Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μάλλον το πρόβλημα σου θα είναι το σήμα.

Γιατί απόσταση μιλάμε και πόσοι τοίχοι παρεμβάλονται?

Απόσα γνωρίζω τέτοιο πράγμα δεν γίνετα αλλά υπάρχει ο λεγόμενος αναμεταδότης που μπορεί να σου λύσει το προβ.

Είναι ενας όροφος διαφορά. Δύο διαφορετικά σπίτια.Γύρω στα 100 μέτρα απόσταση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά, σκέφτομαι να πάρω το US ROBOTICS ADSL WIFI GATEWAY 9108 (ISDN). Πώς σας φαίνεται; Θα έχω καλή λήψη;; Μιλάμε για μια απόσταση 10 περίπου μέτρων με τοίχο ενδιάμεσα. :confused:

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Είναι ενας όροφος διαφορά. Δύο διαφορετικά σπίτια.Γύρω στα 100 μέτρα απόσταση

 

Μπορείς να πάρεις το Wireless-N προωτόκολλο (φυσικά αυτό απαιτεί και ανάλογη Wireless-N card στον υπολογιστή σου που (θεωρητικά) λειτουργεί ανάμεσα σε δύο ορόφους και είναι οτι πιο καινούργιο κυκλοφορεί στην ασύρματη δικτύωση.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να πάρω το US ROBOTICS ADSL WIFI GATEWAY 9108 (ISDN). Πώς σας φαίνεται; Θα έχω καλή λήψη;; Μιλάμε για μια απόσταση 10 περίπου μέτρων με τοίχο ενδιάμεσα. :confused:

 

Πάρε καιαυτό μαζί για να μπορέσεις να εκμεταλευτείς την τεχνολογία maxg και έχεις σίγουρα αποτελέσματα:cool:

http://img262.imageshack.us/img262/7971/pub68112179146481597828td2.png

------------------------------

Wii number: 3236 8718 1653 5956

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σκέφτομαι να πάρω το US ROBOTICS ADSL WIFI GATEWAY 9108 (ISDN). Πώς σας φαίνεται; Θα έχω καλή λήψη;; Μιλάμε για μια απόσταση 10 περίπου μέτρων με τοίχο ενδιάμεσα. :confused:

 

Το ίδιο ακριβώς έχω κι εγώ, σε απόσταση 10 μέτρων περίπου κ με τοίχο ενδιάμεσα. Δεν έχω κανένα πρόβλημα στο σήμα;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πια ασύρματη κάρτα δικτύου σε PCI είναι συμβατή με τον router Sagem F@st 1500WG που δίνει η Otenet μαζί με το onDSL Kit; Αγόρασα την κάρτα NetGear WG311 και δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet. Ενώ η κάρτα βλέπει κανονικά τον router (μου δείχνει διαθέσιμο δίκτυο "OTENET_9787"), κάνει αναζήτηση αλλά μετά τίποτα. Από την εξυπηρέτηση πελατών της Otenet μου είπαν πως αφού όλες οι ρυθμίσεις σε θύρες, IP address κλπ έγιναν σωστά έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου. Να σημειώσω πως με καλώδιο ethernet (με άλλη κάρτα δικτύου) μπόρεσα κανονικά να μπω στο internet.

 

Αν κάποιος από εσάς έχει αγοράσει το συγκεκριμένο πακέτο, έχει τον ίδιο router και μπαίνει ασύρματα στο internet, ας μου πει ποιά ασύρματη κάρτα δικτύου PCI χρησιμοποιεί.

Link to comment
Share on other sites

Help Epigontos exo CISCO router den mporo na sindetho me tpt sto internet kati malon paei lathos me tis rithmiseis mou den mporo na katalavo ,eno ola einai ok me to modem pou mou exei dosei o OTE (sagem 800/pstn) syndeome kanonika kai me to router (CISCO SB107) den ginete tpt an kapios gnorisei as me voithisei
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κάποιος να μου πει πια ασύρματη κάρτα δικτύου σε PCI είναι συμβατή με τον router Sagem F@st 1500WG που δίνει η Otenet μαζί με το onDSL Kit; Αγόρασα την κάρτα NetGear WG311 και δεν μπορώ να συνδεθώ στο internet. Ενώ η κάρτα βλέπει κανονικά τον router (μου δείχνει διαθέσιμο δίκτυο "OTENET_9787"), κάνει αναζήτηση αλλά μετά τίποτα. Από την εξυπηρέτηση πελατών της Otenet μου είπαν πως αφού όλες οι ρυθμίσεις σε θύρες, IP address κλπ έγιναν σωστά έχει πρόβλημα η κάρτα δικτύου. Να σημειώσω πως με καλώδιο ethernet (με άλλη κάρτα δικτύου) μπόρεσα κανονικά να μπω στο internet.

