Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν σκεφτηκες να το πας πισω; για να εχει εγγυηση για παντα, πολυ τολμηρο μου φαινεται να ειναι μια εταιρια οχι τοσο καλη...

 

Μάλλον δεν κατάλαβες, τα κολλήματα δεν είναι θέμα του υλικού ούτε του λογισμικού ώστε να μου το αντικαταστήσουν.

Όταν μεταφέρεις πολλά πακέτα προς πολλές διευθύνσεις τότε παρουσιάζετε το πρόβλημα.

Στο σπίτι έχουμε 3 υπολογιστές που συνδέονται ασύρματα και ένα δορυφορικό δέκτη που συνδέετε με καλώδιο και ένα VoIP router.

Όλα δουλεύουν μια χαρά.

Όταν κάνω streaming από τον DreamBox και ένας υπολογιστής είναι στο MSN μετά από μισή ώρα χάνουμε το ασύρματο.

Κοινώς το μηχάνημα δεν είναι για ζόρισμα δεν είπα πως είναι για πέταμα αλλά για τις απαιτήσεις μου είναι μικρό (δυστυχώς).

Από την άλλη εσένα δεν σε προβληματίζει η αξία του (ότι πληρώνεις παίρνεις).

Προς θεού τα μηχανήματα της BELKIN δεν είναι για πέταμα απλά είναι για πιο απλές δουλειές.

Τώρα άμα θεωρείς πως δεν είσαι advance user και απλά θέλεις να μπαίνεις ασύρματα με το φορητό σου στο διαδίκτυο ναι το μηχάνημα είναι Best Price router & USB Wi-Fi κάτω από 70 €.

Τέλος πάντως απλά σου είπα την ταπεινή μου άποψη. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλή χρονιά παιδιά!Έχω ένα πρόβλημα...έχω ένα router linksys wag200g κ μου το είχε κλειδώσει αυτός που το πήρα..δυστυχώς όμως δε ζει πλέον και ξέρω μόνο το username και το password (όχι της σύνδεσης που έχω του router) αλλά δεν μπορώ να βρω το wep key...υπάρχει τρόπος να το βρω ή πρέπει να κάνω reset το router και μετά πάλι από την αρχή?
Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!Έχω ένα πρόβλημα...έχω ένα router linksys wag200g κ μου το είχε κλειδώσει αυτός που το πήρα..δυστυχώς όμως δε ζει πλέον και ξέρω μόνο το username και το password (όχι της σύνδεσης που έχω του router) αλλά δεν μπορώ να βρω το wep key...υπάρχει τρόπος να το βρω ή πρέπει να κάνω reset το router και μετά πάλι από την αρχή?

 

Το ευκολότερο είναι να το κάνεις hard reset ώστε να επιστρέψει στης αρχικές του ρυθμίσεις.

Μετά άνοιξε 192.168.1.1

USER:admin

Pass: admin

 

Βεβαιώσου πως έχεις τα παρακάτω στοιχεία πριν κάνεις reset

Τηλέφωνο τεχνικής υποστήριξης του provider (pOTE, Forthnet, Tellas, Hol, κ.τ.λ.)

Στοιχεία σύνδεσης με τον provider username & password

Ένα υπολογιστή και καλώδιο Ethernet ώστε να μην καθυστερείς με το ασύρματο

Όρεξη να μάθεις 5 πράγματα.

Μια αναζήτηση στης σελίδες του MyPhone.gr για κάποιες λεπτομέρειες στης ρυθμίσεις του linksys & Wi-Fi

 

Άμα έχεις το admin pass ώστε να μπορείς να μπεις στο γραφικό περιβάλλον του router τότε είναι εύκολο να βρεις το WEP Key

Στο επάνω μέρος της σελίδας υπάρχουν κάποιες καρτέλες μια από αυτές είναι του wi-fi μέσα εκεί είναι υπό καρτέλα το security

 

Το σίγουρο είναι πως μετά από αυτή την διαδικασία θα έχεις μάθει να λύνεις τα προβλήματα σου ευκολότερα

Χρόνια πολλά στους Θεοφάνη, Φώτη και Ιορδάνη.

