Jump to content

Samsung Galaxy Watch 4 / 4 classic


doganos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
4 ώρες πριν, kanenas00 said:

Ξέρει κάποιος τι γίνεται με την έκδοση LTE του ρολογιου? θα έρθει ποτε στην Ελλάδα επίσημα? δεν με ενδιαφέρει η παραεισαγωγή και το αμαζον για αγορα απο το εξωτερικο. 

Αν δεν μπουν στη διαδικασία οι πάροχοι να τα υποστηρίξουν, δεν έχει νόημα να έρθουν επίσημα εδώ. Το ίδιο ισχύει και για τα Apple Watch. Τώρα όσον αφορά τους παρόχους και τους ρυθμούς χελώνας στην έλευση νέων features, έχουμε δρόμο ακόμα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, προσπαθώ να βάλω το GBoard στο Watch 4 της κόρης μου για να έχει και αυτή τα Ελληνικά και μου δίνει διαθέσιμη αυτή την έκδοση. Το ρολόι το πήραμε πριν 1 εβδομάδα και του έχω κάνει τα updates 535d764ffa9bde5a705d767266fd483b.jpg

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι διαθέσιμη για όλους ακόμα η έκδοση 2.1.x.x του Gboard που περιέχει Ελληνικά στο google play. Κάνεις υπομονή ή sideload, αν και δεν παίζει σωστά ακόμα.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, lefteris90 said:

Να το πάρω τί λέτε ;;;ςς

Με κλειστά μάτια!!! Προέρχομαι από το watch 3 και το 4 είναι πολύ καλύτερο σε όλα!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ποτέ smart watch! Ποια η διαφορά του classic από το απλό ;

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, lefteris90 said:

Δεν είχα ποτέ smart watch! Ποια η διαφορά του classic από το απλό ;

Το classic έχει περιστρεφομενη  στεφάνη λειτουργικά είναι το ίδιο. 

Edited by steliosk
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Πείτε γενικά τιπσ 
εντάξει τί να πούμε.
Λοιπόν είχα το active μετά πήρα το active 2 και τώρα πήρα το 4 classic.

H αλήθεια είναι πως δε με εντυπωσίασε. Το έχω πόσους μήνες και αν δε μου είχε χαλάσει το active 2 δε θα το αγόραζα.

Έχει θέμα το acitve 2 με το νερό αλλά και γενικότερα δείχνει ευαίσθητο. Το έβαλα κολυμβητήριο και τα έπαιξε. Γι αυτό το λόγο το 4 classic δε το βάζω στο κολυμβητήριο και εννοείται ούτε στη θάλασσα. Δυστυχώς με την εμπειρία μου τα ρολόγια της samsung ενώ γράφουν πως είναι για κολύμπι στην πράξη είναι κάπως επικίνδυνο. Και όταν το πήγα για φτιάξιμο στην αντιπροσωπεία με ρώτησε αν το έβαλα στη θάλλασα ή στη πισίνα. τότε δε το είχα βάλει απλά είχε ζεσταθεί υπερβολικά κατά τη φόρτιση. και μου το εφτιαξαν. τώρα λόγω πισίνας δε δουλεύει και πρέπει να το ξαναπάω. εντάξει δεν είναι κι ότι καλύτερο να παίρνεις ένα ρολόι και να τρέχεις συνέχεια στην αντιπροσωπεία.

Επίσης το γεγονός πως ακόμα και σήμερα επίσημα δε μπορείς να απαντάς σε μηνύματα μιλώντας, είναι ένα σοβαρό μείον. Ευτυχώς όπου να ναι θα ανανεωθεί η εφαρμογή και θα μπορούμε να κάνουμε speech to text.

Το καλό με το classic είναι πως είναι στιβαρή κατασκευή και δε καταλαβαίνει τίποτα με τα χτυπήματα. Το στεφάνι γύρω γύρω προστατεύει αρκετά την οθόνη. Δείχνει πιο όμορφο στο χέρι αλλά προσωπικά μ αρέσει ακόμα το active 2 γιατί είναι και πιο ελαφρύ αλλά και γενικότερα νιώθεις πως δε φοράς ρολόι κανονικό παρά κάτι έτσι πιο απλό.

