Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eχω ενα baudtec και δεν μπορω να συνδεθω ουτε ασυρματα αλλα ουτε κ ενσυρματα με τιποτα. Το προβλημα απο οτι καταλαβαινω ειναι στο baudtec γιατι το λαμπακι απο την ενδειξη της λυχνιας @LINK αναβοσβηνει συνεχεια. Εκανα αναβαθμιση του firmware μηπως και αλλαξει κατι αλλα το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.. Μηπως γνωριζει καποιος που μπορει να ειναι το προβλημα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το πιο πιθανο ειναι να εχει κολλησει ο DHCP server και να μην μπορει να δωσει IP.Βαλε χειροκινητα IP,gateway,DNS και δοκιμασε ξανα.Μια μερα το κρατησα γιατι μκου εκανα τα κολπα που λες
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Πως θα τα βαλω αφου δεν μπορει να μπει πουθενα?
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Στον υπολογιστη σου θα τα βαλεις ολα χειροκινητα,στην καρτα δικτυου
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Kαι μετα θα το συνεσω με το καλωδιο? Τι σχεση εχουν οι ρυθμισεις του υπολογιστη μου με το router? Ρωταω για να καταλαβω :O Στις ρυθμισεις τις καρτας δικτυου το εχω αυτοματο.

 

Μπερδευομαι επειδη το εχω συνδεσει και με αλλο pc και παλη τα ιδια ακομη και τα ubuntu δεν μπορεσαν να το βρουν.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μπεις στο μενου του ρουτερ.?Αν ναι τοτε μπες και ξαναβαλε τις ρυθμισεις του ασυρματου και πατα save.Ακομα και αν τις εχει ξαναπατα save.To συκρεκριμενο μοντεμ κολλαει και εχει διαπιστωθει αρκετες φορες το προβλημα αυτο με το ασυρματο.Αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα τοτε κατεβασε αυτο και κανε οτι λενε οι οδηγιες(ειναι μονο για την ασυρματη λειτουργια και βρισκεται στο site του ΟΤΕ).Σε περιπτωση που δεν εγινει τιποτα αλλάγη αλλίως πεταμα ..χαχχα

 

ΥΓ.Σου ειχα πει να βαλεις χειροκινητα τις ρυθμισεις του υπολογιστη σε περιπτωση που δεν μπορεις να μπει στο ρουτερ ουτε μεσω ethernet.Εμενα ηταν κολλημενο και το μονο που εκανε ηταν να αναβουν λαμπακια .Οταν τα εβαλα ολα χειροκινητα μπορεσα να μπω.Αλλά δεν μπορουσε να δωσει αυτοματα ip απο μονο του.

Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Το λαμπακι απο την ενδειξη της λυχνιας του @LINK θυμασε εαν αναβοσβηνε στο δικο μου αναβοσβηνει.

 

Εχω δοκιμασει το αρχειο που μου ανεβασες. Το συγκεκριμενο αρχειο κανει αναβαθμιση του firmware για να μπορει να αναγνωριστει το router απο το WindowsXP με SP3 και εγινε επιτυχως(δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια!). Αλλα και παλη τιποτα..

 

Σε μια δευτερη προσπαθεια μου το μεσημερι ανοιξα ξανα τα ιδια αρχεια που μου ειπες και εσυ και δοκιμασα να τα τρεξω μηπως και κατι ξεκολλησει το router. Μου εγραψε πως η αναβαθμιση απετυχε και να επικοινωνησω με το 1242. Επισης μου εβγαλε και ενα πλαισιο με 2 πεδια καπου εδω πιστευω πως μπορει να ειναι και η λυση του προβληματος! Στο ενα μου ζητουσε την ΙP (εβαλα 192.168.1.1) και στο αλλο εαν θυμαμε καλα το web key (εβαλα 1234) επισης καταφερα μετα απο ερκετη ωρα να πιασω γραμμη στο 1242 και μου ειπαν (χωρις να ειναι και πολη σιγουροι) πως το web key ειναι 1234 αλλα δεν ειναι αυτο επειδη το ειδα δοκιμασει. Γνωριζει καποιος ποιο μπορει να ειναι για να ξαναδοκιμασω? Μηπως ειναι το 1234567890123?

 

Αλλα και ολα αυτα μπορει να ειναι λαθος γιατι το λαμπακι απο την ενδειξη @LINK αναβοσβηνει και δεν ειναι συνεχεια αναμενο... :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη ρύθμισε την ip, τη προεπιλεγμένη πύλη (default gateway) και dns ως εξής:

http://www.imageshack.gr/files/wlx5xjco6aqd9k3yxacc.gif

Το προεπιλεγμένο wep key είναι 1234567890123.

