Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ίσως γλίτωσα τα χειρότερα επειδή δεν βούλιαξε ολόκληρο στη θάλασσα αφού πρόλαβα και το μάζεψα..μόνο η μπροστινή όψη του βράχηκε.

Πως μπορώ να το καθαρίσω επιμελώς,υπάρχει κάποιο μαγαζι που κανει αυτη την δουλειά?

 

Δεν γνωριζω, πρεπει να κοιταξεις μονος σου, γιατι δεν ειναι και ευκολη δουλεια. Εκτος αν καποιος φιλος σου ειναι "χειρουργος" με τετοιες συσκευες και ξερει τι κανει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αγόρασα το wiko lenny plus 4 και οταν με παιρνουν τηλέφωνο και το σηκώνω ακουγεται ενας θόρυβος μέχρι να σβησει η οθόνη. Μόλις σβήσει η οθόνη σταματάει. Αν πάρω το κινητό απ τ αυτί μου και ξαναναψει η οθόνη το ξανακάνει :blink: Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ!

Nobody is perfect...

 

My name is Nobody...

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το wiko lenny plus 4 και οταν με παιρνουν τηλέφωνο και το σηκώνω ακουγεται ενας θόρυβος μέχρι να σβησει η οθόνη. Μόλις σβήσει η οθόνη σταματάει. Αν πάρω το κινητό απ τ αυτί μου και ξαναναψει η οθόνη το ξανακάνει :blink: Έχετε καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι; Ευχαριστώ!
δες αν εχει στις ρυθμισεις τηλ.. μετα πληροφοριες μετα σχετικα με....και δες αν εχει αναβαθμιση λογισμικου....αλλιως πηγαινε το απο εκει που το πηρες με την αποδειξη για να το στειλουν στο σερβις.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα στην ομάδα θέλω να πάρω ένα κινητό τώρα., με το κινητό περνάω πάρα πολύ ώρα μαζί του. Social YouTube κλπ αλλα παιχνίδια δεν παίζω καθόλου, με ενδιαφέρει να ειναι άνετο και να έχει καλη κάμερα οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτά

Galaxy s8/plus

Xiaomi mi8

One plus 5t

Αυτά σκέφτομαι. Τι απόψεις έχετε? Γενικά προτιμάω Σ8 καθαρά από θέμα εμφάνισης αλλά δεν ξέρω γιατί είναι και. Προηγούμενης γενιάς αλλά είναι και φλαγκσιπ.,περιμενω να μου πείτε και εσείς!!

Φιλικά Βασίλης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην ομάδα θέλω να πάρω ένα κινητό τώρα., με το κινητό περνάω πάρα πολύ ώρα μαζί του. Social YouTube κλπ αλλα παιχνίδια δεν παίζω καθόλου, με ενδιαφέρει να ειναι άνετο και να έχει καλη κάμερα οπότε είμαι ανάμεσα σε αυτά

Galaxy s8/plus

Xiaomi mi8

One plus 5t

Αυτά σκέφτομαι. Τι απόψεις έχετε? Γενικά προτιμάω Σ8 καθαρά από θέμα εμφάνισης αλλά δεν ξέρω γιατί είναι και. Προηγούμενης γενιάς αλλά είναι και φλαγκσιπ.,περιμενω να μου πείτε και εσείς!!

Φιλικά Βασίλης

 

Δεν ξερω αν εισαι στο σωστο νημα αλλα προσωπικα προτεινω

 

1 Xiaomi mi8

2 One plus 5t

3 Galaxy s8/plus

Link to comment
Share on other sites

Προτιμω το σ8 λογο καμερας και εμφανησης,δενει καλυτερα στο χερι μου γενικα σαν κινητο,τωρα απο επιδοσεις δεν νομιζω οιτ εχουν και τρελες διαφορες..για μι8 νομιζω οτι ειναι αρκετο μεγαλο σε μεγεθος και επισης με ψιλοχαλαει το νοτςςςςς
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

