Jump to content

Modem - Router - WiFi: Επιλογή, Σύνδεση, Δικτύωση


KostasV
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και πώς ανοίγει το ρούτερ; αφού δεν έχει ιντερνετ! κάνω εργασία χωρίς σύνδεση μέσω browser;

 

Θα συνδεθείς στο router μέσω καλωδίου η ασυρμάτου, στον Browser θα πατήσεις 192.168.1.1, θα πατήσεις user και pass (ή όποιος από προεπιλογή κωδικός είναι), θα βάλεις το username & password και θα έχεις internet,.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Και πώς ανοίγει το ρούτερ; αφού δεν έχει ιντερνετ! κάνω εργασία χωρίς σύνδεση μέσω browser;

 

Φίλε οδηγίες δεν σου έδωσαν μαζί με το ρουτερ;

Ή τις πέταξες όπως τις πήρες;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα συνδεθείς στο router μέσω καλωδίου η ασυρμάτου, στον Browser θα πατήσεις 192.168.1.1, θα πατήσεις user και pass (ή όποιος από προεπιλογή κωδικός είναι), θα βάλεις το username & password και θα έχεις internet,.

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου.

 

Φίλε οδηγίες δεν σου έδωσαν μαζί με το ρουτερ;

Ή τις πέταξες όπως τις πήρες;

Πραγματικά εκπλήσσομαι με το ύφος σου, φίλε μου, και απορώ γιατί ενώ μπήκες στον κόπο να γράψεις κάτι, αυτό δεν ήταν απάντηση στην απορία μου αλλά ειρωνεία. Με συγχωρείς λοιπόν, που δεν ξέρω όσα εσύ. Δεν θα σας (σε) ξαναενοχλήσω με ανόητες (καθώς φαίνεται) ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά εκπλήσσομαι με το ύφος σου, φίλε μου, και απορώ γιατί ενώ μπήκες στον κόπο να γράψεις κάτι, αυτό δεν ήταν απάντηση στην απορία μου αλλά ειρωνεία. Με συγχωρείς λοιπόν, που δεν ξέρω όσα εσύ. Δεν θα σας (σε) ξαναενοχλήσω με ανόητες (καθώς φαίνεται) ερωτήσεις.

 

Εγώ πάλι απορώ πώς άτομα που δεν κάνουν τα βασικά (δηλαδή να κάτσουν να διαβάσουν τις οδηγίες που συνοδεύουν την καινούρια συσκευή που αγόρασαν) έχουν το θάρρος να ρωτήσουν έναν τρίτο για το ίδιο πράγμα.

Και είναι άλλο να ρωτήσεις κάτι εξειδικευμένο, άλλωστε για αυτό είναι το φόρουμ και όλοι βοηθάμε εδώ και άλλο να ρωτήσεις το πιο βασικό πράγμα, επειδή βαριέσαι να διαβάσεις πέντε αράδες.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ηρεμήστε.

 

Αν και το έχουμε γράψει πολλές φορές, πριν ρωτήσετε κάτι πρέπει να ψάχνετε. Το forum υπάρχει για να συζητούν οι χρήστες και να βοηθούν ο ένας τον άλλον. Για πάρα πολλά θέματα, όμως, υπάρχουν ήδη απαντήσεις που μπορούν να βρεθούν με μία απλή αναζήτηση.

 

Για παράδειγμα αυτό:

Θα συνδεθείς στο router μέσω καλωδίου η ασυρμάτου, στον Browser θα πατήσεις 192.168.1.1, θα πατήσεις user και pass (ή όποιος από προεπιλογή κωδικός είναι), θα βάλεις το username & password και θα έχεις internet,.

Δεν είναι απολύτως σωστό. Η ip που έχει by default ένα router δεν είναι πάντα η ίδια, παρότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι η 192.168.1.1. Οπότε χρειάζεται ψάξιμο.

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι απορώ πώς άτομα που δεν κάνουν τα βασικά (δηλαδή να κάτσουν να διαβάσουν τις οδηγίες που συνοδεύουν την καινούρια συσκευή που αγόρασαν) έχουν το θάρρος να ρωτήσουν έναν τρίτο για το ίδιο πράγμα.

Και είναι άλλο να ρωτήσεις κάτι εξειδικευμένο, άλλωστε για αυτό είναι το φόρουμ και όλοι βοηθάμε εδώ και άλλο να ρωτήσεις το πιο βασικό πράγμα, επειδή βαριέσαι να διαβάσεις πέντε αράδες.

Μα πώς συμπέρανες ότι δεν διάβασα τις οδηγίες; (και Googlαρισμα έκανα και θέματα εδώ μέσα διάβασα!) πρώτον αυτό και δεύτερον, μάλλον δεν κατάλαβες τι ρώτησα.

