Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα, παιδιά

 

Είμαι κάτοχος του Lenovo A806, ενός γενικά τίμιου κινητού, το οποίο έχω σχεδόν 3 χρόνια τώρα. Ήρθε όμως η ώρα να αναβαθμιστώ. Ψάχνω για ένα κινητό γύρω στα 200€. Θα ήθελα 4GB RAM και 32 ή 64GB ROM. Δεν είμαι και ο πιο απαιτητικός χρήστης. η βασική χρήση που κάνω αφορά πλοήγηση, βιντεάκια, μουσική, social media και παιχνίδια. Με ενδιαφέρει να έχει μια καλή κάμερα, αλλά δεν ψάχνω και επαγγελματικές φωτογραφίες.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις προτάσεις σας.

 

Εδώ είσαι φίλος 111€ μαζί με priority direct mail με το κουπόνι 9BGNOTE4X161 Xiaomi Redmi Note 4X Fingerprint 5.5-inch 3GB RAM 16GB Snapdragon 625 Octa-core 4G Smartphone http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402005&page=168

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φίλε, papg,

 

Πολύ καλή τιμή. Πήρα το 3άρι πριν δύο μήνες στη γυναίκα μου από skroutzομάγαζο 170€ χωρίς θήκη, προστασία οθόνης τπτ. Την πρώτη μέρα το έριξε κάτω ο 9 μηνών γιος μου και έκανε την οθόνη θρύψαλα. Η αντιπροσωπεία δεν το φτιάχνει, λένε ότι το πήρα από μη εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο, στον Γερμανό δεν το φτιάχνουν και κατέληξα στο Mall, στο Fixers που μου ζήτησαν 85€. Αυτό απλά ως παράπονό μου. :):)

Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει να πάρω 4GB και έχω αποκλείσει εντελώς από το μυαλό μου οτιδήποτε παρακάτω. (Μη με ρωτάς γιατί, δεν έχει λογική). Επίσης, με έχουν μπερδέψει αφάνταστα τα Xiaomi γτ υπάρχουν 100 εκδόσεις (general, global, international κοκ) με διαφορετικές τιμές που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει.

 

Btw, χαζεύοντας στο ίντερνετ βρήκα και αυτό: https://www.tomtop.com/p-pz0072b-eu.html?currency=EUR&aid=gph7IT&gclid=Cj0KEQjwmK3OBRDKjN-L55---_UBEiQAOL6t1IkJw5L8eSBqFvQ1b4D9Ffj3l1CujPaSewA4wiDN48AaAhOt8P8HAQ

 

Δεν ξέρω αν έχει κανείς άποψη. Φαίνεται πολύ καλό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έχω δει, αλλά για κάποιο λόγο δε μου γέμισαν ποτέ το μάτι

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, papg,

 

Πολύ καλή τιμή. Πήρα το 3άρι πριν δύο μήνες στη γυναίκα μου από skroutzομάγαζο 170€ χωρίς θήκη, προστασία οθόνης τπτ. Την πρώτη μέρα το έριξε κάτω ο 9 μηνών γιος μου και έκανε την οθόνη θρύψαλα. Η αντιπροσωπεία δεν το φτιάχνει, λένε ότι το πήρα από μη εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο, στον Γερμανό δεν το φτιάχνουν και κατέληξα στο Mall, στο Fixers που μου ζήτησαν 85€. Αυτό απλά ως παράπονό μου. :):)

Για κάποιο λόγο μου έχει κολλήσει να πάρω 4GB και έχω αποκλείσει εντελώς από το μυαλό μου οτιδήποτε παρακάτω. (Μη με ρωτάς γιατί, δεν έχει λογική). Επίσης, με έχουν μπερδέψει αφάνταστα τα Xiaomi γτ υπάρχουν 100 εκδόσεις (general, global, international κοκ) με διαφορετικές τιμές που δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς παίζει.

