Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

1 ώρα πριν, costsa41 said:

Όχι. Να πάρεις το σειριακό αριθμό και στη Samsung να δείς αν είναι ευρωπαϊκό. Αν, φυσικά, εμπιστεύεσαι το κατάστημα, και υπάρχουν πολλά, να το πάρεις.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ευχαριστώ.

Το κατάστημα είναι αξιόπιστο. Τον σειριακό αριθμό μπορώ να τον ελέγξω κάπως στο site της samsung ή μόνο αν τους καλέσω;

Edited by lendo
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, miltos74 said:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Μετά από ένα διάλειμμα σε οικοσυστημα Huawei  επιστροφή σε αυτό της samsung.

Έχω λοιπόν το watch 4 και ενώ έβαλα gpay δήλωσα κάρτα alpha bank και  έκανα ότι ρυθμίσεις μπορούσα δεν κατάφερα να πληρώσω από αυτό. Από το κινητό πλήρωσα κανονικά με ανέπαφη και g pay.

Κάποιος οδηγός μήπως έχω κάνει κάτι λάθος υπάρχει???

Πρέπει να ενεργοποιήσεις το nfc και να ανοίξεις το g pay στο ρολόι.

Τα έκανες αυτά όταν πήγες να πληρώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Δεν άνοιξα το gpay.  Νόμιζα ότι απλά ανοίγεις το nfc ακουμπάς ρολόι και γίνεται πληρωμή, οπως στο κινητό απλά άνοιξα nfc ακούμπησα και έγινε πληρωμή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.
Τελικά ποια εκδοσή gboard παίζει με ελληνική φωνητική πληκτρολόγηση;


Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

πως γινεται η ενεργοποιηση στο ρολοι της φωνητικης εντολης ; 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, miltos74 said:

Δεν άνοιξα το gpay.  Νόμιζα ότι απλά ανοίγεις το nfc ακουμπάς ρολόι και γίνεται πληρωμή, οπως στο κινητό απλά άνοιξα nfc ακούμπησα και έγινε πληρωμή.

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου φίλε μου.

Εγώ έχω βάλει να ανοίγει με διπλό πάτημα του κουμπιού το Gpay και το ανοίγω άμεσα. Το nfc μόνιμα ανοιχτό δεν 'τρώει' μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, ioterl said:

Εγώ έχω βάλει να ανοίγει με διπλό πάτημα του κουμπιού το Gpay και το ανοίγω άμεσα. Το nfc μόνιμα ανοιχτό δεν 'τρώει' μπαταρία.

Παιδιά εγώ έκανα ότι μου είπατε και δεν δούλεψε καθόλου. Με το κινητό αμέσως μετά δουλεύει το gpay

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lefteris90 said:

το προβλημα ειναι οτι το gboard δεν κανει update στο ρολοι 

Εγκατέστησα το gboard προχθές το βράδυ. Έκδοση 2.0...αν θυμάμαι καλά χωρίς τη δυνατότητα εγγραφής μέσω ελληνικής ομιλίας.

Εχθές το βράδυ έκανα επαναφορά το ρολόι και ζήτησα εγκατάσταση το gboard. Είδε τη νέα έκδοση 2.1..την οποία και εγκατέστησα και δουλεύουν τα ελληνικά δοκιμασμένα, σε google search, viber, sms εύρεση επαφών, εφαρμογών.

 

Αυτό που δεν μπορώ να φτιάξω με τίποτα είναι το gpay να δουλέψει από το ρολόι μου.

 

Link to comment
Share on other sites

Εγκατέστησα το gboard προχθές το βράδυ. Έκδοση 2.0...αν θυμάμαι καλά χωρίς τη δυνατότητα εγγραφής μέσω ελληνικής ομιλίας.
Εχθές το βράδυ έκανα επαναφορά το ρολόι και ζήτησα εγκατάσταση το gboard. Είδε τη νέα έκδοση 2.1..την οποία και εγκατέστησα και δουλεύουν τα ελληνικά δοκιμασμένα, σε google search, viber, sms εύρεση επαφών, εφαρμογών.
 