Αυτό ρώτησα: "Σκέφτηκα λοιπόν, να συνδέσω το ρούτερ που είχα από την HOL (NetFaster WLAN 3) και που είναι ασύρματο στο δίκτυο της CYTA. ΘΑ μπορούσα; εάν, ναι....πώς;

Για το παλιό ρούτερ λοιπόν, η απορία μου!!

Τέλος πάντων, έχω καλυφθεί παιδιά.

Καλό υπόλοιπο καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ηρεμήστε.

 

Αν και το έχουμε γράψει πολλές φορές, πριν ρωτήσετε κάτι πρέπει να ψάχνετε. Το forum υπάρχει για να συζητούν οι χρήστες και να βοηθούν ο ένας τον άλλον. Για πάρα πολλά θέματα, όμως, υπάρχουν ήδη απαντήσεις που μπορούν να βρεθούν με μία απλή αναζήτηση.

 

Για παράδειγμα αυτό:

 

Δεν είναι απολύτως σωστό. Η ip που έχει by default ένα router δεν είναι πάντα η ίδια, παρότι σε πάρα πολλές περιπτώσεις είναι η 192.168.1.1. Οπότε χρειάζεται ψάξιμο.

΄

Εχεις δίκιο σε αυτό και το ξέρω ότι δεν είναι πάντα αλλά το 99% αυτό είναι, πχ σε ενα linksys που έχω είναι 192.168.2.1.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Μετακομίζω σε σχετικά νεόδμητο σπίτι, και έχω την τύχη να έχει περαστεί rj45 γραμμή σε όλο το σπίτι.

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να ελαχιστοποιήσω την χρήση wifi (μιας και αναμένουμε σε λίγους μήνες νέο μέλος στην οικογένεια) και επίσης να εκμεταλλευτώ στο έπακρο κάποιο δίκτυο που θα δημιουργήσω μέσα στο σπίτι.

 

Ακολουθούν κάποιες απορίες...

 

1) Θα χρησιμοποιήσω το router σε μία από τις εξόδους και απλά στις υπόλοιπες θα συνδέω τις διάφορες συσκευές; (tv,desktop κτλ)

2) Μάλλον θα βάλω ΟΤΕ. Θα μπορώ να παίρνω απευθείας ίντερνετ από τις εξόδους ή ισχύει κανονικά η χρήση της "παγίδας";

3) Υπάρχουν 4 έξοδοι τηλεφωνικής γραμμής στο σπίτι. Να αγοράσω πρίζες διπλής εξόδου (rj45 & rj11) ή να έχω 2 χωριστές εξόδους σε κάθε μία από τις 4;Θα χρειαστώ σε κάποια από τις δύο περιπτώσεις παγίδες; (αν δεν έχω θέμα με τον πάροχο λογικά δεν θα χρειαστώ, μιας που θα υπάρχει διαχωρισμός των καλωδίων πριν βγουν στις εξόδους)

4) Ειδικά για την smart TV, θέλω να τραβήξω και μια 5 γραμμή για να είναι συνδεδεμένη μόνιμα μέσω ethernet στο ίντερνετ.Να τραβήξω από οποιαδήποτε από τις άλλες 4, (δηλαδή την πιο κοντινή) ή να ψάξω στην εγκατάσταση να βρω την κύρια έξοδο για να μην αλλοιωθεί το σήμα;

5) Σε περίπτωση που τα σετάρω όλα τα παραπάνω, θα μπορώ να έχω πρόσβαση σε όλες τις συσκευές του σπιτιού από οπουδήποτε αν φτιάξω δίκτυο; Και αν ναι,τι χρειάζεται;

 

Ευχαριστώ, κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη.

Edited by rainbow_demon
λάθος σύνταξη
Link to comment
Share on other sites

Οι γραμμές ξεκινούν από κάπου? Επικοινωνούν μεταξύ τους? Επίσης τι είναι οι παγίδες που λες?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η βασική γραμμή που έρχεται από το καλώδιο του ΟΤΕ, και από εκεί φεύγει η καλωδίωση για μέσα στο σπίτι.

 

Η παγίδα είναι ο διαχωριστής που το βάζεις σε κάθε έξοδο που υπάρχει τηλεφωνική γραμμή.Το δίνουν όλοι οι πάροχοι όταν κάνεις την σύνδεση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει η βασική γραμμή που έρχεται από το καλώδιο του ΟΤΕ, και από εκεί φεύγει η καλωδίωση για μέσα στο σπίτι.

