Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ρε παιδια μολις ανεργο[ποιησα adsl sta 384 στο κατω μερος ομως της οθωνης μου λεει οτι η ταχυτητα ειναι 100 ,αυτο ειναι λογικο?Κατι ακομα οταν σηκωνω του ακουστικο του τηλ ακουω κατι περιεργους ηχους..Τι πρεπει να κανω για να σταματησουν(κατι σαν παρασιτα)ευχαριστω...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδια μολις ανεργο[ποιησα adsl sta 384 στο κατω μερος ομως της οθωνης μου λεει οτι η ταχυτητα ειναι 100 ,αυτο ειναι λογικο?Κατι ακομα οταν σηκωνω του ακουστικο του τηλ ακουω κατι περιεργους ηχους..Τι πρεπει να κανω για να σταματησουν(κατι σαν παρασιτα)ευχαριστω...

Μηπως να εβαζες τα φιλτρα?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μολις ανεργο[ποιησα adsl sta 384 στο κατω μερος ομως της οθωνης μου λεει οτι η ταχυτητα ειναι 100 ,αυτο ειναι λογικο?Κατι ακομα οταν σηκωνω του ακουστικο του τηλ ακουω κατι περιεργους ηχους..Τι πρεπει να κανω για να σταματησουν(κατι σαν παρασιτα)ευχαριστω...

Μήπως το 100 που βλέπεις είναι τα 100mbit της κάρτας δικτύου; όσο για τα παράσιτα βάλε φίλτρα πίσω απο κάθε τηλεφωνική συσκευή.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου πιάνει μόνο στον ένα όροφο και στο μπαλκόνι.Μόλις ανέβω την σκάλα για τον επάνω όροφο κόβεται το σημα.

 

Ακριβώς όπως με bluetooth class II (40m) που δοκίμασα.

Δηλαδή άχρηστο είναι χωρίς repeaters όπως αυτό της DEVOLO (Γερμανικό) που χρησιμοποιεί τις φάσεις του ρεύματος και πουλάνε και στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το Linksys που χρησιμοποιω εχω καλυψη στον ιδιο οροφο, στον κατω οροφο και στην ταρατσα(αν μπορεις να τον πεις τριτο οροφο). Το εχω δοκιμασει, με PocketPC, με netgear usb 2.0 wifi(+pc εννοειτε) και με nintendo ds, το μονο που δεν πιανει πολυ μακρια, ουτε καν σε ολο τον οροφο που ειναι το router ειναι το ds, τα αλλα μονο στις κατω(ή πανω) ακρες, ριχνουν πολυ την ταχυτητα.

Τελος, λογικα βοηθαει που εχω κεντραρει το router και δεν ειναι σε καποια ακρη του οροφου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το Linksys που χρησιμοποιω εχω καλυψη στον ιδιο οροφο, στον κατω οροφο και στην ταρατσα(αν μπορεις να τον πεις τριτο οροφο). Το εχω δοκιμασει, με PocketPC, με netgear usb 2.0 wifi(+pc εννοειτε) και με nintendo ds, το μονο που δεν πιανει πολυ μακρια, ουτε καν σε ολο τον οροφο που ειναι το router ειναι το ds, τα αλλα μονο στις κατω(ή πανω) ακρες, ριχνουν πολυ την ταχυτητα.

Τελος, λογικα βοηθαει που εχω κεντραρει το router και δεν ειναι σε καποια ακρη του οροφου.

 

To linksys ine poli kalitero san Wi-Fi apo to US.Robotics to exo dokimasi kai ego pernai mia lpaka toulaxiston pano kato orofo exi kanoniki kalipsi

bebea to US exi dio kerees opote mporis na stilis tin mia ston epano orofo

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το Linksys που χρησιμοποιω εχω καλυψη στον ιδιο οροφο, στον κατω οροφο και στην ταρατσα(αν μπορεις να τον πεις τριτο οροφο). Το εχω δοκιμασει, με PocketPC, με netgear usb 2.0 wifi(+pc εννοειτε) και με nintendo ds, το μονο που δεν πιανει πολυ μακρια, ουτε καν σε ολο τον οροφο που ειναι το router ειναι το ds, τα αλλα μονο στις κατω(ή πανω) ακρες, ριχνουν πολυ την ταχυτητα.