Αυτό που δεν μπορώ να φτιάξω με τίποτα είναι το gpay να δουλέψει από το ρολόι μου.
 
Ανοίγεις nfc στο ρολόι, ανοίγεις την εφαρμογή gpay από το ρολόι, επιλέγεις κάρτα (αν έχεις πολλές) και πλησιάζεις το POS.
Τι ακριβώς δεν δουλεύει; Δεν αναγνωρίζει το POS ότι υπάρχει κάρτα; Βγάζει κάποιο μνμ λάθους στο μηχάνημα; Το αφήνεις κάποια δευτερόλεπτα για να γίνει η συναλλαγή; Όταν ολοκληρωθεί η συναλλαγή κάνει μια μικρή δόνηση και μετά βγάζει ένα check ( ) πάνω από την κάρτα στο ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρονια πολλά!!

Θα ήθελα να ρωτήσω πως ενεργοποιούμε την περιστροφή οθόνης. Ενώ όταν είναι στη βιάση φόρτισης περιστρέφεται, οταν δεν είναι όχι.  

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, argp74 said:

Ανοίγεις nfc στο ρολόι, ανοίγεις την εφαρμογή gpay από το ρολόι, επιλέγεις κάρτα (αν έχεις πολλές) και πλησιάζεις το POS.
Τι ακριβώς δεν δουλεύει; Δεν αναγνωρίζει το POS ότι υπάρχει κάρτα; Βγάζει κάποιο μνμ λάθους στο μηχάνημα; Το αφήνεις κάποια δευτερόλεπτα για να γίνει η συναλλαγή; Όταν ολοκληρωθεί η συναλλαγή κάνει μια μικρή δόνηση και μετά βγάζει ένα check ( emoji818.png) πάνω από την κάρτα στο ρολόι.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ανοίγω NFC στο ρολόι. 

Ανοίγω gpay στο ρολόι.

Μου εμφανίζει την κάρτα μου της Alpfabank απο πανω της γραφει Κρατηστε στη συσκευη.

Πλησιάζω στο μηχανημα και...νεκρα.

Ανοιγω ΝFC στο τηλεφωνο το πλησιαζω στο μηχανημα και γινεται πλήρωμη με gpay βγαζοντας και το τικ 

Τι γινεται λοιπον και δεν δουλευει στο ρολοι;

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω NFC στο ρολόι. 
Ανοίγω gpay στο ρολόι.
Μου εμφανίζει την κάρτα μου της Alpfabank απο πανω της γραφει Κρατηστε στη συσκευη.
Πλησιάζω στο μηχανημα και...νεκρα.
Ανοιγω ΝFC στο τηλεφωνο το πλησιαζω στο μηχανημα και γινεται πλήρωμη με gpay βγαζοντας και το τικ 
Τι γινεται λοιπον και δεν δουλευει στο ρολοι;

Πιθανών τότε έχει πρόβλημα το nfc στο ρολόι. Αφού δεν το αναγνωρίζει το μηχάνημα.
Μπορείς να δοκιμάσεις το εξής: να κατεβάσεις μια εφαρμογή nfc reader στο κινητό και ανοίγοντας το gpay στο ρολόι να πλησιάσεις το κινητό να δεις αν το διαβάζει.


Sent from my iPad using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

ok φιλε μου το δοκιμαζω

σε ευχαριστω πολυ

Λοιπον κατεβασα μια εφαρμογη ανοιξα nfc στο ρολοι μετα το gpay, πλησίασα το κινητο στο ρολοι εκαναν δονηση και τα δυο και μου εβγαλε την παρακατω φωτο στο κινητο. Λογικα για να κανουν δόνηση και τα δυο δουλευει το NFC του ρολογιου.