Στο τρέξιμο το 4 classic δυο φορές μου εμφάνισε πρόβλημα στους καρδιακούς παλμούς. Ενώ στην αρχή έδειχνε σωστά μετά έβγαλε μια γραμμή μόνο σα να σταθεροποιήθηκαν οι χτύποι.

Εντάξει αυτά πάνω κάτω. Θέματα με τον ύπνο ή το οξυγόνο που λένε μερικοί δεν έχω. Τα μετρά κανονικά όλο το 24ωρο.

Τις πληρωμές με το ρολόι τις χρησιμοποίησα στην αρχή αρκετά. Όλα πήγαν μια χαρά δε παρουσίασαν κανένα πρόβλημα.
Αυτό ναι σε σχέση με το active 2 είναι μια κάποια εξυπηρέτηση, αλλά ακόμα το gpay δεν έχει έρθει στην ελλάδα σε όλες τις τράπεζες και πρέπει να βρίσκεις και πλαγίους τρόπους.

Οπότε ναι. Νομίζω καλό είναι το 4 classic αλλά στην Ελλάδα για αγορά μετά απο έξι εφτά μήνες από την ημέρα που κυκλοφόρησε. Και πιο φτηνό γίνεται και πιο ολοκληρωμένο.
Link to comment
Share on other sites





Οπότε ναι. Νομίζω καλό είναι το 4 classic αλλά στην Ελλάδα για αγορά μετά απο έξι εφτά μήνες από την ημέρα που κυκλοφόρησε. Και πιο φτηνό γίνεται και πιο ολοκληρωμένο.


Αυτό ισχύει για όλα τα προϊόντα τεχνολογίας, με το καιρο και πέφτει η τιμή τους και πιο ολοκληρωμένα γίνονται στο software, πόσο μάλλον το watch 4 που μετεβει σε καινούργιο λειτουργικό.

Sent from my SM-A528B using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Την άποψη σας και την εμπειρία σας θα ήθελα για να δω αν αξίζει για αγορά

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
3 ώρες πριν, lefteris90 said:

Την άποψη σας και την εμπειρία σας θα ήθελα για να δω αν αξίζει για αγορά

Αν θέλεις wearOS, είναι η καλύτερη επιλογή.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, athanaso77 said:

Αν θέλεις wearOS, είναι η καλύτερη επιλογή.

Θα συμφωνησω και εγω εχοντας περασει απο αρκετα ρολογια της Samsung αυτο ειναι το καλυτερο επειδη δινει και αρκετα features επειδη ειναι android (πχ GPay, πλοηγηση στο κινητο και οι στροφες να φαινονται στο ρολοι και αλλα).

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις πληρωμές με το ρολόι εκτός από αυτό που έγραψα παραπάνω ότι δεν είναι όλες οι ελληνικές τράπεζες στο gpay άλλος λόγος όπου ίσως να μην είναι και τόσο καλή κίνηση να πληρώνουμε με το ρολόι είναι το γεγονός ότι δεν υπάρχει όριο χρηματικό.

Αν για παράδειγμα ο υπάλληλος έχει κάνει λάθος άθελά του και αντί για 20 ευρώ έχει γράψει 200 ευρώ, πληρώνοντας με την κάρτα θα μου ζητήσει κωδικό και θα καταλάβω πως κάτι έγινε λάθος ενώ πληρώνοντας με το ρολόι δεν θα μου ζητήσει κωδικό και μετά θα πρέπει να μπαίνω σε διαδικασίες να μου επιστραφούν τα χρήματα κτλ.

Sent from my SM-G770F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, unwise said:

Αν για παράδειγμα ο υπάλληλος έχει κάνει λάθος άθελά του και αντί για 20 ευρώ έχει γράψει 200 ευρώ, πληρώνοντας με την κάρτα θα μου ζητήσει κωδικό και θα καταλάβω πως κάτι έγινε λάθος ενώ πληρώνοντας με το ρολόι δεν θα μου ζητήσει κωδικό και μετά θα πρέπει να μπαίνω σε διαδικασίες να μου επιστραφούν τα χρήματα κτλ.