Τελος, λογικα βοηθαει που εχω κεντραρει το router και δεν ειναι σε καποια ακρη του οροφου.

 

 

Εχω και εγω δωματιακι στην ταρατσα και θελω να βαλω το linksys για να συνδεθει με laptop στο κατω οροφο.

Τελικα απο οτι βλεπω αξιζει το κοπο ή θα εχω απωλειες σηματος;

Εσυ με τι Mbp παιζεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω δωματιακι στην ταρατσα και θελω να βαλω το linksys για να συνδεθει με laptop στο κατω οροφο.

Τελικα απο οτι βλεπω αξιζει το κοπο ή θα εχω απωλειες σηματος;

Εσυ με τι Mbp παιζεις;

 

Με συνδιασμο netgear usb 2 wifi adapter(34ε πλαισιο) στον φορητο και με μια καλη τοποθετηση του router στον κατω οροφο, δεν θα εχεις κανενα απολυτος προβλημα ακομα και 1024 γραμμη να εχεις εισαι υπερ-υπερ καλυμενος με τα kbps που πιανει το wifi, (λογικα και ενσωματωμενο wifi να εχει ο φορητος παλι δεν θα εχεις προβλημα).

 

Εγω βλεπω βιντεο και ακουω .mp3 απο τον σκληρο του pc, στο pocketpc μου (μεσω wifi εννοειτε) σε ολο το σπιτι ΑΝΕΤΑ. Δεν δοκιμασα να παω κατω στην αυλη να δω τι παιζει!

 

->dimokrates, καλα το wifi κυκλικα δεν μεταδιδει το σημα? προς ολες τις κατευθηνσεις οχι προς μια ευθεια, δλδ αμα πιανει 30 μετρα στο επιπεδο που εισαι πιανει και 30 μετρα στην ευθεια προς τα πανω και προς τα κατω και σε ολο τον αξονα x,y,z (με δεδομενο οτι σε ολες τις κατευθηνσεις δεν υπαρχουν εμποδια). Τι ειπα παλι ο μεγαλος. :alien:

 

Λογικα αυτα που εχουν δυο κεραιες μεταδιδουν και λαμβανουν ταυτοχρονα καλυτερα,(γιατι πολυ απλα αν πιαστουμε χερι χερι δεν τρεχουμε πιο γρηγορα), αλλα δεν παιρνω και ορκο, ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα.

 

Edit: Α! και κατι που ξεχασα να πω, ειναι οτι με το wireless on, οταν βαζω δυνατα τα ηχεια κανουν παρασιτα, τα ακουστηκα επισεις, μαλλον η καλυψη εχει και τιμημα.

Link to comment
Share on other sites

 

->dimokrates, καλα το wifi κυκλικα δεν μεταδιδει το σημα? προς ολες τις κατευθηνσεις οχι προς μια ευθεια, δλδ αμα πιανει 30 μετρα στο επιπεδο που εισαι πιανει και 30 μετρα στην ευθεια προς τα πανω και προς τα κατω και σε ολο τον αξονα x,y,z (με δεδομενο οτι σε ολες τις κατευθηνσεις δεν υπαρχουν εμποδια). Τι ειπα παλι ο μεγαλος. :alien:

Basika i kerees metadidoun analoga me ton tipo kereas kai oxi apoklistika kiklika (Point to Point & Multipoint to Point) stin prokimeni periptosi autes metadidoun Multipoint ala mporis na balis oti thelis esi otan anefera na bali tin deuteri kerea (Multipoint) ston epano orofo to ipa giati i plaka tis polikatikias epiriazi katapoli to Wi-Fi (opote bazis mia 2 kerea ston epano orofo kai ise apsogos :D )

Λογικα αυτα που εχουν δυο κεραιες μεταδιδουν και λαμβανουν ταυτοχρονα καλυτερα,(γιατι πολυ απλα αν πιαστουμε χερι χερι δεν τρεχουμε πιο γρηγορα), αλλα δεν παιρνω και ορκο, ας μας πει καποιος που ξερει καλυτερα.

.

