Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

omg σοβαρά μιλάς!!!!! :w00t: που μένεις? εμένα μου είπαν να περιμένω 12 μέρες :blink: λοοολ + ότι το Linksys φαίνετε να είναι μεταχειρισμένο παρ' όλου που άλα ήταν σφραγισμένα :blink: άραγε σήμερα μπορούν να με εξύπηρετήσουν?

Twn fwtwn? :blink:

Ligo xlwmo :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μάλλον πολύ χλωμό...θα με ακούσουν αύριο...δεν θα με γλυτώσουν :p

 

EDIT:πως θα δω ότι έχω γραμμή adsl? μήπως να τα συνδέσω όλα όπως το σχεδιάγραμμα και αν έρθει θα ανάψει το led που γράφει adsl στο linksys ή δεν παίζει τέτοια φάση? (πως?)

Link to comment
Share on other sites

Tα ευκόλως εννοουμενα παραλειπονται. :p

To συνδέεις κανονικά πάνω στη τηλεφωνική γραμμή και ελέγχεις ανα τακτά χρονικά διαστήματα (5 λέπτα :p) αν άναψε το λαμπάκι για να κάνεις πάρτυ :p

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ?ΦΙΛΤΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΩΝ ΤΗΛ?

 

Μερικές διεκρινήσεις για το φίλτρο:

 

Το φίλτρο (ή αλλιώς διαχωριστής) ΔΕΝ είναι απαραίτητο για την λειτουργία του DSL modem. Το DSL modem μπορεί να μπει απ' ευθείας στην πρίζα και να λειτουργήσει χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Αυτό που κάνει το φίλτρο (πέρα από το να σου επιτρέπει να έχεις τηλέφωνο και DSL modem στην ίδια πρίζα) είναι να "κόβει" διάφορους θόρυβους και ήχους υψηλών συχνοτήτων που περνάνε στην γραμμή λόγω του DSL.

 

Θα μπορούσε κανείς να έχει και τηλεφωνική συσκευή κατευθείαν πάνω σε DSL γραμμή αλλά χωρίς το φίλτρο ενδεχομένως θα άκουγε και παράσιτα εκτός από τον συνομιλητή του.

Link to comment
Share on other sites

omg σοβαρά μιλάς!!!!! :w00t: που μένεις? εμένα μου είπαν να περιμένω 12 μέρες :blink: λοοολ + ότι το Linksys φαίνετε να είναι μεταχειρισμένο παρ' όλου που άλα ήταν σφραγισμένα :blink: άραγε σήμερα μπορούν να με εξύπηρετήσουν?

 

Dieykrinisi: Den xsero an pezei rolo, alla den pira adsl in a box. Pira til ton ote kai leo "energopoiiste to" kai piga kai sti forthnet kai pira 3+1 mines. Enas filos mou pou menei stin idia geitonia kai pire to adsl in a box, to xsekinise prin 4 meres kai akomi perimenei na energopoiithei i grammi. Isos me to adsl in a box, epeidi den perneis esi ton ote alla i forthnet, kathisterei parapano...Isos...:worry: :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αν στη πρίζα που θα βάλεις το modem δεν θα βάλεις και τηλέφωνο τότε μπορείς να συνδέσεις το modem χύμα.

 

έχω pstn..αυτό μ'ενδιέφερε!!thanx!!!:happy:

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Αυτό συμβαίνει σε μένα με τα φίλτρα:

Αν δεν βαλω φίλτρο στα τηλέφωνα, τότε μου ρίχνει την σύνδεση στο ιντερνετ και το μοντεμ ξανα-προσπαθεί να συνδεθεί (αποτυγχάνει αν δεν κλείσω το τηλέφωνο). Με το φίλτρο δεν έχω πρόβλημα.

Εξαίρεση ένα ασύρματο τηλέφωνο sagem που δεν δημιουργεί πρόβλημα ακόμα και χωρίς φίλτρο. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, απλά το παραθέτω.

 

Πάντως για όσους δεν ξέρουν:

- Το μόντεμ το συνδέουμε στην μπρίζα του τηλεφώνου(τοίχος) ΧΩΡΙΣ φίλτρο

- Τα τηλέφωνα τα συνδέουμε στο φίλτρο και μετά συνδέουμε το φίλτρο στην μπρίζα του τοίχου.

 

Πάντως εμένα έκαναν 10 εργάσιμες πάνω κάτω να με συνδέσουν, αλλά χαλάλι. ΠΕΤΑΕΙ!

