Jump to content

Forthnet DSL


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχως εχω αναλαβει και βοηθαω γνωστους.....

Ενας ξαδερφος, του το εχω στησει ασυρματο, ειχε disconnects καθε 30 λεπτα.

Εννοειται οτι το ειχα στο keep alive. Δεν προλαβαιναμε να κανουμε τιποτα, σπασιμο νευρων. Ουτε η αναβαθμιση του εκανε τιποτα.

Δεν ειχα κανενα προβλημα με το D-Link το μονο που δεν μπορεσα να του σηκωσω προστασια. Ουτε WAP, ουτε WEP. Τα ενεργοποιουσα, εκανα save, αλλα συνεχιζε χωρις κανενα προβλημα, δηλαδη στην καρτα στο Pc στις ρυθμισεις το ειχα No security!

Θα δω.

Οσο για ταχυτητα πολυ καλα!

Μου πηρε 6 ωρες για torrent! (Κατεβασα μια ταινιουλα με Paris Hilton, μα τι καλη κοπελα, τι καλη!:drool: )

τι να σε πω...η τραυματική εμπειρία ταχυτήτων φίλων μου με D-Link με έκανε πραγματικά να απομακρυνθώ από αυτή την εταιρία.Αντίθετα με το linksys κάποια disconnect τα έχω(3-4 βδομάδα με forthnet)αλλά οι ταχύτητες με δικαιώνουν.Ο καθένας με τις εμπειρίες του...!

όσον αφορά τη σηματοδοσία αν βάλετε εξωτερική κεραία στο linksys θα καταλάβετε τι σας λέω! όλο το τετράγωνο θα έχει wifi:lol: Το έχω κοιτάξει λίγο περισσότερο το θέμα και ξέρω τι σας λέω:) όχι πως με εσωτερική είναι άσχημα αλλά με εξωτερική έχω 100% σήμα πράγμα δύσκολο με εσωτερική...

Easy2Install:Easy2Integrate:Easy2Scale :: /// PD Baseband Developer

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κοίταξα πρίν απο λίγο στο site της Forthnet και λέει οτι η αίτηση μου βρίσκεται σε στάδιο υλοποίησης απο τον οτε. Αυτό σημαίνει ότι πήρα γραμμή.Να ελπίζω ότι μέχρι το τέλος της βδομάδας θα έχω Adsl??

 

Pos akrivos vlepoume sto site tis forthent se poio stadio vrisketai i aitisi mas?

Link to comment
Share on other sites

Pos akrivos vlepoume sto site tis forthent se poio stadio vrisketai i aitisi mas?

Στο site πήγαινε adsl μετά adsl in a box και δίπλα στα χαρακτηριστικά του έχει ένα μενού.Πάτα ' Η αίτηση μου' και θα βγεί ένα πεδίο που βάζεις το τηλέφωνο σου.

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 183 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 97 kB)

Download Speed is:: 22 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: Tue Feb 07 2006 14:32:55 GMT+0200 (GTB Standard Time)

Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB download in 46.55 sec

Diagnosis: May need help : running at only 51.26 % of your hosts average (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-2RKITD1XB

 

Μια συνηθισμένη μέρα στην Φορθνετ.. Μου αρέσει που πολλοί εξακολουθείτε να αγοράζετε συνδέσεις Forth (και μάλιστα δεσμευτικές) μετά από όλα αυτά που ακούτε! Την βρίσκω με το ρίσκο, που έλεγε και ο Πολυχρονίου? :p :lol:

Link to comment
Share on other sites

παιδιά από το κακό στο χειρότερο.τώρα κατεβάζω με 13,1κβ/sec χειρότερα και από isdn 64 γιατί στο σπίτι μου η isdn μου έδινε και 12αρια πολύ συχνά.δεν υπάρχει κανείς της forthnet να παρακολουθεί to site και υπέυθυνα να τοποθετηθεί;μήπως να κάναμε κανα κείμενο διαμαρτυρίας και να το κοινοποιήσουμε στη forthnet;
To Know the Cause Of Things!
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει όλα τα όλα, αλλά η isdn πως σου έδινε 12άρια αφού 64kbps = 8KB/sec; :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

kala paei simera

 

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done

running 10s outbound test (client to server) . . . . . 115.42Kb/s

running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 319.04kb/s

Your PC is connected to a Cable/DSL modem

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η κατάσταση πάει από το κακό στο χειρότερο με τη Forthnet!