 

Η παγίδα είναι ο διαχωριστής που το βάζεις σε κάθε έξοδο που υπάρχει τηλεφωνική γραμμή.Το δίνουν όλοι οι πάροχοι όταν κάνεις την σύνδεση.

το splitter εννοείς μάλλον;

Link to comment
Share on other sites

όχι σπλίτερ...φιλτρο,όπου υπάρχει μόνο τηλέφωνο!
ναι και εκει που μπαινει το ρουτερ εαν υπαρχει ΚΑΙ τηλεφωνο μπαινει splitter που εχει ενσωματωμενο φιλτρο!
Link to comment
Share on other sites

Έχω μια ερώτηση που αφορά powerline και ψάχνοντας το forum κατέληξα εδώ.

 

Αγόρασα ένα ζευγάρι powerline της tp-link ώστε να καταφέρω να έχω internet και στο σαλόνι εκτός από το γραφείο.

Σύνδεσα router με το powerline A και στη συνέχεια έκανα pair το powerline A με το powerline B, το οποίο έχει και wifi.

Όλα πήγαν απροσδόκητα καλά και είχα επιτέλους wifi και στο σαλόνι, και μια που το powerline B έχει και εξόδους ethernet σύνδεσα ενσύρματα και έναν player για την TV.

Αυτό κι αν πήγε καλά και πλέον το σαλόνι έχει wifi και wired internet!!

 

Εκείνο που δεν πήγε καθόλου καλά - και τελείως απρόσμενα - ήταν το wifi στο γραφείο. Μία γραμμή ισχύος και άμα. Στην ουσία όλο το σήμα μεταφέρθηκε από το γραφείο στο σαλόνι.

Σε ερώτηση σε τεχνικό η απάντηση ήταν "και βέβαια, αυτό θα γινόταν". Ο λόγος που το έψαξα παραπάνω ήταν πως κατάλαβα ότι μετά τις αλλαγές το δίκτυο 1 που υπήρχε δεν υπήρχε πια αλλά εμφανίστηκε μονάχα ένα άλλο δίκτυο, το δίκτυο 2. Δεν ξέρω από που μου ήρθε και άνοιξα τις ρυθμίσεις του rooter και είδα το access point deactivated. Το ενεργοποίησα λοιπόν και στη συνέχεια είδα πως πλέον στο σπίτι υπάρχουν και λειτουργούν και τα δύο δίκτυα - απλώς το ένα έχει ισχυρό wifi στο σαλόνι και το άλλο έχει ισχυρό wifi στο γραφείο. Λειτουργικά είναι μια χαρά εκτός από το γεγονός ότι για laptop ή smartphone θα πρέπει να αλλάξω το δίκτυο ανάλογα με το που βρίσκομαι.

 

Και η ερώτηση είναι: έχουν λογική όλα αυτά ή κάπου έπρεπε να έχω αλλάξει/συνδέσει κάτι διαφορετικά ώστε ένα να είναι το δίκτυο και με την ίδια λειτουργικότητα και ασφάλεια παντού;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις αν θελεις να βαλεις το ιδιο ονομα ssid και password στα δυο access points αλλα σε διαφορετικο καναλι και λογικα το λαπτοπ και το κινητο σου θα συνδεονται αυτοματα στο πιο ισχυρο σημα.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακούγεται πολύ έξυπνο και θα κοιτάξω να δω πως γίνεται. Για την ώρα δεν έχω εγκαταστήσει το λογισμικό για τα tp-link οπότε βλέπω μονάχα το router.

Να υποθέσω ότι να γίνουν ένα τα δύο δίκτυα (1 & 2) δεν γίνεται με κάποιο μαγικό τρόπο;

Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμασίες να κανείς επέκταση του δικτύου σου με το ίδιο όνομα αν εφόσον το υποστηρίζουν τα μηχανήματα μεταξύ τους.
Link to comment
Share on other sites

Το router είναι το ZTE H108NS από τον ΟΤΕ και το ζεύγος powerline είναι το TL-WPA4226KIT.

Η επέκταση δικτύου ακούγεται (όσο καταλαβαίνω) ακριβώς αυτό που θα ήθελα (το πρώτο να επεκτείνεται στο δεύτερο).

Κάποια συμβουλή από που ξεκινώ να διαβάζω ή να τσεκάρω ρυθμίσεις;

Link to comment
Share on other sites

Το router είναι το ZTE H108NS από τον ΟΤΕ και το ζεύγος powerline είναι το TL-WPA4226KIT.

Η επέκταση δικτύου ακούγεται (όσο καταλαβαίνω) ακριβώς αυτό που θα ήθελα (το πρώτο να επεκτείνεται στο δεύτερο).