 

Αν κάποιος από εσάς έχει αγοράσει το συγκεκριμένο πακέτο, έχει τον ίδιο router και μπαίνει ασύρματα στο internet, ας μου πει ποιά ασύρματη κάρτα δικτύου PCI χρησιμοποιεί.

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ! Όμως το σήμα είναι χαμηλό (συνήθως 30%-50%) και βλέπω πως οι σελίδες αργούν να φορτώσουν. Όταν έφερα τον router στο 1 μέτρο από την κάρτα δικτύου είχα σήμα 100% και οι σελίδες φόρτωναν άμεσα (σαν να είχα σύνδεση καλωδίου).

 

Η απόσταση router-PC είναι 10 μέτρα σε ευθεία. Παρεμβάλλονται μόνον2 τοίχοι μεταξύ τους αλλά δημιουργούν πρόβλημα όπως φαίνεται. Υπάρχει τρόπος να ενισχύσω το σήμα με μεγαλύτερες κεραίες ή κάπως αλλοιώς; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να συνδεθώ! Όμως το σήμα είναι χαμηλό (συνήθως 30%-50%) και βλέπω πως οι σελίδες αργούν να φορτώσουν. Όταν έφερα τον router στο 1 μέτρο από την κάρτα δικτύου είχα σήμα 100% και οι σελίδες φόρτωναν άμεσα (σαν να είχα σύνδεση καλωδίου).

 

Η απόσταση router-PC είναι 10 μέτρα σε ευθεία. Παρεμβάλλονται μόνον2 τοίχοι μεταξύ τους αλλά δημιουργούν πρόβλημα όπως φαίνεται. Υπάρχει τρόπος να ενισχύσω το σήμα με μεγαλύτερες κεραίες ή κάπως αλλοιώς; :worry:

 

Υπάρχει τρόπος να ενισχύσετε το σήμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο.Υπάρχει κάτι σαν "κεραιούλα" που μπαίνει σε κάποιο σημείο μεταξύ της pci και του ρούτερ. Στην ουσία αυτό φέρνει πιο κοντά το σήμα, γιατί όντως οι δύο τοίχοι που παρεμβάλλονται είναι ένα πρόβλημα.. Είχα δοκιμάσει κι εγώ κάτι τέτοιο που υποτίθεται ενίσχυε και το σήμα αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά.

 

Τελικά πως κατάφέρατε να συνδεθείτε?Έχω την ήδια pci με σας και είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος να ενισχύσετε το σήμα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο.Υπάρχει κάτι σαν "κεραιούλα" που μπαίνει σε κάποιο σημείο μεταξύ της pci και του ρούτερ. Στην ουσία αυτό φέρνει πιο κοντά το σήμα, γιατί όντως οι δύο τοίχοι που παρεμβάλλονται είναι ένα πρόβλημα.. Είχα δοκιμάσει κι εγώ κάτι τέτοιο που υποτίθεται ενίσχυε και το σήμα αλλά δεν είδα μεγάλη διαφορά.

 

Τελικά πως κατάφέρατε να συνδεθείτε?Έχω την ήδια pci με σας και είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα.

Τελικά μάλλον μάπα το καρπούζι με το ασύρματο δίκτυο :mad: Πάντως από άτομα που ρώτησα, απόσταση 10 μέτρων με 1-2 τοίχους καλύπτεται πολύ καλά. Τι να πω :worry:

 

Εσύ τελικά συνδέθηκες; Εγώ σύνδεση μπορεί να έκανα αλλά αυτή η κάρτα της Netgear μου εγκατέστησε κι ένα αρχείο .dll στον φάκελο Windows\System32 που ακόμα κι αν καταφέρεις να το διαγράψεις, δημιουργείται πάλι. Πλέον μου αλλάζει τον τρόπο που ξεκινούν τα Windows αφού μου ζητά password για να ξεκινήσω (κατήργησε την Welcome screen). Επίσης μου άλλαξε τον τρόπο που κλείνω το PC γιατί αντί να υπάρχουν τα γνωστά χρωματιστά tabs (Αποσύνδεση, Τερματισμός, Επανεκκίνηση), μου βγάζει ένα drop list menu με τις ίδιες επιλογές (τύπου Windows 2000). :mad: :mad: :mad:

