Jump to content

Ιοί, αντιβιοτικά, Νέοι Ιοί - Προσοχή όχι Hoaxes


vampyre
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό αλλά κυριώς ελαφρύ Internet Security (ή Antivirus) για να βάλω στα 7;

Είχα το Kaspersky... καλό μεν αλλά υπερβολικά βαρύ! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Avira Premium Security Suite :)

Αντικατέστησε επιτυχώς το Kaspersky Internet Suite που είχα επί 2 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ποια είναι η πιο ελαφριά σουίτα ασφαλείας;

 

Είχα το κασπέρσκι internet security 7 για πάνω από 2 χρόνια και ήμουν γενικά ικανοποιημένος από αποτελεσματικότητα, αξιοπιστία και χρήση πόρων, αλλά τελευταία βάρυνε αρκετά.

 

Το σύστημα είναι athlon XP 2200+ 1GB RAM 160GB HDD ATI 4650 AGP με Windows XP SP3

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Avast

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω Avast

Ειμαι full ευχαριστημενος απο το Avast...

 

το εχω πει και παλιοτερα οτι το αβαστ για δωρεαν προγραμμα ειναι το καλυτερο (για μενα).

και αμα το κατεβασεις και απο το σαιτ του θα σου στειλουν και μονοι τους κλειδι για 1 χρονο :up:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το εχω πει και παλιοτερα οτι το αβαστ για δωρεαν προγραμμα ειναι το καλυτερο (για μενα).

και αμα το κατεβασεις και απο το σαιτ του θα σου στειλουν και μονοι τους κλειδι για 1 χρονο :up:

Αφού οι περισσότεροι "κατεβάζουν" την Home Edition και μετά βάζουν Product Key για Pro και έτσι έχουν την Pro Edition δωρεάν.. ;) Τις τελευταίες ημέρες έχω το Avast Home και θέλω να πάω σε Panda. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Αφού οι περισσότεροι "κατεβάζουν" την Home Edition και μετά βάζουν Product Key για Pro και έτσι έχουν την Pro Edition δωρεάν.. ;) Τις τελευταίες ημέρες έχω το Avast Home και θέλω να πάω σε Panda. Ποια είναι η γνώμη σας;

 

Τα Panda όλα και τα κοάλα τίποτα :D:D:D:D:D. Για ποιο λόγο να το αλλάξεις ????

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά επειδή είναι δύσκολο να διαβάσω 136 σελίδες και να βγάλω άκρη, κάνω αυτό το ποστ ;).

Έχω αγορασμένο επίσημα το Norton 360. Πήρα καινούριο υπολογιστή (τη σύνθεση μπορείτε να τη δείτε από την υπογραφή στο Desktop PC). Όπως βλέπετε, λογικά δεν θα έχω κάποιο σημαντικό πρόβλημα στην εκκίνηση και γενικά στις λειτουργίες ακόμα κι αν το antivirus είναι αρκετά βαρύ (όπως το Norton 360), αφού ο υπολογιστής έχει πολύ καλό επεξεργαστή I7 και μνήμη 6GB στα 1600MHz.

Δεν έχω εγκαταστήσει ακόμα το Norton 360, όχι επειδή είναι πολύ βαρύ σαν πρόγραμμα (ανέφερα και παραπάνω ότι δεν νομίζω να έχω πρόβλημα σε αυτόν τον τομέα), αλλά επειδή είδα ότι πολλοί αμφιβάλλουν για την προστασία που προσφέρει.

Αυτό που ψάχνω είναι ένα antivirus, το οποίο θα προτιμούσα βέβαια να μην επιβαρύνει και πολύ το σύστημα για να μπορώ να τρέχω άνετα και παιχνίδια μαζί, αλλά δεν θα έχω ως βασικό κριτήριο επιλογής το πόσο βαρύ είναι. Ως βασικό κριτήριο έχω την προστασία που θα προσφέρει και το πόσο καλή άμυνα θα έχω απέναντι στους ιούς. Δεν έχω καμία όρεξη να ρίξω τις επιδόσεις του συστήματος μόνο και μόνο επειδή κάποιοι ηλίθιοι φτιάχνουν μικρά προγραμματάκια τα οποία βλάπτουν τα PC των άλλων για πλάκα ή για να το παίξουν ότι ξέρουν και καλά υπολογιστές.

Ποιο antivirus μου προτείνεται?? Προς το παρόν έχω το avast που είναι free, επείδη έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι είναι πολύ καλό...

 

Ευχαριστώ και περιμένω γνώμες :)

 

ΥΓ: Όταν κολλάμε έναν ιό στο PC, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να αντιγράφεται και μετά να αρχίζει να μολύνει αρχεία κτλ. κάτι που λογικά θα ρίξει τις επιδόσεις του συστήματος. Η δουλειά του antivirus, είναι να σβήσει τους ιούς. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος (σε περίπτωση που το antivirus δεν βρίσκει τον ιό), να παρατηρούμε τις επιδόσεις του συστήματος, για να βλέπουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα??

