Jump to content

VoIP, το μέλλον στην σταθερή τηλεφωνία


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 714
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

χχμμ..πολύ έξυπνο τεστ..:up:

και όντως δεν καλεί, γιατί είμαι λέει σε offline mode...! επιμένω όμως στην απορία μου...δε δουλεύει γιατί χρειάζεται να είναι online και να χρησιμοποιήσει το δίκτυο ή απλά έτσι συμβαίνει?

τελικά δηλαδή αν χρησιμοποιώ το nimbuzz με ρύθμιση skypeout/dial-up VoIP call , χρεώνομαι..?? ισχύει το ίδιο και για κλήσεις sip (πχ μέσω voipdiscount)??

θα κάνω και μια κλήση στο σταθερό μου τώρα κανονικά, θα σημειώσω την ημερομηνία και την ώρα και θα τσεκάρω στον επόμενο λογαριασμό αν φανεί στις εξερχόμενες και αφαιρεθεί κανονικά από τον προπληρωμένο χρόνο ομιλίας.

 

edit:

 

το internet telephony από το κινητό μέσω sip παίζει τελικά κανονικά και σε offline mode...η κλήση που γίνεται είναι της μορφής 0030210χχχχχχχ@sip.voipdiscount.com και δουλεύει με wifi...

anyway...περιμένω την ενημέρωση από την εταιρία και βλέπουμε...είναι κουλό πάντως μιας και όπως έγινε, είτε έπαιρνα κανονικά είτε μέσω skype όπως έκανα, η χρέωση είναι ακριβώς ίδια...:wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλό είναι όποιος δε γνωρίζει να μην απαντά ό,τι θέλει...!!!

ξαναλέω λοιπόν ότι σε κλήση voip η γραμμή γίνεται προώθηση σε σταθερό νούμερο (το οποίο από μόνο του αν το καλέσεις σου βγαίνει λάθος)

 

και στην τελική αν το θες, ας μου αποδείξει πως είναι δυνατόν να μιλάω με μια σταθερή γραμμή που πέφτει στα 5'', 3 λεπτά και 58 δεύτερα και εγώ θα τα πληρώσω..:)

 

Για τον εαυτό σου φυσικά θα μιλάς

Τι να σου αποδείξουν ? 'Οτι ψώνισες ας πούμε από βερόπουλο και σε χρέωσε το Careffour ?

Προφανώς η WIND δεν τον μάντεψε τον αριθμό, που εσύ ισχυρίζεσε ότι μίλησες μέσω WIFI. Δεν το βρήκε στον δρόμο, ούτε έριξε τα ζάρια.

Κοντολογίς πολύ απλά εσύ τηλεφώνησες μέσω δικτύου κινητής τηλεφωνίας.

 

Προφανώς όποιος δεν καταλαβαίνει την διαφορά των δύο τεχνολογιών καλό είναι να κάτσει να τις μελετήσει πριν σχολιάσει.

Link to comment
Share on other sites

yeah right...

σου ξαναλέω ότι το πρόγραμμα συνδέθηκε με wifi, έκανα κλήση voip, και εσύ μου λες ότι τηλεφώνησα μέσω δικτύου...

αν δε το κατάλαβες εξ'αρχής ,αυτό ακριβώς ρωτάω και προσπαθούμε να λύσουμε...αν η προώθηση που γίνεται , χρεώνεται ουσιαστικά κανονικά σαν να τηλεφωνούσα απευθείας..:rolleyes:

και επειδή εσύ γνωρίζεις τις διαφορές, θα χαρούμε να μας γράψεις έναν οδηγό να μάθουμε και εμείς...

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια Νίκο δεν έχω καταλάβει τι γίνεται ακριβώς. Πάντως, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να σε χρεώνει η Wind κλήση την οποία δεν έκανες μέσω του GSM/UMTS δικτύου. Τα DATA που περνάς εσύ μέσω Wi-Fi δεν τα βλέπει και δεν τα ελέγχει καν η Wind και ούτε έχουν καμία σχέση με τον πομποδέκτη του GSM/UMTS.
Link to comment
Share on other sites

ρε συ Κώστα σαφέστατα και δεν ελέγχει τα data μέσω wifi, η wind ή οποιοδήποτε δίκτυο..! το πρόβλημα είναι (και αυτό προσπαθώ να βρω) ότι έτσι όπως δούλεψε το πρόγραμμα , ουσιαστικά ναι μεν συνδέθηκε ασύρματα, αλλά την προώθηση που έκανε, την δρομολόγησε μέσω gsm...εξ'ου και χρεώθηκα απλές κλήσεις σε σταθερή γραμμή από το ξένο δίκτυο...

από την άλλη , ισχυριζόμενος εγώ ότι η σταθερή αυτή γραμμή δε μπορεί να μείνει ανοιχτή για πάνω από 5'', πως μπορεί να μου την χρεώσει η wind?...