 

Γενικότερα έχω εκνευριστεί πολύ τόσο από την υποστήριξη της Otenet, όσο και από την υποστήριξη του Πλαίσιο που μου έδωσαν την ασύρματη κάρτα. Κανείς τους δεν μπορούσε να μου πει πως να συνδεθώ. Τελικά ο τρόπος που το κατάφερα είναι εντελώς άσχετος με αυτά που είχαν οι οδηγίες και η τηλεφωνική υποστήριξη. Μάλιστα στο Πλαίσο μου είπαν πως μπορεί να έρθει στο σπίτι μου τεχνικός για να δει το πρόβλημα αλλά ασχέτως αν έβρισκε λύση θα έπρεπε να του δώσω 57 ευρώ :shock: :ρ Είναι τρελοί οι άνθρωποι. Πουλάνε κάρτες χωρίς να γνωρίζουν πως θα συνδεθούν με κάποιο router :down:. Αν δεν γνωρίζεις 5-10 πράγματα από υπολογιστές και πας να κάνεις δουλειά μόνον με τις οδηγίες του κουτιού την πάτησες!

 

Πάντως το τελικό αποτέλεσμα δεν με ικανοποίησε. Η σύνδεση έχει πρόβλημα λήψης (σήμα συνήθως 30%-50%) ενώ μερικές φορές δεν μπορώ καν να μπω στο internet. Το μόνο που κέρδισα είναι το ότι δεν χρησιμοποιώ καλώδιο. Δεν ξέρω αν το πρόβλημα λήψης το δημιουργεί το router ή η κάρτα δικτύου αλλά είναι τραγικό να ψάχνω κάτι σε καλύτερη ποιότητα κατόπιν εορτής. Πλήρωσα και θέλω να μου προσφέρουν τις προβλεπόμενες υπηρεσίες αλλά που... Μερικές φορές μάλιστα εκνευρίζομαι τόσο που συνδέω ξανά το παλιό USB modem και δίνω λύση :fool:

 

Ουφ, αυτά :X

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον μάπα το καρπούζι με το ασύρματο δίκτυο :mad: Πάντως από άτομα που ρώτησα, απόσταση 10 μέτρων με 1-2 τοίχους καλύπτεται πολύ καλά. Τι να πω :worry:

 

Εσύ τελικά συνδέθηκες;

Εγώ κατάφερα να συνδεθω έπειτα από πολλές μέρες ψαξίματος στο google και όχι μόνο:!:

 

 

Εγώ σύνδεση μπορεί να έκανα αλλά αυτή η κάρτα της Netgear μου εγκατέστησε κι ένα αρχείο .dll στον φάκελο Windows\System32 που ακόμα κι αν καταφέρεις να το διαγράψεις, δημιουργείται πάλι. Πλέον μου αλλάζει τον τρόπο που ξεκινούν τα Windows αφού μου ζητά password για να ξεκινήσω (κατήργησε την Welcome screen). Επίσης μου άλλαξε τον τρόπο που κλείνω το PC γιατί αντί να υπάρχουν τα γνωστά χρωματιστά tabs (Αποσύνδεση, Τερματισμός, Επανεκκίνηση), μου βγάζει ένα drop list menu με τις ίδιες επιλογές (τύπου Windows 2000). :mad: :mad: :mad:

 

Είναι όπως τα λέτε, μόνο που αυτά τα προβλήματα με τα χρωματιστά tabs κατά το κλείσιμο του pc και τον τρόπο που ξεκινούν τα windows δε τα έχω εγώ, ευτυχώς.

Είχα ψάξει και είχα βρει ότι πρέπει να πας στον πίνακα ελέγχου/administrative tools/services και διπλό κλικ στο Wireless Zero Configuration. Εκεί στην καρτέλα general το startup type πρέπει να είναι manual και επίσης το service status να είναι stopped.

