Jump to content

Vodafone HOME Internet & Double Play


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αποσυνδέσεις δεν έχω, χρόνια έχει να μου τύχει. Κι όταν λέω "σέρνεται", εννοώ ότι δεν πάει τόσο γρήγορα όσο π.χ. όταν είχα βάλει στικάκι. Απο κει και πέρα, το σερφάρισμα είναι πολύ καλό. Μόνο στα βίντεο, εξαρτάται κι από τη διάρκεια, τρώει κολλήματα. Πάντως και γύρω σπίτια που ρώτησα μου ανέφεραν ότι πιάνουν γύρω στο 11-12 οπότε μάλλον δεν έχει νόημα να κάνω κάτι.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε καμία περίπτωση δεν αξίζει τον κόπο να αλλάξεις για 1-2 mbps που στο κάτω κάτω, όταν κάνεις μια αλλαγή, μπορεί η αλλαγή να είναι και προς τα κάτω. Σημασία πιστεύω έχει να έχεις απροβλημάτιστη καθημερινή εμπειρία. Αν σου δουλεύουν όλα καλά μην αλλάζεις για λίγη ταχύτητα παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να τους πάρεις τηλ και να τους ζητήσεις να σε αλλάξουν προφίλ και να οσυ ρίξουν το margin, γιατί το 11 που βάζει η hol είναι ελεεινό.
Link to comment
Share on other sites

Από 11 σε 6 κερδίζεις άνετα 2 Mb και παρότι μπορεί για αρκετούς τα 2 να μην έχουν σημασία, αλλά αυτό που την σπάει σε μένα είναι πως για αυτούς δεν είναι κάτι δύσκολο να σε αλλάξουν, απλά το κάνουν για να έχουν μικρότερο φόρτο τα κεντρικά τους δίκτυα, γιατί με 2 Mb στον κάθε συνδρομητή μαζεύονται αρκετά.

Δεν έχω πρόβλημα που δεν μπορούν να μου δώσουν 24, αλλά να περιορίζουν μόνοι τους την ταχύτητά μου για δικό τους όφελος είναι κάτι που με ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω το εξης προβλημα εδω και καποιο καιρο

 

κατα διαστηματα δεν λειτουργει η σύνδεση με το ιντερνετ (το τηλεφωνο παιζει κανονικα)

παρολο που διαφορες συσκευες φαινονται να συνδεονται κανονικα (κινητα, tab, laptop) με το ασυρματο δικτυο, απλα δεν υπαρχει internet access

μετα απο λιγη ωρα που μπορει να ειναι απο λιγα δευτερολεπτα εως αρκετα λεπτα, χωρις να κανω κατι, ολα λειτουργουνε κανονικα

 

δεν εχω καταφερει να εντοπισω κανενα pattern στο προβλημα, να βρω μια αιτια

Θεμα hardware δε νομιζω να ειναι, εχω netfaster 2 που μου το δωσανε σχετικα προσφατα (πριν λιγους μηνες)

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα εδω και καποιο καιρο

 

κατα διαστηματα δεν λειτουργει η σύνδεση με το ιντερνετ (το τηλεφωνο παιζει κανονικα)

παρολο που διαφορες συσκευες φαινονται να συνδεονται κανονικα (κινητα, tab, laptop) με το ασυρματο δικτυο, απλα δεν υπαρχει internet access

μετα απο λιγη ωρα που μπορει να ειναι απο λιγα δευτερολεπτα εως αρκετα λεπτα, χωρις να κανω κατι, ολα λειτουργουνε κανονικα

 

δεν εχω καταφερει να εντοπισω κανενα pattern στο προβλημα, να βρω μια αιτια

Θεμα hardware δε νομιζω να ειναι, εχω netfaster 2 που μου το δωσανε σχετικα προσφατα (πριν λιγους μηνες)

 

Oταν γινετε αυτο τα λαμπάκια του ρουτερ σου σε τι κατάσταση ειναι, ποια αναβουν και ποια οχι.

 

Πιθανον εχεις αποσυνδέσεις, ειναι μια απο της πιο κοινες βλαβες, δες τα λαμπακια του ρουτερ και μιλησε με το πάροχο σου

Link to comment
Share on other sites

Εχω το εξης προβλημα εδω και καποιο καιρο

 

κατα διαστηματα δεν λειτουργει η σύνδεση με το ιντερνετ (το τηλεφωνο παιζει κανονικα)

παρολο που διαφορες συσκευες φαινονται να συνδεονται κανονικα (κινητα, tab, laptop) με το ασυρματο δικτυο, απλα δεν υπαρχει internet access

μετα απο λιγη ωρα που μπορει να ειναι απο λιγα δευτερολεπτα εως αρκετα λεπτα, χωρις να κανω κατι, ολα λειτουργουνε κανονικα

 

δεν εχω καταφερει να εντοπισω κανενα pattern στο προβλημα, να βρω μια αιτια

Θεμα hardware δε νομιζω να ειναι, εχω netfaster 2 που μου το δωσανε σχετικα προσφατα (πριν λιγους μηνες)

 

Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα μου παρουσιάστηκε σήμερα κατά της 12:confused::worry:

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Έχει πρόβλημα από το πρωί η ρημαδο HOL! Τα μισά σάιτ δεν ανοίγουν έλεος!

