Jump to content

Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες γύρισα από Αγία Πετρούπολη.

Η πτήση μου ήταν μέσω Μόσχα. Πήρα κάρτα sim της Beeline από το αεροδρόμιο της Μόσχας στο Terminal B , 1ο όροφο.

Έδωσα το διαβατήριο και σε 5 λεπτά ήταν έτοιμη η κάρτα.

 

Αυτό που με ενδιέφερε ήταν το Internet. Οπότε πλήρωσα 550 ρούβλια και είχα για 1 μήνα δωρεάν Internet. Οι ταχύτητες 4G+. Δεν κόλλησε ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λοιπον βρηκα κατι ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ για Ελλαδα, κυριως για κλησεις μηνυματα.

 

https://www.1pmobile.com/international-and-roaming.taf

 

1p mobile, 1p/min/text/MB

 

"Calls and texts from the UK to Greece

Dialling code +30

Calls 9p per minute Calls to Greece landlines and mobiles

Texts 9p per message

Picture message 30p per message

 

 

Costs when you are roaming in Greece

Calls to UK, Greece and Zone 1 landlines and mobiles 1p per minute

Calls to landlines and mobiles outside Zone 1 Same as charged in UK

Receiving calls when in Greece Free

Texts to UK and Zone 1 mobiles 1p per message

Texts to mobiles outside Zone 1 9p per message

Receiving texts when in Greece Free

Picture messages to UK and Zone 1 mobiles 30p per message

Mobile data when in Greece 1p per MB

Your data boost can be used in Greece Yes#

Zone 1 countries

Austria, Azores (Portugal), Balearic Islands (Spain), Belgium, Bulgaria, Canary Islands (Spain), Croatia, Cyprus (excluding North Cyprus), Czech Republic, Denmark, Estonia, Finland, France, French Guiana, Germany, Gibraltar, Greece, Guadeloupe, Guernsey, Hungary, Iceland, Italy, Ireland (Republic of), Isle of Man, Jersey, Latvia, Liechtenstein, Lithuania, Luxembourg, Madeira (Portugal), Malta, Martinique, Monaco, Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Reunion Island, Romania, San Marino, Slovenia, Slovak Republic, Spain, Sweden, Switzerland, Vatican City. "

 

Δηλαδη καλεις μεσω roaming απο Ελλαδα, σε Ελληνικο κινητο-σταθερο αλλα και σε οποιοδηποτε σε Zone 1 (Ολη την ΕΕ!!!) και ειναι ΠΑΛΙ 1p!!!

Bye bye ελληνικο κινητο!

 

Αν καλεις Ελλαδα απο UK ειναι 9p/min/text

 

To "αρνητικο" ειναι οτι θα πρεπει καθε 4 μηνες να χαλας 10GBP (2.5GBP/month) που σου μενουν βεβαια για κλησεις αλλα δεν μπορεις να κανεις transfer το υπολοιπο στο επομενο 4μηνο (credit never expires λεει αλλα εχω διαβασει οτι ισως να μην ισχυει)

Edited by JIMJFK
Link to comment
Share on other sites

1 pound είναι 1.15€ δε το θεωρώ φθηνό για να μιλάς με 1.15€ το λεπτό όταν σου δίνουν απεριόριστα με 6€ το viber ή η telz 0.016 το λεπτό.. Εκτός αν δε κατάλαβα καλά
Link to comment
Share on other sites

1 pound είναι 1.15€ δε το θεωρώ φθηνό για να μιλάς με 1.15€ το λεπτό όταν σου δίνουν απεριόριστα με 6€ το viber ή η telz 0.016 το λεπτό.. Εκτός αν δε κατάλαβα καλά

 

Mήπως 1p είναι 1 penny δηλαδή 1/100 της αγγλικής λίρας; :rolleyes:

https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_sterling

Link to comment
Share on other sites

Mήπως 1p είναι 1 penny δηλαδή 1/100 της αγγλικής λίρας; :rolleyes:

https://en.wikipedia.org/wiki/Penny_sterling

 

Ακριβως, 1p ειναι 0.01£ ή 0.0115ευρω.