Link to comment
Share on other sites

αν κατάλαβα καλά ψάχνει μόνο το κωδικό του wep. Οπότε συνδέεται με καλώδιο με το router και στήνει από την αρχή μόνο το wi-fi, χωρίς να χαλάσει τη dsl σύνδεση.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Θέλω τα φώτα σας:

 

Ποιο ασύρματο ρούτερ μεγάλης εμβέλειας μου προτείνετε να αγοράσω;

Ο υπολογιστής μου και η τηλ. πρίζα βρίσκονται στον πρώτο όροφο μεζονέτας και ο υπολογιστής της κόρης μου στο ισόγειο. Υπάρχει δηλ. σχετική απόσταση.

Μ' ενδιαφέρει το ρούτερ να έχει μεγάλη εμβέλεια.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπέρα,για τα router της asus τι γνώμη έχετε?

Σκέφτομαι να πάρω αυτό http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1032747&HYDIKTIAEIDOS=%C1%F3%FD%F1%EC%E1%F4%EF+Modem+Router+ADSL2%2b&HYDIKTIAINTERNETCONNECTIONTYPE=ADSL+over+PSTN&catalog=22&category=69978076&page=1&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BE11FC1F00686CD2E129C7A9804D00E95EDA6FD670A2A84CA812680B16E4564D9E5AC9D4BDF24FF3859028D9EB4C98592BEC525B42D10113554FB1015433344EFE60804EDF9F2C9FC28028D519C73D01C3EE62CAE6D9D49D2B2621ACC8FA0AF78960A6BC334E43B72147ED294F2D4138A76E8E0C0A9B05F067

Επειδη με ενδιαφερει να συνδεεται εκτυπωτης κ σκληρος δίσκος.

Το μονο που με προβληματιζει οτι δεν εχει κουμπι για να κλεινει το ασυρματο internet..

Στα asus κλεινει το wifi Μεσω Interface?Ειναι αποδειγμένο οτι δεν εκπεμπει καθολου τότε?

Εχετε κατι καλυτερο να μου προτεινετε?

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων!:):):)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες, τα κολλήματα δεν είναι θέμα του υλικού ούτε του λογισμικού ώστε να μου το αντικαταστήσουν.

Όταν μεταφέρεις πολλά πακέτα προς πολλές διευθύνσεις τότε παρουσιάζετε το πρόβλημα.

Στο σπίτι έχουμε 3 υπολογιστές που συνδέονται ασύρματα και ένα δορυφορικό δέκτη που συνδέετε με καλώδιο και ένα VoIP router.

Όλα δουλεύουν μια χαρά.

Όταν κάνω streaming από τον DreamBox και ένας υπολογιστής είναι στο MSN μετά από μισή ώρα χάνουμε το ασύρματο.

Κοινώς το μηχάνημα δεν είναι για ζόρισμα δεν είπα πως είναι για πέταμα αλλά για τις απαιτήσεις μου είναι μικρό (δυστυχώς).

Από την άλλη εσένα δεν σε προβληματίζει η αξία του (ότι πληρώνεις παίρνεις).

Προς θεού τα μηχανήματα της BELKIN δεν είναι για πέταμα απλά είναι για πιο απλές δουλειές.

Τώρα άμα θεωρείς πως δεν είσαι advance user και απλά θέλεις να μπαίνεις ασύρματα με το φορητό σου στο διαδίκτυο ναι το μηχάνημα είναι Best Price router & USB Wi-Fi κάτω από 70 €.

Τέλος πάντως απλά σου είπα την ταπεινή μου άποψη. :)

 

α πες το ετσι εγω αλλα καταλαβα. εγω θα συνδεω 2 υπολογιστες και ενα δορυφορικο. θα δειξει! ευχαριστω παντως!:)

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που με προβληματιζει οτι δεν εχει κουμπι για να κλεινει το ασυρματο internet..

Στα asus κλεινει το wifi Μεσω Interface?Ειναι αποδειγμένο οτι δεν εκπεμπει καθολου τότε?