Screenshot_20211230-191905_NFC Reader.jpg

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

ok φιλε μου το δοκιμαζω
σε ευχαριστω πολυ
Λοιπον κατεβασα μια εφαρμογη ανοιξα nfc στο ρολοι μετα το gpay, πλησίασα το κινητο στο ρολοι εκαναν δονηση και τα δυο και μου εβγαλε την παρακατω φωτο στο κινητο. Λογικα για να κανουν δόνηση και τα δυο δουλευει το NFC του ρολογιου.
1068522674_Screenshot_20211230-191905_NFCReader.thumb.jpg.fe593b83ae761b86d72fc52c860bf4b9.jpg
Δοκίμασες σε διαφορετικά μηχανάκια POS; Δεν μπορώ να καταλάβω.. Το nfc δουλεύει πάντως.
Σ εμένα με alpha και eurobank δεν είχα πρόβλημα. Εκτός από μια φορά σ ένα μηχάνημα.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, costsa41 said:

Πάντως αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω για τα ελληνικά στο gboard ισχύει. Αν κάνεις επαναφορά στο ρολόι μετά περνάει η νέα έκδοση και έχεις ελληνικά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

και μετα απο 2ο reset λες να δουλεψει και το gpay;;;;  χαχαχα   φυσικα δεν ξανακανω βαριεμαι

Edited by miltos74
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως, απλά δεν πρέπει να κάνεις restore από backup, γιατί πάλι δεν σου βλέπει την νέα έκδοση

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για πληρωμές με gpay παρατήρησα ότι πρέπει να μη κουνάς το χέρι ή αν ο υπάλληλος έχει στο χέρι του το POS  να το κρατά σταθερό. Επίσης χρειάζεται περισσότερο χρόνο για ανέπαφη πληρωμή με το ρολόι από ότι με το τηλέφωνο. Μια φορά είχε τύχει να κλειδώσει το ρολόι χωρίς να το καταλάβω και να απαιτείται κωδικός. 

Δεν κλείνω ποτέ το nfc διότι δεν τρώει μπαταρία αλλά αντίθετα είναι έτοιμο το ρολόι για πληρωμή χωρίς χρονοτριβή.

Το μόνο που μένει για να είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ρολόι είναι η φωνητική κλήση. Έχω δοκιμάσει με Bixby να καλώ κάποιες επαφές που τις μετονομασα στα Αγγλικά με απλές λέξεις, πχ wife. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας δώσει τα φώτα του

Edited by tsipfi
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, tsipfi said:

Για πληρωμές με gpay παρατήρησα ότι πρέπει να μη κουνάς το χέρι ή αν ο υπάλληλος έχει στο χέρι του το POS  να το κρατά σταθερό. Επίσης χρειάζεται περισσότερο χρόνο για ανέπαφη πληρωμή με το ρολόι από ότι με το τηλέφωνο. Μια φορά είχε τύχει να κλειδώσει το ρολόι χωρίς να το καταλάβω και να απαιτείται κωδικός. 

Δεν κλείνω ποτέ το nfc διότι δεν τρώει μπαταρία αλλά αντίθετα είναι έτοιμο το ρολόι για πληρωμή χωρίς χρονοτριβή.

Το μόνο που μένει για να είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με το ρολόι είναι η φωνητική κλήση. Έχω δοκιμάσει με Bixby να καλώ κάποιες επαφές που τις μετονομασα στα Αγγλικά με απλές λέξεις, πχ wife. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας δώσει τα φώτα του

Εμένα τις περισσότερες φορές θέλει κωδικό και με κρεμάει... Καταντάει σπαστικό....

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, costsa41 said:

Πάντως αυτό που έγραψε ο φίλος παραπάνω για τα ελληνικά στο gboard ισχύει. Αν κάνεις επαναφορά στο ρολόι μετά περνάει η νέα έκδοση και έχεις ελληνικά.

Στάλθηκε από το SM-G998B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Εγώ έκανα επαναφορά χωρίς back up αλλά η έκδοση του gboard είναι πάλι η παλιά χωρίς ελληνικά. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...