 

Btw, χαζεύοντας στο ίντερνετ βρήκα και αυτό: https://www.tomtop.com/p-pz0072b-eu.html?currency=EUR&aid=gph7IT&gclid=Cj0KEQjwmK3OBRDKjN-L55---_UBEiQAOL6t1IkJw5L8eSBqFvQ1b4D9Ffj3l1CujPaSewA4wiDN48AaAhOt8P8HAQ

 

Δεν ξέρω αν έχει κανείς άποψη. Φαίνεται πολύ καλό.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τα έχω δει, αλλά για κάποιο λόγο δε μου γέμισαν ποτέ το μάτι

 

δεν έχεις και άδικο για (υπάρχουν 100 εκδόσεις general, global, international κοκ).δές και αυτό LeEco Le Pro 3 Elite X722 στα 146€ τελική μαζί με priority direct mail (χωρίς τελωνείο) με το κουπόνι 9BGESLP322. (δεν ξέρω αν ισχύει το κουπόνι ακόμη)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402005&page=167 και το θέμα της συσκευής εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=455915 δες ένα συγκριτικό εδώ https://www.kimovil.com/el/sygkrish/leeco-letv-le-pro-3-x722,ulefone-gemini-pro,zuk-z2-4gb-64gb

Edited by papg
Link to comment
Share on other sites

Πάντως, να πω, υπάρχει ειδική ενότητα για θέματα επιλογής κινητού

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=145

Επίσης υπάρχει αυτό το θέμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=7332050

για γενικές ερωτήσεις σε θέματα κινεζικων κινητών.

 

Όμως, για να μην κάνω μόνο τον σπαστικό, όντας κάτοχος του redmi note 4x global και έχοντας περάσει κι από Letv x600, σου προτείνω το Leeco X722, με το τρόπο που λέει ο φίλος πιο πάνω.

Δες τα χαρακτηριστικά, διάβασε το θέμα του κι αν σου κάνει μη ψάχνεις για άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορεί να δικαιολογεί τις διαφορετικές τιμές SAR είναι η μία να αφορά το σώμα και η άλλη το κεφάλι. Το τσέκαρες μήπως είναι αυτό;

 

Στο βιβλιαράκι αναγράφεται μόνο μια τιμή, χωρίς να προσδιορίζουν αν είναι η τιμή για κεφάλι ή σώμα. Πήρα την Conceptum που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος, επικοινώνησαν με τον κατασκευαστή, και επιβεβαίωσαν ότι η τιμή είναι αυτή που γράφει το βιβλιαράκι. Βέβαια, η χαμηλή τιμή που αναγράφουν, δεν αφαιρέθηκε ποτέ από το site. Αυτό που με ενόχλησε είναι η απάντηση που πήρα, πως "από τη στιγμή που το όριο είναι τα 2,0 στην ΕΕ, είμαστε καλυμμένοι".

 

Πάντως, το τηλέφωνο είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ και οι κάμερες πάρα πολύ καλές, σε σύγκριση ακόμα και με ακριβά κινητά. Δεν το περίμενα. Σε βιντεοκλήσεις μέσω skype η ποιότητα εικόνας είναι καλύτερη και από iphone. Αντικειμενικά, δίπλα-δίπλα. Μοναδικό πρόβλημα η πολύ μικρή μπαταρία, η οποία δεν μου βγάζει ούτε μέρα, με απλή επαγγελματική κλήση (voip, social media, κλήσεις). Επίσης, εκτός από μια και μοναδική θήκη σιλικόνης που πωλείται, δεν υπάρχει τίποτα άλλο. Βέβαια, έχει gorilla glass, και δεν χρειάζεται ούτε tempered glass ούτε τίποτα. Στη συσκευασία είχε δύο μεμβράνες δώρο.

 

Σε σχέση με το Xiaomi 4a είναι ΠΟΛΥ καλύτερο σε όλα, παρόλο που έχει λίγο πιο αργό επεξεργαστή.

Link to comment
Share on other sites

Κανένας δεν το έχει πάρει?

Jiayu G3 (a lot of time ago)...

Jiayu S3 (for spare)

