Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με οποιοδήποτε DSL δουλεύει η HOL

Δες επίσης την Betamax και τους κλώνους π.χ justvoip, voipdiscount, smsdiscount

 

πολυ καλο το justvoip.....το δοκιμαζω εδω και λιγες μερες με κλησεις τοσο σε Ελλαδα οσο και ΗΠΑ αλλα και τα SMS....αριστη ποιοτητα...και ΤΖΑΜΠΑ :lol::lol::lol:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα προγράμματα για voip που υπάρχουν επειδή τώρα αρχίζω να ψάχνω.Υπάρχει κάποιο που να είναι εντελώς δωρεάν για κλήσεις σε σταθερά;; Αν όχι, οι τιμές σε τί περίπου επίπεδα κυμαίνονται;
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τα προγράμματα για voip που υπάρχουν επειδή τώρα αρχίζω να ψάχνω.Υπάρχει κάποιο που να είναι εντελώς δωρεάν για κλήσεις σε σταθερά;; Αν όχι, οι τιμές σε τί περίπου επίπεδα κυμαίνονται;

 

Ρίξε μια ματιά εδώ για τις τιμές και διάλεξε όποιο σε ενδιαφέρει

 

http://backsla.sh/betamax

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο callback νούμερο για το voipdiscount? δηλαδή να παίρνεις κάπου τηλέφωνο αναπάντητη χωρίς χρέωση να σε παίρνουν μετά αυτοί και να πληκτρολογείς τον αριθμό που θέλεις να τηλεφωνήσεις? το λέω γιατί πολλές φορές δεν έχω κάρτα αρκετή μέσα σε περίπτωση ανάγκης όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας αν υπάρχει κάποιο callback νούμερο για το voipdiscount? δηλαδή να παίρνεις κάπου τηλέφωνο αναπάντητη χωρίς χρέωση να σε παίρνουν μετά αυτοί και να πληκτρολογείς τον αριθμό που θέλεις να τηλεφωνήσεις? το λέω γιατί πολλές φορές δεν έχω κάρτα αρκετή μέσα σε περίπτωση ανάγκης όταν βρίσκομαι εκτός σπιτιού

 

Δεν υπάρχει τετοιο πράγμα στη betamax

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα,

Εχω το Nonoh και θα ηθελα να ρωτησω κατι για το phone2phone. Συγκεκριμενα θελω να καλεσω καποιον απο το κινητο μου στο κινητο του. Ο φιλος μου ειναι στηνΕλλαδα αλλα εγω ειμαι στο εξωτερικο. Εκτος απο την χρεωση στο λογαριασμο του nonoh (ποση ειναι αληθεια, 2x 0.12cents??) θα χρεωθω και την περιαγωγη της vodafone?

Οταν ειμαι στην Ελλαδα δεν χρεωνομαι τπτ σωστα (εκτος απο την nonoh φυσικα)??

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

Εχω το Nonoh και θα ηθελα να ρωτησω κατι για το phone2phone. Συγκεκριμενα θελω να καλεσω καποιον απο το κινητο μου στο κινητο του. Ο φιλος μου ειναι στηνΕλλαδα αλλα εγω ειμαι στο εξωτερικο. Εκτος απο την χρεωση στο λογαριασμο του nonoh (ποση ειναι αληθεια, 2x 0.12cents??) θα χρεωθω και την περιαγωγη της vodafone?

Οταν ειμαι στην Ελλαδα δεν χρεωνομαι τπτ σωστα (εκτος απο την nonoh φυσικα)??

Θα χρεωθείς και την περιαγωγή εσύ όταν είσαι εκτός Ελλάδας. Οταν είσαι εντός είναι κανονική εισερχόμενη κλήση και άρα δε χρεώνεσαι από τη voda για αυτήν. To κόστος θα είναι 0,24 ευρώ για το πρώτο λεπτό και 0,19 ευρώ στη συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Θα χρεωθείς και την περιαγωγή εσύ όταν είσαι εκτός Ελλάδας. Οταν είσαι εντός είναι κανονική εισερχόμενη κλήση και άρα δε χρεώνεσαι από τη voda για αυτήν. To κόστος θα είναι 0,24 ευρώ για το πρώτο λεπτό και 0,19 ευρώ στη συνέχεια

 

OK, Thanks.