Δηλαδή τι γίνεται εκεί?Τα windows με δικές τους "παραμέτρους" προσπαθούν από μόνα τους να εντοπίσουν το ασύρματο δίκτυο και το ίδιο κάνει και από μόνη της η κάρτα η netgear που έχουμε με αποτέλεσμα το ένα να "συγκρούεται" με το άλλο και στην τελική να μην καταφέρνουμε να συνδεθούμε ασύρματα. Κι όλα αυτά επείδη το ένα εμποδίζει το άλλο. Αυτό των windows ξεκινάει από μόνο του αυτόματα(automatic) αν έχεις SP2, γι αυτό όπως ανέφερα και πιο πάνω πρέπει να γίνει manual και stopped. Έτσι η netgear θα μπορεί να δει το router και να έχουμε ασύρματη σύνδεση.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η δική μου λύση στο θέμα της ασύρματης σύνδεσης. Λοιπόν:

 

Ρυθμίσεις στα Windows (XP SP2)

01. Δεξί κλικ στο "Wireless Network Connection"

02. Επιλέγεις "Properties". Έλεγξε αν στο σκιασμένο "Connect Using" είναι επιλεγμένη η κάρτα δικτύου σου

03. Στο πάνελ των επιλογών πηγαίνεις στο tab "Wireless Networks"

04. Επιλέγεις το "Use Windows to configure my wireless network settings"

05. Πηγαίνεις στο tab "Add" κάτω από το πεδίο με τα διαθέσιμα δίκτυα

06. Network SSID: "OTENET_9787"

07. Network Authentification: Shared

08. Data Encryption: WEP

09. Ακύρωσε στην επιλογή "The key is provided for me automatically"

10. Αμέσως από πάνω εισάγεις τον κωδικό Admin Password Που αναγράφεται στη βάση του router σου

11. Εισάγεις δύο φορές τον κωδικό (προσοχή στα κεφαλαία γράμματα)

12. Στο tab "Connection" τσεκάρεις την επιλογή "Connect when this network is in range"

13. Πατάς OK και βγαίνεις στο αρχικό πάνελ των ρυθμίσεων της σύνδεσης

14. Επιλέγεις το tab "General" και από τη λίστα επιλέγεις το "Internet Protocol (TCP/IP)

15. Κάνεις κλικ στο "Properties" και σου δίνει την καρτέλλα με τις διευθύνσεις

16. Εισάγεις τις ρυθμίσεις στις θύρες όπως σου τις έδωσαν για την περιοχή σου από την Otenet για τις IP Address και DNS Server

17. Πατάς "OK" και βρίσκεσαι πάλι στο αρχικό πάνελ ρυθμίσεων

18. Πατάς πάλι "ΟΚ" και η παραμετροποίηση έγινε.

 

 

Ρυθμίσεις για την ασύρματη κάρτα δικτύου "NetGear WG311"

01. Ακολουθείς τον οδηγό εγκατάστασης και επιλέγεις εγκατάσταση με βοήθεια

02. Όταν ο οδηγός σου ζητήσει το WEP Key, Πηγαίνεις στην επιλογή "Enter the WEP Hex key manually"

03. Επιλέγεις τη ρύθμιση 128bits

04. Στο κενό πεδίο γράφεις το Admin Password που βρίσκεται στη βάση του router σου (προσοχή στα κεφαλαία γράμματα)

05. Πατάς Next και δίνεις ένα όνομα στο σετ των ρυθμίσεων που έκανες

06. Πατάς "Finish" και ο οδηγός επαληθεύει της ρυθμίσεις σου "Validating Settings"

07. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα εμφανίζεται η οθόνη ρυθμίσεων της κάρτας δικτύου όπου θα φαίνεται και το σήμα λήψης από το router

08. Κάτω δεξιά στην taskbar θα φαίνεται ένα εικονίδιο σύνδεσης.

 

Δυστυχώς το πρόβλημα με τη χαμηλή λήψη παραμένει :( Σε λίγο θα δοκιμάσω μια λύση για το ρημάδι το .dll που δεν σβήνεται...

Link to comment
Share on other sites

Χε χε χε μόλις βρήκα τη λύση για το MrvGINA.dll

 

Πηγαίνεις στο Start\Run και πληκτρολογείς "regedit"

Πηγαίνεις στη διεύθυνση "HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows NT/Current Version/WINLOGON" και σβήνεις το κλειδί GINADll. Αυτό ήταν!

 

Google rules :yahoo: (εδώ η λύση).

