Jump to content

Όνειρα! Ονειροκρίτες!


jane_butterfly
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Συμβαίνει σε όλους να βλέπουμε όνειρα είτε τα πιστεύουμε είτε όχι. Πως ερμηνεύονται? εγώ δεν το κατάλαβα ποτέ.

Δεν τα πίστευα και εξακολουθώ να μη τα πιστεύω, κάποιες φορές όμως μου έχουν βγεί τα πράγματα που μου είπαν. π.χ. Πρίν καιρό είδα ότι ήμουν μέσα σε σπίτι και κάθε φορά που πήγαινα να βγώ έβλεπα μία γάτα τσιτωμένη και έτοιμη να μου ορμήσει και έτσι έμπαινα πάλι μέσα. Κάποια στιγμή που βγήκα πιό έξω μου όρμηξε και με κομμάτιασε, εκεί ξύπνησα έντρομη. Μου είπαν ότι σημαίνει φασαρίες με κοντινά πρόσωπα και ότι ο αρραβωνιαστικός μου με απατά. Φυσικά δεν πίστεψα λέξη και μάλιστα το συζητάγαμε και γελάγαμε και του έλεγα ότι αφού το είδα στον ύπνο μου είναι αλήθεια ότι με απατά. Ξυνά μας βγήκαν τα γέλια γιατί το επόμενο βράδυ έγινε τεράστιος καβγάς με τήν οικογένεια του.

Δεν ξέρω αν το όνειρο ήταν μήνυμα ή απλά σύμπτωση :wacko:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 501
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω όνειρα γιατί κοιμάμαι απίστευτα βαθιά.Η μάνα μου όμως σχεδόν ότι βλέπει γίνεται στην πραγματικότητα...
Link to comment
Share on other sites

Σπανια θυμαμαι το ο ονειρο μου αλλα αν το θυμηθω κατι κακο προμηνυεται για την επομενη μερα..... συνηθως μου βγαινει ξυνο....
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω όνειρα γιατί κοιμάμαι απίστευτα βαθιά.Η μάνα μου όμως σχεδόν ότι βλέπει γίνεται στην πραγματικότητα...

Και εγώ δεν βλέπω σχεδόν ποτε, αν δω όμως βγαίνει και συνήθως είναι κακό. Ευτυχώς βλέπω 2-3 το χρόνο

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σχεδόν πάντα θυμάμαι τα όνειρα που βλέπω, αν και έχω ακούσει ότι για να θυμάσαι το όνειρό σου, πρέπει αμέσως μόλις ξυπνήσεις να το περιγράψεις σε κάποιον.

Πάντως, ξέρω ότι όλοι οι άνθρωποι βλέπουν όνειρα κάθε βράδυ, και η διαφορά είναι ότι άλλοι τα θυμούνται και άλλοι όχι.

...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

oneira de ginete na mhn deite.

ka8e an8ropos blepei to bradu pou koimatai oneira...apla otan de ta 8umaste thn epomenh mera,sumbainei epeidh ta "blepete" sthn ba8eia fash tou upnou.

ego prosopika psiteyo sta oneira,alla oxi me thn ennoia tou oti mas deixnoun to mellon ktl ktl alla oti ekfrazoun tmhma tou uposuneidhtou mas me oti ayto sundeete

megalh koubenta ayth,kai oxi gia posting alla gia live chating:)

 

 

ps.tetoio 8ema exei ksananoiksei

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

οντως αυτο το θεμα σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση.

ναι,πιστευω στα ονειρα και παντα οτι κι αν δω ειτε καλο ειτε κακο την επομενη μερα παντα προσεχω,ολα βγαινουν παιδια,το ονειρο το χω σαν μια προειδοποιηση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

οντως αυτο το θεμα σηκωνει πολυ μεγαλη συζητηση.