Τέλος βεβαιώσου πως η ώρα ζώνης είναι η GTM+2, η δική μας δηλαδή μέσα από το web interface του router.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο μολης τωρα αλλα για ακομη μια φορα δεν εγινε τιποτα :(

 

Εκανα ξανα και την διαδικασια της αναβαθμισης, στα πεδια που ανεφερα πιο επανω οταν μου λεει οτι απετυχε (αυτο μαλλον συμβαινει γιατι δεν μπορει να περασει την ιδια απο επανω) μου ζηταει:

ADSL Router IP = εβαλα 192.168.1.1

WEB Password = εβαλα 1234567890123

 

Δεν μπορω να μπω καθολου στο interface του router για να δω την ζωνη ωρας.

 

Νομιζω οτι εαν δεν σταθεροποιηθει το λαμπακι της λυχνιας του @LINK οσο και εαν προσπαθω δεν θα καταφερω και πολλα. Το θεμα ειναι πως θα γινει σταθερο το @LINK

 

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις στη μπάρα διευθύνων του firefox την ip του router (192.168.1.1) και για username: admin και για password:1234 δεν μπορείς να μπεις...;:confused:

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχην Σταυρο σε ευχαριστω για την τηλεφωνικη υποστηριξη.. :)

 

Δεν εγινε τιποτα ουτε και με την αλλαγη στην σωστη ωρα ζωνης GTM+2

 

Eτρεξα το cd εγκαταστασης απο vista και μου λεει οτι οτι δεν μπορει να επικοινωνησει σωστα το pc με το router και οτι το σφαλμα ειναι στο router. Δεν ξερω τι αλλο να κανω δοκιμασα και με αυτοματη αλλα και με χειροκινητη ρυθμιση της ip.

 

Εαν εμεινε κατι αλλο που δεν δοκιμασα δεν εχω προβλημα ο Επιμενων Νικα! :O

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Του έκανες κανένα reset με το κουμπάκι που εχει πίσω και μετά όλα ξανα απο την αρχή?
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Mπορει και 50 φορες! Περιμενω τηλ. απο ενα φιλο μου για να δοκιμασω το router του να δω τι θα γινει..

 

Το απογευμα θα παω στο γερμανο και να τους πω εαν γινετε να μου το αλλαξουν. Εαν δεν το αλλαξουν θα κρατησω του φιλου μου για λιγο και θα παραγγειλω ενα ιδιο :p :lol: Θα αγορασω ενα αλλο για να κανω την δουλεια μου :rolleyes:

 

Ποιο ειναι το τελευταιο firmware του baudtec. Εαν δεν εχω το τελευταιο και το περασω ισως να ξεκολλησει..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Eχω ενα baudtec και δεν μπορω να συνδεθω ουτε ασυρματα αλλα ουτε κ ενσυρματα με τιποτα. Το προβλημα απο οτι καταλαβαινω ειναι στο baudtec γιατι το λαμπακι απο την ενδειξη της λυχνιας @LINK αναβοσβηνει συνεχεια. Εκανα αναβαθμιση του firmware μηπως και αλλαξει κατι αλλα το προβλημα συνεχιζει να υπαρχει.. Μηπως γνωριζει καποιος που μπορει να ειναι το προβλημα?

 

Φίλε Γιάννη το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με το @link είχα και με είχαν αφήσει χωρίς internet για 20 ημέρες!!!:blink::blink:.Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα της γραμμής και είχα καλέσει πάνω απο 30 φορές στο 121 και δεν γινόταν τίποτα.(Να σημειώσω ότι το πρόβλημα έγινε στις 3 Οκτωβρίου).Στις 20 Οκτωβρίου κάνω την 5η επίσκεψη στο OTEShop της Κέρκυρας και πάω στο τεχνικό τμήμα.Να σας πω ότι εκεί γινόταν της τρελής για να μην μιλήσω για τους χαρακτηρισμούς (''Του λέω να έρθει στο τηλέφωνο και με γράφει στα αρ****α του).Τελικά μετά απο 3 μέρες μετά την 5η επίσκεψη μου στα OTEShop ήρθε ένας τεχνικός έλεγξε τη γραμμή μου,έκανε update στο modem μου (BauTec) αλλά τίποτα.Έτσι πήγε στο φορτηγάκι του και μου έφερε ένα άλλο.Τελικά το πρόβλημα είναι στο modem και όχι στο pc σου ή σε οτιδήποτε άλλο.Πέρνα και εσύ απο κάποιο κατάστημα του Ο.Τ.Ε πες τους ότι δεν σου κάνει συγχρονισμό (@link) και θα περάσει κάποιος να σου βάλει καινούργιο.:)

Τα λέμε!

Link to comment
Share on other sites

BauTec??? Μακρυά...... :p

 

Έχει τύχει σε φίλο μου, να χάνει τις ρυθμίσεις μόνο του, μετά από διακοπή ρεύματος, αποσύνδεση από το ρεύμα κλπ. και να μην το βρίσκει με τίποτα το laptop.