Basika auto den ginete dld den panaexi 4 kerees den tha doulebi pio grigora apla mpori na exi megaliteri kalipsi to ti dexete kai to ti stelni ena Wi-Fi ine kathara thema protokolou 802.11b/b+/g x.y & omega :p

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω δωματιακι στην ταρατσα και θελω να βαλω το linksys για να συνδεθει με laptop στο κατω οροφο.

Τελικα απο οτι βλεπω αξιζει το κοπο ή θα εχω απωλειες σηματος;

Εσυ με τι Mbp παιζεις;

Theoritika tha pe3i kanonika me ligi apolia sto sima (apolita logiko afou mesolabi mia plaka ) to linksys ine to pio dinato Wi-Fi se sxesi me ala routerakia (asxeto ean exoun 2 kereakia epanotous) to linksys sou parexi 54 Mbps (opos ola ta 2.4Ghz) auta pou exoun megaliteri taxitita 108Mbps i taxititatoun ine kai se auta 54 apla exoun tin dinatotita na stelnoun kai na pernoun tautoxrona me autin tin taxitita opote 54x2=108

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκανα πριν απο 2 βδομαδες το DSLkit του ΟΤΕ στα 384 στο πλαισιο και μου εδωσαν δωρο ενα router Netgear DG834G και εχω να σας εκφρασω μια απορεια και ενα προβλημα.

:!: Προβλημα:Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις στη καρτελα firewall Rules;

:!: Απορεια:Μπορω να χρεισιμοποιησω το router και σαν σταθμο για να συνδεθω με τον γειτονα μου χωρις ομως αυτος να χρεισιμοποιει την adsl μου.

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.Ευχαριστω προκαταβολικα:)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εκανα πριν απο 2 βδομαδες το DSLkit του ΟΤΕ στα 384 στο πλαισιο και μου εδωσαν δωρο ενα router Netgear DG834G και εχω να σας εκφρασω μια απορεια και ενα προβλημα.

:!: Προβλημα:Μηπως καποιος γνωριζει πως μπορω να αλλαξω τις ρυθμισεις στη καρτελα firewall Rules;

:!: Απορεια:Μπορω να χρεισιμοποιησω το router και σαν σταθμο για να συνδεθω με τον γειτονα μου χωρις ομως αυτος να χρεισιμοποιει την adsl μου.

 

Ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω.Ευχαριστω προκαταβολικα:)

 

Gia to problima tha sou grapso miso na diabaso (R.T.F.M.):D .... TO DIABASA stin kartela Block Sites sto Security menu. me to pou tha mpis mesa epano epano grafi never to kanis click auto gia na min exis kanena periorismo sta site

Stin parakato kartela Firewall Rules sto inbound kane edit kai sto simio pou exi eneble kanto disable ean den to alazi kanto delete kai 3ana add me epilogi disable auto sto inbound oxi sto outbound min to pira3is ean thelis na blepis net :p

gia tin aporia sou ginete ama ise psiloidimon kai autos oxi ean iste noobs me to athlima tha tou dosis kai net....

basika ontos kani pola pragmata kai auto ginete

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα αλλα μου βγαζει no entry selected click a radio button to select an entry.Αυτο δηλαδη που μου εβγαζε και πριν.Αυτο το radio button δεν μπορω να καταλαβω.Οσο για την απορια μου αν με βοηθησεις λιγο τηα τα καταφερω αφου ασχολουμαι πολυ με Η/Υ και ξερω αρκετα πραγματα.Ας πουμε οτι ειμαι στα πρωτα σταδια ενως ειδημων(οπως και αν γραφεται αυτο)
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα αλλα μου βγαζει no entry selected click a radio button to select an entry.Αυτο δηλαδη που μου εβγαζε και πριν.Αυτο το radio button δεν μπορω να καταλαβω.Οσο για την απορια μου αν με βοηθησεις λιγο τηα τα καταφερω αφου ασχολουμαι πολυ με Η/Υ και ξερω αρκετα πραγματα.Ας πουμε οτι ειμαι στα πρωτα σταδια ενως ειδημων(οπως και αν γραφεται αυτο)

Distixos den mporo na to dokimaso den exo 1 tetio router sta xeriamou

oso afora to 2 thema den tha kanis NAT tin IP tou gitonasou (kinos tha dlepi esoteriko ala oxi net:D ) elpizo na se boithisa