"Αν Α είναι επιτυχία, τότε A = X + Y + Z

X είναι δουλειά.

Υ είναι παιχνίδι.

Ζ είναι να κρατάς το στόμα σου κλειστό." - Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα το πακετακι ADSL in a box,καλη φαση το μοντεμ ειναι πιο μικρο απο το ποντικι μου αλλα ειναι της Crypto οποτε για να εγινε η συνεργασια forthnet & Crypto σημαινει οτι οι ανθρωποι της Forthnet που το δοκιμασαν θα εμειναν ικανοποιημενοι απο την αψοφη λειτουργια του,παντως η ελληνικη εταιρια Crypto φημηζεται για τα καλα μοντεμ που διαθετει

 

Θελω να ρωτησω για τη χρεωση,οση ωρα θα ειμαι στο νετ θα χρεωνομαι στον ΟΤΕ οπως με την απλη γραμμη η χρεωνομαι μονο τα παγια στον ΟΤΕ καθε μηνα τα οποια τα πληρωνει η forthnet μεσω της συνδρομης??? Αν μετα τους εξι μηνες δεν ανανεωσω η γραμμη γινετε αυτοματα PSTN ή θα παραμεινει ADSL και θα πληρωνω αναγκαστικα τα παγια εγω στον οτε???(σε περιπτωση που πεσει η γραμμη μου σε PSTN για να ξανακανω συνδεση ADSL θα χρεωθω εγω τα τελη αναβαθμισης η θα μου το κανει παλι η forthnet δωρεαν?) Τα παγια ADSL τα πληρωνει παντα ο ISP οταν κανεις συνδρομη ή αυτο ισχυει μονο για τη forthnet?

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω για τη χρεωση,οση ωρα θα ειμαι στο νετ θα χρεωνομαι στον ΟΤΕ οπως με την απλη γραμμη η χρεωνομαι μονο τα παγια στον ΟΤΕ καθε μηνα τα οποια τα πληρωνει η forthnet μεσω της συνδρομης???

 

Μου φαινετε λιγο παραξενο να μην σε χρεωνει ο ΟΤΕ γι αυτο :X

Καλό. :lol: Σωστός φίλε, όλοι στην αρχή έτσι ψαρωμένοι ήμασταν και μας φαινόταν παράξενο. Όχι φίλε, μόνο τα πάγια πληρώνεις. Είτε ένα λεπτό είτε 24ωρο μέσα να είσαι τα ίδια θα πληρώσεις. Άλλωστε δε χρησιμοποιεί γραμμή τηλεφώνου το DSL, είναι ξεχωριστό κύκλωμα. Καλό σερφάρισμα, downloading, online gaming κλπ. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγω πηρα το πακετακι ADSL in a box,καλη φαση το μοντεμ ειναι πιο μικρο απο το ποντικι μου αλλα ειναι της Crypto οποτε για να εγινε η συνεργασια forthnet & Crypto σημαινει οτι οι ανθρωποι της Forthnet που το δοκιμασαν θα εμειναν ικανοποιημενοι απο την αψοφη λειτουργια του,παντως η ελληνικη εταιρια Crypto φημηζεται για τα καλα μοντεμ που διαθετει

 

Θελω να ρωτησω για τη χρεωση,οση ωρα θα ειμαι στο νετ θα χρεωνομαι στον ΟΤΕ οπως με την απλη γραμμη η χρεωνομαι μονο τα παγια στον ΟΤΕ καθε μηνα τα οποια τα πληρωνει η forthnet μεσω της συνδρομης??? Αν μετα τους εξι μηνες δεν ανανεωσω η γραμμη γινετε αυτοματα PSTN ή θα παραμεινει ADSL και θα πληρωνω αναγκαστικα τα παγια εγω στον οτε???(σε περιπτωση που πεσει η γραμμη μου σε PSTN για να ξανακανω συνδεση ADSL θα χρεωθω εγω τα τελη αναβαθμισης η θα μου το κανει παλι η forthnet δωρεαν?) Τα παγια ADSL τα πληρωνει παντα ο ISP οταν κανεις συνδρομη ή αυτο ισχυει μονο για τη forthnet?

 

Καλά, ίσως λειτουργεί απροβλημάτιστα, αλλά όσο να'ναι η σύνδεση με την θύρα usb δεν είναι και ότι καλύτερο.

 

Μετά την πάροδο του 6μήνου αν δεν πάρεις τηλέφωνο και γενικώς δεν ειδοποιήσεις την Forthnet , λογικά θα μεταβείς σε σύνδεση της ίδιας ταχύτητας, αορίστου χρόνου και θα σου έρχεται ένας λογαριασμός , με το πάγιο του ΟΤΕ και το πάγιο της Forthnet.