 

Φίλε, επειδή και το δικό μου ρούτερ δεν έχει διακόπτη Οn/Off, το βγάζω από την πρίζα και έτσι δεν υπάρχει θέμα ακτινοβολίας, έτσι δεν είναι;

Κάθε βράδυ που στο δωμάτιο με τον υπολογιστή κοιμάται ο μικρός μου γιος, το βγάζω από την πρίζα ή βγάζω το καλώδιο του τροφοδοτικού και έτσι λύνεται το πρόβλημα.

Η ποίηση δεν θα εξαφανιστεί.

Παύλος Παυλίδης 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θέλω τα φώτα σας:

 

Ποιο ασύρματο ρούτερ μεγάλης εμβέλειας μου προτείνετε να αγοράσω;

Ο υπολογιστής μου και η τηλ. πρίζα βρίσκονται στον πρώτο όροφο μεζονέτας και ο υπολογιστής της κόρης μου στο ισόγειο. Υπάρχει δηλ. σχετική απόσταση.

Μ' ενδιαφέρει το ρούτερ να έχει μεγάλη εμβέλεια.

 

 

ιδου:http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613668

 

καλη λυση, αξιοπιστο και σε νορμαλ τιμη

 

το χρησιμοποιω για παρομοιο σκοπο (2ο και 5ο οροφο)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς συμπεραίνεις ότι είναι μεγάλης εμβέλειας, γιατί δε λέει κάτι από ότι είδα στα γρήγορα στα χαρακτηριστικά.

Απλά από την κεραία; Ή από εμπειρία;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμένο Zyxel τυγχάνει να το έχω κι εγώ.Ειναι πολύ ποιοτικό από τα καλύτερα θα έλεγα της αγοράς σε λογική τιμή αλλά απο θέμα εμβέλειας wifi δεν διεκδικεί δάφνες.
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πώς συμπεραίνεις ότι είναι μεγάλης εμβέλειας, γιατί δε λέει κάτι από ότι είδα στα γρήγορα στα χαρακτηριστικά.

Απλά από την κεραία; Ή από εμπειρία;

 

 

φιλε εγραψα οτι το χρησιμοποιω για παρομοιο σκοπο οποτε ειναι και θεμα εμπειρίας! και μην ξεχνατε οτι οι τιμες εμβελειας που δινουν οι κατασκευαστες ειναι

ονομαστικες γιατι ποτε δεν προκειται να μην υπαρχει κατι που θα εμποδιζει την οριζοντια η καθετη μεταδοση του σηματος....αλλωστε στην περιπτωση του φιλου μιλαμε για ρουτερ στην ιδια οικοδομη οποτε μαλλον περισσοτερο θεμα ποιοτητας τιθεται παρα εμβελειας

Link to comment
Share on other sites

φιλε εγραψα οτι το χρησιμοποιω για παρομοιο σκοπο οποτε ειναι και θεμα εμπειρίας! και μην ξεχνατε οτι οι τιμες εμβελειας που δινουν οι κατασκευαστες ειναι

ονομαστικες γιατι ποτε δεν προκειται να μην υπαρχει κατι που θα εμποδιζει την οριζοντια η καθετη μεταδοση του σηματος....αλλωστε στην περιπτωση του φιλου μιλαμε για ρουτερ στην ιδια οικοδομη οποτε μαλλον περισσοτερο θεμα ποιοτητας τιθεται παρα εμβελειας

 

Το θεμα ειναι οτι και ολα τα κτιρια δεν ιδια κατασκευαστικα.

Οποτε η λυση δεν ειναι εγγυημενη.

 

Δεν καταλαβαινω τι εννοεις με τον ορο ποιοτητα. ;)

 

Η καλυτερη λυση παντως αυτη θα ηταν και αν ο φιλος δει οτι το σημα δεν επαρκει, να βαλει στο ενδιαμεσο ενα access point. :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ενα θεματακι και οντας ασχετη θελω λιγη βοηθεια. :O :O:O

 

