Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα,

 

Χρόνια τώρα στην LG και πιο πριν στην HTC, πιστεύω πως ήρθε η ώρα να αλλάξω στρατόπεδο.

Θα ήθελα τα φώτα σας, αναφορικά με τα Note.

Με μέγιστο το πολύ 650-700 Ε, θα προτείνατε το δίκαρτο Νοte 10 ή να πάω στο 9αρι;

(πρέπει να ληφθεί υπόψη ότι μένω επαρχεία...άρα και 800 band)

Τι πρέπει να προσέξω σε επεξεργαστή; (no super user here)

Η τέλος να κοιτάξω σε 10+

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

 

ΥΓ Αν το post είναι άκυρο για κάποιο λόγο, παρακαλώ να διαγραφεί.

Htc Desire, Htc One S, LG G2, LG G4, LG G6, LG V40, S21 Ultra

Link to comment
Share on other sites

Παρε απο σειρα 9 η 10 οτι βρεις στην καλυτερη κατασταση και απο οικονομικης αποψης.

Και αυτο γιατι:

Με τεχνολογικους ορους παντα οτι υπαρχει τωρα συντομα θα ανηκει στο παρελθον καθως η Samsung προχωρα σε σαρωτικες αλλαγες με το επερχομενο S-11 με μεγαλους αισθητηρες πολλα μεγκαπιξελ καμερες καινουργιες Samoled οθονες κτλ.

Αρα κοιτα απο τα παραπανω που σου εγραψα οτι καλυτερο και οικονομικο για σενα γιατι απο το καινουργιο ετος οτι εχεις θα σου ψιλο-κακοφαινεται...:rolleyes:

Οτι και να παρεις απο την σειρα 9-10 ειναι πολυ καλες συσκευες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σε όλους, έχω ένα ipega 9025 και σκεφτόμουν να πάρω ένα καινούργιο gamepad για το s9plus. Είδα το ipega 9099 που έχει Καλά σχόλια στα 19νευρο. Έχει κάποιος να προτείνει κάτι άλλο? Έχει δοκιμάσει κάποιος κάτι διαφορετικό μιας και δεν θέλω να κουβαλάω του xbox μου.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάνεις πια είναι η διάφορα της Α σειράς από την Μ;

Δεν καταλαβαίνω πια είναι η βασική διάφορα και γιατί υπάρχουν,

 

Πχ

A20e - M20

https://www.skroutz.gr/s/18657849/Samsung-Galaxy-A20e-Dual-32GB.html

https://www.skroutz.gr/s/17690989/Samsung-Galaxy-M20-64GB.html

A30 - M30

https://www.skroutz.gr/s/20098512/Samsung-Galaxy-A30-Dual-32GB.html

https://www.amazon.es/gp/product/B07XTC3YDB

 

εχει και Μ10 και Μ40

https://gr.gizchina.com/2019/04/15/galaxy-m40-trolarei-ton-kosmo-i-samsung-me-ena-akoma-m-series-montelo/

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Η σειρα Μ αρχικα προοριζοταν για αγορες πιο φτωχες οπως η Ινδια και αποκλειστικα online,ωστε να μη βρισκονται τα μοντελα της διπλα διπλα με τα Α στα ραφια των καταστηματων. Πλασαρονταν ως μια οικονομικη και "νεανικη" λυση. Αυτο φαινοταν και στα χαρακτηριστικα τους ,καθως τα πρωτα μοντελα ειχαν κυριως LCD oθονες,μετα ομως απεκτησαν και amoled. Παντως δεν εχουν ιδιαιτερες διαφορες απο τα αντιστοιχα μοντελα της Α,ομως στην Ασια τα βρισκεις σε ελκυστικες τιμες στα ιντερνετομαγαζα.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ.

Πάντως τα Μ δεν μου φαίνονται για πιο οικονομική λύση από τα Α :rolleyes: . Στην Ελλάδα τουλάχιστον.

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα δε θα επρεπε να ερχονται καν Ελλάδα, γιατί φτιαχτηκαν για τα ασιατικά on line καταστήματα, τώρα πώς βρεθηκαν εδω...

Παντως δεν είναι ασχημες συσκευες,το m30s που το πουλανε στην ινδια θεωρειται midrange που χτυπά τους κινεζους στα ισα και εχει μια γουρουνομπαταρια 6000mah...