 

Επισης, μηπως μπορειτε να μου πειτε καμμια καλη θυρα για το nonoh γιατι αυτη που εχω τωρα μου λεει : You are connected to the internet through a port restricted cone NAT

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

To justvoip είναι εντελώς δωρεάν σε κλήσεις προς σταθερά ή έχει τον περιορισμό του ενός λεπτού και πρέπει να αγοραστούν μονάδες για κλήσεις μεγαλύτερης διάρκειας;
Link to comment
Share on other sites

To justvoip είναι εντελώς δωρεάν σε κλήσεις προς σταθερά ή έχει τον περιορισμό του ενός λεπτού και πρέπει να αγοραστούν μονάδες για κλήσεις μεγαλύτερης διάρκειας;

 

θα πρέπει να αγοράσεις μονάδες

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλό το skype αλλά σε περιορίζει. Θές συσκευούλα ειδική. Εγώ έχω βάλει nonoh και έχω ασύρματα τηλ σε όλο το σπίτι παίζει και απο laptop όταν βρίσκομαι εξωτερικό free. Η ποιότητα skype ίσως είναι λίγο καλύτερη (αν και τελευταία παρατηρώ το nonoh οτι έχει στρώσει πολύ...μπορεί και η γραμμή μου).
Link to comment
Share on other sites

έχει κάποιο θέμα η forthnet στο να λαμβάνει κλήσεις μέσω VoIP?? όταν με καλούν η γραμμή ''πέφτει'' κάθε 3 λεπτά....ο καλών μου έχει αναφέρει ότι αυτό δε συμβαίνει σε σταθερά του ΟΤΕ...(χρησιμοποιεί voipdiscount)

επικοινώνησα με την forthnet,μου είπαν ότι θα το τσεκάρουν, αλλά για να είμαι ελικρινής δε περιμένω και πολλά...λες και μίλαγα κινέζικα ήταν η κουβέντα μου με τον τεχνικό τους...

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο το justvoip.....το δοκιμαζω εδω και λιγες μερες με κλησεις τοσο σε Ελλαδα οσο και ΗΠΑ αλλα και τα SMS....αριστη ποιοτητα...και ΤΖΑΜΠΑ :lol::lol::lol:

 

Και 'γώ ετσι την πάτησα στην αρχή μέχρι που είδα οτι με χρέωνε και διάβασα τους κανόνες. Δωρεάν 300 λεπτα ανα εβδομάδα. μετα ξεκινάει χρέωση 0,012 γαι σταθερά Ελλάδας και Αμερικής. Αλλα και πάλι απο τον ΟΤΕ πιο φθηνα είναι. Πάντως εχω παρατηρίσει ότι οσο πιο μακριά παίρνω τόσο πιο χάλια η ποιότητα δλδ. για Αμερική εκανα προσπάθεια για να καταλάβω τι μου λένε... Χωρις πλακα πάντως, συμφέρει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

τελικά γίνετε να έχουμε τζάμπα κλήσεις από εξωτερικό(pc) προς ελλάδα(σταθερό) η απλά οι χρεώσεις είναι μηδενικές?

και αν ναι από που?

Link to comment
Share on other sites

τελικά γίνετε να έχουμε τζάμπα κλήσεις από εξωτερικό(pc) προς ελλάδα(σταθερό) η απλά οι χρεώσεις είναι μηδενικές?

και αν ναι από που?

 

http://www.justvoip.com

60 λεπτά δωρεάν κλήσεις

μετα πρέπει να πληρώσεις 12,5 ευρώ , τα οποία μπορέις να χρησιμοποιήσεις σε κινητά

Τα σταθερά εξακολουθούν να είναι δωρεάν

Free calls with JustVoip

New users can try JustVoip out for free for a total of 60 minutes. During this trial period you can only call the destinations marked as free. Register your account by buying credit in order to extend your free calls.