Αποφασισα να χρησιμοποιω το μtorrent αλλα επειδη η ταχυτητα ειναι τραγικη καταλαβα οτι θελει να ανοιξω port ή κατι τετοιο. Ακολουθησα ολες τις οδηγιες που το ιδιο το μtorrent μου εδωκε(ο θεος να το χει καλα) αλλα οταν εφτασα στο να ρυθμισω την IP μου σταθερη, μαλλον υπηρξε προβλημα με τα νουμερα διακομιστη DNS(απ οτι λεει και ο ιδιος ο οδηγος που χρησιμοποιησα, αν δεν συνδεεσαι μετα πουθενα, το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει προβλημα σε αυτα τα νουμερα). Τι πρεπει να κανω για να βρω τα σωστα νουμερα(αν ειναι αυτο το προβλημα) και εν τελει να αποκτησω σταθερη ip και να ανοιξω το ρημαδοport.:(

 

Thanks in advance.:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς δήλωσες σταθερή ΙΡ; Τί τιμη έβαλες; Σταθερή ΙΡ έχεις μόνο αν πληρώσεις extra στον πάροχό σου και οι απλές ADSL δεν έχουν αλλά και δεν χρειάζεται. Πρόβλημα με τα ports πάλι δεν είχες αρχικά, καθώς τότε δεν θα κατέβαζε καθόλου. Γνώμη μου είναι να περιμένεις 1-2 ώρες στην αρχή, τις πρώτες φορές που θα το χρησιμοποιήσεις και θα στρώσει. Άλλωστε μπορεί να κατεβάζεις αρχεία με μικρή αναλογία.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ενα θεματακι και οντας ασχετη θελω λιγη βοηθεια. :O :O:O

 

Αποφασισα να χρησιμοποιω το μtorrent αλλα επειδη η ταχυτητα ειναι τραγικη καταλαβα οτι θελει να ανοιξω port ή κατι τετοιο. Ακολουθησα ολες τις οδηγιες που το ιδιο το μtorrent μου εδωκε(ο θεος να το χει καλα) αλλα οταν εφτασα στο να ρυθμισω την IP μου σταθερη, μαλλον υπηρξε προβλημα με τα νουμερα διακομιστη DNS(απ οτι λεει και ο ιδιος ο οδηγος που χρησιμοποιησα, αν δεν συνδεεσαι μετα πουθενα, το πιθανοτερο ειναι να υπαρχει προβλημα σε αυτα τα νουμερα). Τι πρεπει να κανω για να βρω τα σωστα νουμερα(αν ειναι αυτο το προβλημα) και εν τελει να αποκτησω σταθερη ip και να ανοιξω το ρημαδοport.:(

 

Thanks in advance.:(

Κοπελιά πες μας ποιο ρουτερ έχεις για αρχη γιατι απ όλα όσα λες έχεις αρχισει

πολύ λαθος.Τα πραγματα ειναι πιο απλα δεν χρειαζεται να μπλεκεις με static ip,DNS για να κανεις απλα ένα port forward

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς δήλωσες σταθερή ΙΡ; Τί τιμη έβαλες; Σταθερή ΙΡ έχεις μόνο αν πληρώσεις extra στον πάροχό σου και οι απλές ADSL δεν έχουν αλλά και δεν χρειάζεται. Πρόβλημα με τα ports πάλι δεν είχες αρχικά, καθώς τότε δεν θα κατέβαζε καθόλου. Γνώμη μου είναι να περιμένεις 1-2 ώρες στην αρχή, τις πρώτες φορές που θα το χρησιμοποιήσεις και θα στρώσει. Άλλωστε μπορεί να κατεβάζεις αρχεία με μικρή αναλογία.

Την ip και τα νουμερα dns τα ρυθμισα(οπως ελεγε ο οδηγος βοηθειας που μου ανοιξε το torrent παντα) απο τις ιδιοτητες στην συνδεση μου στον πινακα ελεγχου(με δεξι κλικ). Πιστευετε οτι δεν χρειαζονται αυτα; Να το ξαναρυθμισω οπως ηταν, δηλαδη στην "αυτοματη αποδοση διευθυνσης ip και dns"; Αλλωστε δεν βλεπω αλλαγη, νταξει δεν κατεβαζει το ιδιο αργα αλλα μπορει να φτιαχνει με την ωρα οπως λες.