καλημερα. τι λετε γι αυτο παιδια? μου εχει μπει λιγο στο ματι:)

https://www.kimovil.com/el/khoro-agora-umidigi-f1-global

 

 

Product Details

 

Features

Display: 6.3 inch 1080P

CPU: Helio P60

System: Android 9.0

Storage: 4GB RAM + 128GB ROM

Cameras: 16.0MP + 8.0MP dual back cameras and 16.0MP front cameras

Sensors: Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, Gyroscope, Accelerometer, Geomagnetic Sensor

Features: GPS,Glonass

Bluetooth: 4.0

SIM Card: dual SIM dual standby, 2 x nano SIM card and 1 TF card can be inserted at the same time

Networks:

2G: GSM B2/B3/B5/B8 CDMA BC0/BC1

3G: WCDMA B1/B2/B4/B5/B8 TD-SCDMA B34/B39

4G: FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B12/B13/B17/B18/B19/B20/B25/B26/B28

TDD-LTE B34/B38/B39/B40/B41

Specification

Brand: UMIDIGI

OS: Android 9.0

Service Provider: Unlocked

SIM Card Slot: Dual SIM,Dual Standby

SIM Card Type: Dual Nano SIM

Type: 4G Phablet

 

CPU: Helio P60

Cores: 2.5GHz,Octa Core

External Memory: TF card up to 256GB

GPU: ARM Mali-G71 MP2

RAM: 4GB RAM

ROM: 128GB

 

Screen resolution: 2160*1080

Screen size: 6.3 inch

Screen type: Capacitive

 

Back-camera: 16.0MP + 8.0MP

Camera type: Quad cameras

Front camera: 16.0MP

Video recording: Yes

 

Music format: AMR,MP3,WAV

Video format: 3GP,MPEG4

 

Additional Features: 3G,4G,Alarm,Bluetooth,Browser,Calculator,Calendar,Camera,E-book,Fingerprint recognition,Fingerprint Unlocking,FM,GPS,Light Sensing System,Notification,Proximity Sensing,WiFi

Bluetooth Version: Bluetooth4.0

FM radio: Yes

Google Play Store: Yes

I/O Interface: 2 x Nano SIM Slot,Micophone,Speaker,TF/Micro SD Card Slot,Type-C

Sensor: Accelerometer,Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gyroscope,Proximity Sensor

 

Battery Capacity (mAh): 5100mAh

Battery Type: Non-removable

Edited by vagelis33
Link to comment
Share on other sites

Καλό φαίνεται στα χαρτιά. Η UMIDIGI είναι ένα θέμα, καθώς στο παρελθόν δεν είχε και την καλύτερη φήμη, πρόσφατα όμως σαν να άρχισε κάπως να καλύπτει τα χαμένα. Κι εγώ που ψάχνομαι γενικώς για νέο κινητό φαίνεται υποσχόμενο. Αυτό που χαλάει λίγο τα πράγματα είναι ο Mediatek Helio P60. Πολύ καλός επεξεργαστής, χάλια υποστήριξη από την ίδια την Mediatek, που σημαίνει updates στο λειτουργικό (π.χ. security) και Android 10 όταν βγει λίγο δύσκολο να παίρνει.

 

Οπότε σ' αυτά τα λεφτά 170-180€ άνετα παίρνεις Xiaomi Mi Note 3 – 6GB RAM/128GB – ROM Global με κουπόνι GBMP34E το οποίο πάει στα 185,36€ χωρίς τελωνείο χρησιμοποιώντας στο checkout την επιλογή Netherlands Registered(PDM). Το μόνο κακό του Xiaomi; Είναι 5.5 ίντσες αντί για 6.3, έχει μικρότερο screen to body ratio και δεν έχει notch αν σου αρέσουν αυτά...