ναι,πιστευω στα ονειρα και παντα οτι κι αν δω ειτε καλο ειτε κακο την επομενη μερα παντα προσεχω,ολα βγαινουν παιδια,το ονειρο το χω σαν μια προειδοποιηση.

Νομίζω πως αν πιστεύεις κάτι δυνατά γίνεται, π.χ. αν θεωρείς μια μαύρη γάτα γρουσουζιά τότε με το που θα τη δεις κατι γίνεται το οποίο το προκαλείς υποσυνείδητα.

Πάντως εγώ που μπετώνω στον ύπνο βλέπω σπάνια όνειρα αλλά αν δω βγαίνουν και μάλιστα άσχημα

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/46291Ttribal843755.gif

Yesterday

Love was such an easy game to play

Now I need a place to hide away

Oh, I believe in yesterday

Link to comment
Share on other sites

oneira de ginete na mhn deite.

ka8e an8ropos blepei to bradu pou koimatai oneira...apla otan de ta 8umaste thn epomenh mera,sumbainei epeidh ta "blepete" sthn ba8eia fash tou upnou.

ego prosopika psiteyo sta oneira,alla oxi me thn ennoia tou oti mas deixnoun to mellon ktl ktl alla oti ekfrazoun tmhma tou uposuneidhtou mas me oti ayto sundeete

megalh koubenta ayth,kai oxi gia posting alla gia live chating:)

 

 

ps.tetoio 8ema exei ksananoiksei

Βασικα στην φαση πριν ξυπνησεις τα βλεπεις και οχι στη βαθεια φαση του υπνου. Κυριως στη φαση που παρατηρειται το REM.Τα ονειρα οσο μεγαλα και να μας φαινονται κρατανε λιγα δευτερολεπτα. Συνηθως τα βλεπουμε λιγο μετα που θα κοιμηθουμε και λιγο πριν ξυπνησουμε.

 

Δεν πιστευω στα ονειρα :) Ειναι εικονες της καθημερινης μας ζωης διαστρεβλομενες. Τα αποθημενα μας, οι φοβοι μας, τα παθη μας. Ενα παιχνιδι θεατρο του μυαλου. Σκεφτειτε το σαν ενα pc το μυαλο που μετα απο το καθημερινο φορτωμα κανει ξεκαθαρισμα των χρησιμων και των αχρηστων και ενα defrag.

 

Edit: Να ενα ωραιο αρθρο του Focus. http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=767

Φρικιο της φυσης να ζητησω συγνωμη :O Τα αρθρο αναφερει σε ενα σημειο:

 

"Μέχρι πρόσφατα πιστεύαμε ότι ονειρευόμαστε μόνο στις λεγόμενες φάσεις REM του ύπνου, οι οποίες χαρακτηρίζονται από τη γρήγορη κίνηση των ματιών. Υπάρχουν τέσσερις με πέντε τέτοιες φάσεις ελαφρού ύπνου κάθε νύχτα. Πρόσφατα όμως ανακαλύφθηκε ότι ονειρευόμαστε και ανάμεσα σ’ αυτές τις φάσεις. Μερικές φορές, μάλιστα, τα όνειρα που βλέπουμε τότε είναι τόσο ζωηρά όσο κι ένα τυπικό όνειρο μιας φάσης REM."

Δηλαδη βλεπουμε ονειρα και εκτος των φασεων ελαφρου υπνου REM :O

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως αν πιστεύεις κάτι δυνατά γίνεται, π.χ. αν θεωρείς μια μαύρη γάτα γρουσουζιά τότε με το που θα τη δεις κατι γίνεται το οποίο το προκαλείς υποσυνείδητα.