Κοπελιά πες μας ποιο ρουτερ έχεις για αρχη γιατι απ όλα όσα λες έχεις αρχισει

πολύ λαθος.Τα πραγματα ειναι πιο απλα δεν χρειαζεται να μπλεκεις με static ip,DNS για να κανεις απλα ένα port forward

IntraCom NetFaster IAD.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Την ip και τα νουμερα dns τα ρυθμισα(οπως ελεγε ο οδηγος βοηθειας που μου ανοιξε το torrent παντα) απο τις ιδιοτητες στην συνδεση μου στον πινακα ελεγχου(με δεξι κλικ). Πιστευετε οτι δεν χρειαζονται αυτα; Να το ξαναρυθμισω οπως ηταν, δηλαδη στην "αυτοματη αποδοση διευθυνσης ip και dns"; Αλλωστε δεν βλεπω αλλαγη, νταξει δεν κατεβαζει το ιδιο αργα αλλα μπορει να φτιαχνει με την ωρα οπως λες.

 

IntraCom NetFaster IAD.

 

Πολλή καλά έκανες είναι σωστό αυτό να ορίζεις σταθερή IP σε κάποιο από τους υπολογίστε σου.

Μάλλον ο XPhys μπερδεύτηκε με το static IP σαν WAN (εξωτερική IP)

 

Έχουμε και λέμε το να ορίσεις καρφωτά (το λέω έτσι για να μην μπερδευόμαστε με την WAN static) την IP σου είναι καλό όταν θέλεις να κάνεις port forward.

 

Όταν ανοίγεις την καρτέλα όπου ορίζεις την IP σου ανοίγει και την καρτέλα DNS (Domain Name Server) πραχτικά άμα το αφήσεις κενό δεν υπάρχει πρόβλημα.

Λογικά ο router ξέρει τους DNS του ISP (Internet Service Provider) σου.

Οπότε εάν ορίσεις στο κομμάτι της IP προεπιλεγμένη πύλη την IP του router σου είσαι εντάξει

Εάν δεν δουλεύουν τα αυτόματα DNS το πρόβλημα σου θα είναι πως δεν θα βλέπεις σελίδες στον browser σου

Οι εφαρμογές που χρησιμοποιούν το δίκτυο θα πρέπει να σου δουλεύουν κανονικά

 

Οπότε έχουμε πάνε και όρισε την IP στο PC σου

Δώσε μια IP στο range του router σου π.χ. 192.168.1.1 router 192.168.1.Χ PC (στην θέσει του Χ από 2 μέχρι 254)

Μάσκα υποδικτύου (subnet mask) 255.255.255.0

Προεπιλεγμένη πύλη την IP του router π.χ. 192.168.1.1

 

Τώρα άμα θέλεις να συμπληρώσεις και τους DNS άνοιξε CMD στο εκτέλεση και κάνε ping ns1.XXXXX.gr και ns2.XXXXX,gr (όπου ΧΧΧΧΧ το όνομα του ISP σου)

 

C:\Documents and Settings\user>ping ns1.otenet.gr

Γίνεται Ping στο ns1.otenet.gr [195.170.0.2] με 32 byte

Απάντηση από: 195.170.0.2: bytes=32 χρόνος=70ms TTL=8

 

C:\Documents and Settings\user>ping ns1.forthnet.gr

Γίνεται Ping στο ns1.forthnet.gr [194.219.227.1] με 32 by

Απάντηση από: 194.219.227.1: bytes=32 χρόνος=93ms TTL=4

 

Από το παραπάνω παράδειγμα ξερής τους DNS1 από pOTEnet και Forthnet

Βρες τους δικού σου και συμπλήρωσε τους.

Πάμε στο port forward και δες τα παραδείγματα που έχει για τον router σου

 

Ελπίζω να σε κάλυψα καλό κατέβασμα ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους εδω μεσα και ενα μπραβο στην πολυ καλη δουλεια που κανετε!!!

