Jump to content

Βοήθεια για άμεση επιλογή κινητού


kiniko21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθλα την βοήθεια σας για την άμεση αντικατάσταση της συσκευής μου(xiaomi redmi note 9 pro) η οποία μας άφησε χρόνους μόλις 1 έτος από την αγορά της. Οι επιλογές μου είναι οι εξής:

1) Xiaomi Poco M3 Pro 5G 6GB RAM 128GB  στα 210 ευρώ  

2) OnePlus Nord N10 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB στα 223 ευρώ

3) Xiaomi Poco X3 Pro Dual Sim 8GB RAM 256GB  στα 229 ευρώ

4) Xiaomi Poco X3 Pro Dual Sim 6GB RAM 128GB στα 193,50 ευρώ

5) Xiaomi Mi 10 Lite 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB στα 230 ευρώ

6) Xiaomi Mi 10T Lite 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB στα 233 ευρώ

7) Xiaomi Poco F3 5G Dual Sim 6GB RAM 128GB στα 283 ευρώ

8 ) OnePlus Nord CE 5G Dual Sim 8GB RAM 128GB στα 286 ευρώ

Ποιες από αυτές τις επιλογές σας φαίνονται vfm? Ποια μου προτείνετε να πάρω? Θα προτιμούσα κάποια συσκευή που να μην έχουν υπάρξει θέματα με το λογισμικό.

Edited by kiniko21
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το poco f3 αλλά η xiaomi έχει κάτι χάζα θέματακια που σου σπανε τα νεύρα. 

Δες σε realme μεριά. 

Είχα για κάποιες μέρες το realme 7 5g και μου άφησε πολύ καλες εντυπώσεις. 

Δες και το  realme 8 pro. 

Θελεις να είναι 5g η συσκευή; 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, patrik said:

Πολύ καλό το poco f3 αλλά η xiaomi έχει κάτι χάζα θέματακια που σου σπανε τα νεύρα. 

Δες σε realme μεριά. 

Είχα για κάποιες μέρες το realme 7 5g και μου άφησε πολύ καλες εντυπώσεις. 

Δες και το  realme 8 pro. 

Θελεις να είναι 5g η συσκευή; 

Θα γίνει αντικατάσταση συσκευής στην ουσία γιατί στο 9 pro κόλλησε το λογισμικό και δεν μπόρεσε η infoquest να το φτιάξει. Γι' αυτό είπα να μην υπάρχουν πολλά ή σοβαρά θέματα με το λογισμικό. Θα επέλεγα realme αλλά το κατάστημα δεν τα έχει. Αυτός είναι και ο λόγος που έγραψα 7 μοντέλα. Δεν ξέρω αν είναι αναγκαίο να έχει 5g γιατί δεν το έχω ψάξει καθόλου αλλά έχω σκοπό να την κρατήσω πολύ καιρό την συσκευή ΑΝ αντέξει. 5G σημαίνει καλύτερο σήμα σε δύσβατα μέρη?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Αν έχεις σκοπό να κρατήσεις τη συσκευή για πολύ καιρό… φρόντισε να υποστηρίζει 5G. Οι ταχύτητες είναι ασύγκριτες σε σχέση με ότι προηγούμενο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

OnePlus για να μην έχεις θέματα ούτε με το λογισμικό, ούτε με την συσκευή

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερα GB, καλύτερη οθόνη, τάχιστη φόρτιση, εγγυημένη ποιότητα.... προτίμησε δηλαδή το OnePlus Nord CE!

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Oneplus nord ce 5g αν δεν σε ενδιαφέρει τόσο ο επεξεργαστής. Αν προτιμάς ταχύτητα τότε poco f3 με τα γνωστά του MIUI 

Edited by Nnoutas
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζουμε αν γενικά είναι καλό το σέρβις της oneplus στην Ελλάδα? Πχ από την infoquest έμεινα ευχαριστημένος γιατί δεν προσπάθησε να με "πετάξει" εκτός εγγύησης. Επίσης η oneplus ή η xiaomi υποστηρίζει για παραπάνω χρόνια τις συσκευές της με Updates  μετά από την ημερομηνία κυκλοφορίας τους? Απ' ότι κατάλαβα, τα xiaomi μπορεί να υπερτερούν των onleplus στην ίδια τιμή αλλά βγάζουν πολλά προβλήματα σε αντίθεση με τα oneplus που είναι "σκυλιά". Κατάλαβα σωστά?

Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2021 at 5:02 ΜΜ, patrik said:

Πολύ καλό το poco f3 αλλά η xiaomi έχει κάτι χάζα θέματακια που σου σπανε τα νεύρα. 

Δες σε realme μεριά. 

Είχα για κάποιες μέρες το realme 7 5g και μου άφησε πολύ καλες εντυπώσεις. 

Δες και το  realme 8 pro. 

Θελεις να είναι 5g η συσκευή; 

Δεν με νοιάζουν τα χαζά θεματάκια αλλά κάτι χοντρό όπως αυτό που μου έκανε το 9 pro που τώρα στα τελευταία του, όταν το έκλεινες κόλλαγε στο logo MIUI και απλά έκανε ρεσταρτ και το ίδιο και το ίδιο συνέχεια μέχρι που δεν άνοιξε ποτέ ξανά. Ιδανικά θα ήθελα 5G γιατί θέλω να το κρατήσω το κινητό όσο πάει. Αν δεν με ένοιαζε μπορεί να έπαιρνα το x3 pro. Τώρα αυτό που σκέφτομαι είναι ότι ναι μεν η xiaomi δεν προσπάθησε να με βγάλει εκτός εγγύησης και είναι πολύ θετικό γιατί αν ξαναντιμετωπίσω πρόβλημα ξέρω οτι το σέρβις είναι καλό. Αλλά με προβληματίζει οτι 1 χρόνο αρκιβώς από την αγορά του μάλλον λόγο λογισμικού,χάλασε. Απ' την άλλη η oneplus είναι καλή εταιρεία αλλά με πολύ πιο αδύναμο επεξεργαστή, οθόνη και καθόλου σταθεροποίηση όταν βγάζεις βίντεο. Ακόμα είμαι λίγο μπερδεμένος 😕 .Αξίζει να ξαναεμπιστευθώ xiaomi?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ξέρω ότι καμία φορά είναι και λαχείο αλλά έχω πάρει πάνω από 50 xiaomi και για φίλους κλπ και δε χάλασε ποτέ κανένα. Φαντάσου τ αδέρφια μου έχουν ακόμα redmi note 4 εδώ και 4+ χρόνια και δουλεύουν οικοδομή. Εγώ θα πήγαινα κατευθείαν στο poco f3. Είναι ανώτερη συσκευή από τα υπόλοιπα σαφώς 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι άσχετος και δυστυχώς δεν προνόησα για κάποιο back up ή για να πάρω όλα τα αρχεία μου από το 9 pro πριν χαλάσει, υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία μου που έχουν αποθηκευτεί στο mi cloud?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, kiniko21 said:

Επειδή είμαι άσχετος και δυστυχώς δεν προνόησα για κάποιο back up ή για να πάρω όλα τα αρχεία μου από το 9 pro πριν χαλάσει, υπάρχει τρόπος να πάρω τα αρχεία μου που έχουν αποθηκευτεί στο mi cloud?

το να μπεις στο mi cloud και να τα κατεβάσεις είναι ένας τρόπος.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτιμούσα Xiaomi Poco F3 5G ή λιγάκι ακόμα υπομονή για ενδεχομένως νέα κυκλοφορία το φθινόπωρο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...