 

:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παίδες i need your help...

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα απλό usb modem για την 768kbs(λέμε τώρα...) ADSL.

Μπήκα στην μπρίζα για VoIP τηλεφωνία μια και μας συμφέρει ώς οικογένεια και σκέφτηκα να πάρω ένα Router της προκοπής γιατί με το Modemάκι δν θα δούμε άσπρη μέρα...

 

Σκέφτηκα το εξής...

 

Έχω 2 PC. Θέλω όπως είπα πιο πάνω να βάλω VoIp. Το θέμα είναι το εξής...

π.χ Αγοράζω ένα VoIP ασύρματο τηλέφωνο. Το VoIP μπορεί να συνδεθεί σε μια θύρα Ethernet κατευθείαν έτσι? Αργότερα όμως μπορεί να πάρω ένα Dreambox που και αυτό θέλει Internet... Άρα άλλη μια θύρα Ethernet... Άλλη μία για το κύριο Pc και άλλη μία για το δεύτερο pc(το οποίο σκεύτομαι είτε να το συνδέσω ασύρματα είτε με 15m καλώδιο). Όσον αφορά το 2ο Pc δν είναι αναγκαίο να έχει internet οπότε το αφήνουμε...

 

Τι συμφέρει να πάρω...? Να πάρω ένα adsl Router απλό και να βάλω ένα switch επάνω στο adsl router με 5 ports? Ή να πάρω ένα adsl router με 4 ports και wifi...?

 

Θέλω κάτι οικονομικό...:O

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παίδες i need your help...

 

Αυτή τη στιγμή έχω ένα απλό usb modem για την 768kbs(λέμε τώρα...) ADSL.

Μπήκα στην μπρίζα για VoIP τηλεφωνία μια και μας συμφέρει ώς οικογένεια και σκέφτηκα να πάρω ένα Router της προκοπής γιατί με το Modemάκι δν θα δούμε άσπρη μέρα...

 

Σκέφτηκα το εξής...

 

Έχω 2 PC. Θέλω όπως είπα πιο πάνω να βάλω VoIp. Το θέμα είναι το εξής...

π.χ Αγοράζω ένα VoIP ασύρματο τηλέφωνο. Το VoIP μπορεί να συνδεθεί σε μια θύρα Ethernet κατευθείαν έτσι? Αργότερα όμως μπορεί να πάρω ένα Dreambox που και αυτό θέλει Internet... Άρα άλλη μια θύρα Ethernet... Άλλη μία για το κύριο Pc και άλλη μία για το δεύτερο pc(το οποίο σκεύτομαι είτε να το συνδέσω ασύρματα είτε με 15m καλώδιο). Όσον αφορά το 2ο Pc δν είναι αναγκαίο να έχει internet οπότε το αφήνουμε...

 

Τι συμφέρει να πάρω...? Να πάρω ένα adsl Router απλό και να βάλω ένα switch επάνω στο adsl router με 5 ports? Ή να πάρω ένα adsl router με 4 ports και wifi...?

 

Θέλω κάτι οικονομικό...:O

 

Σε βολευει το fritzbox αν υπαρχει και συμβατικο ασυρματο θα το συνδεσεις πανω του απευθειας! Απ οτι θυμαμαι η εκδοση που κυκλοφορει χωρις wifi εχει και 4 ports ethernet για συνδεση με υπολογιστες αλλα μπορεις να βαλεις και ενα switchακι για να εχεις μπολικες θυρες. Ολο αυτο θα σου κοστισει λιγο λιγοτερο απο 200 ευρω. Ψαξε για την τιμη του fritzbox! Σου το προτεινω για voip τηλεφωνια. Ειναι ευκολο στη ρυθμιση και τη χρηση και κανει καλυ διαχειρηση στο bandwidth της DSL γραμμης ετσι ωστε να λειτουργει σωστα και με προτεραιοτητα η τηλεφωνια!

 

Ρε παιδια.... Τα νεύρα μου!! Το Router μου (Netgear DG834G) υποστηρίζει σύνδεση 1Μbit? Γιατί εδώ κ ένα μήνα με βάζει με 768k...

Σιγουρα υποστηριζει 1! Μιλα με τον παροχο σου για να το δηλωσει ως βλαβη στον ΟΤΕ!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να μην κάνω αυτό...?

Γίνεται?