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου είχαν δώσει με την αγορά του υπολογιστή μου το "Norton Internet Security 2006" και δεν έκανε τον υπολογιστή να σέρνεται. Βέβαια, από το 2006 μέχρι σήμερα το Norton έχει γίνει πιο ελαφρύ. Προσωπικά, δεν δίνω λεφτά για την αγορά antivirus, και μέχρι στιγμής το Avast! Antivirus και το AVG 9 free με έχουν προστατεύσει αποτελεσματικά. Τις επόμενες ημέρες θα δοκιμάσω και το Panda. :)
Link to comment
Share on other sites

NOD32 μακράν το καλύτερο για μένα.

Τόσα χρόνια χρησιμοποιούσα AVG αλλά δεν είδα θετικά αποτελέσματα.Εδώ και 3 μήνες με το Nod32 έχω μείνει υπερευχαριστημένος.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά φοβήθηκα, επειδή είχα κατεβάσει ένα πρόγραμμα προχθές (το πρώτο που κατεβάζω στον καινούριο υπολογιστή) που ήταν σχετικά μικρό 170KB κάπου εκεί και είχε σχέση με κάτι επαφές για τα τηλέφωνα, γιατί προσπαθούσα να μεταφέρω κάτι επαφές σε ένα καινούριο τηλέφωνο του πατέρα μου.

Όταν πήγα να το τρέξω, έβγαλε error ότι λείπει ένα αρχείο και δεν άνοιγε, αλλά επειδή με είχε πιάσει και ένας φόβος για ιούς (γιατί στο παλιό μου PC την είχα πάθει, παρόλλο που είχα το Norton 360, αλλά έκανα και την μαλ... να κατεβάζω συνέχεια ότι πρόγραμμα έβρισκα από το google). Όταν που λες έτρεξα το πρόγραμμα στο PC τα Windows έβγαλαν τα γνωστά μηνύματα που λένε άγνωστος εκδότης κτλ. που βγάζουν πάντα δηλαδή, αλλά το Avast! δεν έκανε τίποτα. Μόλις είδα ότι το πρόγραμμα δεν έτρεχε το έσβησα και έβαλα το Avast! να κάνει scan (βάθους κάτι τέτοιο, δηλαδή το καλύτερο που είχε) και για καλή ή κακή μου τύχη έβγαλε αριθμό μολυσμένων 0.

Το πιο πιθανό είναι να είναι ιδέα μου ο ιός, αλλά μπορεί και το Avast! να μην είναι τέλειο... Απλά έχω τη φοβεία γιατί είναι καινούριο το PC και δεν θέλω να την πάθω από τώρα. Τουλάχιστον στο παλιό όταν την έπαθα ήταν και 2 χρονών...

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα και απο μενα!εχω ενα θεματακι με την αφαιρεση του mcafee.ενω δεν υπαρχει στην προσθαφαιρεση των προγραμματων και ενω κατεβασα αρχειο απο mcafee για να απεγκαταστησω το προγραμμα και ενω πηγα στο regident ενω παω να βαλω το kapersky μου λεει οτι δεν μπορει να εγκατασταθει γιατι υπαρχει mcfee.και ρωταω...που αφου δεν φαινεται πουθενα?καποιος για βοηθεια?:mad:
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και χρονια πολλα και απο μενα!εχω ενα θεματακι με την αφαιρεση του mcafee.ενω δεν υπαρχει στην προσθαφαιρεση των προγραμματων και ενω κατεβασα αρχειο απο mcafee για να απεγκαταστησω το προγραμμα και ενω πηγα στο regident ενω παω να βαλω το kapersky μου λεει οτι δεν μπορει να εγκατασταθει γιατι υπαρχει mcfee.και ρωταω...που αφου δεν φαινεται πουθενα?καποιος για βοηθεια?:mad:

 

Εκανες επανεκκινηση στο pc ?

Link to comment
Share on other sites

το pc ενος φιλου μου εχει κολλισει ιο, εχουν εξαφανιστει τα files απο την επιφανεια εργασιας, δεν μπορει να ανοιξει προγραμματα εκτος απο το IE, του πεταει διαφημισεις στο ακυρο. πηγα και κατεβασα ενα antivirus σε μορφη winrar και μου λεει οτι δεν γινεται να ανοιγει γιατί ενας ιος εχει μολυνει το winrar και δεν ανοιγει. το ιδιο λεει σε οποιο προγραμμα παω να ανοιξω. εχει ενα antivirus αλλα εχει ληξει. τι να κανουμε?

