Jump to content

Redmi 9T


averel11
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Network Technology

GSM / HSPA / LTE

Launch Announced 2021, January 08

Status Available. Released 2021, January 18

Body Dimensions 162.3 x 77.3 x 9.6 mm (6.39 x 3.04 x 0.38 in)

Weight 198 g (6.98 oz)

Build Glass front (Gorilla Glass 3), plastic frame, plastic back

SIM Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)

Water-repellent coating

Display Type IPS LCD, 400 nits (typ)

Size 6.53 inches, 104.7 cm2 (~83.4% screen-to-body ratio)

Resolution 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~395 ppi density)

Protection Corning Gorilla Glass 3

Platform OS Android 10, MIUI 12

Chipset Qualcomm SM6115 Snapdragon 662 (11 nm)

CPU Octa-core (4x2.0 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver)

GPU Adreno 610

Memory Card slot microSDXC (dedicated slot)

Internal 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM

UFS 2.1 - 64GB

UFS 2.2 - 128GB

Main Camera Quad 48 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF

8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm

2 MP, f/2.4, (macro)

2 MP, f/2.4, (depth)

Features LED flash, HDR, panorama

Video 1080p@30fps

Selfie camera Single 8 MP, f/2.1, 27mm (wide), 1/4.0", 1.12µm

Video 1080p@30fps

Sound Loudspeaker Yes, with stereo speakers

3.5mm jack Yes

24-bit/192kHz audio

Comms WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot

Bluetooth 5.0, A2DP, LE

GPS Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS

NFC Yes (market/region dependent)

Infrared port Yes

Radio FM radio

USB USB Type-C 2.0, USB On-The-Go

Features Sensors Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass

Battery Type Li-Po 6000 mAh, non-removable

Charging Fast charging 18W

Reverse charging 2.5W

Misc Colors Carbon Gray, Twilight Blue, Sunrise Orange, Ocean Green

Models J19S, M2010J19SG

SAR 1.09 W/kg (head) 1.00 W/kg (body)

SAR EU 0.60 W/kg (head) 0.81 W/kg (body)

Price € 129.00 / $ 139.00 / £ 163.20

Tests Performance AnTuTu: 177917 (v8)

GeekBench: 1400 (v5.1)

GFXBench: 5.8fps (ES 3.1 onscreen)

Display Contrast ratio: 1594:1

Camera Photo / Video

Loudspeaker -25.6 LUFS (Very good)

Battery life

Endurance rating 150h

Edited by averel11
Link to comment
Share on other sites

'Εχω την ευρωπαϊκή έκδοση 64άρι,το πήρα από banggood στα 118 € πρίν ένα μήνα.

Πραγματικά σε αυτή την τιμή είναι πολύ καλή ευκαιρία,μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα και η μπαταρία με αρκετή χρήση κρατάει τουλάχιστον δυο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια πληροφορία για το πότε αναμένεται να πάρουμε miui 12.5; Για Android 11 δε ρωτάω, δεν ξέρω αν έχει ιδιαίτερη σημασία.

 

Κατά τα άλλα χρησιμοποιώ το κινητό σαν δεύτερη συσκευή. Λόγω μεγάλης μπαταρίας αυτά που κάνω είναι media streaming και χρήση σαν GPS. Θα μπορούσε να είναι πιο σφαιράτο αλλά δεν αγοράστηκε για ταχύτητα, αγοράστηκε ως τέρας αυτονομίας και έτσι φέρεται. Δεν τελειώνει ποτέ η μπαταρία και η ταχεία φόρτιση το φορτίζει σε ικανοποιητικό χρόνο (νομίζω 1,5 ώρα). Παράπονο έχω μόνο από το fingerprint, είναι κάπως αργό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
εχετε και εσεις προβλημα με το wifi; συνεχεις αποσυνδεσεις και πρεπει να το συνδεεις χειροκινητα. υπαρχει λυση;
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχετε και εσεις προβλημα με το wifi; συνεχεις αποσυνδεσεις και πρεπει να το συνδεεις χειροκινητα. υπαρχει λυση;