Πάντως εγώ που μπετώνω στον ύπνο βλέπω σπάνια όνειρα αλλά αν δω βγαίνουν και μάλιστα άσχημα

προληπτικος μπορω να πω οτι ειμαι αλλα οχι σε σημειο να βλεπω μαυρη γατα και να αλλαζω δρομο :D απλα πιστευω παρα πολυ στα ονειρα,εχω κι αληθινη ιστορια να πω για εναν φιλο μου που χαθηκε δυστυχως και την προηγουμενη βραδια ειχε δει πολυ κακο ονειρο,αλλα καλυτερα να μην το αναφερω,απλα θα πρεπει να δινουμε καποια σημασια σε αυτα τα ειτε φανταστικα ειτε ψευτικα ειτε αληθινα ονειρα πολυ βλεπουμε.

κι οντως παντα λιγο πριν ξυπνησω βλεπω ονειρα.παραξενο αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

 

Όνειρα βλέπετε όλοι. Βλέπετε όλοι διότι ΟΛΟΙ έχετε φάση REM του ύπνου. Και ναι. Φυσικά βλέπετε και στην SWS φάση όνειρα. Αυτά κυρίως είναι εφιάλτες. Τώρα αν τα θυμάστε ή όχι είναι άλλο ζήτημα...

 

Επειδή έχω ψάξει πολύ το θέμα (έκανα μια ολόκληρη διατριβή πάνω στον ύπνο και τα όνειρα στη σχολή) αρκεί να σας πω οτι τα όνειρα είναι απλά ερμηνείες ακαθόριστων σημάτων από τον εγκέφαλό μας....Βέβαια από μερικές συμπτώσεις και γω ακόμα έχω σαστίσει. Πάντως το θέμα σηκώνει πολύ νερό. Επίσης υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες ονείρων, οι οποίες ερμηνεύονται διαφορετικά και "σημαίνουν" πολλά.

 

Όποιος θέλει την εργασία μου (που πήρα άριστα :p) αρκεί να με βρει στο IRC ή να μου τη ζητήσει σε pm :) Αν έχετε περισσότερες απορίες πείτε και θα απαντήσω...!

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Βασικα στην φαση πριν ξυπνησεις τα βλεπεις και οχι στη βαθεια φαση του υπνου. Κυριως στη φαση που παρατηρειται το REM.Τα ονειρα οσο μεγαλα και να μας φαινονται κρατανε λιγα δευτερολεπτα. Συνηθως τα βλεπουμε λιγο μετα που θα κοιμηθουμε και λιγο πριν ξυπνησουμε.

 

Δεν πιστευω στα ονειρα :) Ειναι εικονες της καθημερινης μας ζωης διαστρεβλομενες. Τα αποθημενα μας, οι φοβοι μας, τα παθη μας. Ενα παιχνιδι θεατρο του μυαλου. Σκεφτειτε το σαν ενα pc το μυαλο που μετα απο το καθημερινο φορτωμα κανει ξεκαθαρισμα των χρησιμων και των αχρηστων και ενα defrag.

 

Edit: Να ενα ωραιο αρθρο του Focus. http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=767

Φρικιο της φυσης να ζητησω συγνωμη :O Τα αρθρο αναφερει σε ενα σημειο:

 

"Μέχρι πρόσφατα πιστεύαμε ότι ονειρευόμαστε μόνο στις λεγόμενες φάσεις REM του ύπνου, οι οποίες χαρακτηρίζονται από τη γρήγορη κίνηση των ματιών. Υπάρχουν τέσσερις με πέντε τέτοιες φάσεις ελαφρού ύπνου κάθε νύχτα. Πρόσφατα όμως ανακαλύφθηκε ότι ονειρευόμαστε και ανάμεσα σ’ αυτές τις φάσεις. Μερικές φορές, μάλιστα, τα όνειρα που βλέπουμε τότε είναι τόσο ζωηρά όσο κι ένα τυπικό όνειρο μιας φάσης REM."