Ulefone T1

Elephone S8

Xiaomi Redmi Note 8!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, το αγόρασα για να κάνω
. Το κινητό είναι πολύ όμορφο, δεν μοιάζει για low budget συσκευή. Με εντυπωσίασε οτι ήταν τελείως stock Android 7 με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών και google (έκανε restore άμεσα τον λογαριασμό) και χωρίς καθόλου Κινέζικα στο μενού και bloatware. H ποιότητα κλήσης είναι καλή, γιατι τελικά έχει ένα μικρό ηχειάκι στο πάνω μέρος που δεν φαίνεται στις φωτό. Θέλει ενα custom launcher, γιατι ο δικός είναι πολύ βασικός, και δεν κολλάει καθόλου ακόμα και με asphalt 8 extreme που δοκιμασα και multitasking. Το μόνο μελανό σημείο κατα την άποψη μου, είναι η κάμερα που θέλει ιδανικές συνθήκες φωτισμού για να κάνει focus και να βγάλει αξιοπρεπείς φωτογραφίες, η κατάσταση κάπως βελτιώνεται με άλλη εφαρμογή αντι της Stock, πχ open camera. Γενικά όμως σε αυτό το budget (150 παει με τα μεταφορικά) είναι καλή επιλογή.
Το κανάλι μου στο Youtube για unboxings & reviews και το blog μου για deals.
Link to comment
Share on other sites

ImgW.ashx?fd=f3&cd=JD164t1x

 

Πανίσχυρο, αδιάβροχο smartphone με υποστήριξη 4G/LTE!

 

Το EVOLVEO StrongPhone Q8 LTE είναι έτοιμο για οποιαδήποτε σκληρή χρήση. Δεν θα αποτύχει σε επιδόσεις, αντοχή ή ταχύτητα. Βασιστείτε σε αυτό όπου κι αν βρίσκεστε, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες λειτουργίας.

 

Αδιάβροχο Android smartphone με μέγιστη προστασία IP68

Η στεγανότητα πιστοποιείται σύμφωνα με το πρότυπο IP68, το τηλέφωνο είναι ανθεκτικό σε διείσδυση σκόνης και προστατευμένο από τις επιπτώσεις της διείσδυσης νερού σε νερό βάθους έως 1.2 μέτρων επί 60 λεπτά.

 

MediaTek True8Core 4G/LTE

Πανίσχυρος οκταπύρηνος επεξεργαστής και αρκετός χώρος για τις εφαρμογές σας

Η μεγάλη ισχύς και η υψηλή ταχύτητα για πολυδιεργασία παρέχονται από τον επεξεργαστή 64-bit Octa-Core, γρήγορη Mali-T760 GPU και μνήμη RAM 2GB. Η τεχνολογία MediaTek CorePilot παρέχει την πλήρη απόδοση των οκτώ πυρήνων CPU ή την απενεργοποίησή τους, ανάλογα με τις επιθυμητές επιδόσεις, χωρίς υπερβολική κατανάλωση της μπαταρίας. Η εσωτερική μνήμη 16GB παρέχει αρκετό χώρο για όλες τις αγαπημένες εφαρμογές σας, χάρτες, μουσική ή ταινίες. Μπορεί να επεκταθεί με μια κάρτα microSDHC.

 

 

Ταχεία μεταφορά δεδομένων 4G/LTE

Το smartphone υποστηρίζει δίκτυα 4G/LTE υψηλής ταχύτητας γεγονός που σας επιτρέπει να έχετε τις βέλτιστες επιδόσεις του για γρήγορη περιήγηση στο web, για τα απαιτητικότερα παιχνίδια, πολλαπλές εργασίες, παρακολούθηση βίντεο ή την δυνατότητα να μεταφέρετε μεγάλα αρχεία με ταχύτητα λήψης 150 Mb/s και ταχύτητα αποστολής 50 Mb/s. Στην διάρκεια των ταξιδιών σας, θα εκτιμήσετε με βεβαιότητα το χαρακτηριστικό ενεργού σημείου WiFi που σας επιτρέπει να διαμορφώσετε ένα ασύρματο δίκτυο WiFi γύρω από το τηλέφωνό σας. Κατόπιν θα μπορείτε να μοιραστείτε την γρήγορη πρόσβαση στο Internet από το κινητό σας τηλέφωνο με άλλες συσκευές όπως το laptop ή το tablet σας.