Έτσι γίνεται και στην Οτενέτ και για σιγουριά μπορείς να τηλεφωνήσεις στην εξυπηρέτηση πελατών.

Αν κόψεις την γραμμή και θέλεις να ξανακάνεις σύνδεση, δεν θα πληρώσεις τίποτα αν επιλέξεις πάλι ένα πακέτο όπως το adsl-in-a-box.Αν θα ενεργοποήσεις μόνος την γραμμή adsl οτε και ζητήσεις μια σύνδεση από Forthnet για παράδειγμα, τότε και μόνο θα πληρώσεις τα τέλη ενεργοποίησης.

Ο isp αναλαμβάνει να πληρώσει τα πάγια του ΟΤΕ μόνο εφόσον επιλέξεις κάποιο από τα πακέτα του και έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα με τα δώρα κτλ, πραγματικά συμφέρει η μετάβαση από πακέτο σε πακέτο, αν δεν σε χαλάει φυσικά η αναμονή που χρειάζεται για την ενεργοποίηση του κάθε φορά.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

εδώ και κάποιες μέρες έχει ενεργοποιηθεί η συνδρομή μου στη forthnet με το ADSL IN A BOX PLUS(linksys)

Το θέμα είναι ότι ενώ στις p2p συνδέσεις χτυπάω 35-39ΚΒ/δευτ....όταν κατεβάζω από megaupload,rapidshare κτλ μου η ταχύτητα βρίσκεται στα 15-20ΚΒ/sec.Έχω την εντύπωση ότι σε πολλούς συμβαίνει στο αντίστροφο! όλη αναποδιά σε εμένα... Και σας ρωτώ: για τις ταχύτητες έχετε κανένα κόλπο προκειμένου να ανέβουν όταν κατεβάζω από HTTP ή ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ μπας και βγάλω το άχτι μου στον ΟΤΕ;;;(σημειωτέον,βρίσκομαι σε αρκετά παλιά πολυκατοικία... ) Μου φαίνεται αρκετά αργή η σύνδεση πάντως...Μπαίνω από LINUX αν αυτό σημαίνει κάτι...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εδώ και κάποιες μέρες έχει ενεργοποιηθεί η συνδρομή μου στη forthnet με το ADSL IN A BOX PLUS(linksys)

Το θέμα είναι ότι ενώ στις p2p συνδέσεις χτυπάω 35-39ΚΒ/δευτ όταν κατεβάζω από megaupload,rapidshare κτλ μου η ταχύτητα βρίσκεται στα 15-20ΚΒ/sec.Έχω την εντύπωση ότι σε πολλούς συμβαίνει στο αντίστροφο! όλη αναποδιά σε εμένα... Και σας ρωτώ: για τις ταχύτητες έχετε κανένα κόλπο προκειμένου να ανέβουν όταν κατεβάζω από HTTP ή ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Η ΓΡΑΜΜΗ ΜΟΥ μπας και βγάλω το άχτι μου στον ΟΤΕ;;;(σημειωτέον,βρίσκομαι σε αρκετά παλιά πολυκατοικία... ) Μου φαίνεται αρκετά αργή η σύνδεση πάντως...Μπαίνω από LINUX αν αυτό σημαίνει κάτι...

Απλά στα p2p παιδιά (άρα και στα τόρεντς) να βάζετε max upload 10K/sec όταν θέλετε να κατεβάσετε με max download. ;) Με μεγαλύτερο upload πέφτει η ταχύτητα του download. Αυτό λένε, αυτό το έχω παρατηρήσει κι εγώ. :)

 