Δν θα κοστίσει παραπάνω απο 120€ - 130€... Δν ξέρω αν παίζει όμως...

http://img.pathfinder.gr//clubs/files/53145/15.jpg

Photoshop Rulezz

 

1. LEVEL ONE ADSL Router με 1x RJ-11 ADSL, 1 x USB v1.1, 1 x RJ-45 LAN 10/100M auto-crossover

 

2. LEVEL ONE SWITCH 10/100MBPS με 5-port 10/100 Mbps Switch/RJ-45.

 

3. VoIp Τηλέφωνο...

 

4. Καλώδια:p

 

Λέτε να παίζει?

 

Ή εναλλακτική λύση σε ένα zyxel modem router + voip (107€)

Απλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν μπορεί να μπεί switch πάνω στο adsl router ώστε να μπορώ να μοιράζω και αλλού Internet.

Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε ακούσει για routers 'Vygor'?

Μου τα 'πλασάρουν' σαν τα ιδανικά για VPN που θέλω να στήσω μέσω DSL στη δουλεία μου..!

 

Ξέρετε τι 'λένε' από αξιοπιστία και αν υπάρχουν άλλα αντίστοιχα/καλύτερα στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

cloud, τα καλά voip τηλέφωνα συνδέονται μέσω ethernet. Τα φθηνά, δυστυχώς μέσω USB. Η Zyxel γενικά είναι πολύ καλή μάρκα, αλλά τελικά όλα δουλεύουν. switch μπορείς να βάλεις σε όποιο router έχει ethernet θύρα. Αν έχεις ethernet θύρες στο router να αποφύγεις να συνδέσεις τον υπολογιστή με usb για να αποφύγεις προβλήματα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο pc μου το Sagem F@st 1500WG του ΟΤΕ και με πεταει καθε 2 λεπτα απο το msn.Ο firefox δουλευει κανονικα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν χρειαστηκε να βαω drivers.Το ειδε αμεσως το modem.Βρηκα βεβαια καποιους απο το site της Sagem αλλα δεν ειναι exe για να τους κανω setup....:O
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα στο pc μου το Sagem F@st 1500WG του ΟΤΕ και με πεταει καθε 2 λεπτα απο το msn.Ο firefox δουλευει κανονικα.Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι δεν χρειαστηκε να βαω drivers.Το ειδε αμεσως το modem.Βρηκα βεβαια καποιους απο το site της Sagem αλλα δεν ειναι exe για να τους κανω setup....:O
με ethernet δεν το ενωσες με το κομπιουτερ σου?δεν χρειαζεται drivers!πηγαινε στην διευθυνση http://www.otenet.gr/hd και εχει δυο αρχεια το ενα ειναι για το 1500 router σου.κατεβασε το στο desktop. μετα πηγαινε στην σελιδα του ρουτερ σου(εμενα για το wireless 1540 ειναι η 192.168.2.1) πας απο το μενου αριστερα στο SYSTEM>firmware upgrade και εκει απο το browse βρισκεις το αρχειο απο το desktop που το ειχες κατεβασει.κλικαρεις apply και αυτο ηταν.η αναβαθμιση μπορει να φταιει για αυτο που παθαινεις.δοκιμασε και πες μας.οταν τελειωσεις στην κεντρικη σελιδα του ρουτερ εκει που λεει additional information runtime code version θα πρεπει να λεει F@st 1540WG Ver. 2.3.18 (Jun 9 2006 16:11:10)
Link to comment
Share on other sites

agorasa to zyxel 660HW , enw me to robotics 9106 sindeotan me wifi kanonika kai amesos me to zyxel den mporesa akoma.enw to vriskei grafei sineheia sindesi kai den sindeete. to laptop mou to vriskei kanonika ara malon kapia rithmisi fteei gia to tytn. to diktio ine elefthero hwris klidoma. opios mporei as voithisei parakalw.
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου που θα δω σε ποια σελιδα πρεπει να παω εγω?Δεν το λεει κατω απο το router.
στην σελιδα που σου εγραψα θα κλικαρεις επανω στο ondsl(επανω επανω σε μπλε σκουρο φοντο) μετα ondsl kit wireless,μετα αναβαθμιση firmware και σε βγαζει στα δυο αρχεια(ενα για pstn και ενα για isdn).διαλεγεις και παιρνεις!απο κατω εχει και Link για αναλυτικες οδηγιες!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...