 1 ώρα το βραδάκι από να το αφήσω όλη νύχτα αναμμένο στην πρίζα!

Όσο για το δεύτερο, εφόσον μόνος σου λες ότι παίζει μεγάλο ρόλο το μοντέλο στην αντοχή της μπαταρίας θεωρείς σωστό απλά να γράψεις ότι γενικά μετά τα 2 χρόνια η μπαταρία πεθαίνει ενώ σε καμία περίπτωση αυτό δεν συμβαίνει; 

έτυχε να έχεις καλή μπαταρία και μεγάλη

αν δεις όμως το γενικότερο σύνολο συμβαίνει αυτό που λεω

ναι να το βάλεις μια ώρα και να το βγάλεις είναι το καλυτερο

δεν τους βολεύει όλους όμως αυτό

εσένα που σε βολεύει είναι το καλύτερο δεν είπε κάποιος το αντίθετο

για εμάς όμως που δεν θελουμε να έχουμε στο μυαλο μας το βάλε βγάλε και μας παίρνει ο ύπνος, το αφήνουμε όλη την νύχτα και η έξυπνη φόρτιση κάνει απλά την δουλειά της

γι αυτό πληρώσαμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Tasos19s said:

έτυχε να έχεις καλή μπαταρία και μεγάλη

αν δεις όμως το γενικότερο σύνολο συμβαίνει αυτό που λεω

Δεν συμφωνώ αλλά οκ, ο καθένας έχει τις απόψεις του. Όσο για το έτυχε να έχεις καλή μπαταρία και μεγάλη δεν το κατάλαβα. Δηλαδή η μπαταρία είναι θέμα τύχης; 🤔

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
30 minutes ago, koutsis said:

Δηλαδή η μπαταρία είναι θέμα τύχης; 🤔

Δυστυχώς… είναι. Έχουν περάσει όλα σχεδόν τα iPhone από τα χέρια μου και σε μέλη της οικογένειας μου, αλλά και σε φίλους και έχω καταλήξει ότι με την ίδια χρήση, άλλοτε πέφτει εξαιρετικά δύσκολα το ποσοστό, και άλλωστε πολύ γρήγορα.

Σε δικό μου άτομο με ένα XR, στο χρόνο η μπαταρία έπεσε στο 98%. Το αντικατέστησε με ένα 11άρι και με ακριβώς ίδια χρήση πάνω στο χρόνο είχε φτάσει στο 89%.

Σε ένα 11 Pro Max που είχα, στους δυο μήνες είχε πέσει το ποσοστό στο 99%. Το 12 Pro Max που έδωσα πριν λίγες μέρες μετά από σχεδόν ένα χρόνο χρήσης, έφυγε με ποσοστό 100%.

Μπορώ να πω πάρα πολλά παραδείγματα, για να καταλήξουμε εκεί που ξεκινήσαμε, δυστυχώς, κυρίως είναι θεμα ποιότητας μπαταρίας που θα σου τύχει στη συσκευή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

και μετα τα της μπαταριας......μολις παρελαβα!! με το καλο και στα υπολοιπα παιδια!!

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, athanaso77 said:

Δυστυχώς… είναι. Έχουν περάσει όλα σχεδόν τα iPhone από τα χέρια μου και σε μέλη της οικογένειας μου, αλλά και σε φίλους και έχω καταλήξει ότι με την ίδια χρήση, άλλοτε πέφτει εξαιρετικά δύσκολα το ποσοστό, και άλλωστε πολύ γρήγορα.

Σε δικό μου άτομο με ένα XR, στο χρόνο η μπαταρία έπεσε στο 98%. Το αντικατέστησε με ένα 11άρι και με ακριβώς ίδια χρήση πάνω στο χρόνο είχε φτάσει στο 89%.

Σε ένα 11 Pro Max που είχα, στους δυο μήνες είχε πέσει το ποσοστό στο 99%. Το 12 Pro Max που έδωσα πριν λίγες μέρες μετά από σχεδόν ένα χρόνο χρήσης, έφυγε με ποσοστό 100%.

Μπορώ να πω πάρα πολλά παραδείγματα, για να καταλήξουμε εκεί που ξεκινήσαμε, δυστυχώς, κυρίως είναι θεμα ποιότητας μπαταρίας που θα σου τύχει στη συσκευή.

