Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για τα Samsung Galaxy


taliban
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι κανένα πρόβλημα κάτοχος Mate 20 pro

 

Στάλθηκε από το LYA-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Γιωργος

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 Pixels και 16,3 KBytes.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη σε huawei βλεπει και τις συζητησεις μυνηματων?γιατι σε xiaomi οχι δεν το κανει..
Αν δώσεις full permission λογικά ολα τα κάνει
Link to comment
Share on other sites

Αυτοί που το χρησιμοποιούν τι εντυπώσεις έχουν;

Ενδιαφέρομαι για την ποιότητα της μουσικής και την ποιότητα συνομιλίας (που ακούγονται παράπονα)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είμαι στην Q και σχεδόν πάντοτε είχα μόνο Sony συσκευές (S, S compact, Z1, Z1 compact, Z5, Z5 compact).

Σε όσα τηλέφωνα είχα η Q εμφανίζεται κανονικά και όχι ως περιαγωγή.

Αντίθετα σε όσα SAMSUNG είχαν γνωστοί μου πάντα την εμφάνιζε σαν περιαγωγή με αποτέλεσμα για να έχουν data έπρεπε να έχουν data roaming on και επειδή είμαστε σε νησί κοντά στην Τουρκία αν μπει έστω και για λίγα δευτερόλεπτα Τουρκικό δίκτυο αδειάζει την κάρτα.

Μέχρι τώρα πίστευα ότι τα Sony έχουν απλά κάποια «ρύθμιση» που βλέπουν σωστά την Q σε αντίθεση με τα SAMSUNG.

Τελικά είδα ότι ένας γνωστός με SONY XZ2 έβλεπε και αυτός την Q σαν περιαγωγή.

Μετά από ψάξιμο με την SONY έμαθα ότι όλα τα imei των Sony που είχα έδειχναν ότι η συσκευές προορίζονταν για UK ενώ το XZ2 του φίλου μου για Ελλάδα.

Οπότε μάλλον συμπεραίνω ότι οι Αγγλικές rom – baseband «βλέπουν» σωστά την Q και μάλλον όλους τους εικονικούς παρόδους (MVNO)

Επίσης έμαθα ότι αν αλλάξω rom σε ελληνικό SONY χάνω την εγγύηση.

Επίσης είδα ότι και τα ΧΙΑΟΜΙ βλέπουν οκ την Q.

Το ερώτημα:

Θέλω να αλλάξω συσκευή και είμαι ανάμεσα σε XZ3 και NOTE 9. Κανονικά λόγο αυτών που ανέφερα ποιο πάνω θα πήγαινα καρφί για SONY. Αλλά που να βρω σίγουρα UK.

Και ακόμη σκέπτομαι μήπως τελικά και τα SAMSUNG με UK rom βλέπουν οκ την Q?

Εσείς την εμπειρία έχετε γύρω από αυτό το θέμα?

Ps

Κάτι ακόμη που δεν είναι ιδέα μου. Το 3G - 4G σε έμενα χωρίς περιαγωγή αλλά και η ομιλία είναι γρηγορότερο – καλύτερη αντιστοιχα από ότι στην Q σε συσκευή που την δείχνει σαν περιαγωγή .

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Samsung Galaxy Grand Neo Plus, ειναι γνωστής μου..

ενω οταν το ανοιξεις μπορεις να βαλεις πιν, οταν θα φτασει στο κωδικο συσκευης δεν βγαζει το πληκτρολογιο για να τον εισαγουμε! Αν ομως πατησω κλησεις εκτακτης αναγκης μπορω να πληκτρολογησω κανονικα..

Κατι που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι στη περιπτωση του πιν και των εκτακτων κλησεων βγαινει απλο αριθμητικο πληκκτρολογιο, ενω για να μπει ο κωδικος πρεπει να ανοιξει το κανονικο πληκτρολογιο, το οποιο καπου κολλαει επειδη ειναι ολοκληρο app..

Αυτο που μπορω να δω στη γραμμη ειδοποιησεων ειναι οτι εχει βγαλει την ειδοποιηση οτι εχει λιγο ελευθερο χωρο..

Επισης οταν θα πατησω κλησεις εκτακτης αναγκης πεταει βροχη μηνυματα του οτι κλεινουν καποια modules και processes του android απο σφαλμα.. καθως και τα Google, Google play, Διαχειρηση ληψεων, Ρυθμισεις,.. και διαφορα αλλα..