 

MIL-STD-810G:2008

 

Το Smartphone είναι πιστοποιημένο με το MIL-STD-810G: 2008

Η σχεδίαση του τηλεφώνου πληροί τις προϋποθέσεις των ελέγχων DoD (Υπουργείου Άμυνας των ΗΠΑ) MIL-STD-810G:2008

 

Δοκιμασμένο για:

• Έλεγχος χαμηλής πίεσης (υψόμετρο), μέθοδος 500.5, διαδικασία I

• Έλεγχος υγρασίας, μέθοδος 507.5

• Έλεγχος ηλιακής ακτινοβολίας, μέθοδος 505.5 διαδικασία II

• Έλεγχος όξινης ατμόσφαιρας, μέθοδος 518.1

 

Μοναδικό προστατευτικό πλαίσιο

Το εργονομικά σχεδιασμένο σώμα καλύπτεται από μια λεπτή επιφάνεια καουτσούκ και το συμπαγές "SolidStone" εσωτερικό προστατευτικό πλαίσιό του είναι κατασκευασμένο με μια ειδική τεχνολογία με χρήση μαγνησίου. Αυτό το μοναδικό πλαίσιο δίνει στο τηλέφωνο υψηλή μηχανική αντίσταση που το προστατεύει από τις επιπτώσεις πτώσεων και κραδασμών.

 

Οθόνη Gorilla Glass 3

Η οθόνη υψηλής ευκρίνειας (High Definition) IPS προστατεύεται με το επίπεδο καλύμματος Gorilla Glass 3 με αυξημένη αντοχή σε γρατζουνιές. Η προβολή βελτιώνεται με την τεχνολογία MiraVision η οποία βελτιώνει την ρύθμιση εικόνας για βέλτιστα οπτικά εφέ. Η ειδικής επεξεργασίας επιφάνεια της οθόνης του τηλεφώνου σας επιτρέπει να το χρησιμοποιείτε με υγρά δάκτυλα και προσφέρει υποστήριξη "λειτουργίας γαντιών".

 

Κάμερα Top 13 Mpix Full HD

Το τηλέφωνο διαθέτει κάμερα 13 megapixel που με φλας LED και υποστηρίζει την τεχνολογία High Dynamic Range (HDR) που εξασφαλίζει υψηλή ευκρίνεια και φωτεινότητα των εικόνων σε οποιεσδήποτε συνθήκες φωτισμού.

 

Ένδειξη LED

Εξαλείφει την ανάγκη ενεργοποίησης της οθόνης για να ελέγξετε αν έχετε χάσει μία κλήση ή ένα μήνυμα SMS.

 

Ειδικά πλήκτρα

Πλήκτρα στο πλάι του τηλεφώνου σας επιτρέπουν τον άνετο έλεγχο της έντασης. Ειδικό πλήκτρο SOS. Ένα από τα τέσσερα πλήκτρα είναι προγραμματιζόμενο και σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το ξεκίνημα της αγαπημένης σας εφαρμογής όταν πατηθεί.

 

• Στεγανότητα σύμφωνα με τις προδιαγραφές IP68 (στήλη 1.2 m νερού για 60 λεπτά)

• Άκαμπτη επιφάνεια με επένδυση καουτσούκ με εσωτερικό πλαίσιο μαγνησίου για βελτιωμένη ανθεκτικότητα

• Ανθεκτικό σε δονήσεις και κραδασμούς

• Mediatek True8Core τετραπύρηνος επεξεργαστής 1.7 GHz

• 13.0 Mpix κάμερα με αυτόματη εστίαση και φλας LED

• 2 GB RAM

• 16 GB εσωτερική μνήμη με δυνατότητα επέκτασης με χρήση microSDHC/SDXC

• NFC

 

Mali-T760 GPU με υποστήριξη Open GL ES 3.1

Οθόνη αφής 4.5" Gorilla Glass 3

1.280 * 720 px ανάλυση οθόνης με αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας

IPS οθόνη 16,7 εκατομμυρίων χρωμάτων με ευρυγώνια θέαση

Λειτουργικό σύστημα Android 4.4.4 Kit Kat

2.0Mpix κάμερα εμπρός

Εγγραφή βίντεο FullHD (1920 x 1080 pix)

Υποστήριξη λειτουργίας διπλής SIM - δύο ενεργές κάρτες SIM σε ένα τηλέφωνο (micro SIM + τυπική SIM)

Μόνο μία κάρτα SIM χρειάζεται να εισαχθεί και να είναι ενεργή για σωστή λειτουργία

GSM: 850/900/1800/1900 MHz (GPRS/EDGE)

WCDMA: 850/900/1900/2100 MHz (3G)

HSDPA/HUSPA/HSPA+/LTE: 800/1800/2100/2600 MHz (4G, Cat 4)

GPS/WiFi/Ραδιόφωνο FM

Bluetooth 4.0 (BLE/Smart)