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα οτι βγηκε το Redmi Note 7 ....οποτε νομιζω θα περιμενω λιγο την global εκδοση και θα καταληξω εκει:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχω ενα sharp aquos s2 το οποιο επεσε και ραγισε η οθονη. εχω παρει απο εξωτερικο οθονη για να την αλλαξω μονος μου { γιατι μου ζητανε πανω απο 70 ευρω] αλλα δεν βρισκω καποιο βιντεο στο you tube για να εχω μια ιδεα. τα ποιο πολλα που εχω δει σε αλλες μαρκες ξεκινας την αλλαγη κατ ευθειαν απο μπροστα απο οθονη, σε αυτο? Αν γνωριζει καποιος κατι ? ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ,εχω ενα sharp aquos s2 το οποιο επεσε και ραγισε η οθονη. εχω παρει απο εξωτερικο οθονη για να την αλλαξω μονος μου { γιατι μου ζητανε πανω απο 70 ευρω] αλλα δεν βρισκω καποιο βιντεο στο you tube για να εχω μια ιδεα. τα ποιο πολλα που εχω δει σε αλλες μαρκες ξεκινας την αλλαγη κατ ευθειαν απο μπροστα απο οθονη, σε αυτο? Αν γνωριζει καποιος κατι ? ευχαριστώ .

 

Συνηθως ολα τα τηλεφωνα τυπου σαν το δικο σου ( σφραγισμενα απο παντου ) ξεκινας απο πισω. Το λυνεις ολο και η οθονη συνηθως ειναι τελευταια που αλλαζεις. Αλλα αν δεν το ξερεις καλυτερα να δωσεις τα 70 που σου ζητανε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Βarlost ,το ξερω οτι ειναι δυσκολο κι αν αρχιζεις απο την πλατη ειναι ρισκο. Εχω ξανα αλλαξει οθονη σε αλλη συσκευη που ειχε σπασει ,αλλα ειχα βρει βιντεακι για το ιδιο μοντελο που την αλλαξανε απο μπροστα αυτο ηταν ευκολο για πλατη δεν το κανω. Θα περιμενω λιγο ακομη μηπως βρω κατι.
Link to comment
Share on other sites

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

κανένα νεότερο για τη συσκευή έχουμε; θετικά, αρνητικά;

απο κάτοχο.

http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php?lang=el

Προφανώς, καλό είναι να μην χάνουμε την μπάλα και νομίζουμε ότι κάθε προϊόν που βγάζει η κάθε εταιρία, έχει target group εμάς!

(έχω πάρει άδεια για την χρήση της υπογραφής)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
καλησπέρα σας. είμαι στην φάση της έρευνας για νέο κινητό. προσανατολίζομαι στο Xiaomi Redmi Note 6 Pro (64GB). Αλλά θέλω να ρωτήσω κ τις δικές σας προτάσεις. τα χρήματα που σκέφτομαι να επενδύσω είναι max 250 ευρώ. Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων! :)
Link to comment
Share on other sites

https://m.banggood.com/GOME-U7-5_99-Inch-3050mAh-13MP-Dual-Front-Cameras-4GB-RAM-64GB-ROM-Helio-P25-Octa-Core-4G-Smartphone-p-1406753.html?rmmds=search

Στα 85€ μαζί με priority. Το έχεις κάνεις; Το είχε σε προσφορά το banggood μέσα Γενάρη στα 67€ με τα μεταφορικά. Έχει πολλή δυνατά στοιχεία αλλά άγνωστη μαρκα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Το εχω εδω και περιπου 2 εβδομαδες,το τηλεφωνο στα 67 ευρω που το αγορασα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε αυτα τα λεφτα.Εχει καλη ποιοτητα κατασκευης ειναι ομορφο εξωτερικα.Το λειτουργικο του φαινεται να μην εχει bugs,στο δικο μου παντως οταν το βαζω σε ανοιχτη ακροαση δεν με ακουνε,δεν ξερω τι μπορει να φταιει,μικρο το κακο βεβαια διοτι σε πολυ σπανιες περιπτωσεις βαζω ανοιχτη ακροαση
Link to comment
Share on other sites