Συγνώμη αλλά αυτό δεν έχει καμία λογική για να το θεωρήσουμε σαν αρνητικό.

1) Πρέπει πάντα να κοιτάς τι πας να πληρώσεις και να μην βάζεις έτσι απλά το χέρι σου πάνω από το μηχάνημα.

2) Ακριβώς το ίδιο μπορώ να σου πω οτι γίνεται με την κάρτα. Αντί να βάλει 30 Ευρώ (ή 35 που θέλει pin αν θυμάμαι σωστά) έβαλε 300.

Όταν πάμε να πληρώσουμε ΠΑΝΤΑ προσέχουμε παιδιά με όποιο τρόπο πληρωμής και αν χρησιμοποιούμε. Σας το λέω γιατί δούλευα σε χρηματοοικονομικό ίδρυμα (software engineer που έπρεπε να βρούμε αλγοριθμικά απάτες) και έχω δει απάτες που δεν φαντάζεστε.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

σωστό αυτό που λες, αλλά στην πράξη όταν δίνεις την κάρτα σου για μικροποσά μια τυρόπιτα ένα καφέ, κτλ, οι εννέα στους δέκα υπαλλήλους, μη σου πω οι δέκα στους δέκα, σου βάζουν απλά το pos να ακουμπήσεις την κάρτα με τέτοιο τρόπο που δε μπορείς να δεις το ποσό. τώρα να κάθεσαι και να λες κάθε φορά και σε καθημερινή βάση παρακαλώ να δω πρώτα τι γράφει το pos και μετά να βάλω την κάρτα; και στα περίπτερα το ίδιο κάνουν οι περισσότεροι όχι για άλλο λόγο απλά επειδή ακουμπάς την κάρτα στο μπροστινό μέρος γι αυτό στο δίνουν μ αυτό τον τρόπο.
από το να κάθομαι να λέω κάθε φορά παρακαλώ γυρίστε το pos για να δω το ποσό, προτιμώ να πληρώνω με κάρτα. άσε που μερικοί δεν έχουν ασύρματα pos και δε φτάνει να γυρίσει αλλιώς.
ευτυχώς στα σουπερ μάρκετ βέβαια και σε άλλα εμπορικά μαγαζιά εμφανίζεται το ποσό ξεκάθαρα πριν πληρώσεις. εκεί είναι οκ. αλλά για τα καθημερινά μικροποσά ίσως να μην είναι ότι καλύτερο να πληρώνουμε με το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας, πήρα το 4 το απλό, ειδοποιήσεις απο Instagram και what's up messenger δεν έρχονται ; επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται να γίνουμε beta tester ; και τέλος εβαλα το gboard, οποτε εσεις λετε αυτο η το samsung ; θα εφαρμοστει να μιλαμε και γραφει τα μηνυματα απο το ρολοι ; ευχαριστω πολυ !!!!

Link to comment
Share on other sites




καλησπέρα σας, πήρα το 4 το απλό, ειδοποιήσεις απο Instagram και what's up messenger δεν έρχονται ; επίσης θα ήθελα να ρωτήσω γίνεται να γίνουμε beta tester ; και τέλος εβαλα το gboard, οποτε εσεις λετε αυτο η το samsung ; θα εφαρμοστει να μιλαμε και γραφει τα μηνυματα απο το ρολοι ; ευχαριστω πολυ !!!!