ΥΓ: No format pls :S

Ότι δεν σε σκοτώνει :rocket: σε κάνει δυνατότερο

Όσο ζω μαθαίνω

Link to comment
Share on other sites

το pc ενος φιλου μου εχει κολλισει ιο, εχουν εξαφανιστει τα files απο την επιφανεια εργασιας, δεν μπορει να ανοιξει προγραμματα εκτος απο το IE, του πεταει διαφημισεις στο ακυρο. πηγα κ κατεβασα ενα antivirus σε μορφη winrar και μ λεει οτι δεν γινεται να ανοιγει γτ ενας ιος εχει μολυνει το winrar κ δν ανοιγει. το ιδιο λεει σε οποιο προγραμμα παω να ανοιξω. εχει ενα antivirus αλλα εχει ληξει. τι να κανουμε?

ΥΓ: No format pls :S

hijacthis τελευταια λυση.

αλλιως φορματ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το pc ενος φιλου μου εχει κολλισει ιο, εχουν εξαφανιστει τα files απο την επιφανεια εργασιας, δεν μπορει να ανοιξει προγραμματα εκτος απο το IE, του πεταει διαφημισεις στο ακυρο. πηγα κ κατεβασα ενα antivirus σε μορφη winrar και μ λεει οτι δεν γινεται να ανοιγει γτ ενας ιος εχει μολυνει το winrar κ δν ανοιγει. το ιδιο λεει σε οποιο προγραμμα παω να ανοιξω. εχει ενα antivirus αλλα εχει ληξει. τι να κανουμε?

ΥΓ: No format pls :S

Βασικά δεν έχω ιδέα τι πρέπει να κάνετε, αλλά μου ήρθε κάτι και ας το πω. Δεν θα χάσουμε τίποτα ;)

Τα CD τα διαβάζει?? Εγκατάσταση από CD μπορεί να κάνει?? Αν μπορεί, πήγαινε από το δικό σου "υγιές" PC και βάλε ένα antivirus σε CD και μετά προσπάθησε να κάνεις install στου φίλου σου... Δεν νομίζω να μπορεί απλά το λέω :)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν antivirus που δινουν ειδικη εκδοση που την καις σε cd και κανεις boot απο εκει και ελενχουν το pc.Πχ το http://www.free-av.com/en/tools/3/avira_antivir_removal_tool.html .
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χαιρετώ και καλή Χρονιά σε όλους σας !

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας όσο πιο γρήγορα μπορεί να δωθεί.

Στον σταθερό μου υπολογιστή με windows vista home premium είχα εγκαταστήσει τον Norton 360. Εδώ και πολύ καιρό είχε λήξει το antivirus και το αφαίρεσα από το add/remove programs. Πήγα να εγκαταστήσω το panda pro 2010 και διαπίστωσα ότι μου κόλλαγε τρομερά ο υπολογιστής κι έτσι αναγκάστηκα να το κάνω unistall με safe mode. Με το που έκανα το unistall αμέως ξεμπλόκαρε. Μπήκα στο control panel και Κέντρο ασφαλείας και είδα προς έκπληξή μου ότι έλεγε πως το norton 360 προστατεύει τον υπολογιστή!!! Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να βρω πουθενά τον norton. Είναι ένας norton φάντασμα !! :blink: Με ποιο τρόπο βρε παιδιά μπορώ να το εντοπίσω και να το αφαιρέσω τελειωτικά για να εγκαταστήσω επιτέλους το panda που αγόρασα?

Edited by blackdaizy
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το removal tool της Symantec: http://service1.symantec.com/Support/tsgeninfo.nsf/docid/2005033108162039

 

Ή τρέχοντας το Setup του Norton 360 πάλι από το Cd - DVd που το είχες κάνει ''τότε'' εγκατάσταση και απλά επιλέγεις Uninstall. Τελευταία πολά αντιβιοτικά χρησιμοποιούν την μέθοδο αυτή για δικιά τους προστασία. Επίσης μπορεί στο safe mode που μπήκες εκεί όντως να είχες τα δικαιώματα να το απεγκαταστήσεις ενώ πρίν απλά να έσβησες την καταχώρηση από τον υπολογιστή σου. Δοκίμασε και ότι σου γράφει πιο πάνω ο mcde :cool:, αλλιώς πιστεύω, εάν δεν έχεις το setup πουθενά, το ccleaner http://www.ccleaner.com/ να σε βοηθήσει. Υπομονή.

Οχι βέβαια ότι το panda που αγόρασες είναι καλύτερο. αλλά λέμε τώρα :D

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πέτυχε η πρόταση του αγαπητού mcde! Ευχαριστω πολύ mcde!!:) Έχεις δίκιο George _ Kont !Δυστυχώς το Panta με απογοήτευσε! Μου κόλλησε πάλι ο υπολογιστής κι αυτή τη φορά δεν έτρεχε παράλληλα κι άλλο antivirus! Έστειλα mail στην εταιρία και περιμένω απάντηση! Τουλάχιστον έχουν καλό client service!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...