Δηλαδη βλεπουμε ονειρα και εκτος των φασεων ελαφρου υπνου REM :O

 

me tromakses!!eipa ki ego,entaksei perasan xronia apo tote pou edina fusiologia,alla toso polu ta mperdepsa re paidi mou?telika eytyxos me ka8ushxases giati etoimazomoun na anoikso biblia

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους:

 

Όνειρα βλέπετε όλοι. Βλέπετε όλοι διότι ΟΛΟΙ έχετε φάση REM του ύπνου. Και ναι. Φυσικά βλέπετε και στην SWS φάση όνειρα. Αυτά κυρίως είναι εφιάλτες. Τώρα αν τα θυμάστε ή όχι είναι άλλο ζήτημα...

 

Επειδή έχω ψάξει πολύ το θέμα (έκανα μια ολόκληρη διατριβή πάνω στον ύπνο και τα όνειρα στη σχολή) αρκεί να σας πω οτι τα όνειρα είναι απλά ερμηνείες ακαθόριστων σημάτων από τον εγκέφαλό μας....Βέβαια από μερικές συμπτώσεις και γω ακόμα έχω σαστίσει. Πάντως το θέμα σηκώνει πολύ νερό. Επίσης υπάρχουν κατηγορίες και κατηγορίες ονείρων, οι οποίες ερμηνεύονται διαφορετικά και "σημαίνουν" πολλά.

 

Όποιος θέλει την εργασία μου (που πήρα άριστα :p) αρκεί να με βρει στο IRC ή να μου τη ζητήσει σε pm :) Αν έχετε περισσότερες απορίες πείτε και θα απαντήσω...!

Tι εννοεις με αυτο? :) Εικονες? Ηλεκρομαγνητικα κυμματα? :alien:

Οτι ονειρο εχω δει σχετιζεται παντα με προσφατα γεγονοτα και συναισθηματικες μου φορτησεις.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Tι εννοεις με αυτο? :) Εικονες? Ηλεκρομαγνητικα κυμματα? :alien:

Οτι ονειρο εχω δει σχετιζεται παντα με προσφατα γεγονοτα και συναισθηματικες μου φορτησεις.

 

Εχεχε:) Είναι κάτι σαν το τεστ Rorcharch, για όσους ξέρουν :) Songless_bird, έλα στο IRC να σου στείλω :) ή πες μου E-mail :)

Ότι αρχίζει, πάντα πρέπει να τελειώνει. Είναι φυσικός νόμος...:yinyang:
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι τα όνειρα μπορούν να προβλέψουν το μέλλον... Αντιθέτως αυτά που βλέπουμε μπορεί να τα ερμηνεύσει και να μας κάνει να τα καταλάβουμε ένας ψυχολόγος ή ένας ψυχίατρος... Κάθε φορά που βλέπω όνειρο που μου κάνει εντύπωση το λέω σε έναν φίλο που είναι ψυχίατρος και μου εξηγεί γιατί το είδα... Σε καμία περίπτωση δεν κάνει πρόβλεψη για το τί θα γίνει...

 

Αντιθέτως πιστεύω στα όνειρα που κάνω όταν είμαι ξύπνιος... Πολλά από αυτά κατάφερα από μόνος μου να πραγματοποιήσω, κάποια άλλα πραγματοποιήθηκαν ως δια μαγείας, βοήθησε η μοοίρα ίσως... Και έτσι συνεχίζω... Κάνω απλώς όνειρα για το μέλλον, όχι όμως όταν κοιμάμαι, αλλά τις υπόλοιπες ώρες...

http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα συνενώθηκε με ένα παλιότερο με σχετικό περιεχόμενο. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω ειδα χτες! Ημουν λεει σε διλημμα μεταξυ του SE K750i και του Qtek S100 και επελεξα το δευτερο...

 

Μετα θυμαμαι οτι ημουν σε ενα δρομο και τραβηξα μια φωτογραφια. Εκει το ονειρο εγινε εφιαλτης απο το αποτελεσμα και αρχισα να νιωθω φοβερες τυψεις που δεν ειχα παρει το K750i...