Αναφέρομαι στις συνδέσεις με 128 upload. (τις περισσότερες δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το πακετάκι το Plus για την κοπελιά μου, και το σάββατο έκανα την ενεργοποίηση Online για να μην χάνω καθόλου χρόνο. πόσο περίπου τελικά παίρνει για να γίνει η ενεργοποίηση γιατί 3 φορές που προσπάθησα να τους πάρω τηλ όλο στην αναμονή με είχαν και το παράτησα. τις 4 ώρες που λένε δωρεάν το μήνα αστικές τις κάνουν αυτοί απευθείας με την online αίτηση που έκανα? γιατί μέσα στο κουτί που πήρα είχε χωριστή αίτηση για την dsl και χωριστή για αυτό. τους έστειλα και email για αυτό και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. αν στείλω τελικά τη χειρόγραφη αίτηση μετά όλα θα είναι οκ ή χρειάζεται και αίτηση στον οτε χωριστά?
cypherth
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου κάνει τον δύσκολο ο ΟΤΕ και η ΟΤΕΝΕΤ να μου κάνουν διακοπή! Μία καλέστε από το ίδιο νούμερο, μία στείλτε FAX για διακοπή, μία περάστε από κάποιο κατάστημα OTESHOP!!!!!!!!!!! Φοβάμαι οτι δεν θα προλάβω ενεργοποίηση μέχρι τέλος του μήνα........
Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το πακετάκι το Plus για την κοπελιά μου, και το σάββατο έκανα την ενεργοποίηση Online για να μην χάνω καθόλου χρόνο. πόσο περίπου τελικά παίρνει για να γίνει η ενεργοποίηση γιατί 3 φορές που προσπάθησα να τους πάρω τηλ όλο στην αναμονή με είχαν και το παράτησα. τις 4 ώρες που λένε δωρεάν το μήνα αστικές τις κάνουν αυτοί απευθείας με την online αίτηση που έκανα? γιατί μέσα στο κουτί που πήρα είχε χωριστή αίτηση για την dsl και χωριστή για αυτό. τους έστειλα και email για αυτό και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. αν στείλω τελικά τη χειρόγραφη αίτηση μετά όλα θα είναι οκ ή χρειάζεται και αίτηση στον οτε χωριστά?

Έχω την εντύπωση πως αυτές οι 4 ώρες δωρεάν είναι μόνο για συνδρομητές Forthnet, για σταθερή τηλεφωνία μιλώντας πάντα..:)

Link to comment
Share on other sites

πήρα και εγώ το πακετάκι το Plus για την κοπελιά μου, και το σάββατο έκανα την ενεργοποίηση Online για να μην χάνω καθόλου χρόνο. πόσο περίπου τελικά παίρνει για να γίνει η ενεργοποίηση γιατί 3 φορές που προσπάθησα να τους πάρω τηλ όλο στην αναμονή με είχαν και το παράτησα. τις 4 ώρες που λένε δωρεάν το μήνα αστικές τις κάνουν αυτοί απευθείας με την online αίτηση που έκανα? γιατί μέσα στο κουτί που πήρα είχε χωριστή αίτηση για την dsl και χωριστή για αυτό. τους έστειλα και email για αυτό και απάντηση δεν έχω πάρει ακόμα. αν στείλω τελικά τη χειρόγραφη αίτηση μετά όλα θα είναι οκ ή χρειάζεται και αίτηση στον οτε χωριστά?

 

Η μία αίτηση είναι για ενεργοποίηση της dsl την οποία έκανες μέσω του site όπως κι εγώ. Μετά έχει μία για domain name και mail hosting. Τρίτη είναι για ενεργοποίηση της forthnet telephony και τελευταία μία αίτηση για να βάλεις σαν πρωτεύων πάροχο τηλεφώνου την forthnet η οποία στέλνετε στον ΟΤΕ. Δηλαδή να μην χρειάζεσαι να βάζεις 4ψίφιο κωδικό πριν τον αριθμό που καλείς.

 

Μέσω του site λοιπόν παραλείπεται μόνο αυτή της ενεργοποίησης της adsl. Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να στείλεις την αντίστοιχη αίτηση.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση...

Η προσφορα 3+3 μηνες ισχυει για ενεργοποιηση της γραμμης εως 30/1 ή για αιτηση ενεργοποιησης της γραμμης εως 30/1 ???? :worry:

Στο helpdesk μου ειπαν για αιτηση ενεργοποιησης ενω στο site λεει για ενεργοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Η μία αίτηση είναι για ενεργοποίηση της dsl την οποία έκανες μέσω του site όπως κι εγώ. Μετά έχει μία για domain name και mail hosting. Τρίτη είναι για ενεργοποίηση της forthnet telephony και τελευταία μία αίτηση για να βάλεις σαν πρωτεύων πάροχο τηλεφώνου την forthnet η οποία στέλνετε στον ΟΤΕ. Δηλαδή να μην χρειάζεσαι να βάζεις 4ψίφιο κωδικό πριν τον αριθμό που καλείς.

 

Μέσω του site λοιπόν παραλείπεται μόνο αυτή της ενεργοποίησης της adsl. Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να στείλεις την αντίστοιχη αίτηση.

