Jump to content

Samsung A52 / A72 (5G)


fotisbasm_
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πατα επανω στον καιρο στην κεντρικη οθονη να μπεις στο μενου του , μετα πατα στις τρεις παυλες αριστερα,  μετα πατα στο γραναζι δεξια μπες και απενεργοποιησε οτι ειδοποιηση σε ενοχλει.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Πατα επανω στον καιρο στην κεντρικη οθονη να μπεις στο μενου του , μετα πατα στις τρεις παυλες αριστερα,  μετα πατα στο γραναζι δεξια μπες και απενεργοποιησε οτι ειδοποιηση σε ενοχλει.
που είναι το εικονίδιο στην κεντρική οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν εχεις καιρο στην κεντρικη οθονη βαλτον widget .Μετα κανε την παραπανω διαδικασια που σου ειπα δηλαδη πατα επανω του Για να τον βαλεις widget πατα παρατεταμενα σε ενα κενο σημειο στην κεντρικη οθονη να βγει το μενου του Ui.Μετα και εφοσον κανεις τις ρυθμισεις που σου ειπα στο προηγουμενο ποστ διαγραψε τον αν δεν τον θες.

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Επισης εαν δεν θες να ψαχνει συνεχεια τοποθεσια απενεργοποιησε την και βαλτον να ανανεωνεται καθε 24 ωρες μια φορα την μερα και οχι καθε 6 ωρες να μη σε ζαλιζει ολη την ωρα με την ανανεωση...Ολα αυτα τα εχει μεσα στις ρυθμισεις του.

EDIT :

κανε τις ιδιες ρυθμισεις με μενα και θα ησυχασεις.

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα , εκει στην μεση που βλεπεις την λεξη ειδοποιησεις μπες και κανε αυτο...

 

spacer.png

Edited by s_wind
Link to comment
Share on other sites

On 13/9/2021 at 8:22 ΠΜ, ilka71 said:

πολύ παράξενο! σε όλα τα κινητά που είχα άναβε.(εάν το ήθελες) και με κλείδωμα οθόνης και χωρίς.

Sent from my SM-A725F using Tapatalk
 

Καλησπέρα.
Δεν ξέρω εάν έχεις βρει λύση σε αυτό που ζητούσες.

Εγώ βρήκα κάτι (το οποίο δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου) και στο αναφέρω. Για S10lite αλλά λογικά και στο δικό σου το ίδιο θα είναι.

Ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις.
Επιλέγεις το "Σύντομες".
Θα εμφανιστεί μια επιλογή που λέει "Ρυθμ. σύντομης αναδυόμενης ειδ."
Εκεί μέσα υπάρχει το "Εμφάνιση και με σβηστή οθόνη".
Με αυτόν τον τρόπο, η οθόνη μου ξυπνάει (δοκιμασμένο σε Viber & Telegram).

Το ανακάλυψα καθώς έψαχνα να βρω που στα τσακίδια είχε πάει το Edge Lighting. 🤪

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites




Καλησπέρα.
Δεν ξέρω εάν έχεις βρει λύση σε αυτό που ζητούσες.

Εγώ βρήκα κάτι (το οποίο δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ μου) και στο αναφέρω. Για S10lite αλλά λογικά και στο δικό σου το ίδιο θα είναι.

Ρυθμίσεις - Ειδοποιήσεις.
Επιλέγεις το "Σύντομες".
Θα εμφανιστεί μια επιλογή που λέει "Ρυθμ. σύντομης αναδυόμενης ειδ."
Εκεί μέσα υπάρχει το "Εμφάνιση και με σβηστή οθόνη".
Με αυτόν τον τρόπο, η οθόνη μου ξυπνάει (δοκιμασμένο σε Viber & Telegram).

Το ανακάλυψα καθώς έψαχνα να βρω που στα τσακίδια είχε πάει το Edge Lighting. 


οκ θα το δω! και εγώ κάποια στιγμή είχα χάσει το Edge lightning! και ήταν επειδή το είχα στο detailed όχι στο σύντομες! θα το δω! ευχαριστώ

θύμισε μου ξέρεις εάν γίνεται με το Edge lightning να βάλουμε διαφορετικό χρώμα για κάθε εφαρμογή;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε ενεργοποιημένο το ALWAYS ON DISPLAY και αν ναί ισχύει αυτό που λένε ότι κάνει αρκετή κατανάλωση μπαταρίας και κυρίως με την πάροδο του χρόνου υπάρχει πιθανότητα να κάψει τα pixels στα συγκεκριμένα σημεία;

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Kitieas said:

Παιδιά έχετε ενεργοποιημένο το ALWAYS ON DISPLAY και αν ναί ισχύει αυτό που λένε ότι κάνει αρκετή κατανάλωση μπαταρίας και κυρίως με την πάροδο του χρόνου υπάρχει πιθανότητα να κάψει τα pixels στα συγκεκριμένα σημεία;

Εγώ το έχω στη ρύθμιση με τα 10".

Γιατί να κάψει τα pixels;

Link to comment
Share on other sites

 

8 minutes ago, Johny-B said:

Εγώ το έχω στη ρύθμιση με τα 10".

Γιατί να κάψει τα pixels;

Το έχω διαβάσει παλιά ότι με το always on display χρησιμοποιούνται συνεχώς τα ίδια σημεία της οθόνης με αποτέλεσμα μακροχρόνια να καίγονται συγκεκριμένα pixel.