Έγώ έχω 1024 και 2 εβδομάδες τώρα δεν έχω πιάσει πάνω από 330 kbps! :blink: :blink:

H γραμμή μου είναι 1000% τσεκαρισμένη..... :mad:

Δεν ξέρω, αλά σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο ομαδικής διαμαρτυρίας :confused: ..... η συνδρομή μου μόλις άρχισε και λήγει τον Ιούλιο....

Υπάρχει τρόπος να τη διακόψω και να ζητήσω χρήματα πίσω? Και αν ναι, πως???????

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία 330 με 1024 και 185 με 328 :p μια χαρά... Γίνεται να το διακόψω και να πάρω τουλάχιστον ένα μέρος των χρημάτων μου πίσω ή να το ανααβαθμίσω σε 512 και να πληρώσω την διαφορα? (μήπως και βελτιωθούν τα πράγματα...)
http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Με NETKEY σε 384:

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 247 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 579 kB)

Download Speed is:: 30 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: Tue Feb 07 2006 17:04:08 GMT+0200

Bottom Line:: 4X faster than 56K 1MB download in 34.13 sec

Diagnosis: May need help : running at only 68.8 % of your hosts average (forthnet.gr)

Πολύ καλά θα έλεγα. Πληρώνω όσο αξίζει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή ανακοίνωση της Forthnet:

 

 

Μεγάλες αναβαθμίσεις από τη FORTHnet σε υποδομές Internet

07/02/2006

 

 

H FORTHnet, υλοποιεί μεγάλες συνολικές αναβαθμίσεις χωρητικότητας του δικτύου της, που αφορούν και τη διασύνδεσή της με το εξωτερικό και με το ΑΙΧ και με το δίκτυο ADSL του ΟΤΕ, ώστε η ποιότητα των υπηρεσιών της, να παραμένει σταθερά σε υψηλά επίπεδα.

H FORTHnet, η εταιρία που έφερε το Internet στην Ελλάδα και έχει δημιουργήσει όλα αυτά τα χρόνια ένα από τα μεγαλύτερα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα της χώρας, συνεχίζει να επενδύει σε χωρητικότητες κυκλωμάτων διασύνδεσης και σε εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας για την καλύτερη εξυπηρέτηση των συνδρομητών της οι οποίοι πολλαπλασιάζονται διαρκώς.

 

 

  • Σύνδεση με το εξωτερικό
    Μέχρι το τέλος Φεβρουαρίου, η εταιρία θα προχωρήσει στην προσθήκη ενός επιπλέον ιδιόκτητου ενσύρματου κυκλωμάτος 622 Mbps (STM4) στο ήδη υπάρχον δίκτυό της, αναβαθμίζοντας τη συνολική χωρητικότητα διασύνδεσής της με το εξωτερικό σε πάνω από 2000Μbps. Στην καθημερινή πρακτική, αυτό συνεπάγεται ταχύτερες συνδέσεις, ποιοτικότερη πρόσβαση και αναβαθμισμένες υπηρεσίες για τους συνδρομητές όλων των υπηρεσιών της.
     
  • Διασύνδεση με ADSL ΟΤΕ
    Πρόσφατα, ολοκληρώθηκαν και οι εργασίες αναβάθμισης της διασύνδεσης της FORTHnet με το ADSL δίκτυο του ΟΤΕ (ΟΚΣΥΑ) στα 2 Gbps, διπλασιάζοντας ουσιαστικά τη χωρητικότητα μέσω της οποίας οι ADSL συνδρομητές της συνδέονται στο δίκτυό της.
  • Σύνδεση με Α.Ι.Χ.
    Μέσα στις επόμενες ημέρες επίσης, θα διπλασιαστεί η χωρητικότητα της μόνιμης σύνδεσης που διαθέτει η FORTHnet με τον Κόμβο Διασύνδεσης Δικτύων Internet στην Αθήνα A.I.X. (Athens Internet eXchange), για την ανταλλαγή ελληνικής Internet κίνησης με τους άλλους ISPs.