 

Δηλαδη 100 λεπτα κλησεις σε ευρωπαικο κινητο (Ελλαδα incl.) απο Ελλαδα θα κοστισει 1£ ή 1.15 ευρω (χωρις συμβολαιο).

Link to comment
Share on other sites

Στην κατηγορία των σχετικά ακριβών χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης σττις τιμές mobile broadband για το 2018, βρίσκεται η Ελλάδα, σύμφωνα με μελέτη στις 28 χώρες της Ένωσης. Επιπλέον μαζί με τις Ισπανία, Βέλγιο Ιρλανδία, Ουγγαρία, Πορτογαλία, Σλοβακία,Τσεχία και Κύπρο, δεν προσφέρουν υπηρεσίες mobile broadband στην οικονομική κατηγορία.

 

 

The inexpensive countries are: Italy, Poland, Austria, France, the United Kingdom, Luxembourg, and Finland.The relatively inexpensive countries are: Slovenia, Latvia, Estonia, Lithuania, Romania, Sweden, Denmark, Bulgaria, Germany, and Spain.The relatively expensive countries are: Belgium, the Netherlands, Ireland, Croatia, Malta, Portugal, Hungary, Greece, and Slovakia.The expensive countries are: the Czech Republic and Cyprus.No country is in the inexpensive or expensive cluster for all the OECD usage-baskets.Spain, Belgium, Ireland, Hungary, Portugal, Hungary, Greece, Slovakia, the Czech Republic, and Cyprus have no offer belonging to the inexpensive cluster.5f166c67099ed0adb8501d153d82fee5.jpg

http://s33.postimg.org/4rv5rf5in/IMG_20160603_140152.jpg

https://telegram.org

Link to comment
Share on other sites

Βρε Να μην μπορω να δω την Μάλτα . Ανύπαρκτο κράτος (σε μέγεθος)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μένω μόνιμα Αγγλία και μέχρι τώρα συντηρώ το ελληνικό μου νούμερο (σε δίκαρτη συσκευή) για ομιλία στις διακοπές μου μόνο στην Ελλάδα. Και για να με καλούν κάποιες υπηρεσίες από Ελλάδα (πχ τράπεζες) Απο εδώ όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι whatsapp & messanger. Πλέον με τις νέες χρεώσεις των καρτοκινητών θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω για υποχρεωτικές ανανεώσεις τόσα χρήματα. Υπάρχει κάποιο voip ελληνικό νούμερο που θα μπορούσα να αγοράσω φτηνά για να δέχομαι κλήσεις. Ή και να καλώ;

One Plus 5T 6gb/64gb Stock Stable Oreo
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μένω μόνιμα Αγγλία και μέχρι τώρα συντηρώ το ελληνικό μου νούμερο (σε δίκαρτη συσκευή) για ομιλία στις διακοπές μου μόνο στην Ελλάδα. Και για να με καλούν κάποιες υπηρεσίες από Ελλάδα (πχ τράπεζες) Απο εδώ όλες οι κλήσεις προς Ελλάδα είναι whatsapp & messanger. Πλέον με τις νέες χρεώσεις των καρτοκινητών θεωρώ κοροϊδία να πληρώνω για υποχρεωτικές ανανεώσεις τόσα χρήματα. Υπάρχει κάποιο voip ελληνικό νούμερο που θα μπορούσα να αγοράσω φτηνά για να δέχομαι κλήσεις. Ή και να καλώ;

 

Ναι, μπορείς να έχεις intertelecom.

Χαιρετίσματα από Ελβετία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα διάβασα στο LinkedIn μια έρευνα δημοσιευμένη από την Financiële Dagblad της Ολλανδίας με τις τιμές ανά GB δεδομένων στην Ευρώπη.

 

https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6508677101007237120

 

Το συμπέρασμα ήταν ότι η Ολλανδία είναι ακριβή (το πορτοκαλί στη φωτό).

 

Εγώ με απογοήτευση πρόσεξα και τον πρωταθλητή, στο τέλος, την Ελλάδα (Griekenland).