Δυστυχώς όντως έχει τέτοιο θέμα διαπιστωμένο σε δυο διαφορετικά router σε διαφορετικούς χώρους,έκανα άμεση σύγκριση με το Redmi Note 10S που έχω από χθες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα σε όλη την ομάδα, σκέφτομαι να πάρω αυτή την συσκευή,θα περάσω από το redmi note3 pro, σ'αυτό.Μπορει κάποιος να μου πει αν τελικά αξίζει να το πάρω, λόγω καλής τιμής και μπαταρίας,γιατί βλέπω ότι έχει θέμα με συνδεσιμότητα στο WiFi και σε Bluetooth.Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις το αγόρασε φίλη μου και ενώ έχει αρχεία στην κάρτα μνήμης της, φωτογραφίες και βίντεο, δεν εμφανίζονται συλλογη κλπ και στην διαχείριση αρχείων φαίνονται αλλά με μηδενικό μέγεθος. Κι έτσι δεν ανοίγουν.

 

Σε υπολογιστή που βάλαμε την κάρτα μνήμης, εμφανίζονται και ανοίγουν κανονικά όλα τα αρχεία. Διορθώνεται κάπως αυτό ή είναι ελαττώματικο και να το κοιτάξουμε για επιστροφή;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μόλις το αγόρασε φίλη μου και ενώ έχει αρχεία στην κάρτα μνήμης της, φωτογραφίες και βίντεο, δεν εμφανίζονται συλλογη κλπ και στην διαχείριση αρχείων φαίνονται αλλά με μηδενικό μέγεθος. Κι έτσι δεν ανοίγουν.

 

Σε υπολογιστή που βάλαμε την κάρτα μνήμης, εμφανίζονται και ανοίγουν κανονικά όλα τα αρχεία. Διορθώνεται κάπως αυτό ή είναι ελαττώματικο και να το κοιτάξουμε για επιστροφή;

 

Το έχω πάθει και εγώ.Οταν αλλάζεις κινητό η κάρτα στο καινούργιο κινητό θέλει διαμόρφωση.Μου το έκανε βέβαια σε καρτα που την είχα σε Samsung και την έβαλα σε Xiaomi, όπως είπες στο pc φαινόταν ότι υπήρχε μέσα σ'αυτη.Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλα τα τηλέφωνα.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει και εγώ.Οταν αλλάζεις κινητό η κάρτα στο καινούργιο κινητό θέλει διαμόρφωση.Μου το έκανε βέβαια σε καρτα που την είχα σε Samsung και την έβαλα σε Xiaomi, όπως είπες στο pc φαινόταν ότι υπήρχε μέσα σ'αυτη.Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει για όλα τα τηλέφωνα.

 

Δηλαδή να βάλουμε κάπου τα αρχεία, να κάνουμε διαμόρφωση, να ξαναβάλουν τα αρχεία μέσα και θα είναι οκ; ή δεν κατάλαβα καλά;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή να βάλουμε κάπου τα αρχεία, να κάνουμε διαμόρφωση, να ξαναβάλουν τα αρχεία μέσα και θα είναι οκ; ή δεν κατάλαβα καλά;

 

Ναι έτσι.Να τα μεταφέρεται κάπου εκτός τηλεφώνου,μετά βάζετε την κάρτα στο τηλέφωνο, κάνεις διαμόρφωση και τα περνάς ξανά πίσω στην κάρτα ,που θα είναι μέσα στο τηλέφωνο.Πιστευω θα είναι εντάξει,καλή επιτυχία.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. θα το δοκιμάσουμε κι ελπίζω να πετύχει. Μία ακόμα ερώτηση άσχετη.., ψαχνω για τζαμακια και δεν βρισκω για redmi 9t, ειναι 6,53", γνωρίζεις αν έχει ίδια οθόνη με κάποιο άλλο μοντέλο? πολλά έχουν ίδιο μέγεθος οθόνης, όσον αφορά τις ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει απόλυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ναι έτσι.Να τα μεταφέρεται κάπου εκτός τηλεφώνου,μετά βάζετε την κάρτα στο τηλέφωνο, κάνεις διαμόρφωση και τα περνάς ξανά πίσω στην κάρτα ,που θα είναι μέσα στο τηλέφωνο.Πιστευω θα είναι εντάξει,καλή επιτυχία.