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι η Apple σε συσκευές 1000€ βάζει μπαταρίες με τοσο μεγάλες διαφορές στην ποιότητα μεταξύ τους! Δηλαδή δεν έρχονται όλες από το ίδιο εργοστάσιο;  πως διαφέρουν τόσο οπως λες;  

Τέλος έχεις κάποια στοιχεία και αποδείξεις για να υποστηριξεις αυτό που λες ή απλά ότι έχεις παρατηρήσει εσύ από τους συγγενείς σου; 🤔

ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
15 minutes ago, koutsis said:

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι η Apple σε συσκευές 1000€ βάζει μπαταρίες με τοσο μεγάλες διαφορές στην ποιότητα μεταξύ τους! Δηλαδή δεν έρχονται όλες από το ίδιο εργοστάσιο;  πως διαφέρουν τόσο οπως λες;  

Τέλος έχεις κάποια στοιχεία και αποδείξεις για να υποστηριξεις αυτό που λες ή απλά ότι έχεις παρατηρήσει εσύ από τους συγγενείς σου; 🤔

Αν κάνεις αναζήτηση στο internet θα βρεις σχετικές συζητήσεις σε όλα τα φόρουμ του εξωτερικού. Αν και… καλύτερα στοιχεία και αποδείξεις από την προσωπική εμπειρία δεν υπάρχουν.

Πρέπει επίσης να μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για μπαταρίες, δεν είναι σε θέση να γνωρίζει η apple αν κάποια είναι ποιοτική ή όχι μιας και η μέθοδος κατασκευής τους με τα κελιά τους, δικαιολογούν διαφορετικές αποδόσεις ακόμα και αν βγαίνουν από το ίδιο εργοστάσιο.

Εδώ, έχει γίνει ήδη χαμός με τις πράσινες oled οθόνες στα 13 Pro και Max που στην Αμερική διαβάζω επιστρέφουν τη συσκευή τρεις και τέσσερις φορές για να πετύχουν σωστό πάνελ. Ακόμα και εκεί η Apple δεν έχει καταφέρει να έχει τον έλεγχο για το κάθε panel ξεχωριστά, θα έχει έλεγχο για τις μπαταρίες που από κατασκευής δεν έχουν την ίδια απόδοση; Για να μη μιλήσουμε για το πρόβλημα συναρμογής με το κενό ανάμεσα στο σασί και το ακουστικό που βλέπεις μέσα στη συσκευή και χωράει Α4 χαρτί να περάσει ανάμεσα.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, chocbhed_6630 said:

και μετα τα της μπαταριας......μολις παρελαβα!! με το καλο και στα υπολοιπα παιδια!!

Καλορίζικο ! Με το καλό να δούμε και εμείς άσπρη μέρα κάποια στιγμή 😂

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, koutsis said:

Μου φαίνεται πολύ δύσκολο να πιστέψω ότι η Apple σε συσκευές 1000€ βάζει μπαταρίες με τοσο μεγάλες διαφορές στην ποιότητα μεταξύ τους! Δηλαδή δεν έρχονται όλες από το ίδιο εργοστάσιο;  πως διαφέρουν τόσο οπως λες;  

Τέλος έχεις κάποια στοιχεία και αποδείξεις για να υποστηριξεις αυτό που λες ή απλά ότι έχεις παρατηρήσει εσύ από τους συγγενείς σου; 🤔

Αυτό συμβαίνει και με αλλά εξαρτήματα 

Δεν είναι σε όλα τα μοντέλα οι οθόνες ίδιες 

Δεν είναι όλα τα ηχεία από το ίδιο εργοστάσιο 

Δεν είναι όλοι οι φορτιστές ιδιοι

και πάει λέγοντας 

Στην μπαταρία όμως είναι εμφανές γιατί εγώ πχ έχω αλλάξει 4 iPhone X

Μπορω να καταλάβω πολύ εύκολα αν μου έτυχε καλή μπαταρία 

Δεν τα βγάζουμε από το μυαλό μας 

Χρονια είμαστε χρήστες αυτών των συσκευών που όμως ψαχνόμαστε 

Γιατι υπάρχουν παρά πολλοί που δεν ασχολούνται και δεν μπορούν να κατανοήσουν τις διάφορες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
1 hour ago, chocbhed_6630 said:

και μετα τα της μπαταριας......μολις παρελαβα!! με το καλο και στα υπολοιπα παιδια!!