Πρόσδεση και υποστήριξη κινητού ενεργού σημείου WiFi

Υποδοχή microUSB για σύνδεση ενέργειας και υπολογιστή

E-compass, αισθητήρας φωτός, αισθητήρας εγγύτητας, αισθητήρας G

Πλήκτρο SOS

Μπαταρία υψηλής χωρητικότητας Li-Polymer 3 700 mAh

Διαστάσεις 151 x 75 x 15 mm

Βάρος 240 g (συμπεριλαμβανομένης της μπαταρίας)

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μιας και δεν υπαρχει το κινητο αυτο ειπα να κανω μια παρουσιαση...Το εχω φυσικα στην κατοχη μου και εχει βραχει...εχει πεσει...και δεν εχει παθει ουτε γρατζουνια....

Η οθονη απιστευα καλη...δεν χαρασει με τιποτα....

 

 

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι ενω εχω διαβασει οτι μπορει να παιξει live wallpapers οταν περναω μια και παω να την επιλεξω μου λεει οτι δεν υποστηριζει...Περιεργο!!!

 

Εχω κανει 3D τεστ και λοιπα και παιζει κανονικα!!

 

Παρακαλω τα φωτα σας!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

σημαντικο προβλημα :

το τηλεφωνο αναγνωριζει τη SD που του εβαλα, αλλα οι εφαρμογες ΟΧΙ.

πχ. το HERE we GO , GOOGLE Maps, Google music Play και οσες εχω δοκιμασει δεν εχουν πουθενα την επιλογη αποθηκευση σε SD. Σαν να μην υπαρχει.

Η μονη εφαρμογη που αποθηκευει στην SD ειναι η καμερα (εννοω την προεγκατεστημενη εφαρμογη , γιατι αλλη εφαρμογη καμερας που εγκατεστησα απο το play store, επισης δεν βλεπει την SD καρτα ετσι ωστε να μου δωσει την επιλογη για να αποθηκευσω εκει).

Eχω επιλεξει προεπιλεγμενο χωρο εγγραφης την SD, εχω κανει επαναφορα συστηματος 2-3 φορες, εχω κανει φορματ την καρτα, εχω δοκιμασει και αλλη καρτα αλλα το προβλημα παραμενει.

εχει κανεις καμια ιδεα;

Edited by psixraimia
Link to comment
Share on other sites

LEAGOO KIICAA MIX 4G Phablet Android 7.0 5.5 inch MTK6750T Octa Core 1.5GHz 3GB RAM 32GB ROM 13.0MP + 2.0MP

 

Dual Rear Cameras Front Fingerprint Scanner

Display: 5.5 inch, 1920 x 1080 Pixel screen

CPU: MTK6750T Octa Core 1.5GHz

System: Android 7.0

RAM + ROM: 3GB RAM + 32GB ROM

Camera: 13.0MP front camera + 13.0MP + 2.0MP back cameras

Sensor: E-Compass, Gravity Sensor, Touch Sensor

SIM Card: dual SIM dual standby. Nano + Nano SIM

Feature: GPSA / GPS

Bluetooth: 4.0

Network:

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 900/2100MHz

4G: FDD-LTE B1/B3/B5/B7/B8/B20 TDD-LTE B40

 

thumb_80378_default_big.jpeg

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

To γλυκοκοιταζα αλλα!

Βρε σημαζεμενο και ομορφο είναι αλλα αξιζει τα 115-120 ευρω που βγαινει tax free από Κινα ?

Το ρωταω αυτό γιατι με 20-30 ευρω παραπανω παιρνει κανεις το δοκιμασμενο και αρκετα ανωτερο σε αντουτους Xiaomi Redmi Note 4X και μαλιστα από Ελλαδα και με εγγυηση?

Link to comment
Share on other sites

To γλυκοκοιταζα αλλα!

Βρε σημαζεμενο και ομορφο είναι αλλα αξιζει τα 115-120 ευρω που βγαινει tax free από Κινα ?

Το ρωταω αυτό γιατι με 20-30 ευρω παραπανω παιρνει κανεις το δοκιμασμενο και αρκετα ανωτερο σε αντουτους Xiaomi Redmi Note 4X και μαλιστα από Ελλαδα και με εγγυηση?