Link to comment
Share on other sites

Distixos den mporo na to dokimaso den exo 1 tetio router sta xeriamou

oso afora to 2 thema den tha kanis NAT tin IP tou gitonasou (kinos tha dlepi esoteriko ala oxi net:D ) elpizo na se boithisa

Ναι με βοηθησες αρκετα.Σ'ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Theoritika tha pe3i kanonika me ligi apolia sto sima (apolita logiko afou mesolabi mia plaka ) to linksys ine to pio dinato Wi-Fi se sxesi me ala routerakia (asxeto ean exoun 2 kereakia epanotous) to linksys sou parexi 54 Mbps (opos ola ta 2.4Ghz) auta pou exoun megaliteri taxitita 108Mbps i taxititatoun ine kai se auta 54 apla exoun tin dinatotita na stelnoun kai na pernoun tautoxrona me autin tin taxitita opote 54x2=108

Αξίζει να αγοράσεις router για τα 108Μbps; Εάν ναι πρέπει να είναι ίδια μάρκα acsess point και κάρτα ; Έχω acsess point σε d-link αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω επειδή είναι παλιό . Σκέφτομαι να βάλω linksys μια και είναι καλλίτερο .

London for ever
Link to comment
Share on other sites

Αξίζει να αγοράσεις router για τα 108Μbps; Εάν ναι πρέπει να είναι ίδια μάρκα acsess point και κάρτα ; Έχω acsess point σε d-link αλλά σκέφτομαι να το αλλάξω επειδή είναι παλιό . Σκέφτομαι να βάλω linksys μια και είναι καλλίτερο .

 

Den iparxi problima ean i kartesou ine diaforetikes mnias kai sikonoun ta idia protokola kai exoun kai tin idia sixnotita ego tha alaza mono kai mono se periptosi pou den tha ixa kalipsi apo tin iparxon karta

oso afora ean ine kalitero to Linksys apo to D-link auto den to exo dokimasi ala se sxesi me ro US.Robotics(exo to 9106)-LinkSYS se spiti me pola domatia to LinkSYS ta kataferni kalitera toulaxiston stin dikiamou periptosi mpori se kapia ali polikatikia na doulebi kalitera to US.Robotics gia to D-link den exo akousi tpt (theoritika otan kati den akougete malon den exi problima ;) )

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αυτο εδω τι λεει το εχω βρει 60ε αξιζει ?3COM WIRELESS ACCESS POINT OC 11G 3CRWE454G72 [76647]εδω και μια σελιδα που γραφει σχετικα...http://www.e-acorn.gr/view_product.php?productid=2836&idcat=19&idsubcat=90&idsubsubcat=-1
Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

 

Φίλος έχει το Telindus *κάτι* (over PSTN) που το πήρε με το ConnX από την ΟΤΕnet. Το πρόβλημα είναι ότι του χάλασε εδώ και καιρό και ο ΟΤΕ δε δείχνει να ενδιαφέρεται να το αλλάξει εντός της εγγύησης.

 

Για να μην τα πολυλογώ, επειδή το παιδί έχει μείνει δίχως internet αλλά το πληρώνει κανονικά κάθε δίμηνο, θέλει ένα ADSL router για να κάνει τη δουλειά του. Το ερώτημα είναι: ΠΟΙΟ;

 

Φερ' ειπείν, αυτό είναι καλό; Δεν τον ενδιαφέρει να είναι το κορυφαίο της αγοράς, απλά να μπορεί να κάνει τη δουλειά του (όπως πχ την κάνω εγώ με το JetSpeed της Ιντρακόμ).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. ;)

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Φίλος έχει το Telindus *κάτι* (over PSTN) που το πήρε με το ConnX από την ΟΤΕnet. Το πρόβλημα είναι ότι του χάλασε εδώ και καιρό και ο ΟΤΕ δε δείχνει να ενδιαφέρεται να το αλλάξει εντός της εγγύησης.