Στην νέα εποχή της ευρυζωνικής πρόσβασης και των εφαρμογών «over IP», η FORTHnet προγραμματίζει επενδύσεις που εξελίσσονται παράλληλα με τη ζήτηση για τις υπηρεσίες της προκειμένου να διασφαλίζει στους συνδρομητές της, την απρόσκοπτη παροχή υπηρεσιών ευρείας ζώνης σε υψηλή ποιότητα, για μεταφορά δεδομένων, φωνής, εικόνας και άλλων προηγμένων εφαρμογών.

 

 

 

 

πηγή: http://www.forthnet.gr/templates/corporatePrPostingView.aspx?p=149999

Ας ελπίσουμε οτι απο 'δώ και πέρα θα κατεβάζουμε και πάλι κανονικά... :D

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στο site πήγαινε adsl μετά adsl in a box και δίπλα στα χαρακτηριστικά του έχει ένα μενού.Πάτα ' Η αίτηση μου' και θα βγεί ένα πεδίο που βάζεις το τηλέφωνο σου.

 

Se eyxaristo file,

Η αίτησή σας έχει επεξεργασθεί από την FORTHnet και προωθήθηκε στον ΟΤΕ....

 

Ante na doume me 1024 ti taxytites tha exoume

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη φίλε η 1024 και καλά σερφαρίσματα, αλλά χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω κοίταξε λίγο παραπάνω σε προηγούμενο μήνυμά μου να δεις τι ταχύτητες έχω με 1024.... :O

Και σε διαβεβαιώνω ότι η γραμμή μου είναι απολύτως καθαρή και δεν έχω προβλήματα με ώρες αιχμής και λοιπά.....

 

Σήμερα εποικηνώνησα τηλεφωνικά μαζί τους, τους είπα για το πρόβλημα αλλά και ότι έχω διαπιστώσει και από πολλούς άλλους χρήστες παρόμοια προβλήματα, και μου έστειλαν ένα μειλ με ένα απαντητικό δελτίο διαμαρτυρίας επισυναπτόμενο.....

Μου είπαν να κάνω το τεστ της Forthnet (το οποίο προσωπικά δε θεωρώ αξιόπιστο γιατί έχει τεράστιες αποκλίσεις στις μετρήσεις) 3 φορές μέσα σε μια μέρα σε διαφορετικές ώρες, και να τους στείλω τα αποτελέσματα :ninja:

Αυτοί μετά θα προωθήσουν λέει την αίτηση μου στον ΟΤΕ μαζί με παρόμοιες αιτήσεις άλλων πελατών τους για να διορθωθεί το πρόβλημα..... :blink:

Και να φανταστείτε πως τους εξήγησα καμιά 20αριά φορές ότι το πρόβλημα δεν είναι της γραμμής, και ότι με άλλες συνδρομές διαφορετικών ISP βγάζω ταχύτητες κοντά στα 950 με 995 Kbps με την ίδια γραμμή...... :!:

 

Τρέχα γύρευε δηλαδή, και περί ορέξεως........ κολοκυθόπιτα :cool:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι πιστεύω πως μετά την ανακοίνωση, σύντομα τα προβλήματα θα σταματήσουν, άρα δεν έχεις να ανησυχείς για τίποτα...:luck:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει αίτηση για (dsl in a box) το μετάνιωσα μετα απο αυτά που διάβασα εδώ βέβαια αλλα τελος πάντων.Το προβλημα τώρα είνα ότι η αίτηση έχει προωθηθεί στον οτέ (περιστερίου) όπου δεν υπάρχουν πόρτες διαθέσιμες για pstn.

Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς μπορώ να μάθω πότε προβλέπετε να υπάρξουν διαθέσιμες?Απο τον οτέ περιστερίου μου λένε δεν γνωρίζουμε,απο την forthnet ο οτέ ξέρει και εγω έχω μείνει με το....κουτί στο χέρι.Κάπου δηλαδη που θα μπορέσω να τους πιέσω..ευχαριστω εκ των προτέρων!

www.sa.gr
Link to comment
Share on other sites

:::.. Download Stats ..:::

Connection is:: 149 Kbps about 0.1 Mbps (tested with 97 kB)

Download Speed is:: 18 kB/s

Tested From:: http://testmy.net (server1)

Test Time:: Tue Feb 07 2006 19:08:37 GMT+0200 (GTB Standard Time)

Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB download in 56.89 sec

Diagnosis: May need help : running at only 41.62 % of your hosts average (forthnet.gr)

Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-G9J0WH16K

 

και να οι μεγαλες αναβαθμίσεις απο την forthnet....Eιναι η πρωτη φορα που testmy και forthnet συμφωνουν στο ιδιο "this speed sucks":p

Link to comment
Share on other sites

το site που testarete τις ταχυτητες δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αντικειμενικο.ΕΓΩ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 35KB/S ΚΑΙ ΣΤΙ SITE ΛΕΕΙ 12KB/S.ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

Cell phone: iPhone Xs Max 256GB

Tablet: iPad 2017 Gold 32GB

Link to comment
Share on other sites

chrisfiss τους έχεις πάρει κανένα τηλέφωνο?

 

pira forthnet eipe einai thema ote klassika...les na paro kai ote? pou sto 121? pali tha plakothoume kai ekei kai apotelesma miden...ti proteinetai eseis?

 

poses meres einai to fysiologiko re paidia?

Link to comment
Share on other sites

our connection is: 852 Kbps (about 0.9 Mbps)

You downloaded at: 104 kB/s

Your TRuSPEED: ^info^ 912 Kbps :: 111 kB/s (7% overhead factored)

Bottom Line: You are running: 15 times faster than 56K and can download 1 megabyte in 9.85 second(s)

Diagnosis: ^info^ Awesome! 20% + : 137.99 % faster than the average for host (forthnet.gr)

 

 

Στο τεστ της Φορθνετ βλέπω 953 kbits. Πολυ καλά πάει η γραμμή. Φτου φτου!!! :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/534985
Link to comment
Share on other sites

το site που testarete τις ταχυτητες δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αντικειμενικο.ΕΓΩ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 35KB/S ΚΑΙ ΣΤΙ SITE ΛΕΕΙ 12KB/S.ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

+1

 

Ακριβώς το ίδιο φαινόμενο (με διαφορετικά νούμερα φυσικά) παρατήρησα το απόγευμα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. αφού τους πήρα 2 τηλέφωνα και έστειλα 2 συννημένα με speed tests μαζί με περιποιημένα emails, και αφού μέχρι τις 2 φλεβάρη τα disconnect συνεχίζονταν γύρω στα 10 τη μέρα, έστειλα πριν 2 μέρες ένα περιποιημένο ακόμα email για διακοπή της συνδεσής μου και επιστροφής χρημάτων.

σήμερα με πήραν από το τμήμα πωλήσεων (μια κοπέλα δεν θέλω να αναφέρω το όνομά της για ευνόητους λόγους) και μου είπε πως επειδή έχω προπληρωμένο πακέτο δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων αλλά επειδή γνωρίζουν πως όλη η ελλάδα έχει πρόβλημα και μπλα μπλα μπλα μου χαρίζουν 3 εβδομάδες συν στο χρόνο του πακέτου που έχω προπληρώσει δωρεάν που θα προστεθούν στο τέλος. μου έδωσε έναν κωδικό με τον οποίο επιβεβαιώνεται η πρόσθεση αυτή του δωρεάν (σε περίπτωση που είμαι καχύποπτος δηλαδή) και μου είπε ότι η ίδια θα καλέσει σε μία εβδομάδα. αν έχω ακόμα πρόβλημα και η επόμενη εβδομάδα θα προστεθεί στο δωρεάν και μέχρι να λυθεί το πρόβλημά μου και να κατεβάζω με σταθερά 40. να πω ότι μέχρι στιγμής πρόβλημα με disconnect απο τις 2/2 δεν έχω κανένα, μόνο τα μεσημέρια αντί για 40 που κατεβάζει μέχρι τις 14:00 πέφτει στο 25 και κατά τις 20:00 μέχρι τις 2:00 μπορεί να πέσει και στο 15 για λίγο. (γουδί)

αυτά από εμένα.:)

cypherth
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σημαντικο το προηγουμενο ποστ...