Link to comment
Share on other sites

Το Μ30 χωρις το s εχει 5000 μπαταρια και υπερβολικα χαμηλο χρονισμενο επεξεργαστη μολις 1.8 ντουαλ και εχει και μια εξαδα με χρονισμο στα 1.6. Οσοι ειχαν galaxy j7 2017 εδω τωρα θα βρουν την υγεια τους μια και η μπαταρια ειναι ατελιωτη.

Το M30"s" που βγαινει στην ινδια εχει πιο μεγαλο χρονισμο στα 2.3 με 6000 μπαταρια αλλα εχει μεγαλυτερη καταναλωση απο το Μ30 το απλο με την 5αρα μπαταρια.

Τις συσκευες τις απεκτησα και τις 2 γιατι ηθελα να φυγω απο μια υποχρεωση που ειχα σε μια ξαδερφη μου η οποια θελει μεγαλη μπαταρια και δεν την ενδιαφερουν ολα τα υπολοιπα.Της εκανα δωρο το Μ30 και ησυχασα:D

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα galaxy s4 το οποιο εχει μια ρομ πολονικη προφανος απο απο το samobile..... αν το παω για φιλμαρισμα στη samsung ξερει κανεις αν εχω καποιο προβλημα η δεν ανοιγει το κινητο ?? καποιοι μου ειχαν πει οτι δεν το κανουν αναβαθμηση αν ειναι πειραγμενο ... τι να κανω??
Link to comment
Share on other sites

μήπως έχει αγοραστεί από πολώνια μέσω skroutzομαγαζου;

κατέβασε το παρακάτω και δες τις πληροφορίες που θα βγάλει. Αν σε ενδιαφέρει, να δεις το CSC (current και original) που δείχνει τι ROM θα πάρει, και το knox status που δείχνει αν έχει πειραχτεί.

https://play.google.com/store/apps/details?id=org.vndnguyen.phoneinfo&hl=en

 

Για το αν θα το κάνουν και με πόσο, μόνο αν πάρεις ένα τηλέφωνο θα μάθεις.

Γιατί θέλεις να το αλλάξεις; υπάρχει λόγος;

Edited by smpt

------------

Στέφανος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Αγόρασα ένα a70 και έβαλα την Google camera που από ότι διαβάσα είναι πολύ καλύτερη. Το θέμα είναι ότι όσες εκδόσεις έβαλα η πίσω κάμερα δουλεύει μια χαρά ενώ όταν την γυρίζω σε selfie (μπροστινή κάμερα) κρασαρη η εφαρμογή. Χρειάζεται κάποια ρύθμιση? Η είναι Bug της εφαρμογής? Όλες οι εκδόσεις που εβαλα έλεγαν ότι δουλεύουν σε Samsung a70.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει καμια εφαρμογη google- καμερα που να δουλευει σωστα.

Δεν υπηρχε ποτε.

Ολες δουλευαν "προβληματικα" παντα.

Link to comment
Share on other sites

το εβαλα και μου βγαζει στο device type (serranolte) .. το knox ειναι 0 0

 

αυτη η ρομ δεν μου εχει επιλογη για 4G και καποιες φορες μενει χωρις σημα και θελει restart

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Έχω το J4+ και αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα,έχω επιστροφή της φώνης μου στο ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να παρω το A70 που λεει ειναι dual sim. Η ερωτηση ειναι απλη. Μπορώ απο default να θεσω την sim 1 να κανει κλησεις και sms και την sim 2 να εχει το 4G;
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Επίσης στο Α70 έχει dual 4G, άρα μπορείς να έχεις και στις 2 SIM volte. Όταν μιλάς όμως από την μια καρτα, η άλλη είναι κατειλημμένη.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται. Επίσης στο Α70 έχει dual 4G, άρα μπορείς να έχεις και στις 2 SIM volte. Όταν μιλάς όμως από την μια καρτα, η άλλη είναι κατειλημμένη.

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Ομιλια δεν με ενδιαφερει. Απλά εχω μια sim με πολλά GB απο την υπηρεσία μου την οποία δεν χρησιμοποιησα ποτέ γιατι δεν ηθελα να αλλαξω αριθμό ή να κουβαλαω 2 συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλές γιορτές να έχουμε!!!