Για να μην τα πολυλογώ, επειδή το παιδί έχει μείνει δίχως internet αλλά το πληρώνει κανονικά κάθε δίμηνο, θέλει ένα ADSL router για να κάνει τη δουλειά του. Το ερώτημα είναι: ΠΟΙΟ;

Φερ' ειπείν, αυτό είναι καλό; Δεν τον ενδιαφέρει να είναι το κορυφαίο της αγοράς, απλά να μπορεί να κάνει τη δουλειά του (όπως πχ την κάνω εγώ με το JetSpeed της Ιντρακόμ).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις και τις συμβουλές σας. ;)

Auto pou exis sto link den tha tou to simbouleba ine apla ena ADSL modem tha tou protina na pari to pio ftino router kai tha kani tin douliatou basika skepsou pos i grames mas kanoun diafora xaza toulaxiston na 3eri ti ftei pou se 1 modem diskola mporis na dis :)

Ektos apo auta ta USB sou trone porous apo to PC protimame to ethernet port ;)

..... Tora to ida kalitera sto e-shop enai to Zyxel modem USB eno ta stixia dipla ine apo Zyxel 660R

Na fantasto pos esi exis to modem tis foto kai oxi ta stixia pou anikoun se router (ton simbebo anepifilakta)

Link to comment
Share on other sites

Το έχω εγώ σε isdn έκδοση. Είναι πολύ καλό .Το πιο απλό της σειράς.Την δουλειά του θα την κάνεις άνετα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

k εγω το απλο το ZTE του ΟΤΕ εχω..

λιγα κολληματα μεχρι να κανει συνδεση μονο..

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

Πρόκειται να διαμοιράσω μια σύνδεση 384 σε 2 υπολ.(xp) me router.

1)Έχω isdn. Αν πάρω router over pstn θα αντιμετωπίσω πρόβλημα? Πρέπει οπωσδήποτε over annex b(isdn)?

2) Τι μάρκα προτείνετε? Μαγαζιά στη θεσσ. που μπορώ να βρω. Γιατι στο plaisi0 δεν έχουν τπτ όποτε και να παώ.

3)Η ταχύτητα θα διαμοιράζετε εξίσου ή μπορώ να ρυθμίσω πόσο θα πέρνει ο καθένας??

 

Μάλλον ρώτησα πολλά και πράγματα που έχουν απαντηθεί....

Θέλω να δω την φατσα του έτερον ήμισυ οταν δει λίγα ακόμα καλώδια και το HILTI να της ανοίγει το τοίχο τρύπες:lol: :lol:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται

Πρόκειται να διαμοιράσω μια σύνδεση 384 σε 2 υπολ.(xp) me router.

1)Έχω isdn. Αν πάρω router over pstn θα αντιμετωπίσω πρόβλημα? Πρέπει οπωσδήποτε over annex b(isdn)?

2) Τι μάρκα προτείνετε? Μαγαζιά στη θεσσ. που μπορώ να βρω. Γιατι στο plaisi0 δεν έχουν τπτ όποτε και να παώ.

3)Η ταχύτητα θα διαμοιράζετε εξίσου ή μπορώ να ρυθμίσω πόσο θα πέρνει ο καθένας??

 

Μάλλον ρώτησα πολλά και πράγματα που έχουν απαντηθεί....

Θέλω να δω την φατσα του έτερον ήμισυ οταν δει λίγα ακόμα καλώδια και το HILTI να της ανοίγει το τοίχο τρύπες:lol: :lol:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

1) Πρέπει να πάρεις router ανάλογα με τη γραμμή σου, δηλ. στην περίπτωσή σου router annex b.

2) Πολύ καλά είναι τα US Robotics 9107/9108. To 9108 είναι και ασύρματο, ενώ έχει περισσότερη μνήμη απ' το 9107, και δεν ''μπουκώνει'' με πολλές συνδέσεις σε p2p κτλ.

3) Μπορείς να ρυθμίσεις σε κάθε υπολογιστή όρια για upload/download για να μην έχεις πρόβλημα. Υπάρχουν κάποια προγραμματάκια, αν ρίξεις μια ματιά στο adslgr.com θα βρεις!

 

Πάντως σκέψου και την ασύρματη δικτύωση γιατί είναι κρίμα να τρυπάς τοίχους και να περνάς καλώδια άδικα. Με το 9108 και μια ασύρματη κάρτα είναι έτοιμος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...