 

Αυτες τις μερες ψαχνω την αγορα Wireless Modem Router και πραγματικα εχω πελαγωσει. (Μαλλον κακη εποχη για modem router θα ελεγα!!!)Αρχικα να σας πω τι διαθετω και τι θελω να κανω καθως και τι εχω βρει μεχρι τωρα:

Διαθετω γραμμη ADSL (PSTN) στo 1Mbps και θελω να την κανω πλεον ασυρματη. Ηδη προστέθηκε και αλλος υπολογιστης και στην ουσια θελω να κανω διανομη Internet σε 2 μηχανηματα (ενα Laptop και ενα Desktop), ειτε και στα 2 ασυρματα ειτε στο ενα ασυρματα (laptop) και στο αλλο ενσυρματα (Desktop). Να σημειωσω οτι θελω να γινεται διανομη internet ακομη και οταν ο 1ας απο τους 2 υπολογιστες (ή και οι 2 ακομη) ειναι απενεργοποιημενοι. Επισης μιλαμε για 2 οροφους 100 τετραγωνικων μετρων περιπου ο καθενας οπου θελω να επιτυχω ετσι καλυψη και στους 2. Ακομη, δεν θελω να μπλεξω(ακομα τουλαχιστον με Wireless N) οποτε θελω να παραμεινω σε πρωτοκολλα B/G. Διχως να κατεχω πολλες γνωσεις γυρω απο τετοια ζητηματα και εχοντας κανει αρκετη ερευνα, βρηκα τα επομενα 2 μοντελα και θελω την γνωμη σας (εαν κανουν την δουλεια μου δλδ):

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613051

 

Βεβαια τα συγκεκριμενα μοντελα που παραθετω ειναι καπως παλια (ειδικα το Linksys) απλα, επειτα απο συγκριση με πολλα αλλα μοντελα απο διαφορες εταιριες, ειδα οτι αυτα τα 2 συνδυαζουν πολλα πλεονεκτηματα σε επιλογες ασφαλειας, ταχυτητας δεδομενων κ.λ.π.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω απο αποψη ασφαλειας υγειας (τα dbm που εκπεμπουν) εαν τα βρισκεται ασφαλη,εαν οι 2 κεραιες ειναι καλυτερες ή χειροτερες απο μια για τα ιδια πρωτοκολλα (IEEE B/G) καθως και ποια αλλα μοντελα θα μου συνιστουσατε για αγορα.

 

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω ολους σας και ευχαριστω εκ των προτερων. Κατοπιν ερευνας αγορασα σε καλη τιμη 30£ μεσω ebay το THOMSON TG585V7 (UK variant) με πακετο εγκαταστασης - παροχοTiscali. Ο κυριος λογος αγορας του ηταν να το χρησιμοποιησω κυριως σε hotspot της πολης. Με χιλια ζορια νομιζω οτι καταφερα και του περασα το Firmware 7.4.3.2 International - δηλωνω αδαης :O τουλαχιστον σε οτι αφορα δικτυα. Διαβασα προσεκτικα διαφορα σχετικα θεματα στο φορουμ και ομολογω ζαλιστηκα με τον ωκεανο ρυθμισεων και ορολογιας. Μπορει κανεις σε απλα ελληνικα (οχι 'καρφωτα' και τετοια, χαθηκα ) να βοηθησει για ασυρματη συνδεση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους εδω μεσα και ενα μπραβο στην πολυ καλη δουλεια που κανετε!!!

 

Αυτες τις μερες ψαχνω την αγορα Wireless Modem Router και πραγματικα εχω πελαγωσει. (Μαλλον κακη εποχη για modem router θα ελεγα!!!)Αρχικα να σας πω τι διαθετω και τι θελω να κανω καθως και τι εχω βρει μεχρι τωρα:

Διαθετω γραμμη ADSL (PSTN) στo 1Mbps και θελω να την κανω πλεον ασυρματη. Ηδη προστέθηκε και αλλος υπολογιστης και στην ουσια θελω να κανω διανομη Internet σε 2 μηχανηματα (ενα Laptop και ενα Desktop), ειτε και στα 2 ασυρματα ειτε στο ενα ασυρματα (laptop) και στο αλλο ενσυρματα (Desktop). Να σημειωσω οτι θελω να γινεται διανομη internet ακομη και οταν ο 1ας απο τους 2 υπολογιστες (ή και οι 2 ακομη) ειναι απενεργοποιημενοι. Επισης μιλαμε για 2 οροφους 100 τετραγωνικων μετρων περιπου ο καθενας οπου θελω να επιτυχω ετσι καλυψη και στους 2. Ακομη, δεν θελω να μπλεξω(ακομα τουλαχιστον με Wireless N) οποτε θελω να παραμεινω σε πρωτοκολλα B/G. Διχως να κατεχω πολλες γνωσεις γυρω απο τετοια ζητηματα και εχοντας κανει αρκετη ερευνα, βρηκα τα επομενα 2 μοντελα και θελω την γνωμη σας (εαν κανουν την δουλεια μου δλδ):