Δεν με ενοχλεί τόσο η κατανάλωση μπαταρίας , αλλά αν όντως δεν πειράζει  καθόλου θα ήθελα να το χρησιμοποιώ επειδή βολεύει πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

 
Το έχω διαβάσει παλιά ότι με το always on display χρησιμοποιούνται συνεχώς τα ίδια σημεία της οθόνης με αποτέλεσμα μακροχρόνια να καίγονται συγκεκριμένα pixel.
Δεν με ενοχλεί τόσο η κατανάλωση μπαταρίας , αλλά αν όντως δεν πειράζει  καθόλου θα ήθελα να το χρησιμοποιώ επειδή βολεύει πολύ!!
νομίζω, τουλάχιστον στα Samsung, κινείται το ρολόι κλπ ανά τακτά διαστήματα για τον λόγο των burn in...
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kitieas said:

Παιδιά έχετε ενεργοποιημένο το ALWAYS ON DISPLAY και αν ναί ισχύει αυτό που λένε ότι κάνει αρκετή κατανάλωση μπαταρίας και κυρίως με την πάροδο του χρόνου υπάρχει πιθανότητα να κάψει τα pixels στα συγκεκριμένα σημεία;

Όντως μετακινέιται το ρολόι και δεν υπάρχει πρόβλημα.εγώ το έχω μόνιμα ενεργοποιημένο( αυτή είναι και η χρήση του,να βλέπεις τις ειδοποιήσεις ότι ώρα θέλεις) και απο πλευράς μπαταρίας πάει πολύ καλά..Δέν το έχω δοκιμάσει βέβαια ποτέ χωρίς AOD. Έχω όμως βάλει το dark mode στην συσκευή και σε πολλές εφαρμογές το οποίο σε amoled οθόνες όπως αυτή πιάνει τόπο και έχει μια ''άλφα'' οικονομία..

Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

παρατηρώ στο Α72 μου ο ήχος που κάνει όταν καλείς κάποιον και κάνει μπιπ μπιπ στο ακουστικό σου μέχρι να απαντήσει είναι πολύ χαμηλός! και στο φουλ ίσα που ακούγεται. μόλις βέβαια απαντήσει ο συνομιλητής ακούγεται πολύ δυνατά μια χαρά. αυτό τώρα τι είναι; του δικτύου πρόβλημα; του τηλεφώνου γιατί να είναι αφού όταν απαντάει ο άλλος ακούγεται πολύ δυνατά!

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω στο τηλέφωνο  είτε με ανοιχτή ακρόαση είτε κανονικά το έχω στο αυτί, μετά από μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη κλείνει, με αποτέλεσμα όταν θέλω να πατήσω να κλείσει, πρέπει είτε να πατήσω στην οθόνη για να "ζωντανέψει" είτε να πατήσω το πλαϊνό μικρό κουμπί. 

Ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Όταν μιλάω στο τηλέφωνο  είτε με ανοιχτή ακρόαση είτε κανονικά το έχω στο αυτί, μετά από μερικά δευτερόλεπτα η οθόνη κλείνει, με αποτέλεσμα όταν θέλω να πατήσω να κλείσει, πρέπει είτε να πατήσω στην οθόνη για να "ζωντανέψει" είτε να πατήσω το πλαϊνό μικρό κουμπί. 
Ξέρει κανείς πως μπορεί να διορθωθεί αυτό;
αυτό το κάνει και σε εμένα. τελειώνω την κλήση απομακρύνω το κινητό από το αυτί και η οθόνη μένει σβηστή! με αποτέλεσμα να πρέπει να την ανάψω για να πατήσω το πλήκτρο τερματισμού της κλήσης!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι αρκετά σπαστικό. 

Λίγο που το έψαξα δεν βρήκα κάποια ρύθμιση που να το διορθώνει. 

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα κ εγώ το a52 5g για δοκιμή..αλλά βλέπω να το δίνω για το a52s.. υπερτερεί σε σημεία που το ψήνω πολύ..

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τρόπος στις φωτογραφίες να φαίνεται η ημερομηνία και ώρα που ελήφθησαν; μου κάνει εντύπωση ολόκληρη Samsung να μην έχει αυτή την επιλογή! λύση υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ilka71 said:

υπάρχει τρόπος στις φωτογραφίες να φαίνεται η ημερομηνία και ώρα που ελήφθησαν; μου κάνει εντύπωση ολόκληρη Samsung να μην έχει αυτή την επιλογή! λύση υπάρχει;

Μόνο στις λεπτομέριες μπορείς να το δείς

Edited by Nikos_96
Redmi By Xiaomi
Link to comment
Share on other sites

Τόσο απλό που είναι...όλα έτοιμα τα θέλετε! με ψάξιμο μαθένονται όλα.. ανοίγεις φωτογραφική πάς γραναζάκι ρυθμίσεων πάνω αριστερά και μετά κάτω εκει που γράφει Υδατογράφημα το τικάρεις.
δεν είναι αυτό... διάβασε τι ρώτησα

Μόνο στις λεπτομέριες μπορείς να το δείς
ε ναι αλλά παλαιότερα τα Samsung το είχανε! τώρα γιατί το κατηργησαν δεν καταλαβαίνω!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...