Κ η μόνη λύση ήταν reset και άντε πάλι από την αρχή...:shifty:

 

Φυσικά απαίτησε αντικατάσταση με άλλο μοντέλο ;) και ο οτε πως γινόταν να του το αρνηθεί... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Κ η μόνη λύση ήταν reset και άντε πάλι από την αρχή

 

Όταν αναβοσβήνει το @Link δύο πράγματα πρέπει να κάνουμε:

 

1)Ελέγχουμε το καλώδιο που έχουμε βάλει στη θυρίδα ''Line''.Βγάζουμε και ξαναβάζουμε το καλώδιο,κάνουμε restart (όχι reset!) στο modem και περιμένουμε να δούμε τι φωτάκια θα ανάψουν.Σε περίπτωση που το @Link σταμάτησε να αναβοσβήνει σημαίνει ότι το modem δουλεύει κανονικά.Σε περίπτωση που δεν σταματήσει να αναβοσβήνει...

 

2)Μπαίνουμε στη σελίδα 192.168.1.1 βάζουμε username και password (όπως δεν τα ξέρει να μου στείλει pm να του τα πω) και μπαίνουμε στην κατηγορία ''Maintenance'' και πάμε στην κατηγορία 'Diagnostics'' και κοιτάμε το ''Testing ADSL Synchronization''.Σε περίπτωση που γράφει ''Fail'' περνάμε από κάποιο κατάστημα ΟΤΕ και τους λέμε ότι το modem μας είναι χαλασμένο γιατί δεν συγχρονίζει(@Link).

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:Όταν θα έρθει ο τεχνικός για να δει το πρόβλημα θα κάνει πρώτα test στη γραμμή σας για να δει αν η γραμμή σας είναι OK για να σας παρέχει internet μέσω του Ο.Τ.Ε.Σε περίπτωση βλάβης της γραμμής το modem δεν παίζει κανένα ρόλο. :)

Link to comment
Share on other sites

Mπορει και 50 φορες! Περιμενω τηλ. απο ενα φιλο μου για να δοκιμασω το router του να δω τι θα γινει..

 

Το απογευμα θα παω στο γερμανο και να τους πω εαν γινετε να μου το αλλαξουν. Εαν δεν το αλλαξουν θα κρατησω του φιλου μου για λιγο και θα παραγγειλω ενα ιδιο :p :lol: Θα αγορασω ενα αλλο για να κανω την δουλεια μου :rolleyes:

 

Ποιο ειναι το τελευταιο firmware του baudtec. Εαν δεν εχω το τελευταιο και το περασω ισως να ξεκολλησει..

 

Όλα τα μηχανήματα έχουν πρόβλημα με την αστάθεια τροφοδοσίας, περισσότερο αυτά που φορτώνουν κάποιο λειτουργικό. (Router)

 

Δεν θα πρότεινα σε κανένα να πάρει Baudtec ADSL router

Εάν σε ενδιαφέρει να κάνεις την δουλεία σου πάρε κάποιο router με πιστοποίηση (ποιότητας Zyxel σαν φθηνή λύση)

 

Προσοχή σε πολλά router του κιλού και όχι μόνο έχουν πρόβλημα με της κάρτες δικτύου ιδικά της ενσωματωμένες.

Το πρόβλημα ξεκινά από την αδυναμία να επιλέξει σε πια ταχύτητα σύνδεσης θα χρησιμοποιήσει. 10 half or full or100 half or full

Να ορίζεται πάντα την ταχύτητα στην κάρτα δικτύου σας (ενσύρματα πάντα).:)

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτες επιλογες που μου ερχονται στο μυαλό για νεο μοντεμ/ρουτερ ειναι ZyXEL P660HW και Linksys WAG200 .Αρκετά φθηνα και αξιόπιστα
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

Zyxel και sagem είναι αρκετά αξιόπιστα.

 

Του θείου μου που του έδωσαν sagem ακόμα να χαλάσει.Σε εμένα έπρεπε να χαλάσει.:mad:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνει για καινούριο router πάει καρφί στον ΟΤΕ και παίρνει ένα Thompson Gateway 585v7 (το λεγόμενο speedtouch) και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

65euros κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ψάχνει για καινούριο router πάει καρφί στον ΟΤΕ και παίρνει ένα Thompson Gateway 585v7 (το λεγόμενο speedtouch) και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

65euros κοστίζει.

 

Όντως~ ;) Πολύ καλο ρούτερ!! Το πρώτο μου και το αγαπημένο μου :p

(Το μόνο που θα ήθελα ήταν ένα βελτιωμένο interface)

 

Έχω και το sagem 1500WG σε άλλο σπίτι, το οποίο δεν μου πολυγέμισε το μάτι στην αρχή.

Αλλά μέχρι στιγμής δεν έχω κανένα σοβαρό παράπονο. (Χρειάστηκε να κάνω update...)

Link to comment
Share on other sites

το πουλάνε και σκέτο?

 

 

Όποιος ψάχνει για καινούριο router πάει καρφί στον ΟΤΕ και παίρνει ένα Thompson Gateway 585v7 (το λεγόμενο speedtouch) και έχει το κεφάλι του ήσυχο.

65euros κοστίζει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...