Από το Galaxy wear στο κινητό θα επιλέξεις από ποιες εφαρμογές θες να παίρνεις ειδοποιήσεις. By default έχει λίγες.
Beta tester σε τι πράγμα να γίνεις;
Τέλος υποστήριξη Ελληνικών έχει η έκδοση 2.1.9.x.x του Gboard. Σε πολλούς (όπως και σ εμένα) δεν έχει έρθει αυτή η έκδοση στο Google Play. Οπότε ή την εγκαθιστάς με sideload ή χρησιμοποιείς το Samsung keyboard που δεν έχει όμως φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, argp74 said:



 

 


Από το Galaxy wear στο κινητό θα επιλέξεις από ποιες εφαρμογές θες να παίρνεις ειδοποιήσεις. By default έχει λίγες.
Beta tester σε τι πράγμα να γίνεις;
Τέλος υποστήριξη Ελληνικών έχει η έκδοση 2.1.9.x.x του Gboard. Σε πολλούς (όπως και σ εμένα) δεν έχει έρθει αυτή η έκδοση στο Google Play. Οπότε ή την εγκαθιστάς με sideload ή χρησιμοποιείς το Samsung keyboard που δεν έχει όμως φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Οκ με ειδοποιήσεις, beta στο ρολόι να γίνω γίνεται; Πώς βλέπω ποια εφαρμογή έχω, έκδοση έκδοση 11.3.02.410497392-beta-arm64-v8a ; Και πως βλέπουμε ρυθμίσεις με σκοπό να το ενεργοποίηση των ελληνικών; Τέλος έχετε βάλει τζαμακι;

Link to comment
Share on other sites

Η έκδοση του Gboard που αναφέρεις είναι για Android. Στο ρολόι υπάρχει αντίστοιχα ένα εικονίδιο με το Google play. Το ανοίγεις και από εκεί βλέπεις στις εφαρμογές σου την έκδοση του Gboard. Για να μην έχει ελληνικά σίγουρα είναι η 2.0.0.x.x.

ΤΖαμάκι εγώ δεν έχω βάλει. Ούτε στο active 2 είχα και δεν είχε πάθει τπτ παρότι είχε φάει κάτι χτυπήματα.

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites







Από το Galaxy wear στο κινητό θα επιλέξεις από ποιες εφαρμογές θες να παίρνεις ειδοποιήσεις. By default έχει λίγες.
Beta tester σε τι πράγμα να γίνεις;
Τέλος υποστήριξη Ελληνικών έχει η έκδοση 2.1.9.x.x του Gboard. Σε πολλούς (όπως και σ εμένα) δεν έχει έρθει αυτή η έκδοση στο Google Play. Οπότε ή την εγκαθιστάς με sideload ή χρησιμοποιείς το Samsung keyboard που δεν έχει όμως φωνητική αναγνώριση στα Ελληνικά.

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Sideload?
Για δώσε πληροφορίες.
Παίζει σωστά η εφαρμογή;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Π

8 ώρες πριν, ταξιδιωτης22 said:

Sideload?
Για δώσε πληροφορίες.
Παίζει σωστά η εφαρμογή;

Στάλθηκε από το SM-G991B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

πως αλλαζουμε πληκτρολογιο παρολο που εχω βαλει το gboard δεν μου το εχει παρει ....για να μου αντλει τις φωνιτικες εντολες απο εκει, μου εχει κρατησει της samsung ;;;;

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουμε πληκτρολογιο παρολο που εχω βαλει το gboard δεν μου το εχει παρει ....για να μου αντλει τις φωνιτικες εντολες απο εκει, μου εχει κρατησει της samsung ;;;;

 
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος και εγώ για αγορά του classic.

Επειδή δεν θα το πάρω από μεγάλη αλυσίδα πρέπει να προσέξω κάτι στις εκδόσεις που κυκλοφορούν στα μικρότερα σκρουτζομάγαζα;

Για παράδειγμα  η "GALAXY WATCH 4 R890 46mm BLACK EU SM-R890NZKAEUE" σημαίνει ότι είναι ευρωπαϊκό άρα προχωράω, σωστά;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Μετά από ένα διάλειμμα σε οικοσυστημα Huawei  επιστροφή σε αυτό της samsung.

Έχω λοιπόν το watch 4 και ενώ έβαλα gpay δήλωσα κάρτα alpha bank και  έκανα ότι ρυθμίσεις μπορούσα δεν κατάφερα να πληρώσω από αυτό. Από το κινητό πλήρωσα κανονικά με ανέπαφη και g pay.

Κάποιος οδηγός μήπως έχω κάνει κάτι λάθος υπάρχει???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...