Κάποια συμβουλή από που ξεκινώ να διαβάζω ή να τσεκάρω ρυθμίσεις;

 

Βάζεις όνομα και κωδικό τα ίδια το μόνο που αλλάζεις είναι το κανάλι.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ και θα το δοκιμάσω όταν καταφέρω επιτέλους να κατεβάσω το σωστό λογισμικό για το tp-link...

Να είστε καλά

 

Edit: εγκατέστησα το λογισμικό αλλά τζίφος μετά τις σχετικές δοκιμές.

 

Το router είναι συνδεδεμένο με το powerline A

Το powerline B είναι (υποτίθεται) συνδεδεμένο με το router και το powerline A.

Το router δίνει wifi στο γραφείο (ένα δίκτυο) & το powerline Β (από άλλο δίκτυο) δίνει wifi στο σαλόνι (μαζί με wired σε ένα player).

Η ζωή μου κύκλους κάνει... και τα δύο δίκτυα παραμένουν.

 

Edit2: μερική επιτυχία.

 

Βρήκα που και άλλαξα όνομα και κωδικό στο wifi του powerline και έτσι έχω επιτέλους ένα δίκτυο - που είναι μεγάλη πρόοδος.

Άλλαξα και κανάλι (1 στο router 2 στο powerline) αλλά ένα κινητό που δοκιμάζω συνδεδεμένο στο δίκτυο (σαν από ταινία) δεν φαίνεται να χρησιμοποιεί το άλλα κανάλι καθώς πάω από γραφείο στο σαλόνι και το σήμα πέφτει. Όταν επιστρέφω το σήμα ανεβαίνει πάλι.

Καμιά ιδέα τώρα;

Edited by xsad
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

Μένω σε μεζονέτα και έχουμε ασύρματο ίντερνετ με το router στον κάτω όροφο. Επειδή δεν πιάνει καθόλου στον πάνω όροφο, ψάχτηκα λίγο και βρήκα πως υπάρχουν κάποιοι αναμεταδότες που επεκτείνουν το σήμα του ίντερνετ. Πως λειτουργούν όμως; Έχουν καλώδια ή μπαίνουν κατευθείαν στην πρίζα; Τι σόι set up θέλουν; Επίσης, αυτοί οι αναμεταδότες είναι ένας ή δύο; Γιατί κάπου είδα πως είναι δύο, ένας εκεί που πιάνει σήμα και ένας στην "νεκρή" ζώνη του σπιτιού (δηλ. εκεί που δεν πιάνει). Ισχύει κάτι τέτοιο;

 

 

το ξεκαθαρίζω από τώρα πως είμαι ψιλοάσχετη οπότε παρακαλώ πολύ μην χρησιμοποιήσετε επιστημονικούς όρους γιατί δεεεεν..:p

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κι εδώ δεεεεν αλλά... καθώς πέρασα αντίστοιχη κατάσταση πρόσφατα (και μέχρι να σου απαντήσει κάποιος περισσότερο σχετικός):

 

Πήρα αυτό http://www.plaisio.gr/periferiaka-othones/diktya/powerline/TP-Link-Powerline-Wireless-N-Kit-Passthrough-TL-WPA4226KIT.htm

και έβαλα το κομμάτι με την passthrough πρίζα (ώστε να μη χάσω και τη λειτουργικότητα της πρίζας) κοντά στο router ώστε να συνδεθούν με καλώδιο (έχει η συσκευασία) και το άλλο κομμάτι σε μια πρίζα που όπως λες ήταν νεκρή ζώνη. Αν όλα πάνε όπως πρέπει δεν χρειάζεται καμία ρύθμιση* και θα έχεις μεταφέρει internet εκεί που θέλεις ώστε να το έχεις είτε με wifi είτε με καλώδιο από το δεύτερο κομμάτι.

 

Μπορεί να βρεις καλύτερη συσκευή ή φθηνότερη ή ό,τι άλλο απλώς εγώ αυτή δοκίμασα κι όλα πήγαν μια χαρά εκτός από μια λεπτομέρεια που μπορείς να δεις από πάνω.

*Για απλές λειτουργίες του δικτύου όλα είναι plug n play. Για περισσότερα εγκαθιστάς το συνοδευτικό λογισμικό.

 

Αυτή είναι η λύση με τα δύο powerline που εμένα μου δούλεψε απροσδόκητα καλά.

Μπορείς να έχεις και περισσότερα αλλά μπορείς να πάρεις και μονάχα repeater ή ένα πολύ ισχυρό router όπως θα διαβάσεις κι αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Ή πολύ απλά να πάρεις 2-3 repeaters στην τιμή του ενός TP Powerline:rolleyes: και κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά καλύπτοντας περισσότερα σημεία..

Ανάλογα με τις ανάγκες σου επιλέγεις..

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...