Πήρα στις βλάβες αλλά το έκλεισα γιατί το λένε με αυτόματο μήνυμα ότι έχει θέμα το ίντερνετ!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελευταία έχει πέσει πολύ το επίπεδο υπηρεσιών της hol. Είναι αδιανόητο να αντιμετωπίζει πρόβλημα το δίκτυο σε όλη την Ελλάδα και να έχει διαρκέσει τόσες πολλές ώρες. Άντε να καταπιώ τα 11 mbps λόγω "απόστασης από το κέντρο" αλλά τα 5 που μόλις έχω, δεν τα δέχομαι! Είναι απαράδεκτοι! Ευτυχώς που έχουν πολύ φθηνά πακέτα ώστε τουλάχιστον να μην νιώθουμε μ....ες που τα σκάμε. Τελικά υπάρχει απόλυτη αναλογία τιμών-υπηρεσιών στην περίπτωση της χολ. ;)
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι τελευταία έχει πέσει πολύ το επίπεδο υπηρεσιών της hol. Είναι αδιανόητο να αντιμετωπίζει πρόβλημα το δίκτυο σε όλη την Ελλάδα και να έχει διαρκέσει τόσες πολλές ώρες. Άντε να καταπιώ τα 11 mbps λόγω "απόστασης από το κέντρο" αλλά τα 5 που μόλις έχω, δεν τα δέχομαι! Είναι απαράδεκτοι! Ευτυχώς που έχουν πολύ φθηνά πακέτα ώστε τουλάχιστον να μην νιώθουμε μ....ες που τα σκάμε. Τελικά υπάρχει απόλυτη αναλογία τιμών-υπηρεσιών στην περίπτωση της χολ. ;)

 

Το πρόβλημα με το δίκτυο στη hol είναι ότι συνεχώς έχει αποσυνδέσεις τις τελευταίες μέρες . όσο για τις τιμές δεν είναι και η φθήνοτερη η hol . Υπάρχουν άλλες εταιρείες πιο φθηνές από τη hol

Link to comment
Share on other sites

Άρα είναι γενικότερο θέμα, αυτό με τις αποσυνδέσεις..... καμία θεωρία περί της πηγής του προβλήματος, σε τεχνικό επίπεδο;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου έφεραν σήμερα το ρουτερ της χολ zte zxhn h108n έχει θύρα usb, μπορώ να στήσω δίσκο δικτύου ή είναι μόνο για 3g ?
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ειναι για να συνδέσεις στο pc σου

 

Τι εννοείς να το συνδέσω με το pc μου? Αντί να χρησιμοποιήσω wifi ή καλώδιο ethernet να το συνδέσω με usb? To maual είναι επιεικώς άθλιο.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Ναι αντι για ενσυρματο ethernet να βαλεις usb, σε περίπτωση που δεν εχεις υποδοχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να αποφευγετε τη συνδεση του modem/router σας μεσω USB.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Στις οδηγίες στο μανουαλ λέει πάντως USB

Πράσινο - Μια συσκευή USB (π.χ εξωτερικός σκληρός δίσκος) είναι συνδεδεμένη.

Αναβοσβήνει - Μεταφορά δεδομένων.

 

και μέσα στο μενού συνδέοντας τον σκληρό δίσκο τον αναγνωρίζει αλλά το θέμα είναι ότι δε μπορώ να τον βρω πουθενά μετά.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Είχα το πρόγραμμα απεριόριστα σταθερά και 24αρι νετ προς 29,00 ευρώ. Δέχθηκα προσφορά για ανανέωση του συμβολαίου για το νέο πρόγραμμα "ευέλικτο 700" προς 24,50. Θεωρώ ότι η προσφορά ήταν καλή...έτσι και αλλιώς ποτέ δεν είχα κάποιο πρόβλημα με την hol ( είμαι σχεδόν 4 χρόνια συνδρομητής).
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εκαναν προσφορα το aDSL Double Play, 24αρι ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα και 60 λεπτα κινητα με 20€ το μηνα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εκαναν προσφορα το aDSL Double Play, 24αρι ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα και 60 λεπτα κινητα με 20€ το μηνα.

 

Από που έχεις αυτή την προσφορά? Ψάχνομαι και εγώ αυτές τις ημέρες, προς το παρόν προσανατολίζομαι σε cyta αλλά αν βρω κάτι σαν αυτό που γράφεις μάλλον θα το πάρω.

Link to comment
Share on other sites

Από που έχεις αυτή την προσφορά? Ψάχνομαι και εγώ αυτές τις ημέρες, προς το παρόν προσανατολίζομαι σε cyta αλλά αν βρω κάτι σαν αυτό που γράφεις μάλλον θα το πάρω.

 

Eπειδη ειμαι και συνδρομητης vodafone!

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παλι μου εκαναν προσφορα το aDSL Double Play, 24αρι ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα και 60 λεπτα κινητα με 20€ το μηνα.

 

έξοδα μεταφοράς αριθμού :knife:της γραμμής από τον προηγούμενο πάροχο χρεώθηκες και αν ναι τι ποσό ;

έψαξες καθόλου για την παροχή των τεχνικών υπηρεσίων τους, κάνουν κάτι ;

στη HOL παλιά κοροϊδεύανε στη ψύχρα και με τη λήξη τους ξέφυγα τρέχοντας.

τώρα είμαι στη FORTHNET Double Play 24αρι ιντερνετ, απεριοριστα σταθερα/υπεραστικα με 24,90 €υρά χωρίς δωρεάν κινητά.

και είμαι στη κατάληξη προς HOL και πάλι με 20€υρά

Edited by arel

lumia 950XL DUAL - LG G4 DUAL

jazzgroove.org

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...