 

Προσωπικα δεν το εχω ακομη στα χερια μου για να υπερθεματισω, απλα θα πω οτι με αυτη την λογικη παντα θα προσθετεις γιατι παντα θα υπαρχει κατι ισως καλυτερο.

Υπαρχει μηπως καποιος κατοχος να μας πει περισσοτερα περι της εν λογω?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Κανεις να βοηθησει στο να εχω live walpapers?

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες, το αγόρασα για να κάνω
. Το κινητό είναι πολύ όμορφο, δεν μοιάζει για low budget συσκευή. Με εντυπωσίασε οτι ήταν τελείως stock Android 7 με πλήρη υποστήριξη Ελληνικών και google (έκανε restore άμεσα τον λογαριασμό) και χωρίς καθόλου Κινέζικα στο μενού και bloatware. H ποιότητα κλήσης είναι καλή, γιατι τελικά έχει ένα μικρό ηχειάκι στο πάνω μέρος που δεν φαίνεται στις φωτό. Θέλει ενα custom launcher, γιατι ο δικός είναι πολύ βασικός, και δεν κολλάει καθόλου ακόμα και με asphalt 8 extreme που δοκιμασα και multitasking. Το μόνο μελανό σημείο κατα την άποψη μου, είναι η κάμερα που θέλει ιδανικές συνθήκες φωτισμού για να κάνει focus και να βγάλει αξιοπρεπείς φωτογραφίες, η κατάσταση κάπως βελτιώνεται με άλλη εφαρμογή αντι της Stock, πχ open camera. Γενικά όμως σε αυτό το budget (150 παει με τα μεταφορικά) είναι καλή επιλογή.

 

Συμφωνω το έχω και εγώ το μεγάλο μειονεκτήμα η κάμερα του ... είναι χάλια και η πίσω και η μπροστινή κατά τα αλλά όλα καλά

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιοποιείται η SD για εγκατάσταση εφαρμογών από κάποια έκδοση android και μετά. Δεν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου δηλαδή. Ο μόνος τρόπος είναι να το ρουτάρεις και να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή για μεταφορά εφαρμογών στην SD όπως η link2sd.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο κινητο.

Πηρα 2 για τυχον γνωστους, καθως μου φανηκε ανταγωνιστικο σε χαρακτηριστικα και μοιραστηκαν τα μεταφορικα priority.

93.50 € εκαστο και 14.50 € τα μεταφορικα και για τα 2 μαζι, δηλ. ~100€ το καθενα τελικη.

Ηρθαν πριν ~5 μερες. Μολις το ειδε η φιλη μου, διπλα σε αλλα αντιστοιχης τιμης, τα προτιμησε αμεσως, πηρε ενα για την κορη της και ενα για φιλη της. Δεν προλαβα να τα χαζεψω πολυ.

 

Το μονο που θα τονισω τα buttons ειναι software, αλλα το fingerprint στην μεση κατω, λειτουργει και σαν home button.

Μου αρεσε αυτη η λεπτομερεια, καθως προσωπικα απεχθανομαι τα software buttons και με το feature αυτο, δεν ενιωσα τοσο ασχημα συνολικα.

Θα ελεγα για νεους ειναι καλη επιλογη, λογω σχεδιασης και καλης οθονης.

 

Μεσα στην συσκευασια ειχε επιπλεον ακουστικα και διαφανη θηκη πλατης.

Edited by nek4d
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιοποιείται η SD για εγκατάσταση εφαρμογών από κάποια έκδοση android και μετά. Δεν είναι πρόβλημα του τηλεφώνου δηλαδή. Ο μόνος τρόπος είναι να το ρουτάρεις και να χρησιμοποιήσεις κάποια εφαρμογή για μεταφορά εφαρμογών στην SD όπως η link2sd.

 

αυτο που λες ισχυει αλλα αυτο που εγραψα εγω μαλλον δεν το καταλαβες καλα. δεν θελω να μεταφερω τις εφαρμογες στην SD, αλλα οι εφαρμογες να αποθηκευουν στην SD.

πχ η εφαρμογη google play music δεν "βλεπει" την sd, ομοιως η εφαρμογη Google Maps δεν αποθηκευει τους offline χαρτες στην sd, ομοιως η εφαρμογη Here Maps δεν "βλεπει " την sd καρτα, ομοιως ολες οι εφαρμογες που γενικα θελουν να αξιοποιουν την sd karta σαν χωρο αποθηκευσης δεν την "βλεπουν"...Με λιγα λογια για ολες αυτες τις εφαρμογες, η καρτα sd , απλα δεν υπαρχει.