 

15890a0fa927bda31d3c0b586be23e3a.jpg

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Και όταν διάβασες ότι 1GB στοιχίζει 29 ευρώ , αυτό συμφώνησε με την εμπειρία σου ;
Link to comment
Share on other sites

Η Ελλαδα ειναι πολυ ακριβη.

Απαραδεκτα συμβολαια, με πολλα «μικρα γραμματα» κ ασαφειες. Ειναι κυριολεκτικα εκβιαστές. Εχω μετρησει 17 διαφορετικα πακετα που οι ΧΧΧΧΧ της κοσμοτε τα πασαρουν με σλαγκ λεξιλογιο, ενω σου αδειαζουν το λογαριασμο.

 

Οπως εχω ρωτησει κ παλιοτερα, εαν μπορουμε νομικα να κανουμε κατι γι αυτο, δεν θυμαμαι να ειχα παρει απαντηση. Λυπαμαι οσους στην Ελλαδα μπαινουν στο ηλιθιο παιχνιδι των «πακετων» κ των δηθεν προσφορων..

 

Ευτυχως η Σουηδια δινει 12gb/μηνα (απο τα 40 που εχω στο λογαριασμο μου) για χρηση εντος ΕU.

Edited by Vasileios
προσωπικός χαρακτηρισμός
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εταιρεία εξωτερικού αλλα δεν μπορώ να ανοίξω νέο subforum

Ltel λέγεται η εταιρεία και συνεργάζεται και με τους 3 φυσικούς παρόχους στην κάλυψη σήματος

 

https://www.ltelgreece.com

 

Bλέπω έχει χρέωση ανά δευτερόλεπτο και σχετικά αξιόλογα πακέτα κυρίως για ομιλία

 

https://imgur.com/oHgLanc

Edited by protsimer
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι MVNO είναι μεταπωλητές της κροατικής καρτοκινητης bonbon της Telekom. Δεν δίνει ελληνικό νούμερο αλλά κροατικό με πανάκριβα πακέτα σε σχέση με της εταιρείας.
Link to comment
Share on other sites

Α μάλιστα

Νόμιζα ήταν MVNO

 

Αλλά πανάκριβα πακέτα γιατι;

Ειδικά το unlimited μου φαίνεται ενδιαφέρον για κάποιον που θέλει πολλή ομιλία.

 

Sent from my Redmi 3S using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και όταν διάβασες ότι 1GB στοιχίζει 29 ευρώ , αυτό συμφώνησε με την εμπειρία σου ;

 

Η έρευνα δεν λέει μόνο για καρτοκινητά αλλά για μέσο όρο. Μπορεί να βγάζει 29 ευρώ το gb αλλά δεν αφορά μόνο στα καρτοκινητά. Μπορεί στα καρτοκινητά όλοι να δίνουν το gb στα 8 ευρώ περίπου αλλά αυτό δεν συμβαίνει στα συμβόλαια που το πληρωνεις χρυσάφι. Η έρευνα αναφέρει τον μέσο όρο στα καρτοκινητά και συμβόλαια γι αυτό και τα 28 ευρώ το gb. Και η αλήθεια είναι αυτή. Η Ελλάδα πληρώνει πολύ ακριβά το Mobile internet

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που έχει στα πακέτα δεν της λες και φτηνές. Σε σχέση με τους ελληνικούς παροχους όμως είναι πιο οικονομικές. Ομως ο αριθμός που σου δίνουν είναι εξωτερικού και όχι 69xx που είναι στην Ελλάδα δεν νομίζω οτι μπορείς να τον έχεις ως κύριο αριθμό γιατί κανείς δεν θα χαίρεται να παίρνει τηλέφωνο σε αριθμό εξωτερικού και να χρεώνεται παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν αναφέρει πότε έγινε η έρευνα ,

Άρα για εμένα είναι αναξιόπιστη διότι είναι απαρχαιομένη και διότι είναι ενάντια στην εμπειρία μου,

ορίστε και οι τιμές συμβολαίων.https://www.cosmote.gr/cs/business/gr/cosmote_paketa_gia_business_symvolaio.html