Περιμένουμε εντυπώσεις για χρώμα, βάρος, μέγεθος, οθόνη και σε σύγκριση με την προηγούμενη σου συσκευή. Καλορίζικο!

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα είχα μια αίσθηση στέρησης αν κράταγα το ασημί φέτος.

13 pro max 256 από iStorm με προπαραγγελία στις 13/10.

 

6400E871-559F-4104-97FF-71398A881594.jpeg

A1B1026C-F438-4C00-9F89-D50DB84DDFA7.jpeg

91293FBE-9BF2-427E-9695-05636358BEB7.jpeg

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος το αγόρασε από Amazon de

Παρέλαβε κιόλας 

Το λέω επειδή βλέπω υπάρχουν προβλήματα διαθεσιμότητας 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Περιμένουμε εντυπώσεις για χρώμα, βάρος, μέγεθος, οθόνη και σε σύγκριση με την προηγούμενη σου συσκευή. Καλορίζικο!

Σαν μέγεθος και βάρος δεν μου ξένισε ιδιαίτερα καθώς προερχόμενος από το 12pro max είμαι ήδη συνηθισμένος. Η οθόνη φωτεινή ( περισοτερο από το 12) και άμεσα καταλαβαίνεις τα 120hz αφού όλα κινούνται πιο ρευστα  και καθαρά, ακόμα και στα βασικά μενού. Για την μπαταρία είναι ακόμα νωρίς να πω κάτι, θα περιμενω μερικές μέρες και ειδικά από βδομάδα που θα κρίνουμε εκτός σπιτιού και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Προσωπικά πάντως, έχοντας βάλει δίπλα δίπλα το φετινό με το περσινό μοντέλο… θα έλεγα ότι το φετινό δεν θα έπρεπε να λέγεται 13 αλλά 12s με ότι αυτό συνεπάγεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, athanaso77 said:

Προσωπικά πάντως, έχοντας βάλει δίπλα δίπλα το φετινό με το περσινό μοντέλο… θα έλεγα ότι το φετινό δεν θα έπρεπε να λέγεται 13 αλλά 12s με ότι αυτό συνεπάγεται.

όλα τα χρόνια αυτό ίσχυε 

κακώς άλλαξαν τις ονοματολογίες 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, athanaso77 said:

Προσωπικά πάντως, έχοντας βάλει δίπλα δίπλα το φετινό με το περσινό μοντέλο… θα έλεγα ότι το φετινό δεν θα έπρεπε να λέγεται 13 αλλά 12s με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οτι διάφορες είχε το 11pro με το 12pro παρόμοια κατάσταση βλέπω και στο 12pro vs 13pro, είναι παντού βελτιωμένο, κάμερες, οθόνη, επεξεργαστή, μπαταρία όπως δηλαδή γίνετε σε κάθε γενιά, προφανώς όμως  με μικρά βήματα και όχι άλματα.Αντικειμενικό σχεδόν ποτέ δεν αξίζει αναβάθμιση iPhone από γενιά σε γενιά, άσχετοι που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε την τρέλα της αναβάθμισης.. Παντως μόνο και μόνο που εξαφανίσανε αυτό την ηλίθια κιτρινίλα που είχε η οθόνη στα 12άρια είναι λόγος αναβάθμισης. 

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
4 minutes ago, Pwpwpw said:

Οτι διάφορες είχε το 11pro με το 12pro παρόμοια κατάσταση βλέπω και στο 12pro vs 13pro, είναι παντού βελτιωμένο, κάμερες, οθόνη, επεξεργαστή, μπαταρία όπως δηλαδή γίνετε σε κάθε γενιά, προφανώς όμως  με μικρά βήματα και όχι άλματα.Αντικειμενικό σχεδόν ποτέ δεν αξίζει αναβάθμιση iPhone από γενιά σε γενιά, άσχετοι που οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε την τρέλα της αναβάθμισης.. Παντως μόνο και μόνο που εξαφανίσανε αυτό την ηλίθια κιτρινίλα που είχε η οθόνη στα 12άρια είναι λόγος αναβάθμισης. 

Από το 11 στο 12 είδαμε σοβαρή σχεδιαστική τροποποίηση, δεν είναι το ίδιο.