ελπιζω να καταλαβες τι εννοω.

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφόρησε το estar t20

Απλοφωνο με ενδιαφέρον design.

https://www.estar.eu/products/phones/estar-t20#false

 

Αναμένουμε εντυπώσεις αν το πάρει κανείς.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

για να εχεις 4G, LTE :)

- πρεπει να το υποστηριζει το τηλεφωνο σου (το TCL M3G το υποστηριζει 100% και αδιαμφισβήτητα)

- να ενεργοποιησει την υπηρεσια 4G η εταιρια σου κινητης τηλεφωνιας για τον λογαριασμο σου (συνηθως ειναι δωρεαν και ισως χρειαστει να αλλαξεις την καρτα σου SIM με μια νεα)

- να το ενεργοποιησεις απο τις ρυθμισεις του κινητου τηλεφωνου

αν κανεις αυτα θα εχεις 4G, LTE και εγω στο δικο μου TCL M3G εχω φουλ σημα καμπανα με COSMOTE (και λειτουργικο android 5.1.1 Cyanogenmod 12.1) :D

 

οποιος δεν κανει αυτα μην λεει οτι το τηλεφωνο εχει προβλημα και υπαρχει προβλημα κτλ

Αυτοί που κάνουν τους έξυπνους εκνευρίζουν εμάς που είμαστε... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ulefone MIX Specifications

Brand and model

Brand Ulefone

Model MIX

OS Android 7.0

Performance test antutu benchmark ~44886. Compare to the other models here

Display

Display size 5.5"

Resolution 1280x720 More smartphones with 1280x720 resolution see click here

Other Curved Glass

Multi-touch 10

Display type AMOLED

Density 267ppi

Brightness 500cd/m2

CPU

Model MT6750T More smartphones with Mediatek MT6750T 1,5GHz CPU see click here

Brand Mediatek

Cores 8

Bit 64 bit

CPU Architecture 4 cores Cortex-A53 1,5 GHz / 4 cores Cortex-A53 1GHz

Frequency 1,5GHz

Process technology 28nm

GPU Mali T860MP

GPU cores 2

GPU frequency 650Mhz

Memory

RAM (RAM) 4GB. More smartphones with 4Gb RAM see click here

ROM (ROM) 64GB

External memory MicroSD (TF), support of card up to 128Gb

Cameras

Main (Primary) camera

Resolution 13 Mp More smartphones with 13Mp camera see click here

Sensor model Sony IMX258

Lighting Dual LED flash

Selfie (Secondary) camera

Resolution 13 Mp

Lighting No

Networks

Connectivity 4G (LTE)

Frequency 2G (GSM): 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz 3G (WCDMA): 850 / 900 / 2100 MHz 4G (FDD-LTE): B1(2100) / B3(1800) / B7(2600)

Sim cards 1 slot: microSIM, 2 slot: nanoSIM or TF Card

Network

Wi-Fi 802.11 b/g/n

Bluetooth Yes

NFC Yes

Navigation (Positioning)

Supports GPS, A-GPS, GLONAS

Battery

Battery capacity 3300mAh More smartphones with 3001-4000mAh battaries see click here

Type Non-removable

Working hours in normal mode 2-3 days

Working hours in hard mode 7-8 hours

Stand-by time 5-6 days

Talk time 25 hours

Fast charge Yes

Sensors

Event indicator Yes

Fingerprint's scanner Yes

Proximity Yes

Light sensor Yes

Gyroscope Yes

Accelerometer Yes

Compass Yes

Barometer No

IR No

Audio

Speakers Yes

Microphone Yes

Headphone jack Yes

Audio processor Integrated

Design

Dimensions 143 x 75,2 x 7,9mm

Weight 168.0g

Material Metal frame and glass case

Color blue, black, silver

Usable surface 77.55%

Frame size 3.6mm

Supported languages

Languages English, Spanish, Portuguese, Italian, French, German, Danish, Simplified Chinese, Traditional Chinese, etc.. A detailed list of supported languages - click here

Extra feauteres

More info dual camera

http://ulefone.com/products/mix/spec.html

Edited by mobile59
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για κινέζικα κινητά

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...