 

anyway...η ουσία και το αποτέλεσμα είναι ότι το πρόγραμμα δουλεύει διαφορετικά από τον κλασικό τρόπο voip κλήσης..και το έμαθα με τον άσχημο τρόπο..:)

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η γραμμή πέφτει μετά από 5" δεν είναι περίεργο γιατί προφανώς όταν η κλήση γίνεται μέσω του προγράμματος στέλνεται πρώτα κάποιου είδους σηματοδοσία και μετά γίνεται η κλήση. Όταν καλείς απευθείας το σταθερό αυτό όμως η σηματοδοσία λείπει και η άλλη πλευρά κλείνει τη γραμμή μετά από ένα εύλογο χρονικό διάστημα 5".

Νομίζω έτσι λειτουργεί...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ Κώστα σαφέστατα και δεν ελέγχει τα data μέσω wifi, η wind ή οποιοδήποτε δίκτυο..! το πρόβλημα είναι (και αυτό προσπαθώ να βρω) ότι έτσι όπως δούλεψε το πρόγραμμα , ουσιαστικά ναι μεν συνδέθηκε ασύρματα, αλλά την προώθηση που έκανε, την δρομολόγησε μέσω gsm...εξ'ου και χρεώθηκα απλές κλήσεις σε σταθερή γραμμή από το ξένο δίκτυο...

από την άλλη , ισχυριζόμενος εγώ ότι η σταθερή αυτή γραμμή δε μπορεί να μείνει ανοιχτή για πάνω από 5'', πως μπορεί να μου την χρεώσει η wind?...

 

anyway...η ουσία και το αποτέλεσμα είναι ότι το πρόγραμμα δουλεύει διαφορετικά από τον κλασικό τρόπο voip κλήσης..και το έμαθα με τον άσχημο τρόπο..:)

 

Τα Ηνωμένα Αρ. Εμιράτα είναι γνωστό ότι δημιουργούν σοβαρότατα προβλήματα στο Voip. Ακόμα και μέσω adsl να χρησιμοποιήσεις Voip το μπλοκάρουν. Είναι μια από τις χώρες που το κάνουν αυτό συστηματικά και εδώ και καιρό

Link to comment
Share on other sites

spartak ισχύει αυτό που λες...είναι γενικά χώρα με τρελό έλεγχο σε κάθε είδους επικοινωνία...
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς επίσης πρόβλημα με το access number 2311768244 της Betamax; Ενώ ο άλλος απαντάει κανονικά, δεν τον ακούω ούτε αυτός με ακούει! Η κλήση βέβαια καταγράφεται και χρεώνεται κανονικότατα στο λογαριασμό μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
παιδια εχω ενα προβλημα. οταν καλω απο σταθερο τηλ. μεσω skype σταθερους αριθμους forthnet η κληση κλεινει πριν την απαντησει ο αλλος ενω οταν καλω σταθερα οτε μιλαω μια χαρα. σας εχει τυχει αυτο;

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα προβλημα. οταν καλω απο σταθερο τηλ. μεσω skype σταθερους αριθμους forthnet η κληση κλεινει πριν την απαντησει ο αλλος ενω οταν καλω σταθερα οτε μιλαω μια χαρα. σας εχει τυχει αυτο;

 

Το έχουν επισημάνει και άλλοι αυτό. Εχει να κάνει με τον πάροχο που τερματίζει τις κλήσεις προς Ελλάδα. Αρα είναι προβλημα του skype και πρέπει να απευθυνθείς σε αυτούς

Link to comment
Share on other sites

εγινε σε ευχαριστω. εστειλα mail να δω τι θα απαντησουν!

My Mobile Phone History:

Ericsson T18 - NEC N331i - SAGEM X5-2 - MOTOROLA V620 - SE W300 - SE K550im - MOTOROLA V360 - Samsung J600- MOTOROLA V6 - HP 514 IPAQ - MOTOROLA Z10 - LG KU990 -Nokia 5230 - HTC Diamond 2 - ΒΒ 9000 - SE X10 Mini Pro - Motorola Flipout -SE Neo V- iPhone 4 - BB Z10 - SMG SI9505 - HTC M7 - Moto X 2nd - Samsung S6 - Iphone 6s - 1+3T - iPhone 8 Plus - Mix 2S - iPhone XR - iPhone 13

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Επειδή έχω χάσει εξελίξεις VoIP και παίζω μέσω Skype που είναι αρκετά ακριβό και non-SIP, τι έχετε να προτείνετε αυτό τον καιρό για κλήσεις προς Ελλάδα και Ην. Βασίλειο (σταθερά, κινητά, sms)? Υπάρχει κάποια εταιρεία που να δίνει αριθμό Ελλάδας ή κυρίως Ην. Βασιλείου?

Samsung S500 -> Siemens S65 -> Nokia E51 -> HTC Diamond2 -> Samsung Omnia7 -> Huawei P1 LTE -> ZTE Blade S6 -> Huawei P8 -> Apple iPhone SE -> LeEco Le Max2 -> Honor View20 -> Xiaomi Mi MIX3 5G -> Motorola Edge20

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει εξελίξεις VoIP και παίζω μέσω Skype που είναι αρκετά ακριβό και non-SIP, τι έχετε να προτείνετε αυτό τον καιρό για κλήσεις προς Ελλάδα και Ην. Βασίλειο (σταθερά, κινητά, sms)? Υπάρχει κάποια εταιρεία που να δίνει αριθμό Ελλάδας ή κυρίως Ην. Βασιλείου?

http://www.omnivoice.eu Simply the Best!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...