 

 

Ευχαριστώ πολύ. θα το δοκιμάσουμε κι ελπίζω να πετύχει. Μία ακόμα ερώτηση άσχετη.., ψαχνω για τζαμακια και δεν βρισκω για redmi 9t, ειναι 6,53", γνωρίζεις αν έχει ίδια οθόνη με κάποιο άλλο μοντέλο? πολλά έχουν ίδιο μέγεθος οθόνης, όσον αφορά τις ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει απόλυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. θα το δοκιμάσουμε κι ελπίζω να πετύχει. Μία ακόμα ερώτηση άσχετη.., ψαχνω για τζαμακια και δεν βρισκω για redmi 9t, ειναι 6,53", γνωρίζεις αν έχει ίδια οθόνη με κάποιο άλλο μοντέλο? πολλά έχουν ίδιο μέγεθος οθόνης, όσον αφορά τις ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει απόλυτα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 48 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

 

Ευχαριστώ πολύ. θα το δοκιμάσουμε κι ελπίζω να πετύχει. Μία ακόμα ερώτηση άσχετη.., ψαχνω για τζαμακια και δεν βρισκω για redmi 9t, ειναι 6,53", γνωρίζεις αν έχει ίδια οθόνη με κάποιο άλλο μοντέλο? πολλά έχουν ίδιο μέγεθος οθόνης, όσον αφορά τις ίντσες, αλλά δεν ξέρω αν θα ταιριάζει απόλυτα.

Δυστυχώς δεν ξέρω,γιατί δεν έχω πάρει ακόμα την συσκευή και δεν τό έχω ψάξει.Οποτε θα ρωτήσεις σε κάποιο μαγαζί για αυτό ,που πουλάει τέτοια προϊόντα.

Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα σε όλους, τελικά πήρα το κινητό αυτό(4gb -64gb )και όλα καλά.Τωρα μου δίνει ενημέρωση και σκέφτομαι να την κάνω ή όχι, γιατί διαβάζω δεξιά και αριστερά διάφορα σχόλια για πολλά bugs.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει την γνώμη του που πέρασε αυτή την ενημέρωση; Ευχαριστώ
Htc wilfire,samsung galaxy ace s5839i,galaxy core i8260, lumia 640 ds 8gb,samsung galaxy j5(2016)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα στο forum. Στο slot 2 τοποθέτησα data sim της vodafone (την είχα πριν σε tablet που μου είχαν με την data sim πριν χρόνια). Δυστυχώς όμως στο κινητό δεν έχω δεδομένα. Το τηλέφωνο μου διαβάζει την κάρτα ως vodafone κανονικά, την έχω ορίσει για παροχή δεδομένων κινητής, έκανα επανεκκίνηση αλλά δεν έχω δεδομένα. Η κάρτα μου έδινε δεδομένα στο tablet κανονικά μέχρι χτες που την μετέφερα στο κινητό. Τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
11 hours ago, asxetossss said:

Καλησπέρα στο forum. Στο slot 2 τοποθέτησα data sim της vodafone (την είχα πριν σε tablet που μου είχαν με την data sim πριν χρόνια). Δυστυχώς όμως στο κινητό δεν έχω δεδομένα. Το τηλέφωνο μου διαβάζει την κάρτα ως vodafone κανονικά, την έχω ορίσει για παροχή δεδομένων κινητής, έκανα επανεκκίνηση αλλά δεν έχω δεδομένα. Η κάρτα μου έδινε δεδομένα στο tablet κανονικά μέχρι χτες που την μετέφερα στο κινητό. Τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Μπες στις ρυθμίσεις για να δεις αν έχει πάρει η συσκευή τα σωστά APN settings της Vodafone.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

On 6/9/2021 at 9:52 ΠΜ, athanaso77 said:

Μπες στις ρυθμίσεις για να δεις αν έχει πάρει η συσκευή τα σωστά APN settings της Vodafone.

Αυτό ήταν τελικά, όπως μου πρότεινες. Σ' ευχαριστώ πολύ φίλε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 Καλησπέρα 

Μετά από ενημέρωση σε Miui 12.0.15 διαγράφηκε από το τηλέφωνο το play store και το YouTube. Οι υπολοιπες εφαρμογές  google παραμένουν στο τηλέφωνο πχ gmail maps κλπ

Τι έχει συμβει;

 

Ενημέρωση 

Ακυρο τελικά βρέθηκαν οι παραπάνω εφαρμογές. Ειχαν μετακινηθεί σε άλλη καρτέλα.....