Έχω το J4+ και αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα,έχω επιστροφή της φωνής μου στο ακουστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα στην παρέα .. Θα ήθελα να μοιραστώ τον προβληματισμό μου ανάμεσα σε αυτές τις 2 εκδοχές του μοντέλου Samsung Note 10 , σκέφτομαι πολυ σοβαρά να αγοράσω ενα ποιοτικό τηλέφωνο το οποίο να κρατήσω τουλάχιστον μια τετραετία με πενταετία έχω καταλήξει σε note γιατί οτισηποτε άλλο αγοράζω νιώθω ότι πετάω τα λεφτά μου .. Θα πω αλήθεια δεν είμαι τύπος που τον ενδιαφέρουν οι κάμερες και δεν δίνω καμιά βάση πλέον στις κάμερες γιατί ξέρω καλά οτι κανένα κινητό δεν τραβάει καλές φωτογραφίες ..

 

Με ενδιαφέρει κυρίως να έχω γραφίδα ώστε να περνάω τις πωλήσεις μου κατευθείαν στο excel που διαχειρίζομαι την ώρα που θέλω από το γραφείο , και κυρίως για γρήγορες σημειώσεις άλλα και για σχεδιαγράμματα και για την γρήγορη μετάφραση!

Με ενδιαφέρει πολυ το σερφάρισμα και να διαβάζω άρθρα , κοινωνικά δίκτυα , αρκετό Netflix premium και να τονίσω πως δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια

Θα ήθελα να μάθω αν το note εμπεριέχει το excel σαν εφαρμογή ή μόνο σαν demo ?

Πολύ σημαντικό είναι επίσης το θέμα τον bloteware , θυμαμετο το s6 ήταν γεμάτο και δεν μπορούσες να διαγράψεις τις εφαρμογές της samsung , μόνο αν γινόταν το κινητό root και αυτό δεν μπορεί να γίνει πλέον γιατί υπάρχει διασύνδεση με εφαρμογές τραπεζών . Δεν θα σας κρύψω ότι προβληματίζομαι για την διαθέσιμη μνήμη που ξεκινάει απο 256g και την θεωρώ τεράστια , βασικά ποτέ δεν θα είχα τόσο φορτωμένο τηλέφωνο οπότε ειναι πλεονασμός, θα ήμουν καλυμμένος με την εκδοχή 128 αλλα δεν προτίθεμαι να πέσω στο s10 plus ..

Σαν τελευταιος προβληματισμός αναμεσα στα 2 μοντέλα ειναι το βάρος η μπαταρία και ο ογκος , φοβάμαι να μην ειναι το τηλεφωνο δύσχρηστο και βαρύ.. απο την απέναντι όχθη το απλό note μου είναι ποιο βολικό δε λέω άλλα εκεί με προβληματίζει η μπαταρία 3400.. Εχω καλομάθει βλέπετε με τα xiaomi στα 4000 mah , θα ήθελα πάρα πολύ να μάθω πόσο γρήγορα φορτίζει απο το 50 % έως το 100 % και αν μπορώ να το φορτίζω με φορτιστή fast charge 4 , και φυσικά την γνώμη σας θα με βγάλει το κινητό μια μέρα ή θα μένω απο μπαταρία.. Δυστυχώς δεν τα έχω πιάσει ακόμη στα χέρια μου τα μοντέλα..

Edited by puntix
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκεφτομαι την αγορα του Α70 για την γυναικα μου αλλα διαβαζω διαφορα κουλα στις κρητικες του skroutz.

Οσοι το εχετε ειστε ευχαριστημενοι;

Άργει να δειξει το ονομα του ατομου που σε παιρνει τηλεφωνο;

Εχει προβλημα με το touch και την ακριβεια του;

Ειναι αργο για social media και για απλη καθημερινη χρηση ;

 

Ευχαριστω

Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

Ποτέ μην λογομαχείς με έναν βλάκα ... θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγο εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

Εαν κανεις τις καταλληλες ρυθμισεις ειναι μια χαρα πολυ καλο σε σχεση με την χαμηλη τιμη που εχει . Σε 2 συναδελφους που το ρυθμισα στην πρωινη εργασια εδω και 2 μηνες τωρα πεταει . ---->>> https://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=474665
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...