 

Και φυσικα το προβλημα ειναι το γνωστο, οτι δεν εχει κανει backup στις φωτο της και θελει να ανακτησει καποιες μεσα απο τη μνημη της συσκευης φυσικα.

 

εχω δοκιμασει να το συνδεσω σε υπολογιστη, αλλα αν ειναι κλειδωμενο δεν μου δινει προσβαση..

εχω κανει clear cache..

εχω δοκιμασει safe mode..

χωρις επιτυχια αυτα

 

Σκεφτομαι να μου δωσει το κωδικο google να μπω στο λογαριασμο της, μηπως καταρχην εχει backup στο google photos... η μηπως υπαρχει η δυνατοτητα ξεκλειδωματος της συσκευης μεσω του λογαριασμου, η κατι σχετικο..

 

Τι προτεινετε;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή υποστιριζει otg κούμπωσε εξοτερικω keyboard mouse μπας και

Μέτα πάμε Γι root + cwm και backup από εκεί και μετά κάνεις με κάποιο εργαλείο extract αυτό που πήρες

Link to comment
Share on other sites

Αν η συσκευή υποστιριζει otg κούμπωσε εξοτερικω keyboard mouse μπας και

Μέτα πάμε Γι root + cwm και backup από εκεί και μετά κάνεις με κάποιο εργαλείο extract αυτό που πήρες

 

το πρωτο δοκιμασα χωρις αποτελεσμα.. δεν περιμενα να υποστηριζει otg αλλωστε

η δευτερη λυση εχει πολυ δουλεια;

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο δοκιμασα χωρις αποτελεσμα.. δεν περιμενα να υποστηριζει otg αλλωστε

η δευτερη λυση εχει πολυ δουλεια;

 

αν είσαι άσχετος με το άθλημα μη δοκιμάσεις καν

Link to comment
Share on other sites

ναι δεν εχω ασχοληθει ποτε.. και σιγουρα δεν εχω το χρονο και την ορεξη να το κανω γιαξενο κινητο.

θα δοκιμασω τις λυσεις μεσω λογαριασμου google

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα galaxy core prime το οποιο εχει αδυναμο σημα wifi.... πιανει λιγα ρουτερ περιπου τα μισα και λιγοτερα απο αλλα κινητα που εχω ... το κινητο δεν πειραχτηκε ποτε ουτε σε software αλλα ουτε se hardware ... εχει φυσικα τη τελευταια αναβαθμιση που υπαρχει.. και απορω για ποιο λογο μπορει να χαλασε απειραχτο τηλεφωνο και αν μπορω να το φτιαξω ... ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Εύκολα αν είχε πέσει εστο μια φορά ια μπορούσε να σπάσει η κεραία (ουσιαστικά επαφές της) η το τσιπάκι wifi στην πλακέτα από τράνταγμα
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στο galaxy note 3 μου έσπασε η οθόνη. Είναι μαύρη όμως λειτουργεί η αφή. Το λέω γιατι προσπέρασα το κλείδωμα κάποια στιγμή αλλά δεν κατάφερα να τραβήξω τα αρχεία μου. Υπάρχουν τα προγράμματα fonepaw και dr.fone με τα οποία συνδέθηκα στο υπολογιστή , βλέπω όλα τα αρχεία όμως θέλει αγορά του προγράμματος με κόστος 40€. Υπάρχει κάποιος που να τα έχει έτσι ώστε να με βοηθήσει με το αζημίωτο φυσικά ή έστω να γνωρίζει κάποιο άλλο τρόπο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι. Μια άλλη ερώτηση τα αρχεία απο τις σημειώσεις που εχουν κατάληξη .spd πώς μπορώ να τα ανοίξω σε pc;

Στείλε μου ένα μήνυμα και κάτι θα κάνουμε. Εννοείτε δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..

Ευχαριστημενος κατοχος S7 εδω και δυομιση χρονια, το εχω δουλεψει αρκετα χωρις θεματα γενικα.. λογω του οτι η μπαταρια αρχισε να πεφτει, πηγα για αλλαγη στη Smartec πριν 25 μερες.. Απο τοτε δουλευει καλα και πλεον προσπαθω τις περισσοτερες φορες να κραταω τη μπαταρια απο 20-80%.