Όσον αφορά πάντως το τελευταίο που είπες για την κιτρινίλα, δε θα έλεγα ότι είναι γενικός κανόνας, σε κάποια Pro Max που είδα κατιδίαν δεν παρατήρησα κάτι το αξιοπρόσεχτο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι παλιά απογοητευμένοι από την μπαταρία πρώτες μέρες που σου έλεγαν περίμενε δυο τρεις μέρες να κάτσει το λειτουργικό. 😛

1η φόρτιση με σχεδόν τα ίδια νούμερα όπως το ασημί που είχα.

Θα περιμένω κάποιες μέρες μπας και δω καλύτερα νούμερα. 😄

7E89BDD6-E692-435E-9692-DD11FF9F5849.png

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Από το 11 στο 12 είδαμε σοβαρή σχεδιαστική τροποποίηση, δεν είναι το ίδιο.

Όσον αφορά πάντως το τελευταίο που είπες για την κιτρινίλα, δε θα έλεγα ότι είναι γενικός κανόνας, σε κάποια Pro Max που είδα κατιδίαν δεν παρατήρησα κάτι το αξιοπρόσεχτο.

Oσο εχω δει ειτε σε εκθεση καταστηματων ειτε σε φιλους ειτε το δικο  μου,  ολα ανεξαιρετως ειχανε μια εμετικη κιτρινιλα και γινοτανε πανευκολα αντιληπτη εαν τα εβαζες διπλα με 11pro max η xs max.

Σχεδιαστικα δεν εχουν καμια αλλαγη συμφωνω, αναφερομουν σε αναβαθμιση σαν συσκευη σε ολους τους τομεις,σχεδαστικα και το 11 με το 12 πανομοιοτυπα ειναι και με ιδια διαταξη καμερων, απλα κανανε box το πλαισιο της συσκευης κλαιν,σε αυτο μικρυνανε το notch(επισης κλαιν)  αν το δεις πανω στο τραπεζι  11 pro , 12 pro και 13 Pro ειναι πανομυοτυπες συσκυες σχεδιαστικα.

 

Edited by Pwpwpw
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, jonos said:

Θυμάμαι παλιά απογοητευμένοι από την μπαταρία πρώτες μέρες που σου έλεγαν περίμενε δυο τρεις μέρες να κάτσει το λειτουργικό. 😛

1η φόρτιση με σχεδόν τα ίδια νούμερα όπως το ασημί που είχα.

Θα περιμένω κάποιες μέρες μπας και δω καλύτερα νούμερα. 😄

7E89BDD6-E692-435E-9692-DD11FF9F5849.png

περίπου 9 ώρες οθόνη βλέπουμε ότι έβγαλες. πολύ καλά για αυτήν την συσκευή 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Tasos19s said:

περίπου 9 ώρες οθόνη βλέπουμε ότι έβγαλες. πολύ καλά για αυτήν την συσκευή 

Αν σκεφτείς ότι μιλάμε για την μισή μπαταρία 50% έχει γίνει καλή δουλειά.

Αυτο που έχω ξεχάσει να αναφέρω σε σχέση με το xs max που είχα είναι ότι το True Tone εδώ έχει πολύ καλύτερη εικόνα.

Εύχομαι να βγει μια αξιόπιστη χωρίς προβλήματα συσκευή που θα με πάει αλλά τρία χρόνια όπως έγινε με το xs max.

iPhone 13 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, jonos said:

Αν σκεφτείς ότι μιλάμε για την μισή μπαταρία 50% έχει γίνει καλή δουλειά.

Αυτο που έχω ξεχάσει να αναφέρω σε σχέση με το xs max που είχα είναι ότι το True Tone εδώ έχει πολύ καλύτερη εικόνα.

Εύχομαι να βγει μια αξιόπιστη χωρίς προβλήματα συσκευή που θα με πάει αλλά τρία χρόνια όπως έγινε με το xs max.

α συγνώμη δεν παρατήρησα ότι ήσουν κιόλας με την μισή μπαταρία 

μιλάμε τότε για νούμερο πολύ φοβερό 

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 ημέρες χρήση , έχω κατά μέσο όρο 8 ώρες μπαταρία σε διάστημα … 3 ημέρες. 
Περιμένω το ρολόι για να δω αν αλλάξει κάτι με την χρήση του. Οι πρώτοι κάτοχοι αναφέρουν δυο ημέρες για τηλ/ρολόι. 

Αν είχε χωρητικότητα 5000 , όπως το s21 😎  δεν τολμώ να φανταστώ που θα είχε φτάσει η αυτονομία 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...