 

Ξυπνησα με μεγαλη ανακουφιση που δεν εχει γινει ετσι πραγματικα και σημειωσα το ηθικο διδαγμα για την προσεχη μου αγορα...

 

Εσεις?

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Οχι δεν μου εχει τυχει, δεν ειμαι τοσο καμμενος με τα κινητα. Ομως μου εχει τυχει ονειρο με το myphone :lol: :rotfl:
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειδα χτες! Ημουν λεει σε διλημμα μεταξυ του SE K750i και του Qtek S100 και επελεξα το δευτερο...

 

Μετα θυμαμαι οτι ημουν σε ενα δρομο και τραβηξα μια φωτογραφια. Εκει το ονειρο εγινε εφιαλτης απο το αποτελεσμα και αρχισα να νιωθω φοβερες τυψεις που δεν ειχα παρει το K750i...

 

Ξυπνησα με μεγαλη ανακουφιση που δεν εχει γινει ετσι πραγματικα και σημειωσα το ηθικο διδαγμα για την προσεχη μου αγορα...

 

Εσεις?

Κι αυτό το λες εσύ εφιάλτη; :w00t: :p

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol: Οχι δεν μου εχει τυχει, δεν ειμαι τοσο καμμενος με τα κινητα. Ομως μου εχει τυχει ονειρο με το myphone :lol: :rotfl:

τι ονειρο?? να με κυνηγας με μια Q???? :lol:

 

ουτε εγω εχω δει τετοιο ονειρο.

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ειναι πανάρχαια διαδικασία, βασιλείς εως και δούλοι ασχολούνταν με τα όνειρα και την ερμηνεία τους.

Αποφάσεις τις ιστορίας με βάση τα όνειρα, έχουν ληφθεί.

Πολλοί μιλάνε για οράματα, άλλοι λένε πως το αντίθετο απο αυτό που βλέπεις θα συμβεί, επιστημονικότερα μιλλάνε για συναισθηματισμό που σου βγαίνει ανάλογα στον ύπνο και επιρρεάζει την δομή του ονείρου τα οποία συν΄΄ηθως ειναι παράξενα, ασαφές.

Το πιο ωραίο που συμβαίνει εινια το να στο ερμηνεύουν. Παλαιώτερα γινόταν κατα κόρον. Στις ημέρες μας οχι και τόσο διοτι δεν επιρρεαζώμαστε τόσο έντονα όπως οι παλαιώτερες γενεές ανθρώπων.

Υπάρχουν σήμερα σοβαροί ονειροκρίτες;

Στο Myphone υπάρχει κανείς;:)

 

Κάτι δικό μου τώρα που αφορά την κοινότητα του myphone.

Είδα στο όνειρό μου συνάντηση του OVELIX με τον VIDEOMIX.

Το κλίμα "πρώτο", οι απόψεις συγκλίναν κατα πολύ, λόγο του τετ α τετ, και μετά απο ενα καλό γεύμα (δεν φάγανε αγριογούρουνο) αποχαιρετίθηκαν με την ευχή.... "στο επανιδείν".

Mπορεί κάτι τέτοιο να συμβεί στην πραγματικότητα;

Χλωμό.:O

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν υπάρχει παρόμοιο θέμα. Μιλάω για κάτι συγκεκριμένο.

Αλλα δεν βοηθάς και εσύ με το να πείς κάτι. Και μπήκα με λαχτάρα να διαβάσω. Λέω.... ωραία, έχει απαντήσει το φρικάκι που ειναι και γιατρός. Κάτι θα ξέρει επι του θέματος.

Ομως μου βγήκες.... βοηθός μοντερέιτορ. :(

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν χρειαζεται ονειροκριτης γι'αυτο!Ειναι φως φαναρι!Ή θα γινει πραγματικοτητα ο,τι ειδες στο ονειρο ή θα γινει ακριβως το αντιθετο!Παντως ολο & κατι θα συμβει...:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...