 

Ευχαριστώ 

Edited by tripolis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

ελπίζω να μην είμαστε offtopic,
Εγκαταστήσαμε το Whatsapp σε Redmi 9T αλλά δεν πήραμε πρώτα μπακαπ τα δεδομένα από το προηγούμενο κινητό.

Το WhatsApp δεν ανοίγει πλέον στο παλαιό κινητό και οι επαφές και τα δεδομένα δεν εμφανίζονται στο νέο Redmi 9T

Υπάρχει τρόπος να εμφανίσουμε επαφές και δεδομένα...?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ήρθε σήμερα stable ενημέρωση 12.0.12 (για συσκευή αγορασμένη από Ελλάδα, από επίσημη αλυσίδα, με stock miui rom). Security patch Σεπτεμβρίου.

Εντάξει, δεν περίμενα miui 12.5 enhanced. Αλλά ένα miui 12.5, το περίμενα να έρθει. Μένουμε λοιπόν ακόμα απλά με το miui 12...

Link to comment
Share on other sites

On 5/10/2021 at 12:43 ΠΜ, dpa2007 said:

Καλημέρα,

ελπίζω να μην είμαστε offtopic,
Εγκαταστήσαμε το Whatsapp σε Redmi 9T αλλά δεν πήραμε πρώτα μπακαπ τα δεδομένα από το προηγούμενο κινητό.

Το WhatsApp δεν ανοίγει πλέον στο παλαιό κινητό και οι επαφές και τα δεδομένα δεν εμφανίζονται στο νέο Redmi 9T

Υπάρχει τρόπος να εμφανίσουμε επαφές και δεδομένα...?

 

Το λύσαμε, όλα καλά....! 🙂

11 ώρες πριν, ParallelUniverse said:

Ήρθε σήμερα stable ενημέρωση 12.0.12 (για συσκευή αγορασμένη από Ελλάδα, από επίσημη αλυσίδα, με stock miui rom). Security patch Σεπτεμβρίου.

Εντάξει, δεν περίμενα miui 12.5 enhanced. Αλλά ένα miui 12.5, το περίμενα να έρθει. Μένουμε λοιπόν ακόμα απλά με το miui 12...

Μου κάνει εντύπωση, ενώ είναι rebranded Redmi Note 9 δεν έχει πάρει ακόμη 12.5...?

Δεν θα δώσουν τελικά...?

Υπάρχει κάτι νεότερο από εξωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

Είχαμε ένα πρόβλημα πριν λίγες ημέρες με το Redmi 9T έπαψε κατά κάποιο τρόπο να λειτουργεί

Δεν μπορούσες να πάρεις από αυτό τηλέφωνο ούτε σε σταθερά ούτε σε κινητά, ήταν γκρι η sim και λειτουργούσε μόνο το WiFi.

Αν τηλεφωνούσες σε αυτό τότε εμφανιζόταν το μήνυμα η κλήση σας προωθείται...

Ευτυχώς είχε έρθει μια αναβάθμιση, την οποία κάναμε και μετά το reboot διορθώθηκαν όλα.

Εϊναι μέσα στην εγγύηση να το δώσουμε για αντικατάσταση...?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
On 10/1/2022 at 11:55 ΠΜ, ParallelUniverse said:

Καλή χρονιά σε όλους! Ξεμείναμε με patch Σεπτεμβρίου και δεν έχουμε καν miui 12.5!

Follow up: Τελικά πήραμε update με patch Ιανουαρίου. Φτάνουμε Μάιο και ακόμα έχουμε security patch Ιανουαρίου (!) και miui 12.5. Αναμένεται λοιπόν update με patch Μαρτίου (λογικά) και miui 13.

Link to comment
Share on other sites

On 22/4/2022 at 1:50 ΠΜ, ParallelUniverse said:

Follow up: Τελικά πήραμε update με patch Ιανουαρίου. Φτάνουμε Μάιο και ακόμα έχουμε security patch Ιανουαρίου (!) και miui 12.5. Αναμένεται λοιπόν update με patch Μαρτίου (λογικά) και miui 13.

Σήμερα 24 Απριλίου: Miui 12.5.7, patch Μαρτίου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το "άλλο" στον αποθηκευτικό χώρο πως το καθαρίζουμε; Είναι 16 GB.

Στάλθηκε από το poco x3 pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Redmi 9T

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...