Αν οντως ακολουθησει αυτην την τακτικη θα πρεπει να κλεισουν ολα τα στοματα που τωρα δικαιολογημενα βεβαια γκρινιαζουν. Δεν προκειται να παρουμε λεφτα πισω αλλα τελικα τον εξτρα μηνα θα τον δωσουν. Απλα ενα μικρο μπραβο απο μενα.:)

Θέλω Laptop TΩΡΑ:O

 

http://spaces.msn.com/dimlestat/

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?

Εβαλα τα username & pass απο συνδεση οτενετ αλλα μου αναψε κοκκινο στο ιντερνετ led του linksys!

Δηλαδη δεν μπορω να εχω forthnet line και οτενετ ΙSP εαν θελω?

Απλα ηθελα να δοκιμασω ταχυτητα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το site που testarete τις ταχυτητες δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο αντικειμενικο.ΕΓΩ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΜΕ 35KB/S ΚΑΙ ΣΤΙ SITE ΛΕΕΙ 12KB/S.ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ

 

 

Εσυ παρατηρείς το δικο σου και γω το δικό μου...οταν με το ζορι κατεβαζει μια σελιδα, η απο μια σελιδα καποιο αρχειο η απο P2P η απο torrent me 14kbps μεγιστο τοτε κατι δεν παει καλα.......

 

οποτε........:lol: αυτο κανουν μαζι μας

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους. αφού τους πήρα 2 τηλέφωνα και έστειλα 2 συννημένα με speed tests μαζί με περιποιημένα emails, και αφού μέχρι τις 2 φλεβάρη τα disconnect συνεχίζονταν γύρω στα 10 τη μέρα, έστειλα πριν 2 μέρες ένα περιποιημένο ακόμα email για διακοπή της συνδεσής μου και επιστροφής χρημάτων.

σήμερα με πήραν από το τμήμα πωλήσεων (μια κοπέλα δεν θέλω να αναφέρω το όνομά της για ευνόητους λόγους) και μου είπε πως επειδή έχω προπληρωμένο πακέτο δεν γίνεται επιστροφή χρημάτων αλλά επειδή γνωρίζουν πως όλη η ελλάδα έχει πρόβλημα και μπλα μπλα μπλα μου χαρίζουν 3 εβδομάδες συν στο χρόνο του πακέτου που έχω προπληρώσει δωρεάν που θα προστεθούν στο τέλος. μου έδωσε έναν κωδικό με τον οποίο επιβεβαιώνεται η πρόσθεση αυτή του δωρεάν (σε περίπτωση που είμαι καχύποπτος δηλαδή) και μου είπε ότι η ίδια θα καλέσει σε μία εβδομάδα. αν έχω ακόμα πρόβλημα και η επόμενη εβδομάδα θα προστεθεί στο δωρεάν και μέχρι να λυθεί το πρόβλημά μου και να κατεβάζω με σταθερά 40. να πω ότι μέχρι στιγμής πρόβλημα με disconnect απο τις 2/2 δεν έχω κανένα, μόνο τα μεσημέρια αντί για 40 που κατεβάζει μέχρι τις 14:00 πέφτει στο 25 και κατά τις 20:00 μέχρι τις 2:00 μπορεί να πέσει και στο 15 για λίγο. (γουδί)

αυτά από εμένα.:)

 

Και που νόμιζα πως είμαι ο μόνος στο γουδί με πρόβλημα :p Τι ταχύτητες επιανες στο τεστ?

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...