Το εχω εδω και περιπου 2 εβδομαδες,το τηλεφωνο στα 67 ευρω που το αγορασα ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις σε αυτα τα λεφτα.Εχει καλη ποιοτητα κατασκευης ειναι ομορφο εξωτερικα.Το λειτουργικο του φαινεται να μην εχει bugs,στο δικο μου παντως οταν το βαζω σε ανοιχτη ακροαση δεν με ακουνε,δεν ξερω τι μπορει να φταιει,μικρο το κακο βεβαια διοτι σε πολυ σπανιες περιπτωσεις βαζω ανοιχτη ακροαση

 

Καλημέρα. Για δώσε περισσότερες πληροφορίες. Σε άλλο σάιτ διαβάζω πρόβλημα με το δαχτυλίδι αποτύπωμα. Το καλό είναι ότι έχει iris scanner και nfc.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω ουτε iris scanner ουτε δαχτυλικο αποτυπομα και δεν γνωριζω,χρησιμοποιω pin.Στο δαχτυλικο αποτυπομα μαλλον θελει 2 φορες να ακουμπησεις το δακτυλο σου απ'οσα εχω διαβασει.Οτι αλλο θες ρωτα
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω ουτε iris scanner ουτε δαχτυλικο αποτυπομα και δεν γνωριζω,χρησιμοποιω pin.Στο δαχτυλικο αποτυπομα μαλλον θελει 2 φορες να ακουμπησεις το δακτυλο σου απ'οσα εχω διαβασει.Οτι αλλο θες ρωτα

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Για πες μας λίγα λόγια για το τηλεφωνακι. Από κάμερες, μπαταρία, gps,γενική χρήση τι λένε.

Link to comment
Share on other sites

Η σελφι κάμερα είναι καλύτερη από την πίσω, μπαταρία κρατάει άνετα μια μέρα και λίγο αν το παίζεις,αν όχι 2 μέρες σίγουρα.GPS δεν μου χρειάστηκε ακόμα.Ειναι σχετικά γρήγορο και έχει πολύ καλή οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Η σελφι κάμερα είναι καλύτερη από την πίσω, μπαταρία κρατάει άνετα μια μέρα και λίγο αν το παίζεις,αν όχι 2 μέρες σίγουρα.GPS δεν μου χρειάστηκε ακόμα.Ειναι σχετικά γρήγορο και έχει πολύ καλή οθόνη.

 

Οκ ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.fxtec.com

F(x)Tec Pro 1 Specs

 

Price; $649

Display (Resolution); 5.99-inch AMOLED (2160 x 1080)

CPU; Snapdragon 835

RAm; 6GB LPDDR4X

Storage: 128GB UFS 2.1

microSD: up to 2TB

Rear Cameras: 12-MP (f/1.8), 5-MP (f/2.0)

Front Camera: 8-MP (f/2.0)

Battery: 3,200 mAh

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=40350&stc=1&d=1551099641

http://talk.maemo.org/attachment.php?attachmentid=40366&stc=1&d=1551351642

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Χρειάζομαι ένα φτηνό Dual sim κι επειδή έχω σε εκκρεμότητα μια δωροεπιταγή απο το γνωστό πορτοκαλί πολυκατάστημα, έριξα μια ματιά κι έπεσα πάνω στα Fluo .

Δεν τα ήξερα καθόλου, κάπου διάβασα οτι είναι ελληνική εταιρία, (το software βέβαια), αλλά επειδή τα χαρακτηριστικά τους φαίνονται καλά για την τιμή τους, μήπως ξέρει κανείς αν είναι κι αξιόπιστα?

Δεν βρήκα πουθενά κριτικές, μόνο ελάχιστες στο σκρουτζομάγαζο. Εχει κανείς εμπειρία, να πει μια γνώμη? :lost:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...