 

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615102

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613051

 

Βεβαια τα συγκεκριμενα μοντελα που παραθετω ειναι καπως παλια (ειδικα το Linksys) απλα, επειτα απο συγκριση με πολλα αλλα μοντελα απο διαφορες εταιριες, ειδα οτι αυτα τα 2 συνδυαζουν πολλα πλεονεκτηματα σε επιλογες ασφαλειας, ταχυτητας δεδομενων κ.λ.π.

Τελος θα ηθελα να ρωτησω απο αποψη ασφαλειας υγειας (τα dbm που εκπεμπουν) εαν τα βρισκεται ασφαλη,εαν οι 2 κεραιες ειναι καλυτερες ή χειροτερες απο μια για τα ιδια πρωτοκολλα (IEEE B/G) καθως και ποια αλλα μοντελα θα μου συνιστουσατε για αγορα.

 

Σας ευχαριστω και ελπιζω να μην σας κουρασα!!!

 

Να σε προετοιμάσω ότι να καλύψεις 2 ορόφους δεν είναι πάντα τόσο εύκολο. Ανάλογα τα υλικά υπάρχει περίπτωση να παιδευτείς πολύ και τελεικά χωρίς 2 access points να μην πιάνεις ικανοποιητικό σήμα παντού. Εγώ αρχικά θα σου πω να τοποθετήσεις το access point στον ψηλότερο όροφο.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες rigasnic, οντως ειναι σωστη διευκρινιση και το ειδα και αλλου γραμμενο. Θα θελα και την γνωμη σου για τα 2 μοντελα που παραθετω καθως και ο,τι αλλο μπορει να βοηθησει γυρω απο το θεμα! Thanks!( Λες να βαλω Wireless N??? Απλα τοσο η γραμμη δεν ειναι και καμια 24αρα και απο την αλλη το προτυπο Ν ειναι "υπο κατασκευη"...Δεν θελω προς το παρον να δωσω τοσα φραγκα για ενα τοσο καλο modem που θα μεινει ανεκμεταλλευτο τοσο καιρο)
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες rigasnic, οντως ειναι σωστη διευκρινιση και το ειδα και αλλου γραμμενο. Θα θελα και την γνωμη σου για τα 2 μοντελα που παραθετω καθως και ο,τι αλλο μπορει να βοηθησει γυρω απο το θεμα! Thanks!( Λες να βαλω Wireless N??? Απλα τοσο η γραμμη δεν ειναι και καμια 24αρα και απο την αλλη το προτυπο Ν ειναι "υπο κατασκευη"...Δεν θελω προς το παρον να δωσω τοσα φραγκα για ενα τοσο καλο modem που θα μεινει ανεκμεταλλευτο τοσο καιρο)

 

Το πρωτόκολλο Ν είναι ότι το καλύτερο από άποψη κάλυψη απόσταση σε σχέση με το B&G.

Προτίμησε να βάλλεις Ν εάν θέλεις πλήρη κάλυψη και στους 2 χώρους.

Στο Ν πληρώνεις τα τετραγωνικά κάλυψης όλα τα άλλα είναι δώρο!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνω καθολου.Απο την αλλη απο οσο ξερω αυτη την στιγμη το πρωτοκολλο N ειναι σε draft που σημαινει οτι δεν εχει ολοκληρωθει ακομη (πραγμα που δεν ξερω κατα ποσο καλο ή κακο ειναι αυτο) και το κακο ειναι οτι θα δωσω 100-130 euro για ενα modem που θα μεινει ανεκμεταλλευτο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...