 

Registered users get max 300 minutes per week of free calls, measured over the last 7 days and per unique IP address. Unused free minutes cannot be taken to the following week(s). If limit is exceeded the normal rates apply. During your Freedays you can call all destinations listed as "Free" for free. When you have run out of Freedays, the normal rates apply. You can get new Freedays by buying credit.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kinder έκπληξη σήμερα στον λογαριασμό(wind)…και ερωτώ:

Χρεώνονται οι κλήσεις voip (μέσω skype/nimbuzz στο κινητό και ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗΣ σύνδεσης με wifi) αν είσαι στο εξωτερικό???

ο λογαριασμός δείχνει κλήσεις σε νούμερα 211… (όντως τέτοιο νούμερο φαίνεται ότι καλείς όταν χρησιμοποιείς voip) αλλά τα έχει σαν κλήσεις μέσω του ξένου δικτύου, συγκεκριμένα της etisalat στο Dubai…

το κουστουμάκι?? 70 ευρώ για συνολικές κλήσεις των 8 λεπτών περίπου…:(

 

edit:

 

Και γίνεται ακόμα καλύτερο…τηλεφωνώ στην εξυπηρέτηση πελατών και τους εξηγώ τι έχει συμβεί…

 

Αρχικά δίνουν την εύκολη και γνωστή απάντηση: ‘’ναι ξέρετε θα έπεσε το σήμα του wifi και θα συνδεθήκατε με gprs’’…!!!

Μπαίνω λοιπόν στην διαδικασία να της εξηγήσω ότι αυτό δεν έχει συμβεί διότι:

1) έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις στο wind gprs με τέτοιο τρόπο ώστε να μη μπορεί να συνδεθεί.

2) Από τις ρυθμίσεις του προγράμματος έχω βάλει να μην συνδέεται ποτέ με δεδομένα gprs.

3) Ο ίδιος ο λογαριασμός μου έχει σαν χρέωση data gprs roaming το απόλυτο μηδέν (0)!!!!

 

Και συνεχίζω…’’μου έχετε χρεώσει απλές κλήσεις μέσω roaming σε ένα σταθερό τηλέφωνο 2111648474 , που απλά δεν υπάρχει σα κανονικός αριθμός…είναι απλά ο αριθμός που πρωωθείται η κλήση voip…μάλιστα αν τον καλέσετε έτσι, θα σας βγει το μήνυμα ότι ο αριθμός δεν υπάρχει…δε γίνεται λοιπόν εγώ να μιλάω με αριθμό που δεν υπάρχει 3 λεπτά και 58 δευτερόλεπτα’’…!!!

 

Συμπέρασμα..: ‘’θα το πρoωθήσουμε στο τεχνικό τμήμα και στο τμήμα πιστώσεων και αν φανεί κάτι λάθος θα σας πιστώσουμε αλλιώς θα το χρεωθείτε κανονικά-θα ενημερωθείτε από βδομάδα’’!!!!

 

Ερμηνεία συμπεράσματος: ‘’δε ξέρουμε που παν τα τέσσερα από voip-wifi-gprs-smartphones-skype κτλ κτλ…και σε καμιά βδομάδα θα σας πούμε ότι ‘’περαστικά σας…καλοφόρετο το κουστουμάκι’’..

 

Γγκκρρρ…..!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

όχι Κωστή...φαίνονται κανονικά σαν εξερχόμενες κλήσεις σε σταθερό τηλέφωνο (τον ίδιο πάντα αριθμό)..!
Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που είναι αδύνατο , είναι να μίλαγες με WIFI και η WIND να έμαθε το νούμερο.

Από την στιγμή που η WIND ξέρει που τηλεφωνούσες είναι σίγουρο ότι η κλήση έγινε μέσω του δικτύου τηλεφωνίας .

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι όποιος δε γνωρίζει να μην απαντά ό,τι θέλει...!!!

ξαναλέω λοιπόν ότι σε κλήση voip η γραμμή γίνεται προώθηση σε σταθερό νούμερο (το οποίο από μόνο του αν το καλέσεις σου βγαίνει λάθος)

 

και στην τελική αν το θες, ας μου αποδείξει πως είναι δυνατόν να μιλάω με μια σταθερή γραμμή που πέφτει στα 5'', 3 λεπτά και 58 δεύτερα και εγώ θα τα πληρώσω..:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...