 

 

ειχα κανει την λαλακια και ειχα στειλει την αιτηση ενεργοποιησης ταχυδρομικως με αποτελεσμα να μην φτασει ποτε... του εστελα ομως ενα mail, και ειχα επισιναψει απλα την αιτηση και ολα οκ. Περιπου σε 7 εργασιμες μερες εχω adsl. Αληθεια τι ιστορια ειναι το mail hosting? και το domain? (san kinezika moy fainontai ayta...) Eπισης νομιζω οτ το ακετο περιλαμβανει μια ακομα αιτητη για telephony, δεν ειδα πουθενα και αιτηση για πρωτευον παροχο...Αυτη η telephony σε ποιο προγραμμα τηλεφωνιας της forthnet αντιστοιχει? Το χει βαλει κανεις να μας πει? Πληρωνει κατι, με τις 4 ωρες δωρεαν; Επειδη το σκεφτομαι να το βαλω, και δεν θελω να πληρωνω με καρτα αλλα με αντικαταβολή, συμφερει;

Link to comment
Share on other sites

παιδιά βοήθεια :p αγόρασα το adsl in a box και πάω να κάνω on line ενεργοποίηση αλλά πουθενά δεν βλέπω την αίτηση :worry: μπορείτε να μου δώσετε κανένα link ή να μου πείτε που είναι...

-------------------------------------------------------------------------

 

:p Το βρήκα :p

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

ειχα κανει την λαλακια και ειχα στειλει την αιτηση ενεργοποιησης ταχυδρομικως με αποτελεσμα να μην φτασει ποτε... του εστελα ομως ενα mail, και ειχα επισιναψει απλα την αιτηση και ολα οκ. Περιπου σε 7 εργασιμες μερες εχω adsl. Αληθεια τι ιστορια ειναι το mail hosting? και το domain? (san kinezika moy fainontai ayta...) Eπισης νομιζω οτ το ακετο περιλαμβανει μια ακομα αιτητη για telephony, δεν ειδα πουθενα και αιτηση για πρωτευον παροχο...Αυτη η telephony σε ποιο προγραμμα τηλεφωνιας της forthnet αντιστοιχει? Το χει βαλει κανεις να μας πει? Πληρωνει κατι, με τις 4 ωρες δωρεαν; Επειδη το σκεφτομαι να το βαλω, και δεν θελω να πληρωνω με καρτα αλλα με αντικαταβολή, συμφερει;

 

Το domain name είναι για να έχεις δικό σου όνομα σε site που να είναι σε .gr Αν δεν έχεις δικιά σου ιστοσελίδα δεν σου χρειάζεται. Δεν το έχω βάλει αυτό για το τηλέφωνο. Δεν νομίζω να πληρώνεις. Αλλά μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και να σου πουν λεπτομέρειες.

 

Σήμερα τους πήρα τηλέφωνο για να τους ρωτήσω αν μπορώ να κάνω την αίτηση και να την στείλω με email για το domain name. Μου είπαν δεν μπορώ αλλά μπορώ μέσα από την κατηγορία eshop του site τους. Το θέμα είναι όμως πως εκεί μέσα είναι για να κάνεις κανονική αγορά. Δεν λέει πουθενά ότι τα 2 πρώτα χρόνια σου τα κάνουν δώρο. Βγάζει τιμή 47 ευρώ περίπου.

 

Έχει κάνει κανείς σας ενεργοποίηση του domain name?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/24376flag.gif Καφενείο Φοιτητών
Link to comment
Share on other sites

h 3+3 einai mono ISP, den perilamvanei grammh. Opote h energopoihsh ginetai mish wra meta pou tha kaneis thn aithsh.

 

Τοτε ποια ειναι η διαφορα στο ADSL 1Bill και στο Fast Internet ADSL;

 

Και στα δυο, 3+3 λεει...:confused:

nokia 6600 -> nokia n70 -> nokia n95 -> htc touch pro2 -> motorola milestone -> palm pre2 -> samsung omnia7 -> iphone 4S -> iphone 5 -> nexus5 -> iphone 5C
Link to comment
Share on other sites

Τοτε ποια ειναι η διαφορα στο ADSL 1Bill και στο Fast Internet ADSL;

 

Και στα δυο, 3+3 λεει...:confused:

 

Στο 1bill συμπεριλαμβάνεται το κόστος γραμμής στον ΟΤΕ, στο Fast Internet δεν συμπεριλαμβάνεται (πρέπει να ενεργοποιήσεις & να πληρώσεις ξεχωριστά την γραμμή στον ΟΤΕ).

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...