Edited by Vasileios
Link to comment
Share on other sites

Οι τιμές που έχει στα πακέτα δεν της λες και φτηνές. Σε σχέση με τους ελληνικούς παροχους όμως είναι πιο οικονομικές. Ομως ο αριθμός που σου δίνουν είναι εξωτερικού και όχι 69xx που είναι στην Ελλάδα δεν νομίζω οτι μπορείς να τον έχεις ως κύριο αριθμό γιατί κανείς δεν θα χαίρεται να παίρνει τηλέφωνο σε αριθμό εξωτερικού και να χρεώνεται παραπάνω.

 

 

Εδώ γράφει ότι κρατάς κανονικά τον παλιό σου αριθμό.

https://www.ltelgreece.com/439141571

Link to comment
Share on other sites

Εδώ γράφει ότι κρατάς κανονικά τον παλιό σου αριθμό.

https://www.ltelgreece.com/439141571

 

η ιστοσελίδα τους είναι παιδαριώδους σχεδίασης και δεν εμπνέει ίχνος εμπιστοσύνης

όταν διατείνονται οτι κρατάς τον αριθμό τι ακριβώς εννοούν;

 

  • μεταφέρεις τον ελληνικό αριθμό σε υλοποίηση 2 αριθμοί σε μια κάρτα παρόμοιας υλοποίησης με την κινητή της intertelecom
  • δηλώνεις τον αριθμό του ελληνικού κινητού σου προκειμένου να το χρησιμοποιείς ως Caller ID παρόμοιας υλοποίησης με τους κλώνους betamax, viber κ.τ.λ.

 

εκτιμώ πως παίζει το 2ο σενάριο καθώς δεν πρόκειται για αδειοδοτημένο πάροχο

οπότε η εξερχόμενη κίνηση (κλήσεις και sms) θα δρομολογείται μέσω της κάρτας τους αλλά θα απαιτείται και η διατήρηση της υφιστάμενης σύνδεσης για εισερχόμενες κλήσεις και λήψη sms

Edited by arjuna
Link to comment
Share on other sites

βλέπω οτι τα δεδομενα της αγγλικής vodafone ειναι σχεδον φθηνα ... σκέφτομαι να αγορασω μια κάρτα sim και να την χρησιμοποιώ στην ελλάδα ..

υπάρχει καποιος τρόπος να την ενεργοποιησω απο ελλάδα;;

 

η γενικά απο μια αλλη χωρα ευρωπαικης ενωσης

Edited by jemadux

Mi 9 Lite 128 GB Aurora Blue

COSMOTE WHATS UP

Link to comment
Share on other sites

η ιστοσελίδα τους είναι παιδαριώδους σχεδίασης και δεν εμπνέει ίχνος εμπιστοσύνης

όταν διατείνονται οτι κρατάς τον αριθμό τι ακριβώς εννοούν;

 

  • μεταφέρεις τον ελληνικό αριθμό σε υλοποίηση 2 αριθμοί σε μια κάρτα παρόμοιας υλοποίησης με την κινητή της intertelecom
  • δηλώνεις τον αριθμό του ελληνικού κινητού σου προκειμένου να το χρησιμοποιείς ως Caller ID παρόμοιας υλοποίησης με τους κλώνους betamax, viber κ.τ.λ.

 

εκτιμώ πως παίζει το 2ο σενάριο καθώς δεν πρόκειται για αδειοδοτημένο πάροχο

οπότε η εξερχόμενη κίνηση (κλήσεις και sms) θα δρομολογείται μέσω της κάρτας τους αλλά θα απαιτείται και η διατήρηση της υφιστάμενης σύνδεσης για εισερχόμενες κλήσεις και λήψη sms

 

Το δεύτερο σενάριο ισχύει μιας και είχα χρησιμοποιήσει την συγκεκριμένη κάρτα. Αν τολμήσεις όμως και βάλεις πακέτο κατευθείαν από την εταιρεία σου κόβουν την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... δικτύων εξωτερικού γενικά
  • This topic was pinned and unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...