Χτεςομως ειχα φτασει τη μπαταρια στο 9%.. το βαζω για φορτιση και παγωνει το κινητο, καμια ανταποκριση και η οθονη ανοιχτη στη τελευταια εφαρμογη.. το βγαζω ξεπαγωνει.. κανω επανεκκινηση βαζοντας παλι το φορτιστη ταυτοχρονα αλλα κολλαει παλι..αλλο ενα κλεισιμο και η συσκευη δεν αναβει δεν φορτιζει, αλλα στο ενα λεπτο με το δικο της φορτιστη ζεματάει.. με φορτιστη 550mΑ αρχιζει να ζεσταινεται πολυ πιο αργα.. αντιστοιχα με του 1Α καπως πιο γρηγορα..

 

Εχω ξεμεινει απο κινητο, το χρειαζομαι για δουλεια, δεν παιζει backup ουτε χρηματα για αμεση αντικατασταση εστω και με πιο φθηνο (πχ redmi 7)..

τι πιστευετε οτι επαθε; και τι μπορει να γινει;

 

EDIT: μιλησα με SMARTEC τωρα, μου ειπε να δοκιμασω επαναφορα με Power+Vol Down ενω το εχω στη φορτιση, αλλα δεν ανταποκρινεται..μου προτειναν να τους το παω.

Edited by MASTERX

Nobody is perfect.... And I'm... nobody!!!

 

Νέο videoclip των TresAmigos!!! ... “Ρίτα Ριτάκι“

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου ένα μήνυμα και κάτι θα κάνουμε. Εννοείτε δωρεάν.

 

Ευχαριστώ πολύ για την προθυμία σου. Βρήκα άκρη τελικά. Και πάλι σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα το s4 μου ψοφισε και του αλλαξα πλακετα με μια που βρηκα στο ebay με 22€.

 

Ειτε ομως με την stock rom ειτε με την Lineageos που του περασα οταν φορτιζει βραζει ολοκληρο !

 

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω κατι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Λογω δουλειας αγόρασα το samsung a10 ωστε να βαλω την εταιρικη sim και την προσωπικη που ειχα ηδη.

Διαπιστωνω πως δεν δεχομαι κλησεις και μηνυματα απο την προσωπικη ουτε συνδεση στο ιντερνετ (slot 2). Μονο να καλεσω ή να στειλω sms εαν το επιλεγω καθε φορα...

Στο σαιτ αναφερει πως εχει τεχνολογια για να δεχεται κλησεις κ στα δυο νουμερα και εχω ενεργοποιησει και την επιλογη Μονιμη ενεργοποιηση διπλης sim.

Τι λαθος κανω; Τα φωτα σας...

Ο επιμένων νικά...
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα το s4 μου ψοφισε και του αλλαξα πλακετα με μια που βρηκα στο ebay με 22€.

 

Ειτε ομως με την stock rom ειτε με την Lineageos που του περασα οταν φορτιζει βραζει ολοκληρο !

 

Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει και αν μπορω να κανω κατι ?

 

μηπως η πλακετα είναι απο καμία Αγγλια μεριά όπου το ρεύμα είναι λιγοτερα Hz?

(ισως λέω :X ..... λέμε τώρα.. :D)

CoolPad F1 :D

Redmi Note 9 Pro 6-128

Link to comment
Share on other sites

απο κινα ειναι...περιμενα και ενα μηνα να μου ερθει...παιζει να ειναι θεμα λογισμικου ?

παντως και με την μαμα μπαταρια αλλα και με καινουργια γνησια παλι ζεματαει...

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα s6 το μικρο η s7 το μικρο τα οποια δεν εχουν προβληματα και ειναι πολυ φθηνα.

Εφοσον την ψαχνεις με παλιοτερες συσκευες.

 

Οταν μια συσκευη ειναι παλια πρεπει το ρομ να το φτιαξει καποιος σωστα και να επεμβει σε πολλα μερη του λειτουργικου.Οπως εγω πχ.εδω και κανα χρονο σταματησα βεβαια εφτιαχνα ρομ για το Note 2 του 2012 το οποιο δουλευε αρκετα καλα.Αυτα τα ρομ που ανεβαζουν στο xda εχουν αρκετα προβληματα και ποτε δεν τα λυνουν.Πρεπει καποιος να ασχοληθει πολυ εις βαθος γιατι η google εχει σταματησει την υποστηριξη σε πολλα μερη του λειτουργικου.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Μπαταρία: Οι εμπειρίες σας με τα Samsung Galaxy Z flip Fold 3 5Γ
  • The title